F>h o to-F* an or am a. Folitie wel geslaagd; vooral van het plantgoed waren de prijzen z^er goet, van de leverbare bollen slechts middelmatig; van enkele soorten laten w(j hier de betaalde prijzen volgen: Gele Prins f 1.40 p. 100 3t.; Joost Van den Vondel f 25 f 30 p. HL.; Proserpine van f 2 ƒ2 50 p. 100 st.; La Reine f 36 - f 42 p. H.L.; Waterloo f 26 p. H LPottabakker (zuiver geel) f 3 p. 100 st; Lord Bacons- fielJ f 13 p. 100 st., enz. Uit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd bij bet wapen der ar tillerie, tot eerston luitenant, bij bun tegenwoordig corps, de tweede luitenants K. A. Pfeiffer, van bet 2de reg. vesting artillerie, en W. J. C. Schuurman, van bet corps puntserfort-artillerie. Met ingang van 1 November benoemd tot direc teur van bet postkantoor te Gulpen, G. F. H. Van llellenberg Hu bar, thans commies der posterijen van de 2de klasse. Benoemd tot surnumerair dor registratie en domeinen: L. G. J. H. Hamelberg, te Harderwijk; I). Veenmau, to Amsterdam; A. A. Yersluys, te Rotterdam; H. Bakker, te Harlmgen; M. 0.Roos, te Ouderkerk a/d. LJsel; Ph. B. Libourel, te Ooster hout, M. Th. Mijnlieff, te 's-GraveDhage; J. G. Klaassen, te Spankeren. Benoemd Lot ontvangerdorbelastingenteNieuwe- eluis (gemeente Heenvliet c. a.) C. 1. Postel, thans te Haaksbergen. Op verzoek eervol ontslagen de ontvanger der JMastingcn jhr. C. M. De Girard de Mieiet van tJoeboorn, to Rosmalen. Ho heer B. H. J. Weerenbeck, benoemd tot klork bij 's Rijks werven en geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam. De minister van binnenlandsche zaken ver leent Zaterdag geen audiëntie. TWEEDE UAHEK. Vergadering van 19 Septemberte 3 uren. De ty 'elyke Voorzitter, de heer Jansen, oudste lid in jaren, opent deze vergadering met een woord van welkom tot de ledeD, en m6t den wenscb, dat Gods zegen moge rusten op dtn aan te vangen gewichtlgen veel- omvattenden arbeid, op at by moge strekken tot heil van onze geliefde Koningin en het Huis van Oranje en tot welzijn en bloei van het dieroaar Vaderland. (Toejuichingen). Overgegaan werd daarna tot hot opmaken van de nominatie voor het Voorzitterschap voor het tyjvak der tegenwoordige zitting. By eerste stemming wordt tot eersten candidaat gekozen mr. J. G. Gleichman met 82 van de 86 stemmen. De heer Veegens had 1 stem. Overigen in blanco. Tot tweeden candidaat wordt by etrste stemming gekoz.n mr. J. D. Veegeus met 68 van de 86 stemmen. De heer Donnerhai 20 stommen. Overigen verdeeld of in blanco. Tot derden candi.aat wordt gekozen baron Michials van Verdynen met 61 van de 88 stemmen. Da heer Donner had 14 stemmen en 13 blanco. De candidateniyst zal Hare Majesteit de Koningin wonen aangeboden door de Com missie van stemopneming, bestaande uit de heeren Pynappel, Kolkman, Van Kaalte en Krap, en voorts de heeren Van Viymen, Hesselink, Groen van Waarder en Van Asch van Wyck (Eie). Besloten werd op de Troonrede een Adres van Antwoord in te zenden. Vervolgens werden de afdoeliugen benoemd. EEKITE HA91ER. Vergadering van 19 Septemberte Ss/4 uur. De Voorzitter, mr. A. Van Naamen van Eenmeslaat voorlezing doen van het Koninkl. besluit zijner benoeming. Hij benoemt twee commissiën voor, het onderzoek der geloofsbrieven van de by de periodieke verkitzin.ea in Juli gekozen leden der Kamer. De eerste commissie voor de geloofsbrieven der leden, gekozen in Noord- Brabant, Gelderland en Zuid-Holland, bestaat uit de hetrtn Van SwindereD, Van den Biesen en Van Asch van Wyck; de andere commissie voor de leden, in de overige provinciën go- kozen, uit de boeren: Merckelbach, Schimrael- penninck v. d. Oye en De JoDg. De vergadering wordt geschorst tot onder zoek der geloofsbrieven. Na heropening worot tot toelating van al de nieuw gekozen leden op voorstel der com missie beslot-n. Dezen worden binnen geleid en door den voorzitter geluk gewenscht. Da voorzitter aanvaardt hierna het voor zitterschap met de volgende rede: „Mijne Heeren 1 Wederom heeft het ver trouwen van onze geliefde Koningin my ge roepen uwe vergaderingen te leiden. Gedachtig aan de welwillendheid, die ik steeds van u heb ondervonden, en in de verwachting, dat ook in de toekomst die aangename verhouding zal voortduren, durf ik met vertrouwen aan die roepstem gehoor geven. InaLn de opge wekte verwachtingen, zij het ook slechts ten deele, vervuld worden, zal over zeer gewichtige en in het maatschappelijk leven diep ingrij pende wetsontwerpen uw oordeel gevraagd worden. „Moge uwe beslissing steeds strekken tot heil van land en volk. Moge de Almachtige zijn onmisbaren zeg.n op uw arbeid schenken." Tot leden der Commissie voor de verzoek schriften worden benoemd de heeren Melvill van Lynden, Van Boneval Faure, Van Heek, Van der Does de Willebois en Van Nierop, en tot leden der gemengde Commissie voor destenograpbie de heeren Vening Meinesz, Vlielander Hein en Rahuaen. In een volgende vergadering zullen twee leden der Huishoudelijke Commis sie worden benoemd. Op voorstel des voorzitters wordt besloten de Troonreie met een adres te beantwoorden. Daarna zyn de afdeelingen getrokken, die terstond zullen samenkomen tot benoemiog van de commissie voor het adres. De afdeelingen hebben benoamd tot voor zitters de heeren Drucker, Van Alphen, Mees, Baitog en Lioltinik; tot onder-voorzitters de heerenLohman, Harte van Tecklenburg, Smeengo, Veegens en Bastert. Eindeiyk zyn tot leden van de commissie van bet adres van antwoord benoemd de heeren Lobman, Van Alphen, Pynacker Hordyk, Mees en Van -Bylandt (Apeldoorn). Daarna zyn de Kamers verdaagd. Vergadering van heden. Medegedeeld wordt, dat de afdeelingen hebben benoemd tot haar voorzitters de heeren Viruly, Geertsema, Kist, Pynacker Hordyk en Fransen van de Putte; tot onder voorzitters de heeren Vening Meinesz, Róell, Vlielander Hein, Van Swinderen en Van Weideren baron Rengera. Tot leden van de Commissie van Redactie voor het Adres van Antwoord op de Troon rede zyn benoemd de heeren: Vening Meinesz, Van Zinnicq Bergmann, Alberda Van Eek n stein, Scbimmelpenninck v. d. Oye en Rahusen. Tot voorzitter van de commissie voor de verzoekschriften ie benoemd de heer Melvill van Lynden. Ingekomen waren twee bezwaarschriften en een lang telegram in zake de visschers- haven en den afslag te IJmuiden. De bezwaar schriften worden verzonden aan den Minister van W., H. en N. om Inlichtingen; bet tele gram is ter inzage van de leden gelegd. Het ontwerp-adres van antwoord ter tafel gebracht ging naar de afdeelingen ter onderzoek, om definitief in te komen he en middag 3 aren, tot welk aur de vergadering werd geschorst. De Troonrede. Versch-idene bladen gaven reeds den in druk weer, by het lezen der Troonrede, gisteren door H. M. de Koningin uitgesproken, ont vangeD. Algemeen wordt de beknoptheid geroemd, wordt met voldoening er op gewezen, hoe nu dan toch aan de te 's-Gravenbage ge houden Vredesconferentie eenige woorden werden gewyd en boe de plannen tot uit breiding van de verkeersmiddelen in Atjeh bet bevredigende van den toestand aldaar bewyzen. Algemeen ook blykt men van meening te zyn, aat het goed is, dat de Regeering sober was in de toezegging van nieuwe wetsont werpen, omdat met al wat nog In voor bereiding is, er toch reeds zooveel werk voor de Kamers is af te doen, dat betwyfeld mag worden of zy er mede gereed zullen komen. Kort en bondig is de Troonrede, z-?gt dan ook bet Handelsblad. Kort cn bondig zy ook de leuze der Tweede Kamer in haar laatste zittingjaar, dat nog geheel tot de negentiende eeuw behoort. De Nieuwe Rotterdamsche Courant schryft: Inderdaad, zoo ooit een ministerie den Qaam van welk-ministerie verdiende, dan zeker het tegen woorige. Maar nu is het dan ook aan de Kamer om van haar werkkracht en haar goeden wil te doen blyken door ve.-l tot afdoening te brengen van hetgeen haar zoo ruimschoots is voorge legd. Ook het heden gesproken Koninkiyk woord dringt daartoe. Moge dit beroep niet tevergeefs zyn gedaan I „De aandacht trekt, dat do minister van koloniën ook thans van geen hervormings plannen doet blyken en dat voor zyn departe ment alleen gesproken wordt van het voornemen in Atjeb verkeersmiddelen en op Java bevloei ingswerken aan te leggen. „Dat de toon by het vermelden van den toestand opgewekt zou zyn, was te verwachten, na de gunstige ervaringen, sedert het uit spreken der vorige Troonrede opgedaan. De hulde aan leger en vloot, waarmede deze paragraaf be sluit, is welverdiend." Eet Nieuws van den Dag roemt zeer den styi der rede. Juist getroffen is meent het blad reeds de aanvang. Noch de pessimisten hebben geiyk, noch de optimisten. Er is stof tot dankbaarheid. Ruime stof zelfs. Vooral, wanneer wy ons vaderland wat moellyk in een Troonrede kan worden gezegd etns vergelijken met andere landen. Maar tevens is er behoefte aan „krachtige wetgevende maatregelen". Het ie, vooral vergelykender- wyze gesproken, goed maar het moet nog beter worden. „De Troonrede, door onze geliefde Koningin uitgesproken, sluit het eerste regeeriugsjaar van Hare Majesteit, besluit Eet Nieuws. „Wy slaan met Haar de oogen naar de toe komst. Een lange reeks van jaren zy Haar gegeven te arbeiden aan het heil des volks. „Wy weten, dat het in den mond onzer Koningin meer is dan een pbrase, wanneer Zy Gods Zegen vraagt voor het vaderland. En wy antwoorden met de millioenen, die Haar liefhebben: U zogene God!" Eet Vad. meent, dat groote verwachtingen wel niet aan de Troonrede konden worden vastgeknoopt. Zoo zy zich onthouden had van eenige mededeeliDg omtrent nieuw in te dienen wetsontwerp=n, had daarop nauwelijks een aanmerking kunnen worden gemaakt. „Immers, van al hetgeen verleden jaar werd toegezegd, is niets tot stand gekomen dan de wet tot afschaffing der Rykstollen. Al bet overige kan opnieuw op het parlementaire menu verscbynen, daaronder ook de wyziging der Drankwet en het tarief van invoerrechten, destyds toegezegd, maar nog niet ingediend. Intusschen, behalve deze wetsontwerpen, van welke het eerste met het oog op den fatalen termyn van 1901 urgent is en het andere nu wel haast voldoende zal zyn voorbereid, wor den nog verschillende andere beloofd." Een eerste vereischte acht het blad, al vleit het zich niet met eenig succes op haar advi.s, dat ce Kamer toch zoo weinig mogelijk tyd verspllle met de b^grootingsciscussios, en dat zy zich van de grieven, die zy tegen de Regeering op het hart heeft, by ae eerste ontmoeting ontlaste. „Het laai zich aanzien, dat deze grieven zich citmaal zullen concen- treoren in een aanval op het beleid van den minister van buiteniandsche zaken. De zorgen, die de Vredesconferentie hem gebaard beeft en baren zal, wegen w^l ruimschoots op tegen de eer, daarmede ingelegd." De zinsnede: „De betrekkingen met de Buiteniandsche Mogendheden blyven zeer vri.niscbappelyk" geeft Eet Vad. aanleidiQg tot de vraag: Hoe met Venezuela? Ten slotte heeft het blad een woord van lof aan het tegen wooroig bestuur voor het beleid, waarmee het aan de verbetering der oeconomische toestanden op Atjeh werkt. De Amst. Courant betreurt het, dat in de Troonrede gemist wordt een wetsvoorstel tot verbetering van ons coosulaatwezen, waarop in het afgeloopen jaar zoo herhaaldeiyk werd aangedrongen. Alles byeengenomen, belooft de Troonrede niet zoo heel veel, zoo concludeert het N. v. N maar veel wat toegezegd wordt, is van ge wicht en indien alles, waarvoor de Regeeriog de medewerking der Staten-Generaal vraagt, tot stand komt, erenals datgene, wat nog van de vorige zitting onafgedaan bleef, dan wacht ons een byzonoer zegenryk parlementair jaar. Maar we zullen onze verwachtingen maar niet te hoog spannen; er zal nog wel wat over blyven voor het volgende jaar! De Tijd vraagt of na de daad van onze jeugdige Vorstin ten aanzien van den H. Stoel, een daad, die nogal en in verschillende richting bespreking heeft gevonden in den lande, een kort woord van terechtwyzing wel geheel overöooig zou zyn geweest? Misschien stelde de betrokken minister er byzonderen prijs op, de aangelegenheid in de gewone vergaderingen der Staten-Generaal voor zooveel noodig en wenschelyk toe te lichten. Maar ook dén nog, gelooven wy, verzekert het blad, zon een zinsnede, in de Troonrede daaraan gowyd, de meest geschikte en natuurlijke aanleiding tot een gewenschte bespreking hebben geleverd. Eet Centrum oordeelt, dat vooral de aan kondiging van het wetsontwerp tot regeling der levende strydkrachten de aandacht ver dient en eenigen stryd belooft, vooral op financiëele gronden. Ook De Maasbode roert dat onderwerp in het byzonder aan, daar het zulk een ontwerp, gegeven de bekende neigingen van generaal Eland en zyn ministerièele ambtgenooten, niet zonder zeker wantrouwen afwacht. Dit blad betrenrt het ook, dat de herziening van het tarief van invoerrecht zoo achteraan gehouden wordt. De Nederlanderovertuigd, dat er werk genoeg ter afdoening is, verklaart er zich dan ook maar by neer-te leggen, dat byv. de administratieve rechtspraak nog steeds in bet duister blyft schuilen, en dat het Zuiderzee- vraag8tuk, in de Troonrede van '97 genoemd, maar in die van '98 van de agenda afgevoerd, weder onbesproken iiyft. Wat in deze Troonrede beloofd wordt, is grootendeels een herhaling van de beide vorige Troonreden. De legerorganisatie en de herzieniDg der armenwet, in '97 genoemd en in '98 verzwegen, pry ken' thans weer op de agenda. Van oe eerste verheugt ons dit. De laatste baart onder dit Ministerie eenige zorg. De herziening der orankwet werd reeds toegezegd in '98. De regeling van het arbeidscontract is ook een oude bekende. De herziening van het tarief van invoer rechten werd in '97 aangekondigd. De Troon rede van '98 zeide, dat zy „hare voltooiing nadert." Thans tlljkt, dat die nadering voort duurt. Voor do Oost worden slechts toegezegd verkeersmiddelen op Atjeh en bevloeiings werken op Java. In het begin der Troonrede wordt met zeker optimisme herinnerd aan do gehouden Vredesconferentie en aan den toestand op Atjeb. Wat den laatste aangaat, schijnt inder daad, met het oog op den loop van zaken in het afgeloopen jaar, dit optimisme alleszins gereebtvaaroigd. Laat ons met H. M. de Koningin, die thans weer in persoon de zitting der Staten-Generaal mocht openen, hopen, dat de arbeid der Kamers dit jaar onder Gods Zegen moge dienstbaar zyn aan de waarachtige belangen van het vaderland. De Zutf. Ct. ziet meer dan gewone beteekenis in de zinsnede, „dat er op menig gebied drin gend behoefte is aan krachtige wetgevende maatregelen." „De Staten-Generaal, wion niet zonder reden verweten wordt, dat zy in het afgeloopen jaar weinig hebben tot stand gebracht, mogen dozen wenk ter harte nemen. Het baat weinig of het Ministerie al met zeldzamen yver het eene ontwerp na het andere aanbiedt, wanneer de Kamers door al te langzamen arbeid de totstanckoming er van vertragen. „Het is daarom te hopen, dat de Koninklyke aansporing: „Ik reken op den yver en de toewyding der Staten-Generaal", dit jaar meer dan ooit door de Vertegenwooroiging moge worden behartigd." Het Eaagsche Dagblad meent, dat indien de sluitingsrede, door den minister Borgesius verleden Zaterdag in de vereonigde zitting der beide Kamers uitgesproken, in den lande een zekere bewondering mocht opwekken voor de buitengewone zorgvuldigheid, waarmede de Regeering wist op te sommen de talrijke onbeduidende producten van wetgevenden arbeid van het afgeloopen zittingjaar, men van de troonrede kan zeggen, dat dit Staats stuk hoogst sober is in beloften. Het blad spreekt zyn leedwezen uit, dat de wyziging van het tarief van invoerrechten geheel in de allerlaatste plaats worot genoemd. „Te meer is dit te betreuren, daar de Regeering met deze belolten steo s het initiatief van de Kamer op zyde heeft weten te schuiven." Over de vrienoschappeli ke betrekkingen met bet buitenland zegt bet blad: „Hoe „vriendschappelyk" deze ook bv. met België mogen wezen, oiyft het feit bestaan, dat deze nabuur alles doet, wat in zyn ver mogen is ofh onzen veeuitvoer te knakken en dat onze Regeering tot nu toe slechts heel gebrekkig is geslaagd daarin nu en dan eens eenige verzachting aan te brengen. De „vriendschappelykheia" verder van de Nederianusche Regeeriog tegenover Venezuela moge heel groot zyn, doch is vervolgt het blad het omgekeerde ook waar? Dikwyis wezen wy op de behandeling, door Nederlanders aldaar ondervonden, en de intri ges, van Caracas uitgaande om onze bezittin gen In de West in ae wacht te sleepen. En deze bezittingen zeiven Heeft de Regee ring daaraan niet eens gedacht by het opstel len van oit staatsstuk? Ten opzichte van Oost-Indië worden eenige nuttige maatregelen voorgesteld, doch de West, die nog zooveel meer dringend hulp nooiig heeft, wordt maar gewoonweg niet genoemd. Met de Bociale politiek van de Regeering scbynt zooveel haast te zyn, dat aan gewone zaken niet meer gedacht kan worden I De Middelb. Ct. nam, met het oog op het weinige, dat dit jaar is afgedaan, metkalmto kennis van de beloften in de Troonrede. Het blad spretkt den wensch uit, dat het volgend jaar de oorlog met Atjeh geëinulgd zy. „Als algemeenen indruk kunnea wy van de troonre e getuigen, dat het is ec-n kalm, uiterst voorzichtig gesteld staatsstuk, dat geen recht geeft om groote verwachtingen daarop te touwen; maar waarvan het zwaartepunt onzes inziens iigt in de aansporing door onze Koningin, om m6t alle macht te arbeiden, ter oplossing van tal van sociale vraagstukken, waarnaar wy nog steeds reikhalzend uitzien in verband met beloften, vroeger reeds ge jaan, en waarty de vertegenwoordiging ons tot heden menige teleurstelling heelt berokkend". Het Utrechtsch. Dagbl., dat van den meerderen eenvoud in vorm en rykaom van inhoud der Troonrede by kortheid van omvang met bevrediging kennis nam, wyst er op hoe enkele nietszeggende phrason worden gemist en geelt in overweging een gelyk lot te doen ondergaan aan den tolzin, doelende op de vrienischappelyke betrekkingen met andere mogendheden. Het blad vreest, dat de ontwerpen der Regeeriog, buiten haar schuld, meer en meer zullen gaan geiyken op de pronkgerechten, die men voor de ramen der banketbakkers uitgestalJ ziet. Zy zitn er zeer verleidelyk uit. Maar zy zyn van karton. Dit wyt het U. D. aan de wyze van werken, tot nu toe gevolgd, die al te om slachtig en tydroovend is. „En nauwkeurig is de wyze van werken ook niet. De be treurenswaardige gewoonte der rolverdeeling aan „vele", andere", „sommige" en „er waren ook" leden, geeft tot groote onzeker heid en oikwyis tot misvattingen aanleiding. Of men nu den weg op wil van meer zelf standige rapporteurs, dan wel, waaraan wy eer de voorkeur zouden geven, eener vaste commissie, wy gelooven in elk geval, dat in de wyze van werken der Kamer dringend verbetering behoort te worden getracht on wel hoe eer, hoe beter." Een achttal nieuwe pbotograpbieën zyn door ons aangeschaft voor het Photo-Panorama in onze Vestibule. Tevens herinneren wy nogmaals H. H. Amateur-photografon aan deze prachtige ge legenheid om bun eigen opnamen nauwkeurig te kuDnen bezichtigen. Gisteravond te 11 u. 8 m. reed een beer van het station in de paardentram mede. Voorby de Kraaierstraat willende uitstappen, miste by zyn tascb, inhoudende ongeveer f 400 en toiletartikelen. Aanvankelijk had by de tasch tinnen naast zich geztt, waarna by buiten op het balkon is gaan staan. Of by toen de tasch verplaatst heelt is niet met zekerheid bekend, zooiat ze wel van bet balkon kan zyn gevallen. Degene, die omtrent die tascb, welke een lango bruine bandtasch is, inlichtingen kan geven, wordt verzocht deze te verstrekken aan bet commissariaat van politie of aan den heer Nauta, wonende MorschsiDgel 10. Inzonderheid wor.t verzocht zich tot het geven van inlichtingen aan het politiebureau aan te melden: een burgerjuffrouw van om streeks 40 jarigen leeftijd, die aan het station in dezelfde tram is gestapt en deze aan do Kraaierstraat heeft verlaten, vergezeld van een kind van ongeveer tweo jaren. Gemengd Nieuws* Biykens een in dit Nr. voorko- mendo advertentie zullen de beeren Gebr. Schlatmann hun geheel verbouwde magazynen aan de Viscbmarkt hedenavond heropenen. Trekken deze magazijnen uitwendig de aan dacht door hun (raaien gevel, wat het in wendige betreft, zyn zy overwaard, dat er de opmerkzaamheid op gevestigd worde. Het doel, dat gonoemde heeren met deze verbou wing beoogden, haar te doen beantwoorden aan de oischen des tycs en door verandering verbetering aan te brengen, is o. i. volkomen bereikt. De magazynen zyn ruim en hebben een overvloed van licht, terwyl er gelegenheid is voor goeie ventilatie. De toegang ertoe ver- krygt men door een flinken ingang, zoodat, niet meer als voorheen, gevraagd behoeft te worden hoe men in de mantelmagazynen kan komen. Voorts is ook een groot voordeel, dat de magazynen alle gelijkvloersch zijn. Htt werk doet zoowel den beer H. J. Jesse, architect, als den aannemer, den heer H. P. L. Vorst, alle eer aan. Morgen (Donderdag) zal in het duinterein naby Katwyk-aan Zee door personeel van de beide bataljons van het 4ae reg. inf. alhier een manoeuvre plaats hebben, onder leiciog van den commandant van het 2de bat. luit-kol. F. H. A. S.tbron, waaraan ook. door artillerie zal worden deelgenomen. Aan de Oudo Vest alhier is gister- namiddag te water geraakt een vyfjarig jongetje, dat gered werd door een voorby. ganger, die zich gekleed te water begaf. Eene behoeftige weduwe uit do Loggerstraat te Scheveningen, wier man ver leden jaar plotseling in een bloedspuwing "ooi bleef, heeft har vyfjarig kind, een aanvallig knaapje, aan een ryse Dultsche familie (bad gasten) zonder kinder n tegen een geldelyko schadeloosstelling afgestaan, om het als bun eigen kind groot te brengen. Tydens hun ver biyf to Scheveningen ondervond het knaapje reeds veel blyken van vriendschap van dif echtpaar. Gisternamiddag tegen zes uren dribbelde te Amsterdam een oud mannetjo hy moest om zes uren binnen zyn in het Oude Mannen- en Vrouwenbuis in de Plantage haastig vooroy don Hortus. Juist wildo hy de tramrails oversteken, toen een tram aan kwam. De kotsier belde en belde nog eens, doch onze man scheen te veel haast te hebben, want ofschoon de wagen dicht by was, liep hy door. Miuden op de r«ile vertraagde by echter zyn loop, met het ongelukkig gevolg, dat hy met den kop van het paard in aan raking kwam. Hy viel om en hot paard boven op hem. De koetsiur trok het beest terstond ovtreind, doch dit begon verschrikt te stek- gereD, met het ongelukkig gevolg, dat de maf nog een trap op de borst kreeg. Bewusteloos werd hy in hst café „Bellevue" georagen, waar een dokter de eerste hnlp verleende. Later werd hy per brancard naar zyn tehuis verboerd. (Tel.) Te Naaldwijk is dezer dagen aangehouden, zwervend, zekere Th. G., van Ryp wetering, gesignaleerd in het Algemeeu Politieblad, die nog een langen straftyd te ondergaan had. Dinsdag verbrandde te Schager- brug de boerenplaats, bewoond door A. Bak, eigenares de douairière gravin Bentinck. Te Brekkelenkamp, gem. Done- kamp, is Maandagnamiddag het huis afge brand van den landbouwer "Wassink, ten ge volge van het inslaan van den bliksem, waarby een veulen gedood werd. Alles brandde tok den grond af; van den inboedel is weinig ge red. Alles was verzekerd. De uitslag dor harddravery, ge- houden door de harddravery tereeoiging „West- Fri-slana" op den 19den dezer te Scbagen, is als volgt: lste prys f 200, „Egbertine, stal Jan Steen, 's-Gravenbags, beryder A. v. d. Akker; 2de prys f 75, „Huntress", Job. De Mol, 's-Gra- venhage, beryder B. W. Schippers; 3de prys, inleggeldeD, „Robert See Steele", Job. De Mol, 's-Gravenbage, beryder B. W. Schippers. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op De Haar, gem. Denekamp, het huis afgebrand van den landbouwer Roelink (op de Knipper). De geheele iDboedel ging verloren; 5 varkens en 3 koeien kwamen in de vlammen om. Niets was verzekerd. Oorzaak onbeken-J. Te Lienden geraakte gisteravond het zevenjarig eenig zoontje van D. De Koek, doordat het struikelde, onder den zwaren wagen der Rhenensche Bierbrouwery. He* was onmiddellyk dool. Een jong paartje teHoutinge Lage (Fr.) zou in het huweiyk treden. De trouw dag was bepaald, de bruid en haar ouders waren gereed, maar de bruigom kwam een paar uren te laat. „Nou verdy ik het", zei da aanstaande schoonvader. „Het kan my ook niet schelen", zei de 17-jarige bruid. „En ik ga naar Duitschland," zei do bruigom, en by deed alzoo. Een brutale moord is te Beriyn gepleegd op den beeldhouwer Luigi Valentini. De ongelukkige werd 's morgens, badeni ia zyn bloed, in de gaDg van zyn woning ge vonden. Do moord moet gepleegd zyn door inbrekers, die den kunstenaar opwachtten, toen by '8 nachts te 1 uur zfln huis binnen trad. Met een zwaar breekwerktuig werd hy neergeslagen, waarop de moordenaars de ver trekken doorzochten en alles, wat zy aan geld en papieren vonden, meenamen. Zy lieten geen spoor achter. De politie heeft 1000 mark uitgeloofd om de daders in handen te krygen. Twee jaar geleden werden te Beriyn twee vrouwen, moeder en stiefdochter, vermoord. De vermo9deiyke dader, een schoen maker, was spoorloos verdwenen. Thans ears* zyn hy en zyn vrouw te Bio-de-Janeiro op1'

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2