H\ 12194 Donderdag; 33 November, A®. 1899 feze gouiant wordt dagelijks, met aitzoadering 'i van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH 'PRIJS DEZER COURANTi 1 Voor Loiian për 8 maandon. Franco per post •«.»-* •■au* 4 Afzondoriyke Nommeri I 1.10. 1.40. 0.05, PRIJS DER AJ3 VKK'I'KN 'J'l KfTt Van 1—6 rogels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Qrootore letters naar plaatsruimte -5 Voor het Incassearen buitoo do stad wordt 0.06 berekend. Dit nouuuer bestaat, nit TWEE Bladen. Eerste Blad. ROODE KRUIS. Na de opgave in dit blad van 20 dezer, is ty den ondergeteekende nog ontvangen van: de Burgemeester van Zotttrwoude, namens ingezetenen dier gemeente 223.325 de Geref. Kerk A a. d. Hooigracht, nagift collecte1.25 den Burgemeester van Rynsater- woude, op rengst gehouden collecte in die gemeente50.75 den heer D. v. Duyvenbooden, ge vonden in de kerkcollecto der Her vormde Kerk te Katwyk a. Zee 8.— den Burgemeester v. Woubrugge, Opbrengst gehouden collecte in die gemeente224.03 De penningmeester van de afdeeling Leiden en Omstreken, J. A. F. COEBERGH. Leiden, 22 November 1899. Leiden, 22 November. De nieuwbenoemde hoogleeraar by de facul teit dtr letteren en wijsbegeerte dr. C. C. UhlenbOLk, zal zUn ambt aanvaarden op "Woensdag den 13den December, des namid dags te 2 uren, met het boud<n eener rede voering in het groot auditorium van het academiegebouw. "Wy vestigen de aandacht op de wint - bijeenkomsten -er Chr. Jongelingsvereenit,.. „Uw Bewaarder zal niet sluimeren" (Afd. van het Nederlandsch Jongelingsverbond). Derge lijke bijeenkomsten (gezellige, met muziek, voordrachten en zang) woonden wU in een vorig seizoen by; zy waren druk bezocht en verschaften veel genoegen. In de veronder stelling, dat de drie, cie nu ophanden zijn, niet minder van gehalte zullen wezen, durven wy ze gerustelyk aanbevelen, op gevaar af, dat de groote zaal van „Pniël" daardoor op 30 November, 25 Januari en 22 Maart al te vol zal zyo. By do gehouden aanbesteding van het vertouwen der perceelen aan de Nieuwstraat Nos. 13 en 16 (architect de heer Jac. v. d. Hcyden) i3 ingeschreven door de heeren: J. Christiaanse 6430, J. Zitman 6422, J. Yan Riet 6396, Joh. Tb. Bik f 6200, J. B. Hoogeveon ƒ6160, C. Yan Brakel ƒ6094, N. Kloota 5800, J. De KUr 5698, Jac. Bink ƒ5648 en P. Schroder ƒ4900. Aan laatstgenoemde is het werk opge dragen. By het te DorJrecht gehouden examen in de vryo en orde-oefeningen zyn geslaagd de dames V. E. Dietrich, C. W. C. Mingelen •a M. B. J. Simonis, allen van Leiden. Dj opbrengst der inzameling, Zondag avond gehouden ten behoeve der St.-Elisabeths- vereeniging in ce St. Petruskcrk aan de Langebrug albier, bedroeg 304.12. Te Slochteren deed Zondag de heer C. Goossen, cand. tot den H. D zyn door ziekte vertraagde intrede by de Ned.-Herv. Gem., na, by welwillenden afstand van den consulent, bevestigd te zyn door ds. J. Hoogenraad, van Leiden. Ia de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Zuid Holland werd zonder hoofdelyke stemming besloten tot toekenning aan de My. tot Expl. van Tramwegen van een renteloos voorschot tot een maximum van ƒ177,500 voor den aanleg eener stoomtram- verbinding Gouda Schoonhoven, onder voor waarde, dat de localiteit minstens ƒ72,500 bijdrage. By de behandeling van do wyziging der provinciale begrootingen 1899 en 1900, in verband met het in 1899 slechts loenen tot een bedrag van ƒ130,000, trok de hoer Juta *yn voorstel tot belastingverlaging in, na het devies van Gedep. Staten, zich echter voor behoudende nader op de zaak terug te komen, indien Ged. Staten het volgend jaar zouden voortgaan om de belastingschuldigen reeds te doen bijdragen in de kosten van toekomstige werken. Na verdediging van het financieels beleid door mr. Goekoop, lid van Ged. Staten, werd het ontwerp-besluit goedgekeurd. Aangenomen werd het voorstel omtrent voldoening van het subsi:ie voor de sluisver- betering te Bodegraven, groot 5900, evenals dat betreffende voldoening van het subsidie van ƒ3500 voor den aanleg van een weg tusschen Rypwetering en Hoogmade. Goedgekeurd werden o. a. de wyzigingen van het reglement op het gemeen water- staatsbelang van het eiland IJselmonde en van het eiland Voorne en Putten met wyziging der dyktafal van dat eiland. Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten tot beschikbaarstelling van 1200 voor een proefneming tot verbetering van den weg tusschen Bergschenhoek en Hillegers- berg, stelde de heer Loder voor aan het voorstel te verbinden do voorwaarde, dat beide gemeenten zich vooraf verbiaden om by het welslagen der proef, ter beoordeeling van een commissie van 3 leden, waarvan 1 te benoemen door Ged. Staten, de 2 overige door de gemeenten, den geheelen weg op eigen kosten aan te leggen. Het amendement van den heer Loder werd met 33 tegen 32 stemmen aangenomen. Het aldus geamendeerde voorstel werd aan genomen met 43 tegen 23 stemmen. De najaarsvergadering werd hierop gesloten. De ter-aarde-bestelling van het stoffeiyk overschot van E. L. graaf Van Limburg Stirum, kamerheer van H. M. de Koningin, zal Donderdag op de begraafplaats, Oud-Eik- en-Duinen plaats hebben. De stoet zal te twaalf uren het huis aan do Lange Houtstraat te 's-Gravenhage ver laten. Den 30sten November keert bet Hof weder van Het Loo naar Den Haag terug. De heer Lamtrechtse, directeur der ge meentewerken te Amsterdam, is benoemd tot directeur der Doratsche Pttroleum-maatscbap- py, weike betrekking hy heeft aangenomen. Namens de commissie deelt de hoer P. De Geus aan de leden van het N. O.-G., den Bond van N. O. en de Vereeniging van hoofden van scholen mede, dat de salaris beweging is afgeloopen. De resultaten zyn zeer gunstig. Onder hetjwlres der gemeente autoriteiten staan de namen van 1765 burgemeesters en wethouders. Bovendien is in elf gemeenten getetkend door het dagtlyksch bestuur. Vooral ten plattenlande vond het adres veel instem ming. In veel groote steden waren de autori teiten niet bertid hun steun te verleenen, op grond, dat deze beweging in de eerste plaats verbetering van den toestand in kleine plaatsen beoogt. Het adres der onderwyzers bevat 12,735 hanoteekeningen. Hierbij moet opgemerkt, dat in enkele arrondissementen, waar byna alle onderwyzers lid zyn van den Katholieken Bond, die afzonderiyk adresseert, de pogingen geheel schipbreuk leden. Wanneer men be denkt, dat het aantal openbare onderwyzers en onderwyzeressen 13,000 maar even te boven gaat, moet erkend worden, dat voor deze zaak hard is gewerkt. Thans noodigt de commissie de besturen der afdeelingen van de drie onderwyzers vereenigingen uit, zich te wenden tot alle vereenigingen, colleges, eDz., welke zich in meer of mindere mate met onderwyszaken inlaten, inzonderheid de plaatselyke com missies van toezicht met het verzoek het streven door een adhaesiebetuiging meer kracht by te zetten. De commissie wendde zich met dit do6l tot de hoofdbesturen van de My. tot Nut van 't Algemeen en van de vereeniging Yolksonderwys. De correspondent van de „Arnh. Ct." van Het Loo meldt, hoe H. M. de Koningin ongeveer den dag doorbrengt en haar werk zaamheden verdeelt. Tegen 7 uren in den ochtend staat H. M. meestal op, om te balfnegen met de Koningin- Moeder bet ontbyt te gebruiken. Om 9 uren beginnen de werkzaamheden, die bet staatsbelang vorderen, conferenties met verschillende heeren van het kabinet enz. In den regel gaat H. M. daarna te circa 11 uren paard ryden met gevolg in de omstreken van Apeldoorn. Te halféén wordt het tweede ontbyt ge nuttigd eveneens met H. M. de Koningin- Moeder alleen, en des zomers, behoudens zeer slecht weer, altyd buiten op het balkon voor of achter het paleis. 'a Maandagsmiddags om twee uren confe rentie met een paar ministers en de andere middagen dikwyis bespreking met profes soren, zooala prof. De Louter. In den namiidag om 3 of 4 uren maakt H. M. byna uitzondering een wandeling te voet ia het park en de Soerensche tosschen, welke wandelingen zich dikwerf zeer ver uit strekken. Halfvyf wordt de thee gebruikt en te balf zeven gedineerd. Een paar maal in de week dineeren HH. MM. met gevolg en eenige ge- noodigden, anders alleen. Een groote regelmaat beheerscht in alles de levenswyze van onze Koningin. Zelf stipt op tyd zynde, verlangt zy dit ook van haar personeel, voor he welk zy zeer minzaam is en steeds de meeste belangstelling en hulp by ziekte en dergeiyke toont. De avond wordt meestal aan lectuur gewyd en om 11 uren is het geheele paleis in rust gedompeld. De luitenant ter zee der 2de klasse A. J. M. Nolet is aangewezen als medegeleider van het transport onderofficieren en minderen van Hr. Ms. zeemacht, dat den 9den December a. 8. per stc&mschip „Koningin-Regentes" van do Stoomvaart-maatschappy „Nederland" naar Oost-Indië zal vertrekken onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste klasse P. H. Van Voorthuyzen. De minister van buitenlandsche zaken heeft onder geheimhouding en ter kennis neming voor de Tweede Kamer aangeboden den tekst van een vertrouwelyk scbryven, door hem onder dagteekenlng van 14 Juli jl. gericht tot den eersten gedelegeerde van Nederland ter Vredesconferentie. Dit betreft kennelyk de instructie ten aanzien van art. 60 van het arbitrage-tractaat, waarby de toe treding van andere mogendheden aan nadere voorwaarden is gebonden. (Fad.) In verband met een wyziging in de vaart van do Duitsche paketlooten uit Ham burg naar Nieuw-York ZjI op Donderdag 30 November e. k. geen verzending van brieven en andere stukken naar Noord-Amerika langs den weg van Southampton plaats vinden. Blykens by het Departement van Marine 0 itvangen bericht is Hr. Ms. pantserdtkscbip „Zeeland," onder bevel van den kapitein ter zee A. G. Ellis, 21 dezer van Nieuwe iep naar zee vertrokken ter aanvaarding van den toch in de Noordzee en naar Kopenhagen. Hr. Ms. pantserdekscbip „Friesland," onder bevel van den kapitein1 ter zee W. Römer, is 21 dezer te Mozambique aangekomen. By den commandant bestond het voornemen 24 dezer de reis te vervolgen. Naar het „H. Dagblad" verneemt, is graaf Fersen Gyldenstolpe, gezaüt van Z. M. den KoDing van Zweden en Noorwegen by de Nederlandsche en Belgische Hoven, met 1 Januari a. s. in die hoedanigheid overge plaatst naar St Petersburg. Z.Ex. wordt de volgende week te 's-Gra venhage verwacht, ten einde zyn terugroe- pingsbrieven aan H. M. de Koningin te overhandigen. Ter aanvulling van vroegere berichten omtrent de te verwachten veranderingen in het gezantschapscorps vernemen wy, datjbr. dr. J. Loudon, gezantschaps secretaris te Rome, zal worden beuoemd tot chef van het ka1 inet van den minister van buitenlandsche zaken. Mr. W. F. H. Yan "Weckherlin, gezant te Washington, wordt overgeplaatst naarKonstan- tinopel, mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, gezantschapsraad te Berlyn, gaat naar Bucharest, terwyl mr. W. B. R. Yan Weideren baron Rengers, gezantschapssecre taris te Berlyn, wordt overgeplaatst naar Weonen. (H. D.) De Nederlandsche Studenten vereenigiDg „Hollandia", te Zürich, heeft voor de Transvaal en Oranje Vrystaat ƒ300 byeengebracht. Naar aanleiding van het ty de Staten van Drente aanhangige reglement op de verveningen, heeft de rijksarchivaris in die provincie tot de Staten een scbryven gericht, waarin hy wyst op de bepaling, in 1897 door de Staten van Utrecht toegevoegd aan het reglement op de veendtryen, strekkende tot betere bewaring der veencery archieven. De ervaring, door hen opgedaan, was van cien aard, dat zy een dwingend voorschrift omtrent de regeling dier archieven noodig achten. Bodegraven. Ons Nutsdepartement heeft Dinsdagavond de eerste openbare vergadering in dit winterseizoen gehouden. De spreekbeurt werd vervuld door den hetr Herman Kern kamp, van Hoorn. Yoor een vry goed opge komen publiek hield de spreker een voordracht over zang en muziek, over den beschavenden en veredelenden invloed van deze machten, over de waarde van beide als opvoedings model. Spreker wees er op, dat wy by andere volken in ons volksgezang achter staan en wat er gedaan kan worden om hierin verb tering te brengen, dat zang en muziek het gemoed ontvankeiyk maken voor gods dienstzin en zedeiykheid, det de muziek ge moedsbewegingen vertolkt in een taal, die allen verstaan; een taal, die de menschen verbroedert. Een woord van dank, door den voorzitter aan het einde der schoone voordracht den sprtker toegebracht, was meer dan een ge wone beleefdheid. In de afdeeling „Thimotheus" van het Jongeling8vercond zal ar. J. H. Gunning J.Hzn. Donderdag 23 Nov. a. s., des avonds te 8 uren, alhier een lezing houden in het lokaal „Oud- Bodegraven". Niet leden kunnen tegen een geringe entrée toegang tot deze vergadering krygen. In hetzelfde gezin alhier, waarin nog geen maand geleden een jongetje aan diphthe- ritis is bezweken, is thans een meisje door deze besmettelyke ziekte aangetast. Zondag 26 Nov des morgens te 10 uren, zal alhier in de Evangelisch Luthersche Ge meente optreden ds. Mansen, van 's-Graven hage. Hillcgom. De vergadering van den ge meenteraad is bepaal j op Vry dag 24 November a. 8. des voormiJ. ags te 10 aren. Haarlemmermeer. De uitslag der door het gemeentebestuur albi r gehouden aanbesteding van het leveren in 1900 der schoolbeboeften en benoodigdbeden voor de handwerken, in 2 perceelen, en de levering der kantoorbe hoeften en drukwerk voor de secretarie, is als volgt: lste perceel (schoolbehoeften): T. J. H. Eggensttin te Leiden 1695, W. C. Meilink te Zutfen ƒ1918.601/,. 2de perceel (handwerken): W. C. Meilink te Zutftn ƒ207.87. Kantoorbehoeften en druk werk: Joh. V6rwey te Mydrecht 326, T. J. H. Eggenstein te Leiden 374.50, Gebr. De Waard te Haarlem 466.72. Gegund aan de laagste inscbryvers. Uazcrswoude. Volgens afkon iging van den burgemeester moeten degenen, die zich wenschen aan te geven als vrywilligers by de nationale militie, dit doen ter gemeente secretarie vóór of op den laatsten dezer maand. Zy moeten zijn ongehuwd, of kinderloos we uwnaar, en ingezeten, volgens art. 15 der Wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad No. 72, lichamelyk voor den dienst geschikt, ten minste 1.56 meter, op den eersten Januari van het jaar der toelating het 19de jaar inge treden en het 35ste nog niet volbracht hebben, aan hun verplichtingen ten aanzien van de militie, voor zoover hun leeftyd zulks toelaat, volJaan hebben en een goed zedelyk gedrag hebben geleid. De vry willig'T8, die zich hebben aangemeld, kunnen Zaterdag 25 November 1899, des voormiddags te 10 uren, ter secretarie be komen het door den burgemeester af te geven getuigschrift, model No. 2, terwyl dan tevens moeten worden overgelegd het bewys, dat aan de verplichting ten aanzien van de militie voldaan is en van het ontslag, het getuig schrift, bedoeld by art. 13 der Militlewet, als de persoon, wien het geldt, ty de zeemacht, by het legor hier te lande of in de overzee- sche bezittingen heeft gediend, alsmede, inge val het een minderjarige betreft, het bewys van toestemming van vader of voogd. Lissc. De zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Leiden, in bet Invalidenhuis, op Dinsdag don 12den December a. s., des voormiddags te 11J/* uur. De geheele lading der a. s. volkstelling is in deze gemeente opgedragen aan den heer J. C. Zaneveld, ambtenaar ter gemeente secretarie, terwyl als tellers zyn aangewezen: E. J. Walraven, J. Wesselo, C. Van der Klu'gt en H. J. Kruyff. Noorilwyk. Voor een stampvolle zaal gaf de harmonie kapel „Crescendo", (directeur de hoer Joh. Oostelaar) gisteravond in het „Hof van Holland" haar eerste concert in dit seizoen. Het uit tien nummers bestaande programma werd als gewqonlyk keurig uitgevoerd, eenige heel kleine stukjes niet meegerekend, vooral ouder de nieuwe nummers de meeste oude ni<.t te na gesproken voldeden zeer No. 5: fantaisie „la Recommanssance" van L. Benoit, No 6 Le forgeron du village (De dorpssmid) van D. De Carmont (Poëzie schuilt overall zelfs in een aanbeeld), No. 7 Berliner Schützen- marscb, van F. De Blom, No. 8a Betrüt dich Gott (het altyd schoone Werners Abschieds- lied uit „der Trompeter von Sackiogen" hulde am de piston!) en de eigenaardige fantastische muzi k van „Mizmouna" (Ch. Baudonck), No. 10 Hul Je aan de Transvaal, het door den directeur voor orkest gearrangeerde Volkslied der Boeren, werd een grootsche betooging voor de twee vertonden volken van Transvaal en Oranje Vrystaat, mtt vlaggen coor twee kranige figuren ia het kostuum der Boeren gedragen werden, welke dragers, terwyl het gansche pu liek het Volkslied zong, een inzameling hielden, die ten bate der Ned. Z.-Afr. Vereeniging 76.93 opbracht. De geestdrift was algemeen en eindigde eerst na het spelen van het Wilhelmus, cat staande door het publiek werd meegezongen. Een blyspel in vier beoryven (zonder pauz n evenwel), getiteld „Het Testament van O-jm Jan", hetwelk schier aanhoudend delachspiev ren in beweging hield ofschoon er soms op wel wat overdreven wyze op gewerkt werd besloot dezen welgeslaagden avond. Noordwykerhout. De openbare raadsver gadering, uitgeschreven tegen gistermorgen te tien uren, heeft niet kunnen plaats hebben wegens de totale afwezigheid der raadsleden op één na Behalve Burg. en Weths. was alleen de heer G. Warmerdam tegenwoordig. Een volgende vergadering is nu uitgeschreven tegea Donderdag 23 dezer, 's morgens te halftien. Zooals men weet, komt op de agenda voor: de waterafvoer in het Dorp. Oudshoorn. By besluit van Ged. Staten is aan B. Hus alhier vergunning verleend tot het herstellen van bescboeiingswtrken langs zijn aan den Ryn gelegen perceelen. De zitting van oen Mililisraad voor deze gemeente zal gehouden wordtn te Leiden in het Invalidenhuis op 14 Dec. a. s., des voorm. te halftwaalf. Rynsburg. Voor de lotelingen dezer ge meente zul zitting gehouden worden door den Militieraad op Dinsdag 12 December, 's morgens te 10 uren, in het Invalidenhuis te Leiden. Ingang Koppenhinksteeg. Roelof-Arendsvecn. Het fanfare-ctrp* „Liefde voor Harmonie", alhier, onder directie van den heer B. J. De Goey, uit Leioen, heeft Koninklijke goedkeuring van hit Reglement dezer Vereeniging aangevraagd volgens art.' 6 der Wet tot regeling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, van den 22sten April 1855, (Staatsblad No. 32). Tor-Aar. Vanwege een in deze ge meente gevestigde commissie heeft de coll cte voor de Nederlandsch Zuid-Afrikaanscbo Vereeniging opgebracht ƒ210.78'/:,; daaren boven is voor dezelfde Vereeniging gecollec teerd in de verschillende kerken 79, in do zangvereeniging 15 en in de Chr. Nat. Oot houders-byeenkomst ƒ5, alzoo een gezameniyk becrag van 309.781/,. De postbode P. Vis, in deze gemeente, is met ingang van 1 December a. s. benoemd tot brievenbesteller te Nieuwkoop. De zitting van den Militieraad zal voor dezo gemeente worden gehouden op Woensdag den 13den December a. s., In het Invalidenhuis te Leiden, des voormiddags te elf uren. Voor den Militieraad moet verscbynen do loteling, oie vryst Hing verlangt wegens zieke- lyke gesteldheid of gebrekon of wegens gemis van de gevorderde lengte. Voorhout. Door de ryksveliwacht zyn gisteren in deze gemeente in beslaggenomen drie maten en een gewicht, die niet voorzien waren van het vereischte stempelmerk Het kan dus voor de ingezetenen zyn nut hebben eens na te zien, of op hun maten en gewichten het goe:keuringsmerk, zynde do letter h in den gewonen schryfvorm, voorkomt. Warmond. Het concert, door de „Harmonio van Warmond" verleden week albier gegsven ten voordeel3 van Transvaal en Oranje-Vry staat, heeft n'.tto opgebracht ƒ51.485, welk bedrag is overgemaakt aan den penningmeester der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver- eeoiging. Waddingsycon. Zondag a. 8. zal de goJs- dienstoefening in de Geref. Kerk geleid wor den door den hser Veenendaal, theol. student te Kamp&n. Door de Vereeniging „De Werkman" is een bodrag van 30.70 gecollecteerd by leden en donateurs ten behoeve van Transvaal. Het fanfarecorps „Concordia," alhier, heeft besloten rechtspersooniykheid aan te vragen. Tot ouderlingen in de Geref. Kerk zyn benoemd de heeren Kempkes en Rupke en tot diaken is benoemd de heer D. Bremmer. Op het vtrzoek van de zangvereeniging „Da Lofstem", om voor de aanstaande uit voering het kerkgebouw te mogen gebruiken, is afwyzend beschikt. Uit do „Staatscourant". Bij Koninklijk besluit van 18 Nov.^ 1899 is: lo. aan mr. W. baron Van Goltstein van Olden- aller, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrokking van buitoDgewoon gezant en gevol- mackligd minister te Louden en zulks onder dank betuiging voor de vele en goede diensten, door hem aan den laode bewezen; 2o. benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Londen mr. K. W. P. F. baron Geiicke van Herwijnen, thans minister-resi dent met den persoonlijken titel van buitengewooa gezant en gevolmachtigd minister te Stockholm; 3o. benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te St.-Petersburg jhr. mr. O. D. Van der Staal van Pierahil, thans minister-resi dent met den persoonlijken titel Yan buitengewoon

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1