Donderdag; 4 Januari. 1 f i-iö- <§eze fëourant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Januari. NVÏ2229 A0. T900 LEIDSCH DAG-BLAD. •PRIJS DEZER COURANT Vooï Lelden per 8 maanden: 4 Franco per post9 Afzonderlijke Nommers a 1,40. 0.05.- PBUS DER ADVERTENnËNt Van t~6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17J. -s» GfdoCBA lettere naar plaatsruimte -? Voor het Incasseoren buiten de eta^ wordt 0.06 berekend. Dit nomnier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Premieplaat Louis Apol. Naar aanleiding ran de vele aanvragen, die Wjj by do aanbieding der premie „Aan de Vaart bij Zoetermeer", ontvingen, naar de vorige premieplaat Loots Apol, Win terlandschap, kunnen wy tbans meedeelen, dat door een herdruk aan deze aanvragen kan worden voldaan. Zy, die alsnog deze premieplaat in lijst wenschen te ontvangen, gelieven zich aan te melden. Ned. Zuid-Afrikaanscho ïerceniging. Afdeeling Leiden en Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste opgave ontvangen: Van de dames Van Bƒ2"- Van N. Nƒ1.- door bemiddeling van het „Leidsch Dagblad": Verzameld op een verjarlngspartytje by den heer B.t alhier 1.05 Collecte op een verjaarpartytje van Dirk1.75s Gecollecteerd Oudejaarsavond in de Pieterskerk0.50 Gecollecteerd op het eerste jaarfeest van de Vereeniging, waar op 1 Januari een vlag gehangen heeft1.14 Het eerst ontvangen in het nieuwe jaar0.35 Van Pietje en Mietje1.— Van blydschap, dat Colesberg nog niet is bezet1. Hulde aan de dapperheid en slim heid der Boeren0.65 Van een Commerzavond by W. v. d. H1.— Bydragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan htt Bureel van dit Blad. orticlëele Kennlsgevingon* Burgemeester en Wethouders van Lelden roepen bij deze op allo leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgaloopen jaar 1899 ten laste d»r ge meente eenige vordering hebben, die uiterlijk vóór uit. Januari e. k. ter Gemeente-Secrotarie (Afdoding Finanoico) in te toveren. Burgemeester en Wethoadors voornoemd, Leiden, P. WA8, Bargemee&ter. 8 Jan. 1900. VAN HEY3T, Seoretaris. Burgemeester en Wethouders van Loiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingovolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaa' se- lgke belasting op de Honden, ieder bonder van één of meer bonden, die aaa die belasting onderbev g zxj0, verplioht is daarvan jaarlijks vóór of op den Sisten Januari a. e. bij den Gemeonte-ODtvaDg' r aangifte te doen, door inloveriDg van een behoorlijk ingevuld en door den aaDgever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijving sbiljetteD voor bot dienst jaar 1900 kosteloos ten kantore van den Gemeente- ■vütvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester on Wethouders voornoemd, Loiden, F. WAS, Burgemeester. 8 Jan. 1900. VAN HEY3T, Secretarie. De Leidsche Plantenbeurs hield haar jaarlyksche vergadering in het gewone.lokaal van het „Hótel de la Poste" aan de Aalmarkt alhier, welke door 37 leden werd bygewoond. De tweede voorzitter, de heer A. C. Kriest, opende de vergadering en herdacht daarby het treurig verlies door het ovcriyden van den geachten voorzitter, den heer J. Mater, die van de oprichting der Beurs af bet voor zitterschap heeft bekleed, daarby in berinne ring brengende betgeen Mater voor den tuin bouw in het algemeen en voor de Loidsche Plantenbeurs in het byzonder heeft gedaan, en stelde voor, dat vanwege deze vergadering .een adres van rouwbeklag aan de weduwe Ml worden toegezonden, waarmede de ver gadering zich vereenigde. Uit de rekeniDg en verantwoording van den penningmeester, den heer T. F. Vlieland, bleek, dat de ontvangsten over 1899 hebben bedragen 368,37 en de uitgaven 58.28, zoodat er ©en batig saldo in kas bleef van ƒ310.09. Als voorzitter werd gekozen, in plaats van wyien den heer J. Mater, de heer A. C. Kriest, thans 2de voorzitter, en als bestuurslid de heer G. F. Hemerik, bloemist te Leiden. De heer G. Lubbe Jz., secretaris van de Beurs, die volgens rooster aan de beurt van aftreding waB, werd door de vergadering by acclamatie als zoodanig herbenoemd. Vervolgens werd na eenige discussie be sloten vanwege de Beurs twee zilveren medailles beschikbaar te stellen voor de ten toonstelling van bloeiende bol- en knolge wassen vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, in Maart a. e. in Haarlem te houden. Hierna had de gewone verloting plaats van gereedschappen en kamerplanten, waarna de vergadering, na rondvraag, door den voorzitter werd gesloten. H M. de Koningin Moeder heeft een gift van 100 geschonken aan de Vereeniging tot Werkverschaffing aan Hulpbehoevende Blinden, Plantage, Middenlaan, to Amsterdam. Voor commies griffier by de Eerste Kamer hebben nog gesolliciteerd mr. J. J. Belinfante, advocaat te 's-Gravenhage, en mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoonbeten, advo caat te Zwolle. H. M. de Koningin-Moeder woonde gister avond een gedeelte van het Diligentia-concert in het Gebouw voor K. en W. te 's-Graven hage by. Naar wy vernemen, zal de vlce-admiraal, directeur en commandant der marine te Am sterdam, in het voorjaar den zeedienst ver laten en als zoodanig vervangen worden door den Bchout-by-nacht P. Zegers Veeckens, than3 directeur en commandant der marine te Hel- levoetsluis. Vad Met Nieuwjaar is er goede tyding over een geacht en bemind man in heel den lande, den heer Rosier Faassen. Volgens de „N. R. C." Is vooral in de allerlaatste weken zijn toestand dermate verbeterd, dat hem door den geneesheer reeds de dag is genoemd, waarop hy binnenkort de Scheveningsche villa zal mogen verlaten. Zelfs is er kans, dat zyn tooneelfeest dezen winter nog zal kunDen doorgaan. Het plan bestaat om dit voorjaar in de provinciën Noord- en Zuid Holland twee examen commissiën te benoemen voor de bulpakte, met het oog op het te verwachten groot aantal candidaten. Den 13den dezer geven de leden van het Militaire Huis van H. M. de Koningin een diner aan do leden, cie dit Huis verlateD, en aan de nieuw benoemde adjudanten van H. M. In den ouderdom van 92 jaar is te Apeldoorn overleden de heer J. Van Houtum Az., oud-lid van den gemeenteraad en drager van bet Metalen Kruis. Naar het „H. Dbld." verzekert, zou voor het ambt van hoofJcommissaris van politie te '8 Gravenhage in aanmerking komen een der officieren-districts commandanten van de 3de divisie van het wapen der koninklyke marechaussee. Jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck is gisteren, in een plechtige zitting van den gemeenteraad, geïnstalleerd als burgemeester van Amersfoort. Naar bet „Hbld." verneemt, is tusschen Amsterdam en de A. O.-M. inzake de over drachtssom een overeenkomst getroffen, krachtens welke de betaling, die de gemeente moe6t doen vóór of op 1 April a. 8., is uitge steld tot 31 Dec. 1900, terwyi bovendien de gemeente de bevoegdheid heeft ook op 31 Dec. opnieuw een uitstel van betaling te verlangen voor den tyd van drie of zes maanden. EerlaDg zullen de woorden „Amsterdamsche Omnibus Maatscbappy" van de tramwagens verdwynen en plaats maken voor bet gemeente wapen. Het stoomschip „Merapi", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 3 Januari van Southampton. Hazerswoude. Het kerkbestuur der Ned.- Herv. Gem. heeft de voorloopig vastgestelde kohieren van don fcoofdelyken omslag ter visie gelegd in de consistoriekamer tot en met den Ssten Januari. Bezwaren daartegen moeten worden ingediend by den secretaris kerkvoogd, den heer J. D. Van den Akker. By de Qeref. Kerk zyn herkozen tot ouderlingen de heeren Jac. Koetsier en I. Van der Loo en tot diakenen de heeren H. Van Boek en J. Van Beek Jz. Oudshoorn. De lotolingen dezer gemeente voor de lichting van dit jaar, die verlangen by de zeemilitie te dieoen, worden uitge noodigd zich daartoe vóór 1 Februari a. s. ter gemeente secretarie aan te melden. Gedurende de maand December van het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geboren 4 jongens en 3 meisjes, terwyi 2 sterfgevallen plaats hadden. Itynsburg. In de maand December van het vorig jaar werden op het Ryks telepboon- kantoor albier 64 telegrammen behandeld. Hiervan werden 41 telegrammen verzonden en 23 ontvangen. In December van het jaar 1898 werden 64 verzonden en 69 ontvangen, totaal dus be handeld 133 telegrammen. Voorhout. Het nleuwo jaar begint voor Voorhout niet gelukkig; algemeen vernam men gisteren deze woorden, toen bekend werd, dat do heer H. Romfin na een kortstondige ziekte dien nacht was overleden. Behalve toch, dat in den heer Romyn wordt verloren een edel, rechtschapen, algemeen ge acht medeburger, zal vooral zfjn plaats als mild weldoener der armen uiterst moeilyk worden aangevuld. De overledene, die den ouderdom van 77 jaren bereikte, mocht in Mei 1898 onder alge meene blyken van genegenheid met zyn ge achte eebtgenoote, thans eveneens zeer ernstig ongesteld, zyn 50-jarige ochtvereeniglng her denken. De belangen der gemeente werden door den heer Romyn gedurende ruim 20 Jaren als Raadslid en wethouder op de meest on baatzuchtige wyze behartigd; zoo Jat ook om deze reden zyn nagedachtenis zal in eere blyven. Het geboorten-register over 1899 telt 51 akten, houdende 50 geboorten, 29 j en 21 m., en één erkenning; in het overly dens register over dat jaar werden ingeschreven de akten van 16 mannen en 8 vrouwen, benevens die van 2 levenloos aangegeven kinderen, totaal 26. Gehuwd zyn 14 paren. Zootcrmecr-Zegwaard. Burgemeester en Wethouders noodigen de lotelingen, die ver langen by de zeemilitie te dienen, juit om zich daartoe vóór den lsten Februari ter plaatseiyke secretarie aan te melden. Ter voorkoming van het nieuwjaarsbedelen is door het bestuur dezer gemeente een collecte gehouden, welke te Zoetermeur heeft opgebracht 102.90 en te Zegwaard ƒ90.18'/,, van welk bedrag zoolang de voorraad 6trekt wekeiyks een uitdeeling van brood wordt gehouden aan minvermogenden alhier. Zegwaard. Door den Ryksveldwacbter P. Baggerman alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren M. en Van der B., beiden wonende te Berkel, wegens jagen zonder voorzien te zyn van een daartoe betrekkelyke akte of vergunning van den eigenaar of rechthebbende. Dit de „Staatscouraut". Kon. besluiten. Goedgekeurd dat F. T. F. Fuhrhop, burgemeester van de gemeente Oudkar spel, is benoemd tot secretaris dier gemeente, en dat aan T. M. Went holt, burgemeester der ge meenten Stad- en Ambt-OmmeD, roet ingang van 1 April 1900, op zijn verzoek, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeenten. Pensioen verleend: Van 220 aan A. Oosterhuis, weduwe van K. H. Wijlage, laatstelijk lichtwach- ter bij 'sRijks verlichting te Delfzijl; van 163 aan E. M. C. Giesen, weduwe van den brievenbesteller M. Van Nieuwenhoven, en voorts aan F. Lamoris ƒ249, P. R. Queysen ƒ939, K. De Lozanne f 1311, C. Prent van Dalen 1672, T. Van Leeuwen/272 en J. Snijders f 309 per jaar. Benoemd: Tot reserve-tweeden-luitenant en wel bij het 7do regiment infanterie, de vaandrig D. J, Van der Vijver. Op non activiteit gesteld: do eerste luitenant W. K. C. Beerstecner, van het 2de regiment infanterie, met ingang van 1 Februari 1900, op zijn verzoek voor den tijd van één jaar zonder bezwaar der schatkist. De „Sts.-Ct." bevat de statuten van het Fanfare-gezelschap .Benthuizen", te Benthuizen, erkend volgens de Wet van 23 April 1885. Gemengd Nieuws. In 1899 zyn in de Stedelyke Werkinrichting albier opgenomen: 25,573 vol wassen personen en 4968 kinderen, te zamen 30,541 personen, of gemiddeld per dag 84. Aan den ter gelegenheid van het 3de wapenfeest op 8, 9 en 10 Februari a. 8. in bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage te houden echermwedstryd, waarby de verschillende corpsen van het leger zjjn uitgenoodigd, zal ook door het 4de regiment infanterie worden deelgenomen en wel aan don corps-, personeelen en colonnen-wedstryd. By den corpswedstryd op geweer zal ge noemd regiment worden vertegenwoordigd door de sergeanten C. B. M. Segaar, H. Groenendaal en J. J. Domenint, terwyi by den colonnen-wedstryd de korporaals vereeni gingen „Sparta" uit Delft met 13 deelnemers en „Oranje-Nassau" uit Haarlem met 9 deelnemers uit zullen komen. De influenza is buitengewoon sterk beerschende en heeft dit jaar een oogeQschyniyk gevaarlijk karakter. In het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam zyn niet minder dan 30 leden van het verpleegperso neel door de ziekte aangetast, zoodat men wel begrüpen kao, hoe zwaar de dien6t voor de overigen is. Onder studenten. Voor de arrondiss.-rechtbank te Amsterdam is behan dtld de zaak tegen den student L., lid van het Amsterdamsche Studentencorps „N. I. A." beschuldigd van mishandeling van een der leden van den Amsterdamscben Studenten bond." geval van vijandschap der beide Studenten- t Was het oude tusschen de leden sociëteiten. Op een nacht in October jl. was een troep zingende leden van „N. I. A." voor het lokaal van den Bond gekomen en wilde, tegen den zin van de „Salve"-leden, daac binnendringen. Een van do laatsten trachtte de bende te overreden heen te gaan, maar de schreeuwende en dreigende troop wilde daarvan niet hooren, en weldra werd men handgemeen. De beklaagde gaf een der leden van „Salve" met den vuist een slag op het hoofd, die een buil veroor zaakte. Eenige oogenblikken later kwam de geslagene, die door zijn vrienden in bewuste- loozen toestand in bet gebouw was getrokkeD, by zyn ontwaken tot de ontdekking, dat by aan het hoofd ook nog verscheidene bloedende wonden had. Hy wist niet wie hem oie hadden toegebracht. Eenige studenten, als getuigen gedagvaard, lichtten het ten la6to gelegde toe. De beklaagde ontkende, dat by met de vyandelykheden begonnen was. Hy was voorop in het gezelschap, dat binnen wilde komen, stond nog over een verzoek om geïntro duceerd te worden met eon oer Bondsleden te spreken, toen velen van deze laatsten de trap afkwamen en met stokken, biljartqueuën en bezemstelen op de (ongewenschte) bezoe kers begonnen in te slaan. Zelfs kwam er een biervat naar beneden rollen, gevolgd door een regen van glaswerk. Toen heeft beklaagde uit noodweer de handen uitgestoken. De president, mr. Meinesz, gaf den beklaagde oen goducht standje, Doemde hem en zyn medebezoekbrengera kwajongens, die zich ver beelden, dat zy hooger staan dan de Bonds leden, maar door hun gedrag het tegendeel bewyzen. Jullie waart daar niet gewild", zei mr. Meinesz, „en als je hardhandig zyt ontvangen, dan hebben jullie precies gehad wat je ver- diendet". Ook het Openbaar Ministerie, waargenomen door jhr. mr. Bosch van Oud-Amellsweerd, gispte het gedrag van de N. I. A.-leden ten scherpste, als fatsoenlyke menschen onwaardig. Spr. wees er op, dat de corpsleden door den Bond nooit gehinderd zyD, en begreep niet hoe menschen van opvoeding verlangen kun nen ergens binnen te komen, waar zy niet welkom zyn. Zich in zulke gevallen met ge weld toegang verschaffen mag schoon worden gevonden op den Zeedyk, beschaafde lieden denken daarover anders. Ook spr. kan zich zeer goed de ontvangst, die den onwelkomen be zoekers te beurt viel, begrypen, daar dit de eenige manier was om van hen af te komen. Een flinke 6traf achtte spr. in overeenstem ming met het misdryf, en daar bekl. iemand is, die de maximum-boete zeer gemakkeiyk betalen kan, zou by geen geldboete eischen, doch tegen bekl. een gevangenisstraf requi- reeren van 14 dagen. Nadat bekl. bad volgehouden, dat hy aan gevallene was geweest, was het woord aan den verdediger, mr. Buys, die meende dat het ten la6te gelegde niet was bewezen, weshalve z. i. bet aangevoerde niet tot veroordeeling zou kunnen leiden. Mocht dit toch het ge val zyn, dan verzocht pl. een lichtere straf voor zyn cliënt. Uitspraak 11 Januari. (27. v. d. D.) Op enkele uitzonderingen na hebben all9 abonné's der Bell-Telephoon te Sappemeer met 1 Januari hun abonnement opgezegd. Een reeds lang hangende quaestie tusschen de Maatschappy en haar abonné's is daarvan de oorzaak. Door de heeren J. Verheul, te Rotterdam; C. B. Posthumus Meyjes, te Amsterdam, en F. J. Nieuwenhuis, te Utrecht, allen bouwkundigen, is rapport uitgebracht omtrent den toestand van de koorkerk te Middelburg. Het gebruik van die kerk wordt door hen ontraden, aangezien er gevaar bestaat voor gedeeltelyke iostorting van bet gewelf. De kosten van herstel worden op ongeveer 12000 geraamd. De oudste inwoner van Dordrecht de byna 102jarige heer Atse Joosten De Boer, is overleden. Hy werd 24 Maart 1798 t9 Joura geboren. Gisternacht is te's-Hertogen- bosch de politieagent Van Daalen, een op passend, eerst onlangs gehuwd man, terwyl hy op surveillance wa3 en uit het Bokhoven- straatje kwam, aan de Smalle Haven io het water geloopen en verdronken. De doodstryd van den man moet verschrikkelyk geweest zyn, daar hy blykbaar geruimen tyd tot be- wustzyn was, wat biykt uit de omstandigheid dat by, in 't water liggende, nog lang op zyn hoorntje om hulp geblazen heeft. Ofschoon t .e omwonenden op het alarm waren aange- komen en met loffelyken yver en moedalles 1 in het werk stelden, om den ongelukkige te redden, mocht oit niet gelukken. De toestand van den weg aldaar moet oorzaak zyn ge weest, dat hy te water geraakte. De toestand van den man, die op den avond van 29 December op den Rys- wykschen weg door de stoomtram van Delft werd aangereden, 13 vry bevredigend. Hy wordt verpleegd in het ziekenhuis te 's Gravenhage, doch men weèt nog steeds niet wie hy is; hy schynt re Jen te hebben om zich niet bo- kend te maken, want hy weigert beslisb te spreken. Te Numansdorp brak een felle brand uit in de nieuwe sigarenfabriek van de gebr. Morisco. Het pand brandde geheel uit, Volgens een nader berichtuit Oldenzaal is de wisselwachter Drees by bet rangeeren tusscben de buffers van den trein geraakt en daardoor gedood. Een bekende uit de dagen van het Amsterdamsche paling oproer, Chrisje Van der "Woude, broeder in de orde van den Neder- landschen Leeuw, is overleden. Als een byzonderheid wordt vermeld, dat te Heemstede reeds een ooievaar is gezien. Uit Nieuwodiep wordt gemeld, dat de sleepbooten „Titan" en „Hercules", alsmede vletterliaden, naar de Zuidergroaden zyn vertrokken, waar volgens visschersrapport een stoomschip zou zyn gestrand. Treurig nieuwjaar. Dinsdag was de koopman A. Van Alten, te Aksel, met zyn vrouw en twee kinderen, oen meisje van 4 en een jongetje van 7 jaar, in gezel schap van zyn zwager W. Schieman en diens echtgenoote naar zyn ouders te Sluiskil ge reden, om nieuwjaar te gaan wenschen. By het huiswaarts keeren, werd het paard schichtig en geraakten paard en wagen, met allen die er in gezeten waren, in bet kanaal. Dit gebeurde des avonds ongeveer half zeven, tusschen Sluiskil en de Akselsche Sas sing. De beide mannen, die nog tegenwoor- digheil van geest genoeg hadden om op de kap van het rytuig te klimmen, werden door inmiddels toegeschoten hulp met een roei boot gered, doch voor hun vrouwen en de beide kinderen kwam de hulp to laat Vier lyken werden eenigen tyd later op het droge gebracht. Ook bet paard is verdronken. (N.R.C.) Te Veendam is oen kind van den schipper v. d. W., ten gevolge van het drinken uit een ketel, gevuld met kokende koffie, onder een smarteiyk iyden overleden. Uit Deventer wordt gemeld dat een zware brand op oudejaarsavond ontstond in bet naburige dorpje Epse. Het erf Ziestert, toebeboorende aan baron Du Tour van Bellinc- have, trandde geheel af. Assurantie dekt do schade. In de manége teVenloohadgia- ternamiddag onder het ryden de wachtmeester der huzaren F. Bloemen het ongeluk van zjjn paard to vallen. Hy kreeg zulk een trap van het paard dat zyn borstbeen werd verbrijzeld. In boprloozen toestand werd by naar bet hos pitaal vervoerd. Vroeg in den morgen brak gis teren eea zware brand uit in de schuur van den Decr W. Z. in de nabyhi id der gemeente Dirksland. De schuur brandde geheel uit; het belendende huis bleef behouden. Alle paarden en koeien kwamen in de vlammen om. Alles was verzekerd. Van do Volkstelling. Een volks teller bood jn een achterbuurt de kaarton aan, maar de vrouw weigerde ze in ontvangst te nemen, onder de opmerkiDg: ©trst voor do diaconie, toen voor de Transvaal en nu weer voor Nieuwjaar I neem ze maar gerust mee, ik geef niet meer. Historisch Te Naumburg in de provincie Saksen is een Engeleche werver in hechtenis genomen. Op hrt Goirke te Tilburgisbft een veebtparty de gopasporecerde militair J. D. Van D. zoodanig gestoken, dat hy bewuste loos naar bet ziekenhuis moest worden ver voerd en zyn toestand hopeloos is. De ver- moedeiyke daders zyn gearresteerd. Te Goch ia aan het statiooeen voerman, die de onvoorzichtigheid had om tusschen twee wagens door te loopeo, zoo danig bekneld geraakt, dat by op de plaats dood bleef. Hy laat een vrouw mot 3 kin deren na. Het heen en weer trokkea der tong by 6cbyndooden. „La Nature" deelt mede, dat onlangs de beer Laborde in do Genee;kunaige Academie 14 gevallen ver meldde van schyndoodeo, die door het regel' matig been en weer bewegen der ten# weaer

Leidsch Dagblad | 1900 | | pagina 1