Nad. Zuid-Afrikaansche Vercenigiug. dat de gemeente zich bereid verklare het trottoir, mits behoorlijk ten genoegen van B. e-i Ws. aangelegd, kosteloos in eigendom en <n rhoud over te nemen. Eio elyk stelt de Commissie van Fa riCAge voor, dat de weg tusschen het trottoir en de boomen van gemeentewege zal worden hard gemaakt en in:ien hiertoe mocht worden besloten, van dat besluit aan adressanten mede- deeling te doen. Aaugezien daardoor do toe stand ter plaatse, zoowel ten gerieve van de gemeente als van de aangrenzende bewoners, belangrijk zal worcen verbeterd, bestaat ook daartegen by B. en "Ws. geenerlei bezwaar. De eerste van de zes uitvoeringen, te geven in den door de Leidsche tooneel vereeni- ging „Jacob Cats" uitg schreven tooneel we strijd, had gisteravond in den schouwburg plaats en werd door een talrijk publiek byge woond, ofschoon het getouw Diet geh6e! was uitverkocht. Dit had eigenlijk wel bet geval mo-en zijn; immers de vereeniging „Nieuw- lanu", uit Den Haag, dieinet hbttooneelspel „De stem van 't hart" en het blijspel „Oude kennissen"' optrad, maakte op het publiek blikbaar een goeden indruk, want de mede werkenden werden meermalen onder luid applaus teruggeroepen. Het was een goed begin. Van een eigenlijk oordeel wenschen wij ons uit den aard der zaak te onthouden, nu er een jury is, bestaande uit de heeren prof. er. J. H. C. K-.rn, voorzitter, prof. ar. Jan Ten Brink, bti ien te L.iden, S. J. Bauberg Wilson, W. Van Korlaar ea mr. M. G. L. VanLoghem, secretaris, alls drie te Amsterdam, naar wier later bekend te maken oorueel de uitgeloofde prijzen zullen wor en to gekenJ. Dat oordeel mogen wij natuurlijk niet vojruitloopen. De voorstelling werd door het orkest ge opend met „Op 10 Novemoer 1899", door den heer Geyp gecomponeerd naar aanleiding van den oprichtingsdatum der feestvierende zilveren vereeniging. De volgende uit voering is bepaald op Zondag 24 December door ue Utrechtsche rederijkers kamer „Molière" met„De Schoonzoon van Mijnheer Poirier", tooneelspel, en „DeSchool- rijdster", blijspel. De toonvel- en gymnastiek vereeniging „Thalia Melpomene" gaf Zaterdagavond in het lokaal „Epbraïm" haar 7ue uitvoering. De banier prijkte te midden van een plantengroep ter zy.e van het tooneel en co zaal was zeer goed beztt De aanwezigen werden door den pre8i ent, den heer Blom, Welkom geheeten, oie er op wees met welk een liefde de leoen voor ae kunst bezield zyo, zóó, dat zy het zells hebben gewaagd een stuk als „De eer" voor deze uitvoering te kiezen. De voorzitter riep daarom bij het beoordeelen de welwillendheid in en deed verder een bero p om tot de vereeniging als Jio, donateur of donatrice toe te treaen, want steun heeft ze noooig, wil ze meer en meer aan het doel beantwoorden. In waarheid was het te vreezen, uat het op te roeren drama in vier bedrijven de krachten der leden zou te boven gaan. Zij heb oen zich er aan gewaagd en behaal Jen met sommige tooneelen er succes mede, terwijl bij andere gedeelten niet uie stilte beerschte, als wel gewenscht was, en een zeer jeugdige spruit van zijn aanwezigheid al op een zeer ongeschikt oogenblik van zijn tegenwoordig heid blijk gaf. De opvoering had die verdienste, dat ze vlug van stapel liep, de rollen er best in zaten en ook de wil goed ileek. De huishoudster Barbara was door haar bij-de-band spd volstrekt niet kwaad en Louise Helmers, .die verleden week nog bij „Olytnpia" in een anoere rol optrad, was insgelyks ook nu niet zon oer ver iensto. Het leeren van twee zoo uiteenloopsnde rollen kort na elkaar schijnt naar goed af te gaan. Na de pauze trad de anoere afdeeling der ver&eniging op en wtraen gymnastische ode- Dingen aan rek en ringen, alsmede stanoen, vertoond, welke insgelijks veel bijval vonden. Dit was ook het geval met het op het programma opengelaten komische nomm^r, waarin eveneens zulke werkzaamheden door tw-e „clowns" weroen verricht. Een en anaer werd door muziek afgewisseld. By uen aanvang was do voorzitter tot lid van Verdienste benoemd, waarvan hem het insigne op de bor6t werd gehecht, terwijl hem bovenuien uit erkentelijkheid voor al hetgeen hi) in bet belang oer vereeniging had geoaan, namens de leden een pendule met coupes wera aangebo.eo, waarvoor by zeer dankbaar was. Et-n bal besloot de uitvoering. Een collecte voor onze in Zuid-Afrika strijdende stamverwanten Lracbfc in de pauze, toon het Transvaalsche Volkslied gezongen wera, 8.75 op. De begrafenis te 's-Gravenh3ge van den oud-hoofdingenieur der telegraphie, den heer Collette, werd bijgewoond uoor zeer veel amotenaren van den post- en telegraafdienst, onder wie verschillende chefs van di nst en ingenieurs. Ook veel oud-ambtenaren, vrienuen en belangstellenden waren aanwezig. Namens den directeur-generaal der posterijen en tel-graphie sprak de administrateur, de heer De Bloeme, tot huldiging van de buiten gewone verdiensten van den ontslapene, die zich gestadig op de hoogto hield van het vak, dat zich by voortduring uitbreidt. Het Neder- landsche telegraafnet kan gezegd worden Collette'8 werk te zijn, waardoor hy zichzelf een monument oprichtte. Ook het voortreffe lijk intercommunaal net werd georganiseerd door Collette, wiens naam ook in het buiten land met eere wordt genoemd. De heer Van Emden, ingenieur, sprak ook zijnerzijds een treffend afscheidswoord. Aan baron Von den Brim ken, afgetre den Duitsch gezant, is het Grootkruis in de orde van Oranje-Nassau verleend. H. M. de Koningin was gisterochtend tegenwoordig in de "Willemskerk te 's Gra- venhage, onder gehoor van ds. Knottnerus, terwijl H. M. de Koningin-Moeder, met prinses Elizabeth de gods:ienstoefeniog bijwoonde in de Duitsche kerk, onder gehoor van ds. Quanat. De gezant van Siam is gisterochtend naar Btrlyn vertrokken. Heden is het vijftig jaar geleden dat luitenant-generaal Karei Van der Heydon benoemd werd tot ridder der Militaire Wil lemsorde. Door den Minister van Koloniën is de heer J. De Haan, officier van gez. lste kl. by het Nederl. leger, gesteld ter beschikking van den Gouv. Generaal van Nederl.-Indiè, om te worden benoemd tot directeur van het laboratorium voor onaerzoekingen op het gebied van pathologische anatomie en bacterio logie te Weltevreden. De lyst van het plaatselijk comité voor Transvaal en OraDje-Vrij staat *6 Leeuwarden bevat we:T byaragen tot een becrag van ruim 500, makende met de vorige giften een totaal van 20,695 87. Het zyn nu meestal op brengsten van concerten en opvoeringen. EeD jonkman uit Zaandijk is met het s.s. „Sener.il" naar Transvaal vertrokken, om aan de zijde der Boeren mede to strijdeD. De „Tya" meldt, dat de heer G. J. I. Van Ginkel te Amsterdam door Z. H. den Paus benoemd is tot ridder der orde van Grego- rius den Grooten en wel als president van bet hoofocomité van het liefdewerk „Ou Papier". Deze instelling heeft thans 25 jaar bestaan; de heer Van Ginkel was er al dien tfld lid van en is de eenige nog in leven zijnde oprichter. Do kolonel J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, ajuJant van H. M. de Koningin, heeft aangevraagd om op pensioen te worden gesteld. De onlangs uit Oost Indië teruggekeerde en by het 6de regiment infanterie ingedeelde lste luit. M. L. Pliester is geplaatst bij een der bat°)jons te Breda. De officier van gezondheid 2de kl. dr. C W. Broers, van ce Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, worot overgeplaatst bij het militair hospitaal te Utrecht. Op de voordracht voor leeraar in de geschiedenis en de Nederl. taal aan het Erasmiaansch Gymnasium te Rotterdam zijn geplaatst de heeren doctoran us N. J.ipikse, te Den Haag, en or. J. Heinsius, te Gouda. De Neuerlandsche gezant te Kopenhagen baron Gericko van Herwijnen heeft het groot kruis van de Danebrog-orue gekregen. H. M. de Koningin heeft aao oaron Von den Brimken bij zyn aftreden als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van het Duits.üe ryk aan ons bof het grootkruis der orde van Or -nj-Nassau verleend. De „Sts.-Ct." bevat het reisrapport van Hr Ms. schoener „Zeehond", belast met het politietoezicht op de visschery in de Noordzee, van 4 tot 18 November 1899. Gisteren is in de Ou -Katholieke kerk ia de Lange Torenstraat te Botterdam, ter gelbgenbeid van de kerkelijke viering van het veertigjarig priesterfeest van den zeereerw pastoor J. A. Van Beek, een vierstemmige mis in bet Hollandscb ten guhoore ge- racbt ooor de kor.n oer beide O.-K. gemeenten. Deze mis is gecomponeerd door den heer A. B. fl. Verbey, organist der gemeente, en door hem aan pastoor Van Beek opgedragen. De mis maakte een diepen indruk. Het was ee eerste maal, dat een muziekmis in het Bollandsch werd uitgevoerd in deOud-Katho hbke kerk. Het stoomschip „Solingen", van Batavia naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 8 Dec. van Ptnang; de „Koningin Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 10 Dec. .to Southampton. Benthuizen. De inschrijving voor de natio nale militie v.«n ingezetenen, geboren in het jaar 1881, zal plaats heoben gedurende de gnheele maand Januari e. k. Voor oie inschry ving echter zal meer bepaald zitting worcen gehouden in het raadhuis op Donderdag aen 18den Januari, des voormiddags te elf uren. De zitting van den Militieraad voor de ge meente Benthuizen zal gehouden woraen te Leiden in het Invalidenhuis op Donderuag den 14den dezer, des voormiddags te kwart over twaalven. Het aantal te leveren manschappen voor de lichting van 1900 is voor deze gemeente bepaald op twee. Ingeschreven waren er zeven. Bodegraven. Zaterdag-morgen had alhier een ze^r zeldzame vangst plaats. Dicht by de sluis vertoonde zich een zeebon J in den Ryn. Tal van menschen zagen naar dit dier, dat telkens boven water kwam en dan weer zóó ging auiken, dat een geoefend zwemmer er jaluerscb op zou worden. Einaelyk zwom het beest door de openstaande deuren in ae sluis; au sposdig de sluisdeuren gesloten en daar zat de zeehond in de sluiskulkl Men dacht hem daar nu spoedig te vangen met schakels, maar hy dook er telkens onder door of maakte de schakels stuk. Een uur lang duurde deze jacht, tot het eiiuelyk iemand gelukte, hom met een groot schepnet uit het water te halen, on: er groot gejuich van de honder den toescbouwer6. Het aier werd dadeiyk voor 15 gulden door de drie vangers aan den kastelein v. d. S. verkocht, die den zeehond nu ia zyn koffiehuis ter bezichtiging heeft gesteld. Hazerswoude. Aan den heer E. H. C. Windt werd tegen 1 Januari a. s. eervol ontslag verleend uit zfin tydeiyke betrekkin^ als onoerwyzer aan de openbaTe school aan d-.-n Ryndyk. De heer J. Goldberg zal Dinsdag zfin veertigsten jaariykechen zit:ag of garing houden als penningmeester van den Riet- veldschrn polder. Zwammerdum. Berichtte onze correspondent ons eerst, cat uit één gezin in 8 dag6n ty J vier kinderen aan diphtheritus zyn ontrieden, thans bericht hy ons, dat ZaterdagmiJdag ook het vyfde kind aan die ziekte bezweek. Door dit droeve geval weroen do ouders in 12 dagen tyd geheel kinderloos. Zegwaard. Zondag heeft de heer P. Koster alhier afscheid genomen van de Geref. Ge meente. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Dinsjag zal hy deze gemeente verlaten om a. s. Zon;ag 17 dozer in de Geref. Kerk te Appelscha zyn intrede te dom. Zaterdagmorgen ontstond een begin van brand in den koestal van den landbouwer J. v. d. H. aan den Zegwaardschen Wtg alhier. Een brandende petroleum lantaarn, cie aan den zolder hing, kwam naar beneden, waarop het stroo, dat voor de koeien lag, oogenblikkelyk vlam vatte. Gelukkig was er volk by de hand, dat dadelyk enkele kleeJen en zakken greep en daarmee het vuur doofde. Uit de „Staatscourant". Konink. Besluiten. Pensioen verleend ton laste van den Staat aan H. Leijenaar, ten bedrage van 375 'sjaars. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, tot standplaats Amsterdam, mr. H. J. G. Farensbach, oandidaat-notaris, advocaat en procureur aldaar. Benoemd tot vertegenwoordigers der Regeoring op het van 30 Juli tot 5 Augustus 1900 te Parijs te houden internationaal congres over armenzorg: dr. W. 11. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Stat en-Generaal, te Venloo; W. Hovy, to Amster dam; dr. H. J. De Dompierre de Chaufepié, te 's Gravenhage, en J. F. L. Blankenberg, te Am sterdam. Benoemd tot assitent bij het Rijksmuseum van schilderijen te Amsterdam, W. J. Steenhoff. Aan W. F. Hilwig, te Alkemade, op zijn verzoek, eervol ontslag veïleend als plaatsvervanger van den districtsveearts, wien's-Gravenhage als stand plaats is uaogewezen. Aan J. G. F. Gijzen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van adjunct- commies bij de Algemeene Rekenkamer en bij de Algemeene Rekenkamer benoemd tot adjudet- co in mies J. R. Was, thans eerste klerk bij dat college. De navolgende pensioenen verleend, als aan: G. H. E. Scott, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, f526; Th. A. G. Van Elten, kommies lste i.lasse bij 's Rijks belastingen, f526; J. Gevaert, kommies 2de klasse bij 's Rijks belastingen, f3y3; J. Th. G. Muller of Müller, kommies lste klasse bij 's Rijks belastingen, f444; H. P. Buning, kom mies lste klasse by 'a Kyks belastingen, ƒ456; H. Noordeloos, kommies lste klasse bij 's Rjjks be lastingen, ƒ568. In hun rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Ned -indié, de by dat leger ge detacheerde _do luit. der inf. J. A. W. Nepveu; bij den generalen staf, do majoor W. A. T. De Meester, van de grenadiers en lagers. Hr. Ms. adjudant de kolonel J. N. baron Sirtema van Grovestins, van den grooten staf, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en hot bedrag van het pensioen bepaald op fl8.'5 's jaars. In zijd rang overgeplaatst bij bet reg. grenadiers on jagers, de lste luit. F. H. A. A. Wagner, van het 5de reg. inf. Aan den reserve-officier van gez. 2de kl. B. Oosterbuis een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Benoemd tot bureel-ambteDaar 3de kl. bij den Rijks Waterstaat J. C. Remigius, te Vlissingen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 1 Februari 1900 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practiscbe examens van arts, vermeld in art 2 der wet van 25 Dec. 1378 (Staatsblad No. 222), gewyzigd bij de wet van 12 Dec. 1892 (Staatsblad No. 261), alsmede te Utrecht tot bet afleggen van de practische examens van tandmeester, bedoeld in art. 3 der gemelde wet. Zy, die tot de examens wenschen te worden toe- felaten vóór 1 Mei, moeten zicb daartoe vóór 25 an., zij, die bet examen nh 1 NJ ei wenschen af te leggen, vóór 22 April 1900, schriftelijk aanmelden bij den voorzitter der examen commissie, en wel te Leiden bij den boogleeraar dr. J. E. Van iterson J.Azn.te Utrecht bij den hoogleeraar dr.A.Narath; te Groningen bij den hoogleeiaar dr. D. Huizinga en te Amsterdam bij den hoogleeraar dr. H. Treub; met overlegging van een uittreksel uit het geboorte register of eenig ander ambtelgk stuk, waaruit, ten genoegen van de examen-commissie, hun namen en voornamen, alsmede de datum van hun geboorto, duidelijk blijken. Nadere bijzonderheden bevat de ,Sts.-Ct."No. 291. Gemeenteraad vaa Bodegraven. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig mot ken nisgeving do heer Turkenburg. Na opeuing der vergadering wordt overgegaan tot het afleggen van de voorgeschreven eeden door het nieuw benoemde raadslid L. Boer, welke, na gelukwensch door den Voorzitter, zitting neemt. De notulen der vonge vergadering worden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is lo. missive van Gedep. Staten, waarbij goedge keurd wordt teruggezonden de begrooting voor het dienstjaar 1900; wordt voor kenuisgeving aange nomen; 2o. een adres van bewoners van de Meye, waarby verzocht wordt, dat den gemeente de weg in de Meye voortaan in onderhond neme; gesteld in handen van B. en Ws. om advies. Benoemd worden voor het jaar 1900: tot ge meente-geneesheer dr. G. De Niet, tot verloskundige mej. C. De Vlieger on tot apotheker belast inet de levering van geneesmiddelen voor de armen de heer K. Douwes Dekker. Goedgokeurd wordt het voorstel van B. en Ws. om aan J. Zaal te verhuren de balans en sohalen van de waag voor dertig guldeD, en om aan L. F. Kruyt te verhuren de aschscbuur voor vjjf en twintig gulden, beiden voor 1900. Aangenomen wordt een besluit tot af- en over schrijving, model A ad f125, ter tegemoetkoming in de kosten van de hulpbrug bij de sluis, alsmede een besluit tot verhooging van de begrootiug dienst 1899, model C; ter bestrijding van de sub sidie aan het waterschep Woerden ad 1500, voor do verbouwing van de sluis. Behandeld wordt het suppletoir kohier ven den hoofdelyken omslag dienst 1899, hetwelk na be spreking van de verschillende posten wordt vast gesteld op f48.664 voor 25 oontnbuabelen. Wordt overgegaan tot uitloting van 2 aandeelen in de geldleening ad ƒ7000. Uitgeloot worden Nos. 19 en 28. De Voorzitter deelt mede, dat B. en We. naar anoloiding van het besprokene bij de bogrooting, de jaarwedde van den oschopbaler hebben ver hoogd met één gnldon per week, terwyl hem, in geval van sneeuw, oen hulp zal worden toegevoegd. De Raad vereeuigt zich hiermede. De heer De Kruyf vestigt de aandacht op de palen, dio in Buitenkerk staan tot afscheiding van het voetpad on welke zoodanig geverfd zijn dat deze bij donker bijna niet te zien zijn. Uit de discussie blijkt, dat deze palen aan hot groot- waterschap Woerden toebehooren; do heer L. Boer zegt, dat 't voornemen bestaat om de palen, evenals vroeger, wit to verven. De heer De Niet zoude wenscheD, dat gelet werd op het materiaal, waarmede slooten gedempt worden; bat is voorgekomen, zegt spreker, dat een welpomp, die te voren uitstekend water gaf, na do demping van een nabijgelegen sloot met rootpuin, totaal bedorven was. De Voorzitter zegt, dat de politieverordening niet voorziet in dit ge val, doch dat, daar deze verordening spoedig her zien wordt, er gelegenheid zal zijn om hierop terug te komen. De beer Van der Giesen maakt opmerkzaam, dat het Dinsdag 26 December a.s. 2de Kerstdag is, zoodat alsdan geen kaasmarkt gehouden kan worden. De Voorzitter deelt mede, dat de markt zal worden gehouden op Woensdag 29 December a.s. en dat dit gepubliceerd zal worden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt do ver gadering gesloten. Aan ons Bureel werd ontvangen: van de firma Dollfus en Noack, te Mul- hausen, ƒ13. van den Zusterkring en Catechisanten van ds. Van der Lip 17.50; van Frans met zyn clubje voor de Boertjes vier dubbeltjes. ACADËNHENIEVWI. Leiden. Geslaagd is voor het doctoraal examen in de wis- en sterrenkunde de heer J. "W. J. A. Stein. Amsterdam. Door de geneeskundige staatscommissie zyn bevorderd tot arts de heeren J. H. Stork, geb. te Bergen op-Zoom, 7. Lena, geb. te Amsterdam, en E. H. Van Lier, geb. te Paramaribo, ttrwyl zyn geslaagd voor het lste gedeelte vaa het aTts examen de heeren Th. E. Ter Kuile en "Van Oont. Groningen. Bevorderd i?, na het ver dedigen van Stellingen, tot octor in de Staats wetenschap de heer mr. Petrus Casparus Anureae, geb. te De Lemmer. Herkelijke Berichten. Zwammerdam. Ned.-Herv. Gem. "Woens dag 13 Dec., 's avonds te halfzeven, ds. R. Bennink Bolt. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Zaterdag 9 Dec. 1899, ten overstaan van: 1. Mr. J. A. F. Coe ergb, notaris te Leiden. Het huis H-erensteeg 26, in bo i f 1775, kooper de heer A J. Godoyn qq. voor f 1778; het huis met twee pakhuizen en bovenwoning alsvoren 24, 22, 20 en 20a, samen in boi f 3715, kooper de heer J. W. P. Licht qq.; het huis Lange> rug 13, in boi f 2260, kooper de heer H. C. Plasmeyer qq., voor 2261; het huis Caeciliastraat 73, in bod f570, kooper de heer H. V. Do Haas. 2. W. F. Kaiser, notaris te Leiden. Het huis Kraaierstraat 23, in bod 2200, kooper de beer D. Kooreman qq voor 2280; het huis, St.-Jorissteeg 80, in tod f 765, kooper de heer W. Van dbr Hoogt qq voor f776. De oorlog ttisschen. Engeland en Transvaal. Het jongste nieuws, van het oorlogsterren ontvangen, is, hoewel zeer belangryk, toch niet wat men verwachtte te zullen hoo- r»n. In plaats van berichten van gevech ten aan de Westgrens of in Natal, zyn tbans telegrammen ontvangen van gevech ten in de Kaapkolonie. Generaal French, die zien te Nauwpoort bevond en dezer dagen Arundel heelt bezet, rukt, naar het scbynt, in de richting van Colesberg op. De Boeren trokken voor zyn strydmacht terug; ver moedelijk trachtten zy hem te lokken tot gevecht8atstand van hun hoofdmacht y Coles berg, met bet plan hem te omsingelen. Tevens is er bericht ontvangen van een geforceerden marsch van generaal Gatacre met 2000 man van de 6000, die in zyn hoofdkwartier Putters- kraal vereenigd moeten zyn, naar Stormcerg, waar by de strydmacht der Boeren heeft aangevoerd. Met welk doel deze geforceerde marsch met slecht; een deel der divisie is ondernomen, wordt niet gemeld. Uit de mede- deeling cat de generaal zyn troepen in een „onneembare" stelling heeft teruggetrokken, zou men afleiden dat hy van plan was daar te blyven, misschien wel daarin zyn hoofd kwartier te maken. Maar geruststellend voor Brit8che zyde waren deze berichten niet in hun weinig zeggende schraalheid,totdat eiooeiyk weer berichten van hun nieuwe nederlagen kwamen. Kaapstad, 7 December. De Boeren heb ben een pont over de Oranjerivier te Prieska (aan de zuidgrens van Grikwaland West, 90 Eogolsche mylen westelyk van Hopetown) ge nomen en den kabel, die er aan verbonden is, doorgesneden, zoodat het onmogelijk is de rivier over te steken gedurende de zware regens. Dépêches uit Oranjerivier melden, dat de Boeren den spoorweg hebben opgebroken, twintig mylen ten zuiden van Modderrivier. Volgens de „Sonth African News" werd een gepantserde trein, die er heen wss gezonden, met granaten beschoten. Do laatste berichten bevestigen de geruchten,' dat de Boeren zich verschanst hebben te Storm- berg. Zij zyn er in grooten getale. Ilun stel ling wordt als sterk beschouwd. Lorenyo-Marquez, 9 December. r a telegram uit het hoofdkwartier der Boeren van 8 December bericht: de Engelseli». e- stormden een kopje van den Lombardakop. Zij stelden een groot Creusotkanon („Lange Tom") en een houwitser buiten werking en namen een Maxim. Londen, 10 December. Met betrekking bet gevecht by Lombardskop meldt een officiëelo depeche van generaal White van 9 dezer: In den afgeloopen nacht hob ik generaal Hunter met 500 Natalsche vrijwilligers en 100 man van de Imperial Light Horse uitgezonden om bij verrassing het kanon op den heuvel to nemen. De onderneming slaagde volkomen. Do heuvel werd genomen en lietzesduiuiskanon eu een houwitser vernield met schietkatoen. Een Maxim is veroverd en naar Ladysmith gebracht. Het verlies ran (le Engelschen was een soldaat gedo9d en een majoor gewond. Terzelfdertyd reed een eskadron huzaren rondom Pepworth- heuvel, die de kraals verbrandden en de tele graaflijnen van de Boeren afsneden. j Pretoria, 9 December. Er is bericht ioge- komen van een gevecht dat hedenochtend in do f nabyheid van Scholtznek, ten zuiden van Spyt- f fontein, is begonnen, doordat do Engelsche troepen de troepenmacht van Cronjé hebben aangevallen. Ook worden vyandelykheden ge- meld van den anderen kant van Spijtfontein, in de richting van Kimberley. Daaruit maakt men op dat het garnizoen van Kimberley een nieuwen uitval gedaan heeft. f Parys, 9 December. Uit Londen wordt aan de „Temps" gemeld De „Globe" zegt dat bevel zal uitgevaardigd worden om een nieuwe brigade cavalerie te raobiliseeren, in den loop van den avond of Maandag. De brigade zal bestaan uit het 7de regiment dragonders, het 8ste regiment huzaren en het 17de regiment lansiers. De oud-minister der Kaapkolonie, sir Gordon Sprigg, heeft in een interview te Kaapstad gezegd dat de inneming van de hoofd plaatsen van de beide republieken niets zou baten, om dat de Boeren dan een guerilla-oorlog zouden beginnen. Londen, 9 December. Offioieel. Een cte- peohe uit Kaapstad van 9 dezer behelst dat de president van den Vrijstaat meldt dat luite nant Tristam en drie lansiers, die van Modder rivier uit op verkenning waren gegaan en niet terug zyn gekomen in het kamp, allen gewond en gevangenen zyn in de handen van de Vrjj- stater3. Maseru, 6 December. De laatste Vry- staatscho couranten die hier zijn ontvangen gevea officiéél voor de verliezen van de Boeren sinds het begin van den oorlog deze cijfers op: ge sneuveld 200, gekwetst 240. Pretoria, 8 December. HetNederlandsche en het Duitsche ambulancecorps zyn hier aan gekomen en mot groote geestdrift ontvangen. Men bood hun een welkomstadres aan. Do helfi van de corpsen gaat naar Natal, de helft naar den O ra uje-Vrij staat. M o d d e r-Ii i v i e r, 9 December. De marine- brigado beschoot hedenochtend met een twaalf- duiraskanon de nieuwe geschutatelling, die dc Boeren opwierpen. Deze trokken snel terug, en hun stelling was na een half nur schieten naar het scheen vernield. De ruiterij en een battery voerden onderwijl een schijnbeweging uit tegen het linkerfront van de Boeren. Het bericht van gisteren uit Pretoria over deu aanval op Cronjé berust waarschijnlijk op het bovenbeschreven gevecht. t Nauwpoort, 9 December. Er zijn scher mutselingen op verren afstand geweest achter Arundel. De Engelschen trokken naar Sannahs- dam, de Boeren trokken terug in de richting van Taaiboschlaagte. M o 11 e n o, 10 Dec. Generaal Gatacre heeft met tweeduizend man en twee batterijen een geforceerden marsch gemaakt naar Storm berg, waar de Boeren een zeer sterke stelling bezet hielden. De Boeren openden het vuur pas op het oogenblik dat de troepen aan den voet van hun stelling gekomen waren. Om vier uren in den ochtend begon een heet artilleriegevecht, dat dnurdo tot zeven uren. Daaaop trokken de Engelsche troepen terug naar een onneembare stelling. Laoy Sarah Wilson, de oorlogscorrespon dente van de „Daily Mail", die uit Mafeking vluchtte ea twee honderd myi achtereen iu' het zadel bleef, waarna zy in handen der Boeren viel, en naar Pretoria werd opge^ zonden, zal waarscbyoiyk uitgeleverd wor den. Generaal Joubert zou Woensdag naar den Engelschen legerbevelhebber hebben ge seind of ueze toestemde in een ruil van Lady Wilson tegen een vrouwelyke Boer, die te Mafeking gevangen moet zitten. „Ons Land" moet, volgens de „Daily News", de volgende Bóeren-lezing gepubliceerd heb ben van het gevecht aan de Modderrivier: De Boeren leden geen nederlaag; de Engel sche verliezen bedroegen dertien honoerd. De Boeren wierpen ongeveer honderd hunner dooden in de rivier en begroeven een oertig- tal. Het getal Boeren, naar het hospitaal te Pretoria overgebracht, bedraagt 30. Alles to zamen bevat dit hospitaal 300 gewonden. Baden-Powell meldt van 27 November uit Mafeking: „Wy hebben thans zekerheid ver kregen, dat onzo charges met de bajonet beter geslaagd zyn dan wy dachten. Veertig Boeren zyn door de bajonot gedood of gekwetst.''

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2