N°. 12180 Dinsdaa; 7 IVoyember. A0. 1899 $eze <Qwant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nederlandsch Znid-Afrikaansclie VcrecDigiug. f4770.64. Leiden, 6 November. PRIJS DBZEH GOUBAHT» Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PRUS DER ADVERTENTIËH'l Van 1—6 régels f 1.06. ledero regel meer f 0.17J. Oröoterq letters naar plaatsruimte Voor bet incasseeren buiten de stad wordt f 0.06 berekend. Tot hedenmiddag drie uren nas ons, met het gisteren rermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig b\jna om mee te deelen, dat wy ons Toortdurend ook voor de toezending van inge- Yulde biljetten blyven aanbevelen. Blanco inteekenbiljetten liggen aao ens Bureel ter beschikking. B\j beschikking van den generaal majoor, commandant der 1ste divisie infanterie, worden, met ingang van den 20sten November e.k., overgeplaatst de 1ste luitenant Overstryd van het 3de bataljon 4de regiment infanterie by het 4do bataljon te Leiden, en do 2de luitenant Le Poole van het 4de bataljon 4de regiment infanterie te Haarlem. De heer P. J. Bouman, te Voorschoten, komt voor op de voordracht voor onderwijzer te Diemen. Men schryft uit 's-Gravenhage: De beteekenis, die in enkele kringen In deze stad en in het buitenland gegeven wordt aan het vertrek van den Fngelschen gezant ty ons Hof, Sir H. Howard, strookt niet met de feiten, die daaromtrent bekend zyn. Het Is zeer onwaarschijnlijk, dat de Brit- eche vertegenwoordiger de r-.sUentie heeft ▼erl ten met het oog op het vreugdebetoon hier en te Amsterdam over de overwinning der Boeren. Ten eerste stond h t vertrek met verlof reeds vast vóór dat de gunstige berichten ons land bereikten en hoogst vermoedelijk zou de hetr Howard ree s vroeger vertrokken zijn met jaariyksch verlof, ware niet zijn tegenwoordigheid hier ter stede vereischt bij de onderteekening van de verdragen der Vredesconferentie, waartos Sir Pauncefote opz tteiyk uit Washington naar Den Haag fs gekomen. Voorts was jl. Maandag reeds bekend, dat de gezant Dinsdag zyn buitenlandsche eis zou aanvaarden, en deDzelfden avond was xijn familie reeds vooruitgegaan. ZExc. vertrok in den avond van Dinsdag, slechts weinige uren nadat de berichten om trent de voordeelen, door de Boeren behaald, den eersten indruk in de stad hadden teweeg gebracht en ztker vooroat de uitingen van vreugdebetoon in den ochouwburg te Am- etercam bekend waren. Al deze omstandigheden wijzen dus op geen enkel verband tusschen het openlijk vreugdebetoon van een deel der ingezetenen on het verlrek van den gezant. Daarbij komt, dat de laatste maanden des jaara in den regel worden aangenomen als verloftijd van do meeste gezanten der Mogend heden alhier, zoodat thans met gelyk doel buitenslands vertoeven de diplomatieko ver- tegenwoor igers van Duitscbland, Frankryk, Italië, Oostenryk-Hongarije, Spanje, Portugal on Noord Amerika. Ook is hot bekend, dat het vrlof van den Engelschen gezant omstreeks Kerstmis zou eindigen. „Het Vad." ontving do volgende offi- ciëele mededeeling: ,Het bestuur van het Haagsche mannen- comité van Het Roode Kruis heelt bet, door zyn voorzitter, dr. Ruysch, eenige dag6n ge leden aan het hoofde omité van Het Roode Kruis gedaan aantod om voor een tweede ambulance, bestemd naar Oranje-Vrystaat, de noodige gelden byeen te brengen en die expeditie uit te rusten met groote instemming vernomen en besloten dit voorstel tot het zyoo te maken. Heden is dit ter kennis van het hoofdcomité van Het Roode Kruis gebracht." Op initiatief van een der adelborsten wtrd onder hen een collecte gehouden ten bate van Het Roode Kruis; deze tracht 220 op, terwijl het voornemen bestaat om de opbrengst van een collecte by de a. s. uitvoering van de comedie club „Talia," die in het Kerstverlof te 's Gravenhage zal plaats hebben, eveneens voor dit doel te bestemmen. De collecte te Delft en te Hof-van-Delft heeft met inbegrip der collecten, gehouden by de bedestonden in de Ned.-Duitsche en Geref. Kerken aldaar, opgebracht tyna f 6000. EBB In het „Weekblad voor het Notarisambt" ia een staatje opgenomen, waaruit liykt, dat het ty kon. besluit van 29 Sept. 1892 ver oorloofde maximum aantal notarissen, bedra gende 921, in de verste verte niet is over schreden, zelfs niet in één arronoissement, vermits het werkeiyk aantal notarissen 833 bedraagt. De teraardebestelling van mr. O. W. Star Numan zal Dinsdag a. s. op Oud-Eik-en-Duinen plaats hebben. Te 11 uren des voormiddags zal de stoet het sterfhuis verlaten. In een brief uit Pretoria, geschreven in de eerste dagen van October en aan de „N. R. Ct." ter inzage afgestaan, komt voor een opsomming van eenige Nederlanders, die naar de grens trokken: Byieveld, Coster, Kruseman, Kakebeeke, Groskamp, Wicher- link, Steuerwald, Rutgers. Do leeraren van het gymnasium hadden aanzegging gekre gen, dat zy voorloopig op het gouvernements kantoor dienst moesten doen. De officier van gezondheid der 2de klasse A. C. F. R. Ockerse, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op Don activiteit gesteld. De proef betreffende het herstellen van gewasschen lyfgoederen van militairen met 1 November geëindigd zynde, zoo beeft de hoofdintendant het voorstel aan den Minister van Oorlog gedaan van 1 Jan. a. s. af de herstellingen voor Rijksrekening in verecbil- lende waschinri.htingen te doen geschieden. Gedurende de maand Ostoner zyn by het koloniaal werfdepot aangenomen 54 mao, t. w. 30 Nederlanders, 11 Btlgen, 10 Duitschers en 3 Zwitsers, en werden 6 mindere militairen van de verschillende corpsen van het legir hier te lande overgenomen. Te Bergen-op-Zoom is overleden op 87 jarigen leeftyd de pep. dirigeerende officier van gezondheid F. C. Hermus. De overledene was dé oudste gep. officier van gezondheid en gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Tot leeraar in de hygiëne aan deRyks- normaallesaen te Hilversum is, in de plaats van dr. Lingbeek, benoemd dr. B. Borneman, aldaar. De heer C. Bogaerts is voor den tyd van één jaar tot leeraar aan de Koninklyke School voor Nuttige en Beeldende Kunsten te '8 Hertogenbosch benoemd. Dr. He8selink, leeraar ln de natuurlijke historie aan de Ryks Hoogtre Burgerschool te Groningen, heeft met ingang van 1 Januari a. s. e» rvol ontslag uit die betrekking gevraagd. De Commissie voor de „Galery van por tretten van Nederlandsche Tooneelkunstenaars in den Stadsschouwburg te Amsterdam" deelt ons mede, dat B. en Ws. het door den heer H. A. Sangster geschilderde portret van wjjlen Mevrouw Christine Stoetz ter plaatsing hebben aanvaard. De heer J. D. Koster, officier van ge zondheid lste kl., die als leider van de tweede ambulance naar Zuid-Afrika, vanwege het Roode Kruis uitgezonden, zal optreden, zal van heden af voor die zaak dageiyks te 's-Gravenhage van 1 tot 2 uren te spreken zyn aan zyn adres: De Ruyter-straat No. 112. Graaf Starzenski, vroeger legatieraad van Oostenryk te 's Gravenhage, heeft gister ochtend de residentie verlaten, ten einde zich via Parys naar zyn nieuwen post Rome te begeven. De vertrekkende diplomaat werd aan bet Hollandsche spoorstation o. a. uitgeleid door den Russischen gezant ty ons Hof. Naar wordt gemeld, worden besprekingen gevoerd om het „Amsterdamscbe a Capella Koor" weder te doen optreden. De vraag is alleen wie als leider zal fungeeren. De vaandrig G. H. Fabius, van het 4de reg. inf., is voorgedragen tot reserve-2den luitenant by dat corps. De gepens. luit. kolonel van het O.-I. leger Yon Hombracht is te Amersfoort over leden. Naar aanleiding van het door baron V«n Goltsteio, onzen gezant te Londen, aangevraagd eervol ontslag, schryft de Haagsche corres pondent van de „N. Gr. Ct Men heeft het door baron Van Golt6tein, onzen gezant te Londen, aangevraagd en naar ik verneem, ook reeds door H. M. de Koningin verleend eervol ontslag, met 1 Jan. e. k. met de diplomatieke en politieke gebeurtenissen van den jongsten tyd ln ver- baDd gebracht. Ik kan u verzekeren, dat cit verband absoluut niet bestaat. Baron Van Goltstuin, wiens gezondheid met het klimmen der jaren Diet zoo volmaakt meer is, had voor geruimen tyd reeds het voornemen op gevat en te kennen gegeven, om zyn ambt neder te leggen. En het is er nu ook toe gekomen, omdat er, in verband met een vry omvangryke mutatie, in ods corps diplo matique thans meer dan te voren aanleiding toe bestond. Dezer dagen zal de verandering in do samenstelling van een deel onzer diplo matieke vertegenwoordiging bekend worden. De Raad van Middelburg besloot, het maximum der opcenten op het personeel te verhoogen van 70 tot 100. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavia, arriv. 4 Nov. te Padang; de „Cluden," van Nieuw- York naar Amsterdam, is 5 Nov. Dover ge passeerd; de „Cyclops" arriveerde 5 Nov. van Java te Amsterdam; de „General," van Oo=t- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, is 4 Nov. Aden gepasseerd; de „Koning Willem I," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 5 Nov. Gibraltar; de „Prins Hendrik" arriveerde 5 Nov. van Batavia te IJmuiden; de „Prins van Oranje" vertrok 5 Nov. van Amsterdam naar Batavia; de „Rotterdam" vertrok 4 Nov. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Dean" (Kon. W.-I. Maildienst) vertrok 5 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem IV" arriveerde 31 Oct. van Amster dam te Paramarito; de „Ardjosno," van Rot terdam naar Java, passeerdo 4 Nov. Forte- spuria. Bodegrayen. De Transvaal- en Vrystaats- collecte heeft alhier opgebracht ƒ1150. Uazcrswoude. Zaterdag avond ontving ds. A. Keers ter herinnering aan de Gemeente, die hy ruim vyf en twintig jaar als herder en leeraar heeft gediend, doch nu om gezond heidsredenen weljra zal verlaten, een prachtige massief notenhouten aanrechttafel (bufletvorm) met donkerkleurig marnieren blad en spiegels in den achterwand. Het stuk, waarvoor leden en zelfs enkele niet leden der Ned.-Herv. Gem. hun gaven hebben geofferd, voldoet uitstekend en is afkomstig uit de fabriek van den heer Mesker, HoogewoerJ te Leiden. Noordwyk-aan-Zoo. Naar wy vernomen, zal a. s. Woensdag met eenige plechtigheid de nieuwe kerk der Ned. Ger. Gemeente alhier in gebruik genomen worden, 's Avonds zal de voormalige predikant van hier, ds. De Vlieg van Hoofddorp, voorgaan. Het gebouw, dat aanzienlijk grooter is dan de oude, afgebroken kerk, is binnen den tyd van vyf maanden op dezelfde plaats opge trokken door den aannemer, den heer C. G. J. Alkemade te Noordwyk-Binnen en maakt, ▼oor zoover we naar het uitwendige mogen oordeelen, een zeer gunsligen indruk. Terwyi het vorige gebouw torenloos was, pry kt de nieuwe kerk met een bescheiden, aan de vier zyden boogvormig opengebouwden toren met stompe, eveneens vierkante spits. Voorschoten. Nog wordt melding gemaakt van een by den burgemeester iogekomen gift voor de Transvaal van 10, waardoor het totaal der in deze gemeente ingezamelde gelden sttfgt tot /"724.73s. Wassenaar. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October in de Rykspo8tspaarbank ingelegd f 2900.46, terug betaald f 2554.73. Het laatst door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 804. Door het Rykstelephoonkantoor werden gedurende die maand verzonden 91 en ont vangen 101, te zamen dus behandeld 192 telegrammen. Zwammerdam. Ds. H. A. Van Oorde, predikant by de Remonstrantsche Gemeente alhier, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 40 jaar het predikambt te Hazerswoude begon. Dat het den jubilaris gegeven moge worden nog een reeks van jaren aan het hoofd zyoer Gemeente te staan I Zoetermeer-Zogwaard. De werkzaam heden der coöperatieve landbouwvereeniging „De Eendracht" alhier zjjn thans zoover ge vorderd, dat in de afgeloopen week reeds een en ander veevoeder aan de leden is afgeleverd. Zegwaard. Zaterdag had alhier een treurig ongeluk plaats. Het 8-jarig dochtertje van P. GahrmaDQ is, zonder dat het door iemand vrerd opgemerkt, vermoedeiyk van den draai in het water gevallen en verdronken; alle mogeiyke moeite werd nog in het werk ge steld om de levensgeesten op te wekken, maar bet mocht helaas niet baten. De in middels gebaalde arts, de heer A. Meerburg, kon slechts den dood constateeren. De twee patiënten, die alhier aan febris tyjphoïdea ïydende zyn geweest, zyn weer in zooverre hersteld, dat door dr. L. J. Vries man alhier de verklaring is afgegeven, dat de besmetting ls geweken. L'Union fait la Force. De Leidsche tooneelvereeniging „L'Union fait la Force", opgericht 4 November 1894, begon Zaterdagavond omsteeks negen uren haar 13de uitvoering met Introductie ter ge legenheid van haar vy(jarig bestaar. üernituwe „conc:rtzaal" van Hotel „Du Nord", de v i- eenigingsplaats, was daarvoor een feesteiyk aanzien verleend door twee groepen grotne planten met chrysanten. Nadat het flinke orkest, onder leiding van den heer H. J. Van Leeuwen, den marsch „Eendracht maakt Macht", een ouverture cn een wals had ten geboore gebracht, opende de president het feestclyk samenzyn met een voor de leden der Vereeniging bclangryke toespraak. Hy riep allen het welkom toe, stond stil by het ontstaan der Vereeniging en baar geschiedenis; vermeldde o. mdat dcor haar werden gegeven 12 groote en 5 kleine uit voeringen of gezellige bijeenkomsten, boe er by een Vereeniging als dtze geen sprake kan zyn van een bepaald aantal leden coor allerlei veranderingen; herdacht hoe ook zy donkere tyden had beliefJ, maar wees er tevens op, at de donkere wolken gelukkig waren wegge dreven en dat haar ledental sterk was ver- meer.erd, waartoe zeker niet weinig had bygedragon deze zinsnede aan het slot van een verslag in het „Leidsch Dagblad" omtrent een uitvoering, door ce Vereeniging gegeven: „Deze Vereeniging is bet waard, dat haar ledental stUgt." Welnu, thans bedraagt het getal leden en donateurs een vijftigtal. Ook het nut der beoefening van de tooneelspeclkunst werd aangetoond, dank gebracht aan de werkende dames en heeren en tot de genoo- digden het verzoek gericht als li i tot de Vereeniging toe te tred n. Met etn „Leve L'Union fait la Forcol" eindigde de voorzitter, waarop gejuich en fanfares weerklonken. Alenu werd gezongen door eenige dames en heeren „Voorheen en Thans", een gelegen heidslied. Daarna hadden eenige plechtigheden plaats. De heer H. Botermans bood onder een toe spraak, namens hem en den heer C. Versnoy, den voorzitter voor de Vereeniging een schoone ledenlyst aan. De heer Botermans nam daar van de zorg voor de omiysting op zich, ter wijl de heer Versney, naar de voorzitter in zyn dankbetuiging vermeldde, voor het inwen dige werkzaam was. Het geheel ziet er keurig uit. Namon8 den heer J. A. C. Bink bood dezelfle heer Botermans met een andere toe spraak een piëdestal voor de banier, in do zaal aanwezig, aan; terwijl uit naam van eenige dames van leden en donateurs mej. C. M. S. Dorsman een prachtigen krans over handigde met linten in de kleuren der Vereeni ging, ter eere van haar vyfjarig bestaan. Ook mej. D. sprak daarby eenige woorden, weer beantwoord door den president. Do geestdrift was ten top gestegen en uitto zich in gejuich en fanfares. Een vroeger aan de Vereeniging geschonken krans was ook to voorschyn ge haald en werd, van frissche linten voorzien, evenals do nieuwe opgehangen. Nu ging men, na nog wat muziek over tot de opvoeriog van „Arthur of zestien jaren later", tooneelspel in twee bedrijven. Het werd goid gespeeld. Vooral Marie en Arthur hLlden zich kranig, terwyi ook van de anderen, zon der in kleine byzonderheden te treden, kan gezegd worden, dat bléek, dat zij hun best hadden gedaan. Allen kenden uitstekend hun rol. Haa Kitty een omvangrijker rol gehad, dan zou ze ongetwijfeld ook veel lof ingcoogst hebben. Jerome Duflot was in zyn element, lord Melvil croeg zyn uniform met waaroigheid, Jobson beviel ons het minst, wellicht daaraan toe te schryven, dat de andere dilettanten thane zoo uitblonken. De heer P. J. Boom verscheen als Driek met een scharenslyperswagen ten tooneele. Zyn wiel was een beetje tegen draaiery; dat was lastig voor Driek, die coupletten zoog, welke betrekking hadden op Transvaal eri opwekten om wat af te zonderen voor onze etrydende verwanten en de hunnen. In den raad des voorzitters was het echter anders besloten, want de Leidscho vereeniging voor „Schoolkindervoeding" had zich schrifteiyk om steun tot het bestuur gewend. Dies werd voor haar gecollecteerd. De opbrengst der inzameling op ontbytborden bedroeg f 14.866. Nog werd opgevoerd het biyspel met zang ln twee bedryven „Drie Genieën op éóne kamer", een stuk, dat door zyn dwaasheid den lachlust opwekte. Het viel ons op hoe goed hierin de deurwaarder optrad. Den ser geant-werver op verzoek van het bestuur hulde voor zyn goede hulp, in dit stuk ver leend l Wy willen er nog melding van maken, dat om zoo te zeggen het eerste stuk (bet tooneel- sp 1) onder Engelsche vlag voer. Daaron werd op het tooneel tusschen b.t eerste en tweede bedrijf na de Engelsche de Trans- vaalsche vlag vertoond, terwyi de muziek het Transvaalsche Volkslied speelde. Het was een ware ovatie aan do worstelende Zuid Afri kaners, onze iroedercn. Een bal besloot het samenzUn. Gisteren Zondag, hal in Hotel „Du Nord" een gezclligo bijeenkomst plaats van leden en donateurs met bun dames. Daar kon men bespreken het succes van „L'Union fait la Force", dat ni-t trotsch make, maar aan- 8pore tot streven naar nög biterl Uit de „Staatscourant". Kon. besluiten. Benoemd tot borgemees'.er van Diemen, J. II. De Kieviet; van Zuid-Schar- woude, J. \V. C. Kroon, secretaris dier gemeente, en vun Lonoeker,K. lacobs, secretaris dier gemeente. Bij bet departement van oorlog benoemd tot commies, de adjunct-commiezen W. H. N.Meltzer on P. Vrugt en tot adjunct-commies de lste klerk J. Luid, allen van opgemeld departement Door den minister van koloniën is de heer G. M. A. Fibers gesteld Ier beschikking van den Gouveruour-Generaal van Noderlandsch-Indië, om te wordeu beuoomd tot üden stuurman bij de gouver- nements-marine aldaar. i Eersto bladzijde uit het dagboek van een lid Tau de Nederlandsche ambulance. ZalerJag, 28 October 1899. Zoo is dan de gewi' btige dag aangebroken, de dag van het vertrek naar Transvaal. Na afscheid genomen to he >i en van huisgenooten' en vrienden, tl.-ef ik alleen aan boord van do „Kónig", om van daar naar de aan wal staande familieleden te turen. Lang werd ons echt r daartoe de gelegenheid niet gegeven, want spoedig werden zusters en broeders verpletgsteis en verplegers by elkaar ge- ro pen ln het eetsalon der 2de klasse Daar vergaderd zynde, sprak professor Korteweg ons toe. Hy verklaarde, dat het hem onmo gelijk was, de gevoelens weer te geven, die in hem opwelden by het aans:houwen van die zusters en broeders, die uittogen om daar te helpen, waar de hulp zoo dringend noo ig was. Maar toch wees hy ons, in een prach tige en gevoelvolle rede, op onze plichten en op onze zoo schoone taak, nl. de menschheid te dienen zonder onderscheid van rang, stand of nationaliteit. Hy sprak verder over de moeilijkheden, welke wy allicht zonden onder vinden, en hoopte dat one werk met een goed succes mocht worden bekroond. Daarna sprak de voorzitter van de „Afdeeling Amster dam". Ook deze heer wees ons op onze schoone, doch moeilijke taak en wenschto ons een harteiyk vaartwel en tot weerziens too. Ten slotte werd nog het woord gevoerd door eon me isch student, die in het bijzonder aan de zusters, mede namens zyn collega's, hulde bracht voor haar moedig besluit om in den vreemde te gaan helpen, zoo geheel be langloos aan haar roeping gevolg gevende. Op al deze toespraken antwoordde dr. Ling beek, chef Von de ambulance, met een korte toespraak en eindigde met de woorden, die weinige en toch zooveel zeggende woorden: „Wy zullen onzen plicht doen." Daarna waren wy in de gelegenheid om verschillende touqmtten en andere fraaie bloemstukken te aanschouwen, welke aan de vertrekkende ambulance, en in het bijzonder aan de zusters, waren aangeboden. Men denke echter niet, dat hiermede de ovaties waren afgeloopen. O, neen! want ondanks het zeer vochtige weer, dat later 1q een gestadigen slagregen overgiDg, waren duizenden menschtn toegestroomd om ons te zien vertrekken en ons allen nog een laatBt vaartwel toe te roepen. De geestdrift was groot en aan het gejuich en gewuif kwam schier geen einde. Wel zag men in menig oog een traan glinsteren en menig ouder onderdrukte met moeite een snik, maar zeker zal het voor de achterbiy venden een troost zyn geweest, toen zü zeiven konden aanschouwen hoe geheel Nederland ons voornemen toejuicht. Zooals reeds gezegd is, werkte het weder niet medv om ons in opgewekte stemming to brengen, maar toch was ieder welgemoed en toen de regen later geheel ophield, heersebte er dan ook weldra een zeer prettige stemming aan boord. Om 10 uren v.m. werd het signaal gegeven van het vertrek en scheen het, dat het aan den wal staande publiek niet tot bedaren woe te brengen Ontelbaar waren de zakdoeken, hoeden en parapluies, waarmede gewuifd werd, en uit duizenden kelen steeg een daverend „hoezee 1" Niet alleen aan de plaats van afvaart, maar overal, waar wy langs stoomden naar Umuidon,

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1