N'. 12167 Maandaü S3 October, A0. 1899 <§eze gourant wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Kederlaodscli Zuid-Afrikaanscbe Verecnigiug. f3081.55. F'euilleton. PRIJS DEZER COTRAMT» Voor Lelden per S maanden. 1.10. Franco per post r 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER éJOVEBTEHTIËHt Van 1-6 regels f 1.08. ledoro regel meer f 0.17}. Grootera letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren binten de etad wordt ƒ0.06 berekend. Dit nommer bestaat uit TIER Bladen. Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in- teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Onnoodig btfna om mee te deelen, dat wy ons voortdurend ook voor de toezending van inge vulde biljetten bleven aanbevelen. Blanco inteekenriljetten liggen aan ons Buretl ter beschikking. Leiden, 21 October. Naar aanleiding van de dezer dagen in het gebouw der Kweekschool voor Zeevaart albier gebouuen openbare aanbeste.ing zyn thans de navolgende leveringen ten behoeve van het personeel der marine te Leiden, go- durence het jaar 1900, opgedragen als: lo Aan den heer M. Boon, te Leiden, de groenten by aardappelen en soepgroenten, tegen de navolgende prezen, als: Uien 8, wortelen 8, koolrapen 5, versche andijvie 7, id. snyboonen ƒ13, id. slaboonen 12, id. spinazie ƒ6, id. raapstelen ƒ6, id. krop sla ƒ6, id. boerenkool ƒ6, id. bloemkool ƒ9, id. savoyekool ƒ6, id. witte kool ƒ5, id. roode kool ƒ6, id. zuurkool ƒ11, ingelegde andyvie ƒ16, id. snyboonen ƒ19, id. slaboonen 19, alles per 100 kilogram, en soepgroenten 1.35 per 100 rantsoenen. 2o. Aan den heer F. J. Yan Luyken te Leiden het versche spek tegen 48 per 100 KG. 3o. Aan den heer Th. J. B. Haan te Leiden de aardappelen over het -tijdvak van 1 Januari tot ultimo Juni 1900, tegen ƒ3.45 per 100 KG. De levering van het versche rundvet, be- EOJdïgj voor het personeel der marine te Leiden gedurende het jaar 1900, is weder opgedragen aan den heer F. J. Van Luyken tegen den prys van 0.50 per KG. Door de Maatschappy der Nederlandsche Letterkunde te Leiden is in 1897 een com missie benoemd, ter bevordering van de uitgaaf der Briefwisseling van Constantya Huygens. Zoowel de Maatschappy als Teyler's Genootschap en het Prov. Utreebtsch Genoot schap subsidiöeren de uitgaaf. De commissie heeft hierdoor over 2600 te beschikken, doch raamt de kosten der uitgaaf op 10,000. Ora dat geld byeen te krijgen, wordt een vereeniging gesticht, uitsluitend de uitgaaf van deze brieven ten doel hebbende. De commissie stelt zich twee categorieën van leden dezer Vereeniging voor: de een bestaande uit hen, die 10 of meer 'sjaars voor het beoogde doel wenschen by te dragen en daardoor recht zullen verkrygen op een exemplaar der uilgaven; de andere, bestaande uit hen, die 5 'sjaars wenschen beschik baar te stellen, ten einde bet gewensente doel verwezenlykt te zien. Wie lii wil woroen, heeft zich te wenden tot den secretaris van de commissie, den heer Unger, archivaris te Botterdam. Voor het examen in de vrye- en orde- oefeningen in de gymnastiek is geslaagd mej. M. G. Van DruteD, te Rynsburg, leerlinge der Ryks-normaallessen te Katwyk. By de Staatsspoorwegen is benoemd tot surnumerair te Bodegraven de heer P. G. Lagas. De Geref. Gem. te Appelscha heelt be- roepon de eerw. heer Koster, van Zegwaard. Ds. Oldeman, van Herwaarden, bedankte deze week voor de toezegging van beroep naar Sappemeer, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van ds. Leendertz naar Leiden. Later meldde e.eerw., dat, wan neer hy nogmaals voor het geval werd ge plaatst, zyn besluit dan anders zou zyn. De kerkeraad meende, dat de beer O. op zyn besluit kon terugkomen, daar alleen nog maar toezegging van beroep was uitgebracht. Nog later berichtte z eerw., dat geen verdere moeite behoefde gedaan te worden, daar by een be roep toch niet kon aannemen. £o zoo is men dus nog even ver. B. en W8. te 's Gravenbage hebben den Raad in overweging gegeven te aanvaarden de door het bestuur van den Noorupolder gestelde voorwaarde tot betaling van f 2424 wegens de vergunning tot bet dempen van slooten voor een gejeelte oer Laakhaven- werken ten westen van den Ryswykschen weg. Voor den aanleg van een visschersbaven te Scbeveningen worat thans op de gemeente- begrooting van Den Haag uitgetrokken 1,500,000, te dekken door 1,200,000 uit gcldleening en 300,000 uit de bydroge van de provincie. Meu verwacht, dat de haven werken over twee jaar gereed zyn. Dr. J. D. De Lind van Wyngaarcen, predikant te Utrecht, heeft bedankt voor het beroep naar de NeL-Herv. Gem. te Delft. Naar de „Residentiebode" verneemt, is een plan aanhaDgig tot reorganisatie van de Polytechnische School, te Delft, dat, als het in zyn geheel de goedkeuring van den minister van binnenlandsche zakon verwerft, l1/, millioen zal kosten. Of de goedkeuring echter verkregen zal worJen, is een andere vraag. De Minister wyat nogal eens een aanvraag af. Zoo is hy niet bereid gevonden, op de begroeting een post te brengen voor de benoeming van een nieuwen hoogleeraar in de werktuigbouw kunde, waaraan groote behoefte is. Ook het technologisch en myabouwkundiglaboratorium, dat in den tuin van de vorige cirecteurs- woning zou verryz?n, komt, zooals men in de begrooting heeft gezien, nog niet. Er is alleen 4000 uitgetrokken voor een nieuw onderzoek. Het electro-technisch en natuurkundig labo ratorium, waarvoor de Minister 180,000 aanvraagt, zal, naar wy vernemen, binnen drie jaren gereed zyn. De gebouwen, die daardoor vrykomen, worden dan althans dit is hst plan voor do bouwkunde be stemd. (N. v. d. D.) H. M. de Koningin heeft Prins August Lodewyk Albéric van Arenberg, lid der Fransche Kamer van Afgevaardigden, Voor zitter der Compagnie Universelle du canal maritime de Suez", benoemd tot ridder- Grootkruis der orde van Oranje-Nassau. De versierselen dier orde woruen den Prins heden overhandigd. Het „U. Dagblad" verneemt, dat binnen kort verwacht kan worden het onderteekenen vanwege bet Duitsche Keiz-rryk der ver schillende overeenkomsten en verklaringen, opgemaakt door de Vredesconferentie. Men verwacht ook de onderteekening dier stukken vanwege Groot-Britanniê. De gezant van Oostenryk-Hongarye by ons Hof, de beer Gkollcsanyi d'Okolicsna, is met langdurig verlof naar bet buitenland vertrokken, zich het eerst begevende naar "Weenen. Tydens zyn afwezigheid worct de legatie beheerd door Graaf Forg&ck, zaakge lastigde. By beschikking van den minister van marine worden: lo. met ingang van 1 Nov. a. s.do ingenieur der 2de klasse jbr. M. Rappard, geplaatst t-y 'sRyks werf te Hellevoetsluis, gedetacheerd by het departement van marine en toegevoegd aan den inspecteur van 'sRyks stoomvaart- oienst. 2o. met ingang van 1 Januari 1900: de ingenieur der 1ste klasss jbr. H. Rappard, geplaatst te 's Gravenhag3 en toegevoegd aan den cirecteur van scheepsbouw, eervol van zyn tegenwoordige werkzaamheden ontheven en overgeplaatst naar 'sRyks werf te Wil lemsoord, en de ingenieur der 2de klasse jbr. C. Rappard, geplaatst bij 's Ryks werf te Amsterdam, overgeplaatst naar Rotterdam en toegevoegd aan den directeur van scheepsbouw. Da ministers van justitie en waterstaat, handel en nyverbeid .verleenen aanstaande week geen audiëntie. De Eenurug onder de gemeente Baarn eischt reeds langen tijd een grondige ver nieuwing. Volgens oude brieven (o. a. een van bisschop Jan van Arkel 1360) zyn de aanliggendo gemeenten tot onderhoud ver plicht. Deze maakten echter mot het oog op haar resp. kassen bezwaar, om bet vor- schul igde aandeel te voldoen, waaroaa de burgemeester van Baarn ter audiëntie by den Minister ging en een Ryksbyjrage verzocht. De begrooting was evenwel reeds in beginsel opgemaakt, zooJat het subsidie nog niet kon verstrekt wor.en. Daar ovonwel de brug spoe.ige vernieuwing eischt, hebben de be trokken colleges opnieuw vergaderd en is men eindelyk tot overeenstemming gekomen. De brug zal geheel vernieuwd worden, van onderen van yzer met houLn dekblad. De bestekken worden vervaar igd door den heer dr. E. Van Dissel, ingenieur van Rynlaud, zoodat de aanbesteding spoeaig zal volgeo. Naar wy vernomen, is tot opvolger van den vice-admiraal H. Quiapel, directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, die den lsten Nov. a. s. op zyn verzoek wordt gepensionneerd, aangewezen de kapitein ter zee P. Zegers Veeckens, die met genoemden uatum tot scbout-by-nacbt zal woraen oe- vorderi. (D.) In het laatste nummer van „Het Tooneel" wordt bericht, dat mevr. Sophie Spoor-Van Gytenbeek, in haar jeugd een bevallige ballet danseres, later primadonna van de operette, daarna actrice o. a. by Altregt, Van Ollefen en Vtrltman, verbonden is aan de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Tooneel. Het „Vad." verneemt uit goede tron, dat door een der leerlingen van de H. B.-S. met 5 jarigen cursus te 's Gravenhage het initia tief is genomen de leerlingen der H. B -S. en gymnasia in geheel Nederland op te wek ken om ieder één gulden af te zonderen, ten einde co ar de opbrengst hiervan het comité van het Roode Kruis in staat te stellen een ambulance naar de Transvaal te zendeD, on eer de leuze „de gezamenlyke leerlingen van H. B.-S. en gymnasia in Nederland" en dit hoofdzakelyk uit deernis met bun makkers in de Transvaal, die reeds op jeugdigen leef- ty<i hun vaders in den kryg volgen. De Transvaalsche jongelingen, cie aan de Universiteit te Amsterdam studeeren, tracb- to hun land te bereiken om mede tegen de Engelachen ten oorlog te trekken. Het hoofdbestuur der Vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen van Middelbaar Onderwys heeft een a res gericht tot den minister van tinnenl. zaken, verzorken e toch eindelyk een maatregel te nemen, om te kómen tot een reg.ling der traktementen van de leeraren aan Ryksinricbtingen van mi.delbaar onderwys. Het sluit zich aan by het adres d.d. 22 Februari 1897 door 202 leeraren aan Ryksscholen tot den toen- maligen Minister gericht, en aan het adres van dezelfde strekkiDg d.d. 10 Mei 1898 van de Vereeniging van Directeuren van H. B. Scholen met 5 j. cursus uitgegaan. Het stoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 20 Oct. van Mar seille; tie „Oranje-Nassau", van Paramaribo naar Havre en Amsterdam, passeerde 20 Oct. Ouessant; de „Reichstag", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriveerde 19 October te Lissaton; de „Prins Willem III" vertrok 21 Oct. van Paramaribo naar Amster dam; de „Prins Willem I" arriveerde 19 Oct. van Amsterdam te Paramaribo; de „Rotter dam", van Rotterdam naar Nieuw-York, pas seerde 20 Oct. Prawlepoint. Leiderdorp. D hser L. Sillevis heeft ont slag genomen als kerkvoogd vau de Nsderd.- Herv. Gemeeoto alhier. Noordwijkerhout. De uitslag van de ge houden loting voor de nationale militie is als volgt: 1 F. Van Roode. 2 J. Turenhout. 3 Th. J. Verlaan. 4 J. B. Zuiderduin, bro d<-rdienst. 5 G. C. Wesaeling, eenige zood. 6 B. K ipteio. 7 C. P. Broekhof. 8 W. Duivenvoorde. 9 A. Vreeburg. 10 W. v. d. Burg, broederdionst, 11 L. Meeuwenoord. 12 W. Drost. 13 J. Heemskerk Jr., troederdienst. 14 A. Heems kerk. 15 M. Verdegaal. 16 C. Heemskerk. 17 N. Bin, te klein. 18 E. J. Hogervorst, eenige zoon. 19 W. P. Warmenhoven, idem. 20 L. Meyland, broederdienst. 21 C. Immerzeel. 22. J. Heemskerk Sr., etnigo zoon. 23 Th C. v. d. Berg. 24 13. Warmerdam, broader- dienst. 25 J. Vtnings. Roelof-Arendsvcen. De lessen in bet voor bereidend militair on erricht zyn voor cezen wintercursus Dinsjag in het kolfbaanlokaal van den heer Van Lochem aangevangen oooer lei.Jing van den betrokken luitenant en 3 instructeurs. Ruim 30 jongelingen volgen dit onderricht, dat des Dinsdags en Don :erdagsavonds ge geven wordt. Ier-Aar. De Tuindörsbond alhier heeft Donderdag zyn jaarlyksche vergadering ge houden. De voorzitter opende do vergadering, waarna de notulen werden voorgelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Vervolgens werd een jaarverslag gegeven met betrekking tot do werking van den Bond, waaruit bl ek van byzoiuer goeoe resultaten. Do ontvangsten bedroegen 62,901.9a en de uitgaven ƒ62,034.43. Aangezien het jaar een winsts-ldo heeft opgtleverj, zal den leden een winstaandeel wor ien uitgereikt, te rekenen naar hun grootte van tuinland. De rekening werd daarna vastgesïel i. Voorts werd besloten aan don voorzitter en den secretaris weg6ns hun bemoeiingen ia zake het beheer van bet penningmeesterschap vari 29 Juni 1899 ieder een gratificatie van 25 te verleenen en aan den lodo een grati ficatie van 50. Het Reglement werd gewijzigd on besloten het volgende daarin te veranderen: Het bestuur tn de controle commissie in ta krimp,n en respectievelijk te brengen op 5 en 3 en voorts, dat men lid wordt op het ty istip, dat een daartoe aanwezige lyst is geteekend en zulks te doen vóór de aflevering van de vruchten. Vervolgens werd door den adviseur, den heer Van Briel S.isse, een voorstel v^n het Bestuur tot het in de vaart brengen van een inotor voor hot vervoer van uo vruthten naar de Amsterdams,he markt toegelicht, waaruit een voordeel voor den Bom was te trekken. De uitgaaf, welke aan do schippers moest worden uitgekoerd, was belr kk<lyk niet laag te noemen. Er w^rd gesproken ov&r aandeelen van 5, 10, 25 en 100 gulden, alle in tien jaren uit te loten, waarna dan de motor in eigendom aan den Bond overging. In beginsel is daartegen geen bezwaar ontmoet. Een m6dedeeüug, dat in het volgend jaar met 11 procent korting kon worden volstaan, werd voor kennisgeving aangenomen. Het laatste puüt van de agenda betrof: inmaak agurken. Door den aanwezigen adviseur werd de gedachtengang van het Bestuur omtrent dit onierwerp in den breedo me:egjdetld en ia alle byzonderheJen toegelicht. Hoofdzaak was de agurken groen te veilen, en mocht daardoor goon voldoende prys worden verkregen, dan bestond h-.t voornemen deze in te maken en zich in contact tu stel len met buitenlandscho kooplio:en. Enkele leden maakten wel bezwaar, doch voercon geen argumenten aan, waaraoor deze onder- Haar Stiefmoeder. 7) „Verandering in den tuin 1" herhaalde Anne werktuiglyk. „Ik heb er niets gehoord." Sir Robert trad het huis binnen en begaf zich naar den dokter. Wy gingen met aal bessen-plukken voort en brachten die ver volgens naar de keuken, waar Anne op een stoel ging zitten, om zo van do steeltjes te rissen. Een oogenblik later zagen wy Sir Robert en den dokter achter in een hoek van den tuin, waar de laatste met zyn wandel stok een cirkel op den grond trok. „O, ik weet hetl" riep Anne uit. „Gisteren zei mrs. Podd, dat een zomerhuisje op die plaats een groote verbetering zou zy'd. Maar ik had nooit gedacht, dat papa aan die op merking dadelyk gevolg zou geven." Het was zoo. Dr. Lewis was van plan een houten zomerhuisje te laten bouwen, maar had dit niet willen doen zonder er eerst met zyn huisheer over te spreken. Langzamerhand begon Anne wat geruster omtrent de toekomst te worden. Zy had het zeer druk met allerlei toebereidselen, welke er in huis moesten gemaakt worden, want 't huwelyk zou eerstdaags voltrokkea worden. Misschien heb ik het wel in een verkeerd licht gezien, Johnny," zeide zy op zekeren dag tegen my, toen Ik by haar binnentrad en zy bGzig was nieuwe gordynen te naaien. „Ik hoop het van. harte. Het moet bet plot selinge van het nieuws geweest zyn, denk ik; ik was er ook in het geheel niet op voorbereid." „Hoe bedoelt ge? In welk verkeerd licht?" „Niemand schynt het zwaar in te zien of bevreesd voor den uitslag te zyn. Ik ben zoo biy. Ik geloof niet, dat ik ooit van haar zal houden; maar als zy papa maar gelukkig maakt, dat is alles wat ik vraag." „Wie heeft er met u over gesproken?" „Herbert Tanerton. Hy beeft mrs. Podd de vorige week te Worcester gezien en vond haar bekooriyk. Juist een vrouw voor papa; vrooiyk en opgewekt. Dus kan alles nog wel goed afloopeD." Ik zou eerder een uitnoodiging voor de maan verwacht hebben dan voor de bruiloft. Ik kreeg er echter een. Dr. Lewis gevoelde zich, aan zichzelven overgelaten, weer hulpbehoevend en nam my op den avond voor den gewiclitigen dag mee naar Worcester. Wy namen onzen intrek voor dien nacht in het B3ll-Hotel, maar Anne ging direct naar bet pension van de dames Lake. „Of men iets van het aanstaande buweiyk had vernomen, kan ik niet zeggen; het moest geheim gehouden worden en dat is ook ge beurd, zoover men weet; maar het pension was vol, geen kamer was er meer voor goed geld te krygen. Anne was in een kabinetje van twee meters in het vierkant onder dak gebracht." „Het is onze schuld niet," zeide miss Dinah ronduit. „Wy hadden een kamer voor miss Lewis open gehouden; maar toen gepasseer den Maandag een vreemdeling kwam, die logies verlangde, zeide mrs. Podd tegen ons, dat miss Lewis met baar vader naar het hotel ging." „Dat meende ik ook, lieve," bracht mrs. Podd in het midden, terwyi zy Anne op den schou der klopte. „Maar ik heb zeker een passage in den brief van uw besten vader verkeerd gelezen en daardoor is het misverstand ont staan. Het maakt echter niets uit; gy kuntu in myn kamer kleeden, wanneer de uwe niet groot genoeg is. En alle jongedames moesten my eigenlyk dankbaar zyn, want de nieuwe commensaal is een alleraardigste man. MyQ dochters zyn verrukt over hem." „De kamer is groot genoeg, dank u," ant woordde Anne. „Keurt gy het huwelyk goed, missDina?" vroeg ik deze later, toen wy alleen in de eetkamer waren. Miss Dinah, dio een aantal glazen op het buffet telde, welke de meid juist gewasschen en binnen gebracht had, telde tot het eind en begon toen de lepels te tellen. „Dat is de eenige manier, om de meiden in bedwang te houdeü," merkte zy op; „aoders breken en verliezen zy maar alles. Ik weet hoeveel glazen er aan tafel gebruikt zyn en het kamermeisje moet my hetzelfde aantal terugbrengen of my de reden zeggen, wanneer er een ontbreekt. Wat de lepels betreft, zy worden met het waschwater weggeworpen, als men er niet op let. „Hoe vindt gy dit huwelyk?" herhaalde ik. „Johnny Ludlow," zeide zy, terwyl zy haar gelaat naar my toekeerde. „Wy laten ons over zulke dingen nooit uit. Zooals gy weet, verkeeren wy in een by zondore positie. Wan neer de men8chen tot de jaren des onderscheids zyn gekomen en van den lesftyd van mrs. Podd zyn, om niet van dr. Lowis te spreken, dan moet men veronderstellen, dat zy in staat z\Jn, om voor zichzelven te handelen en te oordaelen. Wy hebben door geen woord of blik van goedkeuring het huwelyk in de hand gewerkt, en aan den anderen kant heeft het niet op onzen weg of in onze macht gelegen, om het te verhinderen." Dat was natuurlyk verstandig geredeneerd. Maar ondanks alle voorzichtigheid, had zij wel haar afkeuring te kennen kunnen geven, als zy gewild had. Toen ik weer naar het hotel terugkeerde en om den hoek van de Broadstreet rende, draaide een slanke, goed gekleedo maD, die voor my uitslenterde, zich plotseling om en wierp zyn eindje sigaar weg. Dat kwam op myn overhemd terecht. Ik smeet het weer weg; doch niet voordat het een klein gaatje in het linnen had gebrand. „Ik vraag u wel excuus," zeide de rooker op een beleefden toon hy was ontegenzegiyk een heer. „Hot spyt my zeer. Het was vreese- lyk onbedachtzaam van my." „O, het is niets," antwoordde ik, terwyl ik haastig myn weg voortzette. De kerk van St.-Michael stond in eon hoek onder de muren van de kathedraal; zy be staat nu niet meer. Daar werd het huwelyk voltrokken. Dr. Lewis kwam het gebouw meer als een baby dan als oen bruidegom binneD,' hulpbehoevend en in hooge mate zenuwachtig. Mrs. Podd echter maakte het door haar kalm optreden voor hem goed; haar witte muts en knikkende veer schenen de kerk to vullen. Anne droeg grijze zyde; Julia enFaDnydoor- scbynende roze japonnetjes, waardoor men hun bovenrokken kon zien. Anne's tranen vloeiden onder de plechtigheid; zy hield haar hoofd gebogen, om ze te verbergen. De trouwstoet bestond slechts uit een klein gezolschap, uit niemand anders dan wy en een heer met een stuursch uiteriyk, een advo caat, een neef van de Podds, dio uit Birming ham was gekomen. Al do gasten uit het pension vau de dames Lake waren naar do kerk gegaan om te kyken. „Neem, bid ik u, myn arm enatamytoeu naar buiten to geleiden. Ik zie, hoezeer u dit aandoet." De plechtigheid was om zoo te zeggen reeds afgc-loopen vóór zy nog goed begonnen was— de predikant had het zeker, wyi beide partyen reeds getrouwd waren geweest, zeer kort ge maakt. En in de opschudding, welke na zyn rede ontstond, troffen de bovenstaande woorden, op een zachten, vriendelijken toon g6uit, myn oor. Waar had ik dio stem meer gehoord? {Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1