N9. 12130 Zaterdag September. A9. 1899 I§eze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 September. Feuilleton. fiet paarlsooer der zangeres. .Slot) i LEIDSCI DAC1BLAD. PBUS DEZEB COUBAHTl Voor Lelden per 8 maanden. |.l(k Franco per poet 1.40. Afzonderiyke Nommer» 0.05. PEUS DEB. ADVERTEOTTÊN Van I 6 regels f 1.05. Iedere regeJ meer f 0.17J. - Grootera lettere oaar plaatsruimte Voor het Incasseerao bulten de «ra4 wordt f 0.05 berekend De bataljons ran bet vierde reg. infanterie en de batterijen veld-artillerle, albier in gar nizoen, keeren Zaterdagmiddag te 12 u. 33 m. par Staatsspoor in hun garnizoen terug. De vier bataljons grenaiiers en jagers, die aan de veldoefeningen hebben deelgenomen, keeren reels hedenavond per Hollandsche Spoor in de residentie terug. Ouders en voogden, die hun kinderen of pupillen geplaatst wenschen te hebben op de Ambachtsschool alhier, ten einde opgeleid te worden tot bekwame timmerlieden, meubel makers, smeden, huisameien, machinebank werkers, vuurwerkers en huisschilders, herin neren wy er aan, dat de inschrijving daartoe wederom geopend is tot 15 Sept. en inlich tingen daartoe verkrijgbaar zyn bjj den direc teur, den heer A. J. Van Achttrberg, Haag weg. De particulier secretaris van fl. M. de Koningin A. Van der Staal betuigt inge volge de bevelen van H. M. de Koningin den boeren J. A. D. Molster en J. De Wit Dzn., alhier, Haren dank voor de aanbieding van een exemplaar van hun boekwerkje, getiteld Voorschoten: „Voorheen en Thans". Met belangstelling werd deze arbeid door Hare Majesteit ontvangen en gaarne door Haar aangenomen. Hare Majesteit moet echter tot Haar leed wezen bezwaar maken tegen het aannemen van de fraaie photographieën, die mede door voornoemde hoeren Harer Majesteit zijn aange boden en welke door Hare Majesteit met belang stelling zijn gezitn. Door het provinciaal kerkbestuur van Groningen zijn tot de Evangeliebediening toe gelaten de beeren H. E. Boerma, E. B. Mc-yer, H. S. De Prü en W. H. Wïeda, van de uni versiteiten te Groningen, Leiden en Utrocht. By de Geref. Gemeente te Gameren en~ Nieuwaal is beroepen d«. K. Van de Wal, te Hillegom. I Gisteren wae het 25 jaar geleden, dat prof. J. A. Snijders CJz. zijn ambt als docent aan de Polytechnische School te Delft heeft aanvaard. In het jaar 1808 gepromoveerd als civiel ingenieur, werd de heer Snijders spoedig daarop benoemd als leeraar aan de hoogere burgerschool te Zufcfen en vijf jaren daarna, in 1873, in geliike betrekk ng te 's Gravenhage. Op 25 Januari 1874 werd by benoemd tot leeraar aan de Polytechnische School, doch eerst den 7den September daaraanvolgende werd het eerste college gehouden. Vooral in de eerste jaren van zijn werk- zaamheii te Delft, gaf prof. Snodere onderwijs in verschillende vakken. Zoo doceerde hij bijvoorbeeld analytische en beschrijvende meet kunde, boidriehoeksmetiog, meten en wegen, toegepaste natuurkunde. In 1886 werd be gonnen met het geven van een afzonderlijken cursus in electro-techniek, het vak, dat prof. Snijders ook nu nog doceert. Van 1878 dateert zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Polytechnische School. Vóór geruimen tijd heeft zich een commissie gevormd, die den dag van heden op waaroige wijze wenschte te herdenken en te dien einde aan leerlingen, oud-leerlingen en vrienden voorstelde om den dag zUntr 25-jarige ambts vervulling voor den jubilaris tot een feestdag te maken en in hem te huldigen den onver- tnoeibaren strijder voor de belangen der 'electrotechniek in het algemeen en in bet bijzonder voor die van het electrotecbnisch onderwijs hier te lande. Deze feestcommissie besto id uit de heeren N. W. Van Doesburgb, president, A. E. R. Collette, J. Van Dam, H. Doyer, W. Huygens, J. M. G. Scheffer, G. J. Van de "Well en G. J. Van Swaay, secretaris, en is later aangevuld met de heere i prof. H. A. Ravenek, secretaris der vereeniging voor de electrotechniek, J. Van derWaerden, president van den Delftscben Studententond. Deze commissie heeft den dag van gisteren voor prof. Snijders tot een waren feestdag gemaakt. Van twee uren tot halfvyf werd er receptie gehouden in Stads Doelen, waarbij prof. Bosscha aanwezig was en o. a. het woord werd ge- vo.rd door prof. Telders, directeur der Poly technische School, namens het corps van docenten; door de heeren J. Van der Waerden en C. J. Van Vliet respectievelijk namens het Delftach Studentencorps en den Delftschen Studentenbond; door den heer A. E. R. Collette namen3 de Vereeniging voor de electrotechniek en door den beer L. M. Barnet Lyon uit Haarlem namens de oud leerlingen en leer lingen. Namens velen dezer en der leden van de Vereeniging voor de electrotechniek, be nevens eDkele vrienden, bood de hoer Barnet Lyon den heer Snijders tevens een huldeblijk aan, bestaande uit een eikenhouten salon- ameublement met begeleidend album. De jubilaris verklaarde overstelpt te zijn door de bewijzen van vriendschap. Gister avond boden leerlingen, oud-leerlingen en vrienden hem een gemeenschappelijk diner aan in Stads Do len. De provinciale vereeniging van burge meesters en secretarissen in Zuid Holland zal een vergadering houden op Zaterdag 16 dezer, des middags te 12 uren, in het gebouw der Sociëteit Harmonie, te Rotterdam. Daarin zal de verkiezing van twee bestuurs leden plaats hebben, ter voorziening in de vacaturen wegens periodieke aftreding van de heeren C. L. J. Bos en P. R. Diogemans van de Kasteele. De heer H. A. Musquetier, burgemeester der gemeente Schipluiden, zal inleiden de bespreking omtrent wenschelyke wijzigingen en inrichting van het mo'el landkouwverslag en voor te stellen conclusies in verband met de werkzaamheden, dio van do burgemeesters daarvoor worden verlangd, een en ander mede naar aanlci ing van een ingekomen schrijven van het hoofdbestuur van het Genootschap van nijverheid in de provincie Groningen. Daarna zal een bespreking plaats hobben van de in de vorige vergadering door den heer T. A. O." Dj Ridder, burgemeester der gemeente Katwijk, verdedigde stelling, lui dende: „Het onderhoud der voornaamste verbindingswegen is provinciaal belang." Ten slotte zal de heer Jac. Van Waning, burgemeester van Ouderkerk aan den IJsel, inleiden bet onderwerp: „De plaats van den burgemeester in een nieuwe politie-organi- satie." Na afloop der vergadering zullen de leden in de gelegenheid worden gesteld tot bezich tiging van een paar stoomgemalen en van het Centraalstation van den gemeentelijken telephooncionst. De Erfgroothertog van Saksen vertrok hedenochtend naar Amsterdam, waar by den dag grootendeels doorbracht. Aan het examen voor den rang van gezan'schapssecretaris neemt één candidaat deel. De Commissie van de Tweede Kam r voor de ontwerp.n op de ouderlijke mi bt vergaderde tot gisteravond laat met den minister van justitie en is daarna uiteengegaan. By de gisteren in district II te Rotter dam gehouden herstemming voor een liJ van den gemeenteraad tusschen de heeren C. Van Dorp (lijen Th. H. Van Keulen (R.-K.) werd gekozen de heer C. Van Dorp met 1413 stemmen. De heer Van Keulen verkreeg 1110 stemmen. De voorzitter van de Transvaalsche byeenkomst, gehouden in Den Haag, heeft een telegram uit Pretoria ontvangen, d.d. 6 September, luiden je als volgt: „H_rtöiyk dank voor sympathie, door byeen komst uitgesproken. Staatspresident." Aanstaanden Maandag zal, naar „De Sociaal- Democraat" mei .t, in het Vtreenigingsgebouw te Rotterdam een Transvaalmeeting worden gehouden, waar de heeren Van Kol en Vliegen het woord zullen voeren. Het was gistoren eon feestdag voor ds. H. A. J. Lütge, die den dag herdacht, waarop hy 25 jaren g leden als predikant by de Nel. Herv. Gemeente te Arasteraam werd bevestigd. Talloos waren de bewijzen van belang stelling. Verschillende tastoare blyken daarvan mocht de jubilaris ontvangen. Van vriendon uit Bobemen, Moraviö en Silezië ontvmg do jubilaris een eigenaardig geschenk, bestaande in een kistje, uit metr dan 60,000 stukjes hout samengesteld. Dit geschenk ging vergezeld van een schryv^n van de superintendentuur uit Moraviö. Zeer velen kwamen den jubilaris hun op wachting maken. Het nieuwe scheikundig laboratorium der Polyt. School te Delft, dat met 1 Sept. moest worden opgeleverd, is niet gereed en zal ver moedelijk niet vóór 1 Nov. a.s. in getruik kunnen worden genomen. Voor den nieuwen cursus hebben zich voor de eerste maal 153 leerlingen doen inschry ven, waarvan 128 zich hebben aangemeLd als candidaat-lid van het Delftach Studentencorps. De minister van oorlog heeft aan do autoriteiten van de landmacht medegedeeld, dat Z Exc. op den verjaardag van H. M. de Koningin de oer had aan HoogstJezelve to aan H. M. de Koningin Moeder, ook namens het leger, zyn eergierige gelukwenschen aan te bieden, en dat Hare Majesteiten hem de opdracht hebben verstrekt, Hoogstderzelver dankbetuiging over te brengeo aan allen, uit wLr naam Z.Exc. heeft gesproken. Naar wy vernemen, is by de Regeling een ontwerp op de geldeiyke verantwoorda- lykhoil (comptabiliteitswet voor Nderland) in bewerking. (N. R. C.) H*.t stoomschip „Amsterdam" arriveerde 7 Sept. van NRuw-York te Rotterdam; de „Brorno" arriveerde 7 Sept. van Batavia te Rotterdam; de „Polyphemus", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 Sept. van Port-Said; de „Soembing", van B.tavia naar Rotterdam, vertrok 6 S.-pt. van Port Said; de „Mulang" vertrok 7 Sept. van Batavia naar Rotter Jam; de „Salak", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 7 Sept. van Marseille; de „Spaarndam" vertrok 7 Sept. van Rotterdam naar Nieuw- York; de „Prins Willem I", van Paramaribo naar Amsterdam, arriv. 7 Sept. te IJmuiden. Jac. Koetsier. Beide heeren werden t«vt-ns benoemd tot ambtenaar van den Burgerlyken Stand. Koudekerk. Herbenoemd is tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlyken Stand de heer G. Yan Egmond. Het algemeen armbestuur benoemde tot weesvader en -moeder dtn heer J. Goedhart en echtgenoote te Koog a/d. Zaan. Oudshoorn. Gedurende de afgeloopen maand werden aioier geboren 5 jongens en 5 meisjes, waaronder 1 tweeling geboorte. Als overleden werden 2 personen aangegeven. Huwelyken werden niet voltrokken. Burg. en Wethouders dezer gemeeDte maken bekend, dat de begrootiog voor den dienst 1900 gedurende 14 dagen op de secretarie ter lezing ligt. Pict-Gyzonbrug. Sedert een paar dagen wordt alhier een kind vermist van 2'/2 jaar, van zekeren W. De politie is voortdurend aan het dreggen, maar zonder gevolg. Uit d® „Staatscourant* Kon. besluiten: Pensioen verleend ten leste van den Staat aan do navolgende personen, tot het bedrag, achter ieders naam vermeld: mr. W. B. S. Boeles, /2911; mr S. J. A. Van Walchren, 2667mr. K. G. J. Tilman, ƒ2169; mr. J. F.Th. Van Valkenburg, ƒ3000; J Godschalk, ƒ427; aan den op grond van lichaamsgebreken, eervol ont slagen keurmeester der lsto klasse bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam L. W. C. Bervoets, 800aan den eervol uit zijn betrekking ontslagen bediende bij de directie der artillerio-imicbtiogen G. Rijndors, met instandhouding van zijn militair pensioen van ƒ120 'sjaars, een tweede pensioen ten bedrage van 2z7 'sjaars. Eervol ontslag verleend aan P. A. Ottolander, op zijn verzoek, als lid dor plaatselijke commissie van toezicht op de Hijkstuinbouwwinterscliool te Boskoop. Benoemd tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwwinterschool te Boskoop, P. Hooftman l.-Azn., aldaar. Do „Sts.-Crt." bevat do statuten der navol gende vereeuigiDgeo, erkend volgens de wet van 23 April 1855: „Pomologische Vereeniging", te Boskoop, en „Zaanlandsch Schoolfonds", onder do zinspreuk „Konnis is macht", te Zaandam. Gemeenteraad van Bljosbarg. llazcrswoude. Tot wethouders zyn her kozen de heeren J. D. Van den Akktr en Aanwezig alle leden. Voorzitter de Burgemeester. Na opening door den Voorzitter worden do notulen der vorige vergadering gelezen en onver anderd goedgekeurd. Aan de orde is: installatie van de twee gekozen Raadsleden, de heeren J. Van Bourgondiön en N. Van Egmond Dz. Na aflegging van de bij de Wet voorgeschreven eeden in handen van den Voor zitter, worden zij met een hartelijke toespraak welkom geheeten en gelukgewenscht. Ook de Raads leden voegen bierbij hun felicitaties. Vervolgens gaat men over tot het verkiezen van een Wethouder, daar de heer II. Van Egmond volgens den periodieken rooster is afgetreden. Herkozeu wordt met 7 stemmen de heer H. Van Egmond. De Voorzitter deelt mede, dat de levering van petroleum, enz. ten behoeve dor gemeente is ge gund aan den heer De Monney, winkelier alhier. De Voorzitter stelt nu aan de orde het punt betreffende de inkomsten der klokken van den gemeentetoren. Daar dit punt in do vorige vergadering reeds breedvoerig besproken is, gaat men over tot stemming. Do Voorzitter formuleert de bemerking van don heer J. Van Iterson tot het volgende voorstel: „De gelden, iDgokomen voor hot luiden der klok ken bij begrafenissen, worden gestort in de go- meenlekas of uitgekeerd aan het Hervormde Armbestuur." Besloten wordt tot het laatste; de heeren A. Van den Eijkel en J. Van Iterson onthouden zich echter van stemmen over deze zaak. Aan do orde is lo. begrooting rustende Schutterij, totaa^241; het saodeel voor deze gemeen e 1 e- draagt hierin 15 a ƒ16. Voorloopig goedgekeurd. 2o. Begrooting over het jaar 1900. Deze wordt in ontvangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld op J 10,878 79l met con post van onvoorziene uit gaven. bedragende ƒ432 .97*. Naar aanleiding van deze begrooting heeft nog een gedachtenwisseling plaats over de hondenbelasting. Do heer J. Van Iterson wil onderscheid gemaakt zien tusschen trek-, en werk- en ploizierhonden. De Voorzitter vreest, dat het verdeelen in klas sen de zaak niet zal verbetereu; de meeste belastingschuldigen zullen dan do Verordening trachten te ontduiken. De heer Van Iterson beweert, dat bijna in allo gemeenten een klassen-verdeeling bestaat, en dat deze goed werkt. Hij stelt daarom voor de trek honden te stellen op 1, alle overige bondon op 2. Dit voorstel wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stomden de heeren A. Van den Eijkel, N. Van Egmond en J. Van Iterson. Vervolgens merkt de Voorzitter nog op, dat door de verkiezing van den heer Van Egmond als Raads lid, diens functie als broodmeester vervalt. In een der volgende vergaderingen zal hierin worden voorzien. Niets meor aan do orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Gemengd IN ieuws. Een goudsmid te 's Gravenhage is het slachtoffer geworden van een bedrog, gepleegd op een wyze, waarop nog menig ander winkelier er kan inloopen. Er trad een vreemdeling binnen, waar- scbyniyk een Amerikaan, die een voorwerp kocht en in betaling gaf een bankbiljet van 5 dollars. Toen de winkeli r het gewisseld had en den koopcr g li had teruggegeven, na aftrek van do waarde van het gekoebto, viel het oog van den vreemdeling op een ander sieraad, van een geringere waarde, dat by eveneens kocht. Met h t air van een grand seigneur witrp 1 y aitma.l een Liljet van 50 dollars op de toonbank, met verzoek ook dit te wisselen, daar hy beboete had aan klein geld. Zonder erg vol <ei de goud- 8mii aan dat verzoek on met oen vrienddyk bedankje verliet de Amerikaan den winkel. Toen de winkelier eenigen tyd daarna het biljet by een bankiersfirma ti-r inwisseling aanbood, moest hy vernemen, dat die soort van biljetten reeds sedert verschei Jene j^ren door de Amerikaansche Bank was ingetrokken en dus volkomen waardeloos was. Over een conflict tusschen twoe rechterlyke autoriteiten te 's-Gravenbag? scbryrt men aan het „Uaagscbe Dagblad": „Wy vernemen, dat de korporaal by do grenadiers, die met eenige burgers eenige weken geleden 's nachts in tr.t Haagsche Bosch een persoon uit Utrecht mishandelde en van zyn horlogo en portemonnaie beroofde, nog steeds in voorarrest zit in een der nauwe provoosten van de Oranjekazerne, en wel als slachtoffer van een conflict tusschen den offi cier van justitie en den auditeur-militair. Eerstgenoemde ambtenaar had de processen- verbaal aan de militaire justitie toegezonden, omdat volgens den officier het bewys van de modeplichtigheil der burgers niet te leveren was. Doen de auditour blyft, niettegenstaande aandrang en vertoogen, weigerachtig om zich met de zaak in te laten, omdat er burgers by betrokken zyn en volgens hem do burger rechter ingevolge de wet nu de geheele zaak moet onderzoeken. Da militaire autorittiten schynen met het geval verlegen te zyD, vooral, daar het nauwe provoosthok wtl is bestemd voor een voor- „HaDst Je bent gekomen, om metedooden, om wraak te nemen l O, ik wil sterven, sterven door jouw hand, maar laat me eerst die hand nog eens kussen en jou zeggen, dat ik berouw, diep berouw heb, Hansl" Toen barstte de zangeres in SDikken uit. De kamenier was opgehouden met om hulp to roepen. Toen ze gezien had, wat $r in de andere kamer gebeurde, had ze zich beschei den teruggetrokken. Verscheidene menschen waren op het hulp geroep naar den corridor van het hotel gesneld. Luid roepende liepen ze door elkaar; de politie agent, die voor Arbuckle's geld zyn rol krachtig wilde spelen, brulde als een leeuw en sloeg met zyn stok tegen de deur. Maar het bleef stil in de kamer, heele- maal stil. .,Open gemaakt hier is de politie 1" riep de dienstwillige dienaar der wet. Geen antwoord; men hoorde alleen een zacht fluisteren binnen. „Breek die deur toch open, agent I" riepen de reporters, „deinbreker vermoordt haar misschien nog." „Onziü," fluisterde de impressario den politie man in het oor, „myn man is geen moordenaar, maar zie toch eens door het sleutelgat, 't Is groot genoeg; wat zie je?" De agent had door het sleutelgat gekeken en zag den heer Arbuckle stom verbaasd aan. „Ze kussen elkaar," zei hy. „Wat, kussen ze elkaar? Ze zyn gekt" rJa, dat schynt zool De dame ligt in zyn armen; ziet u zelf maar eens, sir." Do impressario ging ook door het sleutelgat kyken en toen hy het hoofd weer ophief, zag hy niet minder verbaasd dan de politie agent. „Inderdaad, ze kussen elkaar," zei Arbuckle, „en ze schreien er by." Toan werd van binnen de deur open gedaaD, on de heer Arbuckle met zyn gevolg, de repor ters, de agent en de eigenaar van het hotel, traden binnen in de helder verlichte kamer. Daar stond Vardelli met haar arm geslagen om den bleeken man uit de slaapstee in de Bowory. Maar zyn wangen hadden nu to^h weer een kleurtje gekregen, zyn oogen schit terden en uit zyn fiere houding sprak nieuwe levensmoed. Zyn armoedige kleeren zag men byna niet. Mynheer Arbuckle," zei de zangeres, tor- wyi ze haar impressario met een bekooriyk glimlachje de hand gaf, „ik weet alles en dank u van ganscher harte voor deze uit nemend gelukte reclame. Ik laat het aan u over, de heeren van de Nieuw-Yorker pers in de by zonderheden er van in te wyden. Maar ik zou den heeren nog wel even het vervolg van de geschiedenis willen vertellen. Er was eens het is nog niet zoo lang geleden een kleine Duitsche barones, een echt dwaas, verwend schepseltje. Ofschoon ze haar maD, ritmeester Han3 Von Bredow, oprecht liefhad, ruïneerde ze hem door haar spilzucht. Hans gaf zyn vrouw met volle handen, tot hy niets meer te geven had. Toen stak hy zich voor haar in schulden, toekende wissels, die hy niet betalen kon, en eindeiyk, toen hy op de smeekbeden van zyn verblinde vrouw ook nog een prachtig paarlsnoer kocht en niet betaalde, brak de bomhy kreeg zyn ontslag. Hy moest zyn vrouw, die de schuld van het onheil was, verlaten en ging naar Amerika. Toen vielen het verwonde baronesje de schollen van de oogen; toen eerst zag ze in, wat ze bezeten, wat ze door eigen schuld verloren had. Voor zicbzelve legde ze de plechtige belofte af, goed te maken, wat nog goed te maken was. Ze werd, haar veel be wonderde stem stelde haar daartoe in staat, zangeres, verwierf in weinig jaren roem en rykdom, delgde de schulden van haar man, en vandaag Tranen liepen haar over de wangen en haar stem werd zachter en inniger, „vandaag werd haar berouwvol streven beloond, ze heeft haar man teruggevonden. Myüheer Arbuckle, myn heeren, ik heb de eer u voor te stol len myn echtgenoot, Hans baron Von Bredow." Een minuut lang heerschte er na deze woorden plechtige stilte, maar dan brak er over het paar een storm van geestdriftige gelukwenschen los; de Amerikaansche repor tera bewezen, dat ze niet enkel potlood en papier, maar ook een warm hart bezaten. De heer Arbuckle stond naast, de zangeres, wi8chte zich een traan uit de oogen en bekeek dien op zyn zyden zakdoek, als was er een diamant van zyn wimpers gevallen. „Een zeldzaam artikel," mompelde hy, „zeldzaam by een Yankee, en nog veel zeld zamer by een Yankee, die impressario is." De groote Metropolitan-opera was den vol genden avond tot de nok toe gevuld. Het deftigste publiek was opgekomen. Maria Vardelli zong heerlyker dan ooit to voren, en als zy daverend werd toegejuicht, het geestdriftige publiek herhaaldeiyk haar naam riep, dan richtten zich baar gelukkige blikken naar een voorname mannelyke figuur in een gereserveerde loge, op wie in de entr'actes ook alle tooneelkykers waren gericht. „Een interessante kop en een deftige figuur," zei lady Vancouver tegen miss Gould, die naast haar zat. „Zou die man werkeiyk maandenlang in oen slaapstee in de Bowery hebben verkeerd? Shockingl Zoo iets moest niet mogoiyk wezen." De heer Arbuckle was natuuriyk over gelukkig. De ochtendbladen haddeo hun plicht gedaan, do avondbladen hadden het effect nog verhoogd door ook illustraties te geven, en de telegraaf meldde de zeldzame gebeurtenis door heel de Vereenigde Staten. „Dat geeft uitverkochte huizen van Nieuw- York tot San-Francisco!" zei hy opgetogen. En hy kreeg volkomen gelyk.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1