te N®. 12169 "Woensdaa: 25 October, A°. 1899 §eze gouiant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en fieeptdagen, uitgegeven. STADS-GEHOORZAAL. Dit nouuuer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nederlandse!) Zend-Afribaaosche Vereeniging. f3172.85\ Leiden, 24 October. ATJEH. PBJJS DEZEE GOTJRAMT» Voor Lel dan per 8 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nummers m i.io. «1 1.40. 0.05, PHLTS DEB ADVERTENTrËETt Van 1—0 régels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte -» Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. PROGRAMMA. Sa. De JaargetijdenR. 6. Crevecoeuil Woorden von JOHAN SCHMIER. b. Mijn LandJon. H. Löser. Woorden van BONGARTZ-SMEETS. Liederen voor te dragen door den Hr. JOHAN SCHMIER. 2. Trouw s. v. p. met Caroline, Voordracht uit 't Fransch. Mej. MARIA SOGERS. a. Sehweizer Echo-lied. I Carl Eckert. I b. Der Vogel lm WaldeTaüeert. Voor te dragen door Mej. FRANSMAN. i 0 Cara MemoriaF. Sekyais. Violoncel-Bolo door den Heer J. H. BECK. 6. Duo uit de Opera „Die Zauberflöte". W. A. Mozart. Voor Sopraan en Bas. 6. Optreden van Mej. CAT0 CDLP, Kollandsche Soubrette o. 's Levens bakkerij, b. Een kus. c. Dat ls je ware. 7. -»jjj STORTBUI» Blij3pel uit 't Fransch van A. Dreufus. Mevrouw Mej. M. EGOERS. Meneer de Hr. C. p. T. BIGOT. 8. Een feestredenaarC. P. T. Bigot. Voor te dragen door don Heer BIGOT. a. Panls Angelicas Cesar France^ b. Ave Maria Gounod. Voor Sopraan, Violoncel en Biano. 10. Optreden der Heeren S0LSER en HESSE? Een Wandeling met Baby, Komisch Duet. 11. a. Nietig en petletig. b. Een Snor. c. Luimige Coupletten, Mejuffrouw CXJLB. !a. Zes Kerelen Jor. Keürvels. Woorden ran POL DE MONT. b. Eentje maarl Woorden en Muziek van A. L. EGBERS. Voor te dragen door don Hr. JOHAN SCHMIER. Het programma Toor aanstaanden Maandag ia vastgesteld als bovenstaand. Onze abonnés vinden in dit nummer het Bevrys, waarop alléén toegangsbewijzen worden afgegeven, voor zooverre zitplaatsen in de Stadszaal aanwezig z\Jn. Dat ze alle gullen worden ingenomen, kan aan geen twijfel onderhevig zynl Omtrent een concert, in Den Haag gegeven, zegt de „H. Crt.": „Het groote 3ucces was voor mej. Fransman, de uitnemende coloratuurzangeres, die ,0. m. in het groote Fauat-trio ea voorts haar Lakmé-aria en het keurige „Ave Maria" tvan Gounod voortreffelijk zong, - voor SCHMIER, die met zyn viertal liederen algemeenen „byval verwierf, vooral met de „Zes Kerelen" vaa Jef Keurvels, en met „Eentje maar", een „schalksch liedje van A. L. Egbers, de heele zaal in een vroolijke stemming bracht Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenblljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig byna om mee te deelen, dat wy ons voortdurend ook voor de toezending van Inge vulde biljetten bljvec- aanbevelen. Blanco inteekenblljetten liggen aan ons Buret! ter beschikking. Officiëele KennisgerlDgen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 26 October 1899, des namiddags te een uur. Voortzetting zoo noodig des avonds te halfacht. Ponten ter bohand'alinp: 1°. Verzoek van den heer Prof, Dr. D. E. Siegen- beek van Heukelom, om ontslag als lid der Com missie van Beheer o ver het Krankzinnigengesticht Endegeest (215). 2°. Benoeming van een lid der Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht Ende geest (216). 3C. Benoeming van een derden onderwijzer aan do openbare school der 3de klasse No. 5 (210). 4°. Benoeming van een vierde onderwijzeres in de handwerken aan de openbare school der 3de klasse No. 5 (210). 5°. Verzoek van J. De Best, om ontslag als derde onderwijzer aan de openbare school der 4do klasse No. 2 (209). 6°. Verzoek van F. J. E. Van de Vrande, om terugbetaling van schoolgeld lager onderwijs (205). V. Rekening, dienst 1898, van het Roomsch- Katholiek Weeshuis (206). 8°. Rekening, dienst 1898, van het Roomsch- Katholiek Armbestuur (206). 9°. Rekening, dienst 1898, van het College van Vrouwen-Kraammoeder8 (207). 10°. Begrooting, dienst 1900, van het Gerefor meerd Minne- of Arme Oude Mannen-en Vrouwen huis (208). 11°. Suppletoir© hegrooting, dienst 1899, van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis (213). 12°. Voorstel tot aankoop van het perceel aan den Maredijk, kadastraal bekend onder sectie L. Nü. 426, gemeente Leiden, en tot vaststelling van den betrekkelijken suppletoiren begrootingsstaat (211). 18°. Eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1899 (218). 14°. Vaststelling van de verordeningen, regelende de heffing en invordering van een keurloon van visch te Leiden (217). 15°. Vaststelling van de verordeningen, regelende de heffing en invordering van schoolgeld op de openbare bewaarscholen te Leiden (217). 16°. Vaststelling van de verordeningen, regelende de heffing en invordering der schoolgelden aan do openbare scholen voor lager onderwijs te Leiden (217). 17°. Vaststelling van de verordeningen, regelende de heffing en invordering van schoolgelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool voor Jongens en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden (217). 18°. Vaststelling van do vorordeningen, rege lende de heffing en invordering van schoolgeld aan de Gemeentelijke Kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Leiden (217). 19Q. Bezwaarschrifton tegen aanslagen op het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1899 (eerste gedeelte) (214). 20°. Begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeento voor den dienst 1900 (178, 187, 195 en 212). Onder aanbieding van de eerste lijst van reclames tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1899, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor: te handhaven de aanslagen van. C Th. F. Abbing, A. Van Asperen, A. Batstra, P. F. L. Beenakker, N Bink Jzn., J. W. Boehmer Jr., H. F. De Boer, H. N. La Bree, P. Bremmer, H. Brummelkamp, A. Van der Burg, M Cahen, O. Cahen, C. Christiaanse Jr., G. J. M. Couvóe, J. K. Emeis, J. P. J. Van Ewyk Jr., C. J. A. N. Van de Gent, K. S. De Graag, I. J. Van Hees, G. Hillenaar, J. W. Hofstede, J. S. Hollander, G. N. Holm, J. A. Eoo-zen- straaten, J. C. Hoogeveen, W. Den Houter Lz., C. J. Keyser, A. De Klerk Wolters, B^S. Van Kloeten, Th. Kloppenburg, A. M. C. G. Knott- nerus, G. Th. Koekenbier, A. Kres, W. F. Lamau, J. Van Leeuwen, P. H. Lokkers, D. Los, K. F. W. Van Luyken, P. Van der Marei, Ma. Meyers, D. W. Molhuysen, K Mostert, J. E. W. Mulder, A. C. M. Van Noort, A. F. Nuyens, W. J. F. Nuyens, W. J. Nysingh, J. Pennenburg, J. Van der Reyden, W. F. De Ridder, R. J. Roelofs, J. T. Ruigrok, F. H. M. Schiphout, W. Schippers, J. C. Schoenmaker, J. G. Schorer, A. Slierings, J. A Smit, D. J. C. Speet, J. J. Veurman, W. Van der Voort, J. Vreugdenburg en A. Wynoldy. En te verminderen de aanslagen van: E. J. Abrahams met 7.29; C. J. A. Ter Beek met 4.12; A. Van Bergen Henegouwen met 3.54; J. A. Beuzemaker met ƒ0.69; H. A. Bonte met ƒ3.44; G. Borranl met ƒ1.10; J. Ph. Van den Bosch met 0.41H. Catin met 2.20; A. Delfos met ƒ1.10; J. J. C. Donker met ƒ9.63; L. W. J. Van der Drift met 0.55; D. Eggink met 5.50; F. Eikerbout met 2.75; J. Eraoea met 2.75; J. J. Gout met ƒ4.40; F. Hameeteman met ƒ12.38; A. B. Hofhuis met ƒ5.50; J. ,B- Hoogeveen met ƒ5.50; L. Kievit met 9.62; M. Kloots met 2.75; W. B. A. Kühne met 2.75; Wed. H. J. Labree met 5.50; N. Laman met ƒ11; H. Lambooy met 15.13; C. J. Van Leeuwen met ƒ2 75; Wed. M. G. Okkeraa met 1.38; E. Pino ruet ƒ1.00; Jl A. Pommee met 5.50; H. Du Pon met f 1.38; Wed. J. F. Van der SlootClement met ƒ11; J H. Trtl met ƒ12.38; A. Tuinhof de Moed met ƒ1.10; M. J. E. De Vrind met 4 81, P. J. De Vrind met ƒ5.50; J. Wolf met 4.95; W. De Zwijger met 1 65. Het totaal bedrag der voorgestelde afschrij vingen is 178.90. Naar wy vernemeD, zal het kerkgebouw der Gereformeerden aan de Oude Vest alhier worden verbouwd. Br. C. C. Uhlenbeck, buitengewoon hoog- leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, is by kon. besluit van 20 October 1899, ah opvolger van wijlen prof. dr. P. J. Cosyn, benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren cn wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het Gothisch, in het Angelsaksisch, in het Hidöelhoogduitsch en in het algemeen in de oude talen en letterkunde der Germaansche volken. Den Raad wordt ter vaststelling aan geboden hot eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1899, met 171 aanslagen en een opbrengst van 1830.28. Het personeel van de ambulance, door het Hoofdcomite van het Nederiandsche Roode Kruis naar Zuid-Afrika uit te zenden, is van 16 op 19 gebracht. De geneesheeren zijn: dr. G. W. S. Liog- beek, chef of leider; prof. dr. J. A. Korteweg, medisch consulent; dr. D. Romein, arts, officier van gezondheid 1ste kl. te Amsterdam; C. W. VinkhuiJzen, arts, hulpgeneesheer in het gemeente-ziekenhuis te 's-Gravenhago; dr. J. C. J. Bierens de Haan, arts, assistent van prof. Van Iteison te Leiden, en dr. Oidtmann, arts, assistent van prof. Korteweg te Am sterdam. Als hoofd der pleegzusters gaat mede mej. G. Baynen, te 's-Gravenhage, terwijl als zieken verpleegsters reeds zijn aangewezen mej. J. Dijkstra, M. F. Smit, S. G. Smit, M. W. Scbreuders, allen pleegzusters van het Roode Kruis, en mej. A. M. C. Geenen, oud pleeg zuster van het Roode Kruis, thans verpleegster in het ziekenhuis te Utrecht. Nog drie andere pleegzusters, zoomede vier ziekenverplegers, moeten women aangewezen. Door den kolonel Duycker, commandant van het 4de regiment infanterie, is do sergeant- oDderwijzer H. T. Vonk, van h=t 5de bat. te Gouda, aangesteld tot sergeant-majoor by het 4ae bataljon van genoemd regiment alhier. Met ingang van 1 November a. s. worden gedetacheerd te 's-Gravenhage, tot het volgen der lessen aan de Hooger Krijgsschool, de late luitenants N. J. Kooiman van het 2de en W. F. Waldeck van het 4de regiment infanterie, alhier. Op de agenda der aanstaande herfstver gadering der Staten van Zuid-Holland komen o. a. de volgende voorstellen voor: lo. verhooging van het subsidie voor de Industrieschool voor meisjes te's Gravenhage van ƒ2000 op ƒ3500; 2o. toekenning aan de Maatschappij tot Exploitatie van Tramwegen, ten behoeve van de stroomtramlljn Gouda Schoonhoven, van een renteloos voorschot van '/3 in de aanleg en exploitatiekosten tot een maximum van 250,000, na aftrek van een bearag van 72,500 (door de localiteit by te dragen), onder afwijzing van het verzoek van den heer A. Kaptjjn, te Gouda, om provinciaal subsidie voor een gelijke verbinding. Hoewel het vaststaat, dat de coor den heer Kaptyn ontworpen lyn in aanleg goedkooper zal zyn, missen Ged. Staten daarin het groote voordeel van snel vervoer, dat het plan van den heer Vas Visser even gewenscht maakt als een locaalspoorweg zoude zyn. De minister van waterstaat heeft aan den heer Vas Visser medegedeeld, dat tegen den tramweg Gouda Boskoop vooralsnog bezwaren be stonden, met het oog op de overbrugging van de Gouwe; 3o. voorstel van Ged. Stxten tot toekenning van een provinciaal subsidie ten behoeve van een proeftuin in de Hoek3che Waard. Z D. H. de bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Naaldwijk den wel eerw. heer J. L. Th. Waterreus; tot kapelaan te Amsterdam (H. Wille'oromus binnen de Veste) den weleerw. heer C. B. L. Devoghel; tot kapelaan te Gouda (O. L. Vr. Hemelvaart) den woleerw. heer P. J. Schravemade; tot kapelaan te Hoorn den weloerw. beer A. W. Hulstosch; tot kapelaan te Boskoop den weleerw. heer J. H. H. Sauleno, die assistent was te Haarlem (H. Joseph); tot kapelaan te Amsterdam (H. Catharina) den weleerw. heer J. G. Van Kelckhoven en tot kapelaan te Voorburg den weleerw. heer Th. A. J. M. Vlek, 15 Aug. 11. priester gewjjd. De Iste luit. £L M. J. Bark, van het 4de reg. inf., keert 1 November van zyn driejarige detacheering by de hoogere krygs- school naar zijn corps terug. De ingenieur 2de kl. C. Rappard wordt eerlang belast met het toezicht op den bouw van het bjj de Maatschappy voor scheepa- en werktuigbouw Feyenoord in aanbouw zynde pautserschip. In bet hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage is aangekomen mr. A. D. H. Heringa, eud-algemeen secretaris van het gouvernement van Nederlandscb Indiö. De heer P. R. Mees, penningmeester van de Rotterdamsohe afdeelïng van do Neder landscb Zuid-Afrlkaanscho Vereeniging, heeft gisteren 10,000 riaar het hoofdbestuur te Amsterdam overgemaakt, als eerste bijdrage van Rotterdam aan het fonds voor de Boeren. Ten bureele van het Hoofdcomité ontving de voorzitter-penningmeester van het Neder iandsche Roode Kruis 1000 van H. M. de Koningin-Moeder, als een bydrage in de kosten van de eerstdaags na3r bet oorlogsterrein in Zuid-Afrika vertrekkende ambulance van het Nederiandsche Roode Kruis Naar ons uit Den Haag wordt geschreven, zal hetgeen door het bestuur der Z. Afrikaan- sche VereenigiDg zal worden verricht ten bate der hulpverleening aan onze oorlogvoerende stamverwanten in Zuid-Afrika, een belang rijk deel uitmaken van de nuttige taak van het Nederlandecbe Roode Kruis. De Zuid-Afr. Vereeniging zal betreffende ambulances geheel te rade gaan met en erkennen de organisatie van het Ned. Roode Kruis, dat, binnen de grenzen der conventie van Genève, de eenig aangewezene is om op het oorlogsttrrein Nederiandsche ambulances hun taak veilig te laten verrichten. In den ouderdom van 73 jaren is te 's-Gravenhage overleden de heer S. Appel, burgemeester der gemeenten De Ryp en Graft, lid der Staten van Noord-Holland voor Pur- merend. Uit goede bron verneemt het „H. Dagblad" dat do volgende wyzigingan in hot Neder iandsche corps diplomatique zullen plaats h&bben; Jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piersbil, buitengewoon gezast en gevolmachtigd Minis ter te KonstantiDopel, wordt overgeplaatst naar St.-Petcrstmrg; jhr. mr. R. De Marees van Swindoren, gezandscbaps-secretaris te St.- Petersburg, wordt overgeplaatst by het Depar tement van Buitenlaüdsche Zaken en waar- 8chyoiyk belast met de function van chef van het KabiDet; dr. A. W. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, gezantechapsraad te Londen, wordt Miuister-Roei lent to Bucharest, terwyi W. A. baron Gevers, thans Minister-Resident te Bucharest, worut benoemd tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd Minister te Kon8tantlnopel. De majoor jhr. W. J. P. Van den Bosch, adjudant van H. M. de Koningin, heeft aangevraagd om op pensioen gesteld te worden. {N. R. C.) Voor het examen van verpleegster ia het gemeente-ziekenhuis te 's Gravenhage, is o. a. geslaagd mej. C. H. Vernède uit Buseum. Onder commando van kapt. luit. ttr zee Römer zal bet pantserdeks; hip „Frieelana", behoorende tot het Indische auxiliaire eskader, zich begeven naar Delagoaoaai, ter bescher ming van Nederiandsche onderdanen eu be langen. Als opvolger van den beer Hubert Pyls, als lid van de Eerste Kamer, schyat, volgens de „Limburger Koerier", ernstig in aanmer king te worden gebracht jhr. mr. Victor De Stuer8, die ook niet ongenegen zou be vonden worden om eeu eventueele candiaatuur voor gezegd lidmaatschap te aanvaarden. Het stoomschip „Gedè", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Oct. van Marseille; de „Solo" arriveerde 23 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Van der Parra" arriveerde 21 Oct. van Amsterdam te Batavia; de „Burge meester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Oct. van Aden, de „Madura", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 23 Oct. Gibraltar; de „Ardjoeno", van Rotter Jam naar Batavia, arriveerde 23 Oct. te Southampton. Benthuizen. De plaatselyke schoolcommissie dezer gemeente zal tot plaatsing van nieuwe leerlingen op de openbare lagere school zitting houden in het Raadhuis op Maandag den 30sten dezer, des avonds van 6 tot 7 uren. Op Maandag den 30sten dezer zal er schouw worden gedreven over de slooten ©d wfiken dezer gemeente. Heemstede. Dezer dagen vervoegde zich by den tuinbaas van de buitenplaats „De Hartekamp" alhier eea heer, die toegang tot een huis eischte, om de antiquiteiten te noteereo, daar hjj, naar hy voorgaf, de nieuw benoemde rentmeester was. "Wetende, dat zyn patroon, baron Van Verschuer, nooit iemand zendt zonder identiteitsbewys, weigerde de tuinbaas hem kort en goed zijn verzoek toe te staan en joeg den quasi-rentmeester het hek uit. Uit qqq schryven van gisteren van den baron bjykt dan ook zonneklaar, dat de deftige heer met minder fraaie bedoelingen was gekomen. Leiderdorp. In de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 26 Octobir a. s., des avonds te 7'/4 uren, zullen worden behandeld de volgende onderwerpen: lo Mededeelmgen 2o Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal, 8o. Vaststel ling begrooting dienst 1900. Oudshoorn. De uitslag der loting voor de nationale militie is als volgt: 1 B. Prins, 2 A. Van 't Wout, 3 P. Snel, 4 H. Ver-Juyn, 5 C. Boot, 6 J. H. Swaan, 7 D. Baart, 8 J. P. Chevoet, 9 A. Kroon, 10 G. A. v. d. Hoorn, 11 G. Groen, 12 K. Gesman, 13 H. Zwiden, 14 H. v. Baarsel, 15 D. N. De Vose 16 L. Stapper, 17 F. J. Gresnigt, 18 G. Burger, 19 H. v. Varik, 20 A. J. v. Haasteron, 21 L. Kwakernaak, 22 J. P. De Jong, 23 W. J. Mulder, 24 J. H. v. d. Snoek, 25 G. Zekveld, 26 J. G. P. Vollebregt, 27 A. W. Hartog, 28 C Van Donk, 29 P. W. Kiooo, 30 A. De Jong. Alle gevallen van mond- en klauwzeer zyn thans in deze gemeento als geweken verklaard. Het laatste geval dateert uit het begin der vorige maand. Valkenburg. Ten behosve van noodiydenden in Transvaal en Oranje-Vrijstaat is coor de leerlingen der openbare school alhier byeen- gebracht de som van 8.89, welk bedrag za' worden overgemaakt aan de Zuii-Afrikaansche Vereeniging hier te lan ie. De correspondent van de „N. R. C." te Batavia seinde gisteren: „De onzen hebben de mesdjil Kota Batoo in Merdoe genomen. De vyand li t 13 dooden en 20 geweren achter. „Gewond werden luitenant Van Nues en 4 militairen beneden den rang van officier. „Onze troepenmacht vervolgde do bende van Bin Pckau. „Panglima Polim en de pretendent sultan bevinden zich nu in de heuvels van Sama- langa." CORRESPONDENTIE. - In het gisteren ingezonden stukje van den hoer V. v. W. 6taat op den 16den regol van onderen ge rekend het woord ,doen", io plaats van het woord „deren".

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1