Stads-Gehoorzaal N®. (2143 Maandag 25 September. A®. 1899 Qeze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en geestdagen, uitgegeven. Pit nomnier bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Vrijdag 29 September. Leiden, 2i September. LEIDSCH DAGBLAD PBUB DEZEB COUBANT» Voor LeJden per 8 maanden. I.Id Franco per post m 1.40. Afzonderiykt» Nommere 0.05. FEUS DER ADVEB-TEKTEËN VaD i 6 regels f 1.06. Iedere regej meer 0.17 J. - Qroutat lettere oaar plaatsruimte - Voor liet Incaaseeroo bulten de sad wordt A 0.05 berekend A. 8. Waandag-avond zullen de Abonné's In ons Blad afgedrukt vinden het Bewys, waarop alleen en hoogstens vier toe gangsbewijzen voor Vrijdag-avond worden afgegeven. Behalve de gewone nummers, die het Rumeensche Magnaten-Orkest zal uitvoeren, geeft de directeur daarvan een solo op de viool, terwijl een der andere leden een solo op de paDfluit zal voordragen. Het eigen aardige van dit Orkest is wel, dat de mede werkenden geen noot muziek kunnen lezen, maar ook daardoor ia hun optreden iets bijzonders. De „Wienerinnen", die een tournóe door Nederland gaan ondernemen, daartoe aange moedigd door het in den circus Carré behaalde succes, zullen niet nalaten een goeden indruk te maken. Hun zingen, optredon en daarbij de aardigo, schitterende, frissche kostumes, dat alles maakt het fot een goed geheel. OfÜclëele Hen nlsgevingen* KENNISGEVING. natioaale militie: Bnrgem ©eater en Wethoadera van Leiden; Gelot op art. 36 der Wet van den 19den Angnetos 1861, betrekkelijk de Nationale Militie (Staatsblad No. 72); zooab die laatatelij-; ia gewfizigd bg de Wet Tan den 2den Jnli 1898 (Staatsblad No. 17U); BreLgen ter alg>meene k ome: dat het regiater van inschrijving en de alphabe- tieohe naamlijst der in 1899 voor de Nationale Militie ingeeobreveten van den 22ateo September tot en met "den 2doa Oo ober e. k. ter Qemeente-decre- tario (Afdeeling Nationale Militie eu Bcbntterij, Earner No. 9). voor elk ter lezlug zijn neergelegd; dat bezwaar tegen regieter en ljjat, binnen den tijd der nederle gitg, kan worden ingebraobt aan den Oommiaaaria der Koningin in deze provincie, achriftelijk, op ongezegeld papier, bij den Burgo- maostor in te ioveren. Burgemeester en Wethoadera voornoemd, Leiden, F. WA8, Borgemeeater. 32 Sapt 1899. VAN BEYST, Sooretaria. De heer Tj. D. Braaksma, klerk der Holland8che IJzeren Spoorweg-Maatschappij alhier, is met ingaDg van 7 October over geplaatst naar Aalten. De tootsman v. k. O. Grin, thans dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoet- sluis, wordt den 26sten September a. s. ge detacheerd by de Kweekschool voor Zeevaart alhier. Dr. C. A. Van der Loo, te Berg-Ambacht, vroeg zjjn eervol ontslag als gemeente-genees heer wegens zyn vertrek naar Leiden. Op de negende lijst van de 21ste jaar collecte voor de Scholen met den Bijbel komt "Wassenaar voor met een be:rag van 515.11. Het weder-antwoorl der Koningin op het adres van de Eerste Kamer eer Staten- Generaal ter beantwoording van de Troonrede luidt als volgt: „Mijne Heerenl Het is M\j aangenaam te vernemen, dat Gij deelt in Myn vertrouwen betreffende den arteid, die U wacht. Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal Mijn byzonderen dank over te brengen voor Haar Adres van Antwoord." Uit Den Haag wordt gemeld, dat de prinses Von Wied voornemens is, Maandag a. s. met haar beide dochters uit Scheveningen naar Neuwied terug te keeren. De trein der Staatsspoor, waarmede do terugreis plaats heeft, vertrekt te 8 u. 55 ra. De heer N. W. A. Overbroek, Ryks- commies lste kl. van invoerrechten en accyn- zen te ScheveningeD, wordt met Oct. a. s. wegens hoogen leeftyd gepensionneerd. i De Transvaalsche gezant, or. Leyds, is weer uit Brussel in het Hotel „De Twee Steden" te 's Gravenhage aangekomen. De commission, die in 1899 belast zyn met het afnemen van examens van apothekers bedienden, zullen zitting houden te Arnhem op 12 October en te Venloo op 15 November e. k. en volgende dagen. Naar men verneemt, heeft, op dringend verzoek van H. M. de Koningin, dr. Bredius zyn ontslagaanvrage als directeur van het Kabinet van Schilderden ingetrokken. H. M. de Koningin-Moeder bracht gister middag een bezoek aan het magazyn van antiquiteiten der firma E. L. Van Gelder en Zn., Hofspoi te 'e Gravenhage. Naar de „Yossische Zeitung" verneemt, zal Koningin Wilhelmina na haar bezoek aan Potsdam zich naar Hamburg begeven en het huzarenregiment No. 16 te Wandsbeck, waarvan H. M. de chef is, inspecteeren. In de R.-K. byzondere scholen in het bisdom Haarlem zullen, volgens de „Zaanl. Ct.", in het vervolg uitsluitend scbryfboeken gebruikt worden, waarvan de omslagen van afbeeldingen en opschriften voorzien zyn, be trekking hebbende op het onmatig gebruik van alcoholische draüken. Den 30sten dezer zal het 25 jaar geleden zyn, dat dr. G. H. Lamers, hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid te Utrecht, het professoraat aanvaardde aan de universiteit te Groningen. Op dien dag zal een commissie uit leerlingen en oudleerlingen, onder voor zitterschap van prof. dr. P. J. Muller, aan den hoogleeraar een huldebiyk aanbieden na het uitspraken van een rede, door den jubilaris ter opening zyner collegos te elf uren in het universiteits gebouw te houden. Naar de betrokken commissie ie door de Tweede Kamer gezonden een adres van geestelyken uit district Bladel, houdende klacht met betrekking tot de samenstelling der commissiön te 's Hertogenbosch en te Arnhem voor de examens voor hooRonder- wyzer en hoofdonderwyzeres. Het bezoek, dat de minister van oorlog gisteren aan Yelzen bracht, gold de in de stelling van Amsterdam gehouden belegerings oefeningen. Staatsraad Den Beer Poortugael, oud-com mandant der stelling, vergezelde den minister. De burgemeester van Den Haag heeft aan het comité voor de betooging voor leer plicht vergunning verleend om op Zondag 1 Oct. a. s. een optocht met muziek en ontplooide banieren te houden, tot overbrenging van een motie van bet Getouw voor Kunsten en Wetenschappen naar het gebouw der Tweede Kamer. De Eersto en de Tweede Kamer ont vingen per telegraaf uit Amsterdam een adres van koopers van visch tegen bet Konink- lyk besluit betreffende de visschershaven te IJmuiden. De Eerste Kamer besloot dit adres ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden; de Tweede legde het ter zyde als ongezegeld en niet persoonlyk geteekend. Tor benoeming van drie laden in het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder- wyztrsgenootschap zyn de volgende voor drachten opgemaakt. Voor de verkiezing van twee hoofdbestuurs leden, woonachtig te Amsterdam, de heeren L. C. T. Bigot, E. J. H. Dull, G. Kappenburg Pzn. en H. W. J. A. Schook, allen te Amsterdam. Voor de verkiezing van één hoofdbestuurslid, woonachtig in de provincie Gelderland, de heeren M. Mieras Jr. te Beesd en H. Pater te Arnhem. De stemming moet vóór 12 October ge schieden. Het provinciaal kerkbestuur van Gelder land heeft de heeren J. Jukema, J. W. Pieper en P. J. Steinz, resp. candidaten indegoJge- leerdheid aan de Ryksuniversiteiten te Leiden, Groningen en Utrecht, na afgelegd examen, als candiJaten voor den predikdienst toege laten. Yoor do vervulling der betrekking van leeraar in het Duitsch aan het gymnasium te Gouda worden door curatoren aanbevolen de heeren J. H. Scholte, werkzaam op de R. H. B -S. aldaar, en A. Meyboora, te Arnhem. By gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Maatschappy tot Opvoecing van Weezen in bet Huisgezin, is tot hedea aan feestgaven ontvangen 4340, terwyi 6 aandeelen in bet renteloos voorschot werden geplaatst en tot een contributie van 467 aan nieuwe leden zyn toegetreden. De nieuwbenoemde burgemeester van Arnhem, de heer E. C. baron Sweerts do Landas Wytorgb, die zich eerst se'ert korten tyd te Rotterdam gevestigd had, werd heden te Arnhem verwacht, ten einde met enkele autoriteiten kennis te maken. Men zal zich herinneren, dat op de Staatsbegrooting van 1898 een som van ƒ100,000 was uitgetrokken in hoofdstuk Y (Binnonlandsche Zaken) voor „kosten der inhuldiging van H. M. do Koningin, overeen komstig art. 51 der Grondwet, subsidiën en alle verdere daarmede in verband staande uitgaven, zooals die volgens beslissing van den minister van binnenlandsche zaken uit dat begrotingsartikel zyn te kwyten." In den vergelykenden staat, beboorendo by hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1900, wordt nu medegedeeld, dat voor genoemd do=l werkelyk is uitgegeven 100,713.47s. Hetgeen boven de toegestane ƒ100 000 is besteed, mocht volgens de slotbepaling der begrooting uit den post voor onvoorziene uitgaven worden aangevuld. Het stoomschip „Admiral", van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, pas seerde 21 Sept. Peniche; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 22 Sept. Wight. Alfen. Het aantal kiezers, bevoegd tot het kiezen van 5 leden werklieden voor de Kamer van Arbeid alhier bedraagt niet minder dan 292. Aarlanderveen. Aan den slager S. Dompe ling is vergunning verleend tot oprichting en in-gebruik-neming van een rookkast. Tegen de heeren J. v. d. B. en C. v. d. B. is proces-verbaal opgemaakt wegeDs het voor handen hebben van een niet voldoende geykte maat. Alkeroade. De commies der dir. bel. en acc. de heer G. J. Snyders, te Ro»lof-Arendsveen, worot, ingaande 25 dezer, gedetacheerd te Zevenbergen (N.-B.). Boskoop. De heer Arie Molenaar, teRoon, benoemd tot onderwyzer der byzoniere school te Stadskanaal en te Boskoop, heeft de be noeming alhier aangenomen. Bodegraven. Geheel onverwacht trok Woensdagmiddag een zware onweersbui over ons dorp. Slechts een paar felle bliksem stralen kwamen er uit, waarvan er een in de azyofabriek Tan den heer Termeulen sloeg, zonder echter brand te veroorzaken. Het dak is hier en daar wat beschadigd. Ten gevolge van den hevigen wind woei Yrydagmorgen de schutting ter zyde van de hulpbrug by de sluis, alhier, om en kwam in den Ryn terecht. Spoedig werd voor de veiligheid een hek op de plaats aange bracht. Op de verlodon week gehouden land bouwtentoonstelling te Oudewater zyn o. a. bekroond met lsten prys voor melkvaarzon de hoer P. Ruitenburg en met lsten en 3den prys voor pinkvaarzen de heer W. Kok, beiden alhier. Het bestuur van den polder Reeuwyk zal op 4 Oct. a. s. schouw dryvrn over de dyken, wegen, voetpaden en kaden, welke volgens het hoefslagboek door de ingelanden van dien polder moeten worden onderhouden. Katw\jk-aan-Zoe. Gedurende de afgeloopen week zyn aan het strand alhier aangekomen de volgende bomschepen: KW. 53, schipper J. v. d. Plas, van den reeder M. Haasnoot met 100 kantjes, KW. 27 schipper J. Remmels- waal reeder M. Haasnoot 113 kantjes, KW. 65 schipper C. v. d. Plas reeder T. E. Meer burg 70 kantjes, KW. II schipper C. Schaap reeJer T. E. Meerburg 170 kantjes, KW. 23 schipper C. De Vreugd reeder W. Taat 130 kantjes, KW. 49 schipper R. Nygh reeder D. W. Ouwehand 125 kantjes. Thans zyn alle vaartuigen vau de eersto reis aan- of binnengekomen; de laatste, KW. 15, schipper J. Zwartn, van den reeder H. v. d. Marei, kwam gisteren binnen met 170 kantjes Gisteravond ging een der schippers van een aan het strand liggende visscheratom naar zyn vaartuig; aan boord gekomen, ont dekte hy, dat de sluiting van het kombuis, (2 hangsloten), verbroken was, terwyl by by nader onderzoek daar aantrof 2 jongens van 14 a 15 jaar, die aan de inmiddels verschenen politie bekenden de sluiting verbroken te hebben. Tegen de jeugdige deugnieten, waarvan een ten vorigen jare ook reeds met de justitie kennis maakte, is proces-verbaal opgemaakt. Het aantal badgasteD, dat gedurende het afg loopen jaar onze badplaats bezocht, be draagt 1100, tegen 878 in 1898; wel een bewys, dat Katwyk gerekend mag worden tot die badplaatsen, wdke zich in een steeds toenemenden bloei mogen verheugen. Het buitengewoon scboone zomerweder heeft z^ker ook gedurende dit jaar niet weinig tot een druk bezoek medegewerkt. Ingeleverd zyn 345 badlysten. Gisteravond hield de „Yereeniging voor Bloembollencultuur en Landbouwbelangen' alhier een gewone vergadering. Da gelegen heid om nummers voor de, het volgende jaar, te houden groene veiling, in te schryven, was opengesteld. Ongeveer 650 nummers werden opgegevan. Tot directeuren voor die veilingen werden benoemd de heeren J. v. d. GugteD, te Katwyk a/d Ryn, en A. Mooy Jr., te Rynsburg, die deze benoeming aannamen. Hierna had de verloting van een negental pryzen plaats. Winners waren de heeren A. De Mooy, lste en 2de pr., T. v. Scbie, J. De Vries, B. Steiger, Z. v. d. Zwart, J. Schaddée v. Doorn, A. v. Leeuwen en J. v. d. Gugten. Leiderdorp. De burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat het inschryvings- register der nationale militia voor de lichting 1900, met de daaruit opgemaakte alphabe- ti8cbe naamlyst, tot en met den leten Octooer j. voor een ieder, ter gemeente-secretarie, ter lezing ligt. Het bestuur van den polder Achthoven maakt bekend, dat de afgekoncigde keur of politie-verordening gedurende crie maanden ten kantore van den secretaris ter lezing ligt en tegen betaling der kosten verkrygbaar is gesteld. Door Gedeputeerde Staten dezer provin cie is de rekening dezer gemeente over den dienst 1898 vastgesteld in ontvang op ƒ16,456.375 in uitgaaf op 15,340.385 en het batig saldo alzoo op ƒ1115.99. Hnzerswoudc. De vereeniging „Nut en Genoegen" hoopt Maandag den 2den Oct. a. s. haar eerste vergadering te houden. Noordwykerhout. Ook by het biljartcon cours in het café „Hot Rechthuis" behaalde de heer Boezel den lsten prys. De heeren J. Duivenvoorde Azn. en J. v. d. Burg Azn. be haalden den 2den en den 3den. Er namen 28 ep-lers aan dit concours deel. Roelof-ArendsYcen. De schouw over de vaarten, tochten en slooten, bedoeld in art. 5 der keur voor den Yeender- en Lykerpolder buiten do Bedyking onder Alkemade en Wou- brugge, zal door het bestuur van dezen polder gehouden worden op 9 October a. s. Rynsburg. Voor de lichting 1901 van de nationale militie moeten zich met a. s. Januari 38 jongelieden aangeven, go oren in 1881. Oogstgecst. Het inscbryvingsregister met de alphaöetischo naamlyst oer nationale militie lichting 1900 ligt ter visie van 23 tot 30 September a. s. Voorhout. Door P. Van Egmond Jz., land bouwer te Rynsburg, geschiedde heden aan gifte, dat zyn vee, loopende in den Elsgees- terpolder onder deze gemeente, hersteld is van het mond- en klauwzeer, zoodat deze ziekte wederom uit de gemeente is geweken. Mogo het voor langen tyd zynt Het inschryvingsregister der nationale militie, met de daaruit opgemaakte alphabe- ti8che naamlyst, zal van 25 September a. s. gedurende acht dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing liggen. Ingeschreven zyn 10 personen, waaronder 2 vrystellingen: 1 als eenige wettige zoon en 1 wegens broederdionst. Donderdag 28 September a. 8., dos voor- middags te elf uren, zal door Burgemeester en Wethouders worden aanbesteed de levering gedurende het seizoen 1899/1900 van steen kolen voor de openbare school en van petro leum voor do straatverlichting. Zoeterwoude. Uit de Alfensche landbouw lotery zyn niet minder dan 4 paarden of veulens en 1 schaap als pryzen hier gevallen. Een der hoofdpryzen won de heer L. Van Leeuwen Jr. Het 8chynt wel, dat Fortuna odzo gemeente gunstig gezind is, althans de 25,000 der Sta«tslotery is eenige weken geleden ook hier aan een vereeniging van jongelui ten deel gevallen, waardoor aan ieder hunner ongeveer 40 kon worden uitbetaald. Het inschryvingsregister met de daaruit opgemaakte alphabetische naamlyst voor de lichting 1900 ligt van af heden tot erwnet den 30sten dezer voor een ieder tor secretarie ter lezing. Vit de nStaatgcoDract." Koninklijke besluiten: Benoemd tot off. in de orde van Oranje-Nassau dr. C. L. Van der Burg, geneeshoer-directenr van de koudwaterin- richting „Betliesda" te Laag Soeren (gemeente Rbeden). Benoemd tot burgemeester van Beers P. A. H. E. Tbijssen; van Stein, A. M. Brouns, secretaiis. Aan Edwin Henry Nail vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Met ingang van 1 October 1899: de inspecteur van administratie D. A. Van der Laan, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en bet bedrag van het pensioeu bepaald op /"3300 'sjaars; genoemden hoofdofficier de titulaire rang verleend van hoofd inspecteur van administratie; bevorderd tot inspec teur von administratie, do officier van administratie der lste kl. J. J. Van Diemen; tot officier van adm. der lste kl. de id. der 2de kl. J. A. Meulemans, en tot officier van administratie der 2de kl. de adjunct-administrateur W. A. Rotteveel. De minister van justitie verleent a.s. Woensdag geen audiëntie. Gemengd Nieuw». De oproeping, die gisteravond in ons blad stond, heeft geholpen. De daarin bedoelde juffrouw beeft zich aangemeld en wel met.... de vermiste tascht Zy waa van het station door haar familie leden afgehaald, die hadden voorgesteld, dat zy met de kleine in de tram zouden gaan en wel voor haar tasch zouden zorgen. Uit de tram stappende, nam zy nu de tasch mede, die naast haar stond, denkende, dat het de bare was, en stapte er medo naar huis. Daar komende, werd de tasch in de kast gezet, de familie zette de tweede tasch ook neer en aan het geheele goval zou niet meer gedacht zyn, als de familie coor de gisteravond ge plaatste advertentie haar niet was komen zeggen: „Ik geloof, dat ge opgeroepen wordt 1" Want, pas in de stad woneDde, las zy het „Leidsch J)agalad" nog niet. (Hoe verkeerd tl) De tasch werd te voorachyn gebaald en aan het opgegeven adres ongeschonden terugge geven. Na zonnescbjjn komt regenl Dat mag het bestuur der 3 October-Vereeniging Ojk wel zeggen. Verheugd over de sympathie, door de Amerikanen betoond, om als oaateur der Vereeniging toe te treden, blykt heden dat de prys van het zeebanket, dat aan stadgenooten op den feestdag zal worden uitgereikt, zóó duur is, dat ongev^or duobei zooveel daarvoor moet worden betaald, als andere jaren I Wy hebben wel eens gehoord dat b. v. broodfabrieken graan koopen, als do markt laag is en zich zoodoende verzekeren voor tyden dat do markt hoog is, maar dan mocht het bestuur der 3-Octooer-Vereeniging heusch wel een speculatie in haring beginnen, want tegen dergeiyke hoogo pryzen is do kas niet bestand. Niettegenstaande die hooge pryzen krygt iecer, die zich daarvoor heeft aangemeld, hetzelfde aantal van vorige jaren; dat mag niet verminderd worden. Maar, daarom, inwo ners van Leiden, wordt toch lid I Het lidmaat schap bedraagt maar ó-é n gulden (of meer) en dat kan menig bruintje nog wel trekken! Het adres van don penningmeester Is over bekend, maar toch willen we nog wel eens herhalen, dat dit is op do Hoogewoerd No. 152. Mevrouw Van Willes legde heden op een terrein aan de Jan-Van-Na8san-6tra.<t te '8-Gravenhage den eersten steen voor het zusterhuis en hot chirurgisch verpiegingsge- sticht vanwego het Haagsche vrouwen comité van het Roode Kruis. In de „N. R. C." komt oon klacht voor van iemand, die op den daarvoor besteroden dag en uur zich naar het Prenten kabinet te Leiden begaf, en den directeur niet vond en door den custos niet werd toegelaten. Na drie kwartier wachtens mocht de bezoekster onverrichter zake vertrekken. Het „Vad." herinnert, dat inderty-i een te Leiden wonend deskundige, die de aan gewezen persoon was, tot deze betrekking niet mocht benoemd worden, omdat een gunsteling van den vorigen minister van binnenlandsche zaken dit postje met dat van onder-oirecteur van het Mauritshuis combineoren moest. Men ziet nu de gevolgen. Waarscbyniyk hoeft deze titularis het met zyn bemoeiingen voor het Mauritshuis zoo overloopend druk. Gistermiddag is de zilverbewaarder van het Koninklyk Paleis te 's Gravenhage, verdacht ten nadeele van Hare Majesteit tal van gouden en zilvereo voorwerpen te hebben ontvreemd, in de Warmoesstraat te Amsterdam gearresteerd. Aangezien de politie vermoedde, dA de man daar ter stede vertoefde, werd zoo meldt het „A. H." door de recherche naar hem gezocht. De rechercheur Weverling vernam van een burger, dat in het logement „De crie Kronen" een man toefde, di9 vry verdacht leek. De rechercheur deelde dit mode aan twee collega's, Kraal en Philipse, die ook naar den gvsignaleerden Le Blanc zochten, en vonden een man, die in het nachtregister in het genoemde logement stond ingeschreven als Da "Wit. Aangezien hy geheel met bet 8ignalement overeenkwam, werd hem verzocht mede te gaan, iets waaraan by dadelyk voldeed. Aan het hoofdbureel van politie ontkende hy eerst, doch toen de ontboden portier van het paleis op den Dam in den gearresteerde Le Blanc herkende, bekende deze de gezochte te zyn. Onder politiegeleide werd hy toen kort daaraa naar Den Haag overgebracht. Op weg van het spoorstation aldaar naar het politiecommissariaat werd de aangehoudene naar het scbynt door voorbygangers herkend, zoodat spoedig een groote troep menschen de politieoienaars met hun gevangene volgde. Aan bet afdeelingscommlssarlaat aan de Nieuwe Haven werd daarom van een rytulg gebruik gemaakt om Le Blanc verder naar het hoof<k commissariaat aan het Alexanderveld over te brengen. Dair gekomen, werd hy onmi Jdeliyk

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1