N°. 1218 A#. 1899 gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad De Biograaf. Nederlandscli Zuid-Afrikaansche Verceniging. f4849.991l3. Leiden, 7 Noyember. Ned. Zuid-Afrikaansche ïerceuiging. Woensdag 8 Noyember. PBIJS DEZER CQTTRAHTI Voor Leidra pêr 8 maanden; j r l f 1.10. franco per po6t. e r 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PHUS DEB ABVEBTENTIËNt Vao 1—0 rogels 1.06. tedoro regol meer 0.17^. Grootor^ letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren bui too de stad wordt 0.06 berekend. Zooals reeds is medegedeeld zal de eerste ▼oorstelling voor onze Abonnés Tan de Biograaf a. s. Maandag 13 November worden gegeven. Bet programma voor dien avond luidt als volgt: Eerste gedeelte. Mevrouw Dreyfus. Mercier, Labori, etc. Koloüel Jouaust. Het verlaten van het Lycée. Kapitein Dreyfus verlaat de gerechtszaal. Kapitein Dreyfus in de gevangenis te Rennoa. Jumbo. Ik en mijn twee vrienden. Wat er geoeurde met den heer Jansen. De electrische tandradbaan. PAUZE. Tweede gedeelte. Henley-Regatta. Moedertje aan het spinnewiel. De ondeugende aap. Het uitrukken der brandweer. Een dronken acrobaat. Een straattooneeltje te Berlijn. Het verlaten der Beurs te Amsterdam.' Een vreemd model om japonnen te passen. Z. M. de Keizer van Duitschland. S. W. Express. Aangezien de Stadezaal Woensdagsavond niet beschikbaar is, worden de voorstellingen gegeven Maandag- en Dinsdag -avond, Donderdag- en Vrijda g-avond. Tot hadenmiddag drie uren was ons, met bet gisteren rermelde, op verschillende in- toeken biljetten een bedrag toegezegd vin Onnoodig bijna om moe te dealen, dat wij on9 voortdurend voor de toezendlDg van ingevulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekentlljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Aan de „Koninklijke Vereenigiog van gepen- sionneerde onderofficieren ea minderen van het Noderlandsche leger" (onderstand aan hulpbehoevende militairen, gepensionoeerd vóór de Wet van 1877, en hun weduwen) is gelegateerd door wijlen den gepeDsloDneerden dirigeerend officier van gezondheid lste klasse dr. Hermus, te Bergen-op Zoom, de kapitale •om van vijftig duizend gulden, vrij TaQ successierechten. De „Haarl. Cri." schrijft het volgende: „De Negentiende eeuw in woord en beela" is de aanlokkelijke titel vau eet even Det gebonden als gedrukt werk door prof. dr. H. C. Rogge en dr. W. W. v. d. Meulen, gedeelte lik een bewerking van Hans Kraemer's Duitsch boek vaa dien naam, maar waarvan tal van hoofdstukken, met name die der politieke ge schiedenis, met het oog op Nederlandsche lezers geheel zelfstandig door de beide schrij vers behandeld zyn. „Het eerste der drie zware deelen, waarin het geheel verschijnen zal, ligt voor ons en komt ons voor alleszins te beantwoorden aan do toezegging in bet prospectus, dat niets van hetgeen de l9Jo eeuw gekenmerkt heeft boven alle voorafgegane, onvermeld zou blij ven. De keuze en de uitvoering van de prenten (het hedendaag8ch procédé in aanmerking ge nomen,) is zoo goed als men wenscben kan. Uit den aard der zaak zijn er vrijwat oude bekenden onder, die men echter gaarne, aldus In onderling verband gebracht, en als door- loopende aanschouwelijke toelichting tot den tekst, zal wederzien. Er zijn zeer aardige on fraaie portretten bij. „Kortom, het geheel doet de met roem be kende firma A. W. SiJthoff, te Leiden, eer aan en kan allen belangstellenden met warmte wordon aanbevolen." Door hot bestuur van de Afdeeling Leiden van de „Koninklijke Vereeniging van gepensionneerde onderofficieren en minderen vaa bet Nederlandsche leger" werd gisteravond aan 8 leden en 7 weduwen, voor de lste maal in dezen winter, een bedrag van 332.50 uitgekeerd; 3 leden ontvingen ieder 30, 5 leden 25, 3 weduwen 22.50 en 4 weduwen ieder 12 50. De 2de luit. J. C. Rijk, van het lste reg. inf. te Den Helder, wordt 1 Januari over geplaatst b{j het éde reg. inf. te Leidon. De Nederlandsche mail is hedenavond alhier te verwachten. De commissie voor de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen in het schattingsdistrict Leiden zal deze week haar werkzaamheden in de ge meente Oegstgeest aanvangen. De beer J. A. Steinze, te Raamsdonk, is benoemd tot onderwijzer aan de Christelijke School te Katwyk-aan-Zee. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen ds. L. Okken, te Spijk. De heer H. C. J. Gritters, ingenieur bij het Centraal-Station voor electrische stroom- levering te 's-Gravenhage, is benoemd tot adjunct-directeur van de gemeente-fabrieken voor gas en electriciteit te Rotterdam. Bij de firma J. C. Blooker, te Amster dam, is een schrijven ontvangen van den heer H. Kruys, te St.-Petersburg, meldende, dat bij het Hollandsche comité aldaar voor de Boeren reecs een bedrag van 10,000 roebels was ingekomen en dat de giften nog dagelijks toevloeiden. Uit Bordeaux is ook te Amsterdam eon schrijven ontvangen, meldende, dat de kleine Hollandsche kolonie daar tot heden een be drag van fr. 1100 bijeenbracht. Volgens de „N. R. Ct." is dr. J. De Haan, officier van gezondheid lste kl. te Utrecht, btnoemd tot cirecteur van het phyeiologisch en bacteriologisch laboratorium te Weltevreden. Hy volgt in die betrekking den tot hoogleeraar benoemden dr. C. Eyk- man op. Biykens by het Departement van Marine ontvangen bericht is Br. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee W. Allirol, 5 dezer Anaga- Punt (Teneriffe) gepasseerd. De ministers van justitie en koloniën giogen gisteren ter audiëntie by H. M. de Ko.iingin naar 'tLoo. De Gouverneur van Suriname, thans met verlof bier te lande, gaf gisteren iQ het Departe ment van Koloniën audiëntie. In de eerste dagen van December a. 8. zal by naar Paramaribo scheep gaan. De tweede ambulance van het Ned. Roode Kruis, die behoudens onvoorziene omstandigheden 25 November a. s. van uit Amsterdam naar Lorenzo Marquez vertrekt, bestaat, behalve den leider, uit 6 vrouwelijke en 6 maniyka personen, waarvan 2 artsen. Als hoofd van den verplegingsdienst zal naar wy vernemen optreden mej. EL Slot, hoofd van het Zusterhuis in het gesticht te Meerenberg, vroeger directrice van de ver- plegingsiorichting van het Roode Kruis te Rotterdam. De beide commission te Amsterdam en te Dordrecht, voor het geven van inlichtingen omtrent de mee ten oorlog getrokken Hol landers, zyn tot één samengesmolten. Wederzyds zullen de berichten en adreBsen steeds worden gewisseld. Met de kennis geving aan de dagbladen, na een voldoend tydsverloop voor inlichtingen aan de aan vragers en verdere belanghebbenden, is het Amsterdam8ch Comité belast. Deze hebben dus van uit Dordrecht geen mededeeliDg te verwachten. Het adres in Amsterdam is: Tran8valia De Graeff; in Dordrecht: Secre tariaat Algemeen Nederlandsch Verbond. De Am8terdam8che Assuradeuren-Ver- eeniging heeft besloten tot opzegging van molest risico voor alle coctractscbepen en open polissen. By de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging is tot heden ingekomen en op do lysten ingeteekend tot een bedrag van 220,000. Naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken heeft de commissaris der Koningin de gemeentebe sturen, voor zoover noodig, herinnerd aan de bepaling van Art. 14 derde lid der Wet van 24 Mei 1897 (Staatsblad No. 156), met ver zoek by den Raad te bevorderen om de hef fingen betreffende rechten en loonen, welke dat college n& 31 Dec. a. s. wenscht te hand haven en die nog niet opnieuw zyn vast gesteld ten spoedigste opnieuw vast te stellen en daarna onmiddeliyk ter goedkeuriog in te zenden. Tevens wordt verzocht den Raad te wyzen op de wenschelykheid van gelyke, spoedige ▼aststelling en inzending van verordeningen betreffende heffingen als bedoeld in Art. 238 der Gemeentewet, welke tot 1 Januari a. s. zfjn goedgekeurd en die men na dat tydstip wenscht te handhaven. Per stoomschip „Prins Hendrik" van de Stoomvaartmaat8chappy Nederland is gisteren te Amsterdam een aetachemeot troepen uit Indiö gerepatrieerd, waarty twee ridders van de M. W. O waren: de cavalerist eerste klasse C. Bos en de sergeant der infanterie J. N. Pierot, over wien wy verleden week het een en ander mededeelden. By aankomst aan de Handelskade werden de militairen ontvangen met muziek. De plaatselyke commandant, kolonel A. P. Klercq, en de heer G. P. Wynmalen Jr., kapitein- commissaris van afmonstering, spraken de manschappen op de gebruikelyke wyze toe, waarna zy naar het militaire logement aan de Lauriergracht geleid en daar feesteiyk ont haald werden. Naar de „Arnh. Ct." verneemt, is aan het Departement van Oorlog de na de laatste wyzigtngen geldende tekst der Militiewet van 1861 in bewerking, waarnaast de wyzigingen worden afgedrukt, welke daarin volgens het vóór eenige weken Ingediende ontwerp zyn voorgesteld. Te Apeldoorn is op 63-jarigen leeftyd overleden ds. G. Klaarhamer, emeritus predikant by de Geref. Kerk te Rotterdam B. Hy diende sinds 1877 achtereenvolgens de Kerken te De Meern, Raamsdonk, Montfoort en Rotterdam B. Ned.-Herv. Kerk. Zestal: te Delft (vac.-dr. A. Drost Dz), J. A. Van Boven, te Oud Beier land, H. Van Griethuizen Az., te Oosterwolde, E. J. Homoet, te Ouderkerk aan den IJsel, G. Nyenhuis, te Veenendaal, C. J. Leenmans H.Az., te Zetten, en W. Van der Waal, te Overschie. Het stoomschip „Admiral" arriveerde 1 Nov. van Mozambique te Del3goabaai; de Cluden" (Holland-Amerika-lyn) arriveerde 6 Nov. van Nieuw-York te Amsterdam; de Kónig", van Amsterdam naar Oost Afrika, vertrok 3 Nov. van Lissabon; de „Koningin- Regentes", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 6 Nov. te Suez; do „Smeroe", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 5 Nov. te Southampton; de „Prins Willem 111", van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 5 Nov. Ouessant; de „Prins Willem V" vertrok 5 Nov. van Nieuw-York naar West Indié; de „Soenda", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Nov. te Port-Said; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Nov. Perim. Alfon. Aan de naamlooze Yennootschap tot vervaardiging van toiletzeep, reukwater, enz. is vergunning verleend tot het oprichten eener fabriek in het perceel Sectie A Nob. 1736, 1839 en 1840. Hillegom. Reeds sedert geruimon tyd zyn er hier en daar &temmen opgegaan om in onze nyvere streek een teltphoon-verbinding tot stand te brengen, die het oncerling handels- en gemeenscbapsverkeer vergemakkelijken en bespoedigen zou. By de groote afstanden, die er bestaan tusschen de diverse export-huizen, zoowel onderling als met de zaken, die zich alleen met den tinnenland6chen handel bezig houden, zou dan ook een telephoon van zeer veel nut zyn, niet alleen om zich elk oogenblik met zyn handelsvrienden te kunnen onder houden, maar ook in het verkeer met telegraaf kantoor en spoorwegstation. Immers, hoe ver men ook afwoont, beide inrichtingen worden nu tot in ieders kantoor gebracht. (Telegrammen mogen per telephoon besteld en aangenomen worden). Reeds bovenomschreven voordeelen wettigen het totetandbreDgen van een tele- pboon net in ons district en is eenmaal het net gereed, hebben zich velen aangesloten en wordt onze telephoon intercommunaal verbonden dan zal het biyken dat de telephoon is van onberekenbaar nut, die als het ware de kleine gemeenten uit haar isolement verlost. Zoo dacht er ook de Commissie over die uit den „Yerzendersbond" gevormd was en die het initiatief nam om de mogelykheid van een telephoon-net in het district Hille- gom - Sassenheim aan een onderzoek te onder werpen en te bespreken. Dank zy het ernstig streven en de be moeiiogen dezer heoren, is er thans een Commissie tot stand gekomen, wier doel het is om met bebdlp van, zoo mogeiyk, aller medewerking een telephoon tusschen Hillegom, Lisse c-n Sassenheim tot stand te brengen, om daarna het Ryk te verzoeken deze lynen met het intercommunaal verkeer te verbinden, zoodat men zyn zaken in Amsterdam, Rotter dam, Berlyn, Brussel, Parys, enz. enz. met bekwamen spoed zal kunnen afhandelen. Om dit doel het best te kunnen bereiken was het bun streven om kapitaal en belang hebbenden by een telephoon samen te doen gaan, m. a. w. het wenschelykste zou zyn dat ieder abonné tevens aandeelhouder zou zyn in de op te richten Maatschappy. Heden ontvingen wy het prospectus van die Maatschappy, welke don naam zal dragen van „Bloembollen district Telephoon Maat schappy." By het doorzien van het prospectus biykt het ten duiJeiykste, dat de zaak niet op touw is gezet om daarop winsten te behalen, coch zuiver en alleen om het algemeen belang te bevorderen. Het kapitaal, dat op het oogenblik gevraagd wordt, is 20,000, verdeeld in 200 aandeelen a 100. Ieder houder van een aandeel is gerechtigd 5 minder te betalen op het abonnements tarief, dat op 50 is gesteld. Zy, die wel aandeeleQ nemen, doch geen abonnement, krijgen toch een uitkeering van 5, oie eerst van de te maken netto-winst wordt afge trokken. Wat daarna overbiyft wordt over verschillende hoofden verdeeld. Daarby komt o. m. voor 20 pCt. voor vermindering van het abonnement. Hoe meer abonnó's dus, hoe meer winst en hoe lager abonnementsprys. Hier is dus wel alles gedaan om het wel slagen van de zaak te verzekeren, en er valt daarom niet aan te twijfelen of deze zaak van zoo overwegend belang zal steun vladen. Als commissarissen treden voor bet eerst de volgende heeren op: Th. Yan Waveren, lid der firma M. Yan Waveren Zonen, te Billegom; G. Kruyff, lil der firma Gt. v. Waveren Kruyff, te Sassenheim; Ed. De Lanoy, directeur van de Hillegomsche en Lissesche Bankvoreenigingen. Yerder de heeren A. Kreuiter en H. A. Roelvink, te Hillegom. Dezen stellen zich voor als directeur te benoemen den heer P. J. De Kanter, electr. techn. ingenieur te Amsterdam. Hazerswoude. De negentienjarige timmer mansgezel P. Van Exter, die ruim vier weken geleden uit do kap van een te Wassenaar in aanbouw zfinde villa op een zeven meter lager liggenden balk neerstortte, is Zondagavond door zfin vader per rytuig huiswaarts gehaald. Hoewel de jongeling, van wien niet minder dan zeven ribben gebroken waren en wiens inwendige teedere organen ernstige beleedi- gingen hadden ontvangen, wellicht nog in maanden geen arbeid van belang zal kunnen verrichten, is hy, voor zoover de wetenschap vermag te oordeelen, geheel buiten levens gevaar en mogen we ons met de familie ver- blyden, dat de byna „verloren zoon" - gelukkig alle gedachte aan de gewone beteekenis van die uitdrukking buitengesloten haar is weergegeven. By al de ondervonden pyn en smart heeft dit ongeluk evenwel ook nog een sterk ver lichte zyde. Als P. Yan Exter in latere jaren aan zyn vreeseiyken val terugdenkt, zal hem altyd onmidueliyk de liefderyke en zorgvul dige behandeling van den geneesheer dr. P., de hartelyke en teedere verzorging van den logementhouder T. v. d. Z. en echtgenoote, by wie by kost en inwoning genoot, en de ongeveinsde belangstelling van de toekomstige bewoners der villa, die dageiyk in woorden en daden geuit werd, als een liefiyk beeld voor oogen treden. Die menscheD, en we mogen zeker wel zeggen, inzonderheid de eerstgenoemde, aan wien, zooals de vader het uitdrukte, zyn zoon naast God het leven te danken heeft, hebben zich onwillekeurig een e.rzuil in het hart van onzen jeugdigen dorpsgenoot gesticht. Te beginnen met 1 Januari 1900 zal door de gemeente voor iedere huweiyks- ▼oltrekking, die op een anderen tyd of wyze verlangd wordt dan in art. 4 der Wet van 23 Augustus 1879 voor kostelooze huwelyks- voltrekking bepaald is, van de belanghebbenden worden geëischt: a. y f g u 1 d e n, op alle werkdagen tus schen elf uren des voormiddags en één uur des namiddags; b. tien gulden, op alle werkdagen tus schen negen en elf uren dea voormiddags en tusschen één en vier uren des namiddags; c. v y f en twintig gulden, op Zon en erkende Christeiyke feestdagen of op eonig ander uur, niet begrepen in de sub a en b omschreven©. De inning dezer gelden geschiedt door den ambtenaar van den Burgoriyken Stand. Koudekerk. By den burgemeester is van iemand, dio onbekend wenscht te biyven, alsnog ontvangen voor de Zuid-Afrikaansche Boeren 1.26s, zoodat door hem aan het bestuur der Ned. Zuid-Afrikaansche Yereenlglng te Amsterdam is overgemaakt de ronde som van 265. Onze dorpsklok was in de laatste dagen erg van streek, kreog eindelyk een flauwte en gaf geen geluid meer. De burgemeester beeft toen het advies Ingewonnen van den Koudekerkschen wonder- dokter op bet gebied van toren-uurwerken, klokken, enz., die de patiënt thans weder heeft bygebracht. We willen maar hopen, dat haar herstel een tlyvend herstel zy; dat zy nog langen tyd een goede gezondheid geniete. Het bestuur van den Hondsdykscbeo Polder maakt ty publicatie aan belangheb benden bekend, dat op Maandag 13 November a. s. schouw zal worden gedreven over do polderwerken, zoods kaden, wateringen, zwetten, slooten, enz., tot gemelden polder behoorende. Yoor meerdere byzonderhe ien verwyzen we belanghebbenden naar boven genoemde publicatie. Leiderdorp. Een collecte, ten behoeve van het Transvaal comité gehouden ter gelegen heid van het jaarfeest van het werklieden verbond „Patrimonium," afdeeling Leiderdorp en Omstreken, bracht op 22.50. Noordwykcrhout. De weleerwaarde he r D. J. Van Aalst JrNed.-Herv. predikant alhier, maakte aan zyn gemeente bekend, dat hy beroep had ontvangeD naar Wageningen. Volgens door heeren kerkvoogden der Hervormde Gemeente alhier vastgestelde en goedgekeurde lyst bedraagt het aantal stem gerechtigde leien 59. Op Donderdag 9 en Maandag 13 November a. s., telkens des middags te twaalf uren, zal ter secretarie dezer gemeente zitting worden gehouden tot inschryving van leerlingen voor de herhalingsschool voor den cursus 1899/1900, die den 16den dezer een aanvang zal nemen. Oudshoorn. De burgemeester maakt bek end, dat aanvragen om ontheffing van werkelyken dienst ten behoeve van geestelyken, enz. mot de vereischte stukken, by den burgemeester der gemeente, waar zy voor de militie zyn ingeschreven, moeten worden ingediend tus schen 20 Januari en 1 Februari 1900. Een fietsryder, vaD 's-Moienaarsbrug af komende ryden, kwam tegen een buis terecht, zoodat het voorwiel geheel in elkaar werd gedrukt. Zwammordam. De collecte aan de huizen der ingezetenen, alhier, voor onze stamver wanten in Transvaal, gehouden door mevrouw Schreuder en mejuffrouw G. Van Tiel, heeft de aanzienlijke som van 300 opgebracht, welk bedrag heden aan de vereeniging het Roode Kruis is afgedragen. Zoeterwoude. Ten vervolge op het bericht van gisteren over den brand ty W. Los, zy gemeld, dat de brand is ontstaan in den hooiberg. Het woonhuis is geheel gespaard, de koestalling daarentegen met den daarnaast gelegen hooiberg is een prooi der vlammen geworden. Het vuur woedde by het afzenden van dit bericht nog voort, hoewel reeda gis teravond en den geheelen nacht door gewerkt is aan het uitgooien van den homberg, dio één vuurkolom was. De belendende woning der wol. J. Van Haaster beeft ook een oogenblik in brand gestaan, doch toen de beide brandspuiten uit de Weipoort en den Vliet op het terreii^ kwamen, was deze spoedig gebluscbt. De aan deze woning aangebrachte brand- en water schade is derhalve niet groot. De scha ie by W. Los wordt door verzekering ge ekt. Da oorzaak van den brand is tot heden oobekend. De brandweer was spoedig ter plaatse en verleende krachtdadige hulp, anders vrare de woning niet gespaard gebleven. De woning behoort aan jhr. Elout van Soeterwoude, in Den Haag. Door B. en Ws. dezer gemeento zyn de ingezetenen by afkondiging herinnerd aan hun verplichting tot het doen van aangifte voor de bevolkingsregisters. Het suppletoir kohier van den hoofde- lyken omslag voor 1899 is door Ged. Staten goedgekeurd tot een bedrag van ƒ68.85. Het kobier bevat 31 aangeslagenen. Wy ontvingen heden: Van de leerlingen van de school van den heer G. Japikse 56.33; van de openbare school te Leimuiden (boofd de heer J. C. Korthals) nog f 0.25; gecol lecteerd in de diaconale collecte dd. 5 Nor. in de Pieterskerk: Vele kleintjes maken een groote ƒ1.—; in de Hoogl. Kerk: H. K. ƒ10.50; Marekerk: X. Y. 0.50 en „voor Trans- valers, ik kan niet meer, myn man verdient geen cent" 035; van het personeel der fabriek Ververstraat van de firma P. Clos Leembruggen 10 60; het gratis-biljarten by den heer Erades, Kraalerstraat, ƒ8.821/!; C. N. d'A. ƒ!.-;

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1