H\ 12 9? Dinsdag SI November. A*. 1899 i£?eze fouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noimucr bestaal uit TWEE Bladen. Eerste Blad. JDe Biograaf. kaarten van 1.1. Donderdag-avond ffederlaudscli Zuid-Afrikaansche Vcreeoiging. f5651.511/3. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAItTa Voor Lolden pêr S m&andon: v Franco por post 3. t> Afzonderlijke Nommers i.ib. 1.40. 0.05, PRIJS DEB ADVERTENTEËNl Van 1—0 rogels f 1.06. leder© regel meer f 0.17J. Grooter^ letters naar plaatsruimte -> Voor het incasseeren hinton 4e stad wordt f 0,05 berekend. Do automo iel loopt weert Een der machine* deelen was warm geloopen, zóódanig, dat er geen beweging in de machine was te krijgen. Natuurlek moe6t dat ons treffen, in plaats dat dit nu eens gebeurde als de automooiel op den terugweg was naar Amsterdam. Voor den bestuurder zou het vervelend ge- woest zijn, maar wien had het overigens kunnen schelen cis het rijtuig eens midden in de Haarlemmermeer een nacht was 1.lijven zitten? Maar dat luiteDkansje was per se voor ons! Voor de bezoekers was cat mede zeer onaange naam, maar in tiendubbele mate voor ons. Gisteravond draaide die spelbederver echter weer. We hebben ons overtuigd, vóór dien tyd wilden we niets zekers zeggen dat alles in orde is. De kindertjes rolden weer van het duin af en deden hun best er tegen op te kruipen, de kindertjes op Marken dansten weer, dat bet liefhebberij was, en Koning Jan ging in die Jeege, donkere zaal weer heel mooi dood. Toen kwam de kleine zus met haar grooten hond en poes, dat alleraaroigsfc tooneeltje, in gedachten reden we weer in de tandradbaan en daarop kondon we verklarende zaak is weer in orde, en wij hopen nu maar, dat het lieden a vo ad eveneens zoo zal zijn. Ma r uitorukkelyk wijzen we er op, dat alléén de hedenavond geldig voet zeven en negen uren en wel alléén voor ket uur, waarvoor z(J zijn geooia&en. Do toegang met ande/o kaarten kegbaar aan htt volgnummer -^*wor<& gelagerd. M< n is geDeigd to vragen vraarom de B ograsf- mratöchap, ij juist dit iooneel weergotft, maar het £eh itu i°, dat hier een van do bokeud&te Eogelsche tooueoldpelora op het doek wordt gebracht in een econe, waarmee hy altijd htt grootste succes heeft behrald. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wij ons voortdurend voor de toezending van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekentiljetten liggen aan ons Bure-.l ter beschikking. Leiden, 20 November. In Hotel „Du Nord" had Zaterdagavond de tweode jaarfeestvieriog plaats van de Afd. Leiden van „H.t Vaderland Getrouw", Ned. Bond van oud-strijders dtr zee- en landmacht uit Ned. Indien. Zeer velen woonden die feest viering by, ook de eere-voorzitter de luit.- kolonel der infanterie, ridder der Militaire Willemsorde H. A. Calkoen, die, evenals de matrozen der Kweekschool voor Zeevaart alhier, oon deel van het voor dezen avond opgemaakte programma volgde. Die matrozen brachten door hun gezang telkens heelwat welkom leven in de brouwerij. Twee groepen groen en chrysanten sierden do zaal. Te midden der eene groep stond de banier der .feestvierende xAfdeeling, to midden der andere het vaandel van de korporaals-vereeniging voor land* en zeemacht „Voor Koningin en Vaderland", die welwillend medewerkte om aan deze feestviering meer lui^t-r by te zetten. De voorzitter der Afdeeling opende, nadat de muziek (een driemanschap) zich reeds een paar malen had doen hooren, hot samenzyn met allereerst alle aanwezigen welkom te heeten in de zaal der samenkomst. Voorts dankte hy voor den moreolc-n en financiëelen 6teun, dien de Afd. in het afgeloopen jaar had mogen ondervinden. Hy dankte alleD, die de goede zaak steunden of van belang stelling in haar deden blyken. Ook de kor- poraals-veretniging dankte hy by voorbaat voor hetgeen zy van plan was te gaan doen. Dtn toestand der Afdeeling schetste hy ala gunetig, Zy is in kracht toegenomen. Een haror commissarissen, Hendrik Kroon, OLtviêi haar door zyn afsterven. De steun zyner weduwe biyft de plicht der Afd., dia Kroon met haar banier grafwaarts geleidde. De voorzitter dacht ook aan de gesneuvelden en gekwetsten in onze Indiën, alsmede aan de dappero Transvalers, cie thans stryden tegen het lsge Engeland. God zegene hunne wapenen! (Het portret van Paul Kruger prykte in de zaai). Tevens bracht spreker zyn eerbie digen dank aan onze Koningin voor de onder scheiding, toegekend aan kameraad Halbmeyer, lid der Afd., die, in Inciê verminkt, eervol vermeld en gepensionneerd werd. Met een hulde aan de Koning'n ein igde de voorzitter, onder fanfares en gejuich, zyn goed uitg sproken toespraak. Het Bondslied werd daarna op het tooneel aangeheven. Het was voorzeker krachtiger van inzet bedoeld dan deze uitgevoerd werd. Beter lot viel te beurt aan het Vlaggelied, gezongen by de ontplooide Nederlandsche driekleur en opgevolga door een tableau, beschenen door veelkleurig licht: onze lieve Koningin veilig onder de hoede van man schappen van verschillende wapenen, onder bescherming van land- en zeemacht. Dit vonden wy een mooi, ja het mooiste nummer van den geheelen avond. Een lief nummer, later, het moet gezegd, was het zingen door het elfjarige meisje Schalks van het Transvaalsche Volkslied. Zy bracht het er, onder pianobegeleiding, aardig af en zag zich daarom dan ook door een vrouwtiyk droumesje vereord met een keurige bloemenmand. Wy willen nu eerst nog molding maken van een plechtigheid, welke in don loop van den feestavond aller aandacht trok. De eere voorzitter richtte op het tooneel het woord tot mevrouw C. Schotel Broese vaD Groenou, om haar te installeeren als eere-commissaresse van de Afdeeling, welke benoeming zy onge veer een jaar geleden gaarne had aangenomen, en speldde haar het Insigne der waardigheid op de torst. Mevrouw Schotel dankte voor het vertrouwen, in haar door de Afdeeling gesteld, en sprak oen heilbede uit voor den bloei der Afdeeling en voor onze jonge Koningin, waarin allen van harte deelden. Andermaal fanfares en weer gejuich! Behalve eenige muzieknummers bevatte het programma: rauurdegeD, trekkeD geweer, trekken sabel, trekken degen, voordrachten en een kluchtspel in één bedryf: „Een half uurtje by den kapper". De wapennummers werden volstrekt niet onverdiensteiyk uitgevoerd. Wanneer wy omtrent de voordrachten het zwygen bewaren, bewyzen wy den voordragers een goeden dienst, en dit doen wy gaarne. De verdiensten van htt kluchtspel waren, dat het goed ge speeld kon worden door de zes er in optredenden, veel pret verschafte en niet lang duurde. Met een en ander werd en dit is het voor naamste by een feest het doel bereikt, nl. genoegen te verschaffen. Dit doel werd immers bereiktwant men schaterlachte en was over het algemeen mild met zyn byval. Het programma was vóór twaalven afge werkt, wel wat vroeg dit oordeelde de voorzitter ten minste. Daarom volgden nog extra-voordrachten I Een collecte, voor de weduwe van Kroorf een bejaarde vrouw, gehouden, bracht f 10.-19 op. De opbrengst der programma's, prykende met de beeltenis onzer Koningin, (één pro gramma, dat ieder moest koopen, kostto één dubbeltje) kwam ten voordeele der nagelaten betrekkingen van gesneuvelde Zuid-Afrikaan* sche broederen. Zóó deed dit jaarfeest weer goedl Een bal, waarby militairen van bereden wapens sporenloos moesten dansen, vormde het lang durende slot van het welgöilaagde jaarfeest. Zondag 26 November a. s. zal ds. H. J. Kouwenhoven Dz. als predikant by de Gere formeerde Kerk A. aan de Hooigracht alhier bevestigd worden door ds. J. Holster, terwyl des avonds om zes uren zyneerw. met een intree-rede zyn dienstwerk by genoemde Gemeente hoopt aan te vangen. Aan de Theol. School te Kampen is door mej. H. Maas, te Leiden, de som van f 1000 gelegateerd. De Hollandsche mail uit Oost-Inöië, loo- pende tot 25 October, is morgenochtend alhier te verwachten. Gisteravond bad in Hotel „Du Nord" alhier de aangekondigde voorstelling, ten bate der Ned. Zuid-Afrikaansche Yereeniging, door de Leidsche tooneelvereeniging „L'Union fait la Force' plaats. Aan telde zyden van het tooneel waren de Transvaalsche en Vry staatsche vlaggen aangebracht. In korte woorden opende de voorzitter om acht uren dit sameozyn. Hy zette het doel, waarvoor deze uitvoering gegeven werd, uiteen, bracht hulde aan de beide atrydende Staten, en betreurde het, dat niet meer personen aan wezig waren dan het geval was. Daarna had de opvoering plaats van bet tooneelspol in twee becryven: „Arthur of zestien jaren later." Zooals te verwachten was werd dit stuk evenals op 4 November j.l. zeer goed gegeven en werden een paar rollen zelfs nog beter dan toen vervuld, dank zy den meerderen studietyd en de ervariog, by de eerste op voering opgedaan. Toen na afloop van het 1ste bedryf door de werkende leden het 1ste couplet van het Transvaals he Volkslied werd gezongen, steeg de geestdrift ten top. Na afloop van het stuk weraen de vertolkers driemaal teruggeroepen, wel een bewys, dat er naar genoegen ge werkt was. Alsnu volgden eenige komische voordrachten, waarin dea Boeren verschillende malen hulde werd ge racht, en een nieuw A-B-C, betrek king hebbende op de gebeurtenissen van den dag, dat zeer in den 6maak viel. Tot slot werd door al de werkende leden het Transvaalsche Volkslied, waarby de vlag gen der R pu'olieken werden getoond, aan geheven, hetwelk door de aanwezigen staande werd modegezongen. De heer H. Hünnekens, bigenaar van het Hottl, had voor dit coel de zaal gratis afge staan, een zeer te pryzen maatregel. Morgen hopen wy bet batig saldo dezer uitvoering te vermelden. Over het voorstel van het lid der Pro vinciale Staten, den heer H. C. Jut3, tot vermindering van belasting hebben Gedep. Staten schriftelyk hun metniog aan de Staten vergadering medegedeeld. Huns inziens zou hot onverdedigbaar zyn, om terwyl men reeds waarschynlyk in 1901, stellig in 1902, vir- plicht zal zijn de belastingen te verhoogen, de belastiogen voor het jaar 1900 te vtr- Iagen, om toch voora niet den schuldenlast der Provincie te verminderen. Ged. Staten vertrouwen, dat de Vergadering zich met het voorstel van don hoer Juta, dat zy ook op andere gronden bestryden, niet zal kunnen vereenigen. Den lsten December a. s. wordt de deta cheering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier van den bootsman v. k. M. J. Van der Welle ingetrokken; hy keert alsdan terug naar Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. By de aanbesteding voor de levering ▼an runderen en kalveren, gehouden door d6n intendant der 3de divisie infanterie, was de minste inschry ver: voor Breda voor runderen de heer f 0.578 G. W. Zandvooit, te Leiden De weleerw. heer C. Van Wyngaarden, predikant te Kamperveen, heeft het beroep naar Voorschoten aangenomen. Bero:pen is by de Ned.-Herv. Gem. te Eierlanl ds. J. A. Gerth van Wyk Jr., prod, te Bennebroek. De minister van waterstaat, handel en nyverheid verleent deze week geen audiëntie. Tot heden i3 by de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging ingekomen f 480,000 globaal. Naar de „Zutf. Courant" uit goede bron verneemt, zyn de overgangs examens aan de H. B-S. aloaar afgeschaft. Alleen de rapporten der leeraren zullen dus in het vervolg als maatstaf van geschikt heid dienen, een toestand, die feiteiyk reeds sedert jaren bestond. Onze correspondent te Beriyn seint ons, dat de Duitsche gezant in Nederland, baron Von den Brincken, om redenen van gezond heid ontslag uit zyn betrekking heeft ge vraagd en bekomen. Als zyn opvolger wordt genoemd graaf Pourtalès, buitengewoon gezant on gevol machtigd minister, werkzaam by hot departe ment van buitenlandsche zaken te Beriyn. Graaf Pourtalès was reeds vroeger in Ü6n Haag als secretaris van legatie en is gehuwd met een gravin Von Kanitz. (B, D) De ministers van Buitenl. Z&ken en van Oorlog begaven zich heden naar Het Loo ter audiëntie by H. M. de Koningin. Aan de Haarlemsche Machinefabriek, voorheen Gelr. Figóe, is door B. en Ws. van Rotterdam de levering opgedragen van 8 elec- trische kranen, waarvan 6 met een capaciteit van 1500 K.G. en twee andere van 2500 K.G. Levering 1900. De heer C. Bosman, controleur der Gemeente-financiën te 's Gravenhage, benoemd tot burgemeester van de gemeej.to Vianen, beeft aan H. M. de Koningin verzocht om intrekking van zyn benoeming wegens familie omstandigheden. Hr. Ms. pantserdekschip „Koningin Wilhelmina", commandant kapt. ter zee •Sickens, passeerde gistermiddag, op de reis van Nieuwociep naar Batavia, Dungeness. De luit -kolonel J. Doornbos, directeur der cadettenschool te Alkmaar, heeft aangevraagd om wagens lichaamsgebreken gepensionneeri te worden. [N. R. Gt.) Uit Rotterdam wordt het overiyden ge meld van mevrouw Beersmans, die, zoo .13 men weet, reods geruimen tyd ziek was. Zondagmorgen is in de Hofkapel op het Paleis Het Loo een godsdienstoefening ge houden voor H H. M.M. de Koningianen met gevolg en eenige genoodigden. De plechtigheid werd geleid door prof. Van Veen uit Groningen, die sprak naar aanleiding van Jeremia 29 vers 13. De Koninginnen laten zich uit Amster dam steeds telegrapbisch op de hoogte hou den van de oorlogsgebeurtenissen in Transvaal. Het stoomschip „Anchises", van Am sterdam naar Java, vertrok 18 Nov. van Liverpool; de „BunJesrath", van Hamburg en Antwerpen naar Oost Afrika, passeerce 18 Nov. Gibraltar; de „General", van Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, arri veerde 18 Nov. te Marseille; de „Kaiser" arriveerde 18 Nov. van Hamburg en Am sterdam te Durban; de „Kanzier", v*n Oost- Afrika naar Rotterdam en Hamburg, passeerde 18 Nor. Suez, do „Myrmidon", van Java naar Amsterdam, passeerde 19 lov. Gibraltar; de „Prinses Amalia", van Amstoroam naar Batavia, arriveerde 19 Nov. te Padang; do „Reichstag" vertrok 18 Nov. van Zanzibar naar Mozambique. Bodegraven. Zondagmorgen bad alhier aan de Molc-nbrug een droevig voorval plaats. Een dochter van K., een volwassen meisje, dat aan toevallen leed, zou op de stoep aan den waterkant eenig werk verrichten. Zeer waarschynlyk heeft zy toen een toeval gekre gen, is in het water gevallen en daarin ver- cronkon. Hillegom. De collecte, voor Transvaal ge houden by den LiJstond in de Geref. kerk, heeft alhier opga', racht f 53.051/,. Dinsdag 28 November a. s. zal door de „Hillegomsche Harmoniekapel" een uitvoering worden gegeven in de concertzaal van den heer D. SistermaDs, alhier. Aangemoedigd door het succes van de laatst gehoucen voorstelling, zal de vereeniging „Voorwaarts" op Donderdag 23 dezer in de zaal van café „Flora" een extra voorstelling geven ten voordeele van de Zuid-Afrikaansche Vereeniging. In hot belang van de goede zaak hopen wy, oat het streven van de Vereeniging ruimschoots zal worden beloond. Hazcrswoude. Ds. Klorcq, van Koudekerk, aanvaardde Zondagmorgen in de Ned.-Herv. K rk het consulentschap der vacante ge meente. Z.Ew. hoopt de belangen dezer gemeente to behartigen alsof het zyn eigen gemeente ware; by wil, zooveel in zyn vermogon is, troost cn bemoediging brengen aan lycenden en bedro.fden, indien de behoefte daaraan hem wordt kenbaar gemaakt; cn eindeiyk roept hy den steun der oud-.rs in by het te geven catechetisch onderricht. Hierop hield de waardige leeraar een zeer achoone rede over Micha 5 vers 6. De schoolbibliotheek der openbare school op bet dorp, die eeni-e weken stilgestaan hoeft, is weer in or Je. De ondorwyzer W. G. Körnman, geholpen door drie leerlingen, heeft in zyn vryen tyd de ongeveer 300 boeken geheel gerestaureerd. Er is veel werk aan zoo'n bibliotheek en we kunnen het den ouders niet genoeg op 't hart binden, dat ze hun kinde ren toch vroeg netheid en orde leeren. Hot verschil tusschen oen pas vernieuwde boekery en een, die een paar maanden gelezen is, kan ik onder geen woorden brengen; maar het is ontzettend groot. Dit woord geldt voor de bibliotheken der bene Christelyke jongelingsvereenigingen evenzeer. Hot werk aan cie boeken wordt meestal gratis en uit liefde voor de zaak verricht en kost toch nog enorm veel geld. De eenige belooning, die men er voor geniet, is de bewustheid, dat in honderden hoofden en harten de zaden van kennis en ontwikke ling, godsvrucht en deugd met handvollon worden uitgestrooid. Rynzaterwoude. Ia een openbare ver gadering van het departement „Rynzater- woude" der Maatschappy tot Nut van 't Alge meen trad als spreker op dr. H. Blink, van 's-Gravenhage. In een boeiende en leerzame rede behandelde eproktr „de Engelsche politiek in Zuid Afrika en den worstelstryd der Boeren." Daar dit onderwerp vooral in deze dagen van veel belang is, was een talryke menigte van heiode en verre opgekomen, om den begaafden spreker te hooren. Eu zy zullen zich hun tegenwoordigheid niet beklaagd hebben, want op een zeer populaire wyze wist de geachte spreker oen denkbeeld te geven van don toestand in Zuid Afrika en van de iy Jensgeschiedenis der Boeren. Aan het ein Je der lezing werd met geest drift het Transvaalsche Volkslied gezongen, terwyl een collecte werd gehouden voor de Ned. Zuid Afr. Vereeniging, die f 19.06 op- iracht, welk bedrag door den penningmeester zal worden overgemaakt. Alfen. By het j. 1. Vryöag te Rotterdam gehouden examen voor handteekenen en persp.-ctief slaagde de beer W. J. Nauta, onderwyzer alhier en leerling van den heer H. P. M. Kosters, te Leiden. Oegstgccst. Door den directeur der directe belastingen, enz. is bepaald, dat de zitdag van den ontvanger der dir. bel. van Leiden (b. g.) alhier in de maanden Januari en Februari wordt opgeheven, terwyl de uren van den zit dag in de overige maanden nader zyn ge regeld van 11 tot 1 uur. Alhier zal in deze week een collecte langs de hulz n gehouden worden ten behoeve der behoeftig9n^ gerechtigd tot het dragen ?2n het Metalen Kruis of de Citadel-medaille. Voorschoten. In verband met de veranderde termynen van betaling der personeele belas ting is de zitdag, welken de ryksontvanger te Leiden alhier in de maand Januari hield, opgeheven. Zoetormcer-Zegwaard. Pas van den schrik bskoou-n door den brand van Vrydag 10 Nov., werden de inwoners alhier Zaterdag-avond omstreeks halfzeven weder opgeschrikt. Dit maal vermoedde men dat brand was uitgebroken onder de gemeente Zegwaard, in h t Voor- hoekje, doch spoedig bleek, dat het onheil plaats had eon paar minuten buiten die ge meente, onder Pynacker (Katwyksche buurt), alwaar een huis met rieten dak geheel i3 afgebrand. Het was van en bewoond doer J. Hoogt r vorst. De oorzaak is tot nog toe on bekend. De zitting van den militieraad voor de lotelingen in deze gemeente zal gehouden worden te 's Gravenhage, "Wagenstraat No. 119, op Dinsdag 19 December a. s., des voormiddags te 10 uren. Voor den militieraad moet ver- schyn-n: de loteling, die vrystelling verlangt wegens ziekelyke gesteldheid of gebreken of gemis van de gevorderde lengte. Zegwaard. Zaterdagnamiddag ontstond te Zegwaard een kleine binnenbrand in een per ceel bewoond door N. P. Met emmers water werd de brand spoedig ge'oluscht, welke ver- mo^delyk is ontstaan door een gebrek in den schoorsteen. Uit üe „Staatscourant". By Kon. besluit is aan mr. W. F. Dijkers, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-rechtbank te Amsterdam. Aan jhr. mr. H. G. Van Holthe tot Echten, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend als rechter-plaatsvervanger in de arrondiaso- ments-rechtbank te Assen, onder dankbetuiging voor de zoodanig bewezen diensten. Aan dr. M. Jdesselink, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leoraar aan de Rijks koogore burgerschool te Groningen. Aan den luit. ter zee der '2de klasse P. A. Arriene, op zijn verzoek, eervol outslag uit den zeedienst verleend. Bij Kon. besluit is: lo. de commissie van deskundigen om advies uit to brengen omtrent de vraag, op welke wijze binnen de Stelling van Amsterdam, in tijd van oorlog, voldoende zal kunnen worden voorzioD in de be hoefte aan drinkwater, ontbonden, en 2o. aan den voorzitter, do leden en den secretaris Hr. Ms. dank betuigd voor de wijze, waarop zij zich van buu taak hebben gekweton. Bij Kon. besluit is: a. benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau, de beer J. Van Hasselt, directeur der gemeentelijke waterleiding te Amsterdam, lid dor ontbonden Staatscommissie, en b. bevorderd tot officier in do orde van Oranje- Naasau, de kapitein der genie P. Kleynbens, secretaris van evonbedoelde commissie. Bij Kon. besluit zijn bevorderdtot commies dor telegrapbie van do 2de kl. D. H. Vollenhoven, thans commies der telegraphie van de 3de klasse; tot commies der telegraphie van de 3de kl. mej. J. H. Entrop en W. A. Horsthuis, beiden thans commie3 dor telegraphie van de 4de klasse. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg, alhier, op Vrydag 17 Nov. 1899, ten overstaan van de notarissen mr. J, A. F. Coebergh en J. A. Van Hamel te Leidon: Eenige perceelen weiland in den Monniken- polder te Leiderdorp samen groot 112780 hectaren, in tod op f 20,110, kooper de heer A. Vromesteyn qq., voor f 20,560; eenige perceelen weiland in de gemeente Leidea samen groot 79790 hectaren, in bod op f 27,210, kooper de heer W. C. Mulder qq., ▼oor f 28,010.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1