N°. 12104- Donderdag ÏO Augustus. A0. 1899 feze {gouraiit wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. pit nouiiuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 9 Augustus. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DE3ER COUKAMT» Voor Lelden per 8 maanden1.10. Franco per post1-10. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 rogels 1.06. Iedere rogel meer f 0.17J. Grootêre lottere naar plaatsruimte - Voor het incasseeren buiton de stad wordt f O 06 berekend. Officiëele Kennlsgovlngon» De Burgemeester der gemeeDto Leiden; Gelet op art. 3 van het Koninklijk Beeluit van den 8eten Mei 1897, tot uitvoering van de artt. 51, 64, 65, 68, 69, 72, 81, 91. 96 en 152 der Kieswet, ten opziohte vau de vei kiezingen van leden d r Provinoiale Staten en van don Gemeenteraad; BreDgt ter algemeene keDDis, dat de verkiezing (CandidaatstelliDg) van twee leden van den Gemeente raad in het derde kieediatrict, bevattende de wyken 71, VIII ei X en de ttemdisiricten VI en VII, ten gevolge van do aanneming van het lidmaatschap van den Gemeenteraad door de heeren A. E. VAN KEMPEN en W. PERA, in het tweede ki-sdietrict, zal plaats hebben op Donderdag 17 Augustas a. e. Op den dag der verkiez ng kunnen bij don Barge- ïneestor ton Raadhulze van des voormiddaga negen uren tot des n middags vier aren opgaven van candid, ten worden ingeleverd. Deze opgaven moeten Lhouden do namen, do voor amen en de woonplaatsen van de c ndidaten en onderteekeud ziju door ten m'uste 22 kiezers, bevoegd tot deolneming aan de verkiezing, waarvoor de inkvciing geschiedt. Do inlevering der opgaven moet persoonlijk ge- ecbicden door éón of meer personen, dio deze hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formnlie en van deze opgaven kosteloos ter Secretarie zijn verkrijgbaar gesteld tot en met don d g dor verkuzing. Leidep, De Burgemeester voornoemd, 2 Aug. 1899. H. C. JUTA, Wetb., lo.-Burg. De minister van bincenlandsche zaken brengt in de „Sts.-Ct." van heden ter kennis van belanghebbenden, dbt te vervullen is de betrekking van assistent by het Ryks Etbnograpbisch Museum te Leiden. Jaar wedde 1200. Ethnographjsche kennis der volken van Aziö, Afrika, Amerika en Australië strekt tot aanbeveling. Zy, die voor een benoeming in aanmer king wenschen te komen, wenden zich vóór 15 Sc-ptember 1899, met op zegel géschreven adres, tot den mioister van bincenlandsche zaken. By Koninklyk besluit is aan mr. E. De Vries, dykgraaf van Rynland, te Leiden, op zyn verzoek, een eervol ontslag verleend als lid der Staatscommissie, by Koninklyk besluit van 21 April 1892 No. 4 IngesttlJ, ten /Inde de Regeering van advies te dienen omtrent de wetteiyke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur bshooren te worden ge steld; en zulks onder dankbetuiging voor de in die hoedanigheid bewezen diensten. Voor de akte Fransche taal (L. O.) zyn geslaagd de dames A. M. Vaiilant en M. Klinkert, van Leiden. Aan de Cbristelyke school te Bodegraven (hoofd de heer J. Van Andel) i3 benoemd tot onderwyzeres mej. G. Key, te Reeuwyk. Te Hazerswoude is tot predikant by de Geref. Gem. beroepen de heer J. L. Schouten, cand. te Zwolle. Ds. P. A. J. Jas Pzpredikant te Leeu warden, zal 15 Aug. 30 jaren predikant zyn. Ds. Jas aanvaardde het predikambt te Eerbeek 15 Aug. 1869, was daarna te Beusi- chem werkzaam van 1873—1879, daarna te Sassenheim van 1879—Dec. 1881, on van 11 Dec. 18S1 te Leeuwarden. H. W. en Taco Mesdag zullen „Pulchri Studio" vertegenwoordigen by de Van-Dyck- feesten te Antwerpen. Eerstgmoemde zal by de opening der tentoonstelling het woord voeren en een krans aanbieden. Vad Do heer Galinsoga, attaché by de Spaansche legatie te 's-Gravenhage, is benoemd bij het ministerie van luitenlandscbo zaken te Madrid tn zal weljra Dm Haag verlaten. De consul van Spanje te Rotterdam, de heer Ttixidor, is met een verlof van 4 maanden naar Madrid vtrtrokken. De vice-consul honorair is gedurende zyn afwezigheid belast met de waarneming der zaken van het consulaat. Daar zoowel de ministers van tinnenland- sc-he zaken en van oorlog, als de Staten der provincie Gelderland, afwyzend ik schikt heb ben op het verzoek der Geldorsch-Overysel- sche Haotschappy van Landbouw, om subsidie voor het bouen der vyfjaariyksche land bouwtentoonstelling te Deventer in 1900, fieeft het dageiyksch bestuur der Maatschappy besloten, aan het hoofdbestuur voor te stellen dezo tentoonstelling wegens geheel onvol doenden geldelyken steun niet te doen door gaan. De minister van oorlog heeft openiyk zyu tevredenheid betuigd: lo. aan den eersten luit.-adjudant H. Van Maaren, van het 2de regiment infanterie, voor diens loffeiyk en met goeden uitslag btkreon 1 ■treven, om, door het aanbrengen van wijziging in de bepakking van patroon-caissons van den infanterie-munitietrein, het mogeiyk te maken, in elk dier voertuigen ruim 2800 scherpe patronen No. 1 meer dan tot dusverre mede te voeren; en 2o. aan den eersten luitenant F. W. J. De Witt Huberts, van het 7de reg. infanterie, over den tact en het oordeel, waarmede by zich heeit gekweten van de opdracht om te Londen een onderzoek in te stellen naar be scheiden van krygskundigen aard, betrekking hebbende op het oorlogsjaar 1799. Op 15 Aug. a. 8. hoopt Z. D. H. Mgr. de Aartsbisschop van Utrecht zyn zilveren priester-jubilé te herdenken Naar aanleiding daarvan zyn aanstaanden Maandag tot een feestelyken maaltyd ten paleize uitgmoodigd: de kanunniken van het Metropolitaan-kapit- tel, de dekens van het Aartsbisdom, de pro fessoren van het Seminarie en de pastoors der gemeente Utrecht. Te Apeldoorn bedraagt de gemeente- rekening over 1898: in ontvangst/1 208,678.97 en in uitgaaf 247,590.63'/,, zoodat h-:t batig saldo 11,088.34'/, bedraagt. De Nederland8che Zenciog-vereeniging ontving een legaat van wyien mej. A. H. E Breyl, te Oud-Loos recht, groot 2000. De rc-serve-atrgeant I. Brevée, van het 5de reg. inf., heeft met gunstig gevolg het examen voor vaandrig afgelegd. De 1ste luit. J. S. Bax, van den staf der genie te Haarlem, wordt 1 November a. s. overgeplaatst ty het corps genietroepen te Utrecht. De heeren J. H. De Bussy, U. A. C. Proost, Joh. Enschedé en A. De Jager hebben voldaan aan de hun in de algemeene ver gadering der „Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels" van 6 Augustus 1889 gegeven opdracht tot het instellen van een onderzoek naar ia den boekhandel bestaande pensioen- en weduwen- fondsen, enz. en daarvan mededeeling gedaan aan de leden der genoemde Yereeniging. De commissie overwoog de wenscheiykheid van peosionneering van bedienden en werk lieden, in den boekhandel eo boekdrukk-ryeu werkzaam, uit een algemeen oogpunt, met erkenning, dat een soort onderlinge verzekering van alle patroons en werkgevers groote voor de. len zou aanbieden, vooral met betrekking tot het overplaatsen van werklieden en bedienden, wat by een verzekering voor pensioenen door enkele patroons eigenaardige bezwaren en nadeelen, voor beiden, patroon en werkman, meebrengt. De commissie stelde alle stukken in handen van haar medelid A. De Jager met macht van assumtie van leden der Vereeniging, te Groningen wonende, ten einde zoo mogelyk de zaak tot een eiade te brengen. De beer A. De Jager wachtte met zyn werkzaamheden totdat vanwege het Ryk de uitkomsten der beroepstelling (die in 1890 te gelyk met ds volkstelling plaats bad) werden openbaar gemaakt. Nadat deze uitkomsten waren publiek go- maakt, maakte hy daaruit een tabel, en toen deze eenmaal gereed was, toog hy aan het werk om berekeningen te maken voor een onderlinge pensioenverzekering ty alle vier afJeelingen van beoefenaren van het vak, nl. patroons, vertegenwoordigers, meester knechts en bedienden of werklieden, zooals de bygevoegde staat die aaDgoeft. Die be rekeningen hadden ten doel aan te tooneo, dat by een betrekkeiyk geringe bydr«ge van den werkman of bediende, een on :erlinge ver zekering van patroons, enz. reeds dadeiyk een aanvang kon nomen. Tegen het stelsel, zooals de heer De Jager dit had opgezet, had de commissie over wegende bezwaren: lo. meende de meerderheid, dat een pensi oenregeling voor patroons nitt noodig was; 2o. achtte zy het niet wtnscbeiyk, dat van werklieden en bedienden een by irage werd gevorderd; in elk geval zag zy daarin een groot bezwaar om tot een uniforme regeling te komen; 3o. meende do commissie, dat geen rekening was gehouden met de eischen, te stellen by noo zakelyke pensionnecring op grond van invali iteit. De heer De Jager nam wel op zich, om daarvoor berekeningen te maken, doch heeft by nader inzien gemeend daarmede niet te moeten beginnen, omdat het te veel van zyn tyd vergt. Al is nu de commissie niet tot tastbare resultaten gekomen, zy is niettemin in staat tal van gegevens te verstrekken met het oog op een pensioenverz<keriDg, die niet zonder waarde zyn, en vond in den tegen- wooróigen stand der zaak geen vryheid de Yereeniging laDger op haar rapport te laten wachten. Onder indiening daarvan verzoekt zy te mogen defungeeren. Het stoomschip „König" arriveerde 7 Aug. van Amsterdam te Taoger; de „Java", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 Aug. Gibraltar; de „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Aug. van Southampton; ce „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 Aug. te Port Said; de „Teucer" arriveerde 4 Aug. van Amsterdam en Liverpool te Batavia. Bodegraven. Maandagmorgen geraakte een automobiel alhier te water. Dit voertuig week op den smallen grindweg in Buitenkerk niet genoeg uit voor een rytuig, met één paard bespannen. Er ontstond een botsing, waar door do automobiel van den weg af tuimelJe on in een sloot terecht kwam. De twee per sonen, die er in zaten, hadden nog juist den ty 1 er af te springen. Met veel moeTe gelukte het aan eenige daar dicht t y wonenden de automobiel uit het water te hyschen, waar mede de reis zoo niet voortgezet kon worden. Water en moider hadden de machine onbruik baar gemaakt. Gedurende de maand Juli is aan ht postkantoor alhier in de Rykspostspaarbank ingelegd 1202.32 en terugbetaald ƒ2191. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 679. Haarlemmermeer. Uitslag der door het gemeentebestuur alhier gehouden aanbesteding van het leveren en stellen van yzeren palen en staven, op htt marktplein te Hoofddorp. L. W. Van Driel 1651.24, C. Schouten 1655, H. Bakker 1720, L. Stans 1750, G. W. Van Driel 1776 50, J. Schouten 1825, M. Spaans 1850, ellen te Haarlem merméér, J. H. Stakebfand, te Amsterdam, 1875, D. Roos, te Haarlemmermeer, 1878, E. J. Boeman, te Uithoorn, ƒ2099, A. Den Oiiden, te Haarlemmermeer, ƒ2150. Gegund aan den laagsten inachryver. Katwyk-aan-ZoeGisteren arriveerde alhier na een r is van 7 weken de eerste schuit ▼an de haringvisschery KW 26, schipper K. Van Beelcn, reeder B. Dykdrenth, met een ▼angst van slechts 16 kantjes pekelharing en avery aan de lreel3t enz. Oudslioorn. In bet laatst der vorige week ▼lel een kindje van 3 a 4 jaar in een onbewaakt oogenblik in den Ryn. Do l8-jarige dochter van den arbeider Van H. begaf zich terstond in een aan den wal ligg-:nd bootje en mocht het genoegen smaken de kleine te redden. Een woord van dank vond de moeder der geredde kleine echter overbodig. Do rekening dezer gemeente di.nst 1898 bedraagt in ODtvangst ƒ16,056 64s en in uit gaaf 14,716.03. Het batig saldo is dus 1340.61s. Gedurende de afgeloopen maand werden alhier gel oren 2 jongens en 4 meisjes; als overleden werden aangegeven 3 personen. Huwelyken werden niet voltrokken. Rynsburg. Waarschynlyk zal men ook hier den verjaardag van H M. Koningin Wilbelmina feestelyk gedenken. Naar we vernamen be staan er plannen tot het doen plaats hebben van een ringrydery. Roelof-Arendsvecn. Da 10-jarige zoon van den daglooner Turk, die dartelende in de diepe Yeen-Wetering was geraakt, is met levensgevaar gered door een knecht van bakker Castelyn, alhier. Volgens de laatste regeling, Augustus ingegaan, vertrekt van hier de namiddagpost om 3 uren. Wassenaar. Gisteren werd door den land- louwer C. N. in 't Oostdorp een bankbiljet van 25 vermist. Men vermoedde, dat bet geld onteigend was door een knecht. Deze onderging gisteravond een langdurig verhoor, waarna by in verzekerde bewaring werJ ge steld. Hedenmorgen werd hy naar de gevan genis te 's Gravenhage overgebracht. Vit de „Staatsconract.* Bij Kon. besluit is aan do hierpa genoemde per sonen pensioen verleend: C. Van Holst 177, G. Gerritsen ƒ225, M. Raas ƒ734. Geme n,g d Nieuws. Morgen (Donderdag) zal het fjeest- tochtje plaats hebben, dat „De Leidsche Ver eeniging tot bevordering van geregeld school bezoek" den leerlingen der herhalingsscholen aanbiedt. Na te tien uren op „Musia Sacrum" te zyn saamgekomen, begeeft zich de stoet, 88 jongelui, onder geleide van heeren be stuurders der Vereeniging, met muziek van daar langs de HoogewoerJ, Breestraat en het Noordeinde naar het tramstation, om over Voorschoten, Leidschendam en Voorburg naar Den Haag te stoomen. Na een wandeling door het Haagsche Bosch, door Den Haag, den Scheveningschen weg en de Scheveningsche toscbjes (de Cramer- en Verhuell-banken, de Waterparty, enz.), zal het feest te Scheventngcn worden voortgezet. Per stoomtram naar Den Haag en L iJen terug, zal men tegen halftien alhier kunnen zyn. Dat de jongelui zich veel genoegen voorstellen en zeker veel pret zullen hebben, valt niet te betwyfel n. Moge ook dit feest bet zoo noodige herhalingsonderwys bevorderlyk zynl Eenige ongevallen op den weg aan de N. O.-zyde van het kanaal te Den Haag hebben aangetoond dat voertuigen, boor mecha nische kracht voortbewogen, gevaar opleveren op de wegen, gelegen langs vaarten, waarlangs de stoomtram loopt. De commissie voor de strafverordeningen acht het daarom raadzaam en doet den Raad het voorstel op den grindweg langs hst Mulie- veld aan de overzydo van de Prinsessegracht, de Koningskade en den grindweg aan de N.-O.-zyde van het kanaal, die op sommige plaatsen zeer smal is, gemelde voertuigen te verbieden. By het rangeeren op de stoom- tramiyn van de Holl. Spoor is, naby de Naaldwyksche straat, te Den Haag gister ochtend een machine tegen ledige wagens aangeluopen, waardoor één rytuig defect ge raakte. De dienst onderging geen vertraging door deze lichte botsing, oie zou ontstaan zyn doordien de machinist zich brandde ec daar door niet in staat was tydig te remmen. Zaak Haas-Van Hall. Maan dagmorgen te halfelf, zoo schryft men uit Utrecht aan de „N. R. Ct.", kwam mr. F. A. Van Hall hier aan, begeleid door mr. Von Baumhauer, een inspecteur van politie en twee ryks-veldwachters in politiek. Aan de halte Bildetraat stapte het gezelschap uit en ging mr. Van Hall aan de eyde" van den officier van justitie, op eenigen afstand ge volgd door bet geleide, door de Maliebaan, Nachtegaalstraat en Nobelsfraat, naar zyn woning. Wie de beide heeren daar druk in gesprek had zien loopen, zou eer gedacht hebben aan een paar vrienden, die op de wandeling waren, dan aan den gevangene met den officier, die hem gedurende het geding zoo grievend had behandeld. In de woning en op het kantoor van mr. Van Hall moot de verhouding ook verre van onaan genaam zyn geweest. Aan mr. Van Hall werd tot zoa uren des avonds gelegenheid gegeven zyn zaken na te gaan en te regelen, terwyl de officier reeds een uur vroeger naar Hilversum vertrokken was. Dit bezoek aan zyn kantoor te Utrecht was mr. Van Hall door de rechtbank op zyn verzoek welwillend toegestaan. Het ongewone schouwspel, dat aan de woning van den heer Van Hall de gordynen hoog opgetrokken waren, bad van menigen voorbyganger de aandacht getrokken, zoo Jat by het vertrek van mr. Van Hall per rytuig een vry groote menigte in de Pieterstraat verzameld was, die zich echter van elke demonstratie onthield. Mr. Van Hall ziet er zeer opgewekt en gezond uit, zoodat het verbiyf in de gevan genis geen nadeeligen invloed op hem schijnt te oefenen. Omtrent het ongeluk, dat Zon- dagavond by Diemen plaats had, wordt door een ooggetuige aan de „Amst. Ct." het vol gende medegedeeld: „Ongeveer tien minuten gaans vóór Diemer- brug, by een scherpe bocht in den weg, had een reiziger het ongeluk te vallen van een rytuig van de in volle vaart zynde tram, die te 10 u. 1 min. van Muiderberg was vertrokken. Een andt-r passagier sprong hem onmiJdcliyk na. Dit ceed vervolgens ook de heer Muller. Deze had bet ODgeluk terecht te komen on Jer den achtersten wagen. Eenige medereizigers sprongen uit den trein om hulp te verleenen, andere waarschuwden het treinpersoneel De tram reed evenwel door. De machinist en de conducteur w igerden te stoppen en ook, om, te Dlemer'orug aange komen, op de achtergeblevenen te wachten. Een dokter werd uit Diemercrug ontboden. Inmiddels was den heer Muller door den heer, die van de tram was gevallen, doch wtinig letsel bad bekomen, de eerst9 hulp verleend. Da gewonde, wien do wielen over een der beenen waren gegaaD, was aanvankelyk be wustcloo8. Ptr rytuig werd by Daar bet Burger- ziekenhuis vervoerd, alwaar hy eerst tegen kwart voor éón uur aankwam." Het verhaal van de houding van het tram personeel, voegt het blad hier aan toe, klinkt byna ongeloofiyk. De toestand van den heer Muller, wiens rechter be=n onder de knie is gebroken, is bevredig, nl. Het been zal waarschynlyk behoudonbiyven. Gisterochtend verspreidde zich te Amsterdam het gerucht, dat er in de Dapper- straat een moordaanslag en daarna dat er dubbele moorJ was gepleegd. By onderzoek bleek, dat de ramp niet zoo groot was, als men aanvankelyk wilde doen gelooven. Tus- schen oen minnekoozend paar, de cienstmaagd enj len knecht uit de bakkery „DeTydgeest" in genoemde slraat, was een woordenwisseling ontstaan, die daarna in twist overging en waarby do jonkman in drift zyn dulcinea een slag in het aangezicht gaf, en daarover weldra zooveel spyt en wroeging gevoeldo, dat hy zich met een mes e:n diepe won Je toebracht. Badende in zyn tloed, werd hy per brancard naar het O. L. Vrouwen-Gasthuis vervoerd, waar hy verbonden werd, en zyn wonde ge lukkig niet lovensgevaarlyk bleek. Gistormiddag is te Anna-Pau- lowna polder (N.-Hde Margaretha hoeve van den heer C. Prins geheel afgebrand. Van dienzelfden eigenaar ging verleden week een hofstede te Schagen, bewoon 1 door B. Erik8, in vlammen op. Een droevig ongeval heoft gisteren te Vohndam diepe verslagenheid teweegge bracht. De arbeider B., gehuwd en vader van vier kinderen, viel van een modderbak Hy hield zich nog vast aan dit vaartuig, doch raakte vervolgens bekneld tusscheu den bak en de sleepboot. Hy is zeer spoeüg daarna overleden. Te Renswoude (Utrecht) ontstond by G. Z. brand in de schuur on den stal, waardoor 70 kippen en 1 varken met 4 biggen ven. randden. De brandweer uit Ve nen- daal wist do woning te behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. Te Kapelleis de 15-jarige S. ioor het overvloedig drinken van kond water onmiddellijk dood gebleven. Gisteren brandde te Graftwegen, onder de gemeente Groesbeek, een kapitale hofstede totaal af, waarby de veestapel in de vlammen omkwam. Twee personen be kwamen door oen vallenden schoorsteen ern stige kwetsuren. De brandweer was machtslooi door gebrek aan water. I^osloopende honden hebben in de laatste nachten een bezoek gebracht aan eon kudde schapen, grazende op de Millingsche waard. Elf schapen zyn gedood en 15 ernstig gewond. Zooals reeds in 't kort gemeld werd, heeft er Zondag te Koewacht een vecht- party plaats gehad met nooolottige gevolgen. Eenige jongelui het was kermis in de buurt geweest hadden wat te veel gedronkon en kregen ruzie. Eon gehuwd man, D. De Schep- p r, cie als een eerste vechtersbaas bekend staat, mengde zich in den twist en kreeg een diepe snee in den buik, zoodat hy ter aarde viel. Een zekere De Rechter kreeg een wond in den arm, teiwyi een ander aan de zy ge kwetst wer ASphons Coone, dienstknecht, werd als de persoon aangewezen, die Do Schepper de dooJelyke wonde heeft toegebracht. Hy is nog denz.lfden nacht uit de woning van den landman gehaald, waar hy dient, en voor- loopig te Koewacht opgesloten, van waar hy, als zyn wonde het toelaat, waarschynlyk naar Midd elburg zal overgebracht worden. Aan De Sch pp r zyn de sacramenten der ster venden to gediend. (N. R. C.) Vallende sterren. In don nacht van 10 op 11 Aug. cioorsnydt de aarde by haar omwenteling om de zon jaarlyks do baan van een periodiek terugkeerenden zwerm ▼alli nde sterren, wiér uitstralingspunt in het sterren eeld van Perseüs ligt en die daarom den naam van Perseïden draagt. G.no rad sterrenbeeld staat 10 Augustus '8 nachts te 12 uren hoog aan den Noord- Oosttlyken hemel, en daar om dien tyd de maan oan reeds lang is ondergegaan, kan de waarnemer by gunstig weder en een goed g koztn standpunt (zoo mogelyk buiten de verlichte stad) een heeriyk schouwspel hebben van een den ganschen nacht- voortdurenden vallenden sterrenregen. D.ze zwerm vallende sttrren ie meer be kend onder don naam van „Liurentiusstroom" of „Tranen van den H. Laurentius"berichten over de waarneming van deze natuurgebeur- tenis reiken terug tot het jaar 830 na Christus. De elementen van de elliptische baan van den vallenden sterrenregen komen zeer nabü met die van de periodiek terugkeeren de komeet 1862, IH, zoodat het gerechtvaardigd is aan te nomen, dat deze komeet en de Perseïnen- zwerm in gelijke baan om de zon draaien. T

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1