N°. 12155 Maaiidaü O October. 1899 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. Leiden, 7 October. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Eeu moedige vrouw. LEIDSCH paus dezer coubjlnti 'Voor LoJden per 8 maanden. f i.lOi (Franco per poel w 1.40. Afzonderlijke Nommer» 0.06. PRUS DER ADVERTEErfrËN VaD 1-6 regels f I 06. tedere regel meer f 0.17- Grootef* letters oaar plaatsruimte - Voor bet Incasseer ou Duiten da wordt f 0.05 berekend Beroepen is tct predikant tyj de Ned.- ïlerv. Gem. te Daail* de heer J. Jakoma, cand. te Leiden. De veertiende ljjst van de 21ste jaar- tollecte voor de Scholen met den Bijbel bevat o. m.: Voorschoten met ƒ120.45; Hiilegoin met 130.405. Te Eillegom ia, behalve met de „Unie"- collecte, in het afgeloopen jaar nog gecollec- teerJ in de Geref. kerk 1501 n behoeve Van de school met den "Bijbel al Jaar. De heer N. J. Van der Valk, onderwijzer aan de Chr. school te Schoonrewoerd, is als zoodanig benoemd te Katwijk en te Scheve- Dingen. De benoeming te Scheveningen heeft de heer V. d. V. aangenomen. Beroepen is tot predikant by de Geref. Gom. te Herwynen ds. J. W. Gunst, te Woerden. Ter voorziening in tyiel'yk gebrek aan personeel by de Directe Belastingen te Rot terdam kunnen aldaar wonende g^panaion- beerde commiezen als buitengewone com miezen worden aangesteld. Geschikte personen, genegen om zich voor ƒ1 per dag beschik baar te stellen, kunnen zich tot dtn directeur te dier stede wenden met opgaaf o. a. van 'hun leeftijd en den datum, waarop zy den dienst hebben verlaten. Zy zullen vermoedelyk Ty aanstelling worden begrepen onder de ambténaren, die een toelage genieten geiyk 'aan de helft van de door het Ryk ontvangen kosten wegens hun toezicht buiten den ge Vonen dienst. Op last van H. M. de Koningin brengt de directeur van het Kabinet der Koningin 'ter algemeene kennis, dat gedurende Hirer Majeattits Verblyf in het buitenland de aan. Höogstdezelve gerichte brieven, in gesloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majest.it, moeten gezonden. Worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Gravenhage, alwaar voor een geregelde opzending dier brieven zal worden zorg gedragen. Tot rapporteurs over Hoofdstuk X (Kolo niën) der Staatsbegrooting over 1900 en re kening van Suriname ov r 1896 zyn door de afdeelingen der Tweede Kamer gekozen de h eren Geertsema, Da Waal Malefyt, Ptfnacker Hordijk, Tydeman en Verhey, Het stoffelijk overschot fan den gep. re sident van Banjoewangi, den heer H. Fitz Ver,.loogh, zal Diasdag a. s. te Parijs wor den ter aarde besteld. In do vergadering van het Metropolian- kapittel van de Oud-Kath. kerk, te Utrecht gehouden, is tot kanunnik gekozen, in plaats van wyien den zeereerw. heer Th. Van Vlooten, t9 Amersfoort, de zeereerw. heer J. H. Van Beek, pastoor der Oui-Kath. gemeente te Leiden. Het oudste lid der Tweede Kamer is de heer Jansen, burgemeester van Tilourg. Hj is 75 jaar, geb. 4 Juni 1824; ruim 4 maanden ouier dan de heer Donner, die 18 Oct. a.s. 75 jaar hoopt te worden, geb. 18 Oct. 1824. Op den heer Donner volgt de heer Conrad, geb. 28 Mei 1825, dus 74 jaar oud. Men zou het van hem niet zeggen, zoo kras ziet hy er nog uit. Ztlfs heeft hy verleden jaar nog een reis gemaakt naar Portugal, om al Jaar de.Regeering te vertegenwoordigen; en lanen- kort moet by weer een groote reis ondernemen. Na den heer Conrad komt de heerBastert, die, hoewel nog een kras man, ook al tot een respectabelen letftyd ie genaderd. Geb. 4 Nor. 1826, heeft hy dus byna den leeftyd van 73 jaren -bereikt. Mgr. Everts Is eenige maanden jonger; hy is geboren 8 Maart 1827. En daarop volgt de heer Van Alphen, geb. 1 Dec. 1829. De heer Pijnappel op 26 Januari 1830. Het „Benjaminnetje" der Tweede Kamer is de onderwijzer Theodor Mattbieu Ket laar, geb. 6 Mei 1864, alzoo 35 jaren oud. Stdrd Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 6 Oct. Wight; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, vertrok 6 Oct. van Padang. Aarlanderveen. Aan de op 19 dezer te houden loting der nat. militie zullen deel nemen 26 jongelieden; het getal, die geldige reden van vrystelling hebben, beJraagt 6. Uit de voorloopige lyst var. het getal huizen en het vermoedelyk getal bewoners van elke wyk dezer gemeente blijkt, dat Wyk I bevat 126 huizen met 547 bewoners. II III IV V 123 92 265 202 588 442 1202 714 Te zamen 808 huizen met 3493 bewoners. De werkelyke bevolking op 31 Dec. 1898 bedroeg 3436 personen. Boskoop. De kerk van de Geref Gem, (B), alhier, die sedert eenigen tyd niet meerwerl gebruikt, is verkocht en wordt afgebroken, .om in de. gemeente Oud-Terbregge weer opge bouwd te worden. D3 aannemer, die dit gebouw ongeveer tien jaren geleden gebouwd heeft, is als zoodanig belast met het afbreken en zal het ook weer opbouwen. Hazerswoude. Vrydag, 20 October, des morgens te 9 uren, kunnen ter gemeente secretarie worden aangevraagd de getuig schriften wegens broederdienst of als eenige wettige zoon. Het. bestuur van de Hazerswoudsche droogmakery zal aanbesteden het herschieten van den eersten dwarstocht in de Hoogeveen, van af J. Van Erkelens tot aan P. v. d. Berg. Een der zoons van den heer J. v. Exter alhier, tydeiyk als timmermansgezel werk zaam in de gemeente Wassenaar, had Vrydag- morgen te zss uren het ongeluk, uit de kap van een gebouw van vier verdiepingen naar beneden te storten. Hy viel op een c.a. zes meter lager geplaatsten balk. Aan do tegen woordigheid van geest van zyn kameraad H. S., die onmiddellijk door een kozyn sprong en hem vastgreep, had de ongelukkige het te danken, dat hy niet drie verdiepingen lager op den beganen grond neerplofte. Toch waren hem twee ribben gebroken en verkeert hy, niettegenstaande de spoedig aangebrachte ge neeskundige hulp, in zorgwekkenden toeBtand. Al3 vermoedelijke oorzaak wordt beschouwd, dat het dien nacht vrywat gevroren had en dientengevolge de balk met een dun laagje ys zal bedekt zyn geweest Deze week zag men by den uurwerk maker H. Van Hof voortdurend menscben in- en uitgaan. Nu is dit volstrekt geen zeldzaamheid, want de deur van onzen horloger staat gewoonlijk den ganschen dag niet stil, maar in dit geval had het een gansch by zondere reden. Aan onzen bekwamen mechanicus was naratlyk opgedragen, een prachtig, klein orchestrion geheel in het nieuw te zetten. Velen, die kwanswys den winkel bezochten, gingen niet weer heen, vóór het géheela programma, dat uit acht uitgelezen nummers bestond, doch, door verschillende verzettingen aan het instrument, tot 24 kon worden uit gesponnen, geheel was afgespeeld. Na het aan een flinke verjongingskuur te hebben bloot- gestel', mocht de heer v. H. het genoegen smaken, het instrument als fonkelnieuw aan den eigenaar, den heer B. Rijndijk, af te leveren, hetgeen velen onzer een oprecht gemeend: „dat is jammer" ontlokte. Koudekerk. Gemeenteraadsvergadering van Koudekerk op Dinsdag 10 October, des voor- mildags te 10 uren. lo. Ingekomen stukken. - 2o. Vaststelling geme3ntebec rooting dienstjaar 1900. - 3o. Her ziening der verordening op de heffing en in vordering van leges ter. secretarie ter voldoe ning aan de wet van 24 Mei 1897. 4o Als- voren, herziening der verordeningen op de helfing en invordering van begrafenisrechten in deze gemeente. 5o. Alsvoren, behande ling van oen voorstel tot wijziging der ver ordening op de heffing en invordering der schoolgeldheffing. De burgameestei^faiaanmerkiag nemende, dat zich alhier dit jaar reeds Verscheidene gevallen van typheuze koortsen hebben voor gedaan en daarvan thans weder aangifte i3 geschied, heeft de ingezetenen by publicatie ten ernstigste gewaarschuwd tegen het gebruik van ongekookte melk en rivierwater, zynde volgens het gevoelen van den genees heer de voornaamste, zoo niet de éénige overbrenger dier zitkte. By die publicatie geeft hy een ieder den welgemeenden raad, om het rivierwater, dat voor het drinken of wasschen van vaatwerk of groenten worct gebruikt, alsmede de melk, vooraf minstens 10 minuten goed tekokeD, waardoor het gevaar voor besmetting zoo goed als ge weken is. Voorschoten. Heden is hier het volgende viertal van preaikanten geformeerd: ds. J. C. Schuller, te Purmerland, ds. C. Van Wijn gaarden, te Kamperveer, ds. J. H. Schreuder, te Ovezande en ds. L. A. F. Creutzberg, te Echteld. Op 20 October wordt hieruit een tweetal opgemaakt. Zoeterwoude. Door de ryksveldwachters R. M. v. d. Meyden en H. v. Kooy zyn by de navolgende personen, te weten L. Dolle in de Weipoort, C. v. d. Meer en J. v. d. Krogt, beiden op het Watertje, gewichten in beslag genomen, die niet geykt of niet voldoende geykt waren. Tegen bovengenoemde personen is proces-verbaal opgemaakt. Op 12, 13 en 14 Oct. a.s. zal ten huize van den geneesheer gelegenheid'bestaan tot kostelooze inenting en herinenting voor allen, die zich daartoe aanmelden op elk der ge noemde dagen des voormiddags tusschen 8 en 9 uren. Woubrugge. Aan D. Heeok, alhier, is door B. en Ws. voorwaardeiyk vergunning verleend tot oprichting van een stoomkorenmolen op het perceel Woubrugge Sectie C. No. 1652 en 1434. In de laatste vergadering van de A.-R. Kiesvtreeniging „Nederland en Oranje", alliur, werd op voorstel van. het bestuur besloten, voortaan ééns per maand een ledenvergadering te houden tot besprekingvan politieke be ginselen en actueele politiek, en dezen winter 3 openbare vergaderingen te houden, waarvan oe eerste zal plaats hebben op Woensdag 11 October a. s. 's avonds te 7 uren in de zaal van den heer Guldemond. De beer G. Leenhart, van Amersfoort, vertegenwoordiger van den Nederl. Militairen Bond, zal spreken over den toestand van.de militairen. J. A. De Vicq. Zooals men weet, kwam de heer J. A. De Vicq, onze verdienstelijke consul-generaal te Singapore, tea gevolge van een ongeval om het leven. Ia welke mate De Vicq, in de kringen, waar men hem teoordeelen kon, als mensc'a en als ambtenaar geliefd was en gewaar eerd werd, blykt uit hetgeen de „N. R. Ct." ont leent aan de „Singapore Free Press" \sndea 7den September. „SeJert de begrafenis van den gewezen hoofd rechter Sir E. E. Bovill, nu ruim zes jaar Overleden: Cornolis Van Zanten, wedr. van geleden - zegt dat blad^- „heeftenen op „Aatje Van Klink. 80 j. Manjtje Elstgoest, het kerkhof aan den Bukit Ticnah weg niet een zoo treffende opkomst gezien van Singapore's bevolking, als gisternamidag by gelegenheid dtr ter- rd -bestelling van het stoffelijk over schot van dr. J. A. De Vi:q, den co su - generaal der Nederlanden". In den lyksto-t bevonden zich de leden van het consulaire corps, van den Wetgevenden en Uitvoerenden Raad, en tal van te Singapore woonachtige Europeanen. Toen de stoet op de begraafplaats was aangekomen, werd de met de kransen en palmtakken behangen kist, gedekt door de Nederlandsche vlag, waarop de static uniform van don overledene met zyn sabel was nedergelegd, naar de kapel gedragen. Vooraan ging Stephen Walker, de Presbyte- riaansche geestelijke, die met den lykdienst was belast, en onmiddellyk na de kist volgden de Nederlandsche vice consul Obermüller, oie op een zwart kussen de insignes droeg van de Vicq's ridderorden, met de heeren Hoynck van Papendrecht en Romeny. Daarachter sloten zich de ambtenaren van het consulaat aan. Toen de cienat geëindigd en de kist in het graf neergelaten was, werden er oen groot aantal kransen op neergelegd, van collega's, vrienden en vereerders van De Vicq, waaronder eenige versierd met linten in de kleuren vc* de natie der gevers. „Geen teter bewys," zegt het blad, „voo het cosmopolietische karakter van Singapore'» bevolking kon er woraen geleverd dan door degenen, die by dr. De Vicq's begrafenis zich op het kerkhof bevonden. De Naaerlandsche, Duit- sche en andere vreemde mogendheden waren sterk vertegonwoor.igd." Zyn Exc. den gouver neur, zelf verhinderd, werd vertegenwoordigd ocor zyn particulieren secretaris. Voorts merkte men o. m. op: Sir A, Swettenham, koloniaal secretaris; den Franscbeu govolmachtigden minister te Bangkok, Defrance, den consul- generaal voor de Vereenigde Staten en Rusland, ce consuls van Rusland, Frankrijk, Duitschland, Oo3tenrjjk Hongarije, Spanje, Denemarken,Siam Zweuen en Noorwegen, België; een groot aantal officieren van leger en vloot; den be velhebber van het Nederlandsche oorlogsschip „Albatros"; de bestuurders en beambten der Factory der Nederlandsche Handel-maat- schappy', het personeel van de Kon. Nederl. Paketvaart-My., de kapiteins en officieren van alle in de haven liggende Nederlandsche stoom schepen, enz. Van alle consulaatgoi ouwen, Nederlandsche handelskantoren en schepen, woel de vlag halfstok; een voorbed, dat door veel open bare gebouwen en schepen van Britsche en andere natiën was gevolgd. De clubs ea socië teiten bleven gesloten. ALKEMADE. Geboren: Alida Maria, D. vau Kornelis Hassing en Marijtje Van der Meer. Petronella, D. van Thoodorus Hoogonboom en Maria Heetman. Martir.us Theodoras, Z. van Petrus Meijer en Co;nelia Loos. Pieter, Z. van Jan Kool on Adriana Opschoor. Johannes, Z. van Dirk Vreeken en Agatha Schouten. Cornelia VVilhelmiua, D. van Arte Van der Voort en Naatje DLseldorp Cornelia Quirina, D. van Cornells Loos en Adriana Zwetsloot. weduwe- vau Jan Óomert en Jacobus Vuisting, 76 j. KATWIJK. Geboren: Wilhelrnina, D. van M. Hoek en W. De Reus. Alida, van P. Guyt en A. Van Beelen. Gerardus Josophus, Z. van P. Van Rhiju en A. A. Aanhaven. Alida, D. van J. De Vreugd en K. Van Duyn. Neeltje, D. van J. De Jong en H. Ouwehand. Machiel, D. van M. Van der Plas en A. J. Ntjgh. Pietje, D. van W. Van Dijk en J. v. d. Wiel. Overleden: P. Zwanenburg, 18 m., D. van J. Zwanenburg en W. De Vreugd. LISSK. Geboren: Alida, L». v. H. Kingmn en J. W. Keukenmeester. Hendrikus Jacobus, Z. v. A. J. v. d. Wiel en A. v. d. Boog. Ondertrouwd: A. J. Pennings jm. en C. M. Langeveld jd. OEGSTGEEST. Geboren: Adrianus, Z. van F. Hogervorst en J. C. Kralt. Overleden: J. Meter 47 j., wedr. van E. Tniel, te L« i en. L. C. Belpe wedr. van M.Gyzenij 78 j., te iroUerdam. H. Verwer 76 jr., wedr. van G. Buitendijk te Leiden. RIJNSBURG. Geboren: Albertus, Z. v. J. Kromhout en M. Brussée. Ondertrouwd: H. v. Egmond jin. 26 j. en J. v. Tilburg jd. 26 j. Gehuwd: W. v. Egmond jra. 29 j. en E. T. Teljeur jd. 24 Overleden: Willem, 10 mnd. Z. v. T. v. d. Haak en C v. d. Meij. STOMP WIJK. Bevallen: C. Lelieveld geb. v. d. Zijden Z. P. C. Van Kampen geb. liille- naar D. Ondertrouwd: J, A. Ruiling 66 j. wedr. v. J. F. v. Kuyk, en M. J. v. d. Hark 59 j. wede. v. J. Goejenbior. 11. C. Mathlener jm. 19 j. en J. Hogendoorn jd. 22 j. I <3) Zy begon nu te redeneeren, zelfstandig plannen te makeD, wat ze, sedert ze Kroon- stadt verliet, niet had gedaan. Ze besloot, zoo Paul in den loop van den morgen niet terugkeerde, naar de politie te gaan en deze in te lichten, voor zoover zy dat kon doen zonder de bolofte, aan hem gedaan, te schenden. De schrandere, wakkere vrouw öStwaakte weer in haar, nu ze van haar steun was beroofd. Het licht van den morgen had haar nieuwen moed gegeven. Ze ver- 'vjierp nu de gedachte, dat Paul dood zou 'zyn, en een echo van de waarheid suisde in 'haar ooren. ,'t Is de hand van zyn landge- 'nooten," dacht zy; „ze hebben hem in een 'istrik gelokt." Toen bedacht zy, dat zulke dingen in Engeland niet mochten gebeuren; trots over de macht van haar eigen land verkwikte 'haar hart. „Ik zal hem redden," zei ze; „ik zal naar hen toe gaan en de geheele geschie denis vertellen." Zo herinnerde zich, dat Paul haar gezegd bad, dat hy naar de Russische ambassade ging; van South-Audley-streot had by gespro ken; maar het buimumn:»' wist ze niet. Ze besloot, eerst, te ontbyten en dan naar de ambassade te gaan, om nieuws. Werd ze daar niet wyzer, dan was het nog tyd, om de heeren van de geheime politie te raadplegen. Het ia waar, ze had Paul haar woord go- geven, dat ze niet alleen zou uitgaan; maar dat gold voor andere omstandigheden als deze. Zyn vryheid, zyn leven misschien hing er van af. Ze gevoelde nu een onweerstaan baar verlangen naar actie; het was nu haar beurt, om de hoofdrol op te nemen. Niettemin hoopte ze nog telkens zyn stap te hooren op de trap, en trachtte oen gereede verklaring te vinden voor zyn wegblyven. Om acht uren kleedde zy zich; ze trok de mooie blouse aan, die hy voor haar had gekocht, en besteedde veel zorg aan beur prachtig haar. Om negen uren bad ze haar ontbyt gedaan enwas gereed uit te gaan. Ze had maar een paar shillings in den zak; haar kleine schat was gesloten in Paul's koffer. Ze hield zich niet lang op met denken aan de moei- lykbeid, die het gebrek aan geld haar kon veroorzaken. Biy, de gevangenschap der enge kamers te ontvluchten, bezield door de ge dachte, dat zy ging werken voor het welzgn van haar geliefde, snelde zy de trap af; maar op straat gekomen, stond ze besluiteloos; een oogenblik keek ze linke en rechts en keerde toen haastig naar haar kamer terug, waar zo aan het venster ging staan. Ean rytuig met twee prachtige paarden had voor het huis stilgehouden. Zs zag, dat een lakei sprak met een oud, grys man, die aristocratische trekken had. Zy gevoelde by ingeviog, dat het een van Paul's vrienden moest zyn. Ze wilde zelve naar beneden vliegen, om de deur te openen, vreezende, dat het rytuig zou wegryden, eer zy aan Paul's vriend kon vertellen,'wat er gebeurd was. Zo aarzelde nog, toen de meid reeds binnen kwam, met een kaartje tusschen de morsige vingers. Het droeg den naam van prins Tolma. „'t Is niet voor u; het is voor meneer,', verklaarde de meid. „Ik heb gezegd, dat hy nog niet thuis is Marian duwde baar op zydo en snelde de trap af; alle zorg voor haar eigen waardigheid was vergeten. Ze kwam bulten, ademloos, met hoogroode wangen. Ze gevoelde, dat de heer in het rytuig haar geliefde kon reddeD. „Paul is niet hier," zei ze levendig; „hy verliet my gisteren om graaf Talvi op te zoeken, en is niet teruggekeerd. Ik vrees, dat hem iets is overkomen; anders zou hy my wel bericht gezonden hebben. Ik ben Marian Best, en ik heb uw naam zoo dikwyis gehoord. Als ik even met u mocht spreken Zo stond hovend daar, terwyi de oude man haar verbaasd aanzsg. Hy scheen niet onvoldaan over do kennismaking; want eens klaps riep by den lakei: „John, ik wil uitstappen." Dit had plaats met veel plechtigheid, nadat eerst de noodige plaids waren op zy geschoven. De prins bswoog zich moeilyk. „Kindlii^" zei hy op vadorlyk-smeekonden toon, „je moet my een hand geven. Ik ben oud en de rheumatiek heeft my beet. Moeten we veel trappen op?" Marian bloosde. „Wy zyn niet ryk," sprak ze ontwykend, „we durfden niet in een hotel gaan, en „O, dat is niets!" zei de prins; „we zullen een ander appartement vinden voor jelui Drommels I dat is hoog. Ja woont dicht by de lucht 1" Met behulp van de trapleuning en don lakei kwam de oude heer boven. Marian volgde, met verlicht hart. Het was of een sterke, reddende hand haar was toegestoken uit de duisternis der groote stad. De tooD, de manieren, de vriendelyko oogen van dien ouden heer dat alles won haar vertrouwen en sympathie. De prins betrad de schraal gemeubelde kamer en wankelde naar een armstoel. Hy liet zich neervallen met een zucht van innige dankbaarheid. Het zweet stond op zyn voorhoofd, hy haalde snel adem, als iemand, die zeer vermoeid is. „Foei, foeizuchtte hy, „dat is zoo goed als een stoombad! Och, geef my een klein slokje van dien rooden wyn, dien ik daar op hot buffet zie staan." Marian vulde een tumbler half met port- wyn en mengde dezen aan met sodawater. Zy had te voren nog geen oog gehad voor het armoedige van haar omgeving; de komst van den aristocraat, mot zyn onberispelyke klee ding en „grand air", deel die armoede eerst in al haar naarheid uitkomen. „'t Spyt my," zei ze, druk bezig met hier iets te verzetten, daar wat af te stoffen, „dat u zoo heeft moeten klimmen, Als ik niet ge weten had, dat u een vriend van Paul was. „Tot, tut!" zei de prins, het glas aan-1 nemende; „het is een ryke bolooning voordo moeite, u hier te zien. Er is geen ander sieraad noodig, lieve, dan uw oogen en zonne- schyn. Wy tellen de sporten uiot van de ladder, die naar het paradys leidt." Ds oude heer w.is heel galant; dat zat er van jongsaf in. Toen by zyn glas wyn geledigd had, leunde hy zwaar met de handen op den gouden knop van zyn stok en biell de oogen onafgewend op Marian gericht. „Dos u is juffrouw Bist," zei hy, „en u heeft myn jongen naar Engeland gebracht; voor u heeft hy zyn vrienden en zyn land in den Btoek gelaten. Wel, ik moest dus eigeniyk beginnen met op u te pruttelen. Dat was myn plan ook, toen ik hier kwam; doch ik ben een hopeloos man, zooals gè ziet. Kom naast my zitten en laten we wat praten." Zy nam plaats op esn lagen stoel naast 'den man, wiens geheele voorkomen en wyzo van doen haar een onbegrensd vertrouwen inboezemden. „U is heel vriendeiyk," zei ze; „ik heb in lang geen vriend gehad." „En Paul dan?" „O, die is meer dan dat!" „Ik wou Z9ggeu! Ik zou hem onterven^ als dat niet het geval was.", (Wordl vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13