N*. 12119 ^laandag 28 Augustu». A0. 1899 (£?eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering I. van (Zon- en feestdagen, uitgegeven 4 Dit nommer bestaat uit DRIÉ Bladen. Eerste Blad. Leiden, 26 Augustus. F" enilleton. In het duin bedolven. /•««taca#PBJJ3 DEZEB CWTEAïCT» Voof Lcidoh per 8 maanden: 1 I I r l .10. Franco per post1.40. AJsonderiyko Nommer s >.a o.05j ïnéfc- PHUS DEB ADVEBTENTTËET* Van 1 -0 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootero, letters naar plaatsruimte Voor hot incasso oren buiten do stad wordt f 0.06 berekend. Al zyn de „Zorr.erzorg"-concerten van bet „Vierde" afgeloopen, tocb zal het in Couvée's tuin niet aan muziek blijven ontbreken. A. 8. Dinsdag zal er immers een buitengewoon concert worden gegeven door deRumeeneche Magnaten kapt 1 in nationale uniform. Dit corps is bier te lande reeds geen onbekende en wtrd overal, waar bet optrad, best ont vangen: 10-maal in het Brongebouw te Haar lem, 3-maal te Utrecht, 4-maal te Zandvoort, S-maal in het Palels voor Volksvlijt te Amster dam, overal met volle tuinen of zalen. De heer J. Van't Hooft, klerk-telegrafist by de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, wordt met 1 September verplaatst van Leiden naar Emmerik. Voor het examen Fransch (L. O.) zijn geslaagd de dames A. M. Hotk en M. M. J. Epbraïm, beiden van Leiden. De bestemming voor detacheering by de Kweekschool voor Zeevaart alhier op 1 Sept. a. s. van den aan boord van Hr. Ms. wacht schip te Amsterdam dienenden sergeant-gtuur* man J. Van Westenbrugge is ingetrokken. Een beslissing van het Haagsche ge meentebestuur ter zake der verlenging van de concessie der Ned. Bell-Telephoonmaatschappy, aldaar, die met 1 Juli 1900 afloopt, kan spoedig te gemoet gezien worden. Het voornemen bestaat by eventueela ver lenging der concessie een nieuw Centraal- Bureel in te richten in het centrum der stad, geheel berekend op de te verwachten uitbrei ding van het verkeer. De plannen moeten reeds ontworpon zyo, maar een dergelyko inrichting zal ook indien daartoe spoedig worut besloten zeer geruimen tyd vorderen. De byeenroeplng der Earner tegen Woens dag 6 September is door den voorzitter inge trokken. Gouverneur-Generaal W. Rooseboom heeft gistermiddag van Amsterdam uit met zyn echtgenoote en schoonmoeder de reis naar Indié aanvaard. Z. Exc. verliet met den trein, die te 4.25 van het station Weesperpoort naar Keulen vertrekt, de hoofdstad, om de volgende week te Genua aan boord van den stoomer „Koningin-Ragontea" te gaan. Aan het station waren tegenwoordig de minister van koloriön Cremer en zyn ambt genoot van oorlog Eland, generaal Van Houtum, commandant der stelling van Amsterdam, benevens verschillende hoofdofficieren, aldaar in garnizoen, en een aantal officieren, werk zaam op het bureel van den stellingscomman dant Ook mr. W. J. Geertsema, lid der Tvreede Kamer, kwam den vertrekkenden Gouverneur-Generaal op het perron oog de hand drukken. Mevrouw J. Kuyper Schaay, de echt genoote van prof. dr. A. Kuyper, is na een kort stondige ongesteldheid te Interlaken overleden. Haar man was by haar. Hare Majesteit de Koningin-Moeder en de Vorsteiyke familie van Albany zyn gister middag te 5 uren naar Het Loo teruggekeerd, aan het Staatsspoorwegstation fca 's Graven- hage uitgdeii door dezelfde autoriteiten, die tot ontvangst aanwezig waren, terwyi weder een talryke menigte in den omtrek van het station had post gevat. Het Bureau voor den Industriëelen Eigen dom te 's-Gravenhage zal op Donderdag 31 Augustus a.s. voor het publiek gesloten zyn. Men meldt uit De Bilt: De miliciens dezer lichting A. L. Lagerwey, E. Harskamp en D. Kuus zyn opgeroepen om zich op 1 Sept. a s. by hun corps resp. te Leiden en Amersfoort aan te melden, ten einde ia wtrko- ïyken dienst te treden. De „Sts.-Ct." No. 200 bevat de gewyzigie statuten van de „Yereeniging tot stichting en instanchoudng van scholen met den Bybel te Waardtr". Naar de Tweede Kamer der Staten- Generaal zal verzonden worden het volgende request, dat by belanghebbenden ter taskening zal worden aangeboden en waarvan ontwerper is de heer Joh. Heemskerk, te Hazerswoude: „Geven met verschuldigden eerbied to ken nen Job. Heemskerk, Oud-landtouwer en Uitgever van „Ons Streven," te Hazerswoude, en anderen, ingezetenen der gemeente Leiden, en verder Landbouwers, Veehouders en Han delaars uit andere gemeenten, belanghebbenden by den koop en verkoop van vee op de Leidsche veemarkt, en de daarop betrekking hebbende verordeningen en bepalingen; dat zy ernstige bedenkingen hebben en zich zeer bezwaard gevoelen wegens de te ver gedreven Overheidsbemoeiing van den Ge meenteraad te Leiden (in casu het Dageiyksch Bestuur) in zake de toepassing van de veror dening op de Vee- on YleeschkeuriDg, waardoor Landbouwers en Veehouders telkens weder- rechteiyk in hun eigendom worden bedreigd, en door welke maatregelen, daarby in toe passing gebracht, groote geldsommen worden verslonden, welke door de ingezet&nn in steeds stygender gemeentelasten moeten wor den opgebracht; dat dit ten gevolgo hoeft, dat hierdoor Landbouwers en Veehouders onberekenbare schade ïyden, en de ingezetenen der gemeente Leiden zuchten onder den belastingdruk, welke op velerlei wyze ook in den vorm van Straat belasting op staanplaatsen voor rytuigen ty uitspanningen, trottoirs, bordessen, stoepen, enz. tot buitensporige hoogte wordt toegepast; van oordeel, dat eenerzyds de autonomio der gemeenten ongerept moet gehandhaafd, maar anderzyds ook de buiten hare grenzen tredende Overheidsbemoeiing moet worden beperkt; overwegende, dat in de toepassing van de verordening op de Vee- en Vleeschkeuring, door Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden, en de daaruit spruitende ^ver- matige belastingdruk voor de ingezetenen, termen van te ver gecreven Overheidsbe moeiing aanwezig zyn; Redenen, waarom Supplianten meenen zich tot U HoogMogenden te moeten wendeB, met het dringend verzoek, det het U HoogMogen den behage moge, al die maatregelen te nemen, waardoor met in-acht-neming van de autonomie van den gemeenteraad alle willekeur In Over heidsbemoeiing worde gebreideld." Van 19-25 Augustus zyn voor het Notariëel Staatsexamen geslaagd voor bet eerste gedeelte de beeren: H. C. A.Vermeu len te Breda, E. Posthuma te Gorredyk, L. H. A. Verpalen te Leur, A. Tb. O. H. Van Liotergen te Oosterhout; voor het tweede gedeelte de beeren: J. F. W. J. Van der Heyden te Arnhem, mr. C. Da Ranitz te Arnhem, A. W. Da Lauw te Apeldoorn, D. C. A. Co3t.-rman Boodt te 's-Gravenhage, mr. H. A. Beusekom te Amsterdam en G. C. Terlaak te 's-Gravenhage. Tot tydeiyk leeraar in de wiskunde aan de gemeentelyke H. B S met 5-jarigen cursus te Amersfoort is benoemd de heer A. G. Van Os, 1ste luitenant dtr artillerie van het O.-I. leger, met verlof te 's-Gravenhage. Op voorstel van prof. Noordtzy, van Kamp n, is door de Generale Synode der Geref. Kerken in Nederland besloten, by H. M. de Koningin verlof te vragen voor een audiëntie van een deputatie der Synode, ten einde H. M. de Koningin een acres aan te bieden, waarin verzocht wordt het met Haar Rrgeering daarheen te leiden, dat opgekomen worde tegen de roepende volkszonden, en voorts om de wenschelykbeid uit te spreken om de doodstraf weder in te voeren. De ,N. R. C." verneemt, dat aan de Koningin by Haar bezoek aan Rotterdam waarschjjniyk in de Oranjeboomstraat, voor de Wilhelminakerk, zal aangeboden worden bet herinneringsalbum, bevattende de photo's van de banieren, enz. der vereenigingen, die H. M. hulde brachten by Haar jongste bezook. De besturen dezer vereenigingen zouden te voren in het Beursgebouw byèenkomen en van daar gezameniyk naar de Oranjeboom- straat optrekken. De welbekende en veelgeroemde Amster- damscho stads horloge- en toren-uurwerk fabrikant Addlck8 hoopt den 7den October zyn 80aten verjaardag te vieren. Uit-verschillende deelen des lands hoeft zich een commissi* gevormd om den heer Addicks een biyk van hulde en waardeering van zyn werken te geven. Onder de leden van het eere-comité komen de namen voor van dr. P. J. H. Cuy- pers, te Roermond, dr. P. J. Kaiser, te Leiden, en 23 anderen; de commissie voor bet huldebiyk telt 41 leden met K. H. Kolkmeyer, president d.r Chr. Huygens-Vereeniging. Het voornemen bestaat om den heer Addicks o. a. zyn portret door Krabbé geschilderd aan te bieden. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben, ambtshalve uitspraak doende, de be slissing van den Raad der gemeente Epe, voor zooveel betreft de toelating van don heer H. W. Mentick JAz. als lid van den Raad, vernietigd, op grond, dat de opgave van candidaten, waarop do heer Mentink voorkwam, niet, gelQk art. 52 der kieswet voorschryft, persooniyk door een of meer der personen, die baar hebben onder teekend, ingeleverd is, maar met begeleidend scbryven van een der onderteekenaron per post aan den burgemeester toegezonden werd. - Door het Amsterdamsche Comité voor Zuid-Afrika zyn de volgende telegrammen verzonden: lo. „Staatspresident Steyn, Bloemfontein. Groote vergadering te Amsterdam betuigt sympathie met samengaan van Oranje- Vrystaters en Transvalers. Am8terdamsch Comité Zuid Afrika". 2o. „Staatspresident Krüger, Pretoria. Groote vergadering te Amsterdam wenscht U iu de moellyke omatancigheden CodB be6ten zegen. Amsterdamsch Comité Zuid Afrika". By mr. Verkouteren, lid van het Comité voor de Transvaal meeting te Amsterdam, is van iemand, die onbekend wenscht te biy ven, f 200 ingekomen met de bedoeling daarvan de telegramkosten voor het verspreiden der motie te bestryden. Overeenkomstig den by de gift uitgedrukten wensch is de motie ge seind aan den consul-goneraal van den Oranje- Vrystaat te 's-Gravenhage en aan den consul- generaal der Z.-A. Republiek te Brussel. Aan den consul-generaal der Z.-A. Republiek te Londen werd een vertaal J uittreksel der motie gettlegrapheerd, evenals aan president Krug6r van Transvaal en president Steyn van den Oranje Vrijstaat. Voorts werd een volledige vertaling van de motie met een bericht om trent de vergadering geseind aan Reuter'e Office te Londen. Het stoomschip „Admiral", van Oost- Afrika naar Vlissingen en Hamburg, arriveerde 24 Aug. te Mars.ille; do „Bogor", van Rot terdam naar Java, vertrok 25 Aug. van Aden; de „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Aug. te Padang; de „Statendam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 25 Aug. Wight; de „Telamon", van Am8teriam naar Java, arriveerde 24 Aug. te Liverpool; de „Oengaran", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 24 Aug. van Marseille; de „Spaarndam" arriveerde 24 Aug. van Nieuw-York te Rotterdam. Alkemade. Wegens ongoschlkt-bevinding ▼oor den cienst der nationale militie, uithoofde van gebreken, van den voor de lichting 1899 dezer gemeente by het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage ingeiyfden loteling (No. 26) P. G. Grandadam, te Roelofarends- veen, zal nu tegen 25 September a. s. ter iniyving worden opgeroepen (No. 27) A. Spaargaren, te Kaag. Bodegraven. Het grootsche bouwplan van den architect Eshuys, te 's-Gravenhage, om in Bodegraven nieuwe bebouwde straten en een ruim marktplein aan de zuidzyde van het dorp aan te leggen, heeft veel kans in duigen te vallen. Genoemde architect toch heeft als voorwaarde aan het uitvoeren zyner bouwplannen gesteld, dat de gemeente zal zorgen voor de bestrating der hoofdwegen, rioleering en verlichting. In ruil daarvoor biedt by de gemeente kosteloos oen ruim marktplein aan. Spoedig zal in den gemeente raad een beslissing hierover vallen. Algemeen is hier het gevorlen, dat de gemeente op deze voorwaarde van het aanbod geen gebruik zal maken. Een zldzaara voorkomende roden van schoolverzuim is zeker wel de volgende. Dezer dagen was een leerling op een der scholen alhier afwezig, omdathet paard van vader gestorven was. Banvoutswnarder. De heer W. Van Doorn, wethouder dez r gemeente, heeft wegens hoogen letftyd zyn ontslag genomen. Leiderdorp. De burgemeester dezer ge meente maakt bekend, dat het kohier van de belasting op bedryfs- en andere inkomst-n No.2, over het dienstjaar 1899/1900, invorder baar verklaard op den 21sten Augustus 1899, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belasting schuldige verplicht is ztfn aanslag, op den by de wet bepaalden voet, te voldoen. Lisse. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de openb. lagere school alhier zyn geplaatst de dames E. Rynveld, te Lisse, J. Hooksema, te Haarlem, en A. Timmer, te Haarlemmermeer, Hillogom. Op Dinsdag 29 Augustus a. s. zal de Vereeniging „Voorwaarts", by gelegen heid van de k< rmis, een uitvoering geven in het lokaal van het café „Flora", alhier. Er zal worden opgevoerd „Liefde en Wraak", drama in vyf bedryven. De voorstelling zal door verschillende voordrachten worden afge wisseld. Katwyk. De afdeeling Katwyk-aan Zee heeft zich van het ChristelUk Werklieden verbond „Patrimonium" afgescheiden en zal voortaan een op zichzelf staande vereeniging vormen. Noordwylccrhout. Onder de onhoudbare toestanden, hetzy op natuuriyke wyze ont staan dan Wel kunstmatig aangekweekt, die sinds eeuwen de wereld in gestadige beroering hebben gehouden, dit waarschyniyk nog lang zullen biy ven doen, trots alle mogelyke Haag sche of on-Haagsche Vredesconferenties, en alzo* de vestigiDg van bet duizendjarig vrede- ryk der illusionisten ongetwyfeld nog gerui men tyd zal worden vertraagd bekleeden de Noordwykerhoutsche een eerste plaats. Naar het ontstaan zou men hen kunnen splitsen in twee groote afdeelingen, namelyk natuurlijke en kunstmatige of onnatuurlijke terwyi men ze ook op andere wyze zou kun nen groepeeren, en wel in officiëele en niet- officiëele. Het beboaft geen betoog, dat de bei Je groepet ringen niet het minste verband houden. Ons houdende aan de laatste indeeling en meer speciaal wenschende te behandelen de officiéél onhoudbare toestanden, zal het den oplettenden lezer duideiyk en klaar worden, dat daaronder zich bevinJen natuuriyke zoowel als onnatuuriyke en dat onze theorieën hier omtrent niet op hypothesen zyn gegrond. Dat begint warempel op een verhandeling to gelyken. Maar wezeniyk, dat is te gek. 18) De twee broeders dachten reeds niet meer aan hem: de vreeseiyke woorden levend be graven weerklonken nog als een doodsklok in hun ooren. Een geruime poos bleven zy op dezelfde plek staan, zonder een woord te kunnen spreken. Jean ontwaakte hot eerst uit zyn verdoo- ving en ging opnieuw aan de deur der herders- inning kloppen. Maar dit had geen ander fwerksel dan dat het geblaf der honden derom gaande gemaakt werd. pWat wilt ge dan, myn-iroeder?" vroeg ttbctor, weer by zyn zinnen komende. „Wat verwacht ge nog van dien dommen jongen?" „Ik wil, dat hy zich nader verklare, myn- heor; hot is onmogeiyk, dat alles zich zoo heeft toegedragen, als hy zegt." „Wel, waartoe zou het dienen nog verder te vragen? Hebt gy niet gehoord, Jean, dat onze ongelukkige zuster met den trouwen Marcus ia omgekomen? Zy is gestorven ten gevolge van onze onvoorzichtigheid en onzen hoogmoed, om ons, haar broeders, die haar moesten beminnen en beschermen. Wy zyn on rechtvaardig en wreed jegens Valérie geweest, broeder Jean; God kastydt ons dan ook; Hy straft ons in ons lichaam, in ona geluk, in odzq dierbaarste betrekkingen; Hy heoft ons zoo ellendig doen worden, dat onze dienaren ons miskenneD, ons verstooten, en dat wy zelfs in den stal onzer schapen geen onder komen kunnen vinden." Snikken beletten hem verder te spreken. „Mynheor De Castilhac," sprak de jongste, „wat zullen wy doen? Wy kunnen niet op de heide overnachten, en die kleine hardnek kige snaak zal er nimmer toe overgaan ons open te doen. Wy moeten noodzakeiyk ergens een onderkomen zoeken; ik herinner mij, straks, daarboven op het duin, aanzienlyke gebouwen te hebben opgemerkt, naar den kant van de Risinière, op de grens uwer be zittingen. Die gebouwen bestonden nog niet, toen wy het land verlieten, en hun belang- rykheid bewyst, dat zy aan een edelman toe- bohooreD, die zich eerst kortelings in deze streken gevestigd heeft. Laten wy w voor dezen nacht gastvryheid gaan vragen; ik twyfel niet, of onze naam en bet verhaal van onze ongelukken zullen er ons met opon armen doen ontvangen. „Goed", antwoordde Hector met een doodsche onverschilligheid, „laten wy gaan waarheen gy wilt, broeder: de heide, of een kasteel, of een stal, wat komt het er thans op aan?" En zy begaven zich met langzame schreden in de richting der huizingen, waar zy een onderkomen voor den nacht hoopten do vindeD. IV. Gastvrijheid. Do tweo broeders bespeurden weldra, dat zy onder hun voeten eon van die houten wegen hadden aangetrofieD, die destyds in de Landes gebruikeiyk waren, en waarvan men in eenige afgelegen gedeelten van dit depar tement Dog sporen zou kunnen vinden. Stam men van pynboomen, ruw afgezaagd en naast en achter elkander gelegd, vormden een soort van weg, waarover de karren konden ryden, zonder vreos in het zand of de modderpoelen weg to zinken. Terecht oordeelende, dat deze verkeersweg naar de gezochte woning moest leiden, volgden de Castilhacs hem zonder aarzeling. Eeüige lichteD, welke zy door do hoornen zagen schyneD, bevestigden hen in die meening. Weldra konden zy zelfs, dank zy de maan, die juist opkwam, de gebouwen bemerken, en zy stonden, door verbazing ge troffen, stil. Op deze plaats vond men eertyds slechts drie of vier hutten van harszoekers; het ge hucht, dat deze uitmaakten, was het ellendigste, het armste van de streek. Op hun plaats verhieven zich thans fraaie en indrukwek kende gebouwen, die een aanzienlyke ruimte beploegen. De blik viel het eerst op een groot steenen gebouw, van een eenvoudige en te ge- ïyk edele bouworde. Het had twee uitgebouwde vleugels, die de schuren en stallen schenen te bevatten, en do paarden van den heer des huizes waren zeker beter gehuisvest dan de rykste boeren uft den omtrek. Tusschen die drie gebouwen strekte zich een fraai binnen plein uit, door een sieriyk yzeren hek afge sloten. Buiten die omheinde ruimte zag men verscheidene ar.dere gebouwen, bestemd voor de kudden en de menschen, die op zoo'n aan- zieolyk landgoed noodig zyn. Ondanks het gevorderde uur droeg dat alles een karakter van leven en beweging, dat scherp afstak by de doodsche stilte on een zaamheid der omringende woestenyen. De meeste vensters van het hoofdgebouw waren verlicht; een gedruiscb, dat door duizend ver schillende geluiden werd veroorzaakt, verried de bewoging en de nyverheid in al de deelon dezer onmetelyke huizing. Het waren geluiden van klokken of schellen, geblaf van bondeD, gehinnik van paarden, geblaat van schapen, waarboven men by tusschenpoozon mensche- lyke étemmen uit hoorde. Deze plek ademde overvloed en vrede, waar overal in den omtrek slechts treurigheid, armoede en ellende heerschten. Hector Do Castilhac wierp een verstrooiden blik op al die wonderen, maar Jean, meer vatbaar voor uitwendige indrukken, kon zyn verwondering Diet bedwingeD. „Wel, mynheer De Castilhac," riep hy, „hebt gy wel ooit gedacht zoo iets in de Risinière') te zien? 't Is om hot hoofd by te verliezen I Vier jaar geleden vond men daar slechts zand en struiken. Maar wie is dan de toovenaar, dio in zoo korten tyd zich die prachtige woning beeft kunnen bouwen? Hy moet een verdrag met den duivel hebben gesloten of even ryk zyn als een koning. Ik zoek tevergeefs onder de edelen van dit gewest, tenzy het do hertog De Beaufort, gouverneur van Beam is, of wel „Och," viel Hector ongeduldig in de rede, „wat gaan ons de naam en de stand van Harsstrcelc, onzen nieuwen buurman aan? Laten wy maar wenschen, dat by medelijdend en gastvry moge wezen, broeder Jean; dat moet ons voor het oogenblik het meest bezighouden." En zy richtten hun schreden naar het hek, om te 8chellon. Men hasstto zich niet te komen opendoen; ongetwyfeld, in dezs afgelegen landstreek en op dit gevorderd uur, rekende men Diet meer op bezoek. Torwyi de twee broeders zwygend stonden te wachteD, zigon zy een man, in eon van die wollen kapmantels gehuld, welke onder de herders gebruikeiyk zyn, uit een bygebouw komen en de binnenplaats over steken. Jean De Castilhac riep hem. „Hé, vriend," vroeg hij in de taal des lands, „hoe heet de beer van dit kasteel?" De aldus toegesproken persoon stond stil, maar antwoordde in het eerst niet, en by scheen pogiDgen te doen om in de duisternis de gelaatstrekkon der vreemdelingen te onder» scheiden. Jean herhaalde zyn vraag. „De heer De la Bro'tière," antwoordde de man met den mantel eindeiyk, in zichtbare verlegenheid. „La Brottióro? Wel, dat is de eerstomaal, dat ik dion naam hoor uitsproken; ik ken toch alle adeliyke familiên der provincie. Ea het landgoed zelf, hoe heet dat?" „Nieuw-Caetilhac l" Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1