N°. 12225 Zondag 31 December. A0. 1899 {gouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Zuid-Afrikaansclic Vcrcenigiug. f 9318.56. ROODE KRUIS. Leiden, 30 December. Feuilleton. O, die vrijkaarten! LEIDSCH •PRIJS DEZER GOURAHTi *'L Voor Loldan per 8 maanden. 3 rv 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PELTS DEB ADVEETEHTEËH't Van 1—6 rogels f 1.06. ledore regol meer f 0.17J. Grootore lettore naar plaatsruimte Voor het inc&sseeren buiten de etad wordt f 0.06 berekend. Verandering datum Deidsch Dagblad. Met het jaar 1900 hebben wfl besloten een wijziging te brengen in de dagteekening van het „Leidsch Dagblad". Geljjk bekend is, ver schijnt ons blad des namiddags tusschen halfvjjf en halfzes en draagt het de dagteekening van den volgenden dag, des Zaterdags zelfs van twee dagen later. Herhaaldelijk geeft dit aanleiding tot misverstand, vooral by plaatsingorders van advertenties; spreekt men daarin van den 20sten b.v., dan is 't vaak twijfelachtig of bedoeld is de courant, welke op dien datum verschijnt, dan wei die, welke de dagteekening van den 20sten draagt. Vooral voor een courant, welke, gelijk het „Leidsch Dagblad", reeds vóór 6 uren 't licht ziet en derhalve nog denzelfden dag in handen komt van het overgroote deel harer lezers, dunkt 't ons geen bezwaar ze den datum to laten dragen van den dag, waarop zij verschijnt. Ten einde tot dien overgang te komen, is liet „Leidsch Dagblad" van heden gedateerd Zondag 31 December, terwyi het nummer, dat op Nieuwjaarsmorgen verschijnt, gedateerd zal zyn overeenkomstig den datum, waarop hot verschynt, en dus: 1 Januari. Afdeeling Leiden zn Omstreken. Door den Penningmeester is sinds de laatste Opgave ontvangen: door bemiddeling van het Leidsch Dag'; lad: Van een voorstellingf 0.60 Van de collecte Marekerk Zondagavonl 1.— Bet totaal der ingekomen gitten bedraagt thans Bijdragen kunnen worden toegezonden aan den Penningmeester, Rembrandtstraat 19, of aan h.t Bureel Tan dit Blad. Sedert de opgaTe Tan 20 dezer, zijn door den heer A. J, J. Booda (chef firma Antonio Aguilar) alhier, ten geschenke aangeboden 2 kisten, elk beTattende 12 flesschen wijn, welke per stoomschip ,Kanzler" zijn verzonden, en -is van bet bestuur van de Leidsche Schouw- burgrereeniglng ontv.ngen ƒ125, zijnde de opbrengst van de loten, welke op 24 Novem ber 11. nog niet waren geplaatst. De Penningmeester van de afdeeling Leiden en Omstreken, J. A. P. COEBERGH. Leiden, 30 December 1869. By ministeriëele beschikking zyn benoemd voor het jaar 1900 tot assistentie aan de Ryks-universiteit te Leiden: in het zieken huis: A. Tuyl, P. W. Meihulzen, P. C. Dyk- graaf, W. A. Kuenen en C. E Beojamins; voor de heelkunde: J. R, De Bruine Groene velit; voor de heelkunde, tevens belast met het geven van een cursus in ziekenverpleging aan de verpleegsters in het ziekenhuisdr. J. C. J. Bierens de Haan; voor de natuurkunde: J. C. Schalkwyk, dr. M. Reinganum, dr. E. Van Everdingen Jr., dr. Ch. M. A. Hartman; voor de physlologie: H. W. Blote, H. K. De Haas; voor de pathologische anatomie: K. S. De Graag; voor de pathologie en hygiëne: dr. J. E. G. Van Emden; voor de scheikunde: dr. F. A. H. Schreinemakers, dr. E. A. Klobbie, P. J. Moutugne, ar. H. J. Taverne; voor de botanie: H. W. Wouterlooi; voor do phar- macie: dr. H. E. T. Van Sillevoldt, J. B. Nagelvoort; voor da verloskundige en gynaeco logische kliniek en polikliniek: dr. H. B. Semmelink; voor de geologie en mineralogie: F. M. Jaeger; tot prosector by de anatomie: J. G. Dikshoom en M. Jansen. De Koninklyke Vereeniging van gepen- sionneerde onderofficieren en minaeren van het Nederlanasche Leger ontving van H. M. de Koningin-Moeder wederom een schenking, ditmaal groot 200, al3 biyk van belangstel ling in haar streven. De uitnooji.ingskaarten voor het Nieuw jaar-gala-bal ten Hove zya rondgezonden. De heer Pompilj, lid van de Kamer van AfgevaarJigden ia Italië en gedelegeerde voor dat Ryk ter voormalige Vredesconferentie, is in Den Haag aangekomen. De Cbineesche gezant, vergezeld van zyn secretaris en gevolg, komende uit St.-Peters- burg, is gisteravoudih Den Haag aangekomen. Tot gemeente-ontvanger te Woerden is benoemd de hser D. W. Van Dam, ontvanger te Vreeswyk. Aangenomen is het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Nieuwerkerk aan den IJsei door den heer M. Van Grieken, cand. te Woerden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot tydeiyk kapelaan te Noord^yk den weleerw. heer J. E. Mes, die kapelaan was te Heemstede. De Vereeniging vqn Hooger Onderwys op Gereformeerden grondslag te Amsterdam is door koop eigenaresse geworden van een heerenhuizing, aan het Universiteitsgebouw belendende, waardoor de beschikbare ruimte moer dan verdubbeld is. (Sfand.) De graaf De Pourtalès, de nieuwe Duit- ache gezant te 's-Gravenbage, werd gisteren te 5 uren van het Hotel dea Indes" in een gala-hofrytuig naar het Paleis geleid en terug door den waarnemenden ceremoniemeester, den kamerheer baron Taets van Amerongen, ter vervanging van graaf Van Randwvjck, die ongesteld is. Gisteren te 1 uur is het stoffelyk over schot van prof. Grinwis te Baarn begraven. Er waren vele kransen. De Utrechtsche uni versiteit was in alle faculteiten vertegen woordigd. O. a. werden opgemerkt de hoog leeraren Muller, Valeton, d'Aulnis en Kapteyn. Deze laatste herdacht als waarnemend rector de verdiensten van den overledene en de. Meulenbelt sprak over hem als christen. De oudste zoon van den afgestorvene dankte voor de blyken van belangstelling. „Hollandia" zal met 1 Januari een ver andering ondergaan, 't Wordt uitgebreid tot 16 pagina's, en er zullen enkele illustraties in worden opgenomen. De heer L. Simons, de Engelsche redacteur, is in Nederland teruggekeerd eu zal hier zyn zorgen aan het blad blyven wyden, evenals de heer J. T. Grein, de stichter, ook in Engeland zal blyven doen. Het jongst verschenen nommer geeft o. a. een portret van onzen minister van koloniën J. T. Cremer. Voorts vindt men er „de knapste profeet van de Eeuw" in voorgesteld, Joe Chamberlaio, en zyn woordoD, in 1896 in het Engelsche Lagerhuis gesproken: „Een oorlog in Zuid-Afrika zou een van de ernstigste oorlogen zyn, dien men zou kunnen onder nemen. Het zou een lange stryd zyn, een bittere stryd en een kostbare stryd, en ik geloorf dat menschengeslachten niet in staat zouuen zyn de heugenis er aan uit te wisschen." De kerkelyko kas der Gereformeerde Kerk B te Utrecht heeft dezer dagen aa'n de zusters van Onze Lieve Vrouwe de-^ooor wylen den beer C. Scheltus 'aan baar ver maakte twee woningen en een pakhuis--— in gewone omstandigheden te zamon hoogstens waard 5000 verkocht voor 36,000. Naar men verneemt, beeft een architect aldaar reeds een plan ontworpen voor een klooster aan den Zunsingel, waarvan de kosten zyn geraamd op ƒ300,000. UB.) Gezond naar geest en lichaam, vierde gisteren de oud-acteur 'Louis J. Veltman, ridder in de Oraoje-Na6sau-orde, te Amster dam zya 82sten verjaardag. Van verschillende zyjen werden den ge- vierden kunstenaar bewyzen van achting en sympathie gegeven. De „Staats Courant" bevat de statuten van de Christelyke jongelings-vereeniging „Onderzoekt de Schriften", te Alfen aan den Ryn. Ook bevat de „Sts.-Ct." het verslag der com missie, ia 1899 belast geweest met het afne men der examens voor de Hoogduitsche taal (lager en middelbaar onderwijs), naar aanlei ding van het koninkiyk besluit van 9 Augustus 1879 (Stsbl. No. 149). Reuter seint uit Konstantinopel dd. 29 December: De Nederlandsche gezant, ia dezelfde hoe danigheid te St.-Petersburg benoemd en die tweemaal tevergeefs een audiëDtie by den Sultan verzocht, zou gisteren worden ont vangen, om persooniyk zyn brieven van terug roeping te overhanoigen. Men schryft de houding van den Sultan toe aan de herhaalde weigering van den gezant om de zaken direct met het Hof te behandelen buiten de Hooge Porte om. Omtrent hetzelfde geval seint de corres pondent van het „Berliner Tageblatt", aie vaak heel veel weg heeft van een officiëus Turksch agent, het volgende: „De naar St. Petersburg verplaatste Neder landsche gezant jhr. Van der Staal vertrok heden zonder door den Sultan in afscheids- audiëntie te zyn ontvangen of zyn brieven van afscheid te hebben overhandigd, hoewel hy er tweemaal om had verzocht. De redenen zyn zeer pikant. Ten eerste had v. d. Staal, een ietwat excentriek karakter, steeds geweigerd, recht streeks met het Paleis te onderhandelen. Ten tweede i3 de Sultan verstoord, dat de Neder landsche Regeering aan de personen, die tydens de Vredesconferentie met Turksche ordes waren bedeeld, nog geen verlof heeft gegeven om die te dragen. En ten slotte hebben ver- moedeiyk de chicanes van de Indische regee ring tegen de Mahomedanen op Java by den Sultan don doorslag gegeven. „Van der Staal, die zich geheel liet leiden door zyn dragoman (G. Keun), was trouwens een ook by zyn ambtgencoten niet precies be mind persoon. Men zou in Den Haag beter coen met, in het belang van zyn Indische bezittingen, den Kbalief minder barsch te behandelen. „De zaak heeft bier begrypelijk opzien gebaard." Dit is de woordeiyke inhoud van het tele gram van den correspondent van het „Berliner Tageblatt", waarop men zeker in Nederland wel wat meer licht zal laten vallen. De provinciale colleges van Gelderland, Zuid-Holland, Groningen en Nocrd-Brabant hebben als leden van het algemeen college van toezicht op bet beheer der goeceren en fondsen van de Herv. Gemeenten in Nederland herkozen onderscheideniyk de h-.eren inr. B. P. baron Van Verschuer en diens secundus mr. K. M. G. Do Meyisr, jhr. J. W. D.-Röell en diens secundus mr. P. R. Feitb, mr. E. Van Loon en diens secundus mr. W. J. Koppius, en G. W. Bossers en ciens secunaus mr. G. F.G. De Menthon Bake. De minister van linnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de tuinbouw-arcbitectuur aan de afdeeling Tuinbouwschool der rykslandbouwschool te Wageningen. Jaarwedde ƒ800. Zy, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 16 Januari 1900 aan te melden by den inspec teur van het middelbaar onderwys F. B. Löhnis, te 's Graveuhage. Uit Amsterdam meldt men: Ter benoe ming van een hoofd der Prinsen school (open bare lagere school der 3de kl. voor meisjes) worden door B. en Ws. aan evolen de dames J. H. Van Ketel, A. C. J. Bosch, L. M. C. Brugman, allen alhier; en ter benoeming van eéh hoofd der Kinkerschool (openbare lagere school 3de kl. voor meisjes), de dames J. H. Van Ketel, A. C. J. Bosch, L. M. C. Brugman en C. Vierhout, allen alhier. In de te Amsterdam aangevangen 24ste algemeene vergadering van den „Bond van Nederl. Onderwyzers" werd medegedeeld, dat het aantal loden thans bedraagt 5940. De afd. Amsterdam en Alfen o. a ;-t-1 n voor: De Alg. Verg. draagt bet H B. op, het komende jaar de propaganda voor ae opheffing der standenscholen ter band te nemen. De afd. Amsterdam voegde nog dit voorstel hier aan toe: vtrkryging van algemeen kosteloos onderwys zy een punt van ons program. Het Hoofdbestuur praeadviseerde, alleen het laatste voorstel aan te nemen, daar dit het eerste omvat en stelde voor hieraan toe te voegen: „op gemengde scholen." De twee laatste voorstellen werden aan genomen. Evenzoo werd aangenomen een voorstel van ce afd. Amsterdam, luidende: Het onder wys moet vry zyn van allo staatkundige en godsdienstige dogma's. Op voorstel van de afd. Piotterdam werd afkeuring uitgesproken over de bewegiog om de onoerwyzeres vroeger te pensionneeren dan den onierwyzer. Hot stoomschip „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost A nka, arriveerde 28 Dec.Wo Lissaton; de „König" vertrok 28 Dec. van Majuoga naar Zanzibar; de Aumiral", van Oost Afrika naar Vllssingen en Hamburg, arriveer Je 29 Dec. te Lissabon; de „Kais r", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 29 Dec. Gibraltar; de „Solingen", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 29 Dec. te Suez. Alien. De Provinciale stierenkeuring in het 10 Je district van Zuid Holland (;e gemeenten Alfen, Hazer^woude, Aarlanderveen, Li en, Leiierdorp, Zoeterwoude, Woubrugge, Oudg- hoorn, L imuiien, Rynzateiwoude, Ter-Aar, Alkemado en Koudekerk) zal alhier plaats hebben op Zat rdag 10 Maart 1900, des morgens te baUtwaalf, wanneer ook van Rykswege een keuring zal worden gehouden, wordende premiên toegekend voor stieren ouder dan l'/2 jaar, en voor pinkstieren beneden dien leefty J. Bodegraven. Aan den heer C. Bierborst, alhier, zal als laagste inschryver, hoogst waarschyniyk de uitvoering gegund worden van de onderhoudswerken der gemeente over 1900. Yan onbekende zyde zyn alhier aan alle huizen der iogezetenen circulaires verspreid^ om onze dorpsgenooten aan te sporen, op Nieuwjaarsdag, dea dag, waarop gewooniyk de drinkdwang zyn triurnf viert, zich van bedwelmende dranken te onthouden. Katwijk. Het „Harmonie-gezelschap" alhier gaf Don Jerdag-avond weder een uilvoering in het café „De Kroon". By dezo uitvoering is by vernieuwing ge bleken boe deze localiteit zich voor dergeiyke gelegenheden by uitstek leent, vooral door haar doelmatige ventilatie, waardoor zy voor talryke vergaderingen ook uitstekend ge schikt is. Vervolgens bleek: dat de „Harmonie", mót den kapelmeester, den heer Huppkene, krachtiger is, dan by diens afwezigheid t) Ik was buitengewoon trotscb, en ik had er reden toe ook. Men had met veel succes een tooneelstuk van my opgevoerd. Ik was als medewerker aan een der groote dagbladen verbonden en had twee vrykaarten voor elk der drie schouwburgen van de stad. Denk eens aan: eiken avond zes vrykaarten ter myner beschikking 1 Hoe dikwyis had ik vroQ£or^ toan ik als jong student boven in. den engelenbak zat, niet met bewondering naar beneden, naar die gelukkigen in het parterre, gekeken, en nu was ikzelf een dier gelukkige stervelingen! Meer nog, ik behoefde daar niet eens alleen te zitten, ik kon een vriend meenemen of een vriendin, en ik kon anderen in myn plaats naar de schouwburgen sturen, waar ikzelf niet heenging. Op die manier kon ik eiken avond minstens vyf, soms zes menschen gelukkig maken. "Wat een verheven gedachte I Jonge heeren, die ik me vaag herinnerdo van een vluchtige voorstelling, namen my op straat heel harteiyk oDder den arm en brachten my in het eerste het beste koffie huis, waar ze met fijne zinspelingen op myn vrykaarten voor den dag kwamen; oudere dames, die van het werk harer handen leef den, verzochten my aanhoudend om kaartjes en overlaadden me met Sinterklaas met een heele massa mooi geborduurde dingetjes; on jongedames uit banket- en sigarenwinkels schonken me, haar liefste lachjes en vrien- delykste blikken, alles om myn vrykaartjes. Ik begon me al eenigszins trotscb aan al dié beleefdheden to onttrekken; vooral oen onderwyzeres maakte het me erg lastig met porselein. Ze overlaadde me letteriyk met theekopjes en eierdopjes, botervlootjes en dessertbordjes. Dat alles kon ik echter nog verdragen, maar toen ze me een paar monsterachtige bloemvazen stuurde, die ze me dwong op myn schryftafel te plaatsen, waar ze algemeen opzien verwekten, vond ik toch, dat haar vriendelykheid al te ver ging. Ik vreosde al, dat ze me een galanterie zaak wilde doen oprichten, toen een toeval het raadsel oploste. Ze gaf nameiyk Fransche les aan de dochter van een porseleinhandelaar: hy betaalde de onderwyzeres met porselein en zy honoreerde myn vrykaartjes met dezelfde munt. Myn hospita maakte een begin met de on- aaugenaamheden, die me te wachten stonden. Zy voelde zich beleedigd, omdat ze op een avond een plaats gekregen had in de zesde ry van de stalles. Van dien avond af kreeg ik 'a morgens koude thee en myn flesch bier was het eenige warme, dat ik voor myn ontbyt kreeg. Vroeger had ik in jonge haantjes en coteletten met eieren gezwelgd. Den löden van de maand zei ze me do huur op. Ze was steeds gewoon geweesti dat de lui, die by haar woonden haar netjes behandelden. Het hielp me niets of ik al mooi met haar praatte. Ze bleef on vermurwbaar. Gisteren nog had de onderwy zeres in de derde ry gezeten. Zy myn hospita had veel van me verdragen, maar als een vrouw in haar waardigheid gekrenkt werd, dan was alles voorby. 't Zou dus maar het beste zyn, dat ik met don eersten vertrok. Ik adverteerde dus voor een nieuw kosthuis en kreeg een heele massa brieven van mon- schenvrienden, die genegen waren my tegen matigen prya met open armen te ont vangen. Ik begon te zoeken, liep trap op trap af en belandde eindelijk by oen weduwe met een dochter. Toen ik binnenkwam, zat de moeder voor de piano, terwyi de dochter schilderde met waterverf. Spoedig ontdekte ik, dat ze haar gezicht ook met waterverf beschilderde, want toen ik later met haar in nauwer aanraking kwam, bemerkte ik, dat zo afgaf. Het hart van de jaffrouw bleek al spoedig overvol met gloeiend-warme gevoelens, waar van ze heele emmers uitgoot over iedereen, die in haar nabyheid kwam. Ik woonde er nog niet lang, toen ik myn warme douche kreeg on me brandde. Ik weet eigeniyk niet recht hoe het kwam. Het was schemerdonker in de geparfumeerde kamer; er was vuur in den haard en in een hoek stond een geborduurde sofa achter een sagopalm. De mama zat aan de piano en speelde iets van Chopin en de dochter en ik zaten natuuriyk op de mooie canapé en zelfs dicht naast elkaar, 't Was er ontzet tend warm en het leek me of ik de koorts had. Ik kwam eerst goed tot bezinning; toen de vrouw des huizes de lampen aanstak, en ik ontdekte, dat ik een bruid, en een witte vlek op myn linker-mouw gekregen had. Daar had ze met haar zachte wang gerust, het lieve schepseltje. '8 Avonds dronken we kwast en frambozen limonade en ik was gelukkig. Ik dacht er niet aan, dat ik verkocht was, verkocht met myn zes vrykaarten! Den volgenden dag gingen we naar den schouwburg. Dat gebeurde voortaan vaak, maar ongelukkigerwyze kon ik nooit met myn meisje alleen gaan. De mama wilde altyd mee en dus moest ik steeds een der dure plaatsen daarnaast, dik wyis tot verhoogde pryzen, koopen. Dat liep me leeiyk in de papieren, vooral, daar we na de voorstelling gewooniyk in een der duurste restaurants gingen soupeeren. Op een goeden morgen ontmoette ik op straat een paar van myn vrykaarten-vrienden. Ze hadden me zoo lang niet meer gezien, en du3 dronken we meer port en sherry dan gewooniyk. Ik kan 's morgens niet voel verdragen, en toen ik thuis kwam, had ik een tameiyk hooge kleur en was buitengewoon vriendeiyk. „Ik heb van morgen een beetje port ge dronken," zei ik schertsend. „Dat kan ik zien," antwoordde myn meisje melancholisch. „Ik had geen lust om in een café te gaan, maar myn vrienden drongen my er toe. Het waren een paar jongelui, die wel eens vry kaarten van my krygen." Myn meisje stond op en streek liefdevol myn knevel weg, om me te kussen, „Beste jongen, je hebt zooveel onaangoJ naamheden met die kaarten. Geef ze my, dan leen ik ze slechts aan onze intiemste kennissen. Dat zyn allemaal nette menschen, die er geen misbruik van zullen maken." Dankbaar legde ik de kaarten in haar lieve hand en zag ze nimmer terug. Ik wist wel, dat myn meisje van goede familie was, maar dat die familie zoo groot was, daar had ik geen vermoeden vaü. Mfin meisje zorgde voor de kaarten, die van nu af altyd op sjouw waren. Aan myn kennissen werd natuuriyk niet meer gedacht, en do groeten myner vrienden werden steeds koeler. De onderwyzeres deed een vergeefecht poging om aan de nieuwo godheid te offeren. Ze bracht myn meisje een bezoek, met een kruier, die een compleet waschstel mee sleepte. „Dat kan u te pas komen, als u trouwt," zei ze met een welwillend lachje. {Slot vólgt.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1