Nf lilH A°. 1899 4 f 1.10. 1.40. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 21 Augustus. ATJEH. P euilleton. In het duin bedolven. (Wordl vervolgd.) X5is5 -A^iiirnstus. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT; Voor Lelden per 8 maanden. Franco per poet Afzonderlijke Nommers 0.05.. PRIJS DER ADVEHTEHnËNl Van 1—0 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera lettere naar plaatsruimte Voor het incasseeron buiton de stad wordt f 0.05 berekend. De Commissie van Financiën heeft tegen c'e in haar handen gestelde staten van af- en overschrijving van hut R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis en van li6t R. K. Armbestuur, over dtn dienst 1898, geen bedenkingen en stelt een Raad derhalve voor tot goetkeuring /an die staten over te gaan. In da gemeenteraadsvergadering van 6 Juli jl. werd btsloten de beslissing op de adressen van J. A. Bary en van de firma Peek en Cloppenburg, houdende verzoek om ioestemming om ty de verbouwing respect, van de perce len Donkersteeg No. 13 en JBreostraat No. 76 de bfi de Verordening op het Boawen en Sloepen voorgeschreven maximum boogte te mogen overschrijden, aan te houlen en Burg. en Weths. uit te Doxigen alsnog een nader onderzoek te willen in- steil'n, in hoeverre termen zouden aanwezig zijn om aan a ressanten toe te staan, in afwijking van dm door de Verordening aange geven regel, hun perceelen evm hoog op te tr kken als de daaraan grenzende perceelen. Gevol gevende aan die uitnoodigiog is co r B en Ws. nogmaals een nauwkeurig on 'erzoek ingesteld. Ook dit vermocht even wel geen wijziging te brengen in hun over tuiging, dat in de bei.e onderhavige gevallen geen enkele grond aanwezig is om de van den Raad verlangde toestemming te verleenen. tr Ter voorziening In de betrekking van 'derden onderwijzer aan de openbare lagere school 4de klasse No. 2 is de volgende voordracht opgemaakt: lo. H. Teunissen Jr., oncerwfiztT aan een openbare school te Aalsmeer; 2o. J. Francken, thans nog onder wijzer aan een openbare schooi te Rijswijk, en 3o. P. Segaar, onderwijzer aan een open bare school te Naaldwijk. -De ter-aarde-bestejling van wylen den heer Adr. De Haas zal plaats hebben Dinsdag 22 Aug., des morgens tegen -tien uren, op de begraafplaats aan de voorm. Marepoort. Voor het examen Hoogduitsch (M. O akte A is toegelaten de heec C. De Best, van Katwyk-aan-Zee. Bfj het Staatsexamen tot toelating aan de •Universiteit zijn geslaagd voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz.: mej. P. C. Peek, mej. A. Hamster en de heer A. W. Groenman; voor de faculteiten der geneeskunde, enz. zes 'candidaten geëxamineerd, waarvan één zich terugtrok en de overigen werden afgewezen. Van de vorige groep i3 alsnog geslaagd F. A. Van Enge, voor beide ciploma's. Op het telegram, dat door de groote bijeenkomst, in de afgeloopen week in zake Zuid Afrika te Dor'recht gehouden, verzon Jen is aan den heer Steyn, Staat6presi ent van Iden Oranje-Vrijstaat, beeft dez* geantwoord met hot volgende telecram aan zijn vertegen woordiger: „Dr. Hendrik Muller, 's Gravenhage. Dank ingezeten'n van Dordrecht voor bun telegram. Verzeker hen van onze innige waar deering voor bun sympathie in de moeiiyk- he en, waarin Zuid-Afrika onverdiend verkeert, alsmede van ons voornemen om getrouw te blijven aan den vrele en den vrijheidsgeest, van onze voorouders geërfd. Staatspresident". Ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Aug. a. s. veree nigen zich de leden der vereeniging „Neder land en Oranje" te Berlijn, des avonds te 8 uren, in den „Kaiserhof" aan een gemeen schappelijk souper, onier voorzitt rscbap van mr. A. M. D. baron Sweerts do LanJas Wy borgh, tydelyk zaakgelastigde der Nederlanden te Berlijn. Nederlanders, tydelyk te Berly'n vertoevend, kunnen by dr. Kappeyne van de Coppello,* Brückenallee 6, introductie bekomen. De bddo Koningionen woonden gister ochtend de godsdienstoefening by In de Ned.- Htrv. k<rk te Apel.oom, onder gehoor van ds. C. Hattink. Het stoomschip „Cluden", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 19 Aug. Lizard; de „Koningin Wilhelmina", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 Aug. van Genua; de „Merapi", van Java naar Rotterdam, pas seerde 18 Aug. Gibraltar; ca „Oengaran", van Rotterdam naar Java, passeerde 19 Aug. Oitavos; de „König" arriveerde 19 Aug. van Mozambique te Delagoabaai; de „Koningin- Regentes", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Aug. te Southampton; de „Polyphemus", van Amsterdam naar Java, vertrok 18 Aug. van Liverpool; de „Rotter dam" vertrok 19 Aug. van Nieuw-York naar Rotterdam. Aarlandervecn. Een der voornaamste vee houders in deze gemeente is te Nieuwveen gearresteerd en naar de gevangenis te 's Graven hage overgebracht. Hy had tegen de buveloo van de politie in last gegevt-n tot vervoer van 45 runderen, ciie op de bouwhoeve van A. C. H. al Jaar in beslag genomen waren. De koeien zyn vervoerd naar een weide in Aarlanderveen. De burgemeester dezer gemeente heeft op last van den officier van justitie de vervoer.© beesten laten bewaken. Het geval verwekte hi.r natuurlek groot opzien. (N. R. C.) Het „N. v. d. D." ontving het volgende telegram uit Batavia: „Een patrouille uit Padang-Tidji doodde Ha'-ji Oemar en zyn schoonzoon. „Vetl geweren en ammunitie werden in beslag genomen." Het hier bedoelde hoofd behoorde tot de party van Panglima Polim en den pretendent- Sultan. Hy was een der lei Iers van het ver zet, dat alleen kan onderdrukt worden coor voortdurende waakzaamheid en snel optreden. De VII Moekims Peoir, waar het boven staande gebeurde, zullen door do voleln .iging van de trambaan (S.-gli—Padang-Ti iji) spoedig geheel gepacificeerd zyn, evengoed als do XII Moskims. Uit de „Staatscourant." Kou. besluiten. De kapitein B. A. Van Helden Tucker, van het 8ste reg. infanterie, op zijn aan vrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het peusioen bepaald op 1180 's jaars. De minister van oorlog verleent deze week geen audiontie. Geneenicraad vnn Alfen. Voorzitter de Burgomeester. Afwezig de heeren Los en De Bree. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en onvoranderd goedgekeurd. Geschiedt inededeeÜDg van: lo. EeDe missive van Ged. Staten tot goedkeuring van het Raadsbesluit tot het doeu van af-en over schrijvingen op de begrooting dienst 1899. 2o. Een besluit tot het gebruiken van de inkom sten en bezittingen van het Burgerlijk Wees- eu Armhuis. 3o. Idem kohier hoofdelijken omslag voor dit jaar. Voor kennisgeving aangenomen. Wordt in handen gesteld van do hoeren Van Abshoven, Van Dobben en Bos, ter fine van onder zoek en rapport een circulaire der directie van de algemeene VorzekeriDg-Maatschappij „De Philanthroop", te Bolsward, waarin verzoebt wordt om medewerking tot daaislelling van een pen sioenfonds voor gemeente-ambtenaren. Een verzoek van den heer J. Van der Linden om aanslagbiljetten der gemeente belasting in ge sloten couveit den aangeslageDen te doen toe komen. Wordt in handen gesteld van het Dag. Bostuur ter afdoening. Wordt met algemeene stemmen voorloopig vast gesteld de gemeente-rekening, dienst 1898, in ontvangst op f 26,037.69in uitgaaf op ƒ24.862.25*. Batig saldo op f 1175.44. Vervolgens wordt den Raad aangeboden de begrooting voor het volgende dienstjaar, welke ter fine van rapport in handen wordt gesteld der finantiëele commissie. Door den Voorzitter wordt aan de orde gebracht het voorstel tot verhoeging van de jaarwedde van den gemeente ontvanger mot 109. De heer Van Dobben verwondert zich hierover wel eeoigszins, vooral toon hem bij informatie bleek, dat de jaarwedde voldoende was. De Voor zitter brengt in herinnering, dat het juiste tgdstip naar zijn meening voor verhooging wel is aan gebroken, nu hondenbelasting eu Hoofd. Omslag werden gewijzigd; Zijns inziens staat de jaarwedde van den ontvanger niet in verhouding met die van den Burgemeester en den Secretaris. Ook de beer De Jong kan niet met het voorstel meegaan, vooral nu Schouten' Diet om verhooging heeft gevraagd en de werkzaamheden niet zijn vermeerderd. Dit laatste wordt door den Voorzitter ontkend. De heer De Jong zegt, dat Schouten alles bij elkaar genomen een jaarwedde van f 850 geniet. Dit vindt bij voldoende. De Voorzitter indikt op, dat thans aan de orde is verhooging der jaarwedde van den ontvanger en waar deze in Alfen met ƒ400 wordt gesalarieerd, is deze te weinig. Op verzoek van den heer Overes, die nadere inlichtingen verzocht, gaat de ver gadering in goheime zitting over. Na heropening der vergadering wordt het voor stel tot verhooging der jaarwedde aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die van do heeren Van Dobben en De Jong. Vervolgens wordt aan Regenten van het Burger lijk Wees- en Armhuis met ingang van 1 Januari a.s. een eervol ontslag verleend. Alsnu wordt de heer Dros aangewezen tot lid der Commissie van Toezicht op de Ambachts- teokenschool. Daar het water uit de pomp in de Vinkebuurt niet aan do verwachting beantwoordt, wordt met algemeene stemmen besloten de pomp te sluiten. Hierna sluiliDg der vergadering. Gemengd Nieuws. Na het Zaterdag 1.1. gehouden examen werd het diploma voor volJoende g o-.fondheid in het gekleed zwommen, door de „Lsidsche Zwemclub" toegekend aan de joogedames Maria Anthonia. Grevenbroeck, oud 13 jaar, Geertruida Elisabeth Van Ingen Schenau, oud 13 jaar, en Mathilde Ana S hoorei, oud 14 jaar; alsmede aan Elias Abraham Thomas Miocb, oud 14 jaar. Het eerstkomende examen zal gehouden worden op Zat- rdag 26 Augustus a. 8. Can didaten kunnen zich daartoe aanmelden by cien cirecteur van de Zweminrichting „Rhyn- zight" of by den heer E. Th. Witte, Nonnen steeg 7. Woensdag-morgen om halfzeven verlr.kt ae infanterie alhier per trein met de muziek naar de legerphats by Ermeloo. Door de Katwyksche stoomtram werd Zaterdagavond even voorby Rynsburg een paard door de machine aangereden, met het gevolg, dat bet dier er onder geraakte en hut met den dooi moest bekoopen. Het ongeval veroorza kte aan de passagiers enkel een kleinen schok. Een enorme drukte heerschte Zondag aan het Hollandsche spoorstation te 's-Gravenhage, vooral ten gevolge van het reizigersverkeer tusschen Rotterdam en de residentie Eerst na middernacht kwamen uit Antwerpen de Haagsche zangers - van het daar gehouden zangerfeesfc terug; ze zongen liederen op 't perron. De laatste treintn naar AmsterJam en Rotterdam ondervonden vertraging. Sod er t de opening van het bad seizoen zyn te Scheveningen aangekomen 12,712 personen, met 803 dienstboden. De gymnastiekvereeniging „Pluto", te Amsterdam, vierde gisteren haar 12'/2-jarig bestaan. By dtn door haar voor die gelegenheid uit geschreven wedstryd werden door do Sfc.-Jozefs- gezellen-vereeniging alhier behaaldeen 1ste prys, groote zilveren medaille, voor gewioht- hellen, en een 3Je prys, verguld-zilveren medaille, voor ringen. Duizenden waren gisternamiddag te Amsterdam samengestroomd op de Oosten burgergracht en omliggende kaden en bruggen. Bootjes met nieuwsgierigen roeiden been en weder over htt water; de nokken van do dakea waren zw<rt van de menschen. De st iger van do H. IJ.-S.-M. stond in brand en het gerucht, dat het vuur zich zelfs roods aan schepen had meegedeeld deed den toevloed van mensihen nog toenemen. Zelfs de lange ry wagens op het terrein, war.r de brand woedde, wa3 door het pu liek inge nomen; het tramverkeer was door de over de straat liggende slangeo geh-el gestoord. Ooi halfvyf w<.rd de brand ontdekt. Waar- 8chyniyk is het, dat kwajongens onder den ettigor een vuurtje gestookt hebben van stroo. Het droge, geteerde bout had spoedig vlam gevat, de wind hielp mede en weldra 6tond de geheele steiger over een lengte van 350 M. in brand. De brandweer was spoedig met veel mattriëel op het t-.rrein. Zeven stoomspuiten en de „Jan Van der Heide" grepen het vuur aan met een twintigtal slangen, een achttal slangen op de Vechtleiding wierpen eveneeis geduchte watermassa's op hot brandende ge vaarte. Een oogenblik dreigde de loods, aan het (in:e van den steiger staande, in brand te geraken. Door een aantal slangen op het govaarlyke punt te richten en het voortdurend nat te houden wist de brandweer dit gebouw te behouden. Een aantal werklieden, inderhaast uit hun woningen gehaald, waren intusschen druk bezig de in de loods opgeslagen goedoreo over te brengen in leege waggons, den geplom beerd en op een ander spoor gereden werden. Een aantal demyohns met zoutzuur, die op den steiger stonden, werden dadeiyk na aan komst der brandweer door deze in veiligheid gebracht. Had het vuur ze bereikt, een ont ploffing zou gevolgd zyn. Om kwart over zessen was het vuur zoo goed als geheel bedwongen. Er werd echter nog voortdurend water gegeven; do „Jan Van der H-i'e" stoomde lang3 den steiger, hier en daar fel bedreigde punten bestokende. De hydraulische kranen, op den steiger staande, zyn door voortdurend nathouden eer fundamenten niet omgestort, het laden en lossen zal evenwel stellig vertraging ondor vinden. Een jongen, die volgons ooggttuigon den brand heeft veroorzaakt, door stroo onder den steiger aan te steken, i3 door de politie gear resteerd. (.Tel.) Ingekomen zyn voor de op Zon- dag 3 September te Bergen, by Alkmaar, vanwege do Kennemor Sportclub te houltn harddraveryen 53 inschryvingen. Voor den Kennemerprys gaven zich 20 aan; voor den prys van Maasdam 19, voor den Bergerhof- prys 14. De aangiften voor de wedrennen sluiten de volgende week. Aan het strand te Hoofdplaat is aangespoeld een laars, waarin een kous met een voet en een stuk been van 42 cM. lengte. In de kous stonden de lettere OERfACH. Vrydag-avond is by betrangeeren op het station Groningen de wisselwachter T. der Sts.-Sp. coor een locomotief aangereden en onmiddellijk gedood. Do verzwaring van deo zeedjjk te Stryen, gem. Poortvliet, eiland Tolen, is thans afgeloopen; in het moerassig weiland, dat daartoo is afgegraveD, zyn op verschil lende dagen in het geheel zeven doodkisten met gave geraamten gevonden. Do lyken daarvan waren een tiental meters van elkaar met de voeten naar het Oosten tygezet ge weest en telk'.ns twee byeen. Het vinden van lange baron in een dhr kisten wyst er op, dat op die plaats ook vrouwenlyken zyn begraven geworden en dat men dus hier niet te doen heeft, zooals eerst verondersteld werd, met ovorblyfselen van op de Schelde gesneu- veldo Eolischs krygslieden, die ongeveer 100 jaren geleden in den stryd tegen ce Franschen zouden gevallen zyn. De kisten Die droevigo rn doodscho natuur was in overeenstemming mot de gedachten der jonge kluizenares; dit schouwspel had zy misschien niet voor al don plantenrykdom van een schoon en bevolkt land willen ruilen. Op zekeren dag het was iu de zesde maand na het vertrek harer broeders was 'Yalórie op haar gewone plaats op het terras van den toren gezeten, toen zy in het donkere torentje, dat tot trap diende^ een geluid van voetstappen scheen te hooren, Zy luisterde. Het kon de oude Marcus niet zyn. Zy had hem een oogenblik te voren met zyn kudde door de heide zien trekken, en wat bezoeken betreft, sedert jaren ontving men die niet meer op Castilhac. „Groote Hemel", mompelde zy sidderend, „zou een myner broeders een ongeluk zyn overkomen? Men verzekert immers, dat in den toren dergelyko geluiden vernomen worden, wanneer iemand van onze familie een ongeluk gotroffen heeft of treffen zall" "Weldra hoorde men duideiyk, dat iemand al tastende de oneffen treden van het torentje opklom. Een schim, een verschyning kon niet zoo loopen; de schrik van het jonge meisje veranderde van aard. Zy stond vlug op en zocht met den blik een middel opi zich te "▼erdedigen. Op hetzelfde oogenblik vertoonde zich een menschelyke gedaante in de steenen kooi (een soort van portaal), die de trap overdekte; een knappe jonge man, volgens do mode van dien tyd en ryk gekleed, sprong op het terras, „Valérie, lieve nicht!" riep hy levendig uit. En het jonge meisje zag zich eensklaps in de tegenwoordigheid van haar neef Paul Robio. Zy ging blozend eenige schreden achteruit. Mynheer Paull" zeide zy op haar beurt, in groote verlegenheid, „het lag zoo ver van my, te verwachten „Zoo, nichtje," viel de bezoeker in de rede, door dc-z) koelheid eenigszins teleurgesteld, „zyt gy boos op my, omdat ik zoo lang ben weggebleven, zonder schynbaar aan u te dunken? Het is myn schuld niet, hoorl Maar myn vader was zeer ontstemd over de wyze, waarop gy 0D3 by ons laatste bezoek ont vangen en zyn aanbiedingen geweigerd hebt by zeide, dat sinds dertig jaren zyn pogingen tot verzoening en toenadering door uw familie bestendig waren afgewezen; by gaf voor, nu ook eens te willen wachten, tot men zich verwaardigde hem te roepen. Ik kan dien wettigen hoogmoed van myn vader niet laken, maar ik deel hem niet: zou er een eükele beweegreden ter wereld zyn, by machte my te beletten, myn lief nichtje, myn speelmak kertje uit myn kinderjaren, lief to hebben? Zy is beminnenswaardig en goed, dat weet ik. Wat haar broeders aangaat, die ik nooit ge zien heb, maar van wie men zegt, dat z\j zoo trotsch zyn, ik ben or verzekerd van, dat, als men my had toegestaan hen te gaan opzoeken, hun vriendschappelyk de hand toe te steken en te zeggen: „Ik ben uw neef en geneigd u van ganscher harte te beminnen", zy my niet minder vriendschappelyk de hunne rondom gereikt hebben." „Acb, mynheer Paul," antwoordde Yalórie droevig, „uw hoop zou ydel geweest zynl" „Waarlyk? Welüu, de3 te erger voor ben, nichtje; maar laten wy op ons eerste gesprek terugkomen l Mijn vader dus was zeer ver toornd, en by had my verboden om my voortaan te bemoeien met hetgeen op Castilhac voorviel. Daar hy echter myn genegenheid voor u kende, Yalórie, en wel vermoedde, dat ik openiyk of in het geheim zyn verbod zou overtreden, kwam hy op het denkbeeld my naar Holland te zenden, waar hy met een zyner handelsvrienden belangryke zaken te regelen had. Men heeft my zoo laDg moge- ïyk in dat land opgehoudeD, maar eindeiyk heeft men my toch moeten terugroepen, en terstond na myn terugkomst te Bordeaux heb ik onderzoek naar u gedaan. Toen ver nam ik, dat uw twee broeders besloten had den om dienst te nemeü, en dat gy, myn nichtje, alleen in dit ellendige nest waart achtergebleven. By die tyding geraakte myn hoofd in vuur; ik schreef een paar woorden aan raya vader, die een zyner buitenverbiyveu was gaan bezeekeD, sprong op m(jq beste paard en logde in galop de acht uren gaans af, die ons van Bordeaux scheiden. Myn paard heb ik in die onaanzieniyke herberg achter gelaten, welke daar ginds aan deu kant van den weg staat. Ikzelf ben te voet hiorhoen gekomeD, en toen ik niemand vond om my binnen te brengen, heb ik alleen den weg maar gezocht. Ziezoo, nicht Valérie, zeg, zyt ge nu nog boos op my?" Paul Robin sprak met een rondborstigheid, een mengeling van eenvoud en openhartig heid, die hem onweerstaanbaar moesten maken. Bovendien was hy, zooals wij gezegd hebben, een knap jongmensch, wiens gunstig voor komen door een fluwoelen rijjas, een gebor duurd vest en een wèl gepoederde pruik nog verhoogd word. Zyn zachtzinnig en innemend gelaat had niets van de hooghartige fierheid, die zyn adellyke neven kenmerkte, en hy droeg evenmin dien degen, welke aan de edellieden van zyn tyd en zyn land zooveel onbeschaamdheid gaf. Daartogenover was hy van zoo goedhartige natuur, zoo waar in zyn daden en z(jn woorden, dat men al dadeiyk een levendige voorliefde jegens hem gevoelde. Gedurende het verhaal vaa Paul Robin was Valérie langzamerhand van baar verlegenheid bekomen. Zy antwoordde op bedaarden toon: „Ik boos op u zUd, neef? En waarom, bid ik u? Toch zou ik wei eens willen weteD, met welk doel gy zoo grooten spoed maaktet, om hier te komen?" „Welk doel? Mooie vraag! Ik kom u halen, lieve nicht; ik ga u naar Bordeaux brengen, naar myn vader, waar gy als een koningin behandeld zult worden. Gy kunt op deze afschuwelijke plaats Diet langer blyven. Welk een verandering sedert ons laatste bezoek l 't Is waar, toen had het zand wel reeds het dorp bedolven en uw boeren verjaagd, maar de toegangen tot het kasteel waren ten minste nog vr(). Vandaag echter meende ik den hals te moeten breken, toen ik die akelige ladder opklom. Er is geon tyd to vorliezen; gy moet met my meo; ge moet vandaag nog ver trekken." „Hoe?" antwoordde Valérie met een schelmsch glimlachje, „is dat het doel van die zoo haastige reis? Gy wilt my dus achter op uw paard wegvoeren, gelyk eeityds koning Goiferos de schoone Melisandra schaakte?" „Wel, men moet u wel als do betooverde prinsessen behandelen, daar gy evenals zy in een ouden toren z(Jt opgesloten. Tocb," voegde Paul er eemg*zins verlegen by, „toch geloof ik, dat ik een dwaasheid begaan heb: ik had wel mogen bedeDken, dat ge my, ondanks onze banden van bloedverwantschap, niet zoo gomakkeiyk zoudt volgen; ik had op myn vadc-r moeten wachten, hy is uw oom en zou volgens onze gewoonte te Bordeaux uw voogd zyn, als uw broeders de wet niet miskend hadden. Maar, in hun afwezigheid herneemt by zyn recht om u te beschermen, en gy zult Diet kunnen weigereD, by hem te gaan wonen. Bovendien, hy houdt zooveel van ul Gy waart hem reeds zoo dierbaar tydens uw kindsheid! Aoh, Yalórie, hoe dikwyls heb ik hem hooren wenechen, dat by toch een dochter mocht hebben zooals gyi En ik, van myn kant...."

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1