N°. 12166 Zaterdag 21 October. A0. 1899 $eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. flioiierliiudsch Zuid-Afrikaausclie Vereeniging. £2347.45. Leiden, 20 October. F'eixilletoïi. Haar Stiefmoeder. PRIJS DEZER GOUBANT» Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVMU'l'Miy'i'liitFff Van 1-0 regels f 1.06. lodoro regel meer f 0.17£. örootere letters naar plaatsruimte Voor hot incasseeren buiten de stad wordt o 06 berekend. Wo hebben ons in verbinding gesteld met het Bestuur der Ned. Z.-A. Vereeniging, afdeeling Leidon, waarvan Voorzitter is de heer D. Kletfn, Aalmarkt 20, secretaris de heer N. J. Stuit, Oude Siugei 72, Gie ons zullen bestaan in onzen arbeid. De heer N. J. Smit heeft zi:h bereid verklaard de quitantién te teekenen, waarmede de verschillende be dragen zulloa worden ontvangen, zoodat wy aan den heer Smit verantwoording doen van ons beheer. Wjj verheugen ons overigens in het succes der Vereeniging l Evenals gisteren kunneu wi) uitroepenNog steeds vloeien de bijdragen Zoo gaarne zouden we wel eens uit de school willen kloppen door mede te deelen van wie wij al zoo bijdragen ontvingen, om daarmede anderen ook nog eens aan te sporenof door te vertellen, dat wij van een groot tehuis, waarin kinderen wonen, die weten wat het zeggen wil geen ouders te bezitten, een aan zienlijk bedrag ontvingen, om daarmede te toonen hoe algemeen de deelneming is. Maar dat mogen we niett Daarom, gij allen, die nog niet hebt getee- kend, verzuimt dit toch nht! Helpt de Trans- vaalsche Boeren I En aan de onderteekenaara van de in ons bezit zijnde inteekenbiljetten een eere-saluutl Do gemeente Leiden komt waardig voor den dag en toont voor de zooveelste maal, dat z\j helpen kaD, als zy wil. Huidel Tot hedenmiddag drie uren was ons, met het gisteren vermelde, op verschillende in teekenbiljetten een bedrag toegezegd van Met het ophalen der biljetten wordt voort gegaan. Onnoodig bijna om mee te deelen, dat wjj ons voortdurend ook voor de toezending van inge vulde biljetten blijven aanbevelen. Blanco inteekentiljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. ortictëel© Ken nlsgeyingen. Burgeoic eater en Wethouders van Leideo; Gezien het adrce van B. H. PEN, houdende ver zoek om vergunning tot oprichtug van een bakkerij in 1 et perceel Turfmarkt No. 9, kadastraal bektnl Sectie H No. 368; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; elemede, dat op Donderdag 2 Nov. a. e., 'e voormiddage te elf uron, op het K&adkuis, gelegenheid zal worden gegoven, «m bezwaren togen dat verzoek in te brengeD. Burgemeester en Wethoaders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 19 Oot. 189». VAN HEYST. Scoretaris. Aangenomen is- het beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Ursum door den heer J. W. Poort, candidaat te Leiden. De Fransche mail is hedennacht alhier te verwachten. De bijzondere commissie voor groep VII (Landbouw) ter Wereldtentoonstelling te Parijs heeft bepaald, dat Nederland door inzending van fokvee zal deelnemen. Voor ons land 6taan twee soorten van wedstryden open, nl. voor fokvee en voor verzamelingen of groepen melkvee. B ide afdeelingen zyn gesplitst, n.l. voor het zware Nederlandsche vee en voor hot vee uit de poldtrs der Noordzee, waaronder het meer lichtere en het IJselvee kan worden gerangschikt. Men denkt de inzending uit Nederland als volgt samen te stellen: 18 stuks Noord-Hollandsch veeslag; 12 stuks Friesch veeslag; 12 stuk3 Groninger veeslag en 6 stuks IJselvee. De bekroningen komen ttn bate der eige naars, op wier namen de inzending geschiedt. De aangiften voor inzending 6taan voor ten ieder open, maar behooren uittrlyk vóór 1 Februari 1900 te worden ingezonden. De dieren worden voor rekening der com missie op een der Nederlandsche stations van de spoorwegen samengebracht en van daar onder geleide naar Parys verzonden. De commissie zal trachten een vertrouwd persoon, die met den veehandel in Frankryk bekend is, te vinden, aan wien de eigeDar.n van het ingezonden vee, die niet te Parys aanwezig zyn, kunnen opdragen hun vee aldaar te verkoopen. De voorzitter der byzondere commissie voor groep VII is mr. C. J. Sickesz, en de byzo.idtre commissie uit groep VII, belast met de uit voering der vee-inzen .ing, bestaat uit de heeren J. Breebaart Kz., te Winkel; L. Magnêe, te Horn, en D. v. Konynenburg, te Leeuwarden. Voor de zoogenaamde „University Exten sion" heeft het hoofdbestuur der Haatsch.ippy tot Nut van 't Algemeen bevoegde personen gevonden, die in het algemeen bereid zijn, op nader met de departementen overeen te komen voorwaarden, een of meer cursussen over een of meer bepaalde onderwerpen te leiden, op de wyze zooals in het laatste hoofdstuk van genoemd Verslag is aangegeven. Daartoe zyn bereid: prof. Blok en K. Martin, te Leiden, dr. M. G. De Boer, te Amsterdam, mr. M. G. J. BoissevaiD, te Amsterdam, or. A. C. H. BoissevaiD, te Winschoten, dr. Cb. H. Ali Cohen, te Groningen, B. W. Colenbrander, te Enkbuizen, dr. H. Y. Groenewegen, te Rotterdam, dr. D. Van Gulik, te Apel oom, prof. dr. A. G. Van Hamel, te Groningen, dr. F. Buitenrust Hettema, te Zwolle, G. C. R. Hoetlnk, te 's-Gravenhage, P. H. Hugen- holtz Jr., te Amsterdam, prof. dr. G. Kalff, to Utrecht, prof. dr. C. M. Kan, te, Amster dam, mr. dr. J. E. Millard, te Utrecht, mr. J. Van Schevichavon, te Amsterdam, mr. A. Slotemaker L.Hzn., te Amsterdam, mr. P. Tjeenk Willink, te Delft, en prof. mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam. B. en Ws. van Amsterdam maken bekend, dat de jury, benoemd tot het beoordeelen der kunstwerken en het toekennon der gouden ecrepenningen, van gemeentowege uitgeloofd by gelegenheid der Tentoonstelling van Kunst werken van levende Meesters, welke aldaar worJt gehouden, die eerepenningen heeft toe gewezen aan: den heer G. DavidNiilet te Parys, mevrouw S. Heyberg—LedebOcr te Rotterdam, den heer H. W. Jansm te Amster dam, den heer M. Schildt te Rotterdam, den beer Ch. Van Wyck te 's-Gravenhage, den heer F. Lauwers te Antwerpen. De jury was samengesteld uit de heeren: Jozef Israels, Willem Maris, H. W. Mesdag, Albert Neuhuys, Aug. Allebe, Bart Van Hove en N. Van der W.tay. Naar mtn verneemt, zijn eerstdaags een bevordering en andere mutatién in het per soneel van Hr. Ms. gezantschappen te ver wachten, waaronder de voorziening in den nog onvervuLen gezantschapspost te Petersburg. Ridder De Souza Correa, gezant van Brazilië ty ons Hof, heeft go residentie ver laten en is naar Brussel vertrokken. De heer Chinda, gezant van Japan ty ons Hof, is door H. M. de Koningin benoemd tot groot-officier van de Oranje Nassau orde. De 1ste luitenant Steenkamp van het lste reg. vesting-artillerie hieft overplaatsing aangevraagd naar het wapen der koninklyke marechaussee. De Maatschappy tot exploitatie van de Victoria bronnen te Oberlahnstein heeft door tusschenkomst van den beer A. Koolhoven, te Haarlem, haar vertegenwoor iger in Neder land, ttn behoeve van het RooJe Kruis bier te lande aangeboden 200 kisten met flesschen Victoria water. De aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wetering, heeft benoemd tot professor der moraal theologie aan het seminarie te Rysenburg, den weleerw. hter A. W. Do Jong, kapelaan der St.-Martinus kerk, achter Twyn- 6traat te Utrecht. Men meldt aan de „N. R. C." uit Maastricht, dat de heer Pyls ontslag als lid der Eerste Kamer heeft genomen. Te Rotterdam wordt druk geteekend, zoowel op de Beurs als op de kantoren, op de lysten der NeJ. Zuid-Afrikaansche Vereeni ging. Er waren eenige giften van f 1000 onder. Te BergtD op-Zoom is in de Gerefor meerde kerk een bidstond voor Transvaal gehouden. Een TraDsvaal-concert wordt voor 24 Nov. in de zaal „Diligentia" te 's-Gravenhage aan gekondigd door mej. M. Matthes, Anna Kappel, Adelia Fermin, A. Salm en G. Van Lammeren. Den 18dtn November zal uit Napelseen ambu lance van het Duitsche Roode Kruis vertrek ken, die gerekend wordt 10 dagen na de Nederlandsche ambulance die 28 October Amsterdam verlaat Lorenzo Marquez te bereiken. Het Haagsche mannencomitó heeft f 1000 afgedragen aan het hoofdcomitó van het Nederlandsche Roode Kruis. Prof. Korteweg, die zich bereid heeft ver klaard de Nederlandsche ambulance te ver gezellen, zal als hoofd van den medischen dienst optreden. Het plaatselyk comité der Ned. Zuid Afri- kaansche Vereeniging te Schiedam heeft zich tot de verschillende bedienaren van den gods dienst in die gemeente gewend, met verzoek de op a. 8. Zondag te houden collecte ten be hoeve van onze Transvaalsche stamgeoooten, in de voormiddag-go,s irnstosfeningen van dien dag met een opwekkend woord te willen aanbevelen. De Ned. Zuid-Afrikaansche Spoorwegmy. heeft een gift van f 12,000 ter beschikking gesteld van het comité voor Transvaal. Het bestuur der afdeeling Rotterdam der Nederlandsch ZuiI-Afrikaansche VereenigiDg zorgt, dat er alsdan ook met inteekenlysten om geld voor de Boeren te verzamelen wordt rondgegaan. De „N. R. C." vernam, dat er op één lyst ve rscheiden bedragen van ƒ100 en ook van 500 voorkomen. In de gisternamiddag ten raadhuize ge houden vergadering van de Transvaal-Commis- sie te Dordrecht, is staande de vergadering voor f 4100 ingeteekend. Eenige ingezetenen te Rotterdam willen een uitvoering organiseeren in de Groote Doelezaal ten bate van de nagelaten betrekkingen van gesneuvelde Transvalers. Reeds hebben eenige artisten hun belanglooze medewerking toe gezegd. Een door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwyzersgenootschap benoemde commissie heeft «een onderzoek ingostela naar de oorzaken van het Verlaten der lagere school door kin deren toiren 12 jaren, zonder dat zy de hoogste klasse hebben doorgeloopen. Uit dit onderzoek, oat over 917 scholen heelt kunnen lo pan, is nu geblekeö, dat in 24 pCt. der gevallen de oorzaak te zoeken was in zwakke geestvermogens, in 6 pCt. in ziekte, in 10 pCt. in te-lato-plaatsing, in 1 pCt. in te groote klassen en ge'rek aan personeel, in 7 pCt. in armoede, in 42 pCt. in schoolverzuim, in 5 pCt. in onverschillig heid en slecht gedrag, in 5 pCt. in verandering van school. Met ingang van 1 November a. s. zyn overgeplaatst: by het lste reg. veldartillerie de 2de luit. H. A. Van Zwyncrecht van het 2io en J. A. Brandon van het 4de reg. ves tingartillerie by het 2de reg. veldartillerie, de lste luit. A. H. De Koning van het 3de reg. vestiogart.by het 3-le reg. veldartillerie do lste luit. H. J. Doorman van het 2de en de 2de luit. G. C. Prager van het lste reg. vestingartillerie. Uit betrouwbare bron verneemt het „H. D.", dat ook de Hollandsche marine onze vlag zal vertoonen in ae Delagoabaai, waar reeds Duitsche en Engelscho oorlogs bodems zich bevinden. Men vermoedt, dat het oorlogsschip „Fries land", thans in Oost-Indié, daartoe is aan gewezen. Do boie en conciergo by htt gerechts- bof to 's-Gravenhage T. Boekholt mocht gisteren onder de meest ondubbelzinnige blyken van waardeering zyn veertigjarig dienatfeest vieren. Na afloop van de gehouden zitting werd by in 's Hofs raadkamer ontboden en door den president, mr. Spoor, toegesproken in tegenwoordigheid van alle ledtn van het Hof, van het Parket en van de Griffie. De president deelde hem tevens mede, dat h-.t H. M. de Koningin behaagd heeft lum ce eere medaille in zilver van de Oranje Nassau- orde te verleenen. Dirk Haspels voelt zich zoozeer hersteld, dat hy het binnenkort durlt wagen de planken weer te helroden. Dagblv. Z.-H.) Het stoomschip „Amsterdam" arriveerde 19 Oct. van Nieuw-York te Rotterdam; do „Kanzier" arriveerde 17 Oct. van Mozambique te Durban; de „Malang", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 18 Oct. Gibraltar; de „Sumatra" vertrok 19 O t. van Amsterdam naar Batavia; de „Soembing'van Rotterdam naar Java, vtrtrok 19 Oct. van Marseille; de „Laertes", van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 16 Oct. van Algiers. Bodegraven. Zaterdag 21 October, des morgens te elf uren, zal do gemeenteraad al hier een openbare zitting houden, waarin de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raads lid, den heer L. Boer, onderzocht zullen worden en de gemeentebegrooting over 1900 zal worden behandeld. Benthuizen. De uitslag van de gisteren te Alf.n gehouden loting voor de nationale militie is als volgt: M. Pos 1, Cs. Bogaarcs 2, W. Van der Heyden 3, M. De Vry 4, broederf. D. Vermeulen 5, A. Voorwinden 6, en H. J. Rensink 7, broederoieDst. Vermoedeiyk zullen de Nos. 1 en 2 tot den werkeiyken dienst worden opgeroepen. Hazerswoudc. Aan het schrifteiyk gedeelte van hot in „Zomerzorg" te Leiden gehouden vtrgeiykend examen voor de betrekking als hoofd der openbare school aan den Ryndyk hebben deelgenomen 49 sollicitanten. Opgaven waren de volgende10 u. tot 11l/i u. Geen Pilatus. Wat is waarheid? riep Pilatus, En voorwaar, wel meer dan eeD,* Die, na Christus yolen Richter, 't Woord herhaal Je hier beneón. Des nog scheld hem geen Pilatus I Wat dit woord tot zonde maakt, 'tls alléén de toon, en de uitdruk, 't Is de wufte mond, die 't slaakt. Soms van uit de ziel des stryders, Berst het als een vuur'ge be6, Als een traan vol diepen weemoed En - het vroom Geloof schreit mee. Geef een nauwkeurige omschryving van bovenstaande dichtregelen. 111/% u. tot 12'/2 u. Van welke beginselon gaat gy uit by uw onderwys in het stellen? Geef in hoofdtrekken den leergang aan, dien gy voor dat onderwys in een dorpsschool zoudt willen volgen. l'/i u. tot 3'/i u. Beperking der vryheid van het kind in verband met de zedelijke opvoeding. De uitslag der te Alfen plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie is als volgt: No. 1 R. Van Vliet, 2 B. Oppelaar, 3 S. Van Dorp, 4 G. Meurs, 5 C. Dompeling, 6 C. Harkes, 7 P. Van der Steen, 8 F. Kerk vliet, 9 A. Groonewegen, 10 P. Van Exter, 11 N. Kaptein, 12 F. Van der Byl (onder do maat), 13 W. Van der Spek, 14 H. LaDghout, 15 W. Boers, 16 A. Franken, 17 P. Kooc Mrs. Podd geraakte in verrukking over Maythom Bank, over verf en alles. Het was het mooiste buitenplaatsje, dat zy ooit had j gezien, zeido zy, en met een weinig zorg en smaak kon het een waar paradysje worden. Zy waren omstreeks twaalf uren gekomen en zoodra zy had gezien, dat de dames hun goed afgedaan en zich behaagiyk in het salon, waarvan de glazen deur wyd open stond, geïnstalleerd hadden, deed zy een groot boe zelaar voor en begaf zich naar de keukeD, om Sally met het diner behulpzaam te zyn. „Mo9t gij dat doen, Anno?" zeide ik, naar binnen loopend, wyi ik, toen ik het keuken raam voorbyging, baar brood had zien kruimelen. „Ja, ik moet wel, Johnny. Papa heeft my verzocht vanmiddag een fijn dineetje te hebben en Sally is nog niet zeer bedreven in zulko dingen. Zy kan wel braden en koken, maar zy kent niets van die kleine gerechten, waar van by houdt. Om de waarheid te zeggen," voegde Anne er by, torwyl zy my veelbetee- kenend aankeek, „ik kook hier liever, dan dut Ik daar met hen zit te praten." „Speet het u Worcester to verlaten?" „Ja en neen," antwoordde zy. „Het speet my om mrs. Lako en miss Dir.abt want :k houd van hen, maar aan den anderen kant ben ik bly weer thuis te zyn en papa voor my alleen te hebben. Ik zal ni6t treuren, al zien wy mrs. Podd nooit weer. Misschien vergis ik my, maar ik kan de gedachte niet van my afzetten, dat zy heeft getracht papa van my te vervreemden. Mogeiyk is dat zoo haar manier; zy kan er geen werkeiyk be lang by hebben om zoo to doen. Maar zy gaat vanavond weg en dan is het uit." „Wie is nu by de Lakes?" „Niemand behalve de Podds. Het spyt my, want ik vrees, dat zy moeite hebbeD, om de tering naar de nering te zetten." Was het maar uit! Anne Lewis had buiten den waard gerekend. Ik wilde de voordeur van Maythom Baük den volgenden morgen ingaan, toen ik Anne's witten tuinhoed en haar morgenjapon tusschen de frambozenstruiken zag schemeren, en op zyde afsloeg om haar to begroeten. Zy had een bakje in de hand en was bezig de vruchten te plukken, terwyi heete tranen haar over de wangen liepeD. Zy kon haar droefheid niet verbergen; een poging daartoe zou eerder verkeerd dan goed zyn geweest. „Ob, Johnny, zy gaat met hem trouwen l" riep zy, in snikken uitbarstend. „Met hem trouwenI wie? wat?" vroeg ik, haar het pakje uit de hand nemend: want ik beken, dat de waarheid niet by my opkwam. „Z y, mrs. Podd. Zy gaat met papa trouwen." Een oogenblik hield zy haar gelaat naar den appelboom gekeerd. Die woorden ver- bysterden my. Oprechter verdriet heb ik nooit gezien. Ik was erg met haar begaan. „Denk niet, dat ik zelfzuchtig ben," zeide zy, zich weer naar my toekeerend, terwyi zy haar snikken trachtte te bedwingen. „Ik hoop ten minste, dat ik het niet ben, en ook niet ongehoorzaam. Het is niet om myzelve, dat ik bedroefd ben, werkeiyk niet, maar om hem." Ik wist dat. „Wanneer ik maar kon denken, dat het voor zyn geluk was! Maar o, daar twyfel ik zeer aan. En wanneer hy later teleurge steld later ongelukkig mocht worden—dan geloof ik, dat ik van verdriet zal sterven." „Is het w a a r, Anne? Hoe hebt gy het gehoord?" „Waart Maar al te waar, Johnny. Van morgen by het ontbyt zeide papa: „Het zal hier vandaag saai zyn zonder onze vrienden, Anne." Ik zeide hem, dat het wel zou gaan en dat ik met hem wilde uitgaan, of hem voorlezen, of iets anders, dat hy prettig vond: en ik herinnerde hem aan zyn kleinen voor raad uitgelezen boeken, waarmede hy anders zooveel op had. „Ja, ja, wy zullen het saai hebben, gy en ik alleen in dit vreemde huis," ging hy voort. „Ik heb dat sinds eenigen tyd bedacht, Anne, en daarom heb ik die goede, vriendeiyke, vrooiyke vrouw gevraagd om voorgoed by ons te komen." Ik begreep hem niet, en papa legde het my uit. „Gy moet weten, dat ik mrs. Podd ten huwelyk gevraagd heb, Anne," zeide hy. „Toen ik haar gisteren zoo verrukt van dit huis zag en wy over myn eerzaam leven daarin spraken - zy beklaagde het, tot tranens toe lokte het oene woord het andere uit en vond ik den moed om haar voor to stollen het met mij te deelen en rayn vrouw te worden. En zoo, lieve, is het nu bepaald; ik vertrouw, dat het tot ons aller geluk zal zyn. Zy is een allerliefste vrouw en zal de zonneschyn in huis worden. Ik wou, dat ik het kon gelooven," besloot Anne. „Neen, neem het bakje niet," zeide ik, toen zy het my wilde afnemen. „Ik zal wel verder de frambozen plukken. Waar zyn ze voor?" „Voor een pudding. Papa wilde er gaarne een hebben." „Waarom kan Sally ze niet plukken? Landmeisjes zyn gewoon aan de zon." „Sally heeft haar bezigheden. Papa verzocht baar de kamer schoon te maken, waar onze koffers waren gezet: wy zullen nu alle kamers noodig hebben. O, Johnny, ik wou, dat wy Frankrijk nooit hadden verlaten. Die gelukkige dagen zullen nimmer terugkeeren." Begon het er by den dokter wat door te loopen? Die gedachte schoot my door het hoofd. Zy zou nooit by my opgekomen zyn, maar miss Dioah bad dat te Worcester in myn byzyn gevraagd. Ik voelde my niet op myn gemak, kon niets troostrijks bedenken, om tegen Anne te zeggen, en ging voort met frambozen plukken. „Hoeveel hebt gy noodig? Is dit genoeg?" „Ja," antwoordde zy, er een blik op werpend. „Ik moet het bakje verder met aalbessen vullen." Wy bogen ons over een aalbessestruik heen, Anne hield een takje omboog en ik plukte de vruchten, to&n voetstappen op het tumpad ons beiden haastig doden opkyken. Daar stond Sir Robert Tenby. Hy zag Anne's bedroefd gezichtje en vroeg zonder omwegen, wat er gebeurd was. Dat was de laatste druppel, die den beker deed overloopon. Deze woorden van een vreem deling en zyn blykbare deelneming deden Anne haar zelfbeheersching verliezen. Zy barstte in nog bitterder tranen uit, dan zy tot dusver had gestort en snikte erbarmeiyk. „Is or een moeiiykheid, welke ik voor u uit den weg kaa ruimen?" vroeg Sir Robert, op den vriendeiyksten toen en met eon gelaat, dat diep medegevoel uitdrukte. „O, myn beste mejuffrouw, geef niet zoo aan (uw ver driet toe." Door zyu sympathie getroffen, scheen haar hart zich voor hem te openen: misschien had zy behovfte, om ergens troost te vinden.' Haar tranen drogend, vertelde Anne hom eenvoudig het gebeurde, op dezelfde wyze als zy het my had meegedeeld. „Hot doet my zooveel verdriet ter wille van myn vader, Sir; ik ben overtuigd, dat mrs. Podd hem niet gelukkig zal maken." „Wel, wo moeten het beste hopen," zeide Sir Robert, die een weinig verbaasd keek, toen by de reden van het verdriet hoordo en Anne's droefheid mogelijk wel wat over dreven vond. „Dr. Lewis schreef my gister» avond omtrent een verandering, die hy ia den tuin wenschte aangebracht te hebben, en ik wilde daar nu met hem over spreken." {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1