N°. 12183 "Vi'ijtlas: ÏO Novemher. A\ 1899 I§eze gourant wordt dagelijks, met aitzoadering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommcr bestaat' uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Medci'landsch Zuid-Afrikaansehe Vereeniging. f4900.031la. Leiden, 9 November. ATJEH. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden për 8 maanden. Franco per post •*•.««-»«•» Af2ond0rl()te Nommers 1.10. 1.40. 0.05, PRUS DER AllVKR'l'KNTI »ÓW, Van 1—0 rogels f 1.08. Iedere regel meer f 0.17J. Qrooter^ lettere naar claateruimte Voor bet incasseeren bulten do stad wordt f 0 06 berekend. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met bet gisteren vermelde, op verschillende in- leekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoo jig bijna om mee te deelen, dat wij ons voortdurend voor ae t09Zonding van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco intoekentiljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Breestraat-bestrating. Sedert 4; 9 jaren maakt de bestrating van een deel der Breestraat een onderwerp uit van schriftelijke en mondelinge gedachten- wisseling in dtn Gemeenteraad. In de Afdee- lingen, ter gelegenheid van de behandeling der begrooting, werd b^t ter sprake gebracht in: 1890, 1892, 1893, 1895 t/m. 1898 en nu laatstelijk weder in 1899 by de bebndeling der begrooting voor 1900. By de debatten over de begrootiog van 1896 en van 1899 (zie raadsverslagen van 28 Oct. 1895, blz. 76 en van 20 Oct. 1898, blz. 87) werd mede gewezen op den hinder, dien de tegenwoordige kei estrating veroorzaakt, speciaal bü bet Raadhuis, de school van mej. Winkler en de Stadsgehoorzaal. Toen nu, by de jongste openbare behan deling van de begrooting voor 1900, de heer De Qoeje het denkbeeld van een andere be strating ter sprake bracht, ondersteunde ik dit van ganscher harte en meende ik een poging te mogen doen om verbetering te verkrijgen van dit euvel. De gelegenheid scheen my daartos gunstig, ook met het oog op den goeden stand onzer geldmiddelen. Men weet welk negatief resultaat deze poging hadmet 18 tegen 7 stemmen ver wierp de Raad myn voorstel om ƒ9000 volgens den Voorzitter daarvoor noodig voor klinkerbestrating op de begrooting uit te trekken, voor het gedeelte Koornbrugsteeg— Vrouwosteeg. De heeren: De Vries, Van Rhyn, De Goeje, Van Dissel, Zillesen, Van Lidth de Jeude en Van Hamel gaven bun stem aan het voorstel; de overigen stemden tegen; de heeren Siegenbeek van Heukelom en Drucker waren niet tegenwoordig. Sedert is my gebloken, dat er onder do tegenstemmers waren, die, omdat ze aan <i8phalteering de voorkeur gaven, of alloen daarin heil zagen, de klinkerbestrating afwezen. Vermoedeiyk hebben eenigen zich ook laten leiden door het advieo van den heer Hassel- bach, die beweerde, dat het een misstand zou zyn, indien een deel der Breestraat met keien, oen ander gedeelte met klinkers zou bestraat worden. Men overschatte dit bezwaar m. i. immers:'lo. heelt men nu reeds in de lengte richting der straat ook de afscheiding van keien met kleine steenen en niemand ergert zich or aan; is het wellicht, omdat het oog er aan gewend is? 2o. zoude zich die be weerde misstand alleen doen kennen om en by do twee grenzen der verschillende soort van bestrating: Koornbrugsteeg en Vrouwe- ateeg; 3o. men heeft te Leiden reeds een analoog geval op de Doezastraat, ter hoogte van het Gymnasium, en op het Rapenburg, van het Academiegebouw af tot aan het Noordeinde, en 4o. men zie in andere steden, byv. Den Haag, waar men op den Schevening- ochen weg voortzetting van de Zeestraat en in ae Javastraat kliokerbestrating beeft, in de loo 'recht op de Java6traat staande Alexan- der6traat Scorian Bricks; Plein 1813 klinkers; Parkstraat keien, voor flet Min. van Financiën (Drukkery van het „Vaderland"): klinkers; Kneuterdijk: keien. t De asphaltbestrating heeft, behalve de groota kosten: pl. m. ƒ47,400 (sectieverslag 1897) het sectieverslag van 1896 geeft aan voor Vrouwesteeg-Koornbrugsteeg 29,388 - a 12 per M1., nog een groot nadeel, door B. en W8. in hun antwoord op het sectie verslag van 1895 (begrooting 1896) aldus geformuleerd: „In de keibestratiog ligt de „gasleiding, waterleiding en telegraafkabel. „Met het oog op herstellingen dier leidingen „is asphaltbestrating niet gewenscht, want „het breken in asphalt is kostbaar en de „herstellingen geven een leeiyk aanzien." Ett antwoord van B. en Ws. op het sectieverslag van 1893 schatte de klinker- bestrating op 1.80 per M*. en dat van 1897 geeft aan, voor de oppervlakte van 3949.82 M*. metRynklinkers, a 2.20, de som van 8689.60, en met Waalklinkers, a f 2, do som van 7899 64. Neemt men In aanmerking, dat, voor de klinkerbestrating van het terrein op den Witten Singel Doezastraat-Witte Rozenlaan (tusschen de huizen en de boomenry) slechts een bedrag van ƒ3700 benooiigd scheen (amendement A. J. Van Hoeken J. Jzn., dat aangenomen is en waaraan ik gaarne myn stem gaf), dan geloof ik, dat de som van ƒ9000 voor klinkerbestrating: Raadhuis- Vrouwesteeg, wel wat hoog geraamd is. Vol gens B. en Ws. (zie Ing. st. dd. 27/10 1897 No. 265) zoude Rynklinkerbestrating van Koorn brugsteeg tot Diefsteeg kosten 3615.48, Waal- klinkerbestrating idem idem 3286.80, terwyl dezelfde bestrating, doch alleen vóór de Gehoorzaal, zou kosten respectieveiyk 536.20 en ƒ512. Er zyn er, die de meening schynen toege daan, dat klinkerbestrating halfwerk is en dat het zoude biyken, dat deze niet zóó geluid dempend zou wezen, dat het de kosten zou loonen. Dezulken zou ik er op willen wyzen of ze wel eens gelet hebben op het groot verschil in dreunen als een wagen of rytuig, door uitwijken daartoe verplicht, toevallig op de Wmfcerbestrating komende, u passeert en daarna weder den weg op de fteibestrating herneemt. Maar m. i. zoude het waard zyn de proef te nemen, in het ongunstigste geval zyn slechts de arbeidsloonen verloren; immers de vrykomende keien zyn terstond elders bruikbaar de heer Van Dissel woos in de raadszitting van 26 Oct. op deze lichtzijde van de quaestie en, by m. i. onwaarschyn- lyke mislukking van de proef, zyn de klinkers later evenmin als verloren te beschouwen. Eenige raadsleden beweerden, dat de hinder voor den foyer van de Gehoorz «al en c e Meisjesschool niet zóó groot is ce heer Juta noemde de klacht „schromeiyk overdreven". Menig bezoeker van den foyer z;»l echter toe geven, dat er geen muziekuitvoering in den foyer is, dat er geen spreker daar optreedt of de klacht over het voortdurend gedreun en geraas is algemeen en de onderwyzeressen der meisjes school zullen den Raadsleden, die deze scbool eens zullen willen bezoeken, kunnen getuigen hoe hoogst moeilijk het doorgaans is zich voor de leerlingen verstaanbaar te maken. De Voorzitter noemde den toestand dan ook onhoudbaar. Eén factor van den hinder, name- lyk bet gebel van de tram, heeft natuuriyk met de bestrating niets te maken, en deze stoornis is te beperken, als het Dagelyksch Bestuur aan de Directie der Tramweg-Maat- schappy verzoekt den tramkoetsiers instructie te geven, van de Mandenmakerssteeg af tot aan de Vrouwesteeg en omgekeord, niet, zonder noodzakeiykheid, te bellen. Ik heb niet kunnen denken, dat het voorstel tot klinkerbestrating een zoo slecht onthaal zou vinden by myn mederaadsleden er was echter reeds zooveel gesproken over de bestrating van het zandpad naast den Witten Singel en de behandeling eener begrooting legt den leden onwillekeurig den pliebt op avan beperking in het debat, dat ik meende kort te moeten zyn. Dat deze regelen er echter toe mogen byoragen, dat de quaestie niet van de baan kome, maar dat uit de ingezetenen nu eens stemmen mogen opgaan om den Raad te verzoeken het denkbeeld nog eens te over wegen en, wierd de tegenwoordige keibestra ting dan vervangen door een meer geluid dempende dito, dan, ik ben er zeker van, zouden bezoekers van den Foyer en do onderwyzeressen der Meisjesschool den Raad niet weinig dankbaar zyn voor het voldoen aan een lang gevoelde behoefte en het te gemoet komen aan een lang gekoesterden wenscb. Dat de Foyer dan meer gezocht en meer gehuurd zou worden, ook daarvan ben ik overtuigd. Leiden, 8 Nov. 1899. J. A. Van Hambl. Voor het examen vanwege het Neder landsch Instituut van Accountants is geslaagd voor de vakken Recht, Munt-, Crediet- en Bankwezen, Statistiek en Handelsrekenen de heer J. W. De Tombe Jr., alhier. Thans kunnen wy met zekerheid berich ten, dat de openbare vergadering in de Stads- zaal, waarin de heer Th. M. Ketelaar, lid der Tweede Kamer, te Amsterdam, het Ontwerp Wet op den Leerplicht zal bespreken, is vast gesteld op Woensdag 15 Nov. a. s. De werklieden-vereenigingen, uitgenooügi tot medewerking voor deze vergadering, heb ben geen van alle dit verzoek aangenomen. Ook bet bestuur der afd. Leiden van het Ned. Onderwyzera-Genoot8chap heeft zonder opgaaf van redenen bericht, dat in een ledenvergade ring by staking van stommen het verzoek tot medewerking is afgewezen.. In een algemeene vergadering van de werkliedenvereeniglng „Ondersteuning zy ons Doel", op Maandagavond jl.„ is er een onder linge collecte gehouden voor de overbiyvende bloedverwanten der gevallen Transvalers, welke heeft opgebracht 10.24. Mevrouw A. Old9nboom (zang), uit Am sterdam, en mej. Anna Da Jong (viool), uit Den Haag, zullen als solisten medewerken op de a. s. uitvoering van het Studenten- muziekgezelschap „Sempra Crescendo", te Leiden, die ia de volgende maand zal plaats hebben. Op do negentiende lyst van de 21ste jaarcollecte voor de Scholen met den By bel komt o. a. voor: Zoeterwoude c. a. met 7.33. Dr. Leyds meldt, dat hy omtrent de namen van gevallenen nog geen opgaaf uit Pretoria ontvangen heeft. De benoeming van een griffier van de Eerste Kamer zal niet plaats hebben, voordat de Kamer in December a. s. byeenkomt ter behandeling van de Indische begrooting, enz. Dr. Leyds, gezant van de Zuid-Afri kaansehe Republiek, heeft namens zyn Regeering en het zwaar beproefde Trans- vaalsche volk, h-:t hoofdcomitó van het Neder- landsche Roode Kruis en allen die het steunden, dank gezegd voor de uitgezonden ambulance en de pogingen om een tweede uit te zenden. Meer dan ooit zal men in beide Republieken gevoelen, dat met Nederland banden bestaan, die in tyden van gevaar en onbegrypelyk leed steeds vaster worden geknoopt. Het hoofdcomitó ontving tot dusver ƒ62,000. Door Z. M. -den Keizer van Rusland is aanvaard een Da veel arbeid tot stand ge komen souvenir aan do Haagsche Vredes conferentie, aan Z. M. opgedragen door den heer Ad. Zimmermann, photograaf van H. M. de Koningin. Het is een in wit fluweelen prachtband,— waarop gekleurd is het wapen van den Czaar, doorstrcngeld met een groenen vredespalm gebonjen album met photographieën in kabi netformaat van bet bureau en alle gedele geerden ter Vredesconferentie, gerangschikt naar de volgorde, die zy op de vergadering innamen, en onder elk portret de naam en titel van den gedelegeerde. De heer Grevenstuk, te Amsterdam, ver vaardigde de in gouden Gothieke letteren ge- calligrapheerde opdracht, gekroond door de Russische en Nederlandsche rykswapens. Alle gedelegeerden hebben ten behoeve van de samenstelling van dit gedenkboek voor den heer Zimmermann geposeerd. By de firma Mouton Co te 's-Graven- hage, is het eerste nummer verschenen van het „Maandblad der Vereeniging voor ver betering van Vrouwenkleeding." Redactrice is mevr. De Feyfcr, bygestaan door een commissie van redactie, gevormd door mevr. BoumanDe Lange, Ph. Zilcken en Annette Gunning. In haar inleidend woord zegt de redactrice: „Zoo is dan eindeiyk de gedachte aan „Verbetering van Vrouwenkleeding", weer klank vindend in veel harten, geworden tot een daad. Dat die gedachte, opgewekt vooral door de uitgeschreven prysvraag van het Bestuur der Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, geen voorbygaande opwelling was, bewyst het groote aantal van hen, die zich uit het geheele land hebben vereenigd om te zamen den weg tot verbetering te zoeken, wel wetende, dat slechts door ver eeniging het doel te bereiken is. Want zoekenden zyn wy en om te vinden dienen wy elkander te helpen. Wanneer wy, voor gelicht door geleerden, kunstenaars en ge' neeskunoigen, door naaisters en hoofden van magazynen, na ernstige overweging u ver beterde modellen van boven- en onderkleeóing onder de oogen brengen, weest dan niet teleur gesteld, zoo ge niet dadeiyk het volmaakte verkrygt, maar deelt ons uw gedachten en opmerkingen mede. Slechts door veel ge- dachtenwisseling en gestadig onvermoeid pogen zal het ons gelukken datgene te vinden, wat wy zoekeneen smaakvolle, gezonde kleeding voor eiken leeftyd en elke gestalte, voor elk individu in elk seizoen." De Commissaris der Koningin in Zuid Holland, de heer Fock, hoeft gisteren voor een achttal dagen Den Haag met verlof naar hek buitenland verlaten. Gedurende zyn afwezigheid worden zyn functién waargenomen door het lid van Gede puteerde Staten mr. G. J. Goekoop. De Zwitsereche Bondsregering heeft aan het departement van justitie opgedragen haar te dienen van advies omtrent de conventies, waarover de Haagsche Vredesconferentie tot eenstemmigheid is gekomen. Met het onder teekenen van de conventies (waarby do ratificatie van de Bondsvergadering is voor behouden) heeft de Regeering nog tot 31 December den tyd. De hoofdvraag is aldus het communiqué in de Zwitsersche bladen of Zwitserland zal to.treden tot do conventie betreffen :e de regeling van het oorlogsrecht. De prins en de prinses van Bentheim zyn gisteren van Het Loo vertrokken. De hoofdraad te Rome heeft benoemd tot advocaat van Sint-Pieter den heer C. A. Schyvens, burgemeester te Htaren. (Tijd.) Wylen dr. F. S. Hermus te Bergen op- Zoom heeft gelegateerd vry van successie rechten: ƒ56,000 aan hot r.-k. armbestuur, 40,000 aan de vereeniging H. Vincentius Paulo, 40,000 aan het r.-k. weeshuis, 6000 aan het prot. weeshuis, 2000 aan het Ev. Luthersch armbestuur, ƒ1000 aan het Israëlie- tisch armbestuur, 2500 aan de r.-k. militairen- vereeniging, alle aldaar, 3000 aan het blindeninstituut te Grave, 3000 aaa het doofstommeninstituut te Sint-Michielsgestel, ƒ50,000 aan de Koninklyke vereeniging van gepens. onderofficieren en min ïeren, gepension- neerd vóór de wet van 1877. Onder alle voorbehoud maken wy mel ding van een ia sommige kringen gaand ge rucht, als zou de gezantschapspost te Londen zyn aangeboden aan jbr. A. P. C. Van Karne- beek, oud-minister van buitenlandsche zaken, lid van de Tweede Kamer en eerste gedele geerde van Nederland op de Vredesconfe rentie. (D.) Naar men aan de „Zutf. Ct." van goed ingelichte zyde verzekert, is van een weige ring der Regeering om de mifziek der grena diers te laten deelnemen aan een concert ten voordeele van het Roode Kruis by dat corps niets bekend. Naar wy vernemen, heeft het bestuur der Remonstrantsche gemeente te Dordrecht aan de Cornelia De Wittstraat aldaar terrein aange kocht, om daarop binnen niet te langen tyd een kerk te bouwen. (N. R. C.) Door het provinciaal kerkbestuur van Overysel zyn gisteren, na afgelegd examen, tot de evangelie-bediening in de Ned. Herv. kerk toegelaten de heeren Joh. Luuring en P. S. Pots, candidaten in de godgeleerdheid te Utrecht en te Leiden. De hoer P. S. Pots stelt zich voorloopig niet beroepbaar. De Provinciale Staten van Gelderland be noemden tot hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat den heer H. Hendriks, waar nemend hoofdingenieur, met 48 stemmen. De heer C. W. Weys, in Indiö, vereenigde 6 en de heer P. A. A. Faure te Breda 2 stemmen op zich. De luitenant ter zee 2de klasse W. H. Noltheniu8 worut met 16 November a. s. ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De lste lult. M. R. Mengel van Koetsveld van Ankeren, van het instructie-bat., is over geplaatst by het 7do reg. inf. te Naarden; de lste luit. der art. C. L. G. Schrassert Best, die van zyn 5 jarige detacheering in Ned.-Indiö hier te lande is teruggekeerd, wordt ingedeeld by het 3de reg. ve6ting-art. te Gorkum; de 2de luit. A. De Bruyn, van het 7de reg. inf. to Hoorn, is overgeplaatst by het 4de reg. van hetzelfde wapen. Het stoomschip „Merapi" vertrok 8 Nov. van Batavia naar Rotterdam; do „Smeroe," van Rotterdam naar Batavia, vertrok 8 Nov. van Southampton; de „König", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 8 Nov. te Napels. Woensdag jl. schrok het paari vai. "en beer v. d. W., wonende te Nieuwkoop, uetzyn huisgenooten van uit Leiden huiswaarts koerende voor een by den Hoogmadeschen weg staande witte heiniDg, met het gevolg, dat het rytuig met een hek in aanraking kwam. Hierdoor werd het voertuig ernstig beschadigd. Door de welwillend verleende hulp van den heer A. V. kon de reis vervolgd worden. Oegstgeest. Daar in deze gemeente tot nog toe niets is gedaan ten behoeve van de Transvaal, besloten de Jongelingsvereeniging en de Zangvereeniging aan den Morscb op Vrydag 10 November een gecombineerde open bare vergadering te houden, in de gemeente school aan den Morscb, des avonds te halfacht, waarvan de opbrengst zal strekken ten behoeve der nagelaten betrekkingen van de gevallenen in Transvaal en Oranje-Vry&taat. Do ver gadering zal geleid worden door den heer Yan Bommel, van Amsterdam, reizend agent van het Ned. Jongelings verbond. Wassenaar. Aan een uitooodiging tot het houden eoner vergadering in zake Transvaal wa6 door een aantal personen gevolg gegeven. Do burgemeester, die do vergadering byeen- gero-pen had, deelde mede, dat het niet zyn schuld was, dat nu eerst iets gedaan werd om geld te verzamelen voor onze stamver wanten in Afrika. Reeds drie weken geleden bad Z.Ed. Acht'.\ een lyst ontvangen van de N. Z.-A. Vtrteniging. Dio lyst had ZEI. terstond toevertrouwd aan iemand, die beloofde ze ter tetkening te prosenteeren aan de ge- meentenaren. Eenige r-agen gele en had die persoon nog ge n voet verzet voor dit doel. De Vergadering nu was beleg i om to zien of er personen war.-n, dia zich wil en belasten met het innen van gelvoor Transvaal. Zestien personen boden zich aan. Ek tweetal zal een deel der gemeente afgaan met ten bus on een inteekeniyst. De Burgemeester beval de col lecte in de welwillenuhei i r ingezetenen aan. ZEd. hioll z ch overtuig', cut ook Wasse naar mild zal tyirjgen tot 1 nigiog van d9n nood der gewonden en der nagel »ten betrek kingen van de gesneuvel ten Hazerswoude. Het vergeiykend onderzoek voor de betrekking als hoofd eener openbare school aan den Ryndyk zal a. s. Dinsdag worden voortgezet met de teruggeroepen heeren: A. De Visser, van Rotterdam; J. Carels, van 's-GravenhgeC. J. Kieviet, hoofd eener o. s. te Oosthuizen; A. Uitten broek, van 's-Gravenbage; C. Hettema, hoofd eener o. s. te Herwynen; H. Krop, van Rotterdam; E. Scheltens, van Hoek-van-Holland; R. Kiestra, van 's-Gravenhage, en S. Molenaar, ran Amsterdam. Het onderzoek zal nu in de school zelve plaats hebben. - Het bedrag, in deze gemeente gecollec teerd voor de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeni ging, moet nog vermeerderd worden met een nagekomen gift van 5 van den hoer J. D. v. d. A., zoodat het totaal bedrag is ƒ232.535. Leiderdorp. In den nacht van Dinsdag op Uit de «Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot codsuI der Nederlanden te Djeddah de heer F. G. A. Van Deldeotot reserve-tweeden-luiteuant bij het wapen der infanterie, en wol bij het 4de regiment, de vaandrig G. H. Fabius van genoemd corps. Aan den reservo-officier van gozondbeid der 2de klasee V. A. II. Panhuyaen, gerekend van 17 November 1899, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking tot de landmacht. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan G. H. Van Senden, als commissaris van den polder De Eendragt, gemeenten Vianen en Lexmond, prov. Zuid-Holland. Pensioen verleend aan P. M. Mommers, ƒ292; P. J. Cox, ƒ140; P. F. Van Overbeoke, 178; J. J. Jacobi, ƒ1467. Aaa Harer Majesteits ordonnans officier, don eersten luitenant I. W. J. Loudon, van den grooten staf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het ordeteekoa van ridder lste afdeeling der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk hem door den Groothertog van Saksen- Weimar- Eisenach geschonken. TWEEDE KA 91 ER. Ongevallenwet] De beeren Van Raalte en Verbey hebben voorgesteld lo. In art. 16 (betreffende de Ryksvor- zekeringsbank) in te lasschen een nieuw achtste lid, luidende: „De instructie voor het bestuur bepaalt de gevalleD, waarin het bestuur, alvorens een beslissing te nemen, verplicht is den raad van toezicht te raadplegen." 2o. In art. 19 te lezen, dat de Raad van toezicht bestaat uit ten minste negen leden (in plaats van ten hoogste negen) en in het zelfde artikel te bepalen, dat aan den voor zitter en de overige leden van den Raad behalve presentiegelden, ook vergoeding voor reis- en verbiyfkosten worden toegelegd, 3o. Op art. 23 te doen volgen een nieuw artikel 23bis luidende: „Indien het ongeval, dat den verzekerde heeft getroffen, volslagen ongeschiktheid tot het verrichten van eenigen arbeid ten gevolge heeft, bedraagt de rente per dag in artikel 22 bedoeld, de Zondagen en algemeen erkende Christelyke feestdagen niet medegerektnd, een som geiyk aan negentig percent van zyn dagloon." Uit Batavia werd gisteren aan de „N. R. C." geseind: „Een troopenmacht Is van Merdoe naar Sanialahga vertrokken ter vervolging van den pretendent Bpltan, Panglima Poiim en Toekoe Mohamad, die in Paote-Radja zön. Wy maakten ia vaatjes kruit en 10 goweren buit".

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1