N9. 12152 Donderdag 5 October. A9. 1899 feze Qourant wordt dagelijks, met mtzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomiuer bestaat, uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Winterdienst-boekje 1899. Leiden, 4 October. LMDSCH DA&BLAD. PRJLJS DJBZEB COXJRAST: "Voor LeJdeo per 8 maandeo. i.HX (Franco per poet 1,40. Afzonderlijke Nommer» 0.05. PK prijs dee. advertenttèn j Van 1-6 regels I 06. Iedere rogoi meer f 0.J7J. - Grootare letters oaar plaatsruimte - Voor het Incasseerqd buiten da wordt f 0.05 berekend Den Abonné'a, die het „L. Dagblad" over de post ontvangen, kan op aanvrage dit boekje zeer zeker worden toegezonden, maar wij wyzen er op, dat daarin niets meer staat dan de winterdienst, die in het „Dagblad" ▼an Maandag 2 October is opgenomen. ODlciëele Kennisgevingen. KENNISGEVING. Loting voor de Nationale MIHfle. Burgemeester en Wethouders van Leiden brongen t\j doze, voor de tweede maal, ter kennis van belang hebbenden, dat, iDgevolge de beschikking van den Commissaris dor Koningin in doze provincie, de loting der in dit jaar voor de lichting van 1900 binnen deze gemeente voor do Nt ion aio Militie ing Bchrovenen, alzoo voor hoD, die goboren zfin in het jatr 1880, zal geeobieden in een der verirekken van het Raadhuis alhier, en wel: op Maandag 9 October 1899, voor de ingeechrerenen, wier geslaohtstamen, naar alphabetisohe volgorde, beginnen met de lettere A, B, C, D, E, F, G, H, I J, K en L tot en met B. J. LEENDEKTZ; en op Dir^sdag 10 October 1899 Voor de iogeacbrevenen, wier geslaohteoamen, naar gemelde volgorde, beginnen met de letters L van af J. N. J. A. LEER, M, N, O, P, Q, R, 8, T, U V, "W, X, Y en Z; op beide dagen aanraDgende des morgei s te b a 1 f t i e n. Wijders wordt onder hun aandacht gebracht, dat, ingevolge art. 83 der wet, voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het nommer getrokken kan worden door zpn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niot opgekomen, alsdan het trekken ge- eohiedt door den Burgemeester of het lid van. den Baad dor gemeente, waar de lot ling ie ingeschreven; en voorts, dat, gelgk b\j art. 84 ie bepaald, de opgekomen ingeschrevene dadolgk na het trekken Van zjjn nommer de redenen van vrijstelling opgeeft, die bij meent te hebben, zolïondo echter het opgeven van deze redenen door zjjn vader, moeder of voogd kunnen geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen ie» Eindelijk vo.'den belanghebbenden onderricht, dat tot bet doen opmaken van do getnigschrifton ter bekoming v*n vrijstelling wegens broederdi net of op grond van te zjju eenige wettige zoon (welke getuigsobrifcen wordeo afgegeven op de getuigen s van twee bg den Burgemeester bekonde en to goeder naam en faam etaande ingezetenen, die zich ieder voor de waarheid van het daarbij verklaarde, door mede-ondorteokening, verantwoordelijk stellen), de gelogenheid besta it ter Secretarie dezer gemeonts (afd, Nalionale Militie en Sohultirij. kamer No. 9), in do week van Maandag 20 Novemb9r a. e. tot eu met Zaterdag 25 No omber d. a. v., van des voor middags half tien tot des Damiddage drie uren. Burgomeester en Wethouders voornoemd. Lelden, F, WAS, Bargemeeetor. 4 Ootober 1899. VAN HEYST, Secretaris, De beëediging der by het 4de regiment Infanterie benoemde 2de luitenants zal op Zaterdag 7 October a. s. plaats hebben. Ter beschikking van den militiecommis saris in het 3de district van Zuid-Holland worden van 9 tot 26 October a. s. gesteld ée 2de luit. James en de sergeant Van Dam. Wy vestigen de aandacht op de in dit nummer geplaatste advertentie van de com missie *oor de bek nde „Winterlezingen" in het Nut, welke reeds zoo menig jaar tal van hoor.eressen en hoorders hebben getrokken en gesticht. Ook thans zullen weer in Chris telijke kringen hoog aangeschreven sprekers er in optre en Het is dan ook te verw^ghten, dat de belangstelling niet minder groot zal zijn dan andere winters. Yoor vrijwillige dienstneming by Hr. Ms. zeemacht meldden zich in de afgeloopen maand September by de verschillende kantoren van aanneming der marine aan: 95 jongens beneden den leeftijd van 16 jaren, waarvan er om verschillende redenen 69 werden afge keurd en 26 geplaatst by de Kweekschool yoor Zeevaart alhier. De wetsontwerpen tot herziening der militiewet en tot regeling der legerinrichting zullen nog deze week do Tweede Kamer bereiken. De afdeelingen van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot vaststelling van Hoofdstuk IY (Justitie) der Staatsbegrooting voor 1900 en eenige daarmede samenhangende wets ontwerpen, o. a. dat betreffende de uitbrei ding van het personeel der Rotterdamsche rechtbank, de heeren De Savornin Lobman, Pynappel, Smeenge, Rink en Van de Velde. De heer P. A. Kimmel, te Oude-Wetering, slaagde te Utrecht voor het examen van tandarts. Op het tweetal voor predikant by de Remonstrantsche Gemeente te Dokkum komt voor d8. C. D. Sax, te Boskoop. De heer G. Arnoldson, by Kooinkiyk besluit van 30 Juni 1899 benoemd tot consul te Havanna, is in die hoedanigheid voorloopig door de Regeering der Vereenigde Staten van Amerika erkend. Blykens een gisteren by het departement van koloniën ontvangen telegram heeft de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Nederlandsch Indië, de heer W. Rooseboom, gisteren het bestuur aanvaard. De Munchener „Allg. Ztg." ontvangt uit Den Haag het bericht, dat Koningin Wil- helmina een brief zou hebben ontvangen van koningin Victoria, waarin deze diep de wen ding betreurt, welke de Transvaalsche crisis heeft genomen. De Engelacbe koningin zou in den brief verder "hebben geschreven, dat z(j tot het uiterste gepoogd heeft een vreed zame oplossing te bereiken. De „Daily News" ontvangt een geiykluidend bericht uit Berlyn. Alleen voegt dit blad er aan toe, dat men het bericht ODder alle voorbehoud zal hebben te aanvaarden. Onder een zelfde strikt voorbehoud nemen wy het bericht over. (A. K) Volgens het „H. Dagblad" hebben een 160-tal Hagenaars bedankt als lid der afdeeling van het Tooneelverbond. Tot rapporteurs der begrooting van Buitenlandsche Zaken en daarmee samen hangende wetsontwerpen zyn gekozen de heeren Dobbelman, Van Asch van Wyck (Ede), Van Raalte, Rethaan Macaré, F. Van Bylandt (Apeldoorn). H. M. de Koningin-Moeder arriveerde gisteren te 12 u. 23 m. te Baarn. De heer Rauwenboff, inspecteur van vervoer (Amster dam) en de burgemeester van Baarn wachtten H. M. aan het station af. De KoniDgin-Moeder bezichtigde het nieuwe hek by het paleis te Soestiyk en vertrok weder te 3 u. 50 m. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg en Antwerpen naar Oost Afrika, arri veerde 3 Oct. te PorfcBaid; de „Ardjoeno" arriveerde 3 Oct. van Batavia te Rotterdam; de „Bundesrath", van Oost Afrika naar Vlis- 8ingen en Hamburg, arriveerde 3 Oct te Aden; do „Burgemeester Deu Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Oct. van Southampton; de „Cluden", van Amsterdam naar Nieuw- York, passeerde 2 Oct. Prawlepoint; de „Kanzier" arriveerde 2 Oct. van Hamburg en Amsterdam te Tanga; de „KoniQgia Wil- helmina", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 3 Oct. te Port-Said; de „Teucer", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 2 Oct. Gi raltar; de „Oranje Nassau" vertrok 3 Oct. van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem V" arriveerde 1 Oct. van Amsterdam te Paramaribo; de „Spaarndam", van Nieuw- York naar Rotterdam, is 3 Oct. Scilly ge passeerd. Alkemade* De heer J. Van Kaathoven, 2de luitenant by het 4de regiment infanterie, maakte gisteren, Dinsdag, by den heer Van Lochem, te Roolofarendsveen, kennis met de jongelui, die onder zyn leiding den a. s. wintercursus in het voorbereidend militair onderricht zullen volgen, waartoe de jongens aldaar waren uitgenoodigd. Hazerswoude. De vereeniging „Nut en Genoegen" hield gisteravond haar openings vergadering. Zy telt thans vyftien werkende leden, daar twee wegens vertrek naar elders en een om onbekende redenen de Vereeniging hebben verlaten. Het bestuur, dat ieder jaar aftreedt, werd met byna algemeene stemmen herkozen. De heer J. C. Van der Styien, uit zyn tegenwoordige woonplaats, Rotterdam, voor deze vergadering overgekomen, werd, tot erkenniog van zyn groote verdiensten ten opzichte van „Nut en Genoegen", op voorstel ▼an den president, tot eerevoorzitter benoemd. Toen de heer J. L. Dinsdagmorgen zyn peren zou gaau plukken, kwam hy tot de minder aangename ontdekking, dat anderen hem reeds vóór waren geweest en gedurende den nacht drie van zyn vier boomen geheel leeggeplunderd hadden. De vereeniging tot bevordering van ge trouw schoolbezoek deelde hedenmiddag ge schenken uit aan 59 leerlingen der openbare school op het dorp, die wegens te jeugdigen leeftyd niet aan het onlangs gemaakte uit stapje hadden deelgenomen. In bet geheel werden beloond 140 leerlingen en oud-leerlin gen, die gedurende een vol jaar Diet meer dan vyf schooltyden verzuimd hadden. De Chr. Meisjesvereeniging „Lydia" hoopt in het laatst dezer maand haar twintigjarig bestaan feestelyk te herdonken. Dat belooft voor haar vrienden en begunstigers weereen genotvollen avond. Katwyk. De loting der nationale militie voor de lichting 1900 zal in deze gemeente plaats hebben Zaterdag 14 October a. e., 's voorm. te 10 uren; aan de loting zullen deelnemen 69 ingeschrevenen. By de vooiloopige werkzaamheden voor de 8ste tienjarige volkstelling ia gebleken, dat het aantal woningen bedraagt 1728; het vermoedeiyk getal bewoners 4148 m. en 4019 v. Leiderdorp. Gedurende de afgeloopen maand September werden alhier geboren 8 jongens en 1 meisje, bad één sterfgeval plaats, terwyi 5 huwelyken zyn voltrokken. Lisse. Gedurende het 3de kwartaal 1899 zyn aan het Ryksteleplioonkantoor alhier ontvangen 535 en verzonden 493, te zamen behandeld 1028 telegrammen. Gedurende het 3de kwartaal van 1898 werden behandeld 1174 telegrammen (ontv. 571 en verz. 603). Noordwykerhout. In September werd aan bet hulppostkantoor alhier op de rykspost- spaarbank ingelegd 626.50 in 10 inlagen. Terugbetaald werd 1198 in 13 keeren. Rynsburg. Dezer dagen onderging de school der Ned.-Herv. Kerk een uitbreiding door het bybouwen van een nieuw onderwys- lokaal, waardoor de benoeming van een derden onderwyzer noodig werd. Ruimte, middelen en verlichting kunnen gezegd worden te vol doen aan de eischtn, welke gesteld mogen worden aan een wèlingerichte school. Vanwege den Elstgeesterpolder en den Morsebelpolder zal schouw gedreven worden over wateringen, slooten, zijpen, dammen, enz. op Woensdag 25 October. Wassenaar. In de vergadering der bloem bollenkweekers deelde de Voorzitter mede, dat er nog eenig geld over was van de laatst gehouden veiling van droge bollen. Wanneer dit door de rechthebbenden niet worut geïnd, zal het gestort worden in de kas dor Ver eeniglng, die bollen plant voor de armen. De vraagbus leverde veel vragen en mededeeliogen op, maar van weinig betekenis. De verloting was dezen keer buitengewoon gezellig, daar er ter herinnering aan de kermis, cie anders deze week gehouden werd, Lts extra's aan wae toegevoegd. Woorden. Met ingang van 1 O^t. trad aan het station alhier dag- en nachtdienst in werking voor het goederen vervoer. Vit de „Staatscourant". Ito besluiten. Benoemd tot surnumerair by den dienst van 's Rijks schatkist jhr. H. A. H. Sandberg, te Zwolle. Min. beschikkingen. Met ÏDgaog van 1 Ootober 1899 benoemd tot assistent bij het hoofd bestuur der Posterijen en Telegraphie J. Van der Endt, L. F. De Jagher, H. B. Wenting, mej. H. E. Dijkshoorn, mej. G. J. V. Tromp en mej. R. Stas, allen te 's-Gravenhnge. Opzichters Rijkswaterstaat. De minister van waterstaat, handel en nijver heid breDgt ter kennis van belanghebbenden: dat het eerstvolgend vergelijkend onderzoek van candidateD, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgelegd examen voor opzichter van den Rijkswaterstaat, zal worden gehouden in de maand Maart 1900; dat tot do vereischten van toelating tot voor meld onderr.oek o.a, zal behooren hot overleggen van bewijsstukken, waaruit blijkt, dat do caudi- daat na volbrachten zeventienjarigen leeftijd, ge durende te zamon minstens twee jaar, mot vrucht practisch werkzaam is geweest in een of meer tot de bouwvakken behoorenrle ambachten; dat, voor zooveel de caDdidaten bezitten het eind diploma eener ambachtsschool, alwaar de praktijk van de bouwvakken wordt onderwezen, boven genoemde termijn van twee jaar wordt teruggebracht tot één jaar. Gemengd Nieuws. De inauguratie der nieuwe leden van het LeiJsche Studentencorps is bepaald op Zaterdag 14 October a. 8. Aan de telepboon is o n d e r N o. 359 aangesloten de firma D. A. Kelder Zn. Het huldebiyk van oud-1 eerlingen aan den heer P. Dikshoorn (portret en aloum) is geëxposeerd by den heer G. Los, Hoogewoerd. Gistermorgen werd in de Pieters- kerk8traat alhier de 72 jarige Mietje S. aan gereden door een paard met rytuig, doordien zy,ten gevolge harer doofheid de waars huwing van den koetsier niet hoorende, vlak vóór het paard de straat wilde oversteken. Zy kreeg een wiel over het been, doch bekwam daardoor geen ernstig letsel, zoodat zy te voet huis waarts kon keeren. Gisteren, 3 October, had in de duinen onder Katwyk het prijsschieten plaats der Ryksveldwacbters der Brigade Leiden, Alfen en Noordwyk. 16 ryksveldwachters namen daaraan deel. Do eerste prys, bestaande in een klok, werd gewonnen met 45 punten van de 5 schoten, door den ryksveldwachter-brigadier titulair J. P. Let8chert, te Leidercorp; de tweede prys, bestaande in een albumtafe tje met album, met 39 punten van de 5 schoten, door den ryksveldwachter A. Mona, te Ter Aar; de derde prys, bestaande in een sigarendoos en inktpot, met 33 punten van de 5 schoten, door den ryksveldwachter N. De Wildt, te Katwyk-aan Zee; en de vierde prys, zoo genaamde poeielprys, bestaande in ern sigaren- stel, met 10 punten van de 5 schoten, door den ryksveldwachter C. Op den Brouw, te Oudshoorn. Het Openbaar Ministerie by den Hoogen Raad heeft in zyn conclusie de onlangs bepleite vraag, of een burgeriyk geneeskundige verplicht is te voldoen aan de oproeping van den Militieraad om bystand te verleenen by het geneeskundig onderzoek van militieplichtigen, bevestigend beantwoord. De Hooge Raad zal 30 October a. e. uit spraak doen. Maandagavond is het bekende „Maison Stroucken" te Amsterdam met by- behoorende perceelen aan de MarniX9traat en de Leidschekade onder den hamer gekomen. Het eerste en tweede perceel, een winkelhuis met bovenwoningen en de twee feestzalen aan de Marnixstraat met bovenwoningen zyn gezamenlijk afgemijnd op f 104,500. Op de groote tooneelzaal met toebehooren, bovenhuis en erve, is gisteravond geboden 60,000, en daarop werd afgemynd op ƒ61,600. De volgende week worden de drie perceelen gezameniyk afgemynd. Onder een krachtigen wind brandde Maandagnamiddag de houtzaagmolen af van den heer Koops, te Onderdendam. Oorzaak onbekend. Te Valtermond (Gr.) isdeecht- genoote van den heer E. Schimmel, aldaar, Zondagavond, hoe weet men niet, te water geraakt en verdronken. Eerst Maandagmorgen word haar lyk uit het water opgehaald. Gisteren geraakte de 13-jarige J. Van Manen 4n de machinale sajetfabriek van den heer D. Van Woudenberg te Veenen daal tusschen de spoelmacbine, waardoor één zyner hamen geheel vertryzeld werd; vier vingers waren geheel van de hand gescheiden. Nadat dr. Berkhout het eerste verband had gelegd is de ongelakkige naar h6t Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Toen Maandagavond te halftien de uit het Noorden komende trela metrecruten uit Flensburg naar M<rtz en Diedenhofeo in het Klosterthorstation was binnengekomen, stegen veel recruten tegen het bevel van den bevelvoerenden officier uit en bleven op de rails staan. De dadeiyk daarop van Blankene8e binnenkomende trein stoof door den dichten troep heen. Drie soldaten werden gedood en ongeveer dertig gewond. Van alle zfiden kwamen geneesheeren en ambulance wagens aan; de ontroering in de stad moet zeer groot zyn. Een lezer van de „N. R. Ct." zond aan dat blad een particulier scbryven uit Pretoria van 2 September, in antwoord op de vraag, boe men daar over den toestand in Zuid-Afrika denkt. De scbryver kent land en lui door een tienjarig verblyf aldaar. Volgens berichten uit Holland maakt men zich aldaar meer beangst dan hier, zegt by. Het schynt, dat men in Europa over het algemeen denkt, dat de Bosren tegen het machtige Albion niet opgewassen zyn en spoedig de nederlaag moeten ïyden. Dat zou ook zeker hvt geval zyn, indien de Boeren republieken in Europa waren gelegen; maar ons land ligt midden in Zuid-Afrika, ce grenzen honderden uren gaanB van de operatie basis der Engelscben verwijderd on van daar tot ons centraalpunt Pretoria is nog minstens 60 uren afstand. Pretoria is thans een vesting, die zelfs in Europa ontzag zou inboezemen. Tot aan de gr- nzen kan de vyand gebruik maken van het spoor, maar verder js die natuurlyk in de maefct der Boeren, terwyl de hoofdpunten goed Aerdedigd kunnen worden. Zyn de Engelscben genoodzaakt, hun trein door ossen en muildieren te vervoeren, dan zullen zy tot hun schade ondervinden wat dat zeggen wil Men moet die transpor-Un hier kennen, om zich eenig begrip er van te kunnen maken'; en dan moet men in aanmerking nemoD, dat er voor een invallend leger hoegenaamd niets van mondkost en andere behoeften te vinden is; alles moet met don legertrein nagesleept worden; alleen om dat te dekken is een legermacht noodig. Het eigenlyke vecbtleger dient hoofdzake- ïyk uit b6redou manschappen te bestaan, die genoeg te doen zullen hebben om de infan terie tegen de guerilia-benden der Boeren te beschermen. En dan het overtrekken van passen en diep ingesneden riviertjes. Om niet onder het Boerenvuur te komen, zal telkens de artillerie dienen opgesteli te wordeD, om de omliggende kransjes en kopjes, die byna elke beek hier vergezellen, onder vour te nemen. Men kan zich dus voorstellen, hoe bezwa-irtyk en tydroovend dit alles moet zyn. In Engeland echynt het idee te heerschen, dat do zomer (van October tot April) het geschikste ty iperk is voor een vel-tocht. De hoofdreden van die meening schynt hierin gezocht te moeten worden, dat het dan hier het regenseizoen is en dus volop water verkrijg baar, terwyl de winter als droog bekend staat. Daar maken zü den grootst denkbaren blun der I Onze rivieren worden zomer en winter gevoed door bronnen, die altyd een geiyk- matige boeveelheid water afvoereD. Meer water Is niet alleen overbodig, maar stuit elke overtrekkende beweging. Door de eigen aardige vorming van den bodem blyft het water nooit in plass-.n of meertjes terug, maar helt naar de nabyzyude beekjes af, vervolgens zich tot riviertjes en rivieren vormende. By de hier vallende tropische regens worden dat dikwyls in ongelooflyk korten tyd wilde bergstroomen, die men met geen menschelyke macht kan passeeren; de sterkste noodbruggen slaan dan te splinter. Die arme Engelsche soldaten, marcheerende in een dusdanig klimaat en land, zullen heel- wat ondervinden, en het was geen wonder, dat zy in den oorlog '60-51 totaal gedemo raliseerd werden. Om Pretoria te bereiken, hebben zy in het gunstigste geval een maand noodig. De legertrein moet noodwendig zoo overladen zyn, dat van meeryden geen sprake is. De met pak en zak marcheerende, ver wende Engelsche soldaten zullen heelwat te stellen hebben by een hitte van 130 a 140 graden Fahr., aanhoudend verontrust door zwermen Boeren. De tyd moet leeren wat er van terecht komt. Pretoria zelf zit vol proviand, zoowel eet waar als ammunitie, ofschoon dit laatste over bet geheele land verspreid is. Een vyandeiyk leger op dion afstand van de kust te proviandeeren behoort bfjna tot do wonderen, vooral, daar de geheele Engel sche linie door troepen gedekt moet worden. Wordt door een of ander toeval do toevoer afgesloten, dan is -hun leger verloren; en waariyk, dat zou niet tot de onmogelijkheden behooren in een land, byna zoo groot als Duit8cbland, met een gemakkeiyk verplaats baren troep uitmuntend bereden en jaisfc schietende Boeren, die wel in hoofdzaak guerilla-gevechten zullen leveren, maar door de uitmuntende bekendheid met ban land in staat zyn, zich op een gegeven punt te vereenigen. Het is voor edn Europeesch deskundigs moeiiyk, .zich een denkbeeld te maken van de gesteldheid van den bodem en de tactiek der Boeren. Wie niet dir ct by het gevecht betrokken zyn, mogen ni;t meevechtenalfeen mogen de naast'jfj wonenden als gidsen dienen en dat is vooral in een land vol ravynen en klippen mede boofvzuak. Iedere Boer weet hoe hy daarvan gebruik moet maken; de velJcomet of andere aanvoerder geeft aan z'yn troep order om een zeker coel te bereiken, zonder zich bloot te geven aan den vyand. Hoe hy zich te dekken heeft weet ieder.; alleen by het vereenigen worden signalen gegeveD. Krygen ztf het te kwaad, dan een paar myien terug en opnieuw algowacht of weer vooruit met de noodige dekking. Dit kan geschieden door de onmetelijke ruimte van het land en de kennis van olk paadje en toepad. Hoe dus een leger, dat in het gunstigste geval Pretoria insluit, van levensmiddelen voorzien moet worden, ie een raadsel, tooral, daar de meeste wegen by Pretoria turfbodems zijn, waar by regentyd elke ossenkar tot aan de assen inzinkt, waarvan een radelooze verstopping het gevolg moet zyn. Na vervolgens te hebben aangetoond, dat ook de bewapening (geweren, kcnooDen, enz.) van de Transvaal niets te wenschen overlaat, eindigde de Pretoriaan: Ik hoop, dat u het voorgaande een denkbeeld geeft, waarom wy hier niet zoo geagiteerd zyn; waarom wy hier, als een oorlog ons opgedrongen wordt, dien niet zoo wanhopig inzien. Dat 6r veel is toegegeven, is volkomen waardat komt doordat men. hier een oorlog zoolang het maar eenigszins gaat wil ver mijden. Het gebeele volk heeft te vechten en iedereen beseft ten volle, dat hy voor de beslissing liever oorlog dan nog meer toe geven, met zyn leven borg moet staan. Ons toegeven is geen lafheid, ook geen bangheid, maar een juist begrip van de ellende en de dierbare verliezen, die elk zonder uitzondering waarschyDiyk te wachten staan.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1