N°. 12117 Vrijdag 25 Augustus. A0. 1899 Dit noiiuiicr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 24 Augustus. Penilleton. In het duin bedolven. 'PRIJS DEZER CQTXRAMT» Voor Leiden per 8 maanden. a Franco per poet4 f Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. 0.05. <£?eze fëourant wordt dagelijks, mei uitzondering raa JTofi- cjj feestdagen, uitgegeven PRIJS DER ADVEETEJmËIft Van 1-0 rogeb 1.05. lodore regol meer 0.17J. Grootero letters naar plaatsruimte -s Voor hefc incasseeren bui ton do stad wordt 0.06 berekend. Eerste Blad. Op de Algemeens Begraafplaats te *8 Gravenhago had gisterochtend de teraarde bestelling plaats van het stoff=iyfc overschot van mr. W. F. baron Van Herzeele, kamer heer i. b. d. van H. M. de Koningin. Zeer veel bloemstukken en kransen werden boven de groeve gelegd, toen de kist in het familiegraf was nedergelaten in tegenwoordig heid van een breede schare, grootendeels gevormd uit leden van Harer Maj-steits Hof houding tn heeren uit de kringen der aris tocratie. De plechtigheid w.rd ook bijgewoond door de gezanten van Ruslan 1 en Spanje by ons Hof, ridder De Struvo en den heer De Baguer, benevens door onzen gezant te Kon- etantinopel, jbr. Van der Staal van Piershil, die te 's Gravenhage met verlof vertoeft Een der familiebetrekkingen bedankte met een eenvoudig woord voor de betoonde deel noming. Het zevende congres van den Nederland schen Bond „Maatschappelijk Belang" werd gistermorgen te Deventer coor den waarnemend vooizitter, dbn heer G. J. Hooyer, uit Arnhem, geopend. Tegenwoordig waren afgevaardigden uit Utrecht, Delft, Deventer, 's-Gravenhage, Arnhem en Leeuwarden. De burgemeester woonde met 2 wethouders de bijeenkomst by. Mr. A. D. Van Assendelft do Coningh, van Leiderdorp, betoogde het nut van aanvulling van het ontwerp-Bot^rwet. De volgence wyzi- gingen acht by o. a. gewenscht: v De omschrijving van „boter'' in art.-1-dient te veroorloven, dat böter^-fcehalve melkstoffen, zout en kleurstof, ook water én eenig boor- zuur mag bevatten. Waar het geoorloofd tiyft loter on margarine In hetzelfde lokaal, zy het dan ook in een afzonderlyke afdeeling, te verkoopen, is het niet Lillyk to verbiedeD, dat deze producten te gelyk door één vervoermiddel of één persoon rondgebracht worden. De verplichte openbaarmaking van bet von nis in de dagbladen by veroor-Jeelingen tot toeten boven f 25 behoort te vtrvallen. Deze openbaarmaking moet of in ieder geval ge schieden, óf, wat beter is, alleen in gevallen van opzetteiyk en ernstig bedrog ter beoor deeling van den rechter. Dit laatste strookt het meest met de ten onzent geldende rechts beginselen. Het hoofdbestuur, de verschillende afge vaardigden, zoomede het bestuur en leden der Deventer Handelsvereenigiog, waron Dins dagavond door het Gemeentebestuur ten raad- huize ontvangen en door den burgemeester in e n hsrtelyke toespraak welkom geheeten. By ontstentenis van den voorzitter bedankte de waarnemende voorz., de beer G. J. Hooyer, uit Arnhem, voor de officiöele ontvangst, caar.y verklarende, dat de Bond het op hoo- gen pry's stelde, dat het Gemeentebestuur eener handelsstad als Deventer sympathie De-toonde met het doel en streven ven oen Bond. Daarna werd de eerewyn aangeboden. Er was concert in de Buiten-Sociëteit, aan- golodtn door de „Deventer Handelsvereeni- ging". By het onderwijs aan de Polytechnische School te Delft zyn benoemd tot assistent in de bouwkunle de heer L. Couvóe, architect, en tot assistent in de mijnbouwkunde de heer S. J. Vermaas, ingenieur, beiden aldaar. In den gemeenteraad van Amsterdam kwam gisteren aan de orde een voordracht van B. en Ws. tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van bydragen ter tegemoetkoming in de kosten van de Gemeentelyke Universiteit en tot wyziging van de Verordening tot regeling van genoemde instelling. [De wyziging strekt om in den vervolge studenten tot de liboratoria toe te laten, zonder dat ze college loopen, tegen 50 per half jaar, en f 30 voor hen, die reeds f 800 collegegeld betaalden.] Den heer Pouw bevreemdde het, dat de secretaris van curatoren belast is met het invorderen der college-gelden; hy begreep daarvan het motief niet, aangezien aan de Rijksuniversiteiten de betaling moet geschieden by de betaalmeesters Bovenwin gelooft spr., dat de college-gelden beter binnen zouden komen al6 de betaling direct aan den gemeente ontvanger moest geschieden en do betalingen tussihyntyds geschiedden by den pedel. Zou het, vroeg spr., geen overweging voroienen de ontvangst op te dragen aan den gemeente ontvanger? De Voorzitter zeide, dat men onmogeiyk in Amsterdam alles te ontvangen kan opdragen aan den ontvanger. Vandaar, dat sommige personen aldaar optreden als sub-ontvanger, daartoe behoort in dit guval de.secrttaris..tan curatoren. De heer PoifVv, vroeger zelf secre taris van curatoren, klaagde niet over die taak, de tegenwoordige secretaris ook niet. Maatregelen tegen ontduiking zyn zooveel mogtlyk genomen. Spr. gaf dus in overwe ging de zaken te laten zooals zy zyn. De heer Fouw zeide vroeger nooit te hebben geklaagd, omdat het dan allicht den scbyn zou gegeven hebben, alsof hy zich van de taak ontlast wilde zien. Thans echter meende spr. de zaak officieel t&r sprake te moeten brengen. De verordening werd daarna goedgekeurd. Benoemd werden: tot leeraar in de wis en werktuigkunde by het middelbaar onderwys, in het byzonder om werkzaam te zyn aan de tweede Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus voor jongens, de heer W. Tb. Lindner, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool en aan het Gymnasium te Gouda; tot leeraar in de wiskunde en het boekhouden by bet middelbaar onderwys, in het byzonder om werkzaam te zyn aan de 3de Hoogere Burger school met 3 jarigen cursus voor jongens en de beide Hoogere Burgerscholen m6t 5 jarigen cursus voor jongens, do heer J. Hempenius, leeraar aan de 1ste Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus voor jongens te Am sterdam; tot idem in het schoonschryven P. H. Van Gestel, te Amsterdam; tot on-'cr wijzers by het lager onderwys de heeren G W. De Boer, te Sloten; K J. Rismens, te Duivencrecht; H. Hel;t, te 's-Gravenhage; H. Burgers, te Haarlemmermeer; J. H. Van Waveren, te Hillegom; F. G. Schuringa, te Groningen, en G. Bollebakker, te Utrecht. Dr. Standoff, die Bulgarije ter Vredes- conf rentie vertegenwoordigd heeft en nog steeds te 's-Gravcnhage vertoefde, is gisteren per Staatsspoor naar zyn land teruggekeerd. De 2de luit. H. J. Offerhaus, van h.t 5de rog. inf. te Amersfoort, wordt 28 dezer gede tacheerd in het schietkamp by de Harskamp. Tot het houden der yeld-oefecingen op groote schaal van de 1ste Jivisie infanterie van 1 tot 5 September in Gelderland uit geschreven, zullen de batteryen veld-artillerie reeds 30 Augustus Den Haag verlaten. Da tot deelneming aan de manoeuvres aangewezen 4 oataljons yan het regiment grenadiers en jagers zullen nog by de Koniüginno parade op 31 Augustus tegen woordig zyn en don volgenden ochtend vroeg tijdig per Staatsspoor naar hun kampement vertrekken. Voor de garnizoens- en wachtdiensten blyft te 's Gravenhage het 3de bataljon grenadiers, welk troepengetal aaDgevuld zal worden met detachementen van het 5de en 8ste regiment infanterie uit Utrecht en van het 3de regiment uit Bergen-op-Zoom. In een buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders io de naamlooze vennootschap „Grand Hotel Garni", te Scheve- ningen, werd op voorstel van het bestuur besloten tot vergrooting van het hotel, door het optouwen van een verdieping, waardoor ongeveer 90 kamers meer tyeschikbaar zullen zyn. Deze verbouwing zal ihiterlyk 15 April 1900 gereed mo.ten zyn. In verband hiermede werd besloten het aandeelen kapitaal met f 200,000 te vergrooten, en daarvan voorloopig f 150,000 uit te geven. Gisteren herdacht de Zeereerw. heer G. C. Van Schaik, pastoor van de oud katholieke gemeente te Hilversum, den dag, waarop by vóór vyf en twintig jaar de priesterwijding ontving. Die wyding werd hem toegediend door mgr. H. Heykamp, bisschop van Deventer, in de kerk van de H. Laurentius en Maria Magdalena aan den Oppert te Rotterdam. Talryke bewyzen van belangstelling kwamen van alle kanten in. Namens zyn gemeente werd hem een souvenir aan dezen dag aan geboden. Op de aanbeveling voor tydelyk leeraar in de wiskunde aan de H. B.-school te Amers foort zyn geplaatst de heeren A. G. Van Os, te 's-Gravenhage; G. C. Van der Want Jr., te Gouda. Mann is bezig met het componeeren van een pantomime, waarvan de inhoud is aange geven door mevr. Snyder van Wissenkerke. De aartshertogin Stéphanie van Oostenryk wordt eerst hedenavond in Den Haag ver wacht, komende van Schwalbach. De minister van marine brengt ter alge- meene kennis, dat, blykens ontvangen bericht van den directeur en commandant der marine co Willemsoord, tusschen 15 en 17 Augustus jl in de Njordzee twee reddingbo.ien, af komstig van Hr. Ms. schoener „Argus", zyn verloren geraakt. Het vinden van deze voorwerpen behoeft derhalve geen aanleiding tot ongerustheid te ge*en. (Sls.-Ct.) Dr. H. H. Kuyp-r, te Leeuwarden, die, zoo wy onlangs meldden, is benoemd tot hoog leeraar aan de Vrye Universiteit te Amsterdam, heeft thans bericht gezonden, dat by deze benoeming aangenomen heeft. Aan b6t Staatsexamen tot toelating aan de universit it namen van 21 tot 23 Augustus deel 9 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten 2 candidaten: de heeren J. R Pot en A. Sebimmelpenninck van der Oye, terwijl de heer J. H. Binnemes het diploma B verwierf. Voor de faculteiten geneeskunde, enz. 5 candidaten geëxamineerd. Toegelaten mej. A. H. L. Jtfrüng. Gedurende den loop van het examen trokken zich 2 candidaten terug. Na veortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog ge slaagd de heer C. Hom'roek voor dipl. A. Ingevolge Kon. besluit zal Hr. Ms. fregat „Atjeh" m-.t 30 Augustus a. s. to Willems oord worden uit dienst gesteld. By gemeld besluit is de kapitein ter zee L. J. K. A. Jeekd, met den datum van uit- dienststelling, eervol van het bevel over aien bodem ontslagen. Hr. Ms. instructieschepen „Pollux" en „Castor", respectievelijk onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. S. R. Wolterbeek en den luitenant ter zee der 1ste klasse W. Th. Van Vlotan, zyn 22 dezer van den oefeningstocht ter reede Tessel teruggekeerd. Het stoomschip „Koningin-Regentes", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 23 Aug. Ouessant; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Aug. van Suez; de „Spaaradam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 23 Aug. Bevozler; de „Buüdesrath" srrivserde 22 "'Aug.- van Hamburg en Antwerpe» te Mombassa; de „General", van Hamburg *n Antwerpen naar Oost-Afrika, passeerde 22 Aug. OuèVsant; de „SoendaY, van Batavia Mar Amsterdam, pas seerde 23 Aug. Kaap Bon. Boskoop. Het herkoxen Raadslid, de heer P. A. Ottolander, had zyn mandaat in handen van de kiezers gesteld wegens voortdurend verschil tusschen hem en dep voorster, waar- by hy in den Raad geen steun tonfl. Haarlemmermeer. Uitslag der door het gemeentebestuur alhier gehouden aanbo- besteding van: lste perceel: de levering van grind voor de dorpswegen te Hoofddorp en Nieuw-Vennep A. Den Breejen, te Haarlemmermeer, f 288. J. Van den Heuvel, te Haarlemmermeer, ƒ295. 2de perceel: de levering van biggelzand by de scholen A. Den Breejen, te Haarlemmer meer, f 209.80, J. Van den Heuvel, te Haar lemmermeer, ƒ211.20. Gegund aan den laagsten inschryver. Den 22sten dezer had alhier een treurig ongeval plaats. De landbouwer P. A. Omtzigt, wonende te Nieuw-Venn-p, beeft, uuur <.-.u met een scheermes den hals af te snyden, een eindo aan zyn leven gemaakt. Wat hem tot deze wanbopige daad heelt bewogen, is nog niet bekend. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. heelt by zich door verdrinking van het leven willen terooven, doch werd daarvan nog bytyds teruggehouden. Hy laat een weduwe met vier jeug'.ige kinderen na. Noordv/yk. By het gisteren in „Cafó Flora" gehouden biljart concours werden de prijzen behaald als volgt: Prys (een gouden hoi loge), de heer E. Bakker; premie (een nikkelen horloge), de heer P. Th. Rietmeyer. Voorschoten. Maandag 28 Aug. a. e. zil alhier een Raadsvergadering worden gebou en, waarin de volgende punten zullen worden behandeld: a. Ingekomen stukken, b. Voor- loopige vaststelling gemeente-rekening, c. Aan bieding gememta-begrooting. d. Credietaan- vrage w. teron erzoek. Zegwaard. Door Burg. en Weths. is ter openbare kennis gebracht, dat de lyst, bevat tende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering in aanmerking komen en geacht worden daarin te kunnen voorzien, heden is aangeplakt; dat die lys- van heden tot en met den 4den September a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nodergelegd, en dat de bezwaren tegen die lyst schriftelijk aan hen kunnen worden ingediend van den 5den tot en met den 18 len September daaraanvol gende, alsmede, dat de begrooting der plaat8eiyke inkomsten en uitgaven voor het volgend dienstjaar op heden den Raad is aangeboden, geiurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente is nedergelegd en aldaar tegen betaling der kosten ia afschrift verkrijgbaar geetelJ is. Zoeterwoinlo. Door Kooman, gemeende veldwachter alhier, zyn gisteravond op heeter- daad betrapt en aangehouden twee kooplui uit Leiden, S. H. en R. A. K., die bezig waren aan een onbewoonde villa aan den Hoogen Rijndijk een ijzeren bloemenstandaard te ontvreemden. Vit de „SUatsconract.* Komnkl besluiten. Pensioen vorleend aan F. H. Van Duyl, gewezen werkmeester in het Rijksopvoedingsgesticht voor jongens Dabij Doe- tinchem, ƒ230 'sjaars, aan den eervol ontslagen opzichter van 's Rijks kustverlichting te Scheveningen, P. Van der Harst Mzn., met ingang van 1 Juli 1899, /"810 'sjaars, en aan den eervol ontslagen baas der schilders bij 's Rijks werf te Amsterdam, J. F. De Leeuw, met ingang van 1 Juli 1899, ƒ834 'sjaars. Vergunning verleend, aan jhr. C. H. A. Van der Wnck, gouverneur-generaal van Nederlandscli- Indië, tot het aannemen van het ordeteeken van ridder van de eerste klasse der orde van den Rooden Adelaar, hem door Zijne Majesteit don Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, ge schonken, en aan den adjudant onderofficier der infanterie hij het leger in Nederlandsch-lndië C. B. Wurzbach tot het aannemen van de berinneringsmedaille van wijlen Zijne Majesteit den Duitscben Keizer Wil helm I, 1797/1397, hem door Zijne Majesteit den Keizer van Duitschland, Koning van Pruisen, geschonken. Eervol ontslag verleend, wegens physieke onge schiktheid, aan den Oost Indischen ambtenaar met verlof H. Beer, laatstelijk ambtenaar van den burgerlijken dienst in Nederlandsch-lndië. met iögang van 1 December 1399. 14) „Onboscbaamdo!" riep by uit, „d-n maaltyd van een edelman als ik rooven? GU zult my rekenschap geven van die boleediging." Onbeschaamd zyt gy zelf, die een edelman van mpn slag zyn maai zoudt laten houden met een paar eieren en wat kaasl Ik ben tot uw boschikking - na het eten!" „Neen, op het oogenbhk! Maar gy zyt van'een oog beroofd." ,Dat, hetwelk my overblyft, ie goed; en gij, gy zyt van een arm beroofd." ,Die, welke my overblyft, kan myn degen -voeren. Val aan, mynheer 1" „Val zelf aanl" Zy kruisten bot staal, ondanks de smeek- beden der waardin. De eenoogige had het braadspit, het voorwerp van den stryd, niet laten vareo, hetgeen het belachelyke van het tooneel zou verhoogd hebben, als niet die twes potsierlyke gestalten zeiven voor het belachelyke gezorgd hadden. Het tooneel kon evenwel spoedig een meer droevige wending nemeD, zoozeer waren de twee tegenstanders op elkaar verbitterd; maar nauwolyksbevon den zy zich vlak tegenover elkander en hadden zy elkaar goed aangezien, of er vertoonde zich een zekers aarzeling in hun bewegingeD. Geen hunner dacht er over aan te vallen, en zy beschouwden elkander met een soort van verbazing en ontsteltenis. „Broeder Jean," zei eindelyk de eenarmige, „zyt gy het?" „Mynhoer De Ca9tilhacl" riep de éénoog uit. Liet een klaterend gedruisch vielen de degens op den grond; ook het braadspit zou in do asch gorold zyn, als de waardin het niet op hst juisto oogenblik in de vlucht bad opge- gropeu. Daarop omheisden de beide kamp vechters elkander onstuimig, tot groote ver bazing van de goede vrouw, die niet wist, wat zy van dien plotsslingen omkeer denken moest. Eindelyk lieten zy elkaar los en begonnen elkander opnieuw te bekyken. „Aldus, Jean," sprak Hector op verwytenden toon, „waart gy op het punt, uw degen op de borst van uw ouderen broeder te richten?" „Vergeef my, mynheer f" hernam Jean met dezelfde onderscheiding als vroeger jegens het hoofd der familie; „kon ik u herkenneD, nu de vyandeluke kogels u zoo toegetakeld hebben?" „Het komt my voor, Jean, dat de pieken en enterbyien van de Engelschen u niet min der mishandeld hebben. Maar komaan, het is het lot van den oorlog, dat wy beiden hebben ondervonden; laten wy daar niet meer over sprekenGy gaat zeker naar Castilhac?" „Ja, mynheer; de vermoeienis en de honger noodzaakten my deze herberg binnen te gaao, waar ik my slechts een paar oogenblikken dacht op ts houden." „Net als ik; dan kunnen wy samen reizen. Maar, broeder, hebt gy sedert ons vertrek geen tyding ontvangen van oDze arme zuster en ons kasteel?" „Niet do minste; ik ben voortdurend op zeo geweest of in laDden, die van alle verkeer met Frankryk waren buitengesloten. Gy, mynheer, zyt ongetwyfeld gelukkiger geweest, Dietwaar?" „Neen, myn broeder; ik weet evenmin als gy iets over Castilhac en ik verkoor in doode- lyken angst." „Welnu, myahesr, hier zoo dicht by Castil hac, - want wy zyn er slechts drie uren ongoveor van vorwyderd zal men ons zonder twyfel wel eenige (inlichtingen kunnen verschaffen. Inderdaad, ik was juist op het punt, dienaangaande onze waardin eenige vragen to doen, toen die dwazo twist tusschen ons onstond." Hy wendde zich tot de oude vrouw, die nog niet van haar verbazing bekomen was, on vroeg haar, of zy wel eens had hooren spreken over bet slot Castilhac en een adel- lyks jonkvrouw, die daar woonde. Na een oogenblik nagedacht ts hebben, bekende de waardin openhartig, dat zy dien naam van Castilhac thans voor de eerste maal hoorde, j Jean maakte een beweging van veront waardiging. „Zoo zyn zy nu allent" riep hy uit; j: „onderscheidene malen meende ik die avon turiers en zeeschuimers te overbluffen, door i.hun myn naam te noemeD, en zy waren - zoo onbeschaamd hom niet te kennenEigen- b iyk gezegd, waren die ruwe zeebonken echter - nog te verontschuldigen, want zy behoorden voor het meerendeei niet tot ons gewest; maar hier, op eenige schreden van het land, waar onze voorvaderen zooveel macht en vermaardheid verworven hebben I" „Broeder Jean," sprak Hector, een diepen zucht slakende, „ik zie, dat gy, evenals lk, niet altyd de oplettendheden en de waardeering, aan onzen raDg verschuldigd, gevonden bebt. Maar laten wy onzen tyd niet verspillen met hier onvolledige inlichtingen in te winnen, en ons lisver haasten een weinig voedsel te ge bruiken; daarna zullen wy ons weer op weg begeven, om nog vóór den nacht op Caetil- hac aan te komen. Laat ons intusschen hopeD, dat wy onzo zustor welvarend mogen vindeD, en dat do oude toren hot duin weerstand moge geboden hebben, geluk hy den tyd en zyn vyanden weerstaan heeft." „Gy hebt gelyk, mynheer, en als hy gedurende onze afwezigheid eenige schade geleden hoeft, dan zyn wy er eindelyk om ze te heretellen." „Ja, ja, zooals gy zegt, JeaD, wy zyn er, on gy hebt ongetwyfeld onze verbeterings plannen niet vergeten, boe onvoldoende zy my tbans ook voorkomen." Hy gaf de waardin bevel ben terstond op zyn kamer te bedienen, waar zy gemakkeiyker over hun familieaangelegenheden konden spreken dan in do gelagkamer. De oude haastte zich te gehoorzamen, zich met de overweging, dat haar maaltyd baar nu dubbel betaald word, er ovor troostende, dat zy van hun handelwyze niets begreep. Gedurende het avondmaal, dat met spoed verorberd werd, legden de twee broeders even wel een uiterste achterhoudendheid aan den dag omtrent hun voormalige iotgovallon. Men sprak wel over algemeeno feiten, bestormdo steden, geénterde scbopen, maar elk schoen te vreezen, den ander zyn eigenlyken tegen- woordigen toestand te onthullen. Eindelyk stond men van tafel op; Hector raapte in een hoek een klein pakje van den grond, dat al zyn bagage scheen uit te maken; Jean ver borg in de wyde plooien van zyn Turkscbe broek een leeren zak, die om zyn schouders gebangen had; daarna verlieten zy de herberg en sloegen oen zandigen weg in, die naar d» zee en de duinstreek leidde. Zy stapten flink door, on weldra bespeurden zy aan de zeldzaamheid van den plantengroei, aan de eentonigheid en de dorheid van h6t omringende landschap, dat zy de vruchtbare landouwen van Médoc gingen verlaten, om in ds fancies door te dringen. Het was donkor woor; do natuur kroeg een voorkomon van ruwheid, dat niet kon nalaten, oude herinne ringen in de ziel der reizigers op to wekken, het gesprek kwyndo dan ook by tusschonpooz'e'n. „Kyk, mynheer De Castilhac," zei eindelijk de jongste met een zekers barsche geestdrift; „ik heb in Azië en Afrika zeer schoons land streken gezien; maar niets schynt my prach tiger toe dan onzs arme heidevelden, hun stille wateren, hun zwarte pignada'e, hun schraal struikgewas, en ik betreur het, dat i ik niot meer myn beide oogen heb om ze op mjla gemak te beschouwen." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1