N°. 12178 Zaterdag 4 November. A0. 1899 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Nederlundsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging. f4593.09. PRIJS DEZER COTRAKTj l maanden. 1.10. 1-40. A AC PRIJS DEB ADVERTEITYTÊÜ: Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17.J. "octero tetters naar plaats ruimte Voor hefc incasseeren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. late secretaris; W. J. Hubert van Beusekora, te Rotterdam, 2de secretaris; J. L. Fortuyn Droogleever, te Arnhem, lsto penningmeester; J. J. Heerma van Voss, te Amsterdam, 2de penningmeester, en G. J. P. J. Bolland, te Leiden. Men verzekert, dat Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Washing ton, mr. W. F. H. Von Weckhtrlin, sedert eenige maanden reeds met verlof te 's-Graven- hage aanwezig, niet op zyn post terugke rt, maar bestemd is als hoofd eener andere missie op te treden. Hy zou te Washington worden vervangen door W. A. baron Gevers, Hr. Ms. Minister-Resident te Bucharest. Vroiger hebben wy reeds gemeld, dat Hr. M3. buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Konstantinopel als gezant, zal worden geaccrediteerd to St.-Petersburg. Dbld Blijkens een met de Afrikaansche mail ontvangen particulier schrijven, vertrok het corps Hollandsche vrijwilligers, 200 a 300 man sterk, het eerst naar Zandspruit, waar een lager werd betrokken. Zy maakten het goed. Het stoomschip „Ardjoeno," van Rotter- cam naar Java, vertrok 2 November van Marseille; de „Bogor," van Javi naar Rotter- terdam, vertrok 1 Nov. van Port-Said- Benthuizen. De collecte ten behoeve van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vader land" zal aan de huizen der ingezetenen ge- hou ien worden op Woensdag -den 8sten dezer. Noordwyk. Gedurende de afgeloopen maand Octoatr werd in de postspaarbank ingelegd f 5873.23 tegen een bedrag van f 3493 64, dat werd terugbetaald. Hot laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 763. In den loop derzelfde maand werden aan het rijkstel&graatkantoor behandeld 665 telegrammen en wel: verzonden 220, ont vangen 323, opgenomen en vorder geseind 122. Oudshoorij. De heer W. W„ gisteravond per fiets huiswaarts keerende, werd door een fietsrijder aangereden, met het gevolg, dat de heer W. tegen den grond werd geslingerd en bewusteloos bleef liggen. De andere fietsrijder reed intusschen, na weder op de fiets te zijn gestapt, rustig zijns weegs en liet tot heden niets van zich hooren. Denkelijk na verloop van ongeveer 10 minu ten werd de heer W. in tovengenoemden toestand gevonden en per rijtuig huiswaarts gebracht. De toestand van den heer W. is op het oogenblik vrij wel. - De heer K. Jager, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, is met 1 Novem ber in functie getreden. De Minister bestrijdt het amenoemnt T?egens het onbestemde. Da heer Van Kol vordeoigt een am on dement om in de wet op to nomen het bedrijf van het exploitoeren van publieke vermaktiyk- heden. Spreker hoopt, dat do Kamer in do wet zal opnemen zoowel het boerenbedrijf als bet proletariaat onzer schouwburgen. De Minister en de C. van R bestrijden het amendement weg ns het onuogoiyke van con trole en het onbestemde. Het debat over art. 11 is geëindigd. HodenmiJdag balftwee stemming over de amendementen en het artikel. De heer Nolticg heeft voorgesteld, als sub amendement op het amendement-Drucfe er, te lezen in plaats van ten minste negentig percent: bongerd percent. De heer Fokker stelt voor io ark 11 te bepalen dat hij die dienstboden houdt voor persoonlijken, huiselyken of staldieDSt, voor de toepassing der wtt geaebt wordt een be drijf io art. 1 bedoeld uit te oefenen en werk gever te zijn; en dat hij oie be oelJe diensten teg' n loon verricht als werkman wordt be schouwd; en voorts aat deze Lepaling in werking treedt orie jaren na bet tijdstip be paal! krachtens art. 101, tweede lid. De vergadering der afdeelingen van de Tweede Kamer zou zich heden te elf uren bezighouden met bet onderzoek van de wetsontwerpen: aanvulling en verbooging van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor 1899 (aankoop van h t palels van wijlen prins FreJerik); naturalisatie van F. C. G. W. B-.ncque e. a.; begrooting van bet Pensioen fonds voor 1900; verkoop aan de provincie Groningen van den zeeoyk, genaamd Domein- cijk; wijziging t-n verbooging van Hoofdstuk VII B d«r Staatsbtgroo'.ing voor 1898; goeokeunng der Conventie van Brussel tot herziening van bet minimum invoerrecht op alcoholische cranken van de convontioneele zóne van Afrika; renteloos voorschot voor den Westlandschen Stoomtramweg; renteloos voorschot voor een stooaitramweg van Nij megen naar Wamel; onteigening voor een vaart in de gemeente Bovenkarspel; hegrooting der Landsdrukkerij voor 1900; onteigening in de gemeente Utrecht ten behoeve van het ziekenhuis en de academiscne klinieken aldaar; wijziging van Hoofdstuk VIII oer Staatsbegrooting voor 1898; overeenkomst met ce maatschappij „De Schelde" te Vlis- slngenwijziging van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting voor 1898. Voor Lelden per l Franco per post Afzonderlijke Nom Dit noiiiiuer bestaai uit TWEE Bladen. Eerste Blad Tot hedenmiddag drie uren was ons, met hot gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wij ons voortdurend ook voor de toezending van inge vulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekenliljetten liggen aan ons Bured ter beschikking. Leiden, 3 November. Bij de firma Blankenberg is geëxposeerd een schilderij in vergulden lijst, ten geschenke gegeven door den beer G. C. Yrint, kunst- schil ier alhier, ter verloting. Het geheele bedrag, dat deze ver loting zal opl.reDgen, is bestemd tot onder steuning van de Boeren.] De heer Blankenberg zal zich gaarne be lasten met de verloting van dit schilderij, zoodat bü hem zullen verkrijgbaar gesteld worden lot n tegen één gulden het lot. Alle middelen, die kunnen dienen om het kapitaal te vermeerderen, om na den oorlog onze stamverwanten te kunnen steunen, moeten ieders sympathie hebben. En waar nu de heer Vrint geheel belangloos een schil derij ter beschikking stelt, kan het niet anders of dit plan verdient toejuiching. Mogen alle loten spoeofg geplaatst zijn! De heer H. P. M. Kosters, alhier, is be noemd tot leeraar in het bandteekenen aan het gymnasium en de hoogere burgerschool ie Kampen. Van de studenten der Leidsche univer siteit vertrekken morgen de hetren W. E. Bok, J. S. Smit en N. J. Smit naar Zuid-Afrika, om hun vaderland tegen de Engelschen te verdedigen. De bidstond, door de Gereformeerde Kerk A, aan de Hooigracht alhier, gisteravond voor Transvaal en den Oranje-Vrijstaat gehouden, werd door zeer veel belangstellenden, zoowel van hier als elders, bijgewoond, zoodat het kerkgebouw overvol was en velen zich een staanplaats moesten getroosten. Onder bet gezang van Psalm 99 vers 1 betrad ds. J. H. Lindwehr, uit Rotterdam voor deze gelegenheid overgekomen, deu kansel. Na het gezat g sprak zijneerw. den zegen en een kort gebed uit en daarna werd de 118de Psalm (onlerymd) voorgelezen, waarna door spreker aan de hand van 2 Kronieken 14 vers 9-12 oen schoone rede werd gehouden, waarin hy een kort overzicht gaf van de wording en de tegenwoordige positie van Transvaal en den Oranje-Vrijstaat, in verband met de geschie denis van de stammen Juda en Benjamin. Ver volgens ging Zijneerw. voor in het gebed. De gezongen verzen zijn Ps. 46: 1, 5; Ps. 96: 1, 3; Ps. 62: 5. Er werd slechts ééne collecte gehouden, die opbracht voor „het Roode Kruis" f 169.35 en voor fde nagelaten betrekkingen van Transvaalsche en Oranje-VrijstaatBche dappe ren1' een gift groot f 25. De collecte werd, zonder aftrek van eenige kosten, afgedragen aan dtn penningmeester der Leidsche afdeeling van het Roode Kruis, en de gift met bijschrift aan ons Bureel voor de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging. De heeren N. C. Renken en R. Oort, respectievelijk van de universiteiten te Gro ningen on te Leiden, zijn door het provinciaal kerkbestuur van Groningen toegelaten tot den dienst in de Ned. Hervormde Kerk. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland werden tot de bediening in de Ned. Herv. Kerk, na afgelegd examen, toegelaten de heeren H. G. W. Briede en G. De Vries, van de uuiversiteiten te Lriden en te Montauban. De heer J. O. Matze, van Zegwaard, is te 's-Gravenbage geslaagd voor het examen wis kunde lager onderwijs art. 65. Men meldt uit Arasterdam aan de „N.R.C.": Met het stoomschip „Prins Hendrik", dat Maandagavond a. s. aan de Handelskade alhier wordt verwacht, arriveert uit Indié een detachement troepen, groot 28 onderofficieren en soldaten. Onder hen bevinden zich twee ridders van de M. W. O.de cavalerist lste kL C. Bos (stamb. No. 37035) en de sergeant der inf. J. H. Pierot (stamb. No. 39066). Se:geant Pierot, geboortig uit Leiden, is e-.u jonge flinke man, die in 1894 naar Iooié ver trok als soldaat en den 28 April 1899 tot sirgeant bevorderd werd. Als infanterist 1ste kl. nam hy deel aan de krijgsverrichtingen op Atjeh en gedro g zich steeds voorbeeldig. Den 23sten Mei 1896 lij de vermeestering van de stelling Lam Majang, Lam Tengah (oost) en Lam Isi, was hy herhaaldelijk do eerste, en niettegenstaande hij gewond was, stormde hy vooraan, en later nog nam hy een zeer werkzaam deel aan de vervolging van den vyand, De cavalerist Bos verwierf de Militaire Willemsorde by de bestorming van Tjakra Negara. De toestand van den stormenden troep werd hacbelyk. Er moest tyding gezonden wor.en Daar den opperbevelhebber. Bos tooi zich aan. Onder heftig vuur van den vyand ro3d hy te paard langs de vyandelyke linie en kwam behouden aan. Herhaaldeiyk bracht hy dien dag bevelen over, cie van het hoogste gewicht waren, en steeds onder heftig vuur van den vyand. Men hoopt den mannen een feestelijke ont vangst te kunnen bereiden. De kapel van het zevende zal tegenwoordig zyn - en als nu de Amsterdammers itts voor onze mannetjes willen doen, dan zal de heer G. P. Wyn- malen Jr., kapitein van afmonstering, die hen te IJmuidtn tegemoetgaat, dit gaarne vernemeD. Het „Eereteeken voor belangryke krijgs verrichtingen" vierde Woensdag te 's Graven- hage haar 30 jarig bestaan in de Dierentuin zaal, die voor deze gelegenheid feestelyk was versierd. Van de eereleden waren o. a. aan wezig de heeren Vetter, oud Luit. Gen. O.-I. leger, tevens eere voorzitter, en J. P. Van Rossum, oud-schout by nacht. Met hun dames namen zy plaats in een loge ter zydo van het tooneel. De andere tooneelloge was bezet met eenige oud stryders. De voorzitter der Vereeniging, de heer A. Van Wi tingen, sprak het welkomstwoord, huldigde 5 leden, cie sedert de stichting in de Vereeniging waren gelltvtn ccor het over handigen van zilveren draagmedailles on gaf ten slotte een vluchtig overzicht van de be weegredenen tot oprichting der Vereeniging, van haar wording, haar verdere lotwisse lingen en doel. De voorzitter moest zyn mededeelingen een oogenblik afbreken om een der nagelaten be trekkingen van aan de Vereeniging door den dood ontvallen leden, een weduwe, ge legenheid te geven een zilveren medaille aan de banier te hechten. De Vereeniging kan haar schoon doel ver volgen met een bezitting van p.m. f 18,000. De penningmeester kwam later op den avond mededeelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd den heer v. Wijtingen, voor noemd, de eeremedaille der Orde van Oranje- Nassau ia zilver te verleenen, en hy over handigde hem dat onderscheiaingsteeken, met het kon. besluit onder luid applaus. Een goed samoDgesteld programma werd uitgevoerd en tot zeer laat Heef men een drachtig samen. Met het oog op de vele dienstgesprekken, welke langs de internationale lynen worden gevoerd, en in verband met de omstandigheid, dat de beschikbare geleidingen nauwelyks of nitt toereikend zyn voor het publiek verkeer, heeft de directeur generaal der posteryn en telegraphie ter kennis van de ambtenaren ge bracht: lo. dat voor dienstzaken geen gebruik vaa de intercommunale telephoon mag worden gemaakt, indien met de snelheii van telegraaf of post kan worden volstaan; en 2o. dat de telegraaf mede niet in beslag mag worden genomen, indien met de snelheid der post genoegen kan worden genomen. De schaakollecto vanwege het Haagscbe manneQ- en vrouwencomité van het „Roode Kruis", gisteren in Den Haag gehouden in de straten, welke de vorige maal niet werden bezocht, heelt opgebracht f 1320. Het bedrag van de beide collecten en inmiddels nog inge komen giften bedraagt nu f 14,000. Mr. O. W. Star Numar., griffier van de Eerste Kamer, is ernstig ongesteld. Zyn toestand was heden niet zonder gevaar. De volgende week worot de afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indië, jhr. Van der Wyck, in Den Haag verwacht. Ter eere van den geboortedag van Z. M. den Keizer van Jap*n wappert beden de vlag van het gebouw van het Japansche ge zantschap, te 's Gravenh2ge. Daar onze Regeering met betrekking tot de gebeurtenissen in Zuid-Afrika de striktste onzyaighei i. wil gehandhaafd zien, in overeen stemming met de verplichtingen van een neutralen Staat, is niet kunnen worden vol daan aan oen verzoek om de Kon. Mil. Kapel td doen medewerken tot een concert ten voordoele van de nagelaten betrekkingen der Transvalere en Oranje-Vrystaters. Het goedkeuringsmerk, voor den yk ge durende het jaar 1900 te bezigen, zal zyn by den yk en beryk van maten en gewichten de letter K in den gewonen scbryfvorm; by den yk en hc-ryk van gasmeters de koninkiyke kroon. Naar ons van vertrouwbare zyde wordt medegedeeld is do heer J. Sjhepel, lid der Tweede Kamer, nu byna geheri hersteld en hoopt hy wel ra zyn werkzaamheden te her vatten. (Prov. Gr. Ct.) Bijzondere telegrammen voor de Zuid- Afrikaansche Republiek kunnen niet meer worden verzonden, evenmin de telegrammen aan het Gouvernement cier Republiek. Slechts de telegrammen van buitenlandsche Gouvernementen aan hun consulaire agenten worden toegelaten. StsCt.) Blykens het verslag van het bestuur der Vereniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Scheveoingsche visschers, bedraagt het aantal weduwen en weezen, waaraan wekelijks onder stand verleend wordt, respectievelyk 107 en 92. Tot cien onderstand wordt het in staat gesteld, indien de rente van het bestaande fonds met de jaarlykscbe bydragen, daartoe voldoende zijn. De bedoelingen van het afge loopen boekjaar hebben de som van f 9054 be iragen. Wy vernemen, dat mr. C. J. Sickesz, directeur-generaal, chef der afd. Landbouw aan het Departement van Binnenlandsche Zaken, als Regeerings-commissaris den Minis ter van Binnenlandsche Zaken zal bystaan by de verde-iging in de Tweede Kamer van htt wetsontwerp houdende bepalingeu tot voor koming van bedrog in den boterhandel. (D) Naar de „N. R. C."-verneemt, ia het plan een tweede Ne.erlandsche ambulance uit te rusten en haar naar Bloemfontein te zenden. Daar zal zy ter beschikking van de Vrystaatsche regeering worden gesteld. Zater dag komt het hoofdbestuur van het Roode Kruis byeen. By die gelegenheid zal het be sluit wel genomen worden. De algemeene penningmeester van het Roode Kruis ontviDg tot nu toe f 150,000. De ambulance van het Duitsche Roode Kruis zal 10 dagen vroeger dan vastgesteld was en nu reeds 8 November naar Zuid Afrika vertrekken, met het doel zich te vereenigen met de eerste Nederlandsche ambulanc-e. De inscbryvingen, ingekomen by den penningmeester van het Haagsche sub comité der Nod. Zuid-Afr. Vereeniging. bedragen thans ruim f 28,000. In de volgende week zal met de inning der bydragen worden aan gevangen. Met de ambulance, die 28 October jl. per stoomschip „König" naar Zuid-Aftika vertrok, zyn te gelyk verzonden de door de volgende firma's geschonken goederen. Lensvelt en Nicola, Den Haag, 3 kisten biscuit; J. H. Loopuit, Hilversum, 1 kist provision; Ten Bruggencate, Zwolle, 1 kist chinine; dr. C. W. A. Essers, Amsterdam, 3 kisten instrumenten; A. Koolhoven, oirec- teur der Maatschappy tot exploitatie der Vi toriabron te Oberlahnstein, Amsterdam, 50 kisten mineraalwater; Verkade en Co., Zaandam, 3 kisten bis:uit; Athensteia en Rodeker, Homelingen by Bremen, 1 kist medicamenten; Naamlooze Vennootschap Ver- eenigde Zeepfabrikanten, Rotterdam, 6 kisten zeep; C. Saur Hzn., Amsterdam, 3 kisten provisiën; Herm. Landweer, Amsterdam, 2 blik koffie en thee; Carp en Co., Rotterdam, 10 fustjes wyn; Nederl. Bybelgenootscbap, Amsterdam, 1 kist boeken; de Erven wed. J. Van Nelle, Rotterdam, 5 kisten tabak, thee en koffie; A. Driessen, Rotterdam, 1 kist cacao; Blooker, Amsterdam, 1 kist cacao; Kampmars, Amsterdam, 1 party watten, pleister, vastlioe; firma Nieuwenhuyzen, Amsterdam, 1 kistje extract, en afd. Roode Kruis, Amsterdam, 1 ambulancewagen in bruikleen. De heer Koolhoven heeft bovendien nog 50 kisten mineraalwater toegezegd, welke met een volgende gelegenheid zullen worden verzonden. Dr. J. D. Koster, officier van gezondheid lste kl., thans in het kamp te Oldetroek, heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen van de tweede voorgenomen ambu lance van htt Nederlandsche Roode Kruis naar Bloemfontein. Hot hoofdbestuur der Evangelische Maat schappy is voor het volgende jaar samenga steld uit de heeren J. H. Maronier, te Arnhem, lste voorzitter; dr. H. G» Hagen, te Lei Jen, 2de voorzitter; dr. J. Herderschee, te Deventer, TWEEDE HASIEB. By de voortgezette artikelsgewyze behan deling der Cngevallenwet Lepleitte de heer 'Van Kol krachtig de door hem en de heeren Troelstra en Schaper ingediende amendemen ten om den landbouw, ve^bou Jery, tuinbouw, boschbosch en verveendcry onder de verzeke- ringsplichtige bodryven op te nemen. De landbouwarbeiders hebben evenveel recht op verzekering als de industrie-arbeiders. Uit sluiting van hen is een groot onrecht en sticht een grove, niet te motiveeren ongelijkheid. Spreker wyst op de vele ongevallen, in het landbouwbedryf voorkomende. Do heer Fokker licht een 6ub-amendement toe om het amendement-Van Kol in werking te doen treden op een nader to bepalen tyd- stip, doch uiteriyk twee jaren na de in-werking- tre-ing der wet. De heer Roessingh betoogt eveneens de wenschelykheid van opneming van den land bouw. De Minister van Waterstaat ontraadt het amendement-Van Kol, omdat het niet doenlyk is de taak der Ryksvtrzekeringsbank dadelijk te verzwaren met hei omvangryke landbouw bedryf. Het sub amendement-Fokker onder vangt dit bezwaar niet, vandaar, dat de Minister zich ook daartegen verzet. De heer Van Kol neemt het sub-amende ment Fokker over. De meerderheid van de Commissie van Rapporteurs is voor het al.us gewijzigde amendement-Van Kol. De minderheid acht den tyd niet gekomen omtrent de verzekering van 't landbouwbedryf bepalingeu op te nemen. De heer Schaper stelt voor onder de ver- zekeringsplichtige ledrijven ook op te nemen dat van dienstverrichtingen. De Commissie van Rapporteurs ontraadt het amendement. Zy begrijpt daaronder de dienstboden. De heer Schaper zegt, dat dezen er niet mede becoeld worden, en hy wyzigt zyn amendement zoodanig, dat hy opneming wenscht van het kruierstedryf. Uitbreiding personeel Rechtbank te Rotterdam. In de afdeelingen van de Tweede Kimer heeft het bevreemding gewekt, dat iy de indiening van het wetsontwerp btlreftende uitbreiding van het personeel van do Rotter- damsche rechtbank niet tevens is voorgesteld om de bezoldigingen te verhoogen van het personeel der rechtbanken in eenige oozer grootste steden. Sommige leeen konden niet inzien, dat met het oog op de steeds toene mende bevolking van Rotterdam, reeds nu de mogelijkheid moet worden opengelaten om een twee:e stral kamer in het leven te roepen en daarom bet maximum aantal rechters op 15 moet worden bepaald. Nu rek&Diog zal worden gebouden met de omstancigheid, dat een tweede strafkamer noodig kan Hijken, vroeg men, of ook niet de mogelijkheid moet worcen geopend, om aan het hoofd van deze tweede strafkamer een vice-president te be- noemen. Naturalisatie. Tegen de naturalisatie van een paar per sonen, uie niet hebben voldaan aan de op hen in Duitschland rustende militieplichten, werd in de afdeelingen van de Tweede Kamer eeüig bezwaar gemaakt, waartegenover echter werd opgemerkt, cat ten aanzien van bedoelde per sonen door de Duitsche autoriteiten is ver klaard, dat zy tot de vervulling van hun militieplichten niet meer gedwongen zouden kunnen worden. Voorts vroeg men of de verzoeken tot naturalisatie niet met eenigen meerderen spoel zouden kunnen worden behandeld. Een per soon, die zyn verzoek op 12 Dec. 1898 indiende, terwijl het daarop betrekking hebbonde wets ontwerp eerst op 19 Aug. 1.1. by de Kamer inkwam, zou dientengevolge zich oen betrek king hebben zien ontgaan, waarvoor hy in aanmerking kwam, doch waarvoor mon Neder lander moet zyn. Justitiekosten. Met betrekking tot hot wetsontwerp, houdende wijziging van oe Justitio-begrooting,

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1