N°. 12150 Dinsdag 3 October. A0. 1899 feze <§oujant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een moedige vronw. LEIDSC PBUB DEZER COURJLTTT: Voor Leiden per 8 maanden. f 1.1CX (Franco per post e 1.40. AJionderlflke Nommera 0.05. PBJJ8 DER ADVKKTKN'I'I ftWt Vao 1 6 regels f l 05. Iedere rogeJ meer f 0.17$. - Grootert letters Qaar plaatsruimte - Voor het incaBseereo bulten de «tad wordt f 0.05 berekend e= Tweede Blad. De Leidsche A thletiek-Vereeniging „De Sportman." Werden de feesten, door deze Yereeniging uitgeschreven, den vorigen Zondag reeds door den regen uitgesteld, ook gisteren was het weder niet 7.00, als men het voor sportfee6ten mag wenscheiyk achten. Hingen er reeds tegen het aanvangsuur verscheidene dreigende wolken, het was ten minste toon nog droog. Maar nauwelijks was men begonnen met No. 1, den Loopwedstrijd over 500 Meter in series, of men voelde reeds eenige regendroppels, welkt later in een stortbui overgingen. Dit nommer, dat in drie afdeelingen werd verloopen, bracht als eerste en tweede aan komenden in de beslissing aan de start de heeren: Th. O. Godin, J. C. Spaargaren, W. Kempenaer, F. J. De Koning, T. G. Stijnman en Bataaf. Nooit hebben wij een loopwed strijd zoo mooi zien verloopen als deze 500 Meter. In den prachtigen tijd, het natte, glib berige gras in aanmerking genomen, van 1 min. 31 sec. werd overwinnaar de heer Tb. O. Godin. Daar deze t(jd korter was dan de in de series gemaakte, verdiende deze heer tevens dtn prijs, uitgeloofd door de firma C. Voet. Goede tweede, met wat men bij wieler wedstrijden noemt banddikte verschil, was de heer F. J. De Koning. De wielerwedstrijd over 250 Meter met' hindernissen bracht 6lechts weinige inschrijvers aan de start. De wedstrijd werd als volgt gehouden. De van het stuur ontdane machine werd met het voorwiel in tegenovergestelde richting naast den knielenden deelnemer ge plaatst. Op het teeken van af, loopt de wiel renner, zfin machine omkeerende, naar een 50 Meter verder geplaatst tafeltje, waar hij het stuur op de machine moet plaatsen, rijdt tusschen eenige paaltjes zig-zag-gewijze, tilt sgn machine over een hindernis en rijdt naar het keerpunt, waarna hij donzelfden weg neemt, maar bij het tafeltje moet hy zjjn zadel met pen uit de machine balen en loo- pende of rijdende vervolgen. Eén in dit zware nummer was de welbekende agent der „Libe- rator"-rywielen de heer J. C. P. Steenhauer in 1 min. 31 sec., tweede de heer H. Meyeraan in 2 min. 8*/s sec. Het nommer wedstryd in het hoog en zuiver shotten werd naar het aantal behaalde punten bekroond. Als overwinnaar noemen wij den heer H. Van Zanten met 18 en als tweede den heer Th. O. Godin met 12 punten. Na dit nommer kreeg men den gekostu- meerden voetbal-match, geBpeeld door twee gekostumeerde elftallen. De uiteenloopendste ko8tumen kreeg men hierby te zien. Vertegen woordigd waren: de baby, deCongo-bewoner, de Chinees, de stukadoor, de aap en een groot aantal clowns. De prys voor het geestigst kostuum werd, nadat de dames hun oordeel over de kostuums per stembiljet hadden kenbaar gemaakt, toegekend aan dea heer E. Roelofs. Voor deze match was uitge loofd een mand port, aangeboden door de firma Leo Oudshoorn en Co., en een kist Sportman-Viertjes, aangeboden door den beer H. Zirkzee. Daar het echter den partijen niet gelukte een goal te maken, en de match dus onbeslist bleef, werd een en ander broederiyk onder de deelnemers verdeeld. Na afloop van dit nommer spoedden zich mede lingers en belangstellenden, waaronder verscheidene dames, naar „Zomerzorg", waar de voorzitter der jury, de heer J. A. De Koning, de prijzen aan de winnaars uit reikte. In zyn voorwoord maakte hy bekend, dat de Vereeniging dezen wedstrijddag had willen openen met een 25-KM. open-wieler wedstrijd op den weg LeidenAlfen. Niet tegenstaande verscheidene inwoners der be trokken gemeenten het request der Vereeniging hadden willen steunen, moest van dit plan na een bezoek by de verschillende gemeente besturen, door de wettelijke bepalingen op het wielryden in de gemeente Zoeterwoude, worden afgezien. Verder maakte hy bekend, dat de Loopwed&tryd met Bindernissen door het late uur tot een nader te bepalen datum was uitgesteld. Een vry talrijk belangstellend publiek woonde ait sportfeest by. TWEEDE KABIER. Regeling van de traktementenenz. van de ambtenaren bij den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken. De Minister van Financiën heeft by nota van wyziging op de begrooting van zyn departement voorgesteld, de postkosten van administratie der directe belasting, enz. met 1400 te verboogen. Onder herinnering, dat by de behandeling van de begrooting van financiën in de Tweede Kamer ten vorigen jare door hem, naar aan leiding van opmerkingen omtrent de wensche- lykheid van organieke bepalingen voor de ambtenaren van den waarborg en de belasting der goudon en zilveren werken, nadere over weging van de mogelykheid eener doelmatige regeling van dien aard werd toegezegd, zegt de minister, dat die overweging heeft geleid tot de volgende ontwerpregeling. De kantoren van den waarborg worden naar hun belangrykheid verdeeld in vier klassen. De traktementen der aan die kantoren ver bonden controleurs en essayeurs vangen, even als thans regel is, aan met een minimum van ƒ1300 'sjaars en kannen om de vier jaar stygen met 100 in de beide laagste en 200 in de beide hoogste klassen, tot een maximum van: ƒ1700 voor kantoren der 4de klasse, ƒ2100 voor die der 3de, ƒ2800 voor die der 2de en 3000 voor die der lste klasse. De commiezen-stempelaars genieten, evenals thans, een traktement van 1100 op kantoren der lste kl. en van ƒ1000 op de overige kantoren. Aan een der commiezen-stempelaars te Amsterdam en aan dien te 's-Gravenhage kan, wegens de byzondere diensten, welke van hen gevorderd worden, de persoonlyke titel van adjunct controleur worden gegeven met een traktement van ten hoogste 1600 's jaars. Openvallende betrekkingen van controleur of essayeur worden, voor zoover zich daarvoor geen ambtenaar van een kantoor van dezelfde klasse, als die waartoe de vacature behoort, mocht hebben aangemeld, aangevuld door benoeming van den meest aanspraak hebbenden ambtenaar van een kantoor der daarop volgende lagere klasse. De commiezen-stempelaars komen in aan merking voor opengevallen betrekkingen van controleur of essayeur aan kantoren der 4de klasse voor die der 3de klasse alleen dün, wanneer zy den persoonlijken titel van adjunct-controleur voeren of wanneer zich geen aanspraak hebbenden hebben aangemeld. De bovengenoemde regeling vordert een uitgaaf van 1400 meer dan de som van 2300, welke over 1899 voor verhooging van traktementen den waarborg-amltenaren is toegestaan. Gemengd Nieuws. Volkstelling. De minister van binnenlandscho zaken beeft de aandacht van den minister van oor log gevestigd op de dit jaar te houden acht ste algemeene tien jaarlyksche volkstelling. By het invullen der kaarten door de be woners van gebouwen of schepen, tot mili tair einde in gebruik, moet het volgende in acht worden genomen: Zy, die by de zee- of landmacht als vry wil liger in dienst zyn of voor den dieDst wor den opgeleid en in een gebouw of schip, tot militair eiude in gebruik, nachtverblijf heb ben, hebben werkeiyke woonplaats in dat gebouw of schip. Aan dat geoouw of schip wordt dus, al zyn zy ook tydeiyk afwezig, een blauwe kaart voor of door hen ingevuld. Zyn zy met verlof of om andere redenen op het tydstip der volkstelling tydeiyk af wezig, dan wordt bovendien een oranjekaart voor hen ingevuld op de plaats, waar zij dan vertoeven. Qet is van belang, dat de militairen er op letten, dat dit laatste geschiede op de plaats, waar zy op het tydstip der volkstelling tflde- ïyk aanwezig zyn, zoodat het nuttig zal zyn, dat hun door hun chefs hierop wordt gewezen. Millitairen worden in hun garnizoen als tydelyk aanwezig beschouwd. In het gebouw of schip, waar zy nachtverblijf hebben, wordt dus een oranjekaart door of voor hen ingevuld. Hun werkeiyke woonplaats is de woniog, waar zy thuis behoorendaar moet dus door het hoofd van het gezin een blauwe kaart voor hen worden ingevuld. De personen, die nachtverblyf hebben in een gebouw of schip, tot militair einde in gebruik, voor zoover zy belast zyn met bestuur, beheer, onderwys, verzorging, be waking of bediening van de daarin opgeno men personen of van het gebouw of schip of de daarin gevestigde inrichtingen, hebben aldaar hun werkeiyke woonplaats, evenals de overige personen, die nachtverblyf heb ben in zulk een gebouw of schip, voor zoo ver zy behooren tot de huishouding van een der daarin gevestigde personen. Door of voor elk dezer personen wordt dus aldaar een blauwe of witte kaart ingevuld. In onze Vestibule is opgehangen een politiek-militaire kaart van Zuid-Afrika tot veraan8cbouweiyking van den stryd tus schen de Boeren en de Engelschen. Deze zeer volledige en duideiyke kaart, bewerkt öoor Paul Langhans, kost 60 cents en wordt uitgegeven door Justus Perthes, te Gotha. Voor heD, die zich van zulk een kaart wenschen te voorzien, willen wy ons gaarne met de bestelling er van belasten. Het is gebleken, dat een voor den wateroptocht van morgen ingeschreven boeier, als hy opgetuigd is, voor enkele bruggen te groote afmetiDgen heeft. Het is „Da Kampioen", van de heeren Schouten en Cunaeus, die daarom aan den optocht slechts voor een gedeelte zullen deelnemen, nl. daar, waar de bruggen beweegbaar zyn. De brigadiers en agenten van politie te 's-Gravenhage hebben verzocht een co lmatiger hoofddeksel te mogen oütvangen ter vervanging van den helm. Hunne bezwaren tegen laatstgenoemd hoofddeksel worden door doctoren uit een medisch oogpunt ondersteund. Naar men aan de „Tel." uit be trouwbare bron verzekert, moet by de ge rechtelijke lijkschouwing in het ziekenhuis te Rotterdam gebleken zyn, dat de koetsier L. J. B. J. O die in den nacht van jl. Dinsdag op de Hoogstraat by de Hoofdsteeg te Rotter dam op den openbaren weg in elkander gezakt en overleden is, niet gestorven is ten gevolge van eenig misaryf, doch dat hy is gestikt by het snel loopende gulzig eten van een stukje biefstuk, dat by eveu te voren ten geschenke had gekregen. De man, van wien gezegd werd, dat hy hem had mishandeld, is dan ook op vrye voeten gelaten. Zaterdagochtend is een sneltrein tusschen Harmeien en Breukelen op een dienstwagen geloopen. De wagen werd vor- bryzeld, de locomotief bekwam geringe schade. De trein ondervond 7 minuten vertraging. UD.) De lust tot landverhuizing begint zich in de gemeente Herwynen weder to openbaren. Een 20-tal inwoners zijn in de laatste dagen vertrokken naar Dakota en Java (N.-Amerika). By nog velen bestaat het plan hen weldra na&r ce nieuwo werold te volgen. Uit een weide onder de gemeente Borger zijn eergisternacht van d6n landbouwer Oldenzeel 2 paarden gestoKn. Het een bad hem 360 gekost en het andere f 400. Een grappenmaker. Men scbryft aan het „Vad.": Donderdag-avond gaf het muziekcorps der dd. schuttery van 's-Hertogenbosch oen uit voering op bet marktplein aldaar. Zooals gewoonlijk by zoo'n gelegenheid, was ter plaatse een groote schare belangstellenden byeen. Eensklaps zet een hunner, een opgeschoten slungel, het op een loopeD, richting Hinthamer- straat. Op dit gezicht volgen enkele anderen. Een paar by de uitvoering surveilleerendf politie agenten spoeden zich mede ijlings in dezelfde richting. Hiermede is voor alle overigen het sein ge geven. Allen zetten het op een loopen; de Hint hamerstraat tot doel. Alleen de muzikanten, gehoorzaam aan de maatbeweging van hun leider OgLr, blyven rustig en spelen voort. Wat er dan wel aan de hand was, waarom allen zoo liepen? Wel, er was niets aan df hand. Eén begon en de anderen volgden onwlllo keurig den éónen slungel Uit een 6loot onder de gemeente Vryenban is Zaterdag hot ïyk opgehaald eener ruim 40 jarige vrouw, wonende in de Fortuinstraat te Delft, die zich vermoedeiyk in een vlaag van waanzin van het leven heeft beroofd. Ter waarschuwing deelt de „N. Gron. Ct." mede, dat dezer dagen twee in Groningen gevestigde miliciens-verlof gangers voorgedragen zijn, om, wegens het niet tijdig doen afteekenen van hun verlofpas, op grond van artikel 137 der Militiewet, weer in weiktiyken dienst te worden opgeroepen. Te Weert is de vrouw van dea heer P. Gabriels treurig om bet leven geko men. Zy was alleen thuis en is waarschijnlijk van de keldertrap gevallen. Haar huisgenooten, die naar de kermis waren, vonden haar by hun thuiskomst dood in den kelder liggen. Vier matrozen van do „Urdaneta'\ de Amerikaansche torpedoboot, cie OüLngi door de Philippino's werd genomen, waren ODlangs in Porac, maar weroen voor het oeleg naar Calumpit overgebracht. De vyf overige manschappen werden gedood. Waarscbyniyk zullen de vier man worden uitgeleverd. De Vegetarian Federal Union de grootste Engelsche vegetarische vereeniging, heefc besloten in het volgende jaar te Parijs, tijdens de tentoonstelling, een congres te hou den met behulp der Fransche Veg.-Vereeni- ging. De Nederlandsche Vegetariërs-Bond heeft besloten tot bet doen slagen van dit congres zyn medewerking te verlaonen, voor zoover zulks zyn flnanciëelen krachten niet te Loven gaat. CORRESPONDENTIE. - S. vraagt of het geen aanbeveling verdient morgen, op 3 October, zooveel mogelyk op drukke wandel wegen rechts te houden? Door dezen maatregel was het by de Kroningsfeesten zoo gemakkelijk en gezellig wandeleD, zelfs op zeer drukko straten. Inde Stel. Werklir. c\ja opg:&aoaeai DATUM. D AQEN. Volw. pen. d«°.:.jiouu" 21 Sept. Zondag 35 8 43 25 Maandag. 63 11 74 26 Dinsdag 63 12 75 27 Woonadag. 00 12 78 28 Donderdag 67 12 79 29 Yrgdag 65 12 77 30 I. Zatardag. 63 3 71 Paul durfde haar echter niets verraden van ztJn sombere gedachten; want hy bemerkte, dat de kleur weer op haar wangen was ge komen, en dat do elaap de kringen onder haar oogen had weggewischt. Zy was bijna weer hot vroolijke, luchthartige schepseltje, dat hij ontmoet had in het huis van den gouverneur en dat zyn hart had veroverd. Toen hy haar zilveren lachje weer hoorde, deed liefde voor een oogenblik al het andere vergeten. ,Ik wachtte op je," sprak hy teeder; ,het waren lange uren." „Ze zullen nu wel snel genoeg voorby gaan," antwoordde zy, hem de hand druk kend; „we zullen elkaar oud zien worden, Paull O, hoe vry gevoel ik mg! Ik zou wel willen loopen, loopen tot het einde der wereld 1" En in het heeriyk besef van haar bevry- ding uit de lange gevangenschap, praatte zy door, honderd vragen doende, zonder het antwoord af te wachten. Toen zy een boog punt hadden bereikt, ging zy zitten, hield de band boven de oogen en genoot van het panorama, dat zicji voor hen uitstrekte. Haar beminde bleef naast haar, blyde met dit uur van geluk. Doch den ernst der werkelykheid vergat ook zy niet. Ze vroeg hem, waar ze nu eigeniyk waren en wat ze moesten doen. „wy zyn op een eiland naby Hango, kind," antwoordde hy, „en we wachten, tot wind en zee kalmer zyn. Dan gaan we weer aan boord van de „Esmeralda" en morgen kunnen we Stockholm bereiken." Zy vouwde de handen samen, nadenkend, en zag rond. Toen zei ze; „Het is hier een wereld van eilanden, een wereld zonder leren. Er kan geen plek op de aarde zyn, zoo eenzaam als hier. En toch komt het my hier voor, of ik in een paradys was. Ach, als men in geen maand de zon heeft gezienl" Hy streelde haar wangen en moedigde haar aan, te vergeten, dat baar vryheid nog afhing van bet draaien van den wind. „Ik ben even biy over je vryheid als jyzelf, Marian. Ik geloof niet, dat men ons zal ver volgen; er zyn weinig schippers, die zich in de eilandenwereld wagen, zelfs de visschera niet. Het werd al het graf van menig zeeman." „En toch kwam jU hier?" „Het was het eenige, wat one overschoot. We konden de schepen niet passeeren, die ze hadden uitgezonden; we konden niet terug ook; dit was de eenige haven zoo we niet in die gevangenis wilden terugkeeren." Zy sidderde by die gedachte. „We zullen toch nooit terugkeeren, niet waar?" vroeg zy. H[J was bezig steentjes op te rapen en die weg te gooien in de bruisende brandiog. Hy antwoordde niet dadelyk. „Ik weet het niet," zei hy eindelyk; „wie kan zeggen, wat de toekomst zal brengen? Maar ik ben geon Rus mesrik heb nu geen vaderland!" De diepe weemoed in die woorden ontging haar niet. Ze had nog niet zóó diep gevoeld, als in dit oogenblik, hoe groot het offer was, door hem gebracht. „O, Paull Paul!" riep zy bedroefd, „wat heb ik gedaan? Welke misdaad heb ik be dreven, dat ik dit'over jou moest brengen? Laat my terug gaan naar Kroonstadt. Ik ben je offer niet waard; ik zal het nimmer kunnen terugbetalenHet is nu nog tyd." Hy glimlachte troostend en wae boos op zichzelven, dat hy had gesproken. Tot eenig antwoord nam hy haar hoofd tusschen zyn handen en keek in haar betraande oogen. „De misdaad, die je bedreven hebt," zei hy, „is, dat je bet liefste vrouwtje van de geheels wereld bent. Wat spreek je van terugbetalen? Rekent men, als men liefheeft? Wy hebben nu immers alles gemeen I Wat jou deert, hindert ook my; als jy tevreden bent, ben ik het ook. Ik verlies myn land, om een wereld te winnenl Laten we over die dingen niet meer spreken; bet is ondank baar, nu wy zoo volop het brood des levens hebben. Als dat mangelt, zullen wy klagen. MorgeD, als de wind afneemt, gaan wy naar Stockholm; ik laat het jacht daar en we nemen een Engelsche boot naar Londen. Dan zal het jouw beurt zyn, te ver geten, dat je een Engelsche bent; je zult de vrouw van Zassulic, de vriendin van Rusland zyn. Al wat je te Kroonstadt hebt vernomen, zul je vergeten; de vrienden, die je in verzoeking brachten, zullon voortaan vreemdelingen voor je zyn. Wy beginnen samen een nieuw leven in een nieuw land." De schaduw van het berouw verdween van zyn gelaat, terwyi hy voortging met haar te vertelleD, wat hy te Londen wilde doen; hy hoopte op hulp van zyn bloed verwanten en op zyn bekwaamheid als ingenieur. Marian luisterde met een glimlach op het gelaat; maar inwendig had zy besloten, hem terug te houden van dat groote offer. Hy moest, zoo het kon, terugkeeren, niet in ongenade, maar als een man, die geworsteld had met een groote verzoeking en over wonnen. Wat baarzelve betrof, zy zou wel een middel vinden om naar Eogeland terug te komen. Het in de eerste plaats dreigende gevaar ontdekt te worden door de Russische schopen, woog nist zwaar by haar. Zy zou vluchtenhaar voeten zouden haar wel dragen de gedachte aan een nieuw avontuur wond haar op. „Je moet terugkeeren, liefste," zei ze op vasten toon, toen hy had uitgesproken; „wy mooten een middel vinden en een veront schuldiging." „Een verontschuldiging 1 En de sergeant hoeft natuuriyk verteld, dat ik je van het fort baalde. Ja, ze zyn zoo onnoozel te Kroonstadt 1 Ze zullen het gelooven, als ik zeg: de ge vangene ontsnapte, by ODgeluk! Ze zullen mij boloonen: met een pelotonsvuur! Als de maan op de aarde valt, en als er geen zon meer aan den hemel staat dan kan ik terugkee ren naar Rusland, 't Is te dwaas om over te spreken 1" En weer trachtte hy baar gedachten af te leiden door vroolyk te spreken over de toe komst; maar zy staarde naar bet wosteD, waar de storm nog woedde boven de zee. „De wind is onze vriend," zei zo nadenkend; „maar die wind zal bedaren, en dan „Dan komt de duisternis in zyn plaats, wyfje. Zelfs al weten ze, dat wy hier tusschen de eilanden zyn, dan zullen ze nog dagen noodig hebben om ons te ontdekken. En tor- wyi zy naar ons zoeken, komen wy netjes in de haven van Stockholm. Geen schip in Rusland, dat het in snelheid van de „Esmeralda", wint. Wy wachten op een kalme zee, en dan gaat alles goed." Marian staarde weer over het water, met de tallooze eilanden, zoo ver het oog reikte. Ze dacht aan haar vlucht, te midden dezer eenzaamheid, ver van den geliefden man. Er schenen honderd jaar te liggen tusschen het heden en haar vorig leven. Zy verweet zich bitter, dat zy zoo'n groote liefde zoo slecht had beloond: met oneer en verbanning. Eu sterker drong de gedachte zich op, dat ze Paul moest redden en alleen den weg gaan, waarop haar dwaasheid haar gedreven ha#, Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5