,a binnen 14 dagen zullen thuis zeilen, met uitzondering van enkele loggers, aie nog eenigen tyd op de Fransche kust nabJJ Boulogne de haringvisschery zullen uitoefenen. De inbrekers te Amsterdam hebben gisternacht weier bun slag geslagen. Het operatieveld was wederom een hulp postkantoor uau da Prins-Hendrik kad6 189. De aief of dieven zyn weder coor middel van een valschen sUut.-l het kantoor, dat beneden onbewoond is, binnengegaan. Zij vonden hier twee brandkasten, waarvan de een tevtrgeefs ,wer«J geforceerd, doch do tweede met beter succes. Hieruit is een paar honderd aan con tanten medegenomen. Sinds Woensdagavond wordt te Haarlem een 12-jarige jongen vermist, cie tot 9 uren de Burgeravondschool had bezocht, i Nogmaals vestigon wy de aan dacht onzer bzers er op, dat frankeerzegels, i briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die Iniet reeds vroeger zijn ingetrokken, met lo fgang van 1 Januari 1900 tuiten gel ruik zijn .gesteld en «_us, na dien datum, waardeloos 'zijn voor de frankeering van trievrn en andere 'stukken. Brieven en andera stukken, geheel of ge deeltelijk met cie zegels gefrankeerd en op of n& 1 Januari 1900 ter post bezorgd, wor gden derhalve als ongefrankeerJ of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het verschul- Idigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaar ten en briefomslagen worden na 1 December niet meer uitgegeven en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen franke rzegels, respectievelijk briefkaarten en omslagen van gelijke waar le der uitgilt.n van 1898 en 1899 worden ingeruilJ. Het lijk, in de vorige week op het Eierlandsche strand gevonden en te De- Cocks-aorp begraven, is gebleken dat van Jacoo Spaans te Scheveningen te zijn. De bewuste persoon is, op reis naar Engeland om haring te halen, overboord geslagen en verdronken. I Omtrent de mishandeling van een agent van politie te Middelburg, in den nacht van Donderdag op Vrijdag, 16 op 17 Nov., deelt de „Midd. Ct." mede: Zjj vernam van den agent, dat hy ia den bewusten nacht, omstreeks kwart over twaalf, in de Langeaelft surveilleerde, luidkeels hoorde zingen in de St.-Janstraat. Hy ging die straat in en ontmoette daar eea drietal opgeschoten jongens, die hy niet kende en aie zich zeer luidruchtig aanstelden. Hy vermaance hen in zeer bedaar Je termen hy staat by zyn kameraden als een hoogst kalm persoon bekend zich rustig te houden. Dit gaf echter aanleiding tot een woorden wisseling, waaroy de jongens beweerden niets onbehooriyks te doeD, wat ny hun zou kun nen bewijzen. De agent trachtte toen nog eens hen te kalmeeren, waarop zy hem toe voegden „en als wy nu niet willen, wat kunt gy doen; gy zyt alleen cn wy zyn met ons drieën". Een der drie jongens zeide toen: pdat is nu nummer twee, die het ons van ivond lastig maakt; willen we hem maar verzuipen?" Zoodra dit gezegd was, werd de agent dadelijk vastg-grepen. Hy trok toen zyn wapenstok en deelde ©enige klappen daarmede uit. Een der jongens kwam echter achter den agent eu sleurde hem tegen den grond, waarop een der twee anderen hem een schop tegen den buik toebracht, terwyl hem tevens van achteren met een hard voorwerp een slag tegen het hoofd werd gegeven, die een bloe dende wond veroorzaakte. Wyl de agent door een en ander eenigszins verdoofd was, konden de aanvallers hem zyn wapenstok ontnemen en hem over het gansche lichaam schoppen en slagen toebrengen. G. vond toen gelegenneid zyn signaalüuit aan den mond te brengen en om hulp te blazen. Slechts enkele stooten kon hy echter daarop doen, want de aanvallers sloegen hem dadeiyk de iluit voor den mona weg en hielden hem vervolgens den mond dicht. Da agent wist zich evenwel los te worstelen en een eind weg te loopco. Toen de aan randers hem weer nazetten, keerde hy zich weldra om, ten eindo zich te verweeren, maar kreeg daarop met zyn eigen stok een zoo hevigen slag voor het hoofd, dat die stok splinterde, en by hemzelven een wond ont stond, die later moest dichtgenaaid worden. De agent viel daardoor weer, waarop de drie personen tot elkaar zeioen: „laten wy hem, terwjjl hy nog bewusteloos is, opnemen en in do kaai smyten, vóór hy zyn revolver pakt". Zy begonnen dadeiyk uitvoering te geven aan dat plan, maar werden verhinderd om bet te volvoeren, doordat een andere politie agent en een vrouw, die hulpgeroep en gefluit ge boord bajden, kwamen aanioopen. De jongens gingen toen oadelyk op de vlucht; de aangevallen agent trachtte met zyn collega hen te vervolgen, maar hy kon dat niet doen, wyl hy coor de slagen en het vele bloedverlies verdoofd en versuft was. Hy werd, toen het nazetten van de aan vallers vruchteloos bleek, aoor den anderen agent en de vrouw opgenomen en in een naburig café gebracht, waar hem de eerste hulp werd verleend. Later is hy, ondersteund door anderen, naar het politiebureel en vervolgens naar zyn woning gegaan. Den volgonden dag werden zyn wonden in het gasthuis verbonden. Hy heeft sedert dien veel pyn geleden en Is, ofschoon do wonden goed aan 't genezen *yn, nog niet geheel op zyn verhaak Vooral heeft hy nog last van hoofdpyu en zenuw achtigheid. By de worsteling werd zyn regenmantel gescheurd, evenals zyn bo\en- en onderbroek. De stok was, gelyk toven is gezegd, hem op 't hoofd kapot geslagtn en een stuk er van werf Zaterdag in het kanaal dryvende ge vonden. Een teekenendo byzonderheil is nog dat dezelfde drie personen eenigen tyd vóór zy den agent zoo toetakelden, eeu anderen agent ontmoetten, die hun ook het zingen verbood. Toen reeds schenen zy plan te hebben tot een aanval, want onder elkaar zeiden zy*. „willen wy hem maar een zoen geven," een uitdrukking die in de kringen der jongens, die 't hier geldt gelyk sta.it mot eeu klwp. By Zuid broek is Woensdag de behuizing van H. Bakker totaal in de asch gelegd; slechts enkele meubelen werden nog aan de vlammen onttrokken. De wonjng was verzekerd. De oorzaak is niet hekend. Te Orange City (in den Araeri- kaanschen Staat Jowa) doet de redacteur van „De Vrye Hollander", een democratisch blad, dat in zijn 8sten jaargang is, hot voor stel, „dat alle Qollandsche bladen (in Amerika) inschry vingen zullen openen en in alle Hollandsche koloniën meetings belegd en commissies benoemd zullen worden om gelden byeen ta breDgen voor de Booron". By zyn verbiyf op Windsor schoot keizer Wilhelm Dinsdag niet minder dan 178 fazanten en 328 konyntjes. Yolgens een te Christiania ont- vangen telegram is by Misingerne, ten Zuid- Westen van Hankö, aan de Cbristiania-fjord, een brief in eeu flesch gevondeu, die van het Duitsche stoomschip „Saturn" den 22sten September werd in zee geworpen. De brief, inderhaast door den eersten machinist ge schreven, meldt, dat er geen hoop op redding meer bestond. De machinekamer was vol water en de golven sloegen reeds over het schip. Verhongerd. Torgnon is een klein aorpje in de vallei van Aoste, 1500 meters boven den spiegel der zee gelegen. Maurizio Taddeo, schaapherder, was alleen boven op den berg gebleven aan het inleggen van boter en het maken van kaas. De deur van zyu huisje werd gesloten met een zwaren houten balk, dien men deed wippen. Toen hy het huisje verliet, wilde b(j den balk doen dalen, maar deze viel onverwacht neer en sloot de deur, terwyl Taddeo's arm er tu8schen bekneld werd. Al de pogingeD, door den ongelukkige gedaan om zich te bevryden, bleven vruchte loos. Toeu meu deu herder vond, was hy na drie dagen vreeseiyk lyden van honger en koude gestorven. Brand in West-Indië. Erheerscht in West-Indië, blykens de heden ontvangen bladeD, gebrek aan drinkwater ten gevolge van den weinigen regenval, wat niet bevor- deriyk is aan het blusscben van een brand, die geruimen tyd woedde achter ea In de nabyheid der plantages aan de Gommewyne en later in de bosschen naby de plantage Kwatta oversloeg. Een later bericht meldt, dat de regen den boschbrand wel een oogenblik heeft gedoofd, maar niet gebluscht. De afgebrande opper vlakte was op 27 Oct. ongeveer drie kilometer lang en anuerhalf breed. Verder achter den grond „Nieuw Aanleg", ten Noorden, moet de brand ook groote afmetingen hebban. (O. W.) BUITENLAND. Frankryk, In de Kamer diende de afgevaardigde Mogniaudé een wetsontwerp over de Invoering van de inkomsten-belasting in. Het werd naar een bhzondere commissie verwezen. Daarna werd een begin gemaakt met de beraadslaging over de begrooting, die au deu tyd tot Kerst mis wel la beslag zal nemen, daar de vergade ring, op voorstel van den minister president, besloot alle interpellaties tot na afloop van de behandeling der begrooting te verdagen. De Kamer nam gisteron de motie van abbé Lemire aan, strekkende tot stichting van een ministorie van arbeid in Frankryk. De gemeenteraad van Dyon heeft een straat geaoopt rue du Transvaal. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft in den kabinetsraad medegedeeld, dat China de voorgestelde grensregeling van Kwangtsjou-wan had goedgekeurd, en dat voldoening goöischt zou worden wegens den moord op de twee zeeofficieren te Mon tao. Nico zal dezen winter niet de eer genie ten Koningin Victoria te ontvangen, die daar anders jaariyks pleegt te vertoeven. Zy gaat ditmaal naar Bordighera. De keizerin-wed uwe van Rusland daaren tegen gaat wel naar Frankryk. Zy zal een deel van den winter te La Turbio, by Monte- Carlo, doorbrengen. Dultnohland. De Duitsche „Relchsanzeiger" schryft: Volgens offlciöole mededeelingen Is voor den duur van den heerschenden oorlogstoestand aan Engelsche onderdanen volgens Engelsch recht alle handel en verkeer met de Zuid- AfrikaaDSche Republiek en den Oranje-Vrystjat, alsook met de onderdanen van cie Staten in hun gebied, verboden. Op grond van dit ver bod worden door cie Britsche autoriteiten en oorlogsschepen alle in Engelsche schepen ge laden, voor de Z.-A. Republiek en den Yry- sfeaat bestemde goederen voorloopig aange houden, ook Indien zy niet als oorlogscontra bande te beschouwen zyn. Deze maatregel strekt zich ook olt tot goederen, die voor niet-Engelscbe, maar in da nabyheid van het oorlogsterrein liggende havonplaatsen bestemd zyn. Betrokken Duitsche handelskringen zullen te overwegen hebben, of het niet met hun belangen strookt gedurende den heerschenden oorlog het gebruik van Engelsche schepen voor het vervoer van handelsgoederen naar ZuiJ-Afrika te vermyden. Italië. De „Polit. Corr." meldt op grond van do beste informatie uit Rome; De ItahaanscLie regeering heeft de gedachte om bezit te nemen van een gedeelte van China geheel opgegeven, deels door het tegenstribbelen van de open bare meening in Italië en deels met liet oog op Engeland. Italië beperkt voortaan zyn .optreden in China tot zekere eischen, die een handel8politiek-karakter dragen. Een tyzondere vermelding van deze beporktDg in de troon rede zou aan deze zaak oen haar niet toe komende beteekeuis verleend hebben. België. De begrafenis van het stoffeiyk overschot van mevr. Cath. Beersmans te Brussel was zeer plechtig. De lykkoets, met kransen be laden, werd voorafgegaan door de leden van negen Vlaamsche tooneelvereenigingen met omfioor6to vaandels, en coor drie open rytui- gen vol kransen, waaronder vooral werden opgemerkt die van de Nederlandsche Opera te Antwerpen en van het Antwerpsche ge meentebestuur. De slippen van het lykklebd werden ge houden door den heer Hendrlckx, directeur van het Ylaamsch theater, Emile "Wauters en anderen. De ïykwagen werd gevolgd door vieren twintig volgkoetsen, in den sto;t waren 150 personen. Op het kerkhof was een byzonder groot aantal menschen byeen, die van de byzettiog getuigen wilden zyn. Aan het graf werd het eerst gesproken door den heer Hendrlckx, namens het Ylaamsch theater. Hy herinnerde aan den triomftocht,die mevr.Beersmans door Nederland maakte, toen zy haar 25-jarige tooneelloop- baan herdacht, en aan den indruk, dien zy door haar optieden te Londen maakte. Zy was de verpersoonlijking van de Nederland sche kunst, zeide spr. En ook als kunstzuster en als mensch was zy onvergctelyk. Namens het Nederlandsche tooneel te Gent sprak de hoer Yan Eynde, namens de Rotterdamsche directie Le Gras en Haspels de heer Roelants, en namens de leden van het gezelschap van den Rotterdamschen Tivoli-scbouwburg de heeren Poolman en Faassen. Mevrouw Julia Yan Lier—Cuypers bracht hulde aan de nagedachtenis der ont slapen kunstzuster namens de Brusselsche artisten en de hoer Larocüe namens de leden van het Antwerpsche tooneel. De heer Louis Beersmans zegde namens de familie dank voor de zoo ontroerend tal- looze blyken van liefde en deelneming. Het ïyk werd daarna In het prachtige familiegraf op het kerkhof van Evere bjjgezet. Groot-Brltannië. Lady Salisbury, wier plotseling overiyden wy berichtten, la gestorven in haar 73ste jaar. Z|j was drie jaren ouder dan haar echtgenoot, met wlen zy 42 jaren getrouwd is geweest. Zy behoorde niet tot deu geuoorte-adel, maar was de dochter vau een rechter, baron Aider- soa. Toen lord Salisbury de vrouw vau zyn keuze trouwde, was hy oen jongere zoon en volstrekt niet ryk; zyn pen droeg er toe by om hem het levensonderhoud te verschaffen. Hy was ln die dagen, toen hy nog lord Robert Oocll heette, een yverlge medewerker van de pers en schreef geregeld artikelen voor de „Standard" en de „Quarterly Review." Eerst acht jaren na zyn huweiyk werd hy door den dood van zyn oudsten broeder viscount Cran- borne en erfgenaam van het markiezaat met de daaraan verbonden bezittingen. De Engelsche bladen roemen zeer het gelukkige familieloven, dat lord Salisbury voerde met zyn vrouw en zyn kinderen. Sinds geruimen tyd was lady Salisbury zlekelyk eu ofschoon er ty den w^ren, waarin zy scheen te herstellen, bestond er sedert dezen zomer geen hoop meer op haar herstel. Spanje. De toestand te Barcelona is een weinig ontspannen, doordat de bestuurders der Kamer van Koophandel en Nyverheid, van oordeel, dat de weigerachtige belastingschuldigen nUt goed genoeg georganiseerd zyn om hun ver zet vol te houden, nu de regeering daartegen over zóó krachtig optree.t, bun aangeraden hebben het achterstallige kwartaal, 30 Sept. jl. vervallen, te voldoen. Velen hebben nu betaald en men verwacht, dat do gevangen genomen welgerachtlgen en bestuursleden der Kamer van Koophandel losgelaten zullen worden en de telegraphen en telepbonen weer in werking gesteld. Echter zou de staat van beleg gehandhaafd worden, totdat de belas tingschuldlgen ook hun in December verval lenden termya zullen hebben voldaan. In de Kamer vroeg de heer Canellas op de geruststellende verklaringen van minister Silvela, waarom men dan de arrestatios nog handhaafde. Hy elschte het ontslag van den kapitein-generaal van Barcelona. Een andere Catalaansche afgevaardigde, republikein, zeide, dat na den lOden December het verzet der belastingplichtigen in Cataloniö algemeen zou zyn. SUvela zeide, dat by dit overdreven achtte, maar dat de staat van beleg in alle geval voorloopig gehandhaafd zou worden. Portugal, De Portugeesche bacterioloog Camara Pestanha is, gelyk gemeld, na een ziekbed van vier dagen, te Lissabon aan de pest, welke hy, sinds zy te Oporto is uitgebroken, yverig bestudeerde, den 15den November overleden. Na zyn terugkomst uit laatstge noemde stad bemerkte hy aan zichzelven ae voorteekenen der gevreesd© ziekte en liet zich naar het hospitaal voor postlyders brengen. Ofschoon mon op zyn dool voorbereid was, bracht zyn overiyden een grooten indruk teweeg. De ongelukkige onderzoeker zag zyn einde met gelatenheid te gemoet; hy deel waarnemingen op zjjn eigen lichaam en droeg zorg voor het overzenden van de voor de wetenschap belangryke stoffen naar het instituut-Pasteur te Partys. De Koning droeg den minlster-presi ent op, de Cortes een wetsontwerp voor te leggen, waarby de moeder en de dochter van den ongo- lukkigeu ond rzoeker een pensioen wordt toegekend. Het gerucht, dat Pestanha do pest door een kleino huiiwond zou hebben gekre gen, wordt tegengesproken; evenzoo, cat de iofectio een gevolg van inenting is geweest. Pestanha spoot zich in het begia zyner ziekte in met het serum Jersin, hetgeen hem echter zooveel licharaelyke pyn veroorzaakte, dat hy verdere inenting.a achterwege liet. De geheeld Portugeesche en Spaan3che pers wyat den martelaar een waardeerend artikel. Egypte. Kolonel Wingate viel met do Egyptische strydmacht een afdeellng aer opstandelingen onder Ahmed Feail, 2500 man sterk, by Abuaadil aan. De vyand werd verstrooid on verloor 400 dooden. Midden-Aincrika. Yolgens een telegram van den „New-York- Herald" uit Panama, behaalden de regeerings- troepen op 15 en 16 dezer in de nabyhiiJ van BucaramaDga eeu beslissen ie overwinning. De oproerlingen verloren 1000 cooden en 2000 man werden gewond. De oorlog tussclion Engeland cn Transvaal. De „Central News" bevat een telegram uit de hoofdstad van Natal, dat een gewone passagierstrein, welke Wo.-ns ag-morgen ver trok naar Mooirivler en waarin een aantal officieren waren gezeten, werd Geschoten door een battery der Boeren. Waar dit precies plaats had, wordt niet gemeld, maar uit het bericht blykt, dat te Pirtermaritzburg niet bekend was, dat de veroinding met Mooirivier al door de artillerie der Boeren werd bestreken, anders had ce bevelhebber voorzeker een zyner uitstek nde gepantserde treinen ge zonden. Do trein, die ln alle haast naar de hoofd stad terugkeerde, bracht dus het eerste be richt van de volkomen afsluiting der voor- uitgezonden troepen-afdeeliDg-rD. De Engelsche bevelhebber zegt het „Hbl." schynt wel heel slecht op de hoogte van de bewegingen der Boeren te zyn, wat voorzeker een eigen aardig licht werpt op de aanhankelijke trouw der Natalschs Boeren aan het Engelsche bestuur, waarover Engelsche correspondenten by gebrek aan wat beters zoo breed uit weiden. Genera3l White hal vóór zyn inslui ting ook al te kampen met de Boerengozind- heid der omwonenden, die hem geen of ver keerde inlichtingen gaven, terwyl ae Boeren van de minsto beweging van elk zyner af- deellogen uitstekend op de hoogte waren. Hetzelfde feit heeft zich hier herhaald. Generaal Joubert was uitstekend ingelicht omtrent de verbrokkeling van het ontzettings- leger en heeft daarom besloten al deze onder- deelen te isoleeren. Generaal Clery heeft be paald niet geweten, dat do Boeren hem zoo snel konden naderen, en meen.ieTJinsdag Dog, dat de Boeren in den omtrek Vdn Piöter- maritz'ourg zich bepaalden tot een paar pa trouilles, aie (ouregeerden. Wanneer zyn hoofd macht door de troepen van Schalk Burger van Durban zal zyn afgesneden, zal hy te laat moeten erkennen, dat ook hy de Boeren te gering hei. ft geacht, Men krygt een heel vreemden indruk van do strategische kennis der Britsche militaire overheden, wanneer men de geschiedenis van den veldtocht der Boeren in Natal nagaat. Maar wat moit men denken van de bekwaam heden van militaire autoriteiten, die forten laten aanleggen op plaatsen, die coor een achtergelegen heuvel geheel worden beheerscht? Dit geval doet zich voor te Estcourt, waar van de „Daily Graphic" eenige bijzonder heden mededeelt, die doen zien, hoe ODgunstig ook daar de Britsche positie is. Het omringende land, zegt het blad, Is vol van kopjes, die zich zoo uitstekend leenen voor de tactiek der Boeren. Do stad heet verdedigd te worden door fort Durnford aan de overzyde van de Barthmans Rivier „een goedgebouwd, maar shebt geplaatst fort, dat door een heuvel daarachter wordt beheerscht." Wio op het byzonder slimme denkbeeld is gekomen het fort aan den voet van den heuvel te bouwen, meldt het blad niet, bet schynt zich zelfs niet eens erg te verbazen over zoovoel domheid. Er wordt bericht, dat generaal French van de Aar langs den weg over Hanover en geueraal Gatacre van uit Nieuwpoort de Yrystaters van Col es berg zullen „Insluiten". Generaal French, de rochterhand van White, die uit Ladysmith ontsnapt la, zou 3000 man tot zyn beschikking hebben, generaal Gatacre 5000. Wie de Boeren In den rug zullen helpen insluiten, wordt niet gemeld. Misschien zal lord Methuen daarvoor een detachement afzenden, als by te Fauresmith is. Want, volgens de -laatste lezing der „West. Gaz."„ zal de bovelhebber der eerste divisij over Zoutpansdrlft en Fauresmith oprukken tot ontzet van Kimberley (aan de Westgrens). Eu zooveel vertrouwen stelt- het blad in het succes van dezen tocht, door een dor en woest gebied zonder gebaande wegen, dat het van oordeel is, dat alleen al de aankomst van lor t Methuen te Fauresmit, Cronjé van Kimberley zal doen aftrekken en de Vry- staters uit Natal zal doen terugylen om Bloemfontein te beschermen. Tot goed begrip van de redeneering van het Londensche blad moet men daarby in aanmerking nemen, dat net als vaststaand beschouwt ae volslagen wtrkoloosheid van te Boeren achter Modder- rivi.r, en de 6000 man in het Donkerpoort- lager, ulo generaal Mtthusn in den rug of in ae flank kunnen vallen, als het Mod-er- rivier-comaiando tegen hem oprukt. Volgens de „Morning Post" hebben de Boeren zich by Mooirivier (in Natal) opgest.ld in twee sterke posities, waarvan be eene gevestigd is op etD kop aan de Noord-OosteJyke zyde. Van deze ztJde moet ook hoofdzakelijk het vuur op bet vyandeiyko kamp gericht zyn. Er is uikwyis door do Engeischen beweerd, dat de artillerie der Boeren slecht scbojt. Da correspoQutnt der „Morning Post" echter mo^t nu erkennen, dat Woensdag „hun vuur accu raat was en 't metren:eel hunner bommen in ons kamp vielen, echter weinig scha .u aan- richtrnde". Da Engtlschen hebben op dit vuur geantwoord van een heuvelrug, welke het kamp bestreek; doch het begin der vyandeljjk heden ddar schynt aan geen van btide zij -en veel uitwerking te heb.en gehadeen onweer maakte Woensdag een einJ aan het vuren. Est.ourt (in Natal), waar generaal Hildyard nu zit opgesloten, is omgeven door ruwe en onregelmatige heuvels en wor t in de Daily- Graphic" het warmste en onaangenaamst© plekje genoemd van het hooge vela van Natal. De spoorbrug over de Bushman's Rivier be hoort tot de lyn van Durban naar Fieter- maritzcurg, Colenso en Ladysmith en verder naar den Oranje-Vrystaat en de Zuid-Afri- kaansche Rc-pucliek. Tot de gebouwen in Estcourt zelf behooren oen Anglicaansche en een Roomsch-Katho- lieke kerk, scholen, een hospitaal en ver schillende hotels en magazynen. Fort Napitr, aan de overzyde van de Bushman's Rivier, is een stevig, maar misplaatst gebouw, omdat een daarachter gelegen heuvel het geheel® terrein bestrykt. De communicatie tusschen het fort en de stad wordt onderhouden door een brug, die iets lager ligt dan do spoor wegbrug. De „Central News" is van oordeel, dat het insluiten dezer stad niet van langen duur zal zyn. De Boeren zyo nog niet Bterk genoeg 1 De Natal Witness" bevat hot volgende uit 1 Qreytown, ten Oosten van Estcourt: „De Duitschers in het district genieten weinig sympathie. De commancant der Boeren ri:p hen byeen en eischte van hen een eed van trouw aan de Transvaal; anders moesten zy binnen zeven dagen hun farms verlaten. Zy vroegen bodenktyd en aan dit verzoek werd voldaan. Eindelyk besloten zy, dezen oed niet te coen en zon on een Duitsch dominee naar de Boeren met dit antwoord, terwyl zy tevens de verzekering gaven, dat de Boeren koncen komen, om hen dood te schieten, maar oat zy in hun woningen dachten te bleven. De Duitsche ledeu van do Umvoti Mourv1a& Rifles vonden hun woningen geplunderd en hun vrouwen en kinderen naar buiten ge dreven in den stroomende rógen. Do Hol landers van de omgeving hebben aan d^ee daad een belangryk aandeel genomen." Een bezoek aan het kamp der vluchtelinge^ te Durban zal niet spoedig verg.ten worden. De baai is eenvoudig een stad van tenten, doch allen vluchtelingen wordt het zoo ge- makkelyk mogeiyk gemaakt. Het gouvernement van Natal betaalt tbans 19000 pond per maand voor 2000 vry willigers; na 60 dagen dienst ontvangen uezo man schappen 10,000 pond per maand meer; boven* dien bedragen de kosten voor het transport 2000 pond. Kenteekenend is de volgende opmerking: „In Natal hoopt men hiervoor compensatie te verkrygen coor uitbreiding van grondgebied." De BDaily Mail" zegt, Gat in de Kaapkolonie aan verscheiden stations geweren in beslag zyn genomen, klaaroiykeiyk bestemd voor Kaapache Boeren, die de zyde der Boeren kiezen. De Boeren hebben la Natal driehonderd volbloedpaarden van de Natalsche Yereenlglng genomen. De „Times" acht dit een onherstel baar verlies voor de kolonie. De St.-Petersburger Zeltung" geeft de verklaring vao den minister De Beaufort weer met daarop het volgende commentaar: Elke zin la een aanklacht, eo het ver moeden ligt voor de hand, dat door Neder land reeds stappen zyn gedaan, die geiyken^ op een interventie. In ieder geval laat het antwoord van den minister geen twyfel over, dat Engeland onder geen voorwaarden een vrlend8cbappelyke tusschenkomst aanneemt. Zal nu Holland wagen wat al de groote Mogendheden van Europa nog olet van plan zyn te doen? en dat U,"U4 ~w~ looals blykt slechts

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2