Weekblad voor de Jeugd. N*. 12216 Dinsdag 19 December. A0. 1899 $eze &ourcnt wordt dagelijks, met uitzondering van <2cn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Kalloscoop. Ft ij wiel .iV LELDSC DAftBLAH PEIJS DEZEB COTEANT: Voor Leldaa por S maandon. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers j 0.05. PRU8 DEB AIJVEHTENTEENt Van 1—6 regels t.Qö. Iedere regel meer f 0.17|. Grootero letters naar plaatsruimte Voor bet incasseeren bui ten de stad wordt 0.06 berekend. Dit nomiucr bestaai uit TWEE Bladen. Door den lieer J. Van den Btrg, firma Sociétó Aoonyroe, alhier, is ons gevraagd geworden in onze Vestibule te mogen plaatsen een 24 ALLOSCOSIP, een to stel, dat Stereos- coopplaten bevat met gezichteD, betrekking heb ende op den oorlog tusschen Transvaal en Engeland. Do geheels opbrengst door het werpen wad een 2£-Ct$.-s(ak In dc gleuf krijgt men ces platen te zien zal strekken ten voordeel© der Nederl.-Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Een onzer jeugdige Afconné's op boven staand Weekblad, dat iederen Woensdagavond a 3 Cents per nummer wordt roDdbezorgd door onze loopers, is zoo gelukkig geweest een "te trekken als prys op een prysraadeel in bovengenoemd Weekblad. Gedurende eenige dagen zullen wy dit Jongen6-ry wiel in onze Vestibule ter bezichti ging hangen en in No. 52 van het Weekblad voor de Jeugd zal de gelukkige zyn naam niet tevergeefs zoeken. Officiëele Kennlsgerlngen* Inschrijving voor dc Nationale Militie. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gelet op artikel 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad No. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren bun, die op den lsten Januari 1900 hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, alzoo de ge borenen in bet jaar 1Ö81, alsmede hon, die eerst na het intreden van hun 19de jaar, doch vóór bet volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn ge worden, voor do tweede maal aan bun verplichting tot bet dooD van aangifte ter inschrijving voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1900. Zij geven daarbij keunis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ÏDgezoten wordt gehouden, omschreven is in art. 15 en het eerste lid van art. 20 van ge- ooemdè wet, luidende als volgt: Jaarljjks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar nun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden: lo. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens /moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28sten Juli 11850 (Staatsblad No. 44); 2o. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, ge- jdurende de laatste, aan het in de eerste zinsoede jvan dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, 'achttien maanden in Nederland verblijf hield; j 3o. hjj, van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits Ihij binnen het Rjjk verblijf houdt, j Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreem deling, behoorende tot een Staat, waar de Neder lander niet aau den verplichten krijgsdienst is ondeftvorpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel vau wederkeerigheid is aan genomen." rLlij, die eerst na het intreden van zjjn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zyn 20ste, ingezeten 'wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethoudeis der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden." I dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij >art. 17, van den volgenden inhoud: 1 „Voor de militie wordt niet ingeschreven: j' lo de in een vreemd Kijk achtergebleven zoon van een ipgezeton, die geen Nederlander is; 2o. de in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van eon vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3o. de zoon van den Nederlander, die tor zake van 'a lands dienst in 's Rijks overzeesche bezit- i tiügen of koloniën woont." 1 dat, in welke gemeente men moet worden inge schreven, te vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: „De inschrijving geschiedt: lo. van een ODgehuwde in de gemeente, waar de vader, of, i9 deze overleden, de moeder, of, zijn ^beiden overleden, de voogd woont; 2o. van eeu gehuwde en van een weduwnaar in do gemeente, waar hij wooDt; So. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4o. van den buitenslands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar z(jn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft." Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, is voorgeschreven in het eersle en tweede lid van art. 18, luidende aldus: .Elk, die volgens art. 15 behoort te worden 'ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij burge- meesier en wethouders aau te geven tusschen den - lsten en den eisten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zyn moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht." 1 Voorts geven Burgemeester en Wethouders kennis: dat tot deze inschrijving zittiDg gehouden zal worden op het Raadhuis (kamer No. 9) van des i Voormiddags halftien tot des namiddags drie uren, op Diusdag 2 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter A, B of C; op Donderdag 4 Jnnaari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter D. E, F of G; op Zaterdag 6 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter U, I, J of K; op Maandag 8 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter L, M of N; op Woensdag 10 Januari, voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter O, P, Q of R; op Vrijdag 12 Januari, voor heD, wier familie naam aanvangt met de letter S, T of U; op Maandag 15 Januari," voor hen, wier familie naam aanvangt met de letter V, W, X, Y of Z. Eindelijk, dat de geboorte-akten, die de belang hebbenden bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en feestdagen uit gezonderd, zijn te verkrijgen fèn Raadbuize dezer gemeente (Bureau Burgerlijke Stand eu Bevolking), van des voormiddags halltien tot des namiddags drie uren, wanneer tevens voor bon, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging van die akten kan worden gedaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 16 Dec. 1899. VAN HEYST, Secretaris. Leiden, 18 December. Onder overlegging van het desbetreffend scbryven van de Commissie derBewaarscbolt-n, geven B en Ws. in overweging tot ce be noeming van een lid cier commissie over te gaan ter vervulling der vacature, die met het einde van dit jaar door de periodieke aftre ing van dr. A. W. Kroon Jr. ontstaan zal Aanbevolen worden de heeren dr. A. W. Kroon Jr., aftredend lid, on C. J. Leendertz. Ter vervulllDg der vacature, ontstaan door het met ingaDg van 1 dezer aan mej. J. M. Van Linden verleend eervol ontslag, ia voor de benoeming van een 4de onderwijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school der 3de klasse No. 1 de volgende voor.racht opgemaakt: lo. mej. S. C. J. De Wekker, 2o. mej. J. E. Labree en 3o. mej. W. G. Dee. Onder overlegging van het verzoek van mej. de wed. S. M. Veldhuyzen, geb. Van Iperen, om wederom voor den t(jd van drie jaran tot stadsvroedvrouw te worden aan gesteld en het daaromtrent uitgebracht advies van den staasvroedmeester, geven B. en Ws. in overweging adressante wederom voor 3 jaren in haar betrekking van stadsvroedvrouw te bestendigen. Ingevolge de besluiten van den Raad dezer gemeente van 16 Februari en 21 Sep tember 11., werden door de heeren M. H. Fontein en M. De Tombe achtereenvolgens bedragen van 1600 en 400 in de gemeente kas gestort als bedragen in de kosten van bestrating en rioleering van de Oosterstraat en Oosterdwar88traat. De uitvoering dezer werken heeft plaats gehad en is bekostigd uit Volg. 87 der loopende gemeente-begrooting, waarop volco&nde gelden beschikbaar waren. Ten einde evenwel deze ontvangsten en uitgaven te regularis9eren en over de onder Volg. 87 uitgetrokken gelden voor het daar voor aangewezen doel te kannen beschikken, geven B. en Ws. den gemeenteraad thans in overweging tot de vaststelling van den door hen overgelegden suppletoiren begrootings- staat, dienst 1899, ten bedrage van 2000, over te gaan. Tegen do in haar handen gestelde be grooting van bet College van Vrouwen- Kraammoeders heeft de Commissie van Finan ciën geen bedenkingen; evenmin tegen de in gediende begrootingen van het R. K. Wees- en Oudeliedenhuis en het R.-K. Armbestuur voor het dienstjaar 1900. Dezelfde Commissie heeft ook geen be denking tegen de voorstellen van Burge meester en Wethouders: lo. tot beschikbaarstelling van gelden tot een bedrag van 1585 voor het doortrekken van trottoirs op Vreewyk; 2o. tot beschikbaarstelling van een bedrag van f 2500 voor het herstellen van een ge deelte walmuur aan de Aalmarkt; en 3o. tot verhooging van den post op de oegrooting voor 1899: „Rente van de tjjde- lyke gelcleening ter voorziening in de be- hoefde aan kasgeld met een bedrag van f 1135. De Commissie geeft derhalve in overweging dienovereenkomstig te besluiteD. Aangezien de bewoning van de per- cellen Slagerspoort Nos. 1, 2, 3, 6, 18 en 19 en Zuidsingel No. 25 door B. eQ Ws. vermoed werd nadeelig te z\jn voor de opsnbare ge zondheid, werd door hen aan de Commissie, bedoeld by art. 1 der Verordening op de On- tewoonBaarverklaring, opgedragen een onder zoek naar die woningen in te stellen. Uit dat onderzoek bleek, dat de perceelen Slagerspoort Nos. 3, 6, 18 en 19 naar het oordeel dier Commissie voldoende ter bewoning geschikt zyn, dat de perceelen Slagerspoort Nos. 1 en 2 door het aanbrengen van ver beteringen ter bewoning geschikt gemaakt konden worden, en dat het perceel ZuldsiDgel No. 25 in den toestand, waarin het verkeert, niet meer ter bewoning geschikt te maken is. Dienovereenkomstig werd den eigenaar van de perceelen Slagerspoort Nos. 1 en 2 door B. en Ws. aangeschreven de vereischte ver beteringen te doen aanbrengen. Hieraan is vol -aan, zoodat deze perceelen tnans weder in bewoonbaren toestand vorkeeren. Daarentegen kan het perceel Zuidsingel 25 ook naar het oordeel van B en Ws. door het aan rongen van verbeteringen niet meer ter bewoning geschikt gemaakt worden. Ten aan zien van dit perceel geven zy daarom in overwe ging over te gaan tot de benoeming van een Raadscommissie, ten einde de zaak te onder zoeken, omtrent baar bevindingen een met redeDen omkleed verslag aan den Raad uit te brengen en haar conclusie in een concept- raadscesluit te formuleeren. Een ter zake betrekkelijk schreven van de eigenaresse van dat perceel leggen B. en Ws. den gemeenteraad ter kennisneming over. Den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een derde ljjst van reclames tegen het primi tief <kobier der Plaatselijke Directe Belasting van dit jaar. Zy stellen voor te handhaven de aan slagen van: H. J. Boelee, S. H. ColdeweU, S. Ebbinge, P. Van der Eist, Ph. A. Feltzer, N. Fockema, C. Van der Geer, C. Goedhart, Th. C. Gonsalves, H. Van de Grilt, H. Heuve- link, J- Jonker, G. Pb. De Kiewit, A. W. Kist, M. Kuiper, H. J. Laverge, J. H. Van der Meulen, W. Middel berg, P. Mieremet, H. J. MulcJer, M. C. Nieuwenhuizen, H C. M. Van Nispen tot Pannerden, H. K. Offerhaus, W. J. Roozeboom, C. D. Van Rossen, J. C. Schorer, J. Sillevis, J. F. Versteeven Jr., I. Vriesendorp, A. F. E Van Wageningen; te verminderen de aanslagen van: W. C. Bender met 2.75; wed. M. Van der Bent Vliegenthart met 5.50; A. J. Goddjjn met ƒ2.75; D. A. Holtz met 4 13; C. Kerkvliet met f 6.19; F. N. Knoch met ƒ11.45; J. Mater met 1.37; H. Pufkus met ƒ37.13; J. Tegelaar met 0 68; J. H. Teske met 2.75; M. F. W. Tonnet met ƒ1.32; J. P. Verhagen met 2.06; H. H. Vodegel met ƒ6.88; J. Wijkhuizen met 2 06; en de reclamanten: B. J. Ferf, J. F. Van der Henst, L. B. De Monchy, F. L. M. Van Nispen tot Pannerden, D. I. Slager en J. Teske niet ontvankeiyk te verklaren in bun reclame, aangezien hun bezwaar schriften niet zyn ingediend binnen den by de Wet bepaalden termyn. Voor de eerste maal noodde gisterochtend bet klokgelui van den toren der nieuwe Oosterkerk aan de Hterengracht albler tot opkomen naar dit bedehuis, dat in de morgen godsdienstoefening werd ingewyd door den oudsten predikant der Ned.-Herv. Gem., ds. S. H. J. De Wolff. Velen hadden aan oio helder klinkende metalen roepstem gehoor gegeven, zoodat zich om tien uren een breede schare in bet schoone, reeds door ons be schreven, zuiver Protestantsch kerkgebouw bevond. Weldra werd door de gemeente aangeheven het eerste vers van het 212de GezaDg, zoo toepasselijk voor de gelegenheid, waartoe ze was samengekomen, en daarna la9 deleeraar den 84sten Psalm voor. Staande werden door de gemeente aangehoord de door ds. Do Wolff voorg-lezen twaalf artikelen des geloofs, waarop de gemeente het „Amen" sprak door het aanheffen van de beide laatste regels van het laatste vers van Gezang 52. Inderdaad een plechtige wyding van het nieuwe bedehuis. Zoowel in het eerste gebed als in dat tot dankzegging aan het einde der godsdienst oefening droeg de voorganger de nieuwe kerk aan God op, afsÊheekende van Hem Zyn on misbaren zegen over het gebouw, over de stichters, zyndo de leden van de Gemeente- Commissie, en over hetgeen er in gesproken en verricht zou worden. Tot grondslag zyner schoone rede koos ds. De Wolff het eerste gedeelte van het 8ste vers van Psalm 26: „Heer, ik heb lief de woning van Uw huis." Zyneerw. vergeleek in zyn voorafspraak deze kerk met do vroegere Oosterkerk, waar menigeen ongetwyfeld rykelyk werd gezegend en waaraan menigeen ook nog met weemoed zal terugdenken, maar welke inderdaad toch slechts een loo'lskerk was, en 6telde in het licht boe groot het voorrecht der gemeente is in het bezit te zyn gekomen van een kerkgebouw als het nieuwe, door den ods bekenden architect zoo goed ingericht en tot welks bouw de Gemeente-Commissie don moed had het initiatief te nemen. Den moed, want in onze dagen neemt het aantal onkerk- echo menschen, het getal dergenen, die, hoe wel door doop en beiydenis beboorend tot onze Ned.-Herv. Kerk, haar bedehuizen zeluen of nooit betreden, schrikbarend toe. In oen maatregel der Gemeente Commissie is te zien oen hopen op de toekomst, een vast ver trouwen, dat de Vaoerlano6che Kerk, ofschoon dan ook van twee kanten afgebrokkeld wordende, nog velen tea zegen zal kunnen zyn. De gemeente van Leiden is haar Com missie grooten dank verschuldigd en geve van dien dank ook door daden blyk, want de schuldenlast is door de stichting van ait ge bouw natuurlijk zeer vermeerderd. Aan de hand van den gekozen tekst wees de leeraar er op wat de tempel was voor de oude Israëlieten, wat bet bedehuis is, althans kan en moet zyn, voor ons, wat wy er ontvangen en wat wy er geven of geven moeten. Aan het einde der godsdienstoefening werd staande het laatste vers van den 72sten Psalm gezongen. Daarna zong de gemeente den leeraar toe bet derde vers van Psalm 134. De zegenbede, daarin vervat, weDschte de voorganger minder als tot zichzelven dan wel tot de Gemeente-Commissie gericht te be schouwen. Een andere plechtigheid had gisteravond in de Pieterskerk plaats. Toen vierde ds. K. W. Vetbako gedachtenis zyner vyf-en-twintig- jarige Evangeliebediening. In zyn voorwoord sprak Z Eerw. zyn erkentelijkheid uit voor de blyken van be langstelling, die by op den 13ien Dec. jl. mocht ontvangen, en voor de talryke opkomst in het bedehuis, welke bewyst, dat er tus schen do Gemeente en hem hoewel pas 16 maanien hier in de Evangeliebediening werkzaam reeds banden zyn gelegd, oio haar gaarne doen deelen in zyn gewettigde vreugde. Tot grondslag zyner eigeniyko rede nam Z.Eerw. Ps. 34:4, een ontboezeming van koning David na een levenservaring, welke beschreven wordt in I Samuel 21. David ziet in dezen psalm niet op eigen dwaasheid, maar op de genade en uitleidingen Gods, waarom by een woord van lof op de lipp.n neemt en de kinderen Gods opwekt om den fleere wiens eer zy samen beoogen groot te maken: Ds herdenking zyner vyf en-twintigjarige Evangeliebediening wekte ook spr. op, in deze gewichtige ure de gemeente te verzoeken, den Heere met hem groot te maken, en dit wel om een viertal redenen: om de beer- ïyke bediening, die spr. is opgedragen, om velerlei zegen, die hem is toebedeeld, om het genadig geduld, dat God jegens hem heeft betoond, en om den heiligen lust, die spr. tot hiertoe is bewaard. By de ontvouwiDg dezer redenen schetste spr. allereerst de voortreffelykheid van het ambt van Herder en Leeraar. In de tweede plaats wees hy er op, dat hy al die vyf en twintig jaren het oude en volle Evangelie naar de Schriften heeft mogen verkondigen, getuigde hy van den zegen, dien by op zyn Evangelie-arbeid mocht ondervinden, inzonder heid in Frieslands hoofdstad, en sprak hy van de ondersteuning, die hy van den Grooten Ontfermer by de vervulling zyner mo.Uyke taak en onder pyniyke beproeviDg had mogen ondervinden: reebtstreoks, maar ook middeliyk en in dit geval van zyn liefdevolle gade en van gemeenteleden, die hem hun sympathie en vertrouwen hadden geschonken. By de beantwoording der vraag: wie spr. voor God i3 geweest, drong een terugblik hem tot verootmoediging en wel met het oog op de tekortkomingon by de vervulling van zyn ambt. Ook beleed spr. schuld, waar hy enkele jaren de Ned.-Herv. Kerk niet heeft helpen opbouwen, maar beroerd en geschaad. In de laatste plaats merkte spr. op, dat het der Gemeente niet onverschillig kan zyn hoe baar leeraar gestemd is, en verklaarde by, dat de Evangeliebediening nog de volle liefde van zyn hart bezit. Spr. eindigde zyn rede met bartelyke toe 6praken tot zyn amttgenooten in de Ned. Herv. Kerk alhier, die byna allen aanwezig waren, zyn zwager ds. J. Nierstrasz, van Leiderdorp, ds. C. A. EveleiD, Evangelisch- Luthersch predikant alhier, ouderlingen en diakenen, de gemeente commissie en de notabelen, welken beiden laatsten spr. her innerde aan de inwyding der nieuwe Ooster kerk, die by noemde een sprekend monument van bun yver, om den kerkelyken eeredienst te bevorderen, en ten slotte tot de gemeente, in wier voorbede hy zich en zyn amttgenooten aanbeval. Aan het einde der godsdienstoefening zong de gemeente haar leeraar Pa. 1343 toe, waarvoor by zyn dank betuigde. Examens te 's-GraveQbage: Geschiedenis K. VIII. Geslaagd de heer W. J. J. Jbassoi- bach. Boekhouden K. XII. Geslaagd voor huisakte de heer H. J. Van Dol, uit Leiden. - Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Groot Ammers ds. J. W. H. Kalkmao, te Woeroen. De reserve 2de luitenant F. A. W. C. H. Beyerinck, van het reg. gren. en jagers, heeft detacheering aangevraagd bjj hei leger in Nederl -Inolö. (A. R. G.) - Tot beden is by de Ned. Zuid-Afr. Vereeni ging ii geschreven of gestort ƒ823,001 04 72. H H. M.M. de Koningin en oe Koningin- Moeder woonden glstervoormidda? te 's-Gra- venhage do godsdienstoefening by ia de Groots Kerk, oneer gehoor van ds. Vermeer. De minister van Koloniën, de heer Cremer, vereenigde lea zynen huizo een aantal heeren uit de hoogere regeeriogskringen, meerendeels behoorende tot de corypheeón op koloniaal ge- lied, ter verwelkoming van den onlangs uit Oost-Indië teruggekeerden gouverneur-gene raal jbr. C. H. A. Van der "Wyck en diens eebtgeooote. Met 's ministers ambtgenooten zat van de hofhouding de opper-ceremoniemeester rar. baron Du Tour van Bellinchave aan; van de Eerste Kamer oer Staten-Generaal, niet in vergadering byeen ter residentie, kon alleen de oud-minister van Koloniën, de heer J. D. Franssen van de Putte, aan 's gastheers uit- noodiging gevolg geven. Met den president eer Tweede Kamer, mr. Gleichman, namen ook de leden de heeren J. M. Pynacker Hordyk, mr. Geertsema en kolonel Van Viymen plaats aan den disch, benevens de vice president en de tot de Incische afdeeling van den Raad van State behoorende leden van dat hooge Staatscollege, terwfll voorts ook de tegenwoordigheid werd opgemerkt van den oud-minister van koloniën mr. Bergsma, den gewezen gouverneur generaal mr. Van Lansberge en den president van de Neder- lanasche Bank mr. N. P. Van den Berg, alsmede van den heer Heringa, die onlangs den Indischen dienst verliet als algemeen secretaris, en van den juist uit Java terugge keerden Delftschen hoogleeraar Kraus, dia ODlangs derwaarts werd afgevaardigd om het vraagstuk der Solo-vallei te onderzooken. Ook de heer Kielstra, regeerlugocommis- saris bjj de Ned.-Inoische Spoor wegmaat- schappU, behoorde tot de gasten, terwyi van bet departement van Koloniën tegenwoordig waren de secretaris-generaal mr. Ellas en da raadadviseur jhr. Six. Eindelyk dient nog speciaal vermeld te worden, dat de president der Handtlmaatschappy, mr. Alting Meea, wion juist, ter gelegenheid van zyn 80sten jaardag, het commandeurskruis van een Neder- landschen Leeuw was verleend, tot de gasten behoorde, wier gezellig samenzyn het karakter droeg van waardeering van jhr. Van der wyck's verdiensten, die zoowel door den minister van koloniën als door diena ambts voorganger, mr. Bergsma, mot een harteiyk woord van welkom werden gehuldigd, dat door jhr. Van der Wyck werd beantwoord en alge meen warme instemming vond. Naar wy vernemeD, zal Hr. Ms. pantser- dokschip „Zeeland", comm. de kapt. H. F. Kouwenberg, begin Januari a. s. een reis onder nemen naar de Oost en Zuidkust van Amerika en de West Indische eilanden. Deze reis zal ongeveer zes maanden duren, zoodat die bodem ongeveer begin Augustus d. a. v. weder te Nieuwediep terugverwacht kan worden. V.) Het stoomschip „Koningin Wilbelmina" arriveerde 16 Dec. van Batavia te LJmuiden; de „Lawoe" vertrok 16 Dec. van Rotterdam naar Batavia; de „Maasdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 15 Dec. Lizard; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, pass. 17 Dec. Dungenes; de „Malang," van Rotterdam naar Java, vertrok 16 Dec. van Perim; de „Nereus" vertrok 16 Dec van Pillau naar Amsterdamde „Prins Willem II" arriveerde 16 Dec. van West Indlë te Nieuw- York; de „Amsterdam" vertrok 16 Dec. van Nieuw York naar Rotterdam; de „Burgemees ter Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 Dec. te Suez; de „General", van Hamburg en Antwerpen naar Oost- Afrika, arriveerde 16 Dec. te Lissabon; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, arrlv. 16 Dec. te Camaran; de „König" arriv. 14 Dec. van Hamburg te Durban; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Dec. Kaap Roca; de „Prine Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 17 Dec. van Perim; de „Prinses Sophie'\ van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 17 Dec. te Padang; de „Storfond" (Holland* Amerika-iyn) vertrok 16 Dec. van Newport- News naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1