N°. 12203 Maandag; 4 December. A0. 1899 $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad. Feuilleton. EINDELUKI LEIDSCH DAfrBLAD. PRIJS DEZER GOTJRAHT» Voor Lelden per 8 maanden. 1.10. Franco por post 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRU3 DEB ADVERTENTTËNt Van 1—0 rogels f 1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Leiden, 2 December. Beroepen is by de Ned. Herv. Gem. te Roknnj i c. a. de heer R. Oort, cand. te Leiden. Bedankt is toof het beroep naar do Ned.-Herv. Gem. te Zevenhoven door den heer A. Van Poelgeest, cand. te Leimuiden. De heer J. Oostenga (hoofd der Cbr. school te Rozeniurg), die de benoeming aan nam naar de Chr. school aan de Middelste gracht te Leiden, hoopt 1 Januari daar in functie td traden. In zyn plaats is uit 35 sollicitanten benoemd d« heer H. Aschemao, van Oud Beierland. De jongelui van het GymDasium te Katwtyk hebben een collecte gehouden ten bate van het „Roode Kruis", welke niet miuder opleverde dan f 155; wel een bewijs, hoez.er ook daar aan den Ryn de harten gloeien voor de wakkere Boeren, wier rechten verkort en bedreigd worden. Een klein, maar aandachtig gehoor woonde Donaerdagjl. te Voorschoten de ver gadering b(j der Leidscbe Studeuten-Geheel- Onthouders-Vereeniging en der Geheel Ont houders Afd. der Ned. Ver. tot Afsch. v. d. Sterken Drank, waarin de heeren Mr. J. J. Bbliofante, uit Den Haag, en Buys, cand.-srts uit Leiden, als sprektre optraden. De beer Belinfante hield een belangwek kende rede ovtr de oorzaken van alcohol gebruik en alcoholmisbruik. Do heer Buys deed in gloedvolle woorden een beroep op der menschen solidariteitsgevoel, en wess op den plicht, het kwaad te bestryden, dat ooze naasten tea verderve voert. Na een woord van opwekking lot het publiek sloot cepresidentderL.-S.-G.-0.-V.de vergadering. Van de exploitatie van het weekblad „De Controleur" ontvingen wy oen nieuwe uitgave: „Jaarcyfers en.-Naamlyst van Nener- landsche Levens verzekering-Maatschappy en en Begrafenisfondsen 18941898", bewerkt door oen heer W. Wiebes, en welke uitgave in de plaats treedt van do bekende, vroeger door „De Controleur" gegeven statistieke Naamlyst, die hieraan in beknopten vorm is toegevoegd. Door deze uiti reiding meent men het practische nut dezer uitgave aanmerkeiyk te hebben verhoogd, voornamelijk voor vak mannen en belanghebbenden ty Levens verzekering, die thao3 in de jaarcyfers van elke maatschappy en begrafenisfon s, welke verslagen publiceeren, een vergelijkend over- zjcht bekomen omtrent hun ontwikkeling en stand, gedurende de laatste vyf jaren. Op levensverzekeringgebied bestord tot dusver een dergelijk uitvoerig overzicht niet, $n men gelooft dan ook met deze uitgave, In een wezeniyke behoefte te voorzien. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Moeder met prinses Elisaceth en haar ver doofde, graaf Von Erbach, zyn gistermiddag van het Loo in de residentie terug-gekeerd. Aan het Staatsspoorstation werden zy ont vangen door den Commissaris c!er Koningin, den burgemeester en den gouverneur der residentie, den eersten stalmeester baron Beotlnck. De Koninginnen zyn in een opm rytuig, gezeten tegenover prinses Elisabeth en den graaf, naar het paleis gereden, by het Staatsspoorstation met luide hoezees be groet, evenals door de meDigtp, die zich aan weerszyden van den weg had geschaard. Het Kamerlid mr. Troelstra is sedert het begin dezer week naar Btriyn vertrokken tot het boudtn van besprekingen met zyn Duitscbe partygenooten aldaar. De heer W. H. Vliegen, voorzitter van het partybestuur der „S. D. A. P." en hoofd redacteur van „De(o) Sociaal-democraat", heeft zich om gezoQ Jheiosreden genoodzaakt gezien voor al zyn functiën, die party betreffende, te bedanken. Als hoofdredacteur van genoemd blad is tot het aanstaande congres aangewezen mr. P. J. Troelstra. De gezantschapssecretaris dr. Loudon is by het Kabioet van den minister van bulten- lan:8che zaken in functie getreden. De „N. R. C." verneemt, dat de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging telegraphisch f 6000 heeft gezonden aan onzen coQ6ul- generaal te Kaapstad voor de gevangenen op de „Penelope". Het stoomschip „Herzog" met de tweede Nederland8che ambulance van bet Nederland- sche Rooie Kruis aan boord, passeerde 29 November Peniche (Portugeesche haven), op rtis van Amsterdam naar Delago'abaai. De cirecteur der weesinrichting te Neer bosch meldt, dat de heer B. Landa, die by Elandslaagte gevangengenomen is, van 1889 tot 1894 op Neerbosch is geweest. Nog meer oud woezen van Nec-rcosch zyn ly het leger der Boeren. Opnieuw heeft de penningmeester van do afdeeling der Ned. Zuid-Afrikaansche Ver eeniging te Rotterdam 10,000 opgezonden aan het hoofdeéstüur dier vereeniging. Htt totale bedrag, uit Rotterdam verzondeo, is thans f 80,000. Onder de giften, die dezer dagen inkomen, verdient vermelding een van f 5000 van een Amsterdammer, in het „Hbl." gepubliceerd. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamturg, vertrok 30 Nov. van Aden; do „Kanzier", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arriveerde 30 Nov. te Lissabon; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Nov. Kaap Roca; de „Prins Wil om III" ver trok 1 Dec. van Amsterdam naar Paramaribo; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, passeerde 1 Dec. Wight; de „Malang", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 1 Dec. Sagrès; de „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, passeerde 1 Dec. Kaap Carvoeiro; de „Java", van Batavia naar Amster dam, vertrok 19 November van Padang. Bodegraven. De Rederykerskamer „H. K. Poot," alhier, hield haar eerste openbare ver gadering in dit seizoen. Met medewerking van drie dames werd opgevoerd „Door de inten dance", blyspel in vyf bedryven, naar het Duitsch van C. Henle, door E. De Saöl. D kennismaking met dit voor haast allen onbe kende stuk is niet meegevallen, „Door de intendance" is een vry onbeduidend blyspel, dat de medewerkende dames en boeren, niet tegenstaande hut goede spel, niet konden redden. Van 't gewone bal na afloop der voor stelling kwam dezen keer bitter weinig, waar- 8chynlyk wel door het late uur, waarop het scherm viel. Het zachte herfstweer is voor 'onze vee houders een meevallertje. Zyn anders gewoon- lyk met St. Catryn by alle boeren de koeien op stal, thans kan mon bier en daar nog vee in de weide zien loopen, waar nog goed gras te eten valt. Er zyn zelfs boeren, oia al het vee, ook de melkkoeien, nog buiten hebben. Hazerswoudc. In het bericht over de uit voering der Vereeniging „Nut en Genoegen" heeft een ondoordachte uitdrukking, zooals my gebleken is, aanleiaing gegeven tot mis verstand. Ik schreef n. 1dat de heer J. A. Susan, Amsterdamsche straattypen vertoo- nende, daaroy gevolgd werd coor zyn vrouw. Die de voorstelling hebben bygewoond, weten natuurlyk wel, dat een der loden, in vrouwen- kliederen, als echtvnencin van den orgel draaier optrad en dat er onder de leden Vnn „Nut en Genoegen" tot hiert09 geen dames zyn. Ook in de zaal van den logement- en koffie- buisbouder C. L. Boers werd Woensdagavond door een vereeniging van jongelieden een tooneel* en zanguitvoering gegeven, die alleen voor gehuwden to gankelyk was. Iemand, die de verhoudingen in deze gemeente niet kent, zou uit deze beperking allicht opmaken, oat de geest eer voorgedragen stukken den tóets der strengste moraliteit niet kon door staan. In dit geval zou die „iemand" zich echter ieeiyic vergaloppeeren, want ik geef u de verzekering, dat zejfs de meest e rzame jongelieden, zonder blozbn, alles van h6t begin tot het eind zouden hebben kunnen bywonen. Van de veertien nummers, dia alle vau ernstige stu ie getuigden, noem ik^ slechts „de Drielingen", komisch terzet, dat de muzi kale ontwikkeling der zangers terdege deed uitkomen; „de Vliegende student", humoris tisch terzet, waarin het parlando echter ook een groote plaats inneemt, en ^In den-barbiers winkel", dat menig bezadigd toeschouwer de lever nog eens flink deed schudden. Do piano werd door een der leden, den heor R. Van Vliet, zeer verdiensteiyk bespeeld, terwyi een ander lid, de heer D. Verwey, die taak overnam, zoo vaak de musicus zelf een tooneelrol moe6t vervullen. We wenschen het jonge volkje van harte toe, dat het bun later eens mogelyk Lal zyn, mede van zoo'n „gezelligen avond" zoo was de titel van het programma te profi teered Do heer Van Eindhoven, van Voorburg, hield Donderdag alhier, ia de landeryen vau den heer H. Straathof tot en met die van Moerkerken, een welgeslaagde jachtparty. Van de 25 hazen, waarop geschoten werd, ontkwam er niet éón. By bet overspringen van een sloot ging het geweer van een der jagers af, doch gelukkig zonder letsel te veroorzaken. Katwyk. De in deze week gehou en col lecte voor de vereeniging „Trouw aan Koningin en Vaderland" heeft te Katwyk a/d Ryn opgebracht f 4.58s. Het contingent der gemeente Katwyk voor de lichting 1900 is vastgesteld op 16, zoodat, wanneer er by de a. s. vergadering van den militieraad geen ongeschikt ver klaringen plaats hebben, nummer 22 bet laatste nummer zal zyn, dat wordt opgro pen. In de afgeloopen w«ek kwamen albier van de haringvisscbery terug 22 lommen met een vangst van 80 tot 310 kantjes haring. Voor volle haring werd bedongen f 15.75 tot f 16.25. Tot onderwyzeres aan de Chr. school te Katwyk a/d Ryn is benoemd mej. A. Van Riet te Nymegen. By de gisteren gehouden publieke ver- kooping van het verzamelde straatvuil te Katwyk aan Zee is de mestverzameling niet gegund, wegens laag bod. Koudekerk. Vanwege de alhier gevestigde afd. van „Patrimonium" trad gisteravond in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente als sprek-r op do heer J. Van Andel, hoofd eener Christelyke school te Bodegraven, oie voor een zeer talryk gehoor een schoone rede hield over „Transvaal." Nadat ds. Stryks was voorgegaan iq gebed en de byeenkomst met eenige toepasselyke woorden had geopend, werd htt woord ge geven aan spr., die ons schetste de geschie denis van de Nederlandsche kolonie in het Zuiden van Afrika, sedert de vestiging door Van Riebeek in 1652 tot op hedeD, en ver volgens stilstond by de aanleiding tot en dun loop van oen oorlog, die tegenwoordig ge voerd wordt. [Aangezien prof. dr. P. J. Blok in het Leidscbe Volkshuis over hetzelfde onderwerp niet lang geledtn eveneens een voordracht hield, waar van wy toen uitvoerig verslag hebben ge geven, meenen wy dit nu niet te behoeven te doeD, omdat de historische feiten natuur lyk op hetzelfde neerkomen. Red.] De heer Van Andel besprak verder de ge beurtenissen der laatste tyoen, hoe Engeland zich reeds langen tyd tot den oorlog had toe gerust, hoe Transvaal in conflict kwam met de Uitlanders, en Kruger oen ultimatum deed toezenden aan de Engelsche regeering, boe geheel Nederland met belangstelling den loop der gebeurtenissen volgt. Spr. werd met de grootste aandacht gevolgd. Met dankzegging werd de byeenkomst ge- sloten. Gisternamiddag had alhier op het speel plein voor de openbare school de opvoering plaats van een drama, welke opvoering zich verheugen mocht in de belangstelling van een talryk publiek. Vóór het yzeren hek stond een troep groote en kleine kinderen het spektakel gratis te aanschouwen, daarbinnen bevond zich de schooljeugd; de kleinen schaarden zich in de onmidaeliyke natyheid van het theater, om mot open oogen en ooren zooveel mogelyk te profiteeren; de groottren bowaaiden e-n eerbiedigen afstand, niet zoozeer uit vrees, dat de man met hel bakje hen niet zou op merken, als wtl uit zorg voor bun „fatsoen." Da onsterfelijke Jan Claeszen g if ten rrpre sentatie; hy, htt echte type van den wijs geer, de man, die geen zorgen kent en met den dag voortl-.eft, die zich over nibts be kommert, de held, die by do cirocteura der marionettekasten nimmer zal verliezen eenig deel zyner originaliteit. Hoort naar de huise- lyke oneenigheden tusschen Jan en zijn be- kooriyke we .erhelft, hieruit voorvloeien-e, cat hy, volgtns haar beweren, naar anisette en zij naar klare jeriev.r met suiker rnikt, hoort n.iar de grappige z-tten en kwinkslagen, die de vertooner zyn sujetten in den noni legt, ziet, hoe vrouw Katryn zich by ver schillende scènes manhaftig weert en in het hanteeren van den stok routine heeft ver kregen, ziet, hoe daar onder schaterend ge juich de acteurs één voor één in oe kist worden gestopt enge zult u kunnen voorstellen, hoe cit melocrama een welver- dien, e vermaardheid kon verwerven en hoe een volgende opvoering hernieuwd vermaak zal kunnen schenken. Lisse. Aan het Ryk6telephoonkantoor alhier zyn in de afgeloopen maand behanoeld 210 telegrammen, waarvan ontvangen 111 en ver zonden 99. In November 1898 werden ontvangen 100 en verzonden 92, te zamen behandeld 192 telegrammen. Het aandeel der gemeente in de te leveren manschappen voor de Nationale Militie bedraagt 7. Oegstgeest. Door de veldwachters G. J. Heistur.org en D. De Koning, van Oegst.eest, is proces-verbaal opgemaakt tegen J. M., wegens het ontvreemden van een stok spek ter zwaarte van omstreeks vyf en twintig kilogram, by gelegenheid van den brand op 29 November 11. ten huize van den spekslager J. Verhoef, al Jaar. Het is te bopen, dat de nasporingen van deze veldwachters zullen beloond worden met een flinke straf van beklaagde. Voorschoten. Naar wy vernemen, zal op Donderdag 7 Dec. a. s. in de Ned.-Her .Kerk te Voorschoten, ten bate der Zuid-Afrikaansche Vereeoiging een orgelbespeling gehou «n worden door den heer L. Van Herk Jr., met Wvlwillende meiewerking van mej Jeannette Weys, leerares in den solozang te Leidra. Zoeterwouile. Htt door M. Witsen nrg tn A. Dykman tegen de loting ingebrachte be zwaar is door Ged. Staten ongegrond verklaard, omdat het tweemaal voorkomen van No. 10 in de negende kolom van het inschrijvings register biykbaar op een foutieve invulling vau die kolom berust, zoodat by de loting zelve geen onregelmatigheid heeft plaats gehad en er derhalve geen grond bestaat voor ver nietiging der loting. Het aandeel dezer gemeente in de te leveren manschappen voor de lichting oer nationale militie van 1900 is door Ged. Staten bepaald op 8, waardoor het mogelyk wordt dat No. 14 alsnog tot den dienst wordt aan gewezen. „Eindeiyk! „Uw telegram ontving ik zoo9ven uit Liver pool, en ik haast my, ol boe haast ik my, om u deze regels te zenden. Eindeiyk, ik herhaal dat woord. Want uit dat woord hoort ge alles, wat er in my omgaat. Het is voor my het woord der verlossing uit de onzeker heid. Het zegt tot u, dat ik u dag aan dag jewacht heb, sinds jaren dag aan dag, met de hoop, dat gy mocht torugkeeren, steeds met dezelfde liefde, steeds met dezelfde trouw. Of anderen geloovon, hopen en liefhebben zooals 4k het gedaan heb, zooals ik het doe by de gedachte aan u, ik weet het niet. Ik weet slechts, dat ik in u myn gansehe wereld vind, en dat zonder u voor my alles dof en kleur loos wordt, alles, zelfs het schoonste, wat de zon beschynt, zelfs het beste van hetgeen wy in dit leven goed noemen. „Herinnert gy u nog ons afscheid, nu vier, volle vior jaren geleden? Het was te Geeste- mündo. De zee l3g vóór ons, en aan de kade lag de kleine stoomboot, die u naar het zee schip op de roede overbrengen moest. Welk een drukte van passagiers en matrozen en pakkendragers 1 Mannen, vrouwen, kinderen, lachende en schreiende. Neen, byna enkel schreiende, afscheid nemende. „En ik trok u zywaarts naar de verschan sing, en wy omhelsden en kusten elkander. Ontzettende oogenblikkenl O, die afscheids- huivering, die ons een voorgevoel gaf alsof wy elkander nimmer terug zouden zienl... Daar weerklonk het laatste gefluit. Ik rukte my van u los, en toch, toch bleef ik nog. „„Doe my uitgeleidel" Ja! ik biyf by u zoolang het maar kanl" „Byna een uur was ik nog aan uw zyde. Wy spraken nauwelyks; het weemoedig gevoel deed ons de woorden op de lippen besterven. Eindelyk lag het groote stoomschip vóór ons. Verder kon ik niet mee. Het bitterste aller oogenblikken was aangebroken. „„Een half jaar slechts 1 De tyd vliegt snel voorby1" spraakt gy troostend, toen gy my voor de laatste maal in uw armen sloot„Heb my liefl Geloof in myi Biyf my trouw in uw hart „Uit het halve jaar zyn vier heele jaren geworden I Maar nu, eindelyk 1 eindelyk l Nu komt ge weer by my, nu heb ik u weer terug 1 Ik vlieg u om den bals, en ik schrei aan uw borst, maar ik schrei als een gelukkige. Het leven is toch een heeriyk ding, wan neer het zulke, zulke oogenblikken schenkt 1 „Mary." De maD, wien deze regels reeds aan boord van de „Elbo" werden ter hand gesteld, las ze diep ontroerd. Nauwelyks aan wal gestapt, yide hy naar het telegraafbureau en seinde aan zyn beminde het volgende: „Brief ontvangen. Zoo pas weer op Duit- 8chen bodem. Ben vanavond om tien uren by u. Omhels u in gedachten l „Franz." Nadat hy dit telegram verzonden had, begaf hy zich naar het station, waar reeds velen zyner medereizigers den eerstvolgenden trein zaten af te wachten. Franz Roodt was een Hannoveraan, die plotseling voor zyn handelshuis, waarvan de agent te Nieuw-York gestorven was, naar Amerika had moeten vertrekken. Zyn afwezig heid had slechts zes maanden moeten duren doch allerlei omstandigheden hadden hem tot langer biyven genoodzaakt, en maand was er op maand gevolgd, hot eene jaar op het andere, zonder dat hy aan terugkeeren denken kon. En in dien tyd was hy ernstig ziek geweest, had by verre reizen moeten maken, bad zyn Mary niets van zich kunnen doen hooren; kortom, het was een harde, zorgiyke tyd geweest, zoowel voor den jongen man daarginds, als voor het jonge meisje aan deze zyde van het groote water. Eindelyk echter was de kans gekeerd. Roodt's arbeid en volharding waren met goed gevolg be kroond geworden. De zaak kon worden afgewik keld en zeer voordeelig van de hand gezet, en de wakkere jonkman, in het bezit van uitstekende verbintenissen en van een aardig kapitaal, mocht zyn aangezicht huiswaarts wenden. In de groote restauratie-zaal zat dan nu Franz Roodt, en keek schier zonder het te zien, naar hetgeen er rondom hem voorviel. Hy was met zyn gedachten slechts by één: by Mary Spenzer. Hy stelde zich voor, hoe zy hem aan het station ontvangen zou, hoe zy hom te gemoet zou vliegeD, met haar fijne leest en haar donkere oogen. En allerloi bekende dingen traden hem voor den geest: de stad, het perron, de strateü, de wemelende menschen. Maar wat raakte hem dat alles 1 Hy zag slechts Mary, zyn Maryl Eindelyk, eindelyk weer by haar, om haar nimmer weer te verliezen 1 De kellners liepen heen en weer, de gasten riepen. Een meisje verscheen, en zette het bestelde voor Franz Roodt op de tafel. De flesschen en glazen en borden fonkelden in den zonnescbyn, die door een venster viel, juist op het tafeltje, waaraan Franz Roodt gezeten was. Hy at, hy dronk, hy rookte, hy wist zelf nauwelyks wat. Maar op zyn gelaat lag een glans van verrukking. Hy was by haar! Nu ontstond er een beweging. Alles stond op: het was tyd om voort te maken. Ook Franz Roodt pakte zyn dingen byeen en nam plaats in den tramwagen, die voor het per sonenverkeer Bremerhaven met Geestemündo verbindt. Een half uur later zat hy in eon coupé op wog naar huis. De trein snoof weg. Voorwaarts I Voorwaarts I Eindelyk l Eindelyk! Voor ztfn oogen breidt de groote vlakte zich uit. Juist was de lente in het land gekomen. Het eerste jonge gras, de veldbloemen, de ont luikende twygen, een ooievaar bier en daar op het dak eener boerenwoning, onze reiziger ziet het, en ziet het toch eigeniyk niet. Want zyn gedachten zyn by haar, altyd btf haar. En nu een da!, met akkergrond in velerlei tinten. Ploegende arbeiders met hygende paar den; kraaien in de lucht; kwetterende spreeu wen in de boomen. Wederom groen. Hier en daar een heel woud in zyn wedergeboorte, nog doorzichtig, alsof er een regen van smarag den op neergezegen ware. En thans, reeds door het geraas zich aankondigend, groote, dicut aan den spoorweg liggende fabrieksgebouwen, rookende schoorsteenen, dreunende h itrs, karrende arbeiders, een zwaar aagwci.- Voorby, voorby En nu een villa, witte muren, een licht balkon. Voor de duui een groote, slapende hond, met don kop op da uitgestrekte pooten. Iets verder een woonhuis met groote jaloezieën, en een tuin met geel kiezelzand en keurige bedden. Een tuinman die rozestokken snoeit; een troepjo hoera- schreeuwende, met petjes en zakdoeken zwaai ende kinderen Maar ofschoon hy dit alles met de oogen wel ziet, voorby snellend als io een droom, zyn gedachten zyn elders. Voortl Voortl... En nu het gillen der locomotief, remmen,v etilstaaD, een station, opgevuld met menschonj Treinen komen aan en ledigen zich. De reizigeri» dringen naar de buffetten. Een kelloer sneft toe met een blad vol eet- en drinkwaren. Etende, drinkende, wachtende of zich gereed makende menschen, met koffers, valiezen, pakken van allerlei aard. Kinderen aehtei zenuwachtig haastige moeders. Mannen in dikke wintermantels, trots het zachte lento* weer. Juffrouwen, die te laat meenön t» komen. Geloop, verwarring. Vragen, antwoofr den. Rollende handwagens vol koffers of post» pakketten. Waarschuwende stemmen. Afroep»^ van vertrekkende treinen. Vermaningen tol instappenEn nu weer het signaal. Voor» waartsl Voorwaarts! Eindelyk weer voorwaarts (Skrf volgQ

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 17