N*. 12156 Dinsdag: lO October. A0. 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 October. F'euilleton. Een moedige vrouw. LEIDSCH DAGBLAD. PBUS DEZER COTJBJLNT: Voor Lelden per 8 cnaandeo. 4 l.l(X Franco per po6t 1.40. Ai^ondorlfike NommerB 0.05. PRU3 DER ADVEHTENTIfiS t Vao 1-8 regels i 05. Iedere regei meer 0.17 j. - Grootarir lettere naar plaatsruimte wordt r 0-05 berekend - Voor bet incasseer od bulten de stad Ter vervanging van den heer Th. Van Kan, door wien ontslag is gevraagd uit zijn betrekking van 3den onderwijzer aan de openbare lagere school der éde klasse No. 1, is de volgende voordracht opgemaakt: lo. P. Segaar, onderwijzer te Naaldwijk; 2o. A. M. Van Sermond, tijdelijk onderwijzer aan de school 3de klasse No. 5; 3o H. Tcunissen, onderwijzer te Aalsmeer. Ter vervulling der vacature van 1ste onder wijzeres in de handwerken aan de openbare lagere school der 3de klasse No. 2, ontstaan •door het overlijden van mej. Sasse, ia de volgende voordracht opgemaakt: lo. mej. H. Pel, 2de onderwijzeres aan do school 3Je kl. No. 2; 2o. mej. A. M. Mackenzie, 2de onder wijzeres aan de school 4de kl. No. 2; 3o. mej. J. Nieuwenburg, 2de onderwijzeres aan de school 3de kl. No. 1. Indien No. 1 dezer voordracht door den gemeenteraad wordt benoemd, zal wederom een vacature aan die school te vervullen zijn. B. en We. bieden, ten einde den geregelden gang van het onderwijs zoo min mogelijk te verstoren, daarbij alsnog een drietal voordrach ten aan, voor het geval steeds No. 1 der door hen voorgedragenen mocht worden be noemd. Voor 2de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2: lo. mej. C. J. G. Boekwijt— Van den üpwich, 3Je onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2; 2o. mej. C. F. Van Wijk, 3de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 1; So. mej. P. J. Klikee, 3de onder wijzeres aan de school 4de kl. No. 2. Voor 3de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2: lo. mej. J. Schophuizen, 4de onderwijzeres aan d.e school 3de klasse No. 2; 2o. mej. J. H. Van Linden, 4de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 1; mej. H. Landzaat, 4de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 4. Voor 4de onderwijzeres aan de school 3de klasse No. 2: lo. mej. F. E. Pen, volontair aan de school 3de klasse No. 2; 2o. mej. A. E. Drie8en8, volontair aan de school 3de kl. No. 5; 3o. mej. G. Koolhaas, volontair aan de school éde kl. No. 2. Bovenstaande voordrachten zijn opgemaakt in overleg met den arrondissements-scbool* opziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school. Voldoende aan het bepaalde bij art. 5 der Statuten deelt het bestuur van de Ver- eeniging: .de Practischs Ambachtsschool" den gemeenteraad mede, dat in de algemeene ledenvergadering ter vervanging van den heer J. Korevaar P.Az., die wegens drukke werk zaamheden ontslag heeft genomen, het vol gende dubbeltal is opgemaakt: lo. dr. L. H. SRrtsema en 2o. A. M. Touw, waaruit den Raad verzocht wordt een keuze te doen. In het door haar uitgebracht advies omtrent het voorstel van B. en Ws. aan den gemeenteraad tot het verleenen van een rentegarantie aan do Hollandsche Electrischo Spoorweg-Maatschappij, voor den aanleg van een (ramwegnet in de Haarlemmermeer en omgeving, richt de Kamer van Koophandel en Fabrieken tot B. en Ws. het verzoek, by het verleenen der garantie de belangen der scheepvaart niet uit het oog te verliezen en te overwegen, in hoeverre het verkeer te water door het leggen van bruggen zou kun nen worden benadeeld of belemmerd. Van do gegrondheid van dat verzoek over tuigd, hebben B. en Ws. zich andermaal ge wend tot den Raad van Beheer der boven genoemde Maatschappij, ten einde een ook door B. en Ws. zeer wenscheiyk geachten waarborg van het vrye scheepvaartverkeer in het leven te roepen. Het dientengevolge gepleegd overleg heeft B. en Ws. tot over eenstemming geleid omtrent de navolgende voorwaarde, welke alsnog aan de andere door B. en Ws. voorgestelde voorwaarden zou kunnen worden toegevoegd: „dat de tijden van opening en sluiting der bruggen in den Nieuwen Rijn zoowel vóór den aanvang der exploitatie als vóór iedere wijzigiDg, welke de cienstregeling mocht ondergaan, de goed keuring van het coll'ge van B. en Ws. zullen moeten erlangen." Zij geven den gemeenteraad mitsdien in overweging deze voorwaarde als nog aan het besluit tot het verleenen der renfcegarantie te verbinden. Tevens dealen zjj mede, dat zij zich naar aanleiJlng van het door de Commissie van Financiën uitgebracht rapport nogmaals hebben verzekerd, dat het inderdaad het voornemen der Maatschappij is een afzonderlijke admi nistratie te voeren van de uitkomsten van bet tramwtgbedrijf in deze provincie. Zij zal tot deze meer ingewikkelde administratie reeds daarom genoodzaakt zijn, omdat de verschil lende provinciale bestaren, welke dit tramwegnet bttrokken zyn, de eventueel door ben tos te kennen subsidie uit den aard der zaak eveneens tot de uitkomsten van het hedryf op het gebied dier provincies zullen beperken. Onder aanbieding van onderstaande lyst van boomen, welke blykens een door de Com missie van Fabricage ingesteld onderzoek behooren te worden gerooid, geven B. en Ws. den gemeenteraad in overweging tot bet doen rooien en den openbaren verkoop dier boomen te besluiten: 1 kastaDje, vóór perceel Morschsingel 13, (ziek); 2 populieren in de Pesttauislaan (door storm gebroken); 1 iep op den Lagen Ryn- dyk, vóór VrQmestein, (hol); 1 kastanje, Witte Singel, vóór de Middenstraat, (dood); 1 iep vóór perceel Varkenmarkt 17, (bol); 2 linden, Levendaal vóór de Broodfabriek, (hol); Hinde vóór perceel Heerengracht 73, (bol); en 1 linde Hooigracht, hoek Niouwstraat, (dood). -- Ten aanzien van het verzoek van dr. Z. Th. Diehl, om ODtslag uit zyn betrekkiD# van leeraar in de Natuurlyke Historie aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymnasium alhier, wegens zyn benoeming tot directeur der Hoogere Burgerschool te Brielle, bestaat geen bezwaar, zoodat B. en Ws. in overweging geven aan adressant het ontBlag eervol te verleenen met ingang van 5 November a. s. of zooveel vroeger als zyn opvolger zal kunnen in functie treden. Wy vestigen de aandacht op achter staande advertentie van de commissie voor de spyskokery van den H. Yincentius Paulo en hopen, dat dit liefdewerk door weldadige stadgenooten andermaal krachtig zal gesteund worden. Heden heeft in het Hotel „Du Lion d'Or" (Smulders) alhier de lunch gebruikt Zyn Excel lentie do Braziliaansche minister (met gevolg) aan het Engelscbe Hof, die tevens aan het onze geaccrediteerd is. Zyn Excellentie bezocht verschillende merk waardigheden te dezer stede. De lste luitenant Leers, van het éde reg. inf., wordt belast met de schietoefeningen van de studentenvereniging „Pro Pdtria", alhier. Die schietoefeningen worden gehouden eiken Vrydag tot 8 Juli 1900, uitgezonderd in de tydvakken van 23 Dec. tot 17 Jan. en van 29 Maart tot 10 Aug. e. k. By Koninklijk besluit is aan den heer Shinkishi Hara, te Hamburg, toegekend de zilveren eerepenning, als biyk van waardeering zyner belangstelling, in 'sRyks wetenschap- peiyke en kunstverzamelingen betoond, door het verleenen van vele en goede diensten ten behoeve van 's Ryks Ethnographisch Museum te Leiden. Nader kan worden meegedeeld, dat als tweede inleider over het onderwerp: „Ver plichte opneming van drankzuchtigen in asyls en herstellingsoorden", op de eerstvol gende jaarvergadering van de „Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank" naast dr. Ruysch zal optreden dr. G. Jtlgersma, hoogleeraar te Leiden. Een referendum zal dezer dagen beslissen of het besluit der jongste algemeene verga dering, om voortaan alleen onthouders van alle alcoholische dranken als lil der Vereeni ging toe te laten, bekrachtigd zal worden. Ten einde Nederland de gelegeohtid te geven in woord en daad van zyn sympathieën te getuigen voor onze stamverwanten in Zuid- Afrika, heeft de directie van de „Amsterdam- sche Courant" het voornemen opgevat een Album samen to stellen met de sympathie betuigingen van Nederlandsche staatslieden, kunstenaars, letterkundigen en journalisten, kortom van hen, die geacht mogen worden in Nederland de publieke opinie te vertegen woordigen. Het Altum zal geïllustreerd worden met de portretten van presidenten Kruger enSteyn, den secretaris der Z.-A. Republiek Rc-itz en den gezant dr. W. J. Leyds, tal van byzonder fraaie foto's, die een beeld geven van het verrukkeiyk mooie land. Deze foto's werden welwillend in bruikleen afgestaan door de directie der Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat- schappy en den heer E. Bruchner, die een prachtige collectie bezit. De opbrengst van het Album, dat ad ƒ1 per exemplaar in den handel zal worien gebracht, is bostemd voor het Roode Kruis in Transvaal en Oranje-Vrystaat, in:ien het tot een oorlog mocht komen, zoo niet, dan voor een doel, door de Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging aan te wyzen. De samensteller van het Album heeft er zich van overtuigd, dat het doel, waarvoor de opbrengst bestemd is, in Transvaal en OraDje-Vrystaat met ingenomenheid wordt begroet. De Commissie van Rapporteurs voor de Indische begrooting zal weldra bijeenkomen tot vaststelling van het verslag omtrent het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer. Het gemeentebestuur van Wageningen ontving van H. M. de Koningin een bedrag ad f 200 ten behoeve van behoeftige arbeiders. De gelden zyn aan het Comité voor Werk verschaffing ter hand gesteld. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Maatschappy tot exploitatie van heeren en kinderkleeóing, voorheen firma Peek en Cloppenburg, te Utrecht, bewilligd by Kon. Besluit van 20 September 1899, met een kapi taal, groot f 3,000,000, verdeeld in 3000 aan- deelen, ieder groot f 1000, alle geplaatst. Directeuren zyn de heeren J. Th. Peek en H. A. A. Cloppenburg. Het doel der vennootschap is de vervaardi ging van heeren- en kinderkleeóing, alsmede de handel en gros en détail in heeren- en kinderkleeding, stoffen en aanverwante arti kelen, zynde een voortzetting der zaken, tot dusver door de firma Peek en Cloppenburg gedreven in verschillende plaatsen, zonder evenwel tot die plaatsen teperkt te zyn, in dien het bestuur goedviadt daartoe ook andere plaatsen binnen of buiten Nederland aan te wyzen. De lste lult. W. A. F. G. Bolken, van het éde reg. inf. te Delft, is belast met de leiding der oefeningen van het reserve-kader aldaar. Het maandschrift „Europa", sedert 1866 uitgegeven door de firma J. P. Revers, te Dordrecht, gaat met ingang van 1900 over in handen der firma Blusaé Comp., aldaar. Van het tydschrift verschynt dan de 63ste jaargang. In „Maisoa Boer" te Amsterdam werd gisteravond door den heer J. H. Addicks, stadsborlogemaker aldaar, een feesteiyke bijeenkomst aangeboden aan allen, die hem op zyn 80sten verjaardag biyken van belang stelling hacden gegeven. Van die aangeboden gelegenheid hebben zyn vereerders echter gebruik gemaakt om hem te huldigen. Nadat eerst door alle aanwezigen een welkomstlied was gezongen, werd den jarige met een toespraak van den heer K. H. Kolk- meyer, voorzitter van de horlogemakersver- eeniging „Christiaan Huygens," namens vele vakmannen en anceron, die nauw met het vak in betrekking stonden, zyn door den heer Krabbé in olieverf geschilderd porlret aange boden, benevens een coor den heer Greven* stuk gecalligrapheerd album, bevattende de namen der schenkers. Nog werd uitgevoerd een feestcantate en zongen kleinkinderen van den jubilaris een feestlied, terwyi ten slotte een tweetal tooneel stukje-s werden opgevoerd, waarvan er een getiteld was: „dat is Addicks". In de pauze werd de jubilaris in deneven- zaal door de genoodigdön persooniyk geluk- gewenscht. Toen het geheele programma was afgewerkt, volgde een bal. De gezant van Spanje by ons Hof, da heerDeBaguer, vtrtrok met verlof naar Spanje. Tydens zyn afwezigheid neemt de secretaris der legatie de zaken van het gezantschap waar. De „Nederlandsche Protestantenbond" telt biyk6ns het jaarverslag 1898/99 ongeveer 19,250 leden, die, behalve 70 ver spreide leden, verdeeld zyn over 162 afde^; lingen en 16 correspondentschappen. De afdeeling Anna Parochie, met 21 leden, werd opgeheven, doch daartegenover ontston den drie nieuwe afdeelingen: Hellevoetsluia met 36, Eerbeek met 50 en Wanneperveen met 33, te zamen met 119 leden. De geheele aanwas in leden, de nieuwe afdeelingen medegtrokend, bedraagt 250. Da matinée in den „Haagschen Kunst kring" op 15 Oct. zal geheel gewyd zyn aan composities van Gottfried Mann. Het Kunst kringkwartet zal met den auteur diens quinttt voor piano en strykinstrumenten ttn gehooro brengen; verder komen er piano-, viool- en cello composities en lie eren, te zingen door Jeanne Biyenburg. (TV. v. Af.) Tot leeraar in do natuur-, schei- en wis kunde aan de hoogere burgerschool met 3-jari- gen cursus te Groningen is benoemd dr. A. Van Raalte, assistent aan het chemisch labo ratorium aldaar. Tot directeur van het openbaar slachthuis aldaar is benoemd de heer P. H. Beunders, veearts en keurmeester lste kl. aan de vee markt en het abattoir te Amsterdam. Het stoomschip „Amsterdam" vertrok 7 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; do „Chester" arriveerde 8 Oct. van Nieuw-York te Amsterdam; de „Essen", van Australië naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 7 Oct. vaa Batavia; de „General" arriveerde 6 Oct. van Hamburg en Antwerpen te Delagoabaai; de „Herzog" vertrok 7 Oct. van Zanzibar naar Rotterdam en Hamburg; de „Laèrtas", van Amsterdam naar Java, vertrok 7 Oei. van Liverpool; de „Statendam" arriveerde 8 Oct. van Rotterdam te Nieuw-York. liazerswoude. Voor de betrekking al* hoofd eener openbare school in deze gemeente hebben zich 65 sollicitanten aangemeld, waar van 31 met akte Fransch. De toestand van den timmermansgezel P. Van Exter, die Vrydagmorgen uit d6 kap van een in aanbouw zynde villa te Wassenaar viel en in zyn kosthuis een uitstekende ver pleging geniet, is van dien aard, dat er neg eenige hoop op herstel bestaat. Leimuidon. Onze gemeente heeft een barer be6te burgers verloren. Notaris J. Heenk is nibt meer. Na een langdurig en smarteiyk lijden Is de eens zoo krachtige man bezweken. Algemeen is de deelneming in het lot der treurenden, die een braaf echtgenoot en vader in hem verliezen. Voor de armen was hy eoa weldoener, tot helpen was by immer geree'L Nooit werd "bij hem tevergeefs aaDgekl^j-t voor een goed doel. By velen zal zyn aan denken in gezegende herinnering voortleven 45) „Ik ut a irifla geschiedenis bewijzen, wanneer u wilt," antwoordde zij waardig. .Geef mi] tijd, om pen en inkt te halen, en ik bewijs het u terstond." Tolma hield afwerend de hand op. „Hier niet," zei hij, met een theatraal gebaar; „vanavond, in het huis van graaf Feodor. Myn rijtuig zal u komen halen. Vrees niets: go hebt het woord van Tolma." Hij ging met moeite naar de deur en riep op het portaal: „John!" en de lakei kwam hem helpen. Marian stond verbijsterd, maar ditmaal van vreugde. XXV. Dien avond wachtten drie mannen zwijgend in het groote salon van graaf Talvi. De klok had juist negen uren geslagen. Van die drie was alleen Tolma op zjjn gemak* h(j lag in een grooten stoel en rookte onophoudelijk sigaretten en dronk chartreuse. Er lag een glimlach op zyn lippenhet zelfvoldane lachje van den man, die een grooten troef heeft uitgespeeld en nu zijn tegenpartij afwacht. Telkens keek hy naar Bonzo, pie hierin echter geen erg had. Met de handen op den rug liep de kolonel de kamer op en neer; hy had voor niets oog dan voor oen vel papier, dat op een scbryf- tafeltje lag. Htt was of hy verwachtte, dat daar iets wonderlyka op geschreven zon worden door geestenhanden. Graaf Feodor zat op de sofa, dicht by de deur, met een Russische krant In de hand. Hy zag telkens naar de pendule, en toen, vyf minuten over negenen, een rytuig werd gehoord, dat voor de deur stilhield, stond hy op met een zucht van verlichting. Tegelykertyd bleef Bonzo stilstaan met een uitroep van voldoening. Een lakei trad binnen en diende aan: „Mejuffrouw Best." Marian volgde hem onmiddellyk. Zy was met smaak en deftig gekleed; haar japon was rpk; Tolma ontdekte met voldoening, dat het dezelfde was, welke hy haar dien middag had gestuurd. Zy had een groote waardigheid, naast een kinderlyke lieftalligheid in haar verschyning. Ze scheen geboren om te gebieden, met dat zachte, maar energieke oog. Geen spoor van vrees was te bespeuren, nu zy het salon van den diplomaat betradze ver trouwde, dat Tolma instond voor haar veiligheid. „Bravo 1" riep de oude heer, met moeite overeindrüzeude; „ik wist wel, dat u zou komen, en ik verzekerde den heereD, dat u niet bevreesd zou zyn." „Waarom zou ik, prins?" antwoordde zy, met een vrooiyk lachje. „Ik ben immers onder vrienden." Het was da oude Marian, die sprak, de Marian van het carnaval op het ys. „Zeker zyt ge onder vrienden," herhaalde de prine, galant haar hand kussende; age hebt Tolma'a woord." „En de wetenschap, dat ik in Engeland ben," voegde ze er by met eenigen trots. Bonzo lachte scherp eD bromde: „Mejuffrouw heeft de Eogelsche politie liever I Zy is hior onder vrienden, zeker 1" Marian zag hem vlak in het gezicht. „Meneer," zei ze, met de oude vroolykheid, „u ia niet zonder invloed gebleven op die voorkeur." „Kom," zei Tolma, „laten wy nu niet over oude geschiedenissen spreken. Wat gebeurd is, is gobeurd." „Ja," zei Feodor, die uit de schaduw nader- by trad; „het is nu tyd voor datgene, waar voor de juffrouw gekomen is." „Zeker," sprak Tolma; „u is gereed, juf frouw Best?" Marian keek beurtelings de drie mannen aan en zag het vel papier op de tafel liggen. „Ik ben gereed," zei ze kalm, hoewel haar hart sneller begon te kloppen; „al3 u maar zegt, wat ik moet doen." Bonzo naderde de schryftafel en schikte het papier recht. „Juffrouw," zei hy, „wy zyn zoo lang uit RuBland, dat we one eigen land vergeten. U heeft beter geheugen, zegt meD. Als u een kaartje wil teekenen op dat papier, zult u misschien geen reden hebbOD, u over de moeite te beklagen. Een kaartje van fort Konstantyn byvoorbeeld." Terwyl by sprak, zag by haar BCherp aan. Zy trok haar handschoenen uit met bevende vingers. Het was het gewichtigste oogenblik van haar leven. Als haar geheugen haar eens in den steek lietl Het was voor Paul, herhaalde zy telkens weer, om zich kracht te geven. Het licht schemerde voor haar oogen, de mannen zag zy flauw, als door een waas. Doch spoedig herstelde zy zich. „Een kaart van fort Konstantyn? O, dat is gemakkeiyk, kolonel 1" Zy ging zitten asn de tafel, en bet duurde wel een minuut, eer zy de pen kon vinden. Eindeiyk gaf Tolma haar die in de hand. „Courage 1" fluisterde hy, „het gaat om zyn vryheidl Hy ia gevangen hier in huisl" Zy nam de pen; baar band beefde niet meer. Snel Bchetste zy den omtrek van het fort; het krassen van de pen op het papier, .het tikken der pendule was alles, wat men hoorde. De mannen durfden nauwelyke adem halen. Een kwartier verliep. De jonge vrouw had vergeten, waar ze zat. Ze werkte als een ervaren teekenaar; ze leefde weer onder de wallen van de sterke vesting; Kroonstadt rees op uit de schuimende zee. Met zekere hand bracht zy op het papier, wat zy zoo lang als haar diep geheim had bewaard. „Het is klaar," sprak ze eindeiyk. Drie mannen stonden om haar stoel. Bonzo nam hot vel papier en logde het naast een andere kaart. Eeeige minuten ver- giDgen, en geen woord ontsnapte hem. Toen richtte hy zich op on sprak zyn oordeel uit. „Juffrouw," zei hy; „weinig Russen zouden een betere kaart kunnen maken." Zy antwoordde niet, ook niet de anderen, die hun bewondering te kennen gaven over het knappe werk. Zy bad een vagen angst, of men haar be droog, haar dit werk had laten doen om een bewys in handen te krygen tegen don spion. Eq terwUl zy nog in twyfel en vreee daar stond, werden de vleugeldeuren van het salon geopend en ze zag in een andere kamer, inge richt ais een kapel. Een Russisch priester stond voor een altaar, waarop veel kaarsen brandden. XXVI. Paul hoorde een klok acht uren slaan: Gn hy herinnerde zich, dat hy nu ongeveer dertig uren gevangen was in Talvi's huis. Het schoen of het veel, veel langer was geleden, sinds hy Marian tot afscheid kuste en beloofde, spoedig weer te komen. Hy wae zeker, dat hy haar nimmer weer zou zien en zyn leven eiyten in oneer en ellendigs ballingschap. Het scherpe licht der lamp, welke men in zyn kamertje had gezet, hinderde zyn oogen; hy had liever duisternis, om zich te gewennen aan een levenslange gevangenschap, waaraan geen aardschs macht hem kon onttrekken.' Wie zou hem bevryden uit de handen zyner verraderiyko land geuoo ten? (Bel volgt.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1