N'. TZ203 Maandag 4- December. A°. 1899 Seze feouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Van het eene schuitje in bet andere. •PBIJS DEZEB GOTTRAHTi Voor Lsldon per 8 maandon. i f 1.10. Franco por post .v 1.40. Afzonderlijke Nommers 0 05. PRUS DER AUVEBTENTIËNt Van 1—6 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. Derde Blad. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur l Beleefd verzoeken we voor de opname dez r regelen eenige plaatsruimte in Uw veel gelezen blad. In het gem renteraadsverslig van Rynsburg, voorkomende in het vjjfdo blad van verleden Zaterdag-avond, blykt ons, dat de heer J. Van Iterson vroeg of de vaten liggende op („niet bij, zooals het V'.rsLg meldce") de Spinozalaan, niet konden worden opgeruimd, daar aeze een gevaar opleverden voor co passage. De lieer Hoogewoning, gemeenteraadslid en eigenaar dier lloemkoolvaten, gaf daarop al een zeer zonderling antwoord. Hij verklaarde, dat gevaar niet in te xien, en achtte het beter toe te zien op veel zaken, die de ambachtslieden op straten en wallen plaatsen, bijv. bij den wagenmaker, waar altijd een aantal karren staat. Mogen we den heer Hoogewoning opmerken, dat, indien de wagenmaker de politie verorde ning overtreedt, het hem toch als gemeente raadslid geen vrijheid geeft hetzelfde te doen. Onverklaarbaar ecbijnt het ons, dat op deze zonoerlinge redeneeriDg van den heer Hooge woning noch door den Voorzitter, noch door het Dagelijksch Bestuur, noch door eenig gemeenteraadlid eenige aanmerking werd gemaakt. Waren al hun argumenten door ciit zonderlinge pleidooi verpletterd? Of achten ze de verdediging te zonderling, om er eenige aanmerking op te maken? Wij zijn geneigd het liatste te gelooven. Wat den toestand op de Spinozalaan betreft, die is vooral tijdens de drukte van het In zouten van bloemkool alltrell ntiigst. We kunnen ons niet begrijpen hoe de heer H. durft verklaren, dit deze kool vaten de passage niet belemmeren. Vergun ons dit hem even duidelijk te maken. De Spinozalaan is daar ter plaatse 41/, M. breed. De zuidzijde dezer laan is bebouwd met woningen. Aaogezian deze huizen geen achteruitgang en ook geen tuintje of plaats hebben, zijn de bewoners dier huizen verplicht alles voor aan de Spinozalaan te doen, zooals kleederen reinigen en drogen, enz. Voorts heb ben do bewoners dier huizenrij (met of zonder toestemming van het Dagelijksch Bestuur) voor hun deur een portaal geplaatst, groot ruim I M1., de rij vaten heeft ook een breedte van circa I M., terwijl die rij een lengte be slaat van 25 a $0 M.; de hoogte is 1.50 M., alles naar het oog gemeten. Dus blyfe er over 21/, M. voor do passage. Bedenkt men nu, dat de bewoners der Spinozalaan ook nogal eeBS iets op straat zetteü, zcoals een kleeren- heËj'hand- of kruiwagens, of met den weke- lijkschen schoonmaak kuipen, tobben of emmers wat dies meer zy, en cat ook meermalen een aantal spelende kinJeren zich in oie 2"'/j M. breed© straat bevinden, dan is en blyit het ons een raadsel hoe de heer H. kon ver klaren zulk een, gevaar niet ia te zien Van elkander met wagens to passeeren „op aar ga eelte" is natuurlijk in 't geheel geen sprake. En indien men bij een Egyptische duisternis, zooals hier bij nacht altijd het geval is, deze engte passeeren moet, rekent men zich gelukkig er met paard en wagen heelhuids te zijn afgekomen. En toch constateert do heer H. daar geen gevaar. De belofte, door H. daaraan toege voegd, ze zoo spoedig mogelijk op te ruimen, geeft ons goede hoop voor de toekomst. Als dat „spoedig" nu maar niet al te lang duurt. Een woord van dank aan het kranige liJ J. Van Iterson, die ook nu en reeds meermalen toonde, „in het korte tijdperk, dat bij zitting hoeft", een open oog te hebben voor de ge meentebelangen. We wenschen den Rijns- burgechen gemeenteraad nog veel zulke leden toe, onverschillig van welke politieke kleur ze dan ook mogen zjjn. Nu we toch over de Spinozalaan spreken, nog een enkele opmerking. Vooreerst ware bet gewenscht de bestaande lantaarn eenige meters te verplaatsen tot op de grene van bet perceel van den heer Hoogewoning, aan gezien de Noordzijde van het licht belemmerd wordt door een koornschelft, en ook de N.-zijde van dat licht onmisbaar is voor de bewoners van de huizenrij van de wed. P. Van der Hans. Voorts een verzo k om met de ons toegezegde twee lantaarns niet te lang te wachten, aangezien anders de donkere winter tijd voorbij is. In den zomer hebben we gelukkig geen kunstlicht noodig. Op een verzoek van den tweeden ondergeteekende, ingediend op een vorige gemeenteraadsver gadering, om een 2de lantaarn, werd oen commissie benoemd, ten einde een onderzoek in te stellen. Die commissie adviseerde een parig in 0D3 bijzjjn, dat hier beslist een lantaarn nooflg was. De plaats werd zelfs tot op één centimeter bepaald, en thans zijn we "o n groote maand verder en we zien noch hooren iets meer van oen 2 ie lantaarn. Zou het soms een gevolg kunnen zyn van de dure petroleum? Ten slotte vestigen we de aandacht van de bevoegde autoriteiten op het gemis van een stoep aan h t eind van de Spinozalaan Thans, nu de Katwyker vliet zal worden uitgediept, achten wij daarvoor do juiste tijd gekomen, en een 13-tal gezinnen zou daar door worden gebaat. Ten einde te doen zier, dat we niet tot de ondankbaren behoor n, zeggen we ons gemeentebestuur hartelijk cauk voor do flinke straat, die we dezen ver- loopen zomer kregen. Daardoor kwam een einde aan bet plassen door de modder. We vertrouwen, dat het gemeentebestuur, dat ons het meerdere gaf. ons het mindere niet zal onthouden. Eindelijk merken we nog op, dat het Spinoza-museum van af 24 Maart jl., den dag oer inwijding, bezocht is door 274 p rson-n, waaronder v®B de eersten des lands; voorts ved Duit6chérs, een enkele uit Engoland Zwitserland en zelfs nog uit Amerika. Ons dunkt: hieruit moet volgen, dat ons gemeentebestuur wel eenige meerdere zorg aan de SpinozaL.r.n cient ta bc-steien. Dat deze regelen daartoe mogen bijdragen is onze wensch. Ontvang, Hooggeachte Redacteur, bi) voor baat onzen bartelyken dank voor de plaatsing. Rijnsbubo, G. Van Egmond Cz. 1 Dec. 1899. D. Bbussee. Gemeenteraad van Haarlemmermeer. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig 14 leden. 1. Aan do vergadering wordt medegedeeld: a. Dat in het 1ste en 3de kiesdistrict tot Raads leden zijn gekozen de heeren A. Stokman en P. De Breuk; b. Een brief van H.H. Gedeputeerde Staten, dd. 13 November 1899, hoadende toezending van een Kon. besluit van 25 October 1899 No. 29, betreffende de goedkeuring van plaatselijke be lastingen; c. Proces-verbaal van kasopneming van den gemeente-ontvanger d. De uitslag van de gehouden aanbestedingen van: het maken van banken enz., voor de scholen 1 en 2, de levering van steenkolen, de levering in 1900 van de 6cbool- en kantoorbehoeften. 2. Onderzoek geloofsbrieven der heeren A. Stok man en P. De Breuk; in oide gevonden, wórden gemelde heeren als leden van den Gemeonteraad toegelaten. 3. Afschrijving op zijn aanslag in den Hoofdelijken Omslag, dienst 1899, aan P. A. M. Hackstroh, voor 2/12 gedeelten, wegens vertrek uit de gemeente. 4. Wordt benoemd aan de school No. 7, mej. F. v. d. Lugt, te Hanrlemmermcer; de in-functie- treding bepaald op 1 December 1899. 5. Wordt benoemd tot vroedvrouw te Abencs, nrej. E. De Lange, te Bunschoten; in functie- trodiDg bepaald op 1 Januari 1900, of zoo vroeg als mogelijk is. 6. Wordt besloten een circulaire tot pension- neering van politie-beajnblen, te stellen in banden van Burgomeester en Wethouders om advies. 7. De begrooting van inkomsten en uitgaven wordt, nadat over enkele punten het woord is gevoerd, aangenomen. 8. Wordt goedgekeurd de bogrooting van bet .Burgerlijk Armbestuur voor;T900. 9 Een ontwcrp-besluit -tót bet verstrekken van subsidie aan bet Burgerlijk Armbestuur voor 1900 wordt goedgekeurd. 10. Vaststelling bestek aanbesteding van onder houdswerk aan scholen en onderwijzerswoningen in 1900. 11. Eveneens wordt vastgesteld het bestek voor do aanbesteding van bet onderhoudswerk aan het Raadhuis in 1900. 1:. Wordt vastgesteld het bestek voor bet onderhoud der dorpswegen in 1900. 13 Wordt mede vastgesteld bet bestek voor onderhoud en aansteken der lantaarns in 1900. 14. Worden goedgekeurd de conditiën-voor de verpachting der dorpsgronden en wegen. 15. Tot leden van bet Burgerlijk Armbestuur worden benoemd voor de wijken 4, 5, 6, 8, 13 en 20, respectievelijk de heeren R. W. Lam inerts, G. Luijt, P. Van Kooteu, J. De Rijk, A. C. Van Niouwenhuizen en II. C. Van Staveren. 16. Wordt aan R. De Boer ontheffing verleend van de door hem verbeurde boete wegens te lato oplevering van de school No. 1. De openbare vergadering wordt daarna gesloten en veranderd in een met gesloten deuren. Gemeogd Nieuws. Te Buurmalsen is de dorpspolder- ontvaDger v. W. onverwachts verdwenen zonder orde op zijn zaken te btellen. Daar by kort voor zyn vertrek Amerikaansch gelJ heeft laten zien, vermoedt men, dat hjj naar Amerika vertrokken is. Reeds is "coor de poldermeesters zyn ont slag aangevraagd by Ged. Staten. Te Amstelveen (Middelpolder) is de toerdery van den heer C. Kroon afge brand. Moor dan 30 koeien kwamen in de vlammen om. Te Teurcoing in België hebben een veertigtal beambten van den Noorder- spoorweg bet werk neergelegd enhunkame- racen overgehaald hetzelfde te doen. Te Havre is een stakiog onder dokwerkers uitgebroken, die reeds een duizend arbeiders omvat. De arbiters hebben de stakers m het ongelyk gesteld, doch niettemin breidt de staking zich uit. Te Augsburg is gisteravond uitspraak gedaan in het geding tegen de aanstokers var. de ongeregelJheden, die daar éenifeen tyd geleden zyn voorgevallen. De behandeling van de zaak heeft, acht dagen geduurd. Een en dertig beschuldigden zyn wegens re jellio, schending van den landsvrede en verzet te zamen veroordeelo tot 148 maanden, 14 weken en 45 aagen gevangenis. Drie be schuldigden zyn vrygesproken. Te Lamberjart, Noord-Frankrijk, heeft een zevenjarig jongske, zoon vao.een stoker in een fabriek, met een geladen ge weer spelende, zyn broertje van vier en een half jaar doodgeschoten. In Pruisen mogen voor de kantongerechten de zoogenaamde „prakti- zynen" of zaakwaarnemers zy noemen zich daar „Rechtsconsulenten" niet op treden zonder vergunning van den president der rechtbank. Die vergunning is nu te Berlyn geweiger', op grond, dat er aldaar zooveel advocaten zyn gevestigd, dat aan geen andere re.ht8hulp behoefte bestaat. De zaakwaar nemers zyn in hooger beroep gekomen, maar zonder goed gevolg. Do president van het gerechtshof heeft evenmin de behoefte kunnen erkenneo. Een zonderling proces is dezer dagen te Berlyn gevoerd. Terecht stond jonge Rus, zoon van een schatrijken groot handelaar in Siberië, die hem naar Hamburg had gezonden om het bierbrouwen te leeren. Een jaar geleden bevond de jonge vreem deling zich in een koffiehuis, waar hy kennis maakte met een der buffetjuffrouwen. Na zyn vertrok miste deze eenige kostbaarheden van belangryke waarde en verdacht haar aan bidder van diefstal. Zy gaf de zaak aan, en de jonge man werJ aangehouden, toen hy juist in den spoortrein wilde stappen. Naar het politiehureel gevoerd, haalde hy inder daad de vermiste voorwerpen uit zyn zak en verklaarde niet te weten hoe by er toe ge komen was ze mee te nemen. Yermoadelyk had hy meer gedronken dan hy verdr.gen kon, wat echter do bestolene ontkende. Op verzoek van den verdediger stond de rechtbank by de behandeling der zaak uitstel toe, om personen te kunnen dag vaarden, die den beklaagde kenden. Zoo ver schenen thans eonigen zijn&r vroegore leer meesters uit Rusland, die verklaarden, dat ce jonge man hun zeer gunstig bekea w s, een ruim jaargeld trok en bescheiden leef e, zoodat zyn daad enkel aan plotselinge gee-tes- storing kan worden toegeschreven. De re ht- bank kreeg denzlfden indruk en sprak hem vry, aannemende, dat by het onUreken van eenige beweegreden tot de daad de weder- rechtelUke toeëigening niet gebleken was. Wandel-diners. Te New-York zoekt men in de kringen der „vierhonderd'* (dat zyn de aanzienlyksten) op elke wyze naar nieuwe mi-delen om de verveling te veraryven. Voor htt aanstaande winterseizoen scbynt het „progressieve" of wandel diner de meest in den smaak vallende nieuwigheid te zallen worden. Deze soort diners hebben reeds eene geschiedenis. Sedert twee jaren bestaat de mode, de gasten na ieder gerecht van plaats te doen verwisselen, opdat zy elkander niet zullen vervelen. Maar de nieuwe vorm van wandel-diner is geheel anders. Een ooggetuige verhaalt den zonderlingen indruk van zulk een diner op de volgende w$jza: „In het hotel Waldorf-Astoria kwam een gezelschap van twaalf iiamts en heeren, allen in avondtoilet, die zeer opgewekt on vrooiyk schenen te zyn. Men wees hun een groote tafel aan, eQ nadat zy hun overkl.eren hadden afgelegd, zag ik, dat de dames allen diner- toilet hadden gemaakt. Men maakte er van verschillende kanten aanmerking op, dat bet niet netjes was, een diner te geven in een put liek restaurant in plaats van in een aparte eetzaal. Maar dit is juist de aaruigheid van htt spel. Nauwolyks hadden de gasten de oesters gebruikt, die hun waren voorgediend, of het geheele gezelschap stond op, tot groote ver bazing van de aanwezigen, en vertrok weder. Zy stapten in de equipages, die buiten op hen wachten, en reden snel weg. Door dit zonderlinge gedrag waa myn nieuwsgierigheid opgewekt en ik zocht naar de oplossing van het raadsel. Gelukkig was een man van myn kennissen in staat, my de noodige ophelderingen te geven. Het wandel-oiner wor.it nameiyk in afdeelingen gegeven, zoodat elk gerecht in een ander hotel wordt voorgediend. Dit geniale denkbeeld is afkomstig van een vrygez'l, die reeds naam beeft gemaakt,door de buitensporige wyze waarop hy zyn ver plichtingen jegens de maatechappy vervult. De tafel moet natuuriyk van te voren gereser veerd wordon, waarby ook moet wore en opgo oiend, terwyl de gastheer ook de noooige bevelen moet geven voor de bloemenversiering aan tafel. Zulk een diner is natuuriyk veel duurder dan ieder anier diaer, maar dat heeft waar- 6cbynlyk juist ty de „vierhonderd" den door slag gegeven om dezen vorm van diners in de mo o te brengen. Men kan natuuriyk ook wel afzonderlyke kamers bespreken, maar e voornaamste aardigheid zit juist in de ver bazing en verontwaardiging, die door de andere bezoekers der verschillende restaurants aan dvn dag worden gelegd." Ontzetten 1 geestig inderdaad l SlotH „Ik ben niet bang," fluisterde Anka, maar Hoffmann voelde, dat zy beefde. „Ik begin het koud te krygen en het schemert my voor ayn oogen." „We gaan nu door een wolk heenl" Een vochtige nevel, die elk uitzicht ver hinderde en zóó dicht en donker was, dat zo den ballon boven zich byna niet konden zien, omgaf henze hoorden alleen een zacht ge- ruisch, veroorzaakt door de wry ving tusscben het netwerk en den voebtigen nevel. Die tocht doofy die doodstille zee van nevels duurde langer dan een uur. I-loffmann sloeg Anka zyn mantel om, ze liet hem begaan en bedankte hem met een blik. „Zou het nog lang duren?" „Dat hangt er van af; zulke wolken zyn dikwyb erg hoog. Het schynt oen zwaro regenwolk te zyn en dat is een geluk; d9 'ballon wordt vochtig, dientengevolge zwaarder en zal dus eerder gaan dalen." Eindelyk werd het lichter en lichter; stukjes wolk, die er uitzagen als monsters uit een andere wereld, dreven hun voorby; het uitzicht "werd nog belemmerd door nevels, dan vaagde een helle, blinkende zonnestraal allo nevels weg, de atmosfeer schitterde een oogenblik in duizenden regenbogen, totdat de steeds langzaam stygeode ballon den bovensten rand van het wolkengevaarte voorby was. Nu breidde zich de ongelooflijk wyd9 horizon voor ben uit, het was als oen reusachtige holte, waar van het kleine schuitje als bet ware het middel punt was; de prachtige blauwe hemel welfde zich vlekkeloos rein boven bun hoofden, onder hen zweefden witte, grauwe en zwarte wolken massa's in groote verwarring door elkaar. Het was een verheven schouwspel, deze woeste, griezelige, eenzame uitgestrektheid, die oceaan van wolken zonder oever, den ingang der hel gelyk, die de milde zon vriendeiyk beschijnt. Maar Anka had geen belangstelling meer voor de grootsche indrukken van die wereld, die tot nu toe een gesloten boek voor haar was geweestondanks de recht neervallende zonne stralen, was zy door en door koud; de yie lucht dwong het hart en de longen tot grootere en snellere werking, ze voelde een druk boven op haar hoofd, haar ooren suisden en haar knieön knikten van vermoeienis. Ze had het staan al lang opgegeven on zat in elkaar gehurkt op den bodem van het schuitje. Hoffmann voelde zich ook niet erg prettig. Hy zag heel goed in, dat hun toestand zeer ernstig wa3. Van het eerste oogenblik af aan bad hy zich zeer ongorust gemaakt, maarhy had nog alt yd gehoopt, dat het goed zou afloopen, aangezien by niet geloofde, dat de oude ballon het laDg zou uithouden. En nu zweefden zy al urenlang in het onmetelyke luchtruim en de ballon steeg nog altyd, ofschoon langzaam wat de losse blaadjes, die hy uit het schuitje wierp, bewezen. Wat moest er van hen worden, als de „Pooabus" zoo hoog steeg, dat de mensch niet meer kan ademen en van koude verstyft? Of en dat bedacht by met een rilliDg van angst als het omhulsel van taf door den druk der zich steeds uitzettende gassen sprong? De meest verschillende gedachten bestorm den zyn brem; hy dacht aan den vroeselyken dood, dien al zoo menig luchtschipper gestorven was, hy dacht aan zyn moeder en zyn ver afgelegen tehuis, by dacht aan zyn vrienden en aan zichzelven, en in elke van die gedachten mengde zich oen bekooriyk figuurtje, een lief meisje vol kinderlyken overmoed en ondeu gende styfhoofdigheid. Hij dacht aan den tyd, toen hij gehoopt had, dat dat schepseltje zyn vrouw zou kunnen worden; hy herinnerde zich den dag, waarop hy afstand had leeren doen van dien droom, en dan voelde hy de hoop, 'die de laatste dagen weer herleefd was, weer in zich opkomen. En dat meisje zat nu half versuft neerge hurkt aan zyn voeten! Ze had hem geloofd, toen hy zei, dat er geen gevaar aan verbonden was; hot wa3 als een gekheidje begonnen. En nu Wie weet waar haar moeder het ver minkte lichaam zou terugvinden 1 Hy was niet in staat iets te beginnen tegen die groote natuurmachtenby zocht tevergeefs naar een middel om haar te reddeD. „Is er geen middel om den ballon te doen dalen?" fluisterde Anka. „Ja, or bestaat één middel," antwoordde hij dof, „maar het is zoo gevaarlijk, dat ik het 6lechts in het allerlaatste geval wil aan wenden. Aangezien er geon ventiel i9, zal ik in het alleruiterste geval in den ballon klimmen en met myn mes een gat in het taf snyden." „Neen, neen, dat nietl" riep zy. „Als u eens kwam te vallen!" „Drie meter meer of minder doet er niet veel toe!" „Neen, ik wil het niet, ik zou het niet kunnen overleven." „Dat zou u ook niet. Want de ballon zou daardoor zooveel lichter worden, dat hy met verdubbelde snelheid zou stijgen en springen Een lange stilte. „Buk eveD. Ik heb u iets te Z9ggen", fluis terde Anka plotseling op zwakken toon. Hy bukte; toen sloeg zy haar armen om zyn hals, trok hem naar zich toe en drukte een langen, innigen kus op zyn lippen. „Biyf by my," fluisterde zy, „ik sterf." En zy viel bewusteloos achterover. Het was den jongen man, alsof er vuur door zyn aderen stroomde, maar hy voelde ook, dat het oogenblik tot handelen gekomen was; by merkte aan zyn eigen lichaamstoe stand, dat men Diet veel hooger meer zou kunnen komen zonder te sterven. Hy keek naar boven en zag met schrik, dat de zy van den ballon uiterst strak zat en dat het net werk er zfin indrukken in bad achtergelaten] Er w .8 geen oogenblik te verliezen. Hy bukte nog een?, kuste het jonge meisje op haar voorhoofd en begon, met zyn zakmes geopend tusscben zyn tanden, langs het natte, glibberige touw naar boven te klimmen. Hoffmaün was wel is waar een uitstekend turner, maar in de doordringende kou on die afmattende yie lucht, met dat lichaam, dat trilde van opwinding en vermoeidheid, was het een waagstuk op leven en dood. Het gelukte! Hij klom langs het touw naar boven zonder uit te giydon, rustte een oogen blik op den ring, riebtte zich dan op, klom nog een eindje naar boven in het netwerk en maakte met tintelende hand een lange snee in het taf van den ballon. Dan begaven zyn kracht3n hom, hy hield zich krampachtig vast aan het touw en liet zich naar beneden gluden tot hy in het schuitje viel. E:n luid geruisen bewees, dat het gas ontsnapte. Door den druk der reactie draaide de ballon om zyn as, daD begon hy te dalen. „Anka, Anka!" riep de jonge officier. „Moed, word wakker, lieveliogl We dalen l" Hy richtte haar op, wreef haar polsen en hals, trok haar naar zich toe on trachtte haar door ettelyke kussen tot zichzelven te brenger Da snel toenemende luchtdruk hielp hem ia zyn pogen. Anka sloeg haar oogen op, haar eersto blik gold de scheur in den ballon, waaruit hot gas met luid geruisch ontsnapte. Ze wees er naar. „Ben jo boven gewoo3t? Dappere mant" En ze sloeg snikkend haar armen om zyn hals. Da ballon daalde steeds snoller. Met schrik bemerkte de officier nu, dat het gas, dat met geweld ontsnapte, de scbeoi steeds grooter maakte, en dat er steeds meet gas ontsnapte. De bladeren uit zyn opschryf» boekje, die do officier woggooido, vlogen pijl snel naar boven, een bewys hoe snel do ballon

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 9