fN9.12197 Maandag 27 November. A9. 1899 $eze fcoiuant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. l)it nonuncr bestaat uit YIJF Bladen. Eerste Blad. Scdcrlandsch Zuid-Afrikaanscha Verceoigiiig. ROODE KRUIS. Leiden, 25 November. Feuilleton. mET SCHULDIG. LEIDSCH DAG-BLAB. PEIJS DEZEB CCUBAHTl Voor Ld den per 8 maanden. 1.10. Franco per poet 1.40. Afzonderlijke Hommers 0.05. V...i...... PBUS DEB ADVEHTEKÏTSIf: Van 1 —0 regels f 1.06. lodoro regol moor O.174. Grootere letters naar plaataruimto Voor hot irrcasseoren buiteD do atsd wordt f 0.06 berekend. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetton een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deel n, dat wij ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteeken iljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Na de opgave in dit Blad van 23 dezer, is t>U don onoergtteekende nog ontvangen van: Dm burgemeester te Zoetervroude, namens den beer H. N., nagekomen gift, muntbiljet E. Q. 09887 f 10.- De Leirache Dilettantmclub, collecte, gehouden op de jaarfeestviering 9. - Den weleerwaarden beer Briêt, door Z-W.Esrw. ontvangen5. De penningmeester van de afdeellng Leiden en Omstreken, J. A. F. COEBERGH. Leiden, 26 November 1899. De lezing gisttravond van den heer Róveillaud uit Parijs: „Les Huguenots et les "Wallons mêlés aux Boers du Suil de l'Afrique" werd bijgewoond door een aantal belangstele lende toehoorders, dio do bovenzaal der Walscbe Bibliotheek geheel innamen. Eene doorwrochte studie van de geschie denis van het Franscho Protestantisme, meer bepaaldelijk van dat gedeelte, dat bekend is onder den naam van geschiedenis van den „Refuge", werd den hoorders ten beste ge geven. Wij kunnen den wensch uitspreken, dat deze lezing gedrukt en in wijder kring bekend moge worden. Talloos waren de be langrijke namen en feiten, die werden mede gedeeld; onmogelijk ze alle in het geheugen weg te leggen. Na ons eerst te hebben meegedeeld dat de worstelstrijd in Transvaal en Oranje Vrijstaat in Frankrijk een zeer levencige en algemeone sympathie ontmoet, deelde spreker ons mede, dat de oorzaak daarvan te vinden is in h;t feit, dat een zeer groot deel der bevolking dier fel bestreden gewesten afstamt uit Frankrijk na de herroeping van het Euict van Nantes door Lodewyk XIV in 1685. Na stilgestaan te hebben by de komst in Holland van de eerste refugiés uit de Spaansche Nederlanden ongeveer 1580 en bi) de stichting van het tegenwoordige New-York door le Forest in 1620, teschreef spreker de groote emigratie naar de Kaap in 1687 en 1688 van 600 Franschen onier aanvoering van 'oa preoikant Simon en den kapitein Dominique do Cbavonne. Tal van wettelijke bepalingen, verkonden aan hun vestiging in Kaapstad, de Paarl, Drakenstein, enz. werden gevolgd door de namen van de belden, die In bet huidig oogenblik op aller lippen zijn. Eveoala zeven steden ia het oude Griekenland elkander de etr betwistten de bakermat van Homtrus te zijn, zoo eigenen vele plaatsen ia Frankrijk, van Cabrière in Provence, dep. der Boven- Alpsn, tot la Roebelle aau de zee, zich het zelfde recht toe, ten opzichte van „onzen" Piet Jouoert! Maar niet alleen hy, Oom Paul, Cronjé, Du Toit, Viljoen zijn van Fransche afkomst, evenals Roux, aan wien de stad Rouxville, PLrre Rétif, aan wien de plaats Retief haar naam ontleent, Durban, die zijn naam gaf aan de thans zoo gewichtige haven van Natal. Hoogst belangrijk waren al deze feiten; of wij, Nederlanders, dan zoo gaarne hooren, dat deze allen eigenlijk Frar schen zijn? Neen, waarlijk ni t. Maar gewichtig worct ons dit, als wij bedenken, dat aeze mannen, gesproton uit een geslacht van belden, oie om des ge- loof8 wille hun vaaerland hebben opgeofferd, nu in hetzelfje geloof voor hun tweede vaderland goed en bloed overhebben. Telkens komt in Transvaal ae naamDuplessis voor. Een treffende bijzond rbeid, aan dien naam verbonden, vinat hier nog een plaats. Do groote veldheer Duplessis Moruay, een der edelste figuren in de Fransche Hervorming, had de bewondering opgewekt van Napoleon. De Keizer liet den oud-refugié Duplessis aan bieden, hem den titel van hertog en de ge confisqueerde goederen, waarop hy recht bad, Wbder te geven, zoo hy terugkeerde, maar de Kapenaar antwoordde, dat by te oud was en zijn tweede vaderland en zijn farm te lief bad om een „grand seigneur" in Frankryk te worden. Groot waren de Refugiés; groot z\jn Paul Krüger en Joubert en die met hen Btryden, om hun geloof. Groot, zoo ze rco en over winnen; maar ook in de nederlaag kunnen z\j groot zijn; want, en zóó besloot de heer Róveillaud, by hen gaat het, evenals in het leven en sterven van den grooten Zwyger, om dit ééne: „Je maintiendrai." Binnen een paar dagen zal by den heer G. Los, Hoogewoerd, het licht zien een bun deltje gedichten van Etine. Dit werkje zal worden uitgegeven ten voor- deels van Transvaal. Het schaakgenootschap „Palamedes", alhier, hield z\jn jaarvergadering. Uit bet ver slag van den secretaris a. i. bleek, dat het aantal leden stationnair was gelleven; dat de wekelyksche byeenkomstsn zeer ge regeld plaats vooden en Cat het edele schaak spel met animo werd beoefend. Tevens werd vermeld, dat „Palamedes" onlangs nog werd vereerd met het bezook van twee dames achaaksters, uit Utrecht en Lei.en, de eerste en tweede pryswinnaressen in den wedstryd te Amsterdam. De rekening van den penning meester werd goedgekeurd; tot secretaris werd benoemd de hoer E. C. De Ruiter. Met d< n wensch, dat „Palamedes" (het oudste ge zelschap in ons lano) in bloei moge toenemen, sloot ce president Steffelaar de vergadering. De vyfde jaarlyksche algomeene leden vergadering der afdeoling Leiden van de „Zuid-Hollanósche IJsvereeniging" werd gister avond io „Hotel Central" gehouden. Uit het verslag bleek, dat het ledental 8terk was argenomen, waarvan de reden is, oat het ys in de laatst* winters tevergeefs op zich heelt laten wachten. Do financiètle toestand is daarentegen zeer gunstig. De twee aftredende bestuursleden, de heer^n G. Henri Sythofi en J. P. RLdel, werden herkozen. B paald werd, dat, als er ys komt, dalbaan zal worden getrokken van af de overhaal in het Galgewater tot aan De Yink, waarvoor de nooJige verguaniogen zullen worden aan gevraagd. Het bestuur is samengesteld als volgt: J. H. Slicher, voorzitter; A. F. H. Van der Stok, secretaris; J. P. Riedel, penningmeester; R. F. C. Wilhel y Damsté, algemeen secun dus; G. Gerlings, mr. R. B. Ledeboer en G. Henri Sythoff. Voor hei liimaatschap kan men zich aan melden by den penningmeester. De ty Koninklyk besluit tot reserve 2Jen luitenant benoemde vaanang J. J. Van den Hoek, van bet 4de regiment infanterie, wordt den 2den Decemner a. s. als zooaanig in functie gesteld. Genoemde resi-rve 2de luiienant is door een kolonel, regiments-com mandant, ingeaetrld by de 2de compagnie 4de bataljon van het regiment, alhier io garnizoen. Voor jhet examen in de vrye- en orde oefeningen cier Gymnastiek zyn te Dordrecht geslaagd do dames D. Ch. Hammersma en J. J. M. Van TttUroie, van Leiden. De sergeant zlekenverpl-ger v. k. K. D. Villerius, geietacbeerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, heelt verzocht om wegens langdurigen lienst op pensioen te worden gesteld. Te Marseille is gisteren een brievenpost uit Transvaal en Cen Oranje-Vrystaat aan gekomen, welke hedenavond albier kan ver wacht worden. Tot de Evangeliebediening is toegelat-.n de heer J. L. Schouten, cand. te Zwolle, be roepen predikant by de Gerof. Kerk te Hazers. woude. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan moj. Slot, boofd der verpleegsters by de tweedo ambulance van het Ned. Rooda Kruis, het volgend telegram gericht: „Gaarne wenschende ook by het vertrek van de tweede ambulance van het Neder- landsche Roode Kruis van myn oprechte be langstelling t9 doen bljjken, verzoek ik u aan do zusters, welke u vergezellen, do ver zekering te geven, dat myn bede gaat met allen. Gods zegen ruste op het werk der ambulance en God bescherme haar leden by hun werk van liefde en zelfopoffering. EMMA." Ter benoeming van e.n leeraar in de "Wiskunde en het Boekhouden by het M. O. te Amsterdam, in het byzonder om werkzaam te zyn aan de 1ste Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens, worden aanbe volen de heeren D. Mars, leeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart, aldaar, en J. M. Thiol, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Uit Groningen wordt gemeld: Onder de gewonden en gevangenen ln den slag te Elanaslaagte zyn drie manschappen, die vroe ger ingezetenen van onze stad waren. Alle drie jongelieden, met name Dyksterhuis, Van der Eorst en Landa, zyn naar Transvaal gegaan om een betere positie. Zy hadden dan ook met succes bun dool bereikt. Eerst genoemde is gewond; L nda en Van der Horst zyn door de Engelschen gevangen genomen. Naar men aan de „Midd. Ct." mededeelde, werd gistermorgen aan het Duitsche consulaat te Vlissingen door een officieel schryven bericht, dat Woensdag a. s. het Ktizerlyke Duitsche jacht „Hohenzollern" omstreeks drie uren 's namiJdags op de reeie aldaar zal arriveeren. De Keizer met het verdere vorstelijk gezel schap, dat met het jacht de reis van Engeland af zal maken, zal dan met een sloep aan wal worden gebracht en met oen trein van vyf uren ce reis naar Duit3chlan j voortzetten. Mocht ruw weder hit uitzetten van een 6loep onmogtlyk maken, zoo zal de „Hohen zollern" in de tuitenhavea binnenvallen en by do ponton aanleggen. Naar wy vernemen, zal het bestuur der af). Rotterdam van het Nederlandsch Tooneel- vertond pogingen aanwenden om de nage dachtenis van mevrouw Ëeersmans door het eene of anaere gedenkteeken in den Schouw burg aldaar by bet Rotterdamscho publiek levendig te houden. (N. K. Ct.) Door wijlen A. A. J. M. Huygen, wed. A. J. Van Ende, te Arnhem, is aan de Prins- Hendrik-stichting te Egmond-aan-Zeo een legaat besproken groot f 2000. Tot leden van het hoofdbestuur der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen zijn gekozenin plaats van den beer Hugenholz, mr. J. Kruseman, te Amsterdam, en ia de plaats van mr. Fokker, mr. S. J. M. Van Geuns, te 's Gravenbage. Er namen 103 departementen aan de stemming deel, met 340 stemmen, waarvan op de gekozenen 297 en 248. Mr. Th. M. W. Van Oudheusden van Achttienboveo, te 's Gravenhage, heeft zich in zyn qualiteit van aanstaand directeur der op te richten algemeene rytuigmaatschappy „Urbaine", tot burgemeester en wethouders aldaar gewend, met verzoek om met een 30 tal rytuigeD, voorzien van taxameters, te mogen stationneeren op verschillende standplaatsen voor stationneerende rytuigen, tegen een jaar- lykscho vergoeding van f 50 per rytuig. B. en Ws. juichen het aanbod toe, omdat het gehalte der stationneerende rytuigen drin gend verbetering behoeft, en stellen voor overeenkomstig het verzoek van den aanvrager te besluiten. B. en Ws. hebben den gemeenteraad tevens voorgesteld te besluiten tot hot uitbreiden van de localiteit de Koninklijke Muziekschool» aan de Korte Beestenmarkt, o. a. door het hyboa- wen van vier leslokalen; door bet vergrooten van de orgelzaal en het daaria maken van eene tribune of balkon. De kosten van uitvoering worden gtraamd op f 18000, welk bedrag tevens coor B. en "Wfc wordt aangevraagd. Leiderdorp. De collecte, gehouden ten bo- boevo van ce n^gelat-n betrekkingen van g- sneu velde stamverwanten in Transvaal ®a Oraojo-Vrystaat, heeft met de nagekomen gift ia deze gemeente opgebracht f 315.75*. Als een bewijs van sympathie voor ds Boeren dient vermei l, dat door iemand die niet veel te missen heeft f 0.25 werd ge geven, om daarvoor een kogel voor g^n raai Buller te koopen, terwijl zya zoon daarby f 0,10 voegde voor een kogel voor generaal White. Hedenmorgen, te ODgeveer vyf oreo, wtrden de ingezetonen dezer gemeente opge schrikt coor brandalarm, en bleek, aaterbr od was ontstaan io de scheepmakers van den heer P. v. G. Door het flink optreden van dogeaffecteer- den aan oe spuit in Doeswyk, was men de vlammen spoedig meester. De hulp van de spuit uit Kerkwyk, die mede spoedig ter plaatse was, bleek niet noodig te zyn. De oorzaak is onbekend. De schade wordt door assurantie gedekt. Door do heeren J. Boekwyt en J. Pobl- mann te Delft, is concessie gevraagd tot het stichten van een watergasfabriek ter verlich ting dezer gemeente. By koninklyk besluit is bet Raadsbesluit tot heffing van leges tor secretarie en van rechten wegens de verrichtingen van den ambtenaar van den Burgeriyken Stand in dt*e gemeento goedgekeurd. C5remen^d Niéuws- Door een brugwachter alhier werd gistermiddag een jongen aangehoudea die een stuk yzer by zich had, dat volgons zyn bekentenis van diefstal afkomstig was. Hy noemde de namen van drie medeplichtigen, waarna het jeugdige viertal, van 11 tot 13 jaar oui, zich op het politie-bureel te ver antwoorden had. Eveneens i9 naar het politie bureel gebracht een 8 jarige deugniet, die betrapt werd op diefstal v*n een kistje sigaren, doch gegrepen kon worden. Door de politie alhier is proce»- verbaal opgemaakt togen een jongen, cis een agent uitschold, toen dezo hom e^n aanmer king maakto op zyn wanordelyk gedrag op straat, en tegen tweo personen, die zich ver zet hebben tegen de arrestatie van een derde, die mishandeling had gepleegd. Nog is proces verbaal opgemaakt tegen eenige jongens, die een aantal yzeren staafjes hadden gestolen en verkocht, die tot afrastering van een perk in het Plantsoen dienden. i) L Het was op een Septemberdag van het jaar 1819. Het mooie landschap van het in de nabijheid van Londen gelegen graafschap Essex werd door de herfstzon beschenen. De heuvels en velden waren nog groen, de hoornen prijkten nog met een dicht loof en aan de struiken der heggen laDgs den kant van don weg zaten nog tallooze bloemen, die de herfst te voorschyn had doen komen. In een soort van dal ligt Romilly-CLstle, omgeven door de bygebouwen; het is een Vrotscb, oud gebouw, het verbiyf van een landedelman; de geheele streek was toen- jertyd nog in handen van den landadel en van eenige lords. Pachters waren er wel, Joch betrekkelyk woinig. De reusachtige stad Landen strekte toen haar voelhorens nog oiet zoo ver uit; dit deel van het graafschap Essex was nog niet in een kolonie van villa's herschapen, men was er nog echt buiten. Door do poort in don hoogen muur, dio Romilly-Castle omgeeft, kwam een dame te P^ard aaaryden; het was de eigenares van het kasteel. Ellinor Romilly woonde hier nu al tien jaren geheel alleen, zonder zich veel met haar buren te bemoeien. Zy was de dochter van een zeeofficier, die, toen hy gepensionneerd werd, zich met zyn vrouw op dit landgoed had teruggetrokken. Haar ouders stierven kort na elkaar, zoodat Ellinor Romilly op haar vyf-en-twintigste jaar al eigenares was van het goed, dat zy geheel zelfstandig beheerde. Ze was nu vyf en dertig, niet bepaald mooi, maar toch interessant genoeg om liefde te kunnen inboezemen. Ellinor reed den weg op, die naar Huntingdon liep, een plaatsje, waar 12 15 huizen stonden, die door pachters bewoond worden. Aan het eind van dat dorpje stond een huisje, hetwelk door de groote zindelykheid gunstig afstak tegen de andere. Ellinor bond voor dit huisje haar paard vast en vroeg aan de meid, die in den tuin aan het werk was, of Miss Harriet thuis was. Ze kreeg ten antwoord, dat Miss Harriet in het bosch was. Toen Ellinor een pas of honderd had afgelegd, zag zy in het kreupelboscb, waar do weg door liep, een jong meisje op haar knieën liggen tusschen de hazelaars. „Harriet 1" riep Ellinor, waarop een blond kopje met twee lange vlechten zich omkeerde. Het werd een allerliefst meisjesgezicht. „Miss Ellinor", zei Harriet lachend, „een oogenblik 1 Ik heb het dadeiyk, u kunt er u geen voorstelling van maken hoe wild het is." Ellinor kwam zoo dicht, als de weg toeliet, met haar paard by haar. Nu sprong Harriot op en morrelde aan een zak, waariD iets zeer beweeglyks zat. Harriet was angeveer acht tien jaar; het was een heel knap meisje. Haar donkerblauwe oogea schitterden van trots en vreugde, terwyi ze haar lange vlechten naar achteren wierp. „Kyk, Miss Ellinor, daar is die doordraaier 1" „Wat heb je daar toch?" vroeg Ellinor, die al tien jaren lang gewend was het jonge meisje als een kind te behandelen. Harriet stak haar hand in den zak en haalde er een groot konyn uit, het by de ooren vast houdend. „Het is een vluchteling, Miss Ellinor, een ondeugend, slecht dier. Verbeeldt u, hy beeft een heel gezin vlak achter onzen tuin. Het is een wild konyn, zyn vrouw heeft zes jongen en niettegenstaande dat laat de booswicht zyn familie in den steek en dwaalt hier in het bosch rond. De konijntjes zyn half tam en kennen my heel goed als ik roep. Ik heb dien trouweloozen echtgenoot al een paar dagen gemist; ik ben bierheen geloopen en heb hom gelokt totdat ik hem kon vangen. Nu moet hy terug naar zyn gezin. En hy krygt ook eerst een lange strafpredikatie van my." Ellinor lachte. „Dat is verstandig van je. Maar hoe is het je gelukt dat diertje te vangen?" „Ik heb het met koolblaren gelokt; en ik wist, dat dat zyn lievelingsgerecht was en by er geen weerstand aan zou kunnen bieden. Maar ik moest een flinken sprong nemen om hem te pakken te krygen; toen u aankwam had ik hem juist." „Nou, veel succes, breng dien weerspan- nigen huisvader maar naar zyn woning, maar ik vrees dat hy weer weg zal loopen." „Weineen, hy wordt nu eerst in een kooi in onzen tuin gezet. Hy krygt een gevangenis straf van acht d3gen. Dan laat ik hem weer lospen. Ik ben er van overtuigd, dat by dan zyn plichten niet weer zal verzaken." „Je bent nog een echt kind, Harriot. Nou, bonjour, ik ga door." En dit zeggende wuifde zy Harriet nog eens toe en reed weg. Na verloop van een minuut of vyf kwam zy op het vrye veld en bereikte dan den zoom van een beukenboacb, dat naast den weg naar Londen tegen een heuvel opgroeide. Toen Ellinor den top van den heuvel be reikt had, sprong zy van haar paard, bond het aan een boom vast, haalde uit haar zak een kleinen verrekijker te voorschyn en keek den straatweg, zoo ver als zy kon, af. Het duurde niet lang of Ellinor bad ge vonden wat zy zocht. Zy stak den verrekyker weor in haar zak, en leidde het paard naar een myipaal, waarna zy heel gemakkelyk en vlug in den zadel klom. Dan reed zy het bosch iD, maar alleen met de bedoeling om een eindje om te ryden en dan weer op den straatweg uit te komen. Zy deed haar paard dikwijls stilstaaD, alsof zy bang was om te vroeg te komen maar kwam per 3lot in galop een zypad uitryden juist toen een ruiter, gevolgd door een bediende te paard, den weg passeerde. „Lord Bentham?" riep zy met gehuichelde verbazing uit. „Miss Romily, is u het werkeiyk? Wat een aangenaam toevall" antwooidde de heer. „Zeker, ik ben het." „Het was een groote, breedgeschouderde man met een blonden baard, oogeveor vyf en dertig jaar oud. Hu scheen zich een oogen blik to bezinnen, dan vloog er een glimlaeh over zyn gezicht: „Miss Ellinor, u bent de eerste, die ik na myn terugkeer in bet vader land ontmoet." Dat beschouw ik als een gunstig voorteeken." Dit zeggende stak hy haar zyn hand toe; Ellinor nam haar haastig aan. „U bent een vleier geworden, lord Bentham, in die drie jaren, die u weg bent geweest." „Weineen I Is het Diet een geluk, een ouds vriendin, een lieve buurvrouw weer to zien?" „Het is een toeval, anders niotl Ik wist volstrekt niet, dat u vandaag thuis zon komen. Ik wist wel, dat u een dezer dagen zou komen, maar de dag en het uur waren mfl totaal onbekend." D9 lord had zyn paard de sporen gegeven en Ellinor reed naast hem voort, in de rieh- ting van Huntingdon. De lord koek even naar een kar vol met kisten en koffers, die op eenigen afstand volgde, en zei dan: „Daar komt myn bagage. U zult zien, dat ik in Indiö aan u gedacht heb." „Is u ai die drie jaar in Indie geweest7" Wordt vervdgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1