N°. 12109 Woensdag 16 Aunustr.s. A®. 1899 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering h van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Augustus. Feuilleton, TOPSY. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER QOURAHTJ Voor Ld don per 8 meenden. Franco per post -r AfaonderlOke Nommers 1 i 1. ft. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—0 rogels f 1.06. ledore regel meer f 0.17J. Groetore letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten do Stad wordt f 0.06 berekend. In de gehouden ledenvergadering der Chr.- Sist. Ki 8vereeniging werd reeds op Dinsdag 1 Augustus jl tot candidaat voor den gemeente raad gesteld mr. J. C. Van der Lip. De by het 4de reg. inf. nieuwtenoomde 2de luits. O. G. James en L. L. P. Calkoen, herkomstig van de Kon. Mil. Academie, zullen ZaterJag a s. voor het front der twee alhier in garnizoen zynde bataljons van voormeld corps door den commandant van het regiment, den kolonel W. B. J. Duycker, beëédigd en in hun nieuwen rang in dienst gesteld worden. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft Zondag den 13den dezer in de kapel van het Seminarie te Warmond de Tonsuur en de mindere wijdingen toegediend aan de heeren J. C. Aalberse, Th. M. Beukers, E. Beumer, P. J. Van Beuzckom, S. A. De Boer, P. Cielon, L. P. Groenewegen, B. J. Hermans, H. W. J. Hoosemans, F. Karskens, F. E. S. M. Knltel, G. J. M. Maat, A. J. M. Van Meeuwen, F. J. N. De Meulder, C. N. B. Nuyen, E. P. Rengs, J. P. A. Saulenn, H. C. J. Sondaal, S. Sleur en M. J. Zgm. In October 1899 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posteryen en tehgraphie, om naarmate van de behoefte te worden benoemd. Aan cie betrekking is verbonden een jaar weide van f 400, welke tot f 1200, resp. ƒ1500, kan klimmen. Dit laatste alleen voor hen, die by de examina in de beide dienst vakken biyk geven daarmede voldoende ver trouwd te zyn. In dit geval geschieden ook de verhoogingen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze «xamina niet of met onvoldoenden uitslag afleggen. Zy, die zich aan diteonderzoek verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 30 Sep tember 1899 aanmelden by het hoofdbestuur der posteryen en telegraphie,. door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Voor nadere byzonderheden zie men de 'gStaats Courant" No. 189. Van do zyde van de familie wordt gemeld, dat, in tegenstelling met een vorig bericht, do krachten van den heer J. Schepel, lid der Tweede Kamer, te Winaum, allengs toenemen, zoodat zyn toestand veel minder zorgeiyk is dan hy is geweest. Het bericht, dat aan den ingenieur H. Wortman is opgedragen dt bouw van de buitenhaven te Scheveningen en dat hy in zyn togenwoordigen werkkring vervangen zal worden door den heer F. Baucke, is nog niet juist, daar er in dezen nog geen beslis sing ia genomen. Men bescbouwe daarom, schryft „De Ing.," bet bericht als een „on-dit". Tot lid van de Provinciale Stat-.-n van Noord-Holland voor het kiesdistrict Alkmaar '^s gekozen mr. W. S. J. Van Waterschoot van der Gracht (kath.) met 1775 stemmen. Mr. H. B. Ter Spill verkreeg 1764 stemmen. Onderscheidene Indische hoofd- en verdere ambtenaren met verlof hebben gisteren te 's-Gravenhage by den gouverneur-generaal, den heer Rooseboom, hun opwachtiog ge maakt. Ook kwamen daar bestuurders van zendingsgenootschappen en zendingsvereeni- gingen, de commissie voor de zaken der Pro- testantsche kerken en eenige geponsionneerde hoofdofficieren. De minister van oorlog brengt ter voor- loopbe kennis van de belanghebbenden, dat, ten gevolge van den uitslag van het toelatings examen aan de Cadettenschool, voor een plaat sing als cadet in aanmerking komen: Voor den dienst hier te lande: J. G. Van der Laan, H. IJssel de Schepper, G. C. floltz- appel, J. J. Fels, jhr. F. W. L. De Beaufort, J. C. Mollema, R. P. J. Van den Berg van Saparoea, K. J. C. Koene, H. F. H. C. C. A. Von Freytag Drabbe, L. J. R. De Chatelenx, W. M. F. E. P. De Jager, W. A. Maas, N. G. Möller, jhr. A. D. Laman Trip, J. W. Bloem, J. Dormaar, F. Plankeel, G. W. Boxman, F. A. Ga8tmann, V. Itzig Heinz1, W. Van Leeuwen, H. S. Bloeme, P. Weys, R. L. Weersraa, J. J. S. Brandsma, J. H. Wesseling. Voor den dienst in NeJerlandsch-Indiê: L. Keers, R. M. Van Mourik, C. F. J. Pape, J. C. Eek, J. H. Döbken, G. Bongers, S. Van Exter, A. Vos, P. C. C. De Vos, R. Th. Schmiedemao, G. P. Do Neve, W. N. A. Van Es, C. Ter Poorten, C. W. Hoenkamp, J. J. De Vries, P. C. Coltboff, M. Boerstra, J. J. Barendsen, H. Van Veen, R. P. R. Van Riemsdyk, A. Freudenberg, W. Van der Poel. Door de rechtbank te Heerenveen is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische Igst van aanbeveling: mr. B. J. Rascb, substituut-griffier ty de rechtbank te Haarlem mr. J. A. Scbaaff, griffier by het kanton gerecht te Den Helder, en mr. H. E. Van IJsendyk, substituut-griffier by de rechtbank te Heeranveon. Ter gelegenheid van het 25-jarig priester schap van Mgr. H. Van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht, geeft „Het Centrum" een feestnummer uit, dat waariyk een zeer goed figuur maakt. Op do eerste pagina staat een fraai ontworpen rand van de hand van Th. Molkenboer met de beeltenis van den Doorlucbtigen jubilaris, waarin drie sonnetten door dr. Schaepman. Voorts bevat dit feest nummer verschillende bfidragen in gebonden en ongebonden styl, verlucht met verschil lende welgeslaagde illustraties en een muziek stuk van J. A. S. Van Scbaik op tekst van F. B. G. De Wolf, „Huldiging op het zilveren priesterfeest van Z. D. H. Mgr. Henricus Van de Wetering". Papier en druk zyn naar den eisch, zoodat „Het Centrum" eer inlegt met dit gedachtenis- nummer. By gelegenheid van het zilveren priester feest van den aartsbisschop van Utrecht, op heden, 15 Augustus, is de restauratie van het groote priesterkoor der Kathedraalkerk aan de Lange Nieuwatraat voltooid, polychromie en plaatsing van de beelden van de twaalf apostelen, onder leiding van den heer W. Mengelberg, alles als feestgeschenk, bekostigd door de parochianen van St.-Catharina te Utrecht. Do jubilaris heeft do bedeelden otr R.-K. armenkamer, der Vincentiusvereeniging en der Elisabeths-vtreeniging te Utrecht mild belacht. Hr. Ms. fregat „Atjeh", komende van Inoiè, is gistermiddag ter reede te Nieuwe- diep aangekomen. Het stoomschip „BurgemeesterDen Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok II Aug. van Pahang; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Aug. Dungeness; do „Prinses SopLis", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 13 Aug. Porim; de „Ko ningin Wilhelmina", van Batavia naar Am sterdam, vertrok 14 Aug. van PortSaiJ; de „Laertes" vertrok 12 Aug. van Batavia naar Amsterdam; de „Maasdam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 14 Aug. Scilly; do „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Aug. Bovezier; de „Prins Willem IV" arriveerde 14 Aug. van West-Indiö te Nieuw-York. Haarlemmermeer, 's Namiddags omstreeks drie uren geraakte het 2 jarig zoontje van L. Eikelenboom in de ringvaart naby Sloten voor de oud.rlgke woning te water en werd eenige oogenblikken daarna levenloos opge haald. De pogingen, die men aanwendde om de levensgeesten weder op te wekken, bleven vruchteloos Noordwjjk. Donderdag, 17 dezer, hoopt onze gemeente-bode C. Soeteman don dag te herdenken, dat hy 40 jaar geleden als veld wachter in dienst der gemeente kwam. Wy vertrouwen, dat het deji waardigen en voor komenden man niet aan talryke biyken van belangstelling zal ontbreken. Tegen a. s. Donderdag, 's voormiddags elf uren, ia een openbare vergadering van don Raad der gemeente uitgeschreven. Op de agenda zyn geplaatst: lo<Ingekomen stukken; 2o. Benoeming van een onderwyzer te Noordwyk-aan Zee; 3o. Bostek, enz. van do voorgenomen rioleeringswerken. Oude-Wetoring. Onze vroegere arts de heer J. Kimmel, laatst voor acht maanden tgdoiyk gemeente-geneesheer te Schiermon nikoog, is benoemd' tot gemeente-geneesheer te Valburg (GJ.). Uit de „Staataconract.* Kon. besluiten: Benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Zutfen (buiten gemeenten) C. J. Van de Watering, ontvanger te Alkmaar (buitengem.); tot ontvanger der registratie te Breda, H. C. Snethlage, thans te Workendam. A-an H. Beekkerk, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als bewaarder der hypotheken te Leeu warden, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Benoemd tot notaris te Oostburg P. G. Immink, cendidaat-notaris to Strijen. Benoemd lot vice president der rechtbank te Amsterdam mr. W. G. Loeff, rechter in gemelde rechtbank. Mm. beschikkingen. Benoemd aan 's Rijks Vee artsenijschool te Utrecht: tot adsistent bij het phy8ioiogisch-pathologisch laboratorium J. C. T. Sohn, veearts te Amsterdam; tot adsistent bij de kliniok en bij de heelkundige leervakken L. De Blieck, vooarts to Utrecht, en tot adsistent bij de kliniek en bij de geneeskundige leervakken D. C. Kruymel, veearts te Haarlem, allen tot 31 Aug. 1900. Aan J. Van Zijverden, te Utrecht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als adsistent aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utiecht. De gewone audiëntie van de ministers vau oorlog en financiën zal deze week niet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in do natuurlijke historie aan de Rijks hoogere burgerschool niet 5-jarigen cursus te Leeuwarden, jaarwedde 1500. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 25 Augustus e. k. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. J. Campert, te 's-Gra- venhago. Gemengd IN i e li w s. Gisternamiddag gebeurde op het Steenschuur, alhier, een ongeluk, dat betrek- kelgk nogal goed afliep. Eon kinderwagen met daarin zitten 1 kind werd door den be- stuurier te dicht ty den waterkant ge' racht en opsens ging do wagen te water. Het kind wist men spoedig te redden, doch den wagen vond men niet zoo gemakkelyk. 's Avonds te tien uren ongeveer mo:ht mtn eindelyk, na lang tevergeefs gedregd te hebben, er in slagen hem op te hólen en aan den eigenaar terug te brengen. De Haagsche rechtbank veroor- doelde heden den jongenman, die in de Van der Werfstraat alhier een messtoek toebracht aan een man, die dientengevolge overleed, tot vyf jaren en zyn medebeklaagde wegens mis handeling van dien man tot 3 maanden ge- vaDgcDisstraf. Hot vervoer en de opbrengst van den Rgolandschen Stoomtramweg was gedu rende de maand Maart 11. al* volgt: aantal r.izigers 24,650, met een opbrengst van f 3166.55, goederen en diversen brachten f 781.70 op, totaal f 3048.25. Van 1 Januari tot uit. Maart 1899 was de opbrengst: aantal reizigers 72,714, met een opbrengst van f 9492.63, g03deren en diver sen brachten f 157S.49 op, totaal 11,071.12. Zynde per dagkilometer f 13.67. De termyn van preventieve hech tenis van den te 's-GraveDhage aangehouden kassiersbediende, die verdacht wordt getracht vte hebben in Frankryk gestolen effecten te verkoopen, is verlengd. De aangehoudene beeft thans bekend te hebben gewtten, dat, de effecten, die hy ten verkoop in zgn bezit had, van diefstal afkomstig waren. Het was hem gelukt een klein gedeelte der effecten te gelde te maken. De verkoop by een Haag- schen bankier van een pakket gestolen effec ten ter waarde van 70 duizend franken werd nog bytyds door de politie vergdeld. De aangehoudene beweert, dat hg de effecten heeft ontvangen van een persoon, die ttians voortvluchtig is en die de geldswaardige pipie ren zynerzyds h'ad gekregen van een ander. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Van-Ostade-straat te 's-Graven- hage door eenige vechtersbazen slag geleverd tegen de politie. Het was begonnen met een ruziepartytje tusschen man en vrouw, waaruit een meer algemeen gevecht ontstond. Toen de politie verscheen, keerde de vecht lust zich tegen de agenten, cie weldra op slagen en steenworpen werden onthaald. Dak pannen dienlen als projectielen. De weg naar Let in genoem .e straat geleg«n polme- posthuis word den agenten afgesneden. Het posthuis werd gebombardeerd en huisschilder cn glazenmaker hebben een heel karweitje om alles weer in orde te brengen. Zondagnamiddag volg'e aan de Hoefkade het naspel van deze klopparty. Er werd door eenige twistzoekers met steenen geworp n en met yzeren staven geslagen naar vooriy- gangers en politie-ag-nten Met groote mo ite wtrden een paar belhamels gearresteerd. Hi r ondervond de politie steun van burgers. Andermaal, thans op de Haar lemsche kermis, is in de (nieuwe) bioscooptent van Fey brand ontstaan, veroorz.akt toor een bezoeker, cie, tegen het verto i rookende, een brandende sigaar onbedachtzaam tegen de wandbeklee iüg had gehou Jen. Onmiddellijk werd de vlam met een straal water van de leiding ge oofd, waarna de voorstelling werd voortgezet. De directie van het Sportterrein te 's Gravenhage ontving een draadbericht uit Parys van Cordang, vermeldende, dat hy aan cholerine iydendo is. Zondagavond ontstond in het „Salon des Variétés" te Amsterdam meening- verschil met een bezoeker over de dezen aan gewezen zitplaats. De oneenigheid liep zóó hoog, dat do tusschenkomst van de politio ingeroepen en de malcontente bezoeker naar het bure.u geleid werd, alwaar bleek, dat men te toen hal met een commissaris van politie uit de provincie. (N. v. d D.) Gisteren is te Eist een bevigo brand uitgebroken in de kapitale boerdery van J. Arissen, Alle hooibergen en schuren met een grooten voorraad van den oogst zgn een prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. De oorzaak is onbekend. Omtrent den reeds korteiyk vermelden doodslag to Barneveld kan nader 'het volgende meegedeeld worden: Een zevental boeren, met messen gewap-nd, stond tegenover een groot aantal dorpelingen, dio zich van knuppels, lange stekken en steenen voorzien hadden. Vooral.twee boeren, die zich vooraan bovondön, krogen hevig9 slagen met zware knuppels op het hoofd, ten gevolge waarvan beiden neerzegen. De een kon echter, boewei een diepe wonde aan het hoofd hebbende, spoedig opstaan en zocht toen zyn heil in de vlucht; de andor daaren tegen, een 25-jarig jonkman, genaamd G. Van Dronkelaar, bleef roerloos liggen. By onder zoek bleek, dat hem de schedel geheel ver- bryzeld was. Zonder tot bewustzyn terug te komen, overleed de ongelukkige eenige uren later. De knuppel, waarmede de doodelyke slag is toegebracht, is byna 2 meter lang. Behalve deze zyn nog drie andere zware knuppels in beslag genomen. Toen Zondag morgen de ouders V3n het slachtoffer zich ter kerke wilden begeven, hoor jen zy van het vreeseiyk lot, dat hun zoon had getroffen. Door do justitie uit Utrecht is Maandag middag te Barneveld een langdurig onderzoek ingesteld. Een der vermoedelgke daders, genaamd A. Burgering, is gevar.keiyk naar Utrecht over- i> Het was in het jaar 1890, toen ik, onrustige trekvogel, door Egypte trok. Nu moet de lozer my zich echter niet voorstellen als een élégante reiziger met Engelsche ryiaarzen, lichte parasol, gevulde beurs en aanbevelingsbrieven aan consulaten en Turksche beys. Myn geheele uitrusting bestond toen slechte uit een broek van dril, een hemd, een mes en een rol pruimtabak; niets anders kon ik myn eigen noemen, want gezondheid en levensmoed - rekent men niet mede, wanneer men die bezit. Volgens het spreekwoord:' „Met den hoed in de hand komt men door het gansche land", zou ik niet ver gekomen zyn, wgl ik my niet in het bezit van een hoed kon verheugen. Ik had nameiyk in het Suezkanaal het schip, waarop ik al3 lichtmatroos diende, heimeiyk verlaten, om het land der Pharao's eens wat nauwkeuriger in oogenschouw te nemen. Vóór ik den Ngl en daarmee be schaafder streken bereikte, moest ik twee dagreizen door de woestyn afleggen en ge durende dezen stoffigen, zonnigen tocht had ik in een opwelling van dankbaarheid mgn jas aan een Bedouïen gegeven, die my, half ver smachte, met kameelmelk verkwikte; myn muts werd door een wervelstorm naar het Oosten me3gevoerd en in het eerste Arabische dorp, waar men my met aartsvaderlyke gast- vryheid ontving, ontstal men my myn schoe nen. Kousen verachtte ik toen als onnoodige weelde. Geld had ik niet by my behoeven te steken, ook niet de kleinste koperen munt. Zoo stond ik dan eindelyk in den boven beschreven toestand voor de leemen hutten 7an den Ngl, beet een stuk pruimtabak af m was zoo vergenoegd als Diogenes. En had ,k reden, om het hoofd te laten hangen? O, gelukkige jeugd, welk een gouden, alles ver helderende zon beschynt ul Ik was belust op avonturen. Inspanningen en ontberingen telde ik niet. De wereld behoorde my toe. Voorloopig begaf ik my naar het dichtst- bgzynde dorp en bemachtigde daar een stuk brood. Vervolgens wilde ik my over den Ngl laten zetten; do veerman verlangde echter een piaster in Beneden-Egypte ongeveer tien penningen en daar ik niet over deze som kon beschikken, bleef m|j niets andera over daa door de rivier te zwemmen en myn kleeren aan den overkant in de zon op het ïyf te laten drogen. Wat de volgende acht dagen my brachten, doet hier niets ter zake, want niet van my- zelveD, maar van Topsy, mgn dierbare, onver- getelgke vriendin Topsy, wil ik vertellen. Alleen wil ik even meedeelen, dat ik in die acht dagen al bedelende tot aan Cairo ben gekomen het gebruik maken van de gast- vrgheid der Arabieren kan men toch oigeniyk niet anders noemen en dat ik terloops menig hoen den hals omdraaide en den buit op een vuurtje van stroo braadde. Want nood breekt wetl Op elke groote kaart van Egypte vindt men ongeveer vier myien van Ccïro de kleine stad Schubra en het spoorwegstation van dien naam. Een kwartier zuidwaarts daarvan, aan den rechteroever van den Ngl, ligt het dorpje Barrage, door de Arabieren Fum-el-Bagger genoemd. Het is zóó ontzettend klein, dat het ook op de grootste wandkaart niet aan gegeven is. In dien tyd echter, toen ik daar barrevoets myn intocht hield, was het een vrg aanzienlgko stad, dat wil zeggen slechts een voorbygaande, plotseling ontstane plaats. De enkele leemen hutten werden door een houten huizenzee omgeven, deze weer door straten doorsneden; men had er logementeD, kroegen, danszalen, alles van hout opgetrokken; in de winkels lagen de uitgelezenste delicatessen uitgestald, zooala mon zo zelfs in Cairo, het Egyptische Pargs, niet in zulk een uitgebreide keuze vond er waren cafó's, conditoreien, maar ook opium holen en in de eerste plaats de goederenma* gazynen van Arabische neringdoenden, zooge naamde bazaars, zoodat het Oostersche element er den boventoon voerde. By Fum-el-Bagger werd nameiyk toen over den Nyl een brug gebouwd, bestemd voor de bedevaart8- en handelskaravanen, welke naar Mekka trokken. Vroeger hadden dezs kara vanen den omweg over Cairo moeten maken. Deze brug, die nu voltooid is, is een kolossaal steenen bouwwerk, hetwelk zich in groote bogen niet alleen over den Nyl, maar over het geheele Nyidal uitstrekt. Vier jaren werkte men er reeds aan; nu naderde de brug haar voltooiing. Aan den Ngl was een andoren loop gegeven; in zyn eigen- ïyk bed wemelde het als in een mierenhoop. Duizenden en nog eens duizenden Arabieren en Arabische vrouwen sleepten zand, hakten en groeven, tot aan de knieën in de modder staand, ingenieurs snelden heen en weer, maten en vergeleken, blanke opzichters lieten onder de naakte beenen van trage Arabieren lange zwepen knallen en brachten bloedige striemen teweeg, ordonnansen te paard brachten den meer verwyderden afdeelingen de bevelen der ingenieurs over, tallooze locomobielen brachten pompen in beweging, om het steeds weer terugkeerende water meester te worden; aan den anderen oever waren machinewerkplaat- 86D, een poststation, enz. Er heerschte een koortsachtige drukte bg dit werk, de ingenieurs spoorden tot spoed aan, de viytigen sloegen de luien, dag en nacht werd er, met aflossing, onafgebroken gewerkt En voor deze rustelooze werkzaamheid bestond een goede reden. In drie maanden moest het werk af zyn, want dan zwol de Nyl weer, geen dam kon hem dan meer tegenhouden, hg nam weer bezit van zyn rechtmatige bed ding en zou, wanneer de brug nog niet vol tooid ware geweest, al het werk van dit jaar te niet gedaan hebben. Ik vroeg naar werk, trof gelukkig een Duitschen ingenieur wy beiden waren de eenige Duitschers by de Engelsche onder neming on ik werd door dezen met een maandeiyksch salaris van zes pond sterling als stoker van een macbine aangesteld. Zes pond sterling, twee on zeventig gulden! De poorten van een paradys openden zich voor myn verrukte oogen! Wat ik in de volgende drie maanden op deze werkplaats voor zonderlings heb beleefd, kan onmogeiyk hier alles verteld worden genoeg, ik werkte van 's morgens vroeg tot 's avonds laat en woonde in het eerst jd een in de woestyn staand houten huisje, zooal3 eiken Europeaan werd aangewezen. Wy, kolo nisten, Leidden een leven als do wildon, braad den het vleesch boven een open vuur voor de hut en bakten eierkoeken tusschen twee heete steenen. Het was een heerlgk loven 1 In doze hut heb ik ook in een lichten graad een Egyptische oogziekte gehad. Na ongeveer acht dagen moest ik echter mgn huisje aan een beambte, die boven my stond, afstaan en naar een andere woning omzien, welke ik toen natuuriyk niet moer tevergeefs zocht. Ik vond er een in het oude dorp by een machinist, een Italiaan met één oog, Philippi genaamd. Philippi'a eigendom bestond uit een leemen hut, een zywaarts gelegen bakhuis met een zolder daarboven, en een muur, welke een ruime binnenplaats omsloot. Met grandezza leidde signor Philippi my in zyn hut en stelde mg aan eignora, oen verwelkte Griekeche vrouw van ongeveer veertig jaar, voor. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1