N°. 12Ï27 Woensdag September. A\ 1899 feze Garant wordt dagelijks, met uitzondering van gen- en feestdagen, uitgegeven. Dit noimuei1 bestaat, uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 5 September. LEIBSCH DAGBLAD. PBJLTS DEZER COURAUTl 'Voor Lelden per 8 maanden, 1.10, Franco per post 1.40. AJEzonderiykt» Nommers 0.05. PBJJS DER ADVERTEHTEÊW i Vao 1-6 regois l 06. Iedere regei meer f 0.17- Groeier9 letters oaar plaatsruimte - Voor het Incasseereo bulten de stad wordt f 0.05 berekend De leerling van de 51e klasse der hoogere burgerschool voor jongens alhier B. H. Vermaas is geplaatst als adspirant-admiQistrateur by de Kon. Ned. Marine. Na het laatste admissie-oxamen z\jn nog toegelaten tot de hoogere burgerschool voor jongens Voor de 1ste klasse H. J. Rodbard, A. Eekboff, J. 0. Brouwer en J. Eerstens. Voor de 3de klasse F. W. Van der Plas, "W. A. A. Roukens en F. C. W. Van Enge lenburg. Voor de 4de klasse C. M. Dozy. Eet aantal leerlingen aan de hoogere bur- gersch. v. jongens bedraagt thans 1ste klasse 47, 2de klasse 47, 3de .klasse 38, 4de klasse 33 en 5de klasse 33, te zamen 198. Hedenmorgen te acht uren werd in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis een plechtige Q. Mis opgedragen door den zeer- eerw. heer pastoor Gadet, voor het gouden bruidspaar Willem Kersthof en zindelijk Roosje, welke H. Mis met veel liefde en medewerking ten opzichte der beide oudjes, van wie wy dezer dagen melding maakten, werd opge dragen. Benoemd Is tot onderwijzer aan deChr. School der Martha-Stichting te Alfen aan den Rtyn de heer C. La Lau, van Leiden, die deze benoeming heeft aangenomen. Donderdag a. s. zal aan den heer S. D. Van Campen, administrateur aan bet Militair Hospitaal alhi-r, door den luitenant-kolonel H. G. C. Heringa de medaille voor 36 jarigen trouwen dienst worden uitgeroikt. De jubilaris bezit een prachtig stamboek. Prof. dr. H. Oort bevestigde alhier ds. A. C. Leendertz, uit Sappemeer, als herder en leeraar voor de Vereeniging van vrij zinnigen uit de Nederduitsch-Hervormde Gemeente alhier. Ds. Leendertsz hield zijn Intrede met een preek over Ps. 43: 3a: „Zond my Uw licht en Uw waarheid, dat die my leiden." Tot onderwyzer aan de Christ, school aan de Middelstegracht alhier is benoemd de he?r J. Burger, van Katwyk-aan-Zee, die Ce benoeming aannam. Van de 82 adspiranten, die mededongen voor de betrekking van surnumerair der Pos teryen, zyn de beide adspiranten uit Leiden geslaagd, nl. de heer P. J. Meerburg met No. 6 on de heer J. N. H. Pel met No. 10. Er slaagden 30 van die 82 adspiranten. In „De Standaard" staat de tweede ljjst van de 21ste jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel. Daarop komen o. a. voor: Gade- en Nieuwe-Wetering met Roelofarends- veen, met 144.90. De „Nederlandsche Juristenvoreeniging", t9 's Gravenhage vergaderd geweest zynde, heeft met kotrekking tot de behandelde vra gen het volgende beslist: lste vraag: Is het ter verkrijging van betere waarborgen roodig, dat de academische opleiding van aanstaande juristen worde ge- wyzigd? Ontkennend beantwoord met 60 tegen 50 stemmen (waardoor Se 2de vraag, daarmede in verband staande, verviel). 3de vr.: Moet in elk geval ter aanvulling en toepassing van de theoretische stu iën gelegenheid worden gegeven tot deelneming aan practische oefeningen en moeten de universitaire examens zich daarby aanslui ten? Bevestigend beantwoord. 4de vr.: Moet de doctorale graad als ver eischte van toelating tot de praktijk en voor benoembaarheid tot de magistratuur verval len? Met overgroote meerderheid ontken nend beantwoord. Ontkennend werden voorts beantwoord de vragen a. Wordt stage naar Fransch of Bel gisch model uitvoerbaar geacht?; b. Is een proeftyd noodig, met verplichting tot het •^ywonen van terechtzittingen, behandeling van pro-deo-zaken onder toezicht van een patroon, enz.?; c. Is als waarborg voor practische bekwaamheid een Staatsexamen wenscbelijk? Bevestigend beantwoord de vraag: Is open stelling van een cursus in de practische be handeling van zaken door een daartoe in alle opzichten gequalificeerden advocaat wen- scheiyk? Ontkennend de vragen: a. Behoort den Raad van Toezicht het recht te worden toegekend, iemands toelating als advocaat te weigeren? b. Moet geëischt worden practische werk zaamheid by rechtspraak, parket of griffie? en c. Is aio waarborg voor practische be kwaamheid een Staatsexamen wenscheiyk? Bevestigend eindeiyk de vraag: Is het ter verzekering van een zoo goed mogelijke samen stelling der magistratuur wenscheiyk, dat de bezoldiging aan de leien der rechtcriyke macht worde verhoogd? Tot bestuursleden zyn gekozen mrs. L. H. De Sitter, prof. Molengraaf! en mr. J. Simon Van der Aa. De volgende vergadering zal gehouden worden te Middelburg, subsidiair te Roermonl. Besloten is een uitkeering toe te kennen aan de HoltzendorffStiftung. Omtrent den uitslag van het te 's-Gra- venhage afgeloopen examen volgens art. 12 Wet Hooger Onderwas in zyn geheel, is het volgende mee te deelen: Voor het diploma A. hebben zich aanga meld 113 candidaten, voor het diploma B. 102 candidateD, voor de beide diploma's 4 candidaten. 10 candidaten voor het dipl. A. en 8 voor het dipl. B. zyn niet opgekomen. Er zyn dus geëxamineerd 103 candidaten voor A., 94 voor B., 4 voor A. en B. Van de candidaten voor het diploma A. trokken zich 10, voor het diploma B. 11 can didaten tydens het examen terug. Afgewezen zyn 44 candidaten voor het diploma A., 37 voor het diploma B., 1 can- didaat voor de beide diploma's. Toegelaten zyn 49 candidaten voor het diploma A., 48 voor het diploma B. en 3 candidaten voor de beide diploma's. 2 canc'idaten voor het getuigschrift A. ver kregen hot getuigschrift B. 53 candidaten hadden hunne opleiding ge noten aan inrichtingen van tyzonder onder- wys. Van dezen namen er 49 aan het examen deel en slaagden er 36, dat is ruim 73 pCt. Het paDtserdekschip „Koningin Wilhel- mina" zal het auxiliaire eskader in Indië gaan versterken, ter vervanging vair de „Koningin Emma". Do „Zeeland" gaat een kruistocht in de West-ïndische wateren onder nemen. De Japanscho gezant te 'a-Gravenhage is naar Duitschland. Door wyien mej. C. J. Swart, wed. H. Treur, te Woubrugge, is aan de „Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen", te Nymegen, een legaat besproken, groot ƒ600, in contanten. De oorzaak vaQ den dood van onzen consul-generaal te Singapore, dr. J. A. De Vicq, moet zijn, dat hy van zyn paard ge vallen Is. Men mei t uit Apeldoorn dat Zondag, den kerkelyken vierdag van het geboortefeest van H. M. de Koningin, H.H. M.M. de Koning innen met Haar gevolg do voormiddag-gols- dienstoefeDing bywoonden iQ de Hervormde kerk, onder gehoor van ds. C. Hattink, ole een toepasseiyke rede hield naar aanleiding van 2 Petr. 318a. Do,, Tweede Kamer zal thans niet meer bijeenkomen dan op den aanstaanden sluitings dag van het zittingsjaar, zynde Zaterdag- 16 dezer. De behandeling der Ongevallenwet wordt niet eerier te gemoet gezien dan in Februari, daar het adres van antwoord op de Troonrede, de indiening der Staatsbegroo- ting en Indische begrooting, Laar onderzoek in de afdeelingen en openbare behandeling met daarop te volgen recès moeten vo rgaan. Dan eerst komt de werktyd voor de ge noemde wet, waarna het wets-ontwerp op den leerplicht en dat op het vaderschap, by- aldien de regeeringsantwoorden inkomen, voor de openbare behandeling in aanmerking komen. De begrafenis van den kunstschilder David Bles zal a. 8. Woensdag plaatshebben op oud Eik-en Duinen. Te elf uren des voor; middags zal de stoet het sterfhuis verlaten. Het „Museum Me rmanno Westreenia- num" (Prinsessegracht No. 30), te 's Graven hage, zal gedurende September 1899 geopend zyn op den 7den en den 21sten. Op die dagen zijn de toegangskaarten zoo wel aan het museum als aan de Koninklyke Bibliotheek (Voorhout No. 34) te verkrygen. Te Maastricht is in den ouderdom van 84 jaren overleden de heer Alexander Scbaep kens, schilder, oud voorzitter van het Oudheid kundig Genootschap In Limburg. De erfgroothertog van Saksen is met gevolg by den groothertog t© Scheveningen aangekomen. Mr. A. L. E. Ridder De Stuers, buiten gewoon gezant van H. M. de Koningin by de Fransche Republiek, zal heden te 's-Gra- venhage aankomen. Te Utrecht is overleden in 92 jarigen ouderdom, mr. G. J. Fabius, oud-lid van het Hoog Militaire Gerechtshof. In de residentie is aangekomen mr. A. F. L. Graaf Van Rechteren Limpurg, secre taris van legatie van de Nederlanden by het Belgische Hof. Aan de Tweede Kamer io een wetsont werp aangeboden, tot strekking hebbende de herstelling van fout, die is ingeslopen in het Règlement Sanitaire Général der Sanitaire Conventie van Venetië van 19 Maart 1897. De minister van oorlog heeft vrystelling van dienst of uitstel van opkomst onder de wapenen bevolen voor de Israëlietischo mili tairen tusschen 5—28 September, ten einde hen in de gelegenheid te stellen do gods dienstige feesten by te wonen. D6n heer A. Le Bizay is eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van consul van België te Batavia. Uit Pretoria komen de volgende berichten, ook voor Nederland van belang: De besprekingen over een aan te stellen financier gaan voort. Een Hollandsch oud minister is wel bereid van advies te dienen, doch wil zich voor geruimen tyd niet ver binden. Men dacht hier over een eventeele aanstel ling van Middolberg, doch gevreesd wordt, dat ook deze niet bereid zal zyn de moeilyko taak te aanvaarden. In de plaats van den heer S. Kruger is benoemd tot particulier secretaris van presi dent Kruger de heer T. ElofF. Hst stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlisslngen en Hamburg, passeerde 3 Sept. Ouessant^ de „Bromo", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 3 Sept. Oitavos; de „Kaiser," van Oo6t-Afrlka naar Rotterd m en Hamburg, passeerde 3 Sept. Gibraltar; de „Oengaran," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 4 Sept. van Perim; de „OraDje-Nassau" vertrok 2 Sept. van Ni uyr-York naar West Indië; de „Prins Willem I," van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 4 Sept. te Havr-a; de „Kanzier," van Hamburg en Amsterdam naar Oost Afrika, passeerde 2 Sept. Dungeness; de „Soembawa", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Sept. Kaap Bon. Kaag. Het pryebiljarten, in het café „Zwetsloot" gehoulen, was nret erg bezocht, de deelneming was nut groot, 6lechts 7 spelers. De pry* viel te beurt aan den heer A. C. Van der Geest, alhier. Katwyk-aan-Zce. Eindtlyk zyn hier eenige schuiten aangekomen: KW. 93, schipper W. Ouwehand, met 140 kantjes; KW. 25, ach. P. Guyt, met 110 k.; KW. 44, sch. J. Groen, met 190 k.KW. 69, sch. P. Kuyt, met 170 k.; KW. 29, sch. K. v. d. Boon, met 95 k.; KW. 19, sch. T. Van der Plas, met 160 k. Gisteren werd een party pekel haring verkocht voor 18 20 (volle), f 15.50 (yie) en steurharing f 18 per kantje. Nog zyn aangokomen: KW. 86, sch. M. Van Duyn, met 150 k.KW. 41, sch. Jb. Van der Plas, met 120 k.; KW. 12, sch. P. Van der Bent, met 215 k en KW. 66, sch. G. Van Duyn, met 70 kantjes. Nog verkocht een party volle pekelharing 18.25, yle 15, maatjes 15.70, steurharing f 18.10 en makreel 8 80 per kantje. Noorêhvijk. Gedurende de afgeloopen maand Augustus werden aan het Rykstelegraafkan- toor alhier behandeld 1428 telegrammen, en wel: verzonien 506, ontvangen 573, opge nomen en verder geseind 349. In den loop derzelfde maand werd in de postspaarbank ingelegd f 6662 90 tegen een bedrag van 1331.60, dat terugbetaald werd. Het laatst uitgegeven boekje droeg het nummer 739. Oegstgecst. De Raad dezer gemeente heeft heden tot wethouder |herkozen den beer A. Juffermans. Itypwetcring. Met de betrokken dienst plichtigen van bier en van Oud-Ade zullen alhier de brandbluschmiddelen worden be proefd en de manschappen in de hun opge dragen werkzaamheden worden geoefend, in den avond van Woensdag 6 dezer, te 6 uren. Ter-Aar. Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd: de nieuwe Keur of Politie-verordening van den Noordeind- en Geen-Polder, onder deee gemeente cn Lei- muiden, welke tot en met 4 October a. s. ter Secretarie des Polders te Roelof-Arcnds- veen ter visie is gelegd. De rekening dezer gemeento over het dienstjaar 1898 is door Gedeputeerde Staten vastgesteld in ontvangst op ƒ9102.845 en in uitgaaf op f 8965.78, alzoo met een batig saldo van f 137.06s. By hun besluit zyn zoowel de ontvanger als Burg. en Weths. van hun beheer ontlast. Het batig saldo ad f 137 06s zal, voor zoover daarvoor geen be paalde bestemming is gegeven, op de begrooting voor het jaar 1900 in ontvang worden gebracht. Zootermecr-Zegwaard. De 19de geboorte dag van onze Koningin is ook in deze ge meente niet onopgemerkt voorbijgegaan. De fessten van het vorige jaar hebben zulke prettige herinneringen achtergelaten, dat ook hier do behoefte aan een jaarlyks terugkee renden nationalen feestdag gevoeld wordt. De ondervinding, wanneer men ten minste thans reeds van ondervinding mag spreken, heeft ook bier geleerd, dat we feest kuünen vieren, vooral wanneer het geldt een feest ter eere onzer Vorstin, een feest, waarby alle ingez tenen zich aaneensluiten, een feest, waarby gevoel 1 wordt, dat we allen Neder landers zyn, kinderen van één vaderland. Een feestelyke viering van den verjaardag onzer geliefde Koningin werkt zeer voel ten goede; laat ons deze aanmoedigen, laat een ieder daartoe medewerken; vooral in den tegenwoorciigen tyd is het zoo nooiig de spreuk ondir het Belgische wapen in bïrin- nTing te brengen en door dadeD, door voor beelden te toonen, dat „eendracht maakt macht". De commissie, ten vorigen jare benoemd en aaDgowez'n voor het schoolfeest, had t9 beschikken over het batig saldo van de feest commissie van 1898. Hiervan konden alle kinderen onthaul J worden, 's Morgens ver- oenigden ze zich in een der scholen en trok ken van daar in optocht, vergezeld door ons muziekgezelschap, dat welwillend zyn diensten had aangeboden, c'oor het dorp. Deze optocht, alsmede de vlaggen, die uit elke woning hingen, bezorgden ons al een feestelijke stemming. Daar de wtnschelykheid uitgesproken was om dezen dag oen fietsoptocht te organiseeren, was de vorige week een vergadering uitge schreven, die zeer druk bezocht werd en waar reeds dadeiyk bleek, dat geen bezwaren aan de uitvoering daarvan zouden in den weg staan. E;,n commissie werd benoemd, be staande uit de heer n Van Hamersvtlt, C. Hekker, Jac. Lammere, Maaselink, M. Poot en P. Römer, alsmede den heer Tanis als voorzitter. Een 20-tal deelnemers aan den optocht bood zich dadelyk aan. Hit bestuur kreeg de noo rige financiën byeen om verschillende prijzen uit te reiken voor de fraaist versierde fi6ts, terwyi de heer Poot een prijs beschikbaar stel le voor het fraaiste en een vo:>r het eigen aardigste kostuum. Omstreeks drie uren stelle de stoet, die een fraaien aanblik opleverde, zich in be weging. Met de muziek voorop trokken ze den Voorweg op, daarna terug en door het dorp naar den Zegwaardschen weg, waar gekeerd werd by de woning van den heer NoorJam, die de beleefdheid had den stoet ververschingen aan te tieden, een verrassing, did den deelnemers ook reeds bereid was op het dorp door den heer Lammens, en natuur- lyk ten zeersto op prijs gesteld werd. Te ruim vyf uren was de optocht terug, nadat eerst een uitmuntend geslaagde photographie genomon was. De jury had haar zeer meteï-0 lyke taak reecs volbracht, doch hield den uitslag geheim tot 's avond3 na afloop van den optocht met lampions. Deze begon tegen acht ur^n en was ec-n uurije later afge loopen. Ook deze tracht een massa volk op de been, terwyi de muziek voor een vroolyke stemming zorgde. Nadat alle deelnemers, met de muzikanten, het bestuur en verschillende genoodigden, zich in de zaal van den heer Poot veroenigd hadden, nam de beer Tanis het woord, om de by dergelyke gelegenheden gebruikelijke dank betuigingen uit te spreken en don uitslag van den wedstryd mede te deelen, die natuuriyk met spannende aandacht werd gevolgd. De beeren Tanis en Lammens, leden der com missie van beoordeeling en tevens deelnemers aan den optocht, hadden zich buiten mede dinging gehouden. De prys voor het fraaiste kostuum (een kostuum geheel bedekt met bloemen) viel ten deel aan den het-r J. Van Beek, die voor het eigenaardigste kostuum (een marketentster) aan den heer L. Lammens. Voor de mooist versierde fiets verkreeg dejongenheer G. Van Hamersvelt het meeste aantal punten daarna volgden de heeren L. Lammens en J. Van Beek mrt 06Q even groot getal; dan volgden de heeren A. v. d. Boon Jr., Jac. Vos, J. v. Ham rsvelt en L. G. Duyvenstein. De pryzen in de laatste categorie bestonden alle uit fietsbenoorigdheden. Nadat deze pryzen, onder fanfares, waren in 0Dt7angst genomen, werden de overige deelnemers verrast met de med9deeling, dat het bestuur voor allen een herinnering aan den optocht had kunnen bemachtigen, en word aan elk een fietsbel uitgereikt. Nadat de burgemeester aan de commissie zyn dank had betuigd voor de goede zorgen, aan do regeling van den optocht bestee en aan de deelnemers en de overige ingezetenen voor de wyze, waarop zy hun feestelyke stemming hadden aan den dag gelegd, en' ZEd. Achtb. de beste wenscben uitgesproken had voor onze Koningin en Hare Doorluchtige Mosder, was het programma afgeloopen. Ooder de gekostumeerden merkte men op: riiders, een jockey, een toreador, een stoelen matter, Am or e. a. Velen bleven nog een poosje gezellig byeen en eükelen wierpen reeds plmnen op voor een volgend jaar. Nu, dan zullen we weer zien Gemengd Nieuws. In onze Vestibule zyn wederom nieuwe platen opgehangen, voorstellende de Dreyfus zaak te Hennes; o. a.ConJrontatio tusschen Merrier, Freystaetter en Maurel;' Bertillon legt z(jn systeem uit; generaal Mercier, Billot, mr. Labori en Dreyfus te geiyk sprekende, zoodat de President „stilte" moet roepen. VerJer Guórin in zyn fort, verwoes ting in de St.-Jozefa kerk te Parys, werk zaamheden voor do Parysche tentoonstelling in 1900, enz., enz. By hot bestuur der3-October- Vereeniging, alhier, dat daartoj zittiDg hield, hebben zich aangemeld ruim 3100 vrouwen om in aanmerking te komen op bedoelden dag voor een uitdeeling van wittebrooJ en haring en ongeveer 2900 mannen voor lier en tabak, te zamen ruim 500 personen minder dan het vorige jaar. Toen gisteren troin 25 dor H. IJ.-S.-M. het station Lisse binnenliep, be merkte men, dat een gedeelto van den tri in, bestaande uit goederenwagens, was afge broken en zich naby Hillegommerbeek op de lyn bevond. Na teruggestoomd cn de achter gebleven wagens weer aangehaakt te heb: en, mo?8t de trrin opzy gezet worden om de sneltreinen te laten passeeren. Daardoor werd de aansluiting met het buitenland gemist. Een man die niet erg wèl by het hoofd schyct te zyn, heeft gisteravond een ruit van het Paleis in het Noordeinde te1 '8-Gravenhage Ingeworpen. Door den schild wacht, andere militairen en burgers werd hy gegrepen en naar het politiecureel gebracht, waar hy zich wosst aanstelde en geen ant- woord gaf als men bom iets vroeg. Den vol genden ochtend was by echt9r handelbaar en vermoedde z-.lf, dat hy in een vlaag van waan zin had gehandeld. Voor de Haagsche rechtbank stond gisteren terecht een kantoorknecht by de Posteryen te Amsterdam, die postbewyzen vervalscht had door byplakking van zegels, welke hy zich had toegeëigend door tet open breken van brioven, hem in zyn betrekking toevertrouwd. Subst. off. van justitie, mr. Van Geuns, ewyzende op het groote vertrouwen, waarop de Posterfl aanspraak mo.t kunnen makeD, vorderde oen jaar gevangenisstraf, welke eisch door mr. J. W. Btlinfante testreden werd, die o. a. betoogde, dat de contróle by de Posteryen niet heel sterk is, terwyl het putlisk erg onvoorzichtig is met het insluiten van geld of geldswaarde in brioven. Morgen, Woensdag, des namiddags om halftwee, zullen op de prachtig gelegen en uitmuntend onderhoulen Cruquius-baan in den Haarlemmermo rpolder, by Heemstede, worden gehouden belangryke harddraveryen en wedrennen, uitgeschreven door do Nederl. Harddravery- en Rtnvero^.niging, bescherm vrouw H. M. de Koningin. Voor de harddraveryen zyn ri t minder dan 55 paarden ingeschreven; voor ce wed rennen bedraagt dat aantal 26. De materiëelo schade, door bet spoorwegongeval aan het Centraalstation to Rotterdam veroorzaakt, wordt begroot op 40,000. Gistermorgen zyn de laatste over blijfselen weggeruimd en nu is bet verkeer weer geheel vry. Ook zou cien dag door inspecteurs der Hollandscbe en Staatsspoor begonnen worden met het instellen der enquête naar de oorzaak van de ramp. Het te Haarlem vermiste 6 jarige jongetje is gistermiddag dood uit de Bake- nessergracht opgehaald. By de repetitie voor het water ballet in den circus „Arena", te Amsterdam, moesten vier muzikanten höt ontgelden. Zy zaten tegen de schutting van hc-t dertien voet ciepe bassin, toen dez9 brak en het viertal met instrumenten en al te water rolde. Gelukkig had men ze spoedig weer od het droge

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1