uithalen, moest hot andore rytuig wijken. Ieder, die weet hoe sterk de weg daar helt, zal kunnen begrijpen, dat het omnibusje omsloeg en het op het yzeren hek voor de onderwyzerswoning neersmakte. De gemeente* veldwachter, E. Yan der Wel, juist ter plaatse aanwezig, hielp met andere voorbijgangers de familie uit haar benarde positie. Alleen de heer v. G. had zich eenigszins bezeerd aan het glas van het raampje. Het ijzeren hek is deerlijk beschadigd. Do landbouwer A. Straathof leverde verleden week aan een slager te Delft vijf varkens en zal er hem deze week uit hetzelfde hok nog vijf bezorgen, waarvan het zwaarste 811 en het minste 277 kilo weegt. Door elkander schat men ze op 550 pond. Hij meende er twee te gelijk op zijn brik te nemeD, doch, toen hij den primus had geladen, kon ciens grootheid niet dulden, dat nog een ander nevens hem werd geplaatst. Veel Delve- joaars, door den slager per advertentie op de ontvangst van zooveel kolossaalheid voorbe reid, lieten bet den voornamen gasten, bij hun aankomst, niet aan honneurs ontbreken. Haandag had op de modelhoeve de proefpersing van den stoomketel, onder toe dicht rao den rijksopzichter uit Rotterdam, met goeden uitslag plaats. De ketel weerstond zonder noemenwaardige uitzetting een druk van 7atmosfeer, terwijl er in gewone omstandigheden slechts 5 atmos feren van gevergd mag worden. Voor niet-üeskunaigen is het niet onbelang rijk te vernemen, hoe twee menschen gedu rende anderhalve week in de onmogelijkste houdingen in dien ketel hebben doorgebracht, ten einde hem van de massa ketelsteen te ontdoeD, die zich aan de binnenwanden had vastgezet. Als men hem than3 daar zoo glanzend zwart ziet liggen met nieuwe stoomkranen en peilglas en nog veel meer nieuws, zou men het hem niet aanzien, dat de strijd om het bestaan, daarbinnen van twee onzer mede- meDschen, zooveel uren van moeilijken arbeid an geweLlge inspanning heelt gekost. Een kleine opmerking kan ik niet achter houden. Ik heb mij wel eens laten Vertellen, dat bü zulk zwaar werk de jeneverflesch onmisbaar is. Deze menschen ik heb er naar geïnformeerd hebben het buiten die (bondgenoot ook klaar gekregen. Eere dien braven werklieden! Het werk is er niet minder om 1 Leiderdorp. Gedurende de afgeloopen ma nd October werden alhier geboren 4 jongens en 7 meisjes en had 1 sterfgeval plaats. Noordwyk. Maandag-avond hield de af- deeling Noordwyk der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur in het „Hof van Holland" haar vrij druk bezochte eerste ver gadering in dit seizoen. Na lezing en goed keuring der notulen deelde de voorzitter, de heer C. J. L. Yan der Meer, mede, dat do heer L. J. Homan ontslag heeft genomen als secretaris en bestuurslid, en hij bracht den ^ftredenaen secretaris oen woord van dank voor diens vele aiensten, de afdeeling bewezen, ïot bestuurslid werd alsnu na stemming en herstemming gekozen de heer G. Yan der Weyden Gz. (By de eerste stemming verkreeg de heer v. d. W. 21 stemmen, tegen 18, op den heer Jac. De Groot Lz. uitgebracht.) Naar aanleiding van de a. s. vier periodieke vacatureB ln het hoofdbestuur was een schrijven van de zusterafoeeÜDg Hillegom ingekomen, welke voorstelde, in plaats van den heer Kersten, van Haarlem, den heer De GraaiT, van Leiden, oandldaat te stellen. Uit de hierop gehouden stemming bleek, dat de vier altredende leden, de heeren J. H. Kersten, 0. Blokhuis, G. Yan Waveren en M. P. Yan Ruiven opnieuw gecandideerd zijn. Over een voorstel van den heer J. W. Paarde- kooper om de Spaansche Irissen op naam ge teld te krijgen en dit als punt voor de Algemeene Vergadering op te geven staak ten de stemmen, waarna de voorzitter van zijn beslissende eindstem gebruik maakte om bet voorstel te doen verwerpen. Na oog eenige huishoudelijke besprekingen en de gewone ver loting (van landbouwgereedschappen), waarbij achtereenvolgens tie heeren H. Prins, C. J. L. Yan der Meer, G. Van Parijs, Th. Van Went, A. Van den Berg en Chr. Van der Meer de gelukkigen waren, werd de vergade ring door den voorzitter gesloten. Do collecte (met inteekenlijst), namens de Nederlanusch Zuid-Afrikaansche Vereeni ging albier voor do ambulance van het Roode Kruis gehouden, heeft opgebracht de som van f 813.50. Rynsburg. D(j de aanbesteding van den gedeeltelijken herbouw van stal en schuren van den beer J. Kromhout Jacz. is ingescbre ven door de heeren J, v. Iterson en G. Ouds- boorn voor f 2190, door den heer P. Kort voor f 2144. Het uit te voeren werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. De inzameling ten bate oer Nederlandsch Zuid-Afnkaansche Vereeniging heelt hier opge bracht de som van f 151.11. Roelof- Aren (ls veen. Als commies ty '8 Rijks oir. bel. en acc., kantoor Alkemade c. a., is hier gestationneerd de beer W. Brug- mans, van Amsterdam. De overplaatsing van den heer Lokors, van Overscbie, is ingetrokken. Valkenburg. Aan bet telephoonkantoor alhier werden gedurende de maand October öehanJeld 40 telegrammen, waarvan werden verzoncen 17 en ontvangen 23 stuks. 'lor-Aar. Door den districts-veearts te 's Gravenhage is een vermoedelijk goval van j miltvuur geconstateerd bij een rund van oen landi.ou\Ver J. Van Rasstnoerg albitr. Het .cadaver is onder toezicht der politie begraven, terwijl de ontsmetting volgens do tostaande ▼oorschriften heeft plaats gehad. In de op Zondag avond gehouden leden vergadering van de Nat. Christelijke Gehoel onthouders-vereeniging alhier werd op voorstel van den voorzitter een collecte gehouden ten behoere van de weduwen en weezen der gesneuvelde Boeren in Zuid-Afrika, welke e:n bedrag van f 4 opbracht. Moge dit voorbeeld tot navolging strekken in deze gemoente en spoedig een comité worden gevormd, dat de gecollecteerJe gelden in ontvangst kan nemen De vereeniging is overtuigd, dat bet aan geest drift van onze stamverwanten alhier niet ont breekt, en wil de milddadigheid in deze ge meente niet verflauwen, dan mogen de inge zetenen in deze zeer zeker niet achterwege blijven. Warmond. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand October ingelegd ƒ8240.83, verdeeld over 71 inlagen, en terug betaald f 4180.86y2, verdeeld over 32 terug betalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 880. Waddingsyeon. Aangaande de algemeene vergadering van „De Werkman" vermelden wy het volgende. Da naamlyst bevat 211 leden. De ontvangsten van Februari tot half October bedroegen f 865.05 en in dien lijd werd uitgegeven f 855.63. Het batig saldo van deze rekening bedraagt f 9.42 en het geheele batig saldo f 3110.84, van welke gelden zijn belegd op do Spaarbank tot N. v. 't A. te Gouda f 2000, op de Rijkspostspaarbank f 1021.70 en in de kas van den penning meester f 89.14. De secretaris, die moest aftreden, werd met bijna algemeene stemmen herkozen. Do Vereeniging zal aan de huizen van donateurs en leden van „De Werkman" rondgaan om een gift voor Transvaal te ver krijgen. De voorzitter A. Brouwer sloot de vergadering. De gemeenteraad heeft beslot n de ker mis af te schaffen cn f 50 disponibel te stellen ▼oor het comité, dat op Koninginnedag een feest wenscht te organiseeren. De traditioneels paaltjes op den Kerkweg sullen weldra ver. wijnen. Er was sprako van, om dien weg met fcoomen to bipl nten, doch daarop is door den Raad afwijzend beschikt. Op Woensdag 15 November znl in de Gereformeerde kerk een dankstond voor het gewas wor.en gehouden. De heer Van Kol zal eerstdaags als spreker alhier optreden tot het houden eener politieke lezing. Zondag a. s. zal als spr.ker in het ge bouw der AfJ. Wadoingsveen van den Pro testantenbond optreden de hser B, Tydeman. Door da Jongeliogsvereeniging „Asal" is een adres aan den Raad ingediend oai do Zondagsschool in do lokalen der openbare school aan het dorp te houden. Uit de „Staatscourant", Koninklijke besluiten. Benoemd tot ridder in do orde van Oranjo-Nassaa, C. C. Van den Bosch, met ingang vau 1 November 1S99 eervol ontslagen als directeur der gevangenis te '©-Hertogen boscli. Aan J- N. J. Boom, op zijn verzqek, eervol ont slag verleend als lid van bet ooilege van regenten over het huis van bewaring te TerneuzeD, onder dankbetuiging voor de ais zoodanig bewezeq diensten, en benoemd tot lid van het genoemd ooilege D. Buy ze, arts aldaar. Aan L N. Van der Stok, op zjjn verzoek, eervol ontalag verleend uit zijn betrekking van bewaarder der hypotheken, bet kadaster en de scbeepsbowijzen te Zwolle. D. S. Langedijk, essaieur van den waarborg en de belasting der gouden on zilveren werken te Leeuwarden, uit 's Rijks dienst ontslagen. De eerste luitenant der genie W. id. C. Door man, met ingang van 15 Maart 1900, op zijn aan vrage, op non-aotiviteit gesteld, zonder bezwaar dor sohatkist en voor den tijd van één jaar. Examen vroedvrouw. De minister van binnenlandsche zaken brengt lei- kennis van belanghebbenden, dat op 18 December a.s. en volgende dagen te Groningen gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als vroed vrouw. Zy, uie tot die examens wenscben te worden toegelaten, en daarvan niet reeds vóór 1 Juni 1899 aangifte hebben gedaan bjj den inspec teur voor het Geneeskundig Staatstoezicht voor Friesland en Groningen, dr. Oh. tl. Ali Cohen, te Groningen, worden uitgenoodigd van huu verlan gen alsnog te doen blijken vóór 1 December a. s. »tj schriftelijke opgave aan genoemden inspecteur, met overlegging van een extract uit de registers van den burgerlijken stand, waaruit blijkt, dat zij den leeftyd van 18 jaren hebben bereikt, en vau het bewijs, dat zij als leerling-vroedvrouw by een geneeskundigen-inspecteur zyn ingeschreven, en minstens 1U gewone verlossingen in tegenwoordig heid van een bevoegd verloskundige bier te iando hebben verricht. TWEEDE Si.131 ESS. De gisteren by de behandeling der Onge vallenwet door den heer A. E Van Kempen gehouden rede luidt als volgt: „Mynhe.r de Voorzitter! De belangryke redo van den heer Minister van Waterstaat, Handel en Nyverheid van Vryiag 1.1. was ongetwyfeld een betere zaak waardig, doch heelt ons ten dui:el(jkste coen zien, dat ce vrees voor absoluten Sta-atsdwang niet zonder reden door ons wordt gekoesterd. De wyze, waarop do talentvolle afgevaardigde uit Rot terdam wordt aangevallen, is zeker niet ge schikt om het door den Minister geprezen gemeen overleg tusschen Regeering 6n Kamer te tevorceron en vreemd klinkt de vraag des Ministers aan dien scherpzlnnigen afge vaardigde of h(j wel aan deze of gene zaak heeft gedacht, daar de heer Mees toch moeilyk te beschouwen is als iemand, die over ce zaken niet nadenkt. Over de bezwaren sprekende verbonueD aan de bedryfsvereeniging, bezwaren oie zoo breed mogelijk worden uitgemeten, zegt de Minister: „kan men wel iets anders aannemen dat zy, namelyk de industriêelen, óf sommige artikelen_ niet gelez;n hebben öf die niet hebben be grepen." Onze adressen hal men liever niet gezien. Do Minister met zyn ambtenaren had de zaak buiten de industriêelen heel goed kunnen regelen en nu is bet niet genoeg, dat onze aangevoerde argumenten als waardo- loos worden beschouwd, maar volgens don Minister ontbreekt ons ook het talent om het gelezene te kannen begrypen. Gelukkig, M. do V., dat wy by het ont breken van zooveel toch het talent niet missen om by gelegenheden als deze te doen zien, dat wy niet bereid zyn alles voetstoots aan te nemen wat deze Minister ons voorlegt. By de vele gebreken, die de industriêelen hebben, zyn zy toch zoo verstandig, dat zy bun persooniyke vrybeid door geen minister zich wenschen te laten ontnemen. De reden, M. do V., dat wy met het be ginsel, neergelegd in het amendement van den heer Kuyper, meogaan, hoewel dit amende ment ons slechts een deel geeft van wat wy wenschen (do opsomming by de nota van den geachten afgevaardigde van Sliedrecht, die ook voor bet grootste deel door den heer Me98 gewenscht wordt, stelt ons alleen tevreden) de redon nu is alleen, omdat in bedoeld amendement een poging is aange wend, om altoos nog voor een deel de voor de industrie onmisbare vrijheid van beweging te gemoet te komen. Geprezen eient to worden, dat de Regeering door ln te dienen de wet, door het vorig Kabinet gereedgemaakt, het laatste overciyfsel wil wegnemen dat er nog moest bostaan van b9t in een dwangbuis houden van den w.rkman. Maar in plaats van nu die dwang buizen in een museum van oude folter werk tuigen voorgoed weg te bergen, wordea die dwangbuizen geheel nieuw georneerd en nu dm industrieelen aangetrokken. Waar is nu de hooggdoofde vryheid by het Ne:erlandsche volk, waar de Re geering de wederzyd8cho rechten der volkskringeu niet anders weet te regelen, dan met volkomen ontkenning van bet persoonlyk initiatief Men bedenke toch, dat hetgeen ce Regeering in beginsel als iets geheel nieuws aanpryst, door vele industrieelen reeds lang w<.rd ingevoerd en dat aie zelfde industrieelen, wien het talent ontbreekt om het gelezene te kunnen begry pen, reeds in hun fabriek hebben tot stand geiraeht. De regeling van ziekenverzorging, van de pensionneering van ouden van dagen en van ce weduwen, regelingen die t>y do reg.ering, die zoo goed lezen en begrypen kan, Dog ia studie zyn tn ad calendas graecas worden uitgesteld. Een woord, dat zevenmaal door den Minister wordt gebruikt om het amendement van den heer Kuyper totaal af te breken, zullen wy thans eenmaal gebrui ken en zeggen, dat het enkel scbyn tlijkt te zyn, dat do heer Minister in ceze zaak 07c-rieg tusschen Regeering cn Volksver tegen wooraiging op prys stelt en dat wy thans, zoo de vrienden der vryheid het niet Vi-rboe.en, een wet zullen krygen, die Staats- dwang invoert en een h.irleger beambten r.oodig heeft om te zorgen, dat het uwangbuis, den industrieelen aangedaaD, niet gemakkeiyk kan worden afgeschud. Het is zeer g makkelyk een zaak op bureau cratische wyze te regelen, maar de zaak zoo te regelen, dat ce vryheid van beweging voor ce industrie bewaard tlyft, berit grooter waarde, en moge het somtyds een Regeering gelukken ons industrieelen in een keursiyf te rygen, wy biyven toch vrye Hollanders en zullen weten ons ter gelegener tyd van dat kw.lltnde keursiyf te ontdoen, zon.er de b.l.mgen der werklieden te schaden. De heer Schaper herinnert a .n het ongunstig oordeel van de Duitsohe werkliedenverenigin gen over de beroepsgenootschappen. Aan het adres van de anti-socialistische vereeniging van spoorwegpersoneel „Recht en Plicht" is geen v^aar.'e to hechten; want het zeggen, dat het ontwerp een socialistisch karakter heeft, is voor die vereeniging voldoenJo om het te bestryden. „R.cht en Plicht" wil liever niets dan zonder h.t amond. Kuyper; dus wil hot algemeen belang, hot belang van duizenden, opofferen aan dat van enkeion. Uitvoerig bestrydt spr. het amendement, cat nadeelig zou zyn voor de arbeiders. Door becryfsvervemgingen worden de arbeiders ge- he.l afliankeiyk van de patroons. Dj heer Kuyper verdedigt daarop uitvoerig zyn ameocement, daaroy aangevende de ver schillende vormen tot oplossing der zaak; byv. de hoofdbeginselen van het amendement opnemen in de wet en do uitwerking over te luttn aan oestaursm.atregclen. V*a ver- wyzing naar eanjnadere wet meent by, dat do zaak op de lango baan zal worden ge schoven. Krachtig komt spr. op Ugen het betitelen coor den minister van waterstaat van ce coor spr. bedoelae becryfsvereeni- gingen met den naam spelcrsvereenigingen. Hut parlomcntair initiatief worct geknakt, waar do minister op het laatste oogen -lik en niet in scbrifteiyko gedachtenwisseling is aangekomen met zulke zware juridiscbo en andere bedenkingen. Daarna trad spreker in een weerlegging van do bezwaren, tegen do détails-punten te berdo gebracht. [Den heer Kuyper wordt oen bulletin in de hand geduwd, vermeldende de capitulatie van Ladysmitb. Hy leest dit en zegt, dat het moei lyk is uit bulletin te pas te brengen ty de quaestie der commissie van arbitrage, hier aan uo orde]. Daarna vdrvolgt hy zyn rede, bestrydende liet betoog van den minister van waterstaat en van den heer_Yeegens. Hy betoogde, dat de bedenkingon zeer over dreven zyn, en dat door sub-amendementen waar noodig verbetering in het amendement is te brengen. Do oorlog tusschen Engeland en Transvaal. De Engelsche bladen zyn blykbaar nog niet in staat uitvoeriger nieuws mede te deelen omtrent het in zyn gevolgen waarschyniyk zoo belangryk échec van generaal White's vermiste legerafdeeling. Zy spreken nog van zooveel bataljons, die nog niet terug zyn gekeerd, doch elk oogenblik terug verwacht worden welke verwachting een schokkende ontnuchtering moet brengen. Hieronder volgen de intusscben ontvangen telegraphische berichten: De ramp van Ladysmitb verwekte in Londen en overal in Engeland groote ontsteltenis. De minister van oorlog zond aan generaal Buller een telegram, om bem te melden, dat hy over een dag of tien drie nieuwe bataljons en een battery berggeschut zou zenden, ten einde de verliezen aan te vullen. De minister van oorlog heeft tevens be volen bet eerste bataljon van de Suffolk-, Essex- en Derby regimenten te mobili6eeren voor den dienst in Zuid Afrika. De Londensche avondbladen betreuren de ongehoorde ramp in Zuid-Afrika, maar willen nog geen oordeel uitspreken, voordat er vol lediger berichten zyn. Hoewel ze de grootte van de ramp erkennen, waarschuwen ze voor onmatige overdryving van de gevolgen en zyn van oordeel, dat het verlies van twee duizend man geen invloed kan hebben op den einduitslag, aangezien Britanniö vast besloten is, tot eiken prys zyn doel te be reiken en zyn suprematie afdoende te vestigen. Toen bet noo lottige bericht te Londen aankwam, was het publiek eenvoudig ver stomd, en dat nam by het uur toe. De couranten verkoop in de straten was zonder voorbeeld, ae toeloop naar het ministerie van oorlog buitengemeen groot. Menschen, die elkander geheel vreemd waren, bespraken op straat deQ toestand. Alle gezichten stonden even treurig. In militaire kringen was de opgewondenheid byzonder groot en werd de vraag Lebandeld of Ladysmith zich nog drie weken zou kunnen handhaven. Dj Londensche avondbladen maken boven dien het volgende telegram uit Ladysmith openbaar: „Maandagavond, vóór het conker werd, bezetten de Boeren hun vroegere stelling. Hun zwaar geschut, waarvan men meende, cat htt tot zwygen gebracht was, heropende het vuur op de stad. Da vyanden sluiten ueze nauwer in. „De terugtocht van de Boeren Maandag was alleen een krygslist geweest om White op hot heuvelachtig terrein en ver weg van zyn kamp te Jokken. De toestand wekt zorg." [Waariyk, als Sir Reuvers Buller geen grooter snuggerheid aan den dag legt dan generaal White, dan ziet het er voor de zaak der Afrikaanders nog zoo kwaad niet uit.] Kaapstad, 31 October: Naar de „South African News" heden uit Ladysmith heeft ver- noraeD, wordt er slag geleverd aan den voet van den Umbabaneberg, enkele mylen van Ladysmitb. Verscheiden bommen kwamen in de stad terecht. P a r y s, 81 October: Volgens een telegram uit Londen aan de „Temps" beweert meD, dat de generaals van de beide Republieken al hun beschikbare troepen om Ladysmith byeen- trekkeD, dat de 13,000 man morgen aange groeid zullen wezen tot 30,000 en op het eind van de week tot 00,000. Behalve do meer dan 2000 man en 42 offi cieren hebben de Boeren by Ladysmith ge vangengenomen een dag'olad-correspondent Hyde van de „Standard" en pastoor Matthews, de kapelaan, die met de troepen van generaal Yule van Dundee naar Ladysmitb getrokken is. Verder bevinden zich onder de gevangenen de majoor van den staf Adye, luitenant- kolonel Carleton, de majoors Kincaid, Hum- phery, Caprieure, Wallace, de majoor der artillerie Dayant. Sommige bladen beginnen de ontruiming van de onhoudbare stellingen van generaal White te Ladysmith te bepleiten, maar de „Westminster Gazette" bestrydt krachtig het advies om den opperbevelhebber Buller en de versterkingen naar Natal te zenden. Het blad wil het veldtochtaplan aldus wyzigen, dat Buller zoo spoedig mogeiyk een expeditie uit de Kaapkolonie naar Bloemfoutein organi seert, dat zou generaal Joubert dwingen de krachten der Boeren in Natal te verdoelen, ten einde het zuiden van den Oranj9-Vrystaat te verdedigen. H-.t departement van oorlog te Londen bood gistermiddag een merkwaardige tegen stelling met de vorige dagen. Terwyi Maandag nog de gangen van het gebouw, waar de laatste telegrammen worden aangeplakt, ver laten waren, werden zy gisteren belegerd door weetgierigen, waaronder veel militairen. Sommigen laakten scherp den minister van oorlog, die generaal White zonder voldoende troepen zulke hachelijke stellingen als Glencoe en Ladysmith liet bezet houden. Anderen gispten even scherp generaal White en zeiden, dat deze al voordat hy naar Zuid- Afrika ging den naam had van een warhoofd to zyn, en cat hy zyn aanstelling in Natal aan nepotisme te danken bad. Zulke critici verklaarden knorrig, dat lord Wolseley generaal White terstond summier behoordo weg te zenden e:i to vervangen door Hunter. Enkelen vonden, dat White Ladysmith onmiddellijk moest ontruimen, onderstel J, dat hy het nog kon, wat op zyn minst onzeker was. De correspondent van de „Standard" be weert de uittrekkende troepenbeweging van het leger van generaal White, welke by een verkenning noemt, te hebben meegemaakt, marcheerendo met do middelste colonne. Rechts gingen drie regimenten cavalerie, 4 battoryen artillerij en 5 bataljons infanterie ten aanval; in het centrum crie batterijen artillerie, 2 regimenten cavalerie tn 4 bataljons infanterie; op den linkervleugel da bekende troepen- afdeelingen, die het Engelsche kamp niet meer terug zouden zien. Het plan van den generaal seint do correspondent was zyn centrum op den vijand te werpen, doch dit plan kon niet worden uitgeroerd, daaf de vyand de stelling, waarop het centrum aantrok, ontruimd had. De rechtervleugel werd daarop hevig bestookt en do colonne moest van front veranderen. Toen daarop b t vyan- delyk vuur mindtr werd, rukto do infanterie weer vooruit, door cavalerie gedekt. De aanval werd zr.er goed uitgevoerd door den rechtervleugel der Engelschen en de Boeren moesten weldra Lombard's Kop ver laten, vervolging was echter onmogelyk, daar het terrein te moeilyk was. Daar do artillerie de Boeren niet kon verdry ven, trok deiafan- terie in tirailleurlinie vooruit. Doch zy werd door een verschrikkelijk vuur ontvangen, dat haar deed terugdeinzen, waarop generaal White, die zich in het centrum bevond, zyn gebeele colonne te hulp zon-, behalve een regiment infanterie. De vyand voerde daarop een tegenaanval uit en aangezien hy veel slerker in aantal was, kreeg de^rechtervleugel het bevel lang zaam terug te trekken. Eet bevel werJ zeer goed uitgevoerd onder dekking Cer Engelsche artillerie, welke uitmuntend vuurde. Het gevecht duurde ongeveer vier uren, wy verloren 90 tot 100 man, seint de correspondent. Intusscben kan het, volgens het „Hbl."f zyn nut hebben aityd met het oog op elk oogenblik te verwachten berichten van nieuwe gelukkige wapenfeiten der Boeren een overzicht te geven van de stryomacht der Engelschen, die nu reeas op vier vtffden harer oorspronkeiyke sterkte gereduceerd is. Ruw geschat neemt men aan, dat 12,000 of 15,000 Engelschen in Ladysmith zyn ingesloten en dat de Boeren 15,000 tot 30,000 man tellen. De „Globe" komt tot het volgenae resultaat: do 81ste, 24ste en 53sfc9 reldbattery van ue Natal- artillerie, een bergbattery en twee kanonnen van de Natal-reserve, twee en dertig kanoanen sterk; de Natal bereden vrywilligtrs, het 5de regiment lanciers, het 19de huzaren, het lste bataljon van bet Liverpool regiment, het 2de bataljon van de Gordon Highlanders, het lste bataljon van het Devonshire regiment, bet lste Gloucester regiment en verschillende compagnies bereden infanterie het lste fcntaljon van de Royal Irish Fusiliers. Daarby komen de troepen, die onder generaal Yule de stel ling van Glencoe hebben moeten ontvluchten en zich nu eveneens te Ladysmith bevinden: de 13de, 67ste en 69ste veldbattcry, het 18do regiment huzaren, Natalsche beroden vry- williger8, het lste bataljon Leicestershire regi ment, het lste bataljon van de Kings Royal Rifles, bet 2de bataljon van de Dublin Fusiliers, dan versterkingen uit Pietermaritzourg en enkele losse corpsen. Hiervan moeten dus worden afgetrokken het lste bataljon van het Gloucestershire regiment, het lste bataljon van co Royal Irish Fusiliers en de battery bergartillerie. Door het Britsche departement van oorlog is een telegram, gedagteekend uit Kaapstad, ontvangen van 26 October, verzonden door den Engelschen bevelhebber der troepen aan de Krokodilrivier van 22 October, dat een gewapende trein onder bevel van luitenant Llewellyn tot korten afntand van het Boeren- lager, dat drie myi ton zuiden van Krokodil Poort ligt, naderde. Toen de trein stopto werd er uit drie Maxim-kanonnen op de Boeren gevuurd, die volgens het bericht aanzienlyke verliezen „moeten hebben" ge leden. Door hen werden tien schoten terug gezonden, die zonder uitwerking bleven. Aan de Krokodilrivier hadden kolonel Plü- mer's voorposten talryke schermutselingen, in één waarvan kapitein Black jurn ernstig gewond werd. Een later bericht zegt, dat hy, met nog meer gewonden, aan zyn kwetsuren is overleden. Krokodilpoort is dat kan byna voor zeker doorgaan, zegt het „H&l." verward met Krokodil Pool, by Lobatsi, waar de Rbodesische troepen reeds met de Boeren slaags zyn geweest. Door dit telegram is nu duideiyker gewor den, dat er sprake is van twee verschillend© gevechten: het hier boven bedoelde en de. schermutseling van 21 October by Rhodes Drift. Van de Westgrens. Volgens een bericht van de „Daily Mali", gisterochtend opgenomoD,» van z(jn oorlogscorrespondent, Donderdag 1.1, uit Kimberley verzonden per specialen koerier, hebben do Boeren, die WoensJag in alleryl Windsorton, Klipdam en andere plaatsjes verlieten, welke zy ten noorden van Kimberley. hadden bezet, weder betrokken. De correar pondent deelt verder mee, dat in het treffen van Dinsdag voor een week slechts tweo soldaten van de Kaapsche politie en van do; Kimberley Light Horse gedood zyn. De geschiedenis van den inval van Jame30É heeft geleerd, hoe groot aandeel 6en dame had in de Engelsche koloniale politiek. Da „Times" heeft menige kolom gevuld, met

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2