A Kederlandscb Zaid-Afrikaanscbe ïereeniging. De aiubalance op reis. Volgens de offlciëole opgaven der beerea Breuker en Wambersie, agenten der „Deut sche Ost Afrika-linie" te Amsterdam, is de route van de „König", bet poststoomschip, dat de Nederlandsche ambulance van bet Roode Kruis naar Delagoa-baai voert, de volgende (o. beteckeut aankomst, v. beteekent vertrek): Amsterdam, vertrek 28 October, Lissabon a. 1 November, v. 3 Nov.; Napels a. 8 Nor., v. 8 Nov.; Port-Said 13 Nov.; Suez 14 Nov. Aden 20 Nov.; Tanga a. 26 Nov., v. 27 Nov.; Dar es Salaam a. 27 Nov., v. 28 Nov..; Mozambique a. 30 Nov., v. SO Nov.; Beirao. 2 Dec., v. 3 Dec.; Delagoa-baai 5 December. Do post, die 6 November van Berlijn ver trekt, bezorgt 8 November de brieven aan boord van de „König", dan voor anker liggende te Napels. Met Sinterklaas komen de reizigers alzoo te Delagoa baai, van waar zij, behoudens verhindering vanwege den oorlog, per spoor verder kunnen trekken. Om uit Amsterdam brieven tijdig te Napels aan boord van het stoomschip „König" te aoen bezorgen, moeten de brieven uiterlijk 3 cagen te voren, d. i. 6 November, te Amsterdam op de post worden gedaan. Het vervoer der brieven naar Napeis geschieat met den mid dagtrein; bet duurt 48 uren. Te Leiden moeten de brieven dus op het postkantoor bezorgd zijn om 12 u. 50 ra. Wij hebben nog ontvangen: P. L. f 1van een Domino tafel f 0.52 voor de Boeren /"0.50; van een verjaars- parttjtje ƒ2.50; voor de Transvaal en Oranje* Vrijstaat f 1; van de gezamenlijke werklieden der Leidsche Katoenmaatschappij, afdeeling Weverij, f 20.40; van de jongens der openbare school te Leimuiden ƒ11 88; A. C. P. 25; van de gezamenlijke werklieden der Leidsche Zoutkeet 10C. J. ƒ1.; vau de leerlingen van alle klassen van het Gymnasium, alhier, de somma van 110.25. Gemeenteraad van Oudslioorn. Voorzitter de Burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Worden gelezen en voor kennisgeving aange nomen missives van Ged. Staten, strekkende tot goedkeuring van genomen Raadsbesluiten. Mededeeling geschiedt van het proces-verbaal van kasopneming. Vervolgens deelt de Voorzitter den inhoud mede «ener missive vau Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, waarin wordt medegedeeld, dat de algemeene vergadering zich heeft vereenigd met ket voorstel het aandeel der gemeente in de Alfen- jéhe brug over te nemen voor een bedrag, gelijk- jtaande met het totaal der batige saldo's der laatste 25 jaren, zijnde ƒ1548.45. Wordt besloten het aandeel der gemeente i Rijnland tegen het zooeven genoemde bedrag over te doen. Vervolgens geschiedt voorlezing van het rap port der financiSele commissie voor het nazien der gemeente-begrooting en die van het Algemeen Armbestuur, waarin wordtgeadviseerd de gemeente- begrooting vast te stellen gelijk zij werd aange boden en die van bet armbestuur goed te keuren. Hierop wordt de begrooting van het Armbestuur artikels-gewijie behandeld, en besloten met alge meene stemmen om bet jaar 1900 een gemeente lijke subsidie vau 1075 te verleenen, waarna de begrooting ongewijzigd wordt goedgekeurd. Vervolgens komt de gemeente-begrooting aan do orde. Niemand het woord verlangende tot het voeren van algemeene beschoawingen, wordt over gegaan tot artikelsgewijze behandeling. Bij den post jaarwedde van den klokkenist maakte de heer Wernink de opmerking, dat niet tegenstaande de wedde van/60 op 75 is gebracht, het uurwerk steeds ongeregeld bljjft loopen. De klokkenist, die geregeld het uurwerk dagelijks komt opwindon, zou naar zijn meening hiernaar moeten kijken. Ook de heeren Clant an Kloot constateeren voortdurend afwijkingen, zij bet dan ook van enkele minuten. De Voorzitter belooft hieraan zijn aandacht te zullen schenken. De heor Wernink zegt voorts met genoegen te hebben opgemerkt, dat thans een post voor plantsoen op de begrooting is gebracht. Worden hier en daar zooveel dit in de gemeente mogelijk is, boomen aangeplant, dan zal dit de gemeente zeer verfraaien. Hierna wordt nog uitvoerig van gedachten ge wisseld omtrent de plaats, waar boomen kunnen worden aangeplant. By den post onderhoud der brandweer vestigt de beer Wernink de aandacht op het feit, dat het brandsignaal thans niet meer te onderscheiden is van enkele stoomfluiten en fietsschellen, het geen door de medeleden wordt toegestemd. De Voorzitter zegt, dat hem dit ook is opge vallen en belooft hiorin zoo spoedig mogelijk verandering te brengen. Bij den post onderstand aan arme doortrekkende personen merkt do heer Wernink op, dat hem gebleken is, dat hierover naar willekeur door den gemeente-veld wachter wordt beschikt. Hij vindt dit hiervoor in geen geval de geschikte persoon en zou, zoo de secretaris dit niet kan doeD, wen- schen, dat de veldwachter verplicht was wekelijks of maandelijks een opgaaf van verschotten aan den secretaris in te dienen en in geen geval eohter dat deze uitgaven eens per jaar door dan veldwachter worden gedeclareerd. De Voorzitter merkt op, dat aan enkele personen door den veldwachter gelden voor logies worden verstrekt als politiemaatregel. Wanneer dit noodig blijkt, wordt ook wel brood verstrekt. Nadat omtrent dit punt nog door eonige leden het woord is gevoerd, wordt de bogrooting en bloo in stemming gebracht eu met algemeene stemmen vastgesteld op een bedrag in ontvang en uitgaaf ▼an f 16.399.464. Vervolgens wordt besloten aan moj. Boe een toelage toe te kennen voor verleende bulpaan de openb. lagere school gedurende do vacature C. Bijkerk over de maanden Sept en Oct naar het bedrag der minimum-jaarwedde. Daarna worden na eonige bespreking vastge steld de verordeningen op bet heffen van school geld, begrafenisrechten en leges met de betrek kelijke verordeningen op de invordering. Hierna sluiting der vergadering- De oorlog tusschcn Engeland enTransyaal. De Brit6che ochtendbladen geven nog geen bijzonderheden van de ramp, die het Brltscbe leger te Ladysmith heeft getroffen. Zy be vatten slechts het offidêele telegram van geDeraal Withe en een tweede depeche van den aanvoerder, vermeldende de namen der gevangengenomen officieren, waarvan vier stfn gewond. Generaal "White erkent, dat de Boeren de Engelsche gewonden menschlievend bejegen den. Generaal Joubert stuurde terstond na de nederlaag een brief aan Wh.te en bood vry- is onze God" heeft sedert den hervormingB- oorlog een beteekenis gekregen, die niet onderschat mag worden. Het oude lied zal nu menigeen, die wellicht in het geloof was verslapt een steun en een troost in het leven worden. „Het is waar, dat voor Ladysmith het laatste werk nog niet gedaan is. Nog zyn moeilijke dagen te wachten, maar het zal den Engel8chen nooit gelukken de Boeren te onderdrukken en Chamberlain en RhoJes, die het meest vredelievende volk der aarde tot den oorlog hebben opgehitst, zullen zich voor het Brit8che volk te verantwoorden hebben." De tyd zal voorzeker eenmaal komen, dat heel het Britsche volk zal weten welk een vloek Chamberlain en Rhodes hebben gebracht over den Britschen naam en over de Britsche macht; de tyd zal komen dat geen Britsche vlag meer zal wapperen boven Zuid-Afri- Tegelijkertijd trok een tweede colonne tegen de rechterflank der Boeren op en be gon een heftigen aanval. Op de linkorflank waren twee bataljons en een batterij berg- artillerie van den vroegen morgen in gevecht gewikkeld met 's vfiands linkervleugel, die niet bijzonder sterk scheen te zijn. De aanval op den rechtervleugel mislukte volslagen, do Boeren weken geen duim breed, waarop de aanvallers op de stad terugtrokken onder bedekking der marine-kanonnen, die juist waren aangekomen. De Boeren wierpen granaten op den terugtrekkenden vijand, enkele projectielen vielen in «Je stad neder. Tegen twaalf uren gaf Sir George White bevel tot don terugtocht en toen de troepen in de stad waren, werd de linkercolonne vermist. Zy was nog in het voorterrein. Wat er verder geschied is, melden de bladen niet. Zelfs de Engelsche correspondenten erken- De vlucht uit Johannesburg. Eene scène aan het station. geleide aan voor dokters en ambulances om de Engelsche gewonden weg te halen en te verzorgen. White maakte daarvan gebruik. By wijze van gerucht komt een andere Jobstijding. Een Engeisch transportschip, dat 1500 Schotsche huzaren overbracht, zou onder weg naar Zuid-Afrika met man en muis ver gaan zijn. Bedoeld is het transportschip „Nubia", toebehoorende aan de Peninsular Oriental-stoomvaartmaatscbappij, dat Zaterdag voor acht dagen uit Southampton is vertrok ken. De „Glooe" echter verzekert, stellig het gerucht te kunnen tegenspreken. De „Daily Telegrapii" klaagt bitterlijk over White's censuur, waardoor de telegrammen van haar oorlogscorrespondent te Ladysmith slechts fragmentarisch en onsamenhangend overkomen. Het eerste oorlogsnieuws, dat do opper bevelhebber sir Redvers Bulier ontving, ge werd hem een dag voor zyn aankomst te Kaapstad. Maandag ontmoette do „Dunottar Castle" de „Australasian", die op weg was naar Engeland. Deze seinde: „Boeren in drie gevechten verslagen; Symons gedood." En toen de opperbevelhebber Dinsdagmorgen aan land stapte, vernam by het eerst de gevangen neming van 2000 Engelschen door de drie verslagen Boeren I De Engelsche bladen erkennen meerendeels den ernst van het nieuws uit Ladysmith, ofschoon enkele kranten de nederlaag een voudig een tegenspoed noemen. De „Times" stemt^toe, dat de zedelijke uitwerking van de overwinning waarschijnlijk grooter zal zijn dan do stoffelijke nadeelen. De militaire deskundige van bet blad meent dat generaal White het in Ladysmith zoo goed mogelijk moet uitzingen, totdat er hulp opdaagt. Dit schijnt vrijwel algemeen het gevoelen van de bladen te zijn, en er zijn er slechts weinige, die twijfelen, of White daartoe in staat zal wezen. De „Daily Chronicle" erkent in baar hoofd artikel volledig den ernst van de nederlaag van de Engtlschen, waarbij Majoeba verbleekt. Het blad acht haar enkel te vergelijken met Burgoyae's capitulatie by Saratoga in 1777. Deze nederlaag van de Britsche wapenen wettigt onze eerste sombere profetieën, zegt het blad. De tijd zal komen, waarop het EDgel3che volk zal vragen, gdyk Augustus aan Varus: „Geef ons onze legioenen weer 1" en van de verantwoorJelyke ministers reken schap zal eischen voor hun tastbare mis rekening en de onvoldoendheid van de Engel sche strijdmacht in het begin van den oorlog met de Boeren. Vooralsnog echter sluit de „Chronicle" zich aan bij degenen, die, gelijk Chaplin in Manchester, inzien, dat de ramp van Ladysmith slechts een spoorslag is om den veldtocht in Zuid-Afrika onverdroten voort te zetten, tot de stellige overwinning van de Engelschen is verzekerd. Daarentegen zegt de „Voss. Ztg.": „Generaal White met zijn troep soldeniers stoot het hoofd tegen de liefde der Boeren voor de vrijheid en bun land. De Boeren vechten met den moed der vertwijfeling, zij weten, dat aan hun lot Dauw verbonden is het k>t van geheel Zuid-Afrika. Het is waarlyk groot zulk een vast vertrouwen te hebben de Boeren en het lied „Een vaste burcht kaanschen grond, gelijk de Union Jack ook is verdwenen van Amerikaanschen todem. En dat zal het werk styn van Chamberlain en zijn kliek. De „Daily Mail" vertelt, dat de nederlaag der Engelschen by Ladysmith zoo'n indruk heeft gemaakt ki de hooge kringen van het Londensche Weet End, dat velen zich lieten verontschuldigen by diners en hun biljetten voor de eomedie terugstuurden. Het eenige nieuws intusschen, dat de Engel sche bladen leveren van bet oorlogsterrein in Natal, waarop thans uitsluitend do aandacht is gevestigd, zyn bijzonderheden, die twee of meer dagen oud zfin. Zaterdag en Zondag zoo luidt een mede deeling van de Kaapsche „Argus" giDgen zonder gebeurtenissen van eeoige beteektnis voorbij. Wel laten de Boeren de Britsche voorposten geen oogenblik met rust, maar tot een ernstig gevecht kwam het niet. Men vertelde, dat generaal Joubert groote moeite had met het oversteken van de Sunday rivier, die door de aanhoudende regens zeer was gezwollen. Voornamelijk zyn veertig ponders leverden schier onoverkomelijke moeilijk heden op. Zaterdag werd in het Britsche artillerie- kamp te Ladysmith een man gegrepen, nasr men vermoedt een spion, die aan een der vijf tien ponders morrelde, toen hy werd gesnapt. Bfi het verhoor beweerde de man eerst, dat by Britsch officier was, later kwam by met zichzelf in tegenspraak. Hy erkende, dat by te Johannesburg thuis hoorde. Omtrent de verkenning van Maandag zijn nog enkele byzooderheden in de Londensche bladen opgenomen. „Generaal White was met zyn geheele macht uitgerukt om de stelling der Boeren te verkennen en bevond, dat deze zich in hoefyzervorm om Ladysmith uitstrekte over een lengte van vyftien mijlen en zeer sterk was," seinde do correspondent van de „Daily Chronicle". Uit enkele woorden van den „Central-News"-correspondent mag men echter opmaken, dat het plan van den generaal was een uitval te doen, ten einde een betere positie te kunnen bezetten. De correspondent toch 8eiDt: „Wy zyn nog even ver als vóór den stryd. Het werk van vandaag kon aan geduid worden als niet beslissend. Toen wy hedenmorgen uitrukten, was een iegelyk overtuigd, dat een voortrukken met zulk een groote strydmacht, recht op de vyandelyke stelling aan, de verdryving der Boeren en het bezetten van «okele hunner stellingen ten doel zou hebbw, maar wy hebben ons vergist" Generaal White ia wellicht uitgetrokken met de bedoeling em zoo mogeiyk een slag te slaan. Hy heeft zyn leger in drie colon nes gesplitst. De middelste trok op tegen het centrum der Boerenstelling op Feppworth heuvel, vier myien ten Noorden van Lady smith aan den weg naar Newcastle. Zes uren lang beschoot de artillerie van deze colonne de positie der Boeren, maar zy slaagde er niet in ai hun kanonnen tot zwygen te brengen. nen intusschen, dat de Boeren hun kanonnen, de meeste waarvan trouwens verder cragen dan die der Engelschen, meesterlyk en on verschrokken beclienaen. Oogenscbynlyk ver dreven kwamen zy telkens terug. E.n onbo kendo artillerist leidde met doodsverachting het geschut der Boeren van een heuveltop, waar zyn vooruitstekende reuzengestalte hem urenlang tot mikpunt van de Engelschen maakte, maar hy bleef ongedeerd onder den kogelregen. Do Tran8vaalsche veertigponder zweeg nooit langeen granaat er uit ontplolte naby White's staf. White en zyo stafofficieren ontkwamen tc-rnauwemood. Do „Times" ontving Dinsdagavond uit Kaap stad het bericht, dat de kanonnen van de marine brigade den 40 ponder der Boeren gedemonteerd hebben, en do stelling, waarin cit stuk geplaatst was, hebben schoongeveegd. Evenzoo werden de stukken der Boeren op Hepworth hill tot zwygen gebracht. De Boe ren verlieten deze stellingen. Uit met het kamp van Aldershot gewisselde telegrammen blykt, dat een geheele divisie, samengesteld uit 8 bataljons en 3 batteryen, vertrekk n zal als versterkiog voor de troc-pen van generaal Bullor. De correspondent van de „Daily Chronicle" te Brussel heeft met dr. Leyds gesproken. De gezant weiger-e zich uit te laten over de gevolge van den overwinning der Bo ren te Ladysmith. Hy had intusschen een groot aantal telegraphische gelukwenschen gekregen overal van daan. De gezant sprak stellig de hem toegedichte bewering tegen, dat do ge heele Boerenmacht uit 100,000 man bestaat. Te zamen gaat het leger van Transvalers en Yrystater8 de 50,000 niet te boven, en daar onder zyn ook grijsaards en knapen begrepen. De „Central News" bevestigt bet bericht, dat de telegraphische gemeenschap tusscben Ladysmith en Kaapstad verbroken is. De Boeren staan ten zuiden van generaal White. De Engelschen verbazen zich er over, hoe het mogeiyk is, dat twee bataljons door de Boeren konden worden gevangengenomen. „Ik vrees, dat er ergens een ernstige tlun- der heeft plaats gehad," zegt een voornaam Engeisch officier. „Het schynt onverantwoor- delyk, dat de twee regimenten, welke door de Boeren gevangen zyn genomen, afgescheiden konden raken van de hoofdmacht, voorname- lyk als er een aanzieniyk leger tegenover hen stond." Luitenant-generaal Chamier, wiens zoon commandant is der artillerie te Kimberley, heeft verklaard: „Geen militair zou eenige verontschuldiging in kunnen brengen, als hy zyn troepen zoo ver vooruitzond, dat zy van de hoofdmacht zouden kunnen worden afgesneden." Be totale sterkte der artillerie vao generaal White schynt te bestaan uit vier en dertig vyftienponders (veldstukken), nadat, volgens de vage bewoordiogen van sommige tele grammen, twee van de zes en dertig van dit kaliter óf verloren óf beschadigd zyn, twee of drie twaalfponders zyn aan land gezet door de „Powerful", twee snelvuurkanoDnen, by Elandslaagte genomen zyn; en dan een zeven- of negenponder „muzzle-loaders" van de Natalsche troepenmacht. Zulk een leger, raej voldoende voedsel en ammunitie en, zooals wy weten, met een door de stad loopende rivier, zoodat de toevoer van water verzekerd is, zou gemakkoiyk Ladysmith kunnen hou den, totdat de troepen van het legercorps ter plaatse zyn. Aldus de oorlogsspecbliteit der „Ddly Mail", die dan nog zegt over den toestand in Natal: „Htt feit kan niet ontkend worden, dat het verlbs van twee Britsche bataljons en een bergbattery, hoewel niet kunnende be schouwd worden als een groote ramp voor ons leger, toch een ernstigen invloed moot hebben op den toestand in Zuid-Afrika. Om te beginnen ontrooft het sir George White van 1500 bajonetten en van zes zeven ponders, op een oogenblik, dat by ieJerea soldaat en ieder kanon kan gebruiken Zyn positie is, in 't kort, kritiek geworden. Hst zal hem nauweiyks mogeiyk zyn, om zyn leger van Ladysmith terug te trekken en zich terug te werpen op de linie van Tugela. Waarschyniyk z.il, ook volgens dezen corres pondent, generaal White er de voorkeur aaa geven te Ladysmith te blyven en een be* legering af te wachten, welke byna zeker is, want als de vyand, zooals bericht wordt, van 20,000 tot 30,000 sterk is, met een groote hoeveelheid artillerie, zullen verdere offensieve bewegingen van onze zijde practisch onmoge- ïyk zyn. De Britsche strydmacht is nu ongeveer 10,000 sterk, met mogeiyk 600 of 1000 „bluejackets". De plotseliügo aankomst is op zichzelf reeds een gevaarlyk teeken." De inschryvingen voor de Boeren in Rus land moeten mislukt zyn. Dat zegt ten minsfea de „Times." De correspondent der „Times" zegt, dat by het laatste gevecht by Ladysmith 18,000 Boeren betrokken waren. De Kaapsche correspondent der „Times" zegt dat te Kaapstad een geschrift is uitgegeven, getiteld „the Crime of the Century", waarin een volledig verbaal wordt gudaan van het leveren van wap.nen aan de Matabelen door de Transvaalsche regeering, kort vóór en ge uren de den opstand. De hoofdpersoon moet geweest zyn een zekere Eerreira, die kolonel was van een legercorps in den Zoeloe oorlog In December 1895 werden voor de eerste maal twee wagens met geweren uit het Gou- vernements-magazyn te Miduelcurg verzon den; dat was drie maanden voor den opstand. De meest bezwarende getuige in deze zaak moet zyn een „boy" van de Kaap, die voort durend by Ferreira is geweest en zweert, dat hy dezen wapens heeft zien uitdeelenll Groote geestdrift moet er in Adelaide ge- heerscht hebben by het scheopgaan van het Zuid-Australische contingent, dat zicb per Medic" naar Zuid-Afrika zal begeven om do Engelschen te helpen. j Een buitengewoon nieuwtje, van 30 Octo ber, uit de „Times" van 1 November: Een Engei8chman, die niet wist, dat de oorlog was uitgebroken, kwam onlangs de Swazi land te Pretoria aan. Hem werd toegestaan het land weer te verlaten via Johannesburg en Bloemfontein en hy is nu bier (Aiiwal North) aangekomen. Toen hy Pretoria verliet, waren alle winkels nog geopend en president Kruger was er ook nog! De „Patrio", te Parys, stak de vlaggen van de Zuid-Afrikaansche Republiek en van Oranje- Vrystaat uit, zoodra bekend was, dat de Engefc schen klop hadden gehad. De Rassische bladen toonen eveneens, dat de nederlaag der Engelschen hun niet onwel kom is. De „Novosti" beweert zelfs, dat het nu tyd wordt voor de groote mogendheden, om gezamenlyk tegen Engeland op tefredeb- Yule is van luitenant-kolonel bevorderd tot generaal-mojoor. Htt gebouw van de Wetgevende Vergadering te Durban is nu herschapen in een gasthuis. Gisteren verwachtte men de eerste afdeeling zieken en gewonden. Reuter's berichtgever te Kimberley klaagt: „Zoolang onze officieren sabels en koppel banden dragen in het gevecht, zoodat zy op 1000 yards te herkennen zyn, moeten wy op zware verliezen bedacht zyn onder hod offici rscorps." Uit het Noorden mei it Plumer, dat hy zyn krygsmacht te Toeli verzamelt, omdat de Boe-< ren by Rhodesdrift zich samen schijnen te trekken met wagens. Te Krokodilpoort zyn een gepantserde trein, een officier, dertig man van de Zuid-Afrikaansche politie, bonder! gewapende spoorwegwerkers, óóo Maxim el rantsoenen voor negentig dagen. De „National-Zeitung" verzekert, dat Enge land bezig is, in België en langs den Rtyn recruten aan te werven voor den dienst ia Zuid-Afrika, en dat ook te Hamburg stappen zyn gedaan by oud-on derofficieren van het Dnitsche leger, om hen te bewegen onder Engelsche vlag dienst te nemen. De „National-Zeitung" voegt er bfi: „Het aanwerven van troepen op Daltschen, bodem om dienst te doen in den vreemde, is 1 een strafbare daad. Dit is een hatl andetv cing dan dat Dnitschers, die in het buitenland wonen, de wapens opvatten om hun aange-f nomen vaderland te verdedigen." Lord Georg Hamilton, Engeisch Staats secretaris voor Indië, die gisteravond een redevoering hield te Ealing, zeide, dat de oorlog slechts op één wyze kan eindigen, en wel met het succes van Engeland. Als dat succes behaald is en de-vredesvoorj

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2