IK 12164 JDonclerdag 19 October. A0. 1899 $eze fourant wordt dagelijks, met mtzoadering v vaii fZoii- en feestdagen, uitgegeven. Dit nouimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging. i 104S.90. Leiden, 18 October. LEIDSCH DAG-BLAD. PBJJS DEZKE COXJRAMT» Voor Lolden per 8 maanden. 1.10. Franco por post t. 1.40. Aizondoriyke Nommers 0.05.- PRU8 DEB ADVEBTENTTEWt Van 1—0 regels f 1.05. Iedore regol meer f 0.17|. Grootera, letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren bujton de stad wordt /"OOG berekend. Da circulaire, waarin wy aanlei-iing vonden een opro-ping te richten tot de ingez tenen van LeiJen om bedragen te geven ten behoeve onz-r stamverwanten in Transvaal, is onder teekend door de navolgende personen: Het bestuur van de Nederlandsch Zuid- Afrikaansche Vereeniging. G. A. A. MÏDDELBERG, voorzitter, Amsterdam. Mr. J. B. LOM AN, penningmeester, idem. PAUL DEN TEX, secretaris, idem. AUG. KALFF, adj.-secretaris, idem. Mr. H. P. G. QUACK, idem. E. S. LABOUCUERE, idem. Mr. E. J. EVERWIJN LANGE Jr., idem. Ds. M. A. PERK, idem. Mr. J. E HENNY, 's-Gravenhage. Mr. J. P. MOLTZKR, idem. Mr. A. VAN NAAMEN VAN EEMNES, Zwolle. Dr.W. H.VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Utrecht. Prof. Mr. J. DE LOUTER, idem. A. S. VAN REESEMA, Rotterdam. Mr. G. VAN TIENHOVEN, Haarlem. Jhr. D. L. DE GEER, Velp. Bestuur der afd. Botterdam, A. S. VAN REESEMA, voorzitter. P. R. MEES, penningmeester. P. C. VAN TRAA, secretaris. J. L. BOLLE. HERMAN KOLFF. H. J. MEERKAMP VAN EMBDEN. Dr. E. VAN RIJCKEVORSEL. J. C. SMALT. Bestuur der afd. Haarlem. Dr. H. D. TJEENK WILLINK, voorzitter. G. L VAN LENNEP, secretaris. Ed. DE LANOY, penningmeester. Bestuur der Studentenafd. Amsterdam. G. W. SANNES, voorzitter. A. J. M. DONKERS, quaestor. AUG. MESRITZ, secretaris. Bestuur der Studentenafd. Leiden, D. KLEUN, voorzitter. A. LOUIS, secretaris. Ondergetekenden verklaren gaarne, dat zij met het doel, door de Nederlanasch Zuid- Afrikaansche Vereeniging beoogd, ten volle instemmen en noodigen hun landgenooten uit een ruim gebruik te maken van de hun aangeboden gelegenheid, om eon tastbaar bewijs te geven hunner belangstelling voor de strijdende en ladende Hollandsche Boeren in Zuid-Afrika. 1 Hei Nederlandsch Comité voor Transvaal bestaande uit de Heeren J. E. N. bar. Schimmelpenninck van der Oye, Voorz., prof. mr. W. Van der VJugt, jhr. mr. A. F. De Savorain Lobman, dr. P. J. F. Vermeulen, mr. A. F. K. Hartogh, prof. dr. C. B. Spruyt, G. A. A. Middelberg, Paul Den Tex, prof. dr. H, Kern, jhr. mr. W. 0. A. Alberda van Ekenstoin, prof. dr. J. Woltjer, mr. M. J. C. M. Kolkman, G P. Ittmann jr., H. J. Meerkamp van Embden, W. A. Genneken, B. H. Heldt, K. Kater, W. C. J. Passtoors, ds. J. Tb. De Visser. Het schrijven wordt verder geteekend door de heeren: C. Bosman Dzn., G. Ripping, mr. G. Januinlc, mr. N. P. Van den Berg, J. Boissevain, dr. H. Burger, J. H. Van Eeghen, S. P. Van Eegben, prof. dr. D. P. D. Fabius, W. J. Geertsonia, 13. L. Gompertz, A. K. P. F. R. Van Hasselt, B. Heldring, Aug. Hendrichs, prof. dr. A. Kuyper, mr. J. Luden, J. J. Le Febre Do Montigny, mr. S. A. VeniDg Meiuesz, mr. F. S. Van Nicron, II. J. Van Ogtrop, A. D. De Marez Oyens, mr. M. J. Pijnappel, mr. E. N. Rabusen, mr. W. Baron Röell, A. Koelvink, mr. J. A. Sillem, R. A. J. Snetlage, jhr. mr. C. J. Den Tex, H. C. Veltman Jr., It. W. J. C. Van den Wall Bake, G. Wendelaar, mr. F. Th. Wester- woudt, mr. J. Everts B.Hzn., C. W. Graaf Van Limburg Stirum, mr. J. J. De Meyier, jhr. G. A. Van Nispen, mr. L. U. De Sitter, E. E. baron Sweerts De Landas Wijborgb, jhr. mr. H. G. Van Holtke tot Echten, M. A. D. Jolles, jhr. mr. P. J. Van Swinderen, E. H. A. Guljé, G. J. L. Anker smit, G. Birnie, dr. H. J. Kiowiet De Jonge, M. Van Zanten, mr. A. It- Zimmerman, H. J. Cal koen, mr. Th. G. M. Smits van Oyen, G. J. Van Heek, J. M. Kakebeeke, J. J. Ochtman, jhr. mr. T A. J. Van Asch van Wrjck, jbr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland, mr. P. L. F. Blussó, mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, mr. J. S. baron Van Harinxma Thoe Slooten, mr. J. J. I. Harte Van Teckenburg," J. M. Pijnacker Hordyk, P. J. Van Houten, jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, O. P. Koch, mr. M. J. C. M. Kolkman, mr. F. B. Coninck Liefsting, mr. L. P. M. II. baron Micbiels van Verduynen, mr. F. S. K. J. graaf Vun Randwijk, dr. H. J. A. M. Schaepman, mr. O. W. Star Numan, J. D. baron Van Was9enaer van Rosande, jhr. mr. H. Van der Wyck, inr. It. Feith, prof. A. G. Van Hamel, G. Mesdag Jzn., jhr. mr. A. W. L. Tjairda van Statkenborgh, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, jbr. mr. A. J. Rethaan fllacarc, D W. Stork, jbr. mr. L. C. J. A. Van Meeuwen, mr. A. E. J. baron Van Voorst tot Voorst, Mr. E. H. J. M. Van Zinnicq Bergmann, M. De Jong, K. J. A. G. baron Collot d'Escury, mr. J. G. Van Deiuse, mr. A. Bloembergen Ezn., mr. II. Binnerts, mr. W- J. Van Weideren baron Reugers, rar. F. Was, prof mr. H. L. Drucker, jbr. mr. G. L. M. Ruys do Beerenbrouck, H. G. Ij. Regout, mr. L. H. W. Regout, mr.W.A. Graaf Vau Lijnden, C. L. Van Woelderen, J. Drost, E. C. W. Hoyer, G. ffTBintzen, F. B. 's-Jacob, A. De Monchy, A. Plate, J. H. Hennequin, jbr. mr. E. Verheyen, prof. rar. J. d'Aulnis De Bourouil," H. A. Van Beuningen, jhr. mr. J E Huydecoper van Maarsseveen eo Nigtevegt, B. Reiger, mr. C. Bakker Czn., Jos. Van Rnalte, D. Laan, mr. H. J. C. Van Tienen, jhr. mr. J. W. D. Schuurbecque Boeye, C. Storm Buysing, P. Lyoklama Nyoholk De uitgebreidheid dezer lijst Verhinderde ons, reeds gisteren al deze namen te geven; men ziet echter, dat de Vereeniging den steun geniet van een groot getal mannen van naam uit Nederland. Tot hedenmiddag vier uren was ons -op verschillende lnteekenbiljttten een bedrag toe gezegd van Met het ophalen der biljetten wordt voort gegaan. Onnoodig bijna om meo te deelen, dat wij ons voortdurend ook voor de toezending van inge vulde biljetten blijven aanlevelen. Elan o inteekenbiljetten liggen aan ons Bureel ter beschikking. Omtrent den jaarlijkschen „Algemeene Bazaar van Tei-selscbaje", die thans te dezer stede in de kleine Nutsz3al wordt gebouwen, kunnen wy het volgende mededeelen. De zaal is voor dc-ze gelegenheid door dtn beer A. C. Kriest, bloemist alhier, geheel kosteloos, keurig met groen en bloemen ver sierJ. Van doze versiering trekt in het bijzonder do aandacht de groep sierplanten, die zich bevindt op een estrade tegenover den ingang der zaal; te midden van cie groep prijken de busten van onze Koninginnen. Ni-t mineer smaakvol dan de versi.ring zijn de etalages, bevattende velerlei nuttige en fraaie artikelen, die doen zien wat al goads Tosselschade's werksters kunnen leveren^op het gebied van nuttige handwerken en kunst nijverheid. Den dames, die zich zoo bereid willig nut den verkoop der artikelen wilden bilasteD, komt een woord van dankbare waardeering en lof tos, evenals ook de dames, die de Bogelingscommissie vormen en die niets onbeproefd hobbon gelaten, om het den bezoeksters van dezen bazaar zoo aangenaam en gezellig mogelyk te maken. Moge haar edel streven, om bevorderlijk te zijn aan een hoogst nuttige taak, bekroond worden met een flink debiet, ook hedenavond van 7'/^ 10 uren en morgen vaa 10-12% uur voorm. en van 2 5 uur nam. H. M. de Koningin-Moeder gaf blijk van Haar belangstelling door het doen eener flinke bestelling. Te 's-Gravenhage Is in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer Hector Lorjó, oud toonoelspeler. Van het tegenwoordig geslacht hebben zeker weinigen den heer Lorjó en mevr. LorjóVer- plancke in hun kracht gezien, oie in 1876 als tooneelspelers te Amsterdam hun 25 jarig jubileum vierien. In 1860 ongeveer maakten de heer en mevr. Lorjó deel uit van hot gezelschap A. Van Lier; in 1870 kwamen zij in „Tivoli" in de Nes, by Morriön, waar Lorjó o. a. do rol vaü den bas Louchard in „De cochter van juffrouw Angot" vervulde, in 1874 behoorden zij tot het gezel schap van Valois in Den Haag. Na 1876 z(ja zy niet lang meer op het tooneel geweest. De heer Lorjó heeft jaren lang in den schouw burg Van Lier in de Plantage gezorgd voor het inwendige van de toe chouwera. Het voorstel tot aankoop van een huis aan de Raamstraat te 's-Gravenhage voor f 18,000, waarvan het bezit voor de gemeente van groote btteekenis is, is door den Raad gistermiddag aangenomen, nadat de heer Van Asch van Wyck verzocht had voortaan een taxatie van deskundigen aan den Raad over te leggen. B. en Ws. achten dit niet noodig, omdat de schatting van den architect der gemeente hun voldoende voorkomt. Onder leiding van dr. W. P. Ruysch vergaderde gisternamiddag het Mannen-Comité te 's-Gravenhage van de Vereeniging „Het Nederlandsche Roede Kruis", ter bespreking van te nemen maatregelen met het oog op den oorlog in de Transvaal. Na een inleidend woord, waarby de voorzitter er op wees, dat door het Roode Kruis steeds de strikste onpartydigheid en onzyoigheil wordt in acht genomen, deelde deze meJe, dat de oerste hulp, die van Nederland zal uitgaan, zal ge zonden worden aan de Transvaal en den Oranje-Vrystaaf, cie er om hebben gevraagd, terwijl zoo noooig daarna ook hulp aan Enge land zal worden verleend. Met een herinnering aan hetgeen reeds sedert het bestaan van het Roodo Kruis wc-rd uitgegeven, wee» de voorzitter er op, dat, willen do plannen van het Hoofdbestuur verwezenlijkt worden, er veel geld noodig zal zyn. Het Hoofdbestuur toch stelt zich voor een volledige ambulance, voorloopig van 25 bedden, uit te zenden met doctoren en verplegen! personeel. Hoowel in de kas van het Mannen Comité te 's-Gravenhage slechts f 300 aanwezig is (plus een pandbrief van f 1000, geljjk de penningmeester, de heer Baron Van Tuyll van Berooskerken mededeelde), stel.e de voor zitter voor, reeds dadelyk een bedrag van f 1000 ter btschikking van het Hoofdbestuur te stellen, overtuigd als hy is, dat by de to openen inschryving te 's-Gravenhage dat bedrag, en veel meer, spoedig in de kas van het comité z.l vlosien. Na eenige opmerkingen werd daartoe by acclamaMe besloten. Ook In andere plaatsen, o. a. Utrecht en Amsterdam, werden reecs door de comitó's bydragen beschikbaar gesteld. Dr. C. W. Vinkhuyzen bood zich, staande de vergadering, aan om met een eventueel te zenden amtulance uit te rukken. Galruik makende van ae bevoegihtid, by de slotakte der internationale Vredesconferentie van 's-Gravenhage voorbehouaeu aan de daarop vertegenwoordigde Staten, heeft Oostenryk- Hongarye alle daaiop gesloten veroragen en verklaringen doen toekenen. De met verlof hier te lande aanwozige Gouverneur van Suriname zal aan hen, die hem voor dienstzaken wenscben te spreken, daartoe de gelegenheid goven op Maandag 6 November en Maandag 20 November aan staande, des namiddags te één uur, in het gebouw van het Departement van Koloniën. De verzending van postwissels uit Nederland naar den Oranje-Vrystaat en uit den Oranje Vrystaat naar Nederland is, blykens mededeelitig der Eogelsche administratie, tyjelyk gestaakt. De buitengewone adelborsten by de Koninkiyke Nederlandsche Marine-reserve W. J. H. Taat en L. Steenbergen worden respec- tievelyk met 22 dezer en 2 November a. s. van hun plaatsing aan boord van Hr. Ms. instructiescbip „Gier" ontheven. De Commissie van Rapporteurs voor de Ongevallenwet hield heden in de Tweede Kamer de voorgenomen samenkomst, onder leiding van dr. Kuyper. De beer Roest, Commissaris der Koningin in Zeeland, is in de residentie aangekomen. Door den minister van marine is uadtr be paald, dat de boofdmachinisten der lsto klasse, in rang geiyk aan hoofdopzichter van forti ficatiën by de landmacht, zoowel in als buiten dienst de meerdere is van den hoofdmachinist der 2de klasse, in rang gtiyk aan opzichter der lste klasse van fortificatiën. Ook in Indiö is men begonnen gelden voor een Transvaal-foncla tyeen te brengen. De studenten to Groningen hebben /"200 by elkaar gebracht voor de zending van het Roodo Kruis naar Transvaal. Luitenant-generaal graaf Dumonceau, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, hoeft zich gisterochtend m ar Parys begeven. Zondag-avond werd in de Cadetten- sociëteit te BreJa door het Cadettencorps een byeenkomst gehouden met het tweeledig doel om: het 20-jirig bestaan dier so iöttit te vieren en uiting te geven aan de sympathie voor het broedervolk, dat naar do wapenen heelt gegrepen als eenig middel tot behoud zyner onafhankelykbeid. Na de pauze trad een der cadetten, met de Transvaaische vlag in de hand, voor het voetlicht, om zyn kameraden op ta Wekken tot het uiten van sympathie voor Trans- valers en Vrystaters, ni t enkel in woorden, doch ook in uaden, waartoe voorgestel: werd een korting op het traktement te dom houdtn en tevens flink te ofi'eran in een op de uit- spanning8zaai te plaatsen bus, op-lat een aanzitniyke som, voor de nagelaten betrek kingen der Boeren en tot steun van dezen, waar het vyandelyk looi hen met mocht ontzieD, spoedig tyeengebracht worde. De herhaalde toejuichingen aan het einde van deze toespraak bewezen voldoende, dat het voorstel in goede aar.e i3 gevallen. Hierop werd door allen staande het Trans vaalsche volkslied aangehoord. M' n meldt uit 's Hage, dat het hoofd- comité van het Ned. Roode Kruis besloten beeft de volgende week 6en complete ambu lance naar Z.-Afrika te zenden. Doctor Liug- beek uit Hilversum en professor J. A. Korte- weg zyn uitgenoo:igJ als hoofden te fungeeren; het personeel zal uit 15 personen bestaan; het roo.ige ambulance-materieel wor t in gereedheid gebracht. Het hoofdcomitó heeft daarvoor een voorloopig kreiiet van f 50,000 toegestaan, in de verwachting, dat 't door het Ned. publiek voor de meerdere onkosten zal worden gesteund. Veertien dagen later zal een ambulance van het Duitscbe Roode Kruis uit Hamburg langs Lorenzo Marquez vertrekken, welke route ook door de Nederlandsche zenoing gekozen is. "Waarschyniyk zal later een tweede supple mentaire Nederlandsche ambulance gezonden worden. Het stoomschip „Bromo," van Rotter dam naar Batavia, vertrok 17 Oct. van Aden; de „Bundesrath", vaa Oost-Afrika naar Vlis- singen en Hamburg, vertrok 15 Oct. van N p is, de „Essen", van Batavia naar Amster dam en Hamburg arriveerde 15 Oct. te Colombo; de „Gedé," van Batavia naar Rotterdam, ver trok 17 Oct. van Port Said; de „Teiuer" ver trok 17 Oct. van Amsterdam naar Liverpool en Java; de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passe.rde 17 Oct. Lizard; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 17 O.t. van Southampton. Alkeniadc. Do uitslag van de gisteren te Wouorugge gehouden loting voor de nationale militie is als volgt: 1. W. Van der Veer, 2. J. Van Egmond, 3. J. B. Eekman, 4. J. H. Vesseur, brd., 5. J. Van Seggelen, 6. C. Van der Meer, te kl., 7. J Van Diemen, brd., 8. P. Timmers, 9. J. J. Casteltin, 10. C. J. Bontje, 11. T. A. Kuipers, brd., 12 L. A. Nell, 13. T. Van der Zwrt, e. w z., 14. C. G. Halvemaan, 15 J. M. Jansen, gebr., 16. T. J. Van Haastrecht, 17. T. S. Volwater, brd., 18. A. Van der Me.^r, gebr., 19. C. Turk, 20. J. Ru'oe, brd., 21. P. J Heemskerk, 22. P. Wes- 6elman, 23. J. J. Vertnar, 24. A. M Marinkelle, 25. A. Kalker, 26 J. H. J. Fokken, 27. L. Turk, 28. J Schoo, e. w z., 29., E Turk, 30. W. B. "Wesseling, 31. Q. Pouw, brd., 32. A. Boesveld, e. w z33 C'. De Groninger, 34. J. W. Rodewyk, 35. W. Op1am, 36. J. P. Bergman, brd., 37. G. De Haas, 38. J. T. Hoog.nboom, brd. Indien het contingent aezer geme*Dte 10 mocht becragen, en de redenen van vrystelling afdoende biyken te zyn, is No. 19 nog vrU. Bodegraven. Eindeiyk is de nieuwe 6luis alhier voor de scheepvaart geopend. Wel wer den reeds sedert een paar weken nu en dan 8chepeu doorgelaten, doch alleen met toe stemming van ce aannemers, die voor elk vaartuig, behalve h»t gswous schatgeld, óón gulden lieten betalen. Gelukkig is aan dezen voor de scheepvaart belemmerenden toestand een einde gekomen. In de Rynetreek circuleert een adres aan H. M. de Koningin, waarop namens den beer CalkoeD, Lurg<*meester van Edam c. s., burgemeesters en wethouders verzocht wordt te Ut-kenen ter verkrijging van betere salarissen voor de openbare onderwyzers, door hoogere uitkeeriog van het Ryk aan ae ge meenten. De termyu tot afsluiting van de Oud- Boiegraafsche vaart is verlengd gewordeo tot 22 Oct. a. a. Het militair onderricht, dat alhier in het winterseizoen gegeven wordt, zal aan staanden Donderdag in de gewone lokalen een aanvang nemen. Op Dins Jag 24 Oct. a. s. zal door Bur gemeester eu Wethouders schouw gedreven worden over de slooten in de kom dezer ge meente, zynde de wfiken D. N. en D. Z. Haarlemmermeer. By de op 17 Octo er alhier plaats gehad heobende verkiezing van twee leden van den gemeenteraad, in de plaats der heeren G. A. A. Knaap en C. Dyt. werden cancidaat gesteld: in bet lste district de heeren A. Stokman en P. Do Breuk; in heb 3de district de heeren M. Baars, J. Bos en P. De Breuk. Op 31 dezer zal ce stemming worden gebouien. Noordwyk. De uitslag der alhier plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie is de volgen-Je: No. 1. S. Hogervorst, 2. J. M. Hoogenstraaten, 3. C. W. G. Van S.inton Kolff (afwezig, waarschyniyk ver.ron- ken), 4. J. Vink, 5 J. C. A. Jas (reeds in dienst), 6. Th. Van den Berg, 7. Joh. De Groot, 8. S. Klinkenberg, 9. P. W. Caspers, 10. C. Van der Lippe, 11. D. Klinkenberg Ez., 12. H. Van Bohymen, 13. N. De Ridder, 14. J. A. Zwits r, 15. C. D. Oudshoorn, 16. A. P. C.u-psrs, 17. H. C. Tappenbeck, 18. Dom. De Groot, 19. G. Vink, 20. C. W. M. Rietmeyur, 21. D Hazenoot, 22. Pü. R. S. Alkemade, 23. L. J. Van Houten (kostwinner zyn-r moeder), 2t. J. D. P. Vermeulen, 25. M. Van den Borg, 26. P. Spaani-rman, 27. W. J. Westgeost, 28. Tb. Vtrloop (alw zi., vermoe delyk verdronken), 29. J. Spaan ermau, 30. E. Van Rooyen, 31. F. Barnhoorn, 32. E. A. Plas, 33. J. Steenvoorden, 34. W. Vink, 35. O. Hendriks, 36. B. Wynands, 37. J. Van Leeuwtn, 38. J. F. Van Eeden (vermoedeiyk broederdienst), 39. E. Hoek, 40. Pb. A. Gor yn, 41 W. H. Heemskerk, 42. F. Van den Haak, 43. J. Plug, 44. H. D. Perfors, 45. 0. P. Hoo geveen, 46. J. Warmenboven, 47. W. Van der Raad. De nommers 6, 7, 11, 16, 17, 21, 24, 25, 26, 27, 32, 36, 44, 46 en 47 do.n broeder- dienst of eenige wettige zoon gelden, terwyi de no nmers 4 en 13 lichaamsgebreken heb ben opgegeven. De overige redenen of byzon- derheaen hebben wy hierboven reeds vermeld. Het contingent is twaalf a dertien. Van onderscheidene huizen dezer go- meeüte wapperde gisteren de nationale drie kleur ter gelegenheid en ter eere van den 80sten verjaardag van oen hooggeb. heer mr. F. A. Graaf Van Limburg Stirum Noordwyk. In don namiddag brachten achtereenvolgens onze beide muziekgezelschappen, de h2m,onie- kapel „Crescenco" en ht fanfarecorps „St. Jeroiü", den jubilaris ovaties, waar'ny een talryk pu Itok en veel notabelen van bun belangstelling deden l lyken. Maar voor 1 ce armen en on vermogenden, dU op een ruime feestgave in vlees b tn brood onthaald werden, zullen dezon geboortedag V3n den heer (in velerlei opzicht den beschermheer) van Noord wyk in dankbare h rinnering bewaren. Mogen den (gryzen, maar nog krassen) edelman nog een tal van jaren geschonken worcenl Oudshoorn. Gisteravond is een aanvang gemaakt met het voor'ereidend militair on derricht. Een 10 tal jongelui uit deze gecneento neemt er aan deel De lyn der telepboon-maatschappy aan Ryo en Gouwe is thans gereed. Dezer dagen is men druk in de weer m<rt het doen van aansluitingen, zoolat het teLphooonet binnen enkele dagen goh el gereed kan zfio. Noordwijkorhout. Da schoenmaker P. v. d. B, alhier, zou behulpzaam zijn by het thuis- halen der aardappelen, die het gezin, waartoe hy tehoort, heeft g-teeli. De wagon was wat zwaar geladen en ce paarden konden dien niet tegen een hoogte opwerken. Fluks dus aan ce wielsp3ken een handjs geholpen. Toen met vereende kracht de wagon wat veel vaart kreeg, kon v. d. B zyn handen niet gauw genoeg bergen, met het gevolg, dat drie vingers, beklemd tusschen schamel en spaak, braken en hy geruimen tyd zyn werk niet zal kunnen verrichten. Hier was het dus eerst recht: Schoenmaker, houd je by je leest l Uynsburg. De uitslag der loting voor do nationale militie, te Katwyk gehouden, is al3 volgt: D. M. v. Delft Cz. No. 22, A. J. Dofferboff 17, M v. Duyn 12, Th. v. Egmond Mz. 16, broederdienst, G. v. Egmond Jz. 23, W. v. Egmond Jz. 15, J. H. Den Haan 24, eenige wettige zoon, A. Heemskork Jacz. 21, T. Heemskork Jz. 8, P. Hogewoning Az. 19, J. v. lterson Jz. 14, P. Kagenaar 10, broeder dienst, Joh. v. Klaveren Jz. 5, B. Knoop 6, broederdienst, P. Kralt 13, J. v. d. Kwaak Pz. 9, P. v. Kwaak Cz, 18, Jac. De Mooy 2, G. Pa8schier 3, J. M. Schoneveld 20, W. Teljeur 25, A. Verbaar 7, C. v. d. Vyver Az. 11, Alb. Zandbergen Wz. 1, broederdienst, ea Corn. Zandbergen Jz. 4. De heer A. De Mooy alhier plukt dit jaar van zyn pruimeboom reeds voor de tweede maal rype pruimen. Als een zeldzaam feit is dit wel meldenswaard. Omtrent den alhier gewoed hebbenden brani kan nog worden gemeld dat eerst gistermorgen omstreeks twaalf uren de groote spuit kon inrukken; de kleine spuit bleef echter nog achter. Gedurig kwam het vuur nog uit het ovorgabieven hooi te voorsebyn. Ook heJennacht was nog toezicht noodig en bleef een wacht t.y de smeulende overblyfselen. Ofschoon alles verzekerd was, is het ver lies voor den beer J. Kromhout groot. Vooral met zyn fraaie colloctie bloembollen is dit bet geval; deze zyn voor nog niet de helft der waarde verzakerd. De spuitgasten hebben zich uitstekend ge houden; een woord van lof komt het geheele personeel toe; het was een lu3t hen te zien werken. In het byzonder maakten zich ver- diensteiyk met het uithalen van den branden den hooiberg: J. v. Delft Pz., L. Koekenbak ker, Jac. Glasbergen en P. Heamskerk Johz terwyl de pypvo rders niet schroomden zich op de gevaarlykste plaatsen te begeven. Ook de gemeente- en rijkspolitie wisten uitstekend de or e te bewaren, wat vooral Zondag met dien grootcn aandrang van menscben niet gemakkeiyk was. By den Ouden Vliet alhier 13 govcnicn

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1