Vrijdag 34 November. A®. 1899 feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Eerste Blad. f57G2.Ö8. N®. 12195 LEIDSCH MCrBLA PBU3 DEZKB CQUBAHT. Voor Lolden per 8 maandoa. Franco por post AfzondorlUko Nommers 1.10. 1.40. PRUS DEB ADVERTEN TIËN" t Van 1—0 rogels f 1.06. ledore regel meer f 0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte -9 Voor hot incasseeren buiten do 6tad wordt f 0.06 berekend. Dit iiomiuer bestaat, uit TWEE Bladen. Mcrlaudseli Zuid-Afrikaaasche Verceniging. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met liet gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deel.n, dat wy ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteeken* iljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Leiden, 23 November. De Classe Leiden der Ger. Kerken heeft beden den heer H. W. Laman, te Leiden, praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar gesteld voor de Geref. Kerken. Wij nomen de vrijheid onz9 lezers op merkzaam te maken op een advertentie, voorkomende in dit nommer, waarbij een lezing worut aangekondigd, die, terwijl onze blikken gevestigd zijn op den strijd onzer stamgenoaten in de Transvaal, de belang stelling in booge mate waardig is. Bij het gisteren gehouden examen te Rotterdam voor lager onderwijs, hanateekeneD on persp.cti f, slaagden de dames J. Van Blom, alhier, en F. Van Beyma, te's Graven- hage, 1 trlingen van don heer W. J. Lampe. Do tootsman v. k. K. Dekker, thans dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt den lsten December a.s. gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeevaart alhier. t De Commissie voor. de herziening, van de belastbare op rengst der getouwde eigen dommen in het cislrict LdJen zal dezewtek haar werkzaamheden te Warmond aanvangen. By gelegenheid van het aanstaande St.-Nicolaasfeest wor t de vergunniDg om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergez li gaan, voor deTi tijd van 2 tot en met 6 December a. 6. ingetrokken, en zal derh .Ivo by elk gedurende dat tydvak ter verzending aange boden pakket een adreskaart behooren gevoegd te zyn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om ter verzekering van een goede overkomst der pakketten: lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de te verzenden voor werpen, in dier voege, dat deze op afdoende wyze voor treken of beschadiging gevry waard zyn; 2o. zoo mogeiyk de adressen op den omslag der pakketten te schryven en, waar opplak king of aanhechting van een adres onvermy- deiyk is, dit zoo vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan tyden3 het vervoer geen vrees behoeft te bestaan; 3o. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede, los adres te sluiten. H. M. de Koningin heeft ƒ1000 toege zonden aan de commissie voor het byeen- zimelen van geldeD ten behoeve van de door zware rampen getroffen bevolking van Ceram en naburige eilanden. De terugkomst van Hare Majesteiten in Den Haag ie bepaald op 30 Nov. te 3 u. 35 m. per Staatsspoor. Beroepen is by de Ned.-Herv. Gem. te Berg« n-op-Zoom ds. G. A. Lolcama, te Bos koop; te Zevenhoven en Castricum de heer A. Van Poelgeest, cand. te Leimuiden. De minister van waterstaat, enz. heeft, in verband met htt overiyden van den inspec teur van den arbeid J. Arendsen de Wolff, don inspecteur van den arbeid H. W. E. Struve, te 's-Gravenbage, aangewezen als ook tydeiyk bovoegd in de 2de arbeidsinspectie. (Sis.-Ct.) De heer Van Kerkwyk woonde gisteren weder de zitting der Tweede Kamer by. Den 6den December zal vermoedelyk do Eerste Kamer byeeniomen, hoofdzakelyk voor het sectie onderzoek der Indische begrooting. De Ongevallenwet zal in de afdeeliDgen van den Senaat in dezo byoenkomst niet worden onderzo :ht. Men heeft de afbraak van de noordelyke aanbouwsels der Hofzaal te 's Gravenhage gestaakt, omdat in het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de waterstaats jegrooting geklaagd is, dat met de verwydtring dier huizen is begonnon voordat aan de Kanjer een gedótailleerd plan is overgelegd ten aan zien van de afbraak van aanbouwsels aan de grafelyke zalen, hetgeen toegezegd was. De Commissie van informatie te Amster dam deelt ons mede, dat volgens een officiéél telegram uit Kaapstad worden vermeld: als gesneuveld: Coster, De Jonge, Moora, 5159, Schaink, Ruiselbergen; als gewond: John Gerrifc Gerard Bassle, Prins Wielandt, Rumling, Nerritsen, Byievell, Deyksterhuis, Vanderlindt, Malga, Klahing; als kryg8gevangenen: De Witt Hamer, Bennik, Van der Vlugt, Van Bosse, Kaper, Vyi, Do Graaff, Ribbens, Sausenthaler, Mansvelt, Manke, Vanderhurst, Lande, Browne, Vangenne, William Martin, Lyenes, Siglé, Dykman, Valks, Beyinck, Dewyn, Kool, Doe- leman, De Graaff en Mondriaan. Nog was bygevoegd: „not prisoner Kake- beeke." Doordat de voornamen ontbraken, bestaat helaas by sommigen onzekerheid omtrent den persoon, die bedoeld wordt; bovendien zijn de namen wellicht min of meer verminkt. Sommige namen werden reeds by een vorige opgaaf vermeld. Het getal 5159 beteekent „Président du Corps Législatil" en is de beteekenis daarvan niet duideiyk, daar vermoedelijk itts anders bedoeld wordt. Daar nog verscheidene namen by de Com missie ontbraken, wordt hun, die bloedver wanten in den stryd hebben, nogmaals drin gend verzocht, formulieren aan te vragen ter invulliog en terugzending. Kosten zyn niet aan deze inlichtingen vertonden. De Commissie van inlormatie is samenge steld uit de heer«.n H. J. Emons, Jb. Van Oversteeg en Jhr. J. De Graeff, secretaris, (Warmoesstraat 171, te Amsterdam). Da Provinciale Stiten van Gelderland hebben heden gekozen tot lid der E-.rsto Kamer: mr. P. C. 't Hooft, oud-lid der Tweede Kamer, met 34 van ce 55 geldige stemmeD. Op jhr. G. A. Van Nisp-n waren er 20 uit gebracht. De gemeenteraad van Haarlem besloot gisteren om als sluitingsuur voor alle tapperyen te bepalen het middernachtelyk uur. Tot nu toe was het 11 uren 's avonds. Verder werd besloten, dat, waar tot nu toe door den burgemeester vergunning kon worden verleend tot later dan 't tot nu toe bepaalde sluitingsuur open te biy ven, tot wederopzegging toe, het nu vast zal zyn, en die vergunning alleen kan worden gegeven voor hoogstens 8 dagen. Te St. Annaland is in den ouderdom van 91 jaar overleden de oud-stryder M. Goede- gebuure, gerechtigd tot höt dragen van het Metalen Kruis. Den 24sten November zal, met den trein van 7 12 m. en 27 November, 1 en 8 December a. s. met den trein van 12.40 a., van Am sterdam naar Antwerpen, een verzending van brieven en andere stukken plaats vinden aan het oorlogsschip „Koningin Wilhelmina der Nederlanden," respectievelyk te Algiers, Port- Saïd, Aden en Colombo. Dg brieven en andere stukken, welke men in die rechtstreeksche zending wenscht te zien opgenomen, behooren voorzien te zyn van twee zich kruisende strepen over het geheele acres, loopende van den eenen hoek naar den anderen. Ter jaarvergadering van den „Christeiyk- Historischen Kiezersbond", te Utrecht onder presidium van prof. dr. E. H. Van Leeuwen gehouden, hield dr. P. J. Muller van Haarlem een rede, waarin een terugblik op de ge schiedenis van den Bond werd geslagen en betoogd, dat de Christelyk-Historischen „nooit slippendragers van welke party dan ook" wenschten te zyn, maar hun eigen weg zouden gaan, als tot heden gedaan was. Nadat hierna de drie perioJek aftredende leden van het hoofdbestuur waren herkozen, had een bespreking plaats over het nemen van voorloopige maatregelen in verband met de eerstkomende Kamerverkiezingen en werd ten 6lotte behandeld de vraag van district Meppel betreffende verlevendiging der belang stelling by verschillende afdeelingen. De vergadering werd daarop gesloten. Het gedicht van Nic. Beets: „De Boeren", is door den heer L. Doortmint, organist te Amsterdam, op muziek gezet en by don uitgever W. Kischner, aldaar, verschenen. Het stoomschip „Amsterdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 22 Nov. Lizard; de „Prinses Amalia" arriveerde 21 Nov. van Amsterdam te Bataviade „Salak," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 20 Nov. van Marseille; do „General," van Oost Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 20 Nov. van Marseille; de „Kanzier," van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 20 Nov. van Port Said; de „Reichstag" arriveerde 21 Nov. van Zanzibar te Mozambique; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amster dam, is 21 Nov. Port-Said gepasseerd; de „Admiral" vertrok 21 Nov. van Zanzioar naar Vlissingen en Hamburg; de „Bromo" vertrok 22 Nov. van Batavia naar Rotterdam; de „Geaé", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 22 Nov. van Southampton; de „Prins Willem I" vertrok 21 Nov. van Nieuw-York naar West Indië; de „Smeroe", van Rotterdam naar Java, arriveerde 22 Nov. te Port-Said. Benthuizen. Gistrren, Woensdag-avond, is alhier uit een byeenkomst van eenige inge zetenen dezer gemeente een comité gevormd voor de inzameling van gelden ten behoeve van de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Besloten werd deze inzameling in de volgende week te doen plaats hebben met lyst en beurs. Staande deze vergadering is geteekend tot een bedrag f 60. Koudekerk. De vergadering, uitgeschreven door de« afd. Hazerswoude-Koudekerk van de Hollandsche Maatschappy van Landbouw, gehouden Dinsdagavond in het logement van mej. Van Egmonci, alhier, was zeer goed bezocht. Do voorzitter deelde by de opening mede, dat de afd. aangeschaft had een melkcontro- hur, die voor gebruik door de leden beschik baar zal worden gesteld. Aanvrage richte men tot den afdeelings-secretaris, den heer J. M. Kok, te Hazerswoude; by meerdere aan vragen zal men zich dienen te houden aan de coor het bestuur vast te stellen volgorde. De heer A. Bos, van 's-Gravenhage, zuivel- consulent voor deze provincie, den leden wel bekend door den door hem gehouden cursus in zuivelcerei:ing, deelde nu omtrent het w.rken met den controleur wetenswaardige byzonderheden mee. De eenvoudigste wyze, om de hoedanigheid der melk te onderzoeken, bestaat hierin, dat men van elke koe een kleine hoeveelheid mdk in schoone glaasjes in den kelder plaatst en na 24 tot 36 uren den room en de onder- melk proeft. Spr. beveelt aan het nagaan van de melk van i^der dier afzonderiyk; er wordt n.l. zuivel bereid uit de gezamenlyke melk van eenige koelen en daarby kan het gebeuren, dat de invloed van de goede melk de werking der slechte neutraliseert; neem daarom, zogt spr., vóór het meDgen, van de melk der afzonderlyke koeien een monster. Door gebruikmaking van den controleur zal dat onderzoek nauwkeuriger kunnen plaats hebben; er zyn er echter nog, die de waarde van dit stel3el ter bereiking van het doel zeer gering schatten. Spr. wyst cr met nadruk op, dat men de glazen rein houdt, na het ge ruik in warm soda- of kalkwater omspoelt; dat men de glazen vult, wanneer men halverwege .met melken bezig is, en vooral niet de eerste stralen nesmt; dat de temperatuur van het toestel gehouden wordt op 37°40°, omdat onder 37° de afwykingen zich niet vertoonen en boven 40° de melk spoedig kookt; dat de tyd van verwarmen der glazen niet altyd even groot is, omdat niet steeds een even groots waarscbljniykheid bestaat van veront reiniging der melk door bacteriën. Spr. ging vervolgens na, welke afwykingen by oat melkonderzoek voor den dag komen en bespreekt den in load van gisting, sterke verzuring en verkleuring op de qualit9it van boter en kaas. Van de gelegenheid, om den spr. omtrent dit gedeelte zyner verhandeling vragen te stellen of met hem van gedachten te wisselen, werd door enkelen gebruik gemaakt. Na de pauze gaf spr. ons zyn ervaringen ten beste, op landbouwgebied in deze omge ving opgedaan, waarby by nu en dan verwees naar zyn in het Landbouw-Weekblad voor komend verslag omtrent t ovengenoemden, door hem gehouden cursus. Spr. wees hier op de hoedanigheid van htt vee in verband met den invloed op de melk. Beste melkkoeien zullen byna altyd dieren zyn, die van goede ouders afstammen. Iedere veehouder weet, dat de qualiteit van den stier het bare er toe bybrengt, om goede melkdieren te verkrygen. Om de waarde tier melk te bepalen, kan men haar gewicht nagaan; hoe zwaarder melk hoe beter. Hierby bewyst de melkweger ons goede diensten, een glazen buis, van onder van een kwikbolletje, van boven van een smaller buisje met schaalverJeelIng voor zien, welk werktuig in goeie melk tot het getal 30 daalt. Het vetgehalte geeft echter do melkweger niet aan en hier is het juist den zuivelbe- reider om te doen. Hiervoor dient een ander toestel, bestaande uit een platte, metalen doos met deksel, waarin buisjes met de te onderzoeken melk met zwavelzuur, enz. vermengd, neergelegd worden, welke doos zeer snel kan worden rondbewogen, In Friesland met zyn vele boter- fabrieken wordt met dit werktuig van tyd tot tyd de melk der leveranciers onderzocht en naar het hooger of lager vetgehalte ook beter of minder hoog betaald. Het is den fabrikant niet to doen om veel, maar om vetryke melk. Hoa vetter melk, hoe meer ze hem waard is, dus betaalt by naar het vetgehalte. Spr. gaf het bestuur in over weging, den leden de gelegenheid open te stel len, om tegen geringe vergoeding, de melk der verschillende koeien van tyd tot tyd door een deskunoige nauwkeurig op het vetgehalte te doen onderzoeken. Da voorzitter dankte spr. voor den leor- zamen avond, den aanwezigen verschaft, en hoopte, dat, waar de pogingen der afd., om den landbouwer op de hoogte te coen blyven van hetgeen de wetenschap voor hem aan het licht brengt, met zulke goede resultaten worden bekroond, waardeering van den arbeid der afd. luiden mocht tot vermeerdering van het ledenaantal. Belangstellenden deelen we mee, dat de anti revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" Vrydag 24 Nov. a. s., des avonds te 7 uren, een openbare vergadering houdt, die voor niet-l9den tegen betaling toegankelyk is. Op de agenda komen voor: „Anti Revolu tionaire Politiek," inleider N. P. Slegtenhorst; „Waarom lid eener Kiesvereeniging?" inleider J. Verr.ree. Katwyk aan den Ryn. De Cbr. Jongelings- vereeniging „Jeremia 13 16a" heeft evenals vorige jaren ook thans haar bibliothe.-k voor het publiek opengesteld. lederen Donderdag avond van 7 tot 8 uren bostaat er gelegen heid tot het halen of inruilen van boek werken. Naar men ons mededeelt, telt de biblioth;ek ruim 200 nummers, van allerlei strekking, als historische, romantische, weten schappelijke en godsdienstigen inhoud, waar door dus ieder een keuze kan doen, en het ongetwyfeld overbodig zal zyn tot gebruik uit te noodigen, waardoor bovendien de ver eeniging wordt gesteund. De lange winteravonden zyn weder daar, en daarmede krygt Katwyk aan den Ryn ook by vernieuwing zyn uitvoeringen. De ry voor dezen winter werd gisteravond geopend door de R.-K. Jongelings-vereeniging alhier, die voor een goed bezette zaal In het café van dea heer H. Fennis een tweetal tooneel- stukjes speelde. Het eerste: „Het Testament van den Kapitein, of een Woelige Maandag morgen", een biyspel in 2 bedryven, gaf aan negen leden der vereeniging gelegenheid om bun vordering op dit gebied aan den dag te leggen. „Een nacht in het Cachot", in één bedryf, eischte 8 personen. In beide 6tukken verschaften de spelenden meDig vrooiyk oogenbllk aan hun publiek, iets wat moest, waar duidelyk bleek, hoe het hun ook hier ernst is met wat zy ter hand nemen. Een paar voordrachten on zelfs een tableau vulden den avond aan. Leiderdorp. De zitting van den Militieraad voor d.ze gemeente zal te Lelden, in het Invalidenhuis worden gehouden Maandag den llden December a. 8., des vóórmiddags te halftwaalf. By koninklyk besluit is goedgekeurd het Raadsbesluit tot heffing van schutgelden van vee. Onder leiding van den heer C. Ripping, ambtenaar aan de secretarie dezer gemeente, zyn tot tellers voor de aanstaande volkstelling aangewezen J. Klein en A. Oudshoorn. Leimuiden. Da heer A. v. Poelgeest, canQidaat alhier, is beroepen naar de Herv. Gemeenten van Castricum en Zevenhoven. Noordwyk. In ons verslag gisteravond van bet concert „Crescendo" zyn, buiten eenige zetfouten [ala Reconnaissance en Behïlt' dich Ootteen paar zinstorende fouten ge slopen, óie wy by deze verbeteren. De tweede volzin moet luiden Het uit tien nummers bestaande programma w rd eenige heel kliine vlekjes niet meegerekend als gewoon- ïyk keurig uitgevoerd, enz. Lator: No. 10 „Hul Ju aan de Transvaal"werd een grootsche betooging voor de verconden volken van Transvaal en Oranje-Viystaat, wier vlaggen door twee kranige figurengedragen werden, enz. De zitti.ig van den Militieraad (lichting 1900) zal voor deze gemeente gehouden worden in bet Invalidenhuis te Leiden op Dinsdag 12 December e. k. 's voormiddags halfelf. Zoetcrwoude. Door P. Van Diemcn is aan het gemeentebestuur een verzoekscbri t ge richt tot het bekomen van vergunning tat verkoop van sterken drank in het kl in in htt perceel, staande aan den Hoogeo Rtjn gemerkt H. 100. Door gebr. Van Mannekus i3 aan Burg. en Weths. vergunning gevraagd tot plaatsing in hun bestaande stoomboutzagery van een schaafmachine en een cirkelzaag jank. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Met ingang van 1 Jan. a.8-, de commissaris der loodsen ter Noderl, loodsstand- plaatsen Antwerpen, A. li. Ulerx, onder intrekking van de hem bij kon. besluit van 8 Mei lb97 gedane opdracht der betrekking van gedelegeerde van den ontvanger der loodsgelden te Vlissingen, tevens benoemd tot ontvanger der loodsgelden ter eerst genoemde standplaats. Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Werkendam, L. Van Everdingen, thans te Waalwijk. Mr. A. P. D. Bauduin, advocaat te Maastricht, benoemd om buiten bezwaar der schatkist by ver hindering van den waarnemenden rijksadvocaat voor Limburg dezeu te vervangen. S. H. Rink op verzoek eervol ontslagen als be waarder der hypotheken, het kadaster en descheeps- bewijzen te Tiel, met dankbetuiging voor de be wezen diensten. Mr. G. C. D. R. baron Van Hardenbroek op verzoek eervol ontslagen als burgemcoster van Bunnik, Odijk en Werkhoven. Goedgekeurd dat H. W. baron Van Pallandt, burgemeester van de gemeente Waardenburg, ia benoemd tot secretaris dier gemeente. Op het daartoe strekkeud verzoek, aan den eersten luitenant-kwartiermeester G. G. De Blauw, van het 3de reg. infanterie, een eervol ontslag uit don militairen dienst verleend. Staatsbegrooting voor 1900. In de Memorie van Antwoord op het af deelingsverslag der Tweede Kamer over het hoofdstuk Binnenlandscho Zaken zegt de minister o. a. Voorstellen tot verbetering der opleiding van leeraren voor het middelbaar en gymnasiaal ondetwy8 in de moderne talen worden voor bereid. Ook ten onzent bestaat gelegenheid Rus sisch te leeren. Aan de ryks universiteit te Leren werden gedurende den cursus 1898/1899 coor den hoogleeraar dr. H. Kern twee colleges in het Russisch gegevon; aan het eerste waren twee uren, aan het tweede was één uur per we^k gewyd. Eerstbedoeld college werd gemi ddeld door twee toehoorders, het tweede door één toehoorder gevolgd. Bovendien is aan aiezelf e universiteit onlangs voor het aanleeren van genoemde taal een nieuwe gelegenheid geopend door de toelating van dr. J. H. C. Kern te Rotterdam als privaat docent in de faculteit der letteren en wysbe- geerto tot het geven van onderwys in do Slavische talen. i Zich geheel aansluitende by de leden, die er op wezen, dat vooral met het oog op de te overwinnen moeilykheden niet verlangd kan worden, dat reeds gedurence het eerste jaar, waarin de door de regeering genomon maatregel in het belang van bet goasdionst- onderwys wordt toegepast, alles geregeld in zyn werk gaat, wenscht de minister daar nog aan toe te voegen, dat de aanwyzing van uren voor het godsdienstonderwys als gevolg van zyn aanschryving veelal eerst kon ge schieden by de samenstelling van den les rooster voor den cursus 1899—1900. Bodoelde maatregel werkt derhalve thans eerst gedu rende weinige maanden en een oordeel omtrent zyn doeltreffendheid valt nog bezwaarlyk te vellen. Slechts een tweetal klachten omtrent de uitwerking der aanschryving zyn op dit oogenblik ingekomen. Met den meesten ernst wordt naar de gegrondheid daarvan een onder zoek ingesteld. Do minister herhaalt, dat hy, waar dat mogelyk blykt zonder gewiebtigo belangen te schaden, niet in gebreke zal blyven tot inkrim ping van het aantal examens mede te werkon. BU eventueele wyziging van de wot tot regeling van bet lager onderwys zal, zooals ook reeds vroeger werd toegezegd, worden overwogen in hoeverre voldaan kan worden aan oen wensch om aan kweek- en normaal scholen het recht toe te kennen, onder de noodige waarborgen, diploma's toe te kennen. Tot het oprichten van nieuwe leerstoelen aan de universiteiten over te gaan met het oog op byzondere wyze van behandeling van zieken, ligt voorloopig niet in het plan der regeering. De beperking van het algemeen leorplaq voor de gymnasia zal niet zoo spoedig gereed zyn, dat zy reeds in September 1900 in werking zal kunnen treden. Een voorstel tot subsidiëering van byzondere gymnasia is van den minister niet te ver wachten. Een afdoende voorziening, zooals verschei dene leden voor 's Ryks Museum van NiAuur-

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1