N°. 12132 A0. 1899 <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fan- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De toepassing der wetenschap. Dinsdag 13 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAJTTi Voor Lelden per 8 maandea. 1.10. Franco per poet 1.40. Afzonderlijke NommerB 0.05. PRUS DER /LDVERTEOTTIËH1 Van 1-6 regels i 06. Iedere rogei meer f 0.17|. - Groctero letters oaar plaatsruimte Voor het IncasseeraD bol ten da stad wordt f 0.05 berekend Leiden, 11 September. Deze week nemen de repetition een aan vang voor de uitvoeringen van bet oratorium „Abraham", van M. Blumnor. Hoewel oor spronkelijk geen levende beelden by dit orato rium bohooron, zullon toch in vorband met den tekst twaalf beeldengroepen worden aan gebracht. Evenals het vorige jaar by het oratorium „De H. Elisabeth" zullen deze groepen worden ontworpen en de kostumes hiervoor worden geleverd door den heer Ludwig Markwitz, uit Duisburg, die getoond heeft op dit gebied aan alle eischen te kunnen voldoen. Verwacht kan dus worden, dat ook deze uitvoeringen schitterend zullen zijn. Waarschijnlijk zal binnenkort in ons blad een meer uitvoerige beschrijving worden ge geven van het oratorium als muziekwerk, terwijl dan tevens eenige beeldengroepen zullen worden besproken. Door den Hertog De Loubat, te Parijs, is aan de Universiteitsbibliotheek te Leiden ten geschenke aangeboden een exemplaar van de op zijn kosten vervaardigde photochro- mograpbische reproducties, getiteld: „Cóoice Corpiano Manuscrito pictórico de los antiquos nauas qui se conserva en la Biilioteca de la Universidad de Bolonia" en „Codex Telieriano-Romen8is, Manuscrit Mexicain". D^n schenker is daarvoor de dank der Regeering betuigd. Zondagmorgen woonden H.H. M.M. de Koninginnen de godsdienstoefening by in de Nedtrl.-Herv. kerk te Apeldoorn, onder gehoor van ds. Van Rijn. Te Utrecht werd gisteren vanwege den Noord- en Zuid Nederl. Bond van Socialisten- Goheel-ontbou.crs een openbare vergadering gehouden. 7 Als spreker trad op de beer J. J. Samson, die een pleidooi hield voor'de geheelonthou ding ook als etn der krachtige midoelen in •den strijd der arbeiders om lotsverbetering. Door B. en Ws. van Rotterdam is bij den Raad het voorstel iogediend om het trak tement van den directeur der gemeente werken, dat thans 6000 met vrije woning bedraagt, te brengen op ƒ7000 met vrije woning en in verband daarmede bet maximum van den adjunct-directeur met ƒ1000 te ver- boogen en op 5500 te Irengen. Dit is niet in overeenstemming met de wenschen der commissie voor de plaatselijke werken, die de maxima respect, 8000 en 6000 wilde hebben. Een minderheid in het dageiyksch bestuur steunt het voorstel. Het diplomatiek examen is afgeloop n. Aan oen heer J. H. Van Royen, gezantschaps- attachó, is het raaicaal voor de benoembaarheid tot gezantschapssecretaris verleend. Bij den aanvang van de openbare zitting der Commissie is coor den voorzitter, mr. T. M. C. Asser, hulde gebracht aan de nagedachtenis van twee vroegere leden der Commissie, sinds haar laatste bijeenkomst overleden, baron Gericke van Herwijnen, gedu rende veel jaren voorzitter, en prof. R. Fruin. Door het Nederlandsch Comité voor Transvaal is in antwoord op het telegram, Vrijdag door het comité aan Hare Majesteit de Koningin van Groot Britannië en Lrland verzonden, het volgend telegraphisch bericht ontvangen: „De particuliere secretaris der Koningin heeft de eer u namens Hare Majesteit mede te deelen, dat Hare Majesteit het door u op 7 dezer aan Haar afgezonden telegram ont vangen. heeft." Htt stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 9 Sept. Gibraltar; de „Salak", van Rott.rdam naar Java, passeerde 9 Sept Kaap delArml; do „Statendam" vertrok 9 Sept. van Nieuw- York naar Rotterdam; de „Herzog" arriveerde 9 Sept. van Dar-es-Salaam te Mozambique; de „Kanzier", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, vertrok 8 Sept. van Lissa bon; de „Koning Willem I", v n Batavia naar Amsterdam, vertrok 8 Sept. van Padang; de „Prins Hendrik" arriveerde 10 Sept. van Amsterdam te Batavia; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 10 Sept van Suez; de „Stassfurt", van Batavia naar Amsterdam en Hamburg, arriveerde 8 Sept. te Colora'o; de „Telamon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, passeerde 9 Sept. Gibraltar. Boskoop. Den 7den Juli 1898 besloot de Raad dezer gemeente den Sta.t een gebouw als Rijkstuinbouw winterschool aan te bieden; den - 7den Oct. d. a. v. beloofde de minister zijn gewaardeerde medewerking voor het plan en begon den cursus. Dsn 18den Nov. 1898 kwam het besluit der Regeering, bier een Rykstuintouw-winter- school te openen. Zaterdag werd de school geopend. Da burgemeester noodigde de autoriteiten uit tot een bezoek aan het inwendige der inrichting. Na bezichtiging bood de burgemeester, namens de gemeente, den autoriteiten den eerewijn en vc-rzocht Z.Ed. den heer Sickesz het ge bouw over te willen nemen en voor geopend te verklaren. Do heer Sickesz zeide, dat het hem hoogst aangenaam was, tegenwoordig te zijn, om als vertegenwoordiger der Regeering de ge tuigenis af te leggen, dat de Regeering deze inrichting overneemt; het is goed, zeide hij, dat intellectueele menschen de geesten hebben wakker geschud voor vakonderwijs. In den tuinbouw heeft men niet genoeg aan een geoefende band, men behoeft ook een boofd, gevuld met theoretische kennis. Z.Ei. vindt het een gelukkig feit, dat nu juist in Boskoop, waar de tuinbouw een zeer hoog6n trap bereikt heeft, mon tot dit besef is gekomen. Spr. wenschte den Boskoopschen kweekers, z\jn bestuur en burgemeester geluk, dat zij hun wenschtn vervuld zagen. Ook den directeur en leeraren wenschte hij geluk: ge hebt door uw krachtig optreden, zei ie by, aan deze inrichting em krachtigen stoot gegeven. Den inspecteur van het land- en tuinbouw- ouderwijs, den heer Löbnis, beveelt hij dit stiefkind der Regeering met allen ernst aan en hij hoopt, dat de school zich door organisatie en krachtige leiding ten nutte van den tuin bouw ontwikkelen moge, ook ten nutte van Nederland. Hierna ging men naar „Café Neuf," waar den genoodigden een déjeuner werd aange boden. Noordwjjk-aan-Zee, Eind der vorige week is te Vlaar ingen binnengekomen: N.W. 31, reeder L. Van der Deyl, schipper A Van Duyn, met 170 kantjes haring. De op 1 en 2 dez'.r aangekomen schuiten N.W. 34, schip per P. Hoek, en N.W, 26, schipper C. Van der Loyt, zijn Donderdag weder ter haring- visschery uitgevaren. Roelof-Axondsveen. Van de 6toomloot- gelogenheid tot Gouda, voor de processie naar Kevelaar, ia hier Zaterdag door ruim 70 parochianen gebruik gemaakt. Wassenaar. Gisteravond bielden de bloem- kweekers een vergadering ten huize van A. W. Beyersbergen. Het was nu niet om hun eigen bel-ogen, maar om die d:r armen te behartigen, dat ze waren saamgeroepen. De heer J. KniJnenburg Gzn. betreurde het in zijn hartelijk openingswoord, dat het Arm bestuur gaarne deze vereeniging te niet zou willen doen. Hij cankte de aanwezigen uit naam der armen en verhaalde hoe groot de blijken hunner dankbaarheid waren geweest. Hn.ruit besloot by, cat de vereeniging ni.i moest worden afgebroken, maar wel degelijk moest blijven bestaan. Zoo dachten ook alle aanwezigen er over. Het saldo der rekening van het afgeloopen jaar becroeg 29.44. Met algemeene stemmen w rd besloten, cit saldo af te zonderen voor het ziekenfonds. Tot bestuursleden weraea gekozen J. KniJnen burg Gz., G. Garelen en A. Van der Zalm. Het bestuur treedt voortaan om de vijf jaar af. Narcissen worden by het bestuur inge wacht vóór 1 October, tulpen vóór 15 Oct. Over giften in geld zal half November worden beschikt. Uit de „Staatscourant.* Koninklijke Besluiten. BenoemdMet ingang van 16 September 1899 totbureelambtenaar bij de arbeidsinspectie, als klerk G. A. Koens, te 's-Gravenhage. Eervol ontslag verleend: Aan den reserve- apotheker der 2de klasse bij de landmacht P. C. Endt, gerekend van 9 September 1899. Pensioen verleend: Aan mr. M. H. 's Jacob, ten bedrage van ƒ2388 'sjaars. Gemengd Nieuws. Door opheffing, van den boek handel der firma Sacl, aankoop van het perceel No. 35 aan de Breestraat waarin die zaak eertyds gevestigd was door den heer H. J. Jung, en dank zy vooral de be kwaamheid tn den goeden zorgen van den heer B. E. Spyker Azarchitect alhier, en van onze sta^genooten de aannemers H. P. L. Vorst tn J. T. Bik, zijn de heer Jung en de Breestraat een mooi, ruim tabaks- en slgaren- magazyn ryktr geworden. Dit magazyn, dat hedenavond wordt geopend, zal door zyn nette betimmering en beschildering, flinke gelegen heid tot ótaleeren, alsmede door de keurige, sierliJkd gasornamenten (geleverd en aan gebracht door den heer D. W. Zwart, alhitr) en de heldere verlichting by avond de aandacht tot zich trekken, eü-óit is voor- z ker al veel gewonnenl Het is het tweede magazyu, dat de bear Jang* tot dusverre all en in het Noordeind» geventig-d, thans te Leiden bezit. Wegens n«ttd«akotyfc» uitbreiding zijner zaken en met bet oof? op de drukke passage op dat gedeelte der Breestraat, vooral wegeus het Postkantoor,.vestigde hy zyn keuze op een gelegenheid voor den verkoop zyner artikel n daar ter plaatse. Moge het den heer Jong door groote af name ook in dit tweede, ruim vo'orziene maga zyn biykeu, dat zyn keuze t«n goede is geweest! -e „Leidsche Zwemclub" ver leende Zaterdag 11. het ciploma voor g e- kleed zwemmer aan de jongedames: Geziena Draayer on Willemina Aletta Rensioa Horst; alsmede aan de jongelingen: Josuó Herman De Sauvage, Wjllem Frederik Martyn en Karei Johannes Slicker. Het eerstvolgend examen zal gehouden worden op Zaterdag 16 Sept. Aanmelding by den heer Van iDgen Scbenau op „Rhynzigt" of by den heer W. Draayer, Zoeterw. Singel 16. Het was Zaterdag 11. voor do werklieden op de sigarenfabriek van de firma Voorhoeve en Van Ravesteyn, alhier, voorzeker een aangename verrassing te ver nemen, dat hun by welwillende beschikking van wijlen een hunner patroons, ODlangs overleden, schenkingen waren gemaakt van ruim ƒ100 tot ƒ600 naar gelang van den tyd, dat zy by genoemde firma in cienst waren geweest. De meesterknecht, die mede een aantul jaren aldaar werkzaam is, werd op bijzondere wijze bodacht. Door don hevigen wind woei gisteravond omstreeks tien uren de geheele 6chottmg, staande om een perecel op de Breestraat albier, dat verbouwd moet worden, omver. Daar de schutting geóeelteiyk dwars over de tramrails lag, kon de tram eeDigen tyd niet doorryden. Persoonlyke ongelukken zyn niet te betreuren. Hedenmorgen is do schutting weer opgesteld. Door een gebrek aan de elec- trische geleiding ontstond Vrydagavond om streeks tien uren een begin van brand in de meubelmagazynen der firma Pander en Zn., Wagenstraat, te 's-Gravenhage. De Suhade heeft zich bepaald tot het l randen van een gat in den vloer, gtlegtn boven het sous- terrain, waar de brand ontstond. Maar dat het by etn betrtkkeiyk gering ongeval gebleven is, is te daDken aan de toevallige omstandigheid, dat juist dien avond nog te tien uren in de magazynen, oie anders steeds te negen uren gesloten worden, werd gearbdd, zoodat het personeel, door een zware rookwolk, w.lke naar de bovenmagazynen opat»_og, tydig gewaarschuwd, door een snel optreden het vuur in de geboorte kon stuiten. De Ixandweer Wus ook ter plaatste. Het is het ïyk van den heer P. Roosen, die te Zandvoort by het baden ver dronken is, dat ty Noordw*yk aan Zee ia ge vonden. Heden is het ïyk ptr lykwagen naar Over- veen vervoerd. Ik was eerst werkzaam in het laboratorium van een scheikundige, waar ik heelwat leerde. Diar het vak my evenwel op den duur niet aantrok, ging ik in de rechten studeeren, en het was myn kennis van chemie, een vak, waarvan ik ondanks myn kort verblyf in het laboratorium heelwat wist die my als advocaat opeens naam gaf. Op een goeden middag zat ik in myn kantoor, in een niet bepaald opgewekt gepeins, toen de deur geopend werd en een man van middelbare jaren lrnneutrad; hy zag er in zyn werkpak tamelyk netjes uit en ik herkende hem op het eerste gezicht ais William Campbell, een machinist en een vroegere buurman van my. Hij was zeer zenuwachtig en ik bemerkte terstond, dat er iets niet in orde was. „Goeden morgen, Campbell," zeide ik. „Hoe kom je in het kantoor van een jong advocaat, zooals ik ben?" „By toeval," zeide hy rondborstig. „Ik ben in moeilyke omstandighoden, en als ik daar niet uitkom, dan ben ik geruïneerd. Myn ge- heelo vermogentje gaat er aan, als ik niet een advocaat vind, geslepen genoeg om een bedrieger te ontmaskeren, en ik was dan ook besloten my tot den eersten den besten advocaat te wenden, dien ik zag. Myn geld had ik in deposito gegeven by een Bank; op een goeden dag komt er iemand by my, die wel twintig maal bezat wat ik heb, die my voor een paar maanden myn geld ter leen vroeg. Ik vertolde hem, dat ik het in het begin van het vol gende jaar noodig had, en hy beloofde het my dan terug te zullen geven, met acht procent interest. Ik gaf het hem op die voorwaarde, en ik kan het nu niet terug- krygen." „Heeft hy bezittingen?" vroeg ik. „Huizon en landeryen; maar hy is een op lichter en bedrieger van de ergste soort. Ik wilde, dat ik hem nooit had gekend." „Maar je hebt toch een schuldbekentenis zeide ik. „Jawel, maar ik kan ze niet terugvinden, dat is juist de moeiiykheid. Ik ging gisteren naar den man toe, en toen zeide hy my, dat hy er niets van wist, van my geld geleend te hebben; als ik de schuldbekentenis niot gaf, betaalde hy Diets." „En kan je haar niet vinden?" „Neen." „Wat heb je er dan mede gedaan?" „Ik stak ze in myn portefeuille, waar ik al myn waardepapieren bewaar; maar toen ik er naar zocht, kon ik ze niet terugvinden." Hy haalde een groote, lederen portefeuille voor den dag, waarin ik alle papieren en rekeningen nazag, die in een der taschjes byeen wareD, denkende, dat n.isschien de schuldbe kentenis tusschen andere papieren kon zyn verscholen. „De schuldbekentenis is er niet," zeide ik. „Maar wat is dat voor een stuk wit papier?" En ik nam een stuk onbeschreven papier uit de documenten. „Dat weet ik niet." „Van wien heb je de schuldbekentenis ont vangen?" „Van Alexander Bronton, den drogist l" Ik kende Bronton uitstekend. Hy was ryk en gierig en had den naam van zeer arglistig te zyn. Ik was er van overtuigd, dat Camp bell de waarheid zeide. Ik wist ook, dat Bronton er niet de man naar was om te vergeten, dat hy duizend pond had geleend, en ik kwam tot do conclusie, dat hy den een of anderen kunstgreep had aangewend om den machinist van z'yo spaarduitjes te berooven. Maar wat voor een kunstgreep? Ik zat een paar minuten to peinzen, torwyi ik nogmaals de papieren doorkeek, en zeide ten slotte: „Campbell, ik wil A priori niet beweren, dat Bronton een schelm is, maar is het Diet mogeiyk, dat hy je dat papier heeft over handigd, terwijl hy do schuldbekentenis met het geld in zyn zak heeft gestoken?" „Neen, dat is onmogeiyk! Ik bekeek de schuldbekentenis, toen ik thuis was, vóór ik ze weer in myn portefeuille stak, om to zien, of er geen fout in was; ik vond ze in orde, wat ik mo nog zoo goed herinner, alsof het gisteren gebeurde; ik herinner my ook nog, hoe donker de inkt was; zy was ietwat rood." Ik was op het punt, hem de portefeuille terug te geveD, toen by dit zeide, maar plotseling bedacht ik my en opende haar weer. „Campbell", zeide ik, zoo kalm mogeiyk, „weet je ook of de bekentenis geschreven werd op wit papier of op een papier, bedrukt met firma-naam of zoo iets?" „Neen, hy schroef ze op een vel van een schryf'ooek en knipte ze toen uit. Ik herinner my alles nog zoo goed, want het was alles, wat ik bezat, en het loenen was voor my een zaak van gewicht." Ik onderzocht het stuk wit papier, want moer on meer begon zich een denkbeeld van de toedracht der zaak in myn hoofd te vormen, en ik bemerkte, dat het papier genomen was uit eon cahier, biykbaar met een schaar. „"Weet je ook, hoe dit stuk papier in jo portefeuille is gekomen?" „NeeD, maar" ik denk om, al3 ik het noodig had, een stuk wit papier by do hand to hebben." „Mag ik het hebben?" „Zeker," antwoordde hy, wel wat verrast over myn verzoek. „Beat," zeide ik, terwyi ik het papier op de tafel legde, en er myn inktpot op zette; „ik zal beproeven, je je geld terug te bezorgen. Ik zal direct een aanklacht indienen en Bronton op den eed vorderen voor den rechter. Jy kunt natuurlyk bezweren, dat je hem het geld hebt gegeven, en dat de beken tenis, die hy je gaf, zosk is geraakt." „Zonder twyfel. Ik heb my bepaald niet vergist." „Kom dan morgen om negen uren bier." „Best." Hy vertrok, en ik nam het papier op om het nauwlettender to bezien. Het schoeD slechts een vel uit een schryfboek te zyn, maar ik kon het ni-.t van my afzetten, dat er iets anders mede gebeurd moest wezen, en hier kwam myn chemische kennis te pas. Ik herinnerde my, dat Bronton scheikundige was, en ik herinnerde my ook een kunstje, waarmede ik my vaak had vermaakt. Men kaD namelyk met jodine of amonia een inkt makoD, dio er donker, roodachtig uitziet, maar die in vier dagen verdwynt, zoüder een spoor van het geschrevene op hot papier achter te laten. Bronton kendo zonder twyfel dit geheim en had hetaangewend om den machinist op te lichten. Hoo meer ik hieraan dacht, des te mear was ik er van overtuigd, dat de zaak zich aldus had toegedragen. De schuldbeken tenis was met sympatbischen inkt geschreveu. Maar er was een ander geheim, dat Bronton misschien niet kende, en dat ik toevallig had ontdekt. Die verradorlyke inkt laat, als hy verdwynt, op het papier sporen van zink achter, zoodat elke letter weer zichtbaar gemaakt kan worden, door een oplossing van yzersul- phaat of calciumbydraat aan te wenden. Pas was dan ook Campbell weg, of ik verliet myn kantoor en ging naar eon drogist, waar ik do bedoelde oplossing kocht. Ia myn kantoor teruggekeerd, bevochtigde ik een stuk vloeipapier met de oplossing en hield een hoek van het witte papier er op. Hot resultaat was zooai3 ik verwachtte, want het teeken i. werd zichtbaar. Ik wist nu, dat het papier do schuldbekentenis was, en ik stak het in mijn zak, terwyi ik het flescbje dichtkurkte. Onmiddellyk diende ik eon aanklacht in togen Bronton. Een paar dagen later stond de „waardige" man voor den reebter. De zaak scheen hem zoo eenvoudig, dat bU het niet een3 noodig had gevonden reebtsbystand in te roepen. Campbell logde den gevorderden eed af. Bronton deed hetzelfde. Hy bezwoer, dat hy nooit van Campbell geld had geleend; waar was trouwens de schuldbekentenis? „Elelachtbare," zeide ik, den rechter aan sprekende, „ik meen het bewuste papier te kunnen overleggen." „En ik dacht, dat het niet te vinden was," zeide do rechter min of meer verbaasd. „Het is nooit zoek geweest," zeide ik, ter- wyl ik het witte vel papier uit myn portefeuille nam en het hem overhandigde. „Dit ia hot." „Ik hoop, dat gy hier geen ongewenschte grappen komt verkoopen," zoide hy, terwyi hy beide zyden van het papier onderzoekend bekeek. „Volstrekt niet, edelachtbare," zeide ik, en ik verklaarde hem, welken truc Bronton had aangewend, om het geschrevene te doen ver- dwyneD. Ik keek scherp naar Bronton en ik be merkte, dat hij zeer bleek W6rd. Toen ik myn verklaring had afgelegd, haalde ik uit myn zak het fleecbje, dat de oplossing be vatte, drenkte een stuk vloeipapier er in en drukte het op het papier, dat op den lossenaar van den rochter lag. Een paar seconden Het ik het zoo liggen, lichtte het toen op, vast vertrouwend op hot goede gevolg, en ik werd niet teleurgesteld. Het witte papier was eenklaps veranderd ïq een schuldbekentenis, waarop elk woord, elke letter duidoiyk te lezen stond. Het was een bekentenis van 1000 pd. st., en dro9g de handtoekening van Bronton. De rechter keek verbaasd op van het papier naar Bronton, en hem scherp aanziende, deelde hy bedaard mede, dat dezen heer nog iets anders te wachten stond dan de betaling van de geleende som en de kosten. En zoo geschiedde het. Verschrikt door de ontdekking van zyn niet geslaagde oplichtery, gaf hy oogenblikkeiyt Campbell een cl.èque voor het geleende bedrag met do renten en betaalde de kosten. Zyn volledige bekentenis in aanmerking nemende, veroordeelde ds rechter hem bovendien tot twee jaren een zame opsluiting. Ik geloof niot, dat hy weer gebruik zal maken van sympatbischen inkt. Dit eerste zaakje gaf my vry groote be kendheid, en ik bob sedert dien tyd nooit meer over gebrek aan cliënten te klagen gehad.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1