N®. 12188 Dou(ler(la«i 16 November. A«. 1899 $eze Courant worut-dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. De Biograaf Hederlandsch Zuid-Afrikaansche f5521. Leiden, 15 November. LEIDSCH DAGBLAD. PBJJS DEZEB OQOSiJKTl Voor Lel don per S maandeu. Franco per post Afzonderlijke Hommers o f 1.10. k 1.40. 0.05 PRUS DER ADVERTENTIËNi Van t—rogëls l.Oö. tedere regel meer f 0.17J. Grooter^ lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeren button do stad wordt O.06 berekend. ï»it noinmcr bestaat, uit TWEE Bladen. tal a.s. Donderdag- en Vrijdagavond de voorstellingen hervatten. Het programma voor morgenavond, waaruit blijkt, dat het tweede gedeelte geheel veranderd is, luidt als volgt: Eerste gedeelte* Woensdagmiddag voor kinderen. Kinderfeest op hot eiland Marken. Een goede reden voor echtscheiding. Êen wedstrgd over 100 el. Het terras van het Kurhaus te Schevcningen. Een tooneel uit het drama vKing John" van Shakespeare. Jumbo. Ik cn mgn twee vrienden. Wat er gebeurde met den heer Jansen. De electrische tandradbaan. PAUZE. Tweede gedeelte. Een reuzenkanon in Calcutta op drukaffuit. Een brand in een stal. Hoe papa zgn dochter bespiedde. Gedreseoerde honden. Herstelion der zeilen a, b. van een Engelsch oorlogsschip. Alles op zijn tgd. De Derby-wedstrgd. Paddock na de Race. Aankomst van een trein aan het centraal station te Berlgn. Pract. Exercitiën v. h. brandweercorps. Orkest der d.d. Schutterij. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met bet gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wij ons voortdurend voor de toezending van Ingevulde biljetten blijven aanbevelen. 1 Blanco inteekenbiljetten liggen aan oos Bureel ter beschikking. t Haar aanleiding van ten adres van den heer M. H. Van Waveren, houdende verzoek om vergunning tot demping van de de Groen- loord&traat kruisonde sloot, voor zooveel betreft het gedeelte, in die straat gelegen, deelen B. en Ws. het volgende mede: Terwyl uit den aard der zaak de kosten van de demping van slooten, waartoe aan 'particulieren op hun verzosk vergunning wordt verleend, ia den regel, ook al is de gemeente voor de helft eigenaresse van de Bloot, geheel door de aanvragers behooren te Worden gedragen, omdat de demping eenig en alleen in hun belang gescbiect, komt het B. en Ws. voor, dat in dit geval wel termen aanwezig zyn om de helft der kosten van demping dezer sloot, die eveneens voor de helft aan de gemeente toebehoort, voor rekening der gemeente te nemen. Immers, ook de gemeente wordt in dit geval door de demping gebaat, daar ten gevolge daarvan en van de bestrating van het gedempte gedeelte een reeds aan de gemeente in eigendom toe- beboorende openbare straat met het verlengde dier straat in rechtstreeksche' verbinding zal .worden gebracht. Het komt B. en Ws. daarom billijk voor, Haat de gemeente de helft tydrage in de -kosten van alle werken, welke door de dem ping vereisebt worden, mits dan ook die "Werken, zooals zij nader in de voorwaarden Omschreven zijn, het eigendom worden van de gemeente, die zich dan ook verder met het onderhoud daarvan zal belasten. Uitdrukkelijk zij intusschen opgemerkt, dat hieruit niet mag worden afgeleid, dat de ge meente ook de helft der dempingskosten zou op zich nemen, wanneer door adressant later (zooals, naar hij B. en Ws. heeft medegedeeld, siyn voornemen is) tot de demping ook van de beide andere gedeelten der sloot mocht worden overgegaan. De kosten daarvan, als uitsluitend in zijn belang, zullen geheel door adrossant zeiven moeten worden gejragen. Onder mededeeling, dat de desbetref fende adviezen van den inspecteur der Gym- pasia, curatoren van het Gymnasium, den inspecteur van het Middelbaar Onderwijs en de Commissie van To zicbt op bet Middelbaar Onderwijs in de Leeskamer ter iDzage zijn nedergelegd, leggen B. en Ws. dtn gemeente raad over de stukken der sollicitanten naar de vacante betrekking van latraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Jongens. Ook-ditmaal kon weder niet worden voldaan aan de voorschriften van art. 17 der Wet op het Hooger Onderwijs en art. 29 van die op het Middelbaar Onderwijs, om eon aanbe velingslijst van benoembaren op te maken, aangezien zich ook thans weder slechts één bevoegde sollicitant teeft aangemeld. Intus schen kunnen B. en Ws. zich geheel veree nigen met het voorstel van bovengenoemde colleges en autoriteiten, om dr. L. Vuyck, assistent voor de Botanie aan de Rijks-Uni versiteit te Leiden, tot leeraar in de natuurlijke historie aan het Gymnasium en de Hoogero Burgerschool te benoemen, mits die benoeming vooralsnog een tijdelijk karakter drage, aan gezien dr. Yuyck nog nooit met het onderwijR aan ean Hoogere Burgerschool en slechts gedurende enkele maanden met dat aan een 'Gymnasium is belast geweest. Van den anderen kant evenwel komt het B. en Ws. met de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs biliyk voor dr. Vuyck aanstonds in do voorrechten, toegekend by art. 3 der Verordening van 25 Maart 1897 en art. 2 der Verordening van 1 April 1897, te doen deelen, daar by, zoo al niet aan een Hoogere Burgerschool of Gymnasium, dan toch aan een andere onderwijsinrichting, welke met een Gymnasium mag worden gelykge- steld, nameiyk aan het instituut „Noorthey", gedurende C jaar is werkzaam geweest. Zyn jaarwedde zal in dat geval bedragen 2400, nl. ƒ1100 als leeraar aan het Gymnasium en 1300 als leeraar aan de Hoogere Bur gerschool. De benoeming zal iogaan, zoo'ra dr. Vuyck zgn functies zal kunnen aanvaarden, en zal eindigen den Sisten Augustus 1900. Den gemeenteraad deelen B. en Ws. mede, dat ter voldoening aan den door een der leden by do behandeling der gemeente- begrooting voor het jaar 1900 uitgesproken wen8ch in de Leeskamer een plattegrond- teekening van de gemeente Leiden ter inzage is nedergelegd, waarop de in deze gemeente aanwezige urinoirs met rooden inkt zyn aan gegeven. Het Agendum van de Classisvergadering van Ger. Kerken, die Donderdag 23 Novem ber a. 8., dos morgens te 9 uren, gehouden wordt te L.iden, Oude Vest 133, luidt aldus: 1. Opening. 2. Lozing der notulen. 3. Inge komen stukken, 4. Rapporten van de deputaten ad examina en voor de attesten. 5. Praeparatoir examen van den candidaat Larnan. Peremptoir examen van den candidaat Schouten, btroepen preoikant te Hazerswouoe. Capita voor bet praepar. examen: O. T. Psalm 42. N. T. Efeze 2. Voor het peremptoir examen: O. T. Psalm 42 en Micha 1. N. T. Efeze 2 en 1 Job. 1. Examinatoren: Exegese O. T., Rudolph; Exegese O. T., Impeta; Kennis van den inboud d9r H. S., v. d. Wal; Dogmatiek, Renkema; Kerkgeschiedenis, Op 't Holt; Ethiek, Stryks; Symboliek, Eerdmans; Practische vakken, Holster; Kerkrecht, Woudstra. 6. Onderzoek naar art. 41 D. K. Door graaf Const. Nigra, ambassadeur van Z. M. den Koning van Italië te Weenen, is aan de Universiteitsbibliotheek te Leiden ten geschenke aangeboden een exemplaar van het op zyn kosten vervaardigde en in den handel niet verkrijgbare werk: „Liber Catulli Bibliothecae Marcianae Venetiarum", nl. een heliotypische reproductie van het te Venetië bewaarde handschrift Mare. Lat 80, No. 12 van de gedichten van Catullus. Den schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. De Raad van Beheer der Koninklyko Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel" heeft besloten om op 1 December a. s. in don Schouwburg te 's Gravenbage te doen opvoeren het nieuw, oorsproükelyk stuk van den scliryver van „De Candldatuur van Bommel", getiteld „Tobias Bolderman" en tot deze eerste voorstelling daar tr stede uit te noo- digen ce leden der Haagscho afdeeling vaa het Nederlandsch Tooneelverbond en hun dames. De Gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft goedgekeurd het door B. en Ws. voor gedragen verkeersplan, waardoor een nieuwe verbindingsweg zal worden verkregen tusachen het üoll. Spoorstation en de Groote Markt, het centrum der stad. Het hoofdelement voor die verkeersver'oeteriag is de aanleg van een straat van het Oranjepleio naar het Korte Groenewegje in het verlengde van do Pavil joensgracht, waarmede de nieuwe straat door overbruggiog van de Zuldsingelgracht in ver binding worot gebracht. B. en Ws. zullen overwegen om de gedenk naald aan het strand te Scbevenlngen over te brengen naar een veiliger plaats, waar het duin minder blootgesteld is aan afneming en dus minder vrees zal bestaan, dat dit monument nog eens het zand onder zyn voetstuk zal zien wyken. Het Hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis verzoekt bet volgende te melden: Mevrouw Van Hodenpjjl, Sophialaan 12, en mevrouw dr. Teljer, Nassau-Zuilensteinstraat 2, te '8 Gravenhage, hebben zich op verzoek van den leider der tweede ambulance, dr. J. D. Koster, bereid verklaard, kleine hoeveel heden verzamelde of nog te verzamelen ver snaperingen en verfrisscbingen, bestemd voor die ambulance, in ontvangst te nemen. Groote hoeveelheden wordt men verzocht te zenden naar loods C. Handelskade, te Am sterdam. Het hoofdcomité geeft in overwegiog o. m. te zenden wyn, cacao, boter, tabak, sigaren, zeep, eau de cologne, enz. De heeren Lion Cachet, mr. Nanninga Uitterdyk en Noordtzy hebben een aantal landgenooten uitgenoodigd om zitting te nemen io een comité, dat zal trachten by Vertegen woordiging of Regeering des lands of by bei ie er op aan te dringen al het mogelijke te beproeven, ten einde langs diplomatieken weg aan het bloedvergieten in Zuid-Afrika een eind te maken, met behoud van de vryheid en onafhankelykheid der Zuid Afrikaansche Republieken. Zy, die de uitnoo iging tot zitting nemen in het comité aannemen, zyn opgeroepen tot een byeenkomst, op aanstaanden Zaterdag in het Gebouw van Kunst n en Wetenschappen te Utrecht te houden, om te beraadslagen wat vorder te doen staat Aan de Tweede Kamer is eon adres, onderteekend door de leden der Liberalo Kiesvereeniglng te Assen, verzonden, waarojj instemming wordt betuigd met het wetsont werp op den Leerplicht en het vertrouwen uitgesproken, dat dit in de hoofdzaken onge- wyzigd wordt aangenomen. De heer Loudon, secretaris by het Neder- landscho gezantschap te Rome, is te 's-Graven hage aangekomen. Door den koning van Griekenland zyn, voor de aan do Griekscbe gedelegeerden bewezen diensten tydens de Vredesconferentie te 's Hage, benoemd tot commandeur in de orde van den Heiligen Verlosser jbr. Van Eys, te 's-Hage, en tot ridder de heer J. Ruyter, kanselier van bet Grieksche consulaat te Amsterdam. By de begrafenis te 's Gravenhage van den broeder van den gezant der Z.-A. Repu bliek, dr. Loyds, werd namens laatstgenoemde de verzekering gegeven van de gevoeligheid en de erkentelykheid voor de vele bewyzen van deelneming, hem vooral in deze dagen van voortdurende beslommeringen van alle zyden toegezonden. Velen woonden de begra fenis by, o. a. de consul generaal en de vice- consul van Transvaal bier te lande. De legatie te Brussel zond kransen. De Provinciale Staten van Limburg hebben ia hun gisteren gehouden zitting ge kozen tot lid der Eerste Kamer Jhr. A. H. J. H. Michiels van Kessenich met 40 van de 42 uitgebrachte geloige stemmen. De heer Victor De Stuers verkreeg 1 stem. De heer H. J. Westerman Holstein, cand. te Dordrecht, hoopt Zondag 19 Nov. zyn intrede te doen als predikant by de NeJ.-Herv. Gemeente te Herwynen. Do bevestiging zal plaats hebben door ds. A. S. Talma, uit Arnhem. Aan de Theologische School te Kampen is mtt goed gevolg het canoidaatsexamen afge legd door den beer H. W. Laman. De heer M. C. Keulemans, hoofd der Chr. school te Purmerend, is benoemd tot directeur der Jobannes-Stichting te Nieuw- veen (Z.-H B. en Ws. van Arnhem stellen den Raad voor, ben te machtigen om de werkzaamheden buiten het park van Sonsbeek te coen uit voeren overeenkomstig de denkbeelden, aan gegeven door de directie der Nederlandsche Heideraaatschappy, en de uitvoering aan die Maatscbappy op te dragen; verder weDschen zy omtrent de uitvoering van werkzaamheden in het park zelf nader het advies van een bekwaam parkarchitect in te winnen. Door oe rechtbank te Dordrecht is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te RiJderkerk, opgemaakt de navolgende al- phabeti8che lijst van aanbeveling: mr. W. M. Van Haaften, griffier by het kantongerecht te Sliedrecht; mr. J. A. Schaaff, griffier by bet kantongerecht te Den Helder, en mr. J. Tb. F. Telting, adjunct commies by het departe ment van justitie te 'a-Gravenbage. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1S98/99, voor zoover die niet reeds vroeger zyn ingetrokken, met ingang van 1 Jan. 1900 buiten gebruik zyn gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zyn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of ge- deeltelyk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Jan. 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als ongefrankeerd of onvolooende gefrankeerd beschouwd en met bet verschul digde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrygbaar gesteld en kunnen na 1 Jan. tot 1 Juli a.s. tegen frankeerzegels respectie- veliek briefkaarten en -omslagen van gelyke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden ingeruild. (Ste.-Cf.) De l6te luit. D. J. Van Leer, van het 2de reg. inf. te 's-Hertogenbosch, wordt over geplaatst 'oy het 4de regiment infanterie. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Amst rdam naar Batavia, passeerde 14 Nov. Point de Galle; de „Werkendam", van Amster dam naar Nieuw-York, is 14 Nov. Lizard ge passeerd; de „Statendam" arriveerde 14 Nov. van Rotterdam te Nieuw-York. Bodegraven. Ook met vulkachels dient men voorzichtig te zyn. Dat ondervonden alhier de beer De M. en zfin eebtgenoote. Op bun slaapkamer was de brandende vul kachel des avonds afgesloten; door den harden wind was des nachts de vergiftige kolendamp in het vertrek gekomen. Des morgens, by het ontwaken, bevonden zich do hoer De M. en zyn eebtgenoote beiden zeer onpasseiyk; zy bleven te bed liggen en geneeskundige hulp werd ingeroepen. De geneesheer be merkte dadelyk de oorzaak van de ongesteld heid; het doen toetreden van vtrsche lucht in het vertrek herstelde de zieken spoedig. By het naar huis ryden van de week markt alhier kwamen twee aaugespannen kaasbrikken in de Kerkstraat met elkander in botsing, waardoor de veeren van do eene brik en de boomen van de andere braken. De afd. „Bodegraven en Omstreken" van de Holl. Maatscbappy van Landbouw zal op Vrydag 17 Nov. a s. in het café „De Zwaan" alhier oen openbare vergadering houden, waarin als spreker zal optreden de heer A. K. Okkinga, van Arnhem, met het onder werp: „Voederen met oordeel is voederen mot voordeel." De burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat de aanvragen om ontheffing van den werkelyken dienst ten tehoeve van geesteiyken, enz. met de vereischte bewys- stukkeu, by den burgemeester der gemeente, waar zy voor de militie zyn ingeschreven, moeten worden ingediend tu9schen 20 December 1899 en 20 Januari 1900. Do verkiezing voor twee notabelen der Ned.-Herv. Kerk alhier zal plaats hebben op 17 Nov. a. 8. De aftredenden zyn de he ren C. Ten Brummeler en H. Van Elton, die weder herkiesbaar zyn. A. s. Zondag 19 Nov. zal alhier by de Evangelisch-Lutherscbe Gemeente geen dienst gehouden worden. Leiderdorp. De verkiezing van kerkvoogden der Ned.-Herv. Gemeente, in stede van den heer C. Roskes, die met 1 Januari a. s. aftreedt en herkiesbaar is, en van den beer L. Sillevis, die bedankt beeft, zal plaats bobben op Vrydag, 17 dezer, des avonds van 7 tot 9 uren. In deze gemeente heeft zich een commissie gevormd voor de inzameling van gelden, ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van ge8neuvelje stamverwanten in Transvaal en OraDje-Vrystaat. Noordwyk. Ma ndagavond gaf de tooneel- vereeniging „Vriendschapszin" in „café Flora" een uitvoering, waarvan het tooneelmatige gedeelte uitsluitend uit voordrachten bestond. Zonder iets te willen afdingen op de ver diensten der andere stukken, noemen we er eenige die biykbaar bet meest in den smaak en dit zoowel om den inboud als om den vertolkers. We bedoelen: „Depolitieke biljart jongen" (door den heer A. Slats), „Hannes de strooper" en „Hannes de Klepptrman" (door den heer P. Th. Rletmeyer), „De ge vallen grootheid" (door den heer J. Stats) en „Persoonlyke Dienstplicht" (door een vyital leden, natuurlyk allen voorstanders, op de planken ten minstel). Omer groote geestdrift van het publiek en het zwaaien der Trans- vaalsche vlag werd door den heer Rietmeyer bet Transvaal8cho volk-lied gezongen, terwyl het wel geen betoog zal behoeven, dat het in schier geen enkele der voordrachten aan zinspelingen op den tegenwoordigen toestand in Zuid-Afrika ontbrak. Aan het slot der uitvoering moest dan ook het Transvaalscho volkslied herhaal 1 worden, waarna een in zameling voor het Roode Kruis in de Transvaal gehouden werd, die 4.69 opbracht (aan 0Q3 clad verzonden en door ons ov.rbandigd aan den penningmeester van het Roode Kruis alhier). Do muziskafdeeling der vereeniging, hoewel nog khin in aantal, vuldo, onder directie van den heer Adr. G. Vendercos, op onderhoudende wyze de pauzen aan, die dit maal gelukkig niet te lang duurden, waardoor bet o fideel© gedeelte van bet programma op behoorlyken tyd eindigde. Valkenburg. Voor een paar weken w^rd bier een inzameling gehouoen voor Tr.msvaal, waarvoor ieder sympathie betoon ie in den vorm van milde byiragen. Gisteren hai er weer een collecte langs de huizen plaats, na ten behoeve van de ragers van het Metalen Kruis, mannen dus uit de dagen van 't j^ r '30. En met wdken uitslag? De opbrengst boJroeg nog geen 5 procent van hetgeen geïnd werd ten bate van onze stamverwanten in Afrika. Voor Transvaal toch w rd ont vangen 113.015, voor 't Metalen Krui3 5.24. Wel eon bewys, dat de overtuiging bier algemeen is, dat de Staat zich bet lot ier oud'.n van dagen behoort aan te trakken, zonder daarvoor elk jaar de ingezetenen lastig to vallen. Waddingsveen. In de algemeone ver gadering van de IJsclub werd rekeniDg en verantwoording gedaan. De ontvangsten be droegen ƒ247.74 en de uitgaven f 55.55s, zoodat er een batig saldo is van 192.18*, De beer F. A. d. Torren werd als voor^ zitter herbenoemd, terwyl de heer N. v. Erk benoemd werd als bestuurslid in de plaats van den heer M. Gelyns, die be Jankt bad. Zondag a. s. treedt als spreker in do afd. Waddingsveen van den Protestantenbond op ds. Wit8enburg. De collecte van gemeentewege voor Transvaal tracht op de som van 363 78. Donderdag a. 8. viert de Jongedochtera- vereeniging alhier haar tweejarig bestaan. Ds. Zyistra, van Kesteren, weleer pred. der Ned.-Herv. Gemeente alhier, zal de gedachtenis rede houden. De he^r Van Paaschen, beambte ter Secretarie, heeft eervol ontslag gevraagi en ontvangen. In de godsdienstoefening van de afd. Waddingsveen van den Protestantenbond werd Zondag II. ten behoeve van Tra svial gecol lecteerd de som van 29.29. Als spreker trad op de heer Kruseman Areto. Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot ridder ia do orde van Oran|e-Nassau, J. H. N. Ruysch van Dugtoren, smidsmeestcr of provoost der munt- gezellen, aan de Rijksmunt to Utrecht Bevorderd lot opziener 2de kl. der visscheryen op de Schelde en Zoeuwscho stroomen, F. Lauret, thans 3de klasse. Benoemd tot burgemeester: van Nieuw Helvoet, J. W. Hein, secretaris dier gemeente; van Emmen, W. Tymes, secretaris dier gemeente; vsd LaDgorak en Nieuwpoort, C. Van der Stok, secretaris dier gemeente; van Hoogwoud, C. Pyporvan Opmeer, H. J. K. Van den Steen; van Oud-Beierland, A. Van Lith. Bevorderd tot luitenant-ter-zee der lsto klasse, de luitenant ter-zee der 2de klasse A. H. baron Van lieerdt tot Kversberg. Aan den luitenant ter-zee der 1ste klasse F. H. Sobels verguuDing verleend tot het in Oost-Indifl waarnemen van een particuliere betrekking buiten het zeewozen, voor den tijd van een jaar, ondor stilstand van non-activiteitstraktement en zonder opklimming in de ranglijst. Benoemd tot reserve tweeden-luitenant bij hot wapen der infanterie, en wel bij het 4de regimeut, de vaandrig J. J. Van den Hoek, van genoemd corps. Aan den eervol ontslagen opzichter over's Rijks kustverlichting te West-Kapelje W. De Kapper, een tweede pensioen verleend, ingaando 1 October 1899, ten bedrage van ƒ384 'sjaars. Aan mr. W. H. De Beaufort, minister vat buitenlandsclie zaken, te s Gravenhage, verlot verleend tot het aannemen der versierselen va» ridder in de orde van don Rooden Adelaar vat; Pruison, eersto klasse, hem door don Keizer van Duitschl.ind geschonken. Min. be chikkingcn. Voor het tijdvak van 16 November tot en mot 31 Docember 1899, bo- noemd tot assistent voor de heelkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht W. N. Bessems.en voor dat tijdvak als a99istent voor de heelkunde aan d'e- zelide universiteit, buiten bezwaar van 's Rijks 8chdtki8t, benoemd dr. E. Uustinx. Op zijn verzoek, eervol ontelag verleend ï.it? V. S. M. Van der Willigen, als assistent voor Jo heelkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Vee-uitvoer naar België. Met ingang van 15 November a. 8. is 4e invoer van melkkoeien langs Selzaete verbo den en laags Clinge (station en dorp) weder geoorloofd.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1