N°. 12155 Maaudas October. A°. 1899 <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Feuilleton. Een moedige Trouw. IDSCI P~RT.TR DEZEB GQTTRA WTP- Voor Lolden per 8 maanden. l.NX Franco per post1.40. Afzonder lykt) Nommers 0.06. PRUS DER A P^KH.'i'liifj'i'TTfrfa t Van 1-6 regoie I 05. Iedere rogei meer f 0.17J. - Grootera lettors aaar plaatsruimte - Voor het Incassoereo buiten de stad wordt f 0.05 berekend OlUciëele Kenuis^evlngcn. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien hot besluit van den Heer Com i iesaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, van den 18den S ptombor 1899 (Provinciaal blad No. 46), hoadende regeling van de loting voor de Nationale Militie, on waarbij den burge meesters der gemeentoo, waar de loting plaats hoeft, o. w. wordt verzocht om al de hun ton dienste Btaando middelen aan te wenden ter voorkoming van dronkenechap bij gelegenheid van de loting; Noodigt de belanghebbenden bij deze ernstig en dringend uit zich op de dagen, waarop in deze gemeente voor de Militie geloot wordt, GEHEEL TE ONTHOUDEN VAN HET GEBRUIK VAN STERSEN DRANK, ten einde ?ich te vrijwaren, niet alleen voor do nadeelige gevolg'n van dronkenschap in het algemeen, m i ar ook voor de etrafl'en, bepaald bij de artikelen £52, 426 en 453 van het Wetboek van Strafreoht. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Oc'. 1899. F. WAS. Tp i Cremengd Nieuws. De Haagsche rechtbank veroor deelde den heer, dia in de Kurhaus-bar te Scheveningen een bestuurslid van de „Maat schappij Zee'iad" beleerigde, tot ƒ25 boete of 10 dagen hechtenis. Het O. M. vorderde 2 jaar tegen een per soon, die zich aan „oplichting" had schuldig gemaakt wegens het afdwingen van geld aan vrijende paartjes in de Scheveningsche Boschjes, onder voorgeven, dat hjj, als „inspecteur van politie" strafbare feiten zou moeten verba liseeren. De rechtbank te Haarlem hoeft It. Holtmans, schilder te Heemstede, wegens diefstal, tot 2 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Naar de „Haarl. Crt." uit goede bron verneemt, heeft de eigenaresse van het Bloemendaalsche Bosch haar voornemen om met de Exploitatie-Maatschappij van „Harte lust" een overeenkomst tot ruiling van grond aan te gaan laten varen, zooiat, zeker tot - Weler voldoening, het Bloemendaalsche Bosch ongeschonden blijft bestaan. Bij het door de justitie ingesteld onderzoek naar de oorzaak van het overlijden van een in de woesinrichting te Neerbosch verpleegden 12 jarigen jongen, is, naar aan de „N. R. Ct." wordt gemeld, gebleken, dat de knaap aan een gewone ziekte, dus niet ten gevolge van mishandeling, gestorven is. Het „Hbl." verneemt uit vertrouwbare bron het volgende; In den appelentyd is het bij een groot deel der Neerbossche jeugd de gewoonte er in stilte haar werk van te maken, op eigen terrein of ook op de boerderijen in den omtrek zooveel appels te veroveren, als zij maar kon meester worden. Gelijk te begrijpen is, laten de gevolgen van dit overmatig gebruik van «*yp en rauw zich niet zelden gevoelen. 7 Zoo kwam Vrijdag 18 Augustus zekere r/Tiek, 12 jaar oud, op de boerderij tierinrich- iting in gezelschap van een troep appelen- ^"stroopers, die hem toevoegden: „Wat doe jij hier met je bleeke gezicht, maak, dat je weg komt." In hoever ook Tiek achter de appels ge zeten heeft, is niet bekend, maar wel dat by dien zelfden middag naar zyn bed tro£ en f8 morgens bleef liggen. Toen kwam een der meisjes, met het in orde brengen der slaap zaal belast, by den suppoost L, die den pa tiënt in zyn oog een appeleDzieke ge lastte op te staan.... en ging heen. Voorde tweede maal geroepen by den jongen te komen, heeft L. in drift den jongen met een voorwerp een slag op den arm gegeven, en andermaal hem gelast op te staan. De jongen is toen opgestaan, maar direct daarna bleek, dat onvcrwyide opneming in het ziekenhuis dringend noodig was, want reeds om elf uren 's morgens overleed hy. De daarop spoedig gevolgde correspondentie door de familie, te Dieren woonachtig, gaf aan leiding tot een gerechteiyk onderzoek. Het lyk werd opgegraven en in het Wilhelmina- ziekenhuis teNymegen gerechtelijk geschouwd; ook werden de suppoost L. en enkele anderen herhaaldeiyk in verhoor genomen. De geneesheer der inrichting dr. De Blecqourt verklaarde, dat de dood niet kon zyn inge treden ten gevolge van den slag op den arm, maar dat de overledene lijden ie was aan een inwendig absces; de lijkschouwing moet geen licht in deze zaak verschaft heoben. Deze tragische samenloop van omstandig heden doet by hernieuwing zien, hoe gewenscht het is, dat men te Neerbosch met byzondere zorg den toestand der kinderen biyft volgen, en ook, dat zy, die met de leiaing belast zyn, zich aan die zeer gewichtige taak voortdurend blyven wijden. De 22-jarige R. t. V., te Steen- wyk, heeft geen vader meer; zyn moeder was in den laatsten tyd geheel met hem verlegen, fly stal alles van haar, wat onder zyn bereik kwam, maakte het te gelde en offerde het hoofdzakelyk aan Schiedam. Haar gouden ooryzerl>owaarde zy daarom op de bedstede, doch ook daar bleek het kleinood niet veilig. Den 26aten Augustus jl. was het verdwenen, terwijl ook de zoon niet terugkeerde, Hy zette koers naar Heerenveen, verkocht daar, onder het opgeven van een valschen naam, het ooryzer by een goudsmid en ging toen van het geld „uit". Zoo bezocht hy de kermis te Zaandam, reisde later over Utrecht naar Enschedee, waar by gearresteerd werd. Het bleek by de instructie, dat t. V. zich ook aan oplichting schuldig gemaakt had. By den rywielhandelaar Reitling, te Zwolle, had hy een rywiel gehuurd, en dit voor 12.50 te Heerenveen verkocht. Donderdag stond de jongeling voor de recht bank te Heerenveen wegens deze feiten terecht. Hy bekende het ten 15ste gelegde. Hot O. M. requireerde tegen hem een ge vangenisstraf van 2 jaar. De ambtshalve verdediger, mr. J. v. Giffen, advocaat te Heerenveen, riep voor zyn cliënt de clementie der rechtbank in. Te Stuivezand, onder Oosterhout, brak Woensdag een felle brand uit op de hofstede, toebeboorende aan den landbouwer A. Marrynisse. In korten tyd werd de geheele hoeve met schuur en stallen een prooi der vlammen. Ni-ts is gered kunnen worden. Alles is verzekerd. Het vee liep in de weide. J. Mensinga, van Kalkwjjk, gem. Hoogezand, die als vermist was opgegeven en van wien men dacht, dat hy zou zyn verdronken, is by zijn familio teruggekeerd. Hy was op reis gegaan, zonder dat zyn bloedverwanten daarvan kennis droegen. Donderdagavond ongeveer acht uren had te Nyverdal een ernstig ongeluk plaats. De 33 jarige H. S., een oppassend werkman, reed met e n wagen den Kerkedyk in, waar, misscbjen door de duisternis, de wagen te dicht by de sloot kwam en om kantelde. S. geraakte er onder en was binnen weinige minuten dool. Hy laat een weduwe met vier kinderen na, waarvan 't oudste nog slechts tien jaar is. ZwCt.) Een automobiel uit Aken, waarin drie hoeren zateD, reed gisteren op de helling van den Heezerberg by Heerlen tegen een boom aan; de drie personen werden uit het voertuig geslingerd en bewusteloos opgenomen. De luitenant.der karabiniers en de brigadier dtr gendarmerie van Aritzo (Italië) vermoeidoD, dat de grondeigenaar Salvatore Boi-Poddi, sedert 1894 verdwenen, vermoord was door de pachters Michele Moro en Liberato Onano. Zy besloten dezer dageD, met tehulp van eenige burgers van Godani, zyn lyk op te zoeken. Reeds vroeger had men gedacht, dat het lyk in een diepe grot te Aritzo geworpen was, maar aaügezien deze tyna ontoegankeiyk en zeer gevaariyk is, had men ze tot hiertoe niet doorzocht. Nu besloot men er met koorden in af te dalen, wat door den brigadier en den boer Agus gedaan werd. Zy vonden inderdaad' beneden in de grot een geraamte, waaraan nog kleedingstokken zaten, die goed kenbaar waren en door den broeder van het slachtoffer herkend zyn. De „Echo d'Oran" bevat een ver slag van een. bloedig, gevecht dat verleden Zaterdag dicht by de grens van Marokko geleverd is tusschen troepen van den sultan en oproerlingen. Deze laatsten bleven do troepen de baas; beiderzyds vielen een aantal dooden en gewonden. Max Régie bevindt zich inder- daad te Barcelona. Hy is er geïnterviewd door een directeur van de „Imparcial," aan wien hy feftn lotgevallen na zyn vlucht uit Algiers verhaalde. Hy beklaagde zich over de strengheid van de Spaansche politie. Ontzettende regens hebben een deel van Cairo onder water gezet. Een gedeelte van de sp50riyn is weggespoeld en schade aangericht aan de huizen. Zekere Lemercier, grondbezitter in het kanton Ruberville, Eure, 74 jaar oud, was verliefd op zyn dienstbode, een weduwe van 54. Daar zy niets van hem weten wilde, schoot hy haar met een revolver dood en bracht vervolgens zichzelven een wonde toe, waarvan by wel niet zal opkomen. Een luitenant, die te Cannes voor zyn kapitein op een postwissel 6000 fr. moest innen, heeft zich met dit gefd en een zangeresje uit de voeten gemaakt. By onder zoek bleek, dat hy nog 4000 fr. had opge stoken, die hy voor zyn compagnie heette te hebben uitgegeven. Zekere Arbil te Parys, sedert vyf jaar by een baDkier in dienst, en die het volle vertrouwen zyns patroons genoot, heeft zich met 120,000 fr. uit de kas „verwyderi", vrouw en kinderen achterlatende. Te Montebruno (Italië) hoeft zekere Garbarino met zyn oom, die ia zyn nabyheid woonie, in twi6t geraakt, dezen met een byi den schedel ingeslagen. Hy scheidde de toesnellende vrouw met een enkebn slag het hoofd van den romp, ver- bryzelde daarop zyn nichten Teresa en Maria don schedel, verwondde ernstig zyn nichten Giulia en Clementina en kwetste coor mndel van revolverschoten ook haar broeders Antonio en Agostina. De moordenaar is voortvluchtig. T e L Lv e r p o o 1 stonden eergisteren negen matrozen terecht, die by htt stranden der mailboot „Scotsman" de hutten der passa giers hadden uitgeplunderd in plaats van den kapit in en de stuurlieden by te staan in hun pogingen tot redoing. Vyf, die reeds vroeger met de justitie in aanraking waren geweest, werden tot een maand dwangarbeid veroordeeld; de vier overigen tot 24 gulden boete plus de kosten. Bodegraven. Gedurende de afgeloopen maand September is aan het postkantoor alhier in de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1991.71 en terugbetaald f 2850.22. Het laatst uitgegeven boekje draagt bet nummer 691. Toen de vrachtryder v. L. alhier met zyn leegen vrachtwagen, waarop by met zyn tweejarig dochtertje gezeten was, wilde keeren in de Wilhelminastraat, 8loegen paard en wagen om, doordat een der wielen achter een tramrail bleef haken. By den val greep de vrachtry Ier zijn dochtertje, zoodat dit hoe genaamd geen letsel btkwam; by zelf kwam er met een gescheurde jas af, terwyi do toornen van bet rytuig beide gebróken waren; De Roomsch Katholieke kiesvereeniging, alhier, die voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad aan den heer J. A. Ghesel Grothe de candldatuur heeft aangebo den, doch welke door hem niet is aangenomen, heeft besloten by de stemming op 10 Oct. de candldatuur te steunen van den heer C. Bol, can ildaat van de antirev. kiesvereeniging. Knlwyk. Ds. J. H. Donner Jr., te Nieuw- dorp, heeft voor het beroep by de Geref. Kerk te Katwyk aan den Ryn bedankt. Na ruim drie weken aan bet strand te hebben gestaan is het den schipper W. v. Beelen eindelyk gelukt met zyn vaartuig „Hubertha Gerarda KW. 7" in zee te komen. Binnen kwamen „Katwyk aan Zee I KW. 34" van de reedery „Katwyk aan Zee" met 150 kmtj^s, „Maria Cornelia KW. 40" van den reeder D. Ouwehand Az. met 240 kantjee. Pekelharing, volle, werd ghter.n in afslag verkocht voor 26.25 en yie f 19 per ton. Noordwykorhout. Het is den heer F. Diemei weder gelukt een droge bloem bollen veiling te organiseeren. Zy had eergisteren pLats onder de directeuren de beeren Homan Zoon, te Noordwjjk. De aanvoer viel mee. Dat dezo heel groot zou zü'n, was natuuriyk niet t3 verwachten. Het weer liep niet mee, maar toch waren er nogal koopers en vooral, de tulpen gingen tegen flinko prijzen van de band. Itynsburg. Op hetv Ryks telefoonkantoor alhier zyn in de maand September 192 tela- grammen behandeld, waarvan er 87 werden verzonden en 105 ontvangen. In September 1898 worden 77 telegrammen verzonden en ontvangen 92; totaal cus be handeld 169 telegrammen. De 28 scboollammeren, door particulieren geweid ten bate der Ned.-Herv. school alhier, hebben opgebracht de som van f 18,50 per stuk; waardoor ruim f 6 p;r stuk is geweid. Tot de gedetacheerden in oe beetwortsl- suikerfabrirk te Gorkum behoort ook de commies der belastingen, de heer J. F. De Zutter, alhier. Rypwetering. Aan het hulpkantoor der poateryea alhier, i3 in het afgeloopen kwar taal in de Rijkspostspaarbank ingelegd 6.637.45, verdetli over 75 inlagen, terug betaald 244.36 in zes keeren. Ier-Aar. Het getal huizen in deze gemeente bedraagt 390, waarvan gelegen zyn te Lm- geraar 112, Kerkbuurt 23, Ringsloot 2 Aardam 25, Jaagpad 100 en Korteraar 110, alle buiten de kom. Het vermoedelyk getal inwoners bedraagt 2432. Gedurende de maand September zfn er aan het Rykstelephoonkantoor in deze ge meente behandeld 86 telegrammen, namelijk ontvangen 62 en verzonden 24. Het aantal telegrammen hal hooger kunnen zyn, doch door storing van de lijn kon alhier gedurende eenigen tyd geen bericht worden aangenomen of verzonden. Ter vervulling der vacature van eon lid van den Gemeenteraad alhier, ontstaan door het overlijden van den heer H. J. Yan Roderys, is door B. en Wethouders bepaald, dat do verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag 17 October™#*^ zoo noolig de stemming op Dinsdag 26 Oct. en herstemming op Dinsdag 7 November d. a. v. Op het verzoek van J. Heemskerk alhier om vergunning tot het oprichten van een alachtery in deze gemeente aan het jaagpad kadastraal bekend sectie A No. 2300 is cioor bet gemeentebestuur onier oplegging van voorwaarden, gunstig beschikt. De loting van de nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben te Wou- brugge op Dinsdag 17 Octoier aanstaande des namiddags te V/K uur, terwyl op Vrydag 24 Nov. d. a. v. de gelegenhei i is opengesteld tot het aanvragen van bewyzen van broeder- dienst of te zyn eenige Wettige zoon Van de 20 lot llngen zyn slechts 2 vrystellingen, ter wyl een loteling wegeDS lichaamsgebreken niet voor den dienst geschikt was, aldus dit jaar voor deze gemeente een goede loting. Tot ambtenaar belast met de beteekeDlng van stukken betreffende de vervolging tot in vordering van plaatseiyke belastingen in deze gemeente is door Burgemeester en Wethouders aangewezen J. Soyders, veldwachter alhier. W.) „Kolonel," zei hy op doffen toon, „u kende juffrouw Best te Kroonstadt, en toch zegt u zulke dingen van haarl" „Zeker. Wilde je, dat ik ging uitschreeuwen, dat zy van edeli geboorte is? Dat ik myn hoed afneem, als ik den naam uitspreek van Stefanovic's gouvernante, de dochter van een armen Engelschen dorpsdominee? Een vrouw, die met je speelde; die je naar Engeland ft lokte, om de kaarten te teekenen, waarvoor zy geen tyd meer had; die je straks in je f? gezicht zal uitlachen en naar den drommel i^-wenschen, is dat een vrouw, die de erfge naam van Tolma zou trouwen? Bahl ik spreek er niet meer over." Paul wist niet, wat hy hierop moest ant woorden. Bonzo zou hem nimmer begrypen; de hoop, die hy in zyn vrienden had gesteld, begon te wankelen. Eer hy een antwoord had gevonden^ ver volgde de kolonel: „A la bonne heure! Ik ben niet hier om je uit te schelden. Maar het moet nu uit zyn 'met de dwaasheid. Morgen verlaat je Londen en gaat naar Parys. Yan daar vertrek je naar Weenen, waar ja blyfr, tot deze malligheid is vergeten. Dan zullen wy een beroep doen 'op de goedertierenheid van den Czaar; er zal in het Oosten wel iets voor je te vinden zyn. O, je hebt ons veel leed aangedaan! Je wist toch, dat ik van je hield als een zoon. Een zoon zal je weer voor my zyo, als je Enge land hebt verlaten." Paul was opgestaan; plotseling bekroop hem de vrees voor een dreigend gevaar en dreef hem tot handelen. „Kolonel," zei hy, „ik kan niet met u naar Parys gaan. Ik kan Engeland niet verlaten. Juffrouw Best wacht my'. Ik dank u harteiyk voor uw goede bedoelingen, maar het is te laat. Ik denk niet meer aan Rusland; ik zal hier een nieuw vaderland vinden." Bonzo maakte een afwyzend gebaar. „Ga zitten,riep hy, „het is hier geen komedie! Je bent hier in Rusland, op het grondgebied der ambassade. Dit huis behoort den keizer. Je Engelsche vrienden mogen komen, wy zullen hen niet binnenlaten. Wees redeiyk, en gewen je aan de gedachte, dat de dame nog wat langer moet wachten." Paul zag verbysterd nu den een, dan den ander aan. Graaf Feodor stond met zyu rug naar het licht; op het gelaat van den kolonel was niets te lezen. „Ik begryp u niet 1" riep de jonge man opgewonden. „U wilt my toch niet hier houden tegen myn wil, kolonel?" Bonzo lachte spottend. „Een paar dagen maar," antwoordde hy onverschillig, „tot je weer verstandig wordt, kapitein. Als de dame wacht, zend haar dan nog een briefje." Nu werd de volle waarheid Paul duidelyk. Hy deed een stap achteruit, met een instinct matige beweging om te vluchten, en als een gejaagd dier zag hy zyn gastheer aan. „Dat zult gy toch niet doen, graaf? Ge hebt geen recht daartoe. Ik moet naar myn woning terug. Ik zeg u, dat zy wacht 1" Bonzo sloeg op een gODg, die naast hem op tafel stond. „Myn jongen," zei hy streng, „zy zal nog veel dagen wachten, 't Is de plicht van je vrienden, je te redden voor je eigen dwaas heden." De diepe toon van den gong weergalmde door de stilte dor vertrekken als een alarm klok. De drie mannen, allen au overeind, staarden elkaar aan; zy wisten, dat de tyd voor ydele woorden voorby was. Bonzo glim lachte niet meer; toom en vastberadenheid waren in zyn oogen te lezen. „Je bent gek, kapitein Zassulic," zei hy zegevierend, „en wy zullen je genezen. Morgen ga je op reis, maar niet naar Weenen. Het fort Peter zal je hospitaal zyn. Gek, die het verzon, my te verschalken l" Dreigend hief hy de hand op, en dat teeken werd verstaan. In een oogwenk was de serre vol soldaten in Russische uniform. Zwygend, grimmig en met yzeren handen grepen ze den vluchteling aan en wierpen hem op den grond. Zóó plotseling was de overval, dat Paul gevangene was in hun handen op het zelfde oogenblik, dat hy z'tfn gedachten verza melde, om een middel tot ontvluchten te vinden. Een oogenblik verweerde hy zich met de reuzenkracht der wanhoop. Links en rechts sloeg by om zich heen. „Marian!" kreet hy. „O God, laat my naar haar gaanik stik je doodt my laat my loslaat my Maar het geheele portaal was vol men- schen. Ondanks zyn woedenden tegenstand sleepten ze hem voort, naar het cachot op de bovenste verdieping. Hy zag, als door een bloedigen nevel, trappen en portalen, maar het waren geen marmeron trappen meer. Eindelyk wierpen ze hem neer, met bebloede handen en gescheurde kleeren, en het licht verdween. Hy zag in diepe duisternis, voor hem vreeseiyk als de duisternis der hel; want hy wist, dat de onverbiddelyke hand van Rusland op hem was neergedaald, zelfs hier in dat Engeland, waarnaar zyn geliefde zoo vurig had verlangd. XXIV. Marian ontwaakte uit een onrustigen slaap, toen de klok van Sint-Maarten vier uren in den morgen sloeg. Zy had in het geheel niet willen slapen; maar haar zwakte kreeg de overhand, en een uur lang hadden bange droomen haar teruggevoerd naar de cel van fort Alexander en de verschrikkingen der zee. Zy zat nog in haar laag stoeltje by het venster; maar de nachtkoude had haar leden verstyfd, en ze had moeite, zich terstond te herinneren, waarom ze niet in haar bed lag en hoe het kwam, dat zy in dit late uur naar de eenzame straat staarde. Doch spoedig was de bange werkeiykheid haar weer duidelyk. Snel stond zy op en opende de deur van hun kleine zitkamer. Was Paul teruggekomen? Waarom bleef hy weg? Was hem iets overkomen? Als hy eens dood wasl Ze ging naar de deur van zyn slaapkamer. Da deur stond open, en ze kon het bed zien: het was onaangeroerd. Alles wees er op, dat hy er niet geweest was sinds den vorigen dag. In huis heerschte de stilte van den nacht, buiten in het grauwe licht zag zy slechts nu en dan een kar of ander voertuig pa8S9eren, of een laten zwerver. Alles sliep. De stilte van de groote stad vermeerderde haar angst. Niet éón van al de millioenen, die er waren om haar heen, zou haar ter zyde staan om haar te helpen luisteren naar haar bede om medeiyden. Zy dacht aan het kind; ze stelde zich voor, boe by süep, ginds, in het heeriyke DevonshireAch, de ge dachte aan den geboortegrond kon haar niet vertroostenl Het oude, blijde leven was voor haar afgesloten. Ze zou hancf aan hand gaan met kleinen Dick, maar tranen zouden staan op haar gelaat. Het was zeven uren geworden, en de zon scheen nu over de stad. Het leven ontwaakte; rytuigen ratelden nu in lange ryen over de straat; men boorde bellen, fluiten, roepen, heel de mengeling van geluiden, die het roerig® leven in de groote stad meebrengt» {Wordt vervolgd,)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 9