A#. 1899 feze fëoaranl wordt dagelijks, met uitzondering Jij ran ^Ton- cn feestdagen, uitgegeven. Leiden, 4 Augustus. Feuilleton. N°. 12100 Zaterdag 5 Augustus. ffS PEIJS DEZEB GOUBAST> 2 Voor Leidon pér S maandon.1.10. Franco per post., 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. FEUS DEE ADVEHTENTDENl Van 1—0 rogels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootsro letters naar plaatsruimte Voor het incasseentn buiten do stad wordt f 0.06 berekend. Geslaagd zyn: voor het examen Fiansch (L. O.) mej. M. C. Hartevelt, alsmede do heeren L. F. Van Zoest en J. M. Mazurel; voor het examen voor de hoofdakte de heer A. II. Van Hagen, allen van Leiden; voor bet examen Engelsch (L. O.) de heer A. Veer man, onderwijzer aan de christelijke school te Sassenheim. By de door bet departement van koloniën te Amsterdam gehouden aanbesteding was voor de levering van div. vlaggendoek en vlaggen het minst ingeschreven door de firma Van Hartrop Zn., te Leiden, voor ƒ1124.81. De etrw. zuster M. Aleidis (in de wereld mej. Mathilde Root, geboortig uit Leiden) vi rde gisteren het zilveren feest harer professie in de Congregatie der Tiiburgsche Liefdezusters. Der jubilaresae, die sinds veel jaren werkzaam is als hoofd der R.-K. meisjesscholen te Hoorn, vielen ook van de zijde der leerlingen en harer ouders veel blijken van belangstelling ten deel. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. Gem. t9 Kockengen door ds. T. Lekkerkerker, predikant te Hagesttin. De heer J. Postma, hoofd der school aan de Martha-Stickting te Alfen aan den Rijn, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag aangevraagd. In de vacature wordt voorzien door het benoemen tot hoofd der school van den heer B. L. Bijlsma, lsten ondtrwijzer aldaar. Naar wij uit goede bron vernemen, gaat ds. C. Spoelstra, thans te 's-Gravenhage, niet meer naar Zuid-Afrika (Transvaal) en kan hij dus zonder eenig bezwaar bet cjïnstwerk als herder en leeraar in de Ned. Herv. Kerk hier te lande hervatten. De buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van de Zuid-Afrikaansche Repu bliek dr. W. J. Leyds ia gisteravond in de residentie aangekomen en heeft intrek genomen in „Hotel Paulez". Dr. J. A. Gerth vftiL-YTyk, predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenhage, herdacht gisteren onder talrijke blijken van hoogachting en waardeering den dag, waarop hij vóór 25 jaren aldaar het herdersambt aan vaardde. Reeds eenigen tijd geleden had zich een commissie gevormd om den leeraar op dezen dag een huldeblijk namens de gemeentenaren aan te bieden. Dezj commissie werd gisteren door den jubilaris in zijn met bloemen versierde woning ontvangen en namens haar sprak de heer T. P. baron Mackay den pracikanfc toe en bracht hy hem hulde voor de toewyding en den ijver, waarmede hy gedurende 25 jaren do gemeente heeft gediend, en overhandigde hem daarop een album met opdracht on be vattende de namen van de leden der commissie en een naamlijst van de deelnemers aan het huldeblijk, een geschenk in portefeuille. Do jutilaris aanvaardde dankbaar dit bewijs van belangstelling en zeile boogelyk te waar- deeren de groote sympathie, welke hy in Den Haag steeds heeft mogen genieten. Nog kwamen o. a. hun gelukwenschen aanbieden een commissie uit de vereeniging „Bybel, Nederland en Oranje", namens welke de heer Fletterman den jubilaris toesprak, on de bestuursleden van de „Stuiversvereeni- ging", van welke ds. Gcrth van "Wyk voor zitter is, en cie den pre.ikant een bokaal met zilveren voet en inscriptie aanbood. Als advocaat en procureur by den Hcogen Raad is heden beöeJigd mr. W. A. Rutgers, te 's-Gravenhage. Van Zaterdag 5 tot Maandag 7 Augustus worden ten Paleize Htt Loo verwacht de Groothertog van Saksen en de Hertogin van Mecklenburg-Schwerin, met gevolg. De verjaardag van H. M. de Koningin- Moeder word te Apeldoorn en Het Loo gevierd coor een algemeenen vlaggentooi. Onder de vele bloemstukken, H. M. aan- gebokn, behoort een sierlyke bouquet der gemeente Apeldoorn. Ten Paleize werd door velen in de felicitatie- registers geteekend. Des middags maakten H.H. M.M. een wandelrit in een met bouquetjes versierd rytuig, terwyl het tuig der paarden mede met roosjes prykte. Tot bet diner, ten Paleize gegeven, waren gtnoodigd de leden van het Militaire en Civiele Huis van Hare Majesteit de Koningin, alsook de heeren en dames, behoorende tot het huis van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Gedurende het diner werd een uitvoering gegeven door de kapel van het 1ste reg. huzaren uit Deventer. Men meldt uit 's-Gravenhage: „Wel is na afloop van de Vredesconferentie vanwege de Russische regeering meledeeling gedaan, dat zy aan verschillende gedelegeerden en andere by de Conferentie betrokkenen onder scheidingen zou toekennen, doch de juiste opgaaf daaromtrent is nog oi.t beknd. De raededeeling-.n, daaromtrent tot dusver geJaan, zyn niet ten volle juist tn zeker onvolledig, daar ook aan de presidenten der afdeelingen Russische ordeteekenen z'Jn toegodacht." Naar men verneemt, heeft jhr. J. P. v. d. W. von Schmidt auf Altenstact, met iogang van 1 September a. s., eervol ontslag aange vraagd als reiacteur van het „Dagblad van Zuil Holland en 's Gravenhage." De zeereerw. heer J. J. Slettring, pastoor te Harlingen, herdenkt 12 Aug. a. s. den dag, waarop hy vóór 50 jaar tot priester werd gewyd. Tot 1857 was hy kapelaan te Groningen, van 1857-1864 pastoor te Ommerschans, ▼an 1864-1872 te Steenwyk, en aedert 1872 te Harlingen. 8 Aug. wordt het jubiló feest'lyk herdacht. De Opper-Ceremoniemeester maakt be kend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten Hofrouw zal aannemen voor den t"Jd van drie dagen, wegens het overlyden van Hare Hoogheid mevrouw de Hertogin weduwe A ;elheid van Sleeswyk-Holstein-Glücksturg, getor n Prinse3 van Schaumburg-Lippe. Naar de „Amst. Cf." verneemt, is mevr. Kley uit do Nederlandsche Tooneelvereeniging getreden, en is door haar een engagement aangegaan by de directie Legras Haspels. Omtrent de openbare vergadering ter be spreking van de Transvaalsche quaestle, die te Rotterdam zal worden gehouden, meldt men nader, dat deze worct belegd door de Rot- t rdamsche afdeelingen van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging en van het Algemeen Nederlandsch Verbond. Tot go9de voorberei;ing van deze byeenkomst heeft men beter geoordeeld, haar niet Zaterdag, maar Dinsdag- of Woensdag-avond a. s. te houdeü. Naar verier wordt gemeld, worct met kracht gewerkt om een adres over de Trans vaalsche Uitianderscrlsi8 gereed te maken, g:richi aan het EDgelsche volk. Dit adres zal op tal van plaatsen in ons land ter teekening worden gelegd. Do adres beweging gaat uit van de Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Deze vereeni ging was, zooals indcrty i gemeld, reeds bezig etn adres voor te bereiden, toen htt, nu onge veer 14 dagen geleden, heette, dat de Trans vaalsche crisis voorby was. Het is echter weLra gebleken, dat dit be richt voorbarig was, en daarop heeft de N. Z.-A. V. het werk weer opgevat, waarvan men weldra de resultaten zal zien. De kapitein ter zee W. J. P. Van Waning, uit Oost Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee 1ste klasse A. L. Boelen, commandant van Hr. Ms. torpedo-logement- scbip „Amstel", rol „Maroix", worct met 5 September- a. s. eervol van dat bevel ontheven en op non-activiteit gegteld. Het bevel" over genoemd torpoc'o-logement- scbip wordt alsdan opgedragen aan den luit. ter zee der lste klasse Gi Witsen Elias. (Sts.-Ct.) De heer Ruyssenaers, chef van het kabinet van.den minister van buitenlandscho zaken, is gistermiddag' naar Zwitserland ver trokken. Tot directrice van het ziekenhuis te Dieren is benoemd freule Van Heeckeren van Walit-n uit Zutfen, die als zoodanig in functie is getreden. Men meldt u t Kampen aan „Het Vad.": Komt Kampen door schenking in het bezit van een gesticht voor ouden van dagen, wederom werd de Chr. Geref. Gemeente ver- Llyd door een gift van ƒ25,000, zoomede van eenige woningen, om daarvoor te do n touwen een „Mejuffrouw Van Dam's Stichting". Door een gift, groot 10,000 mark, van het Thomas fonds, is de oprichting van een monument voor Thomas a Kempis in diens geboortestad Kempen verzekerd. Het stoomschip „Bundesrath* van Ham burg en Antwerpen naar Oost-Afrika, arriv. 2 Aug. te Napels; do „Prinses Sophie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 3 Aug. van Genua; de „Salak", van Batavia naar Rotter dam, passeerde 3 Aug. Gibraltar. Boskoop. De heer P. A. Ottolander hpeft zyn ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Noordwyk. Ge urende de afgeloopen maand Juli werd in de postspaarbank albier ingelegd ƒ6688.96 en terugbetaal! ƒ4435.72. Het laatst uitgegeven toekje draagt bet nummer 729. In den loop derzelfde maand werden aan het Rgkstelegraafkantoor behandeld 933 ttle- grammoD, en wel: verzonden 353, ontvangen 425, opgenomen en verder geseind 155. DE UAARLEÜUIERSTRAAT OP ZATERDAG AV05DEÜ. Geiyk wy reeds in het kort hebben ge meld, heeft in de jongste gemeenteraads zitting de burgemeester eenige mededeelingen gedaan In antwoord op een vraag, in de daarvoorgaande vergadering door den heer Pera tot hem gericht, naar aanleiding van den toestand in de Haarlemmerstraat op Zaterdag-avonden. Het uitvoeriger officiéele verslag is thans verschenen. Volgens den Voorzitter is de zaak deze: In de laatste jaren is het Zaterdagsavonds in de Haailemmerstraat verbazend druk. Die drukte wordt nog aanzieniyk vermeerderd door tal van veüters, die hun koopwaren op karren aanbieden. De verordening laat niet toe, dat zy met die karren een vaste staan plaats innemen. Maar nu heeft de toepassing van de Verordening ten gevolge, dat de menschen steeds, wanneer zy stilstondeD, door de politie werden verdreven, wat aanleiding gaf tot groote wanordelijkheden, omdat de venters, als 2y met hun karren door de politie werden verdreveD, werden gevolgd door koopers en niet koopers, die er een relletje van maakten, wat wee erom aanleiding gaf tot ernstige klachten van de zyde der bewoners van de Haarlemmerstraat. Nu heb ik, zeide de burgemeester, getracht daaraan een einde te maken. Aan bet verzoek der bewoners van de Haarlemrmrstraat, om de venters geheel to verwy-'eren, kon niet wordm voldaan, want het zyn ook ingezetenen der gomeente, en in hun beoryf mogen zy zoo min mogelyk. worden hemoeiiykt Een voorstel om de venters naar een ander gedeelte der stad te zenden, vond goen instemming by de venters, want dezen willen d£ar wezen, waar veel koopers zyn. Daarop ia door Burg. en Weths. deze proef genomen. De venters krygen de eene week aan de eene zyde, de andere we-k aan ce andere zyde van de Haarlemmer straat, alles tusschen de Donkersteeg en Bakkerssteeg, een vaste plaats, waar zy met hun karren kunnen stilstaan, juist op de grens van de groote en kleine steenen. Tusschen de wagens wordt een groote tusschen- ruimte gehouden, zoodat alle evenredig over ae Haarlemmerstraat verdeeld zyn en geen oploopjes kunnen veroorzaken. Biykt de proef afdoende, dan zal later moeten worden over wogen, of van de vooters ook staangelJ moet gevorderd worden. Dat is echter een quaestie van later zorg. Die proefneming is nu 5 of 6 weken aan den gang, tot groote tevredenhei 1 van alle partyen. Natuuriyk zouden de bewoners van de Haarlemmerstraat nog liever de venters geheel zien weggaan, omdat zy den winkeliers concurrentie aandoen, maar toch hebben de klagers, dio by request hun nood kwamen klagen, my verzekerd, althans hun hoofdman, dat op deze wyze in groote mate aan hun bezwaar is te gemoet gekomen. Ik heb my ook persoonlijk overtuigd, door eon paar Zaterdag avonden in de drukke uren in de Haarlemmerstraat te wandelen, tn het bleek my, cat er van wanordeiykheden geen sprake meer was. Ik geloof dus, dat ceze proef go d gelukt is, en dat daardoor, nu men de venters toch niet geheel kan weren, voorgoed een einde zal zfln gemaakt aan den toestand van wanorde, zooals die vroeger bestond. De heer Pera antwoordde bi.rop: M. d. V. Ik dank U voor uw inlichtingen. Dat de venters de voorkeur geven aan ue Haarlemmer straat, kan ik best aannemen, maar dat zy het recht hebben om daar nut hun karren te zyn, kan m\jns inziens wel betwist worden. Doch nu ook de bewonera c'er Haarlemmer straat met den gewyzigden toestand tevreden zyn, ligt het niet op myn weg om thans verier deze zaak te bespreken. Naar het my voorkomt zal bet staan of ryuen met wagens des Zaterdagsavonds in de Haarlemmerstraat altyd bezwaar opleveren. Wanneer een paar rijtuigen elkaar moeten passeeren, geeft dit by al de volte door het drukke verkeer en dan nog die wagens wel eenig gevaar. De Voorzitter: Ik weet goen middel om de venters geheel uit de Haarlemmerstraat te weren, tenzy men daartoe een verordening maakte. Dit zou evenwel hoogst ootiliyk zyn, omdat het bier botreft arme menschen, cie hun best doen om hun brood te verdienen. Wy moeten alleen trachten de orde te handhaven. Hiermede was de interpellatie afgeloopen. Uit de „Staatscourant." Kon. bosl uiten. Do luitenant-kolonel J. M. H. Van der Koog, van het 6de reg. infanterie, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1751 's jaars; do kapiteiu li. R. Hagedoorn, vau het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ1106 's jaars. Aan mr. J. H. De Stoppelaar, te 's-Gravenhage, oud-voorzitter der arx.-rcchtbank te Middelburg, laatstelijk rechter vanwege Nederland in de Ge mengde Rechtbank te Cairo, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder 2de klasse der orde van Medjidié van Turkije, en aan den heer Ch. Scheefhals, te Brussel, tot hot aannemen der versierselen van ridder der orde van het Heilige Graf van Jeruzalem. Aan den ingenieur der 2de klasse bij de marine M. G. Dc Gelder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 'a Rijks dienst. Benoemingen tot officier. Bij Koninklijke besluiten van 29 Juli zijn do volgende cadets, allen herkomstig van de Kon. Militaire Academie, benoemd tot tweeden luitenant: bij het wapen der infanterie, bij het lste reg., I. H. Revnders, P. Halberstadt, C. L. A. J. graaf Van Limburg Stirum; bij het 2do regt. W. P. T. Kruythoff; bij het 3de regt. jhr. C. M. Storm van 's-Grave- sanae en F. E. Jochim van Nootdorp; by bet 4de reg. O. G. James en L. L. P- Calkoen bij het 5de reg. A. J. Van Lakerveld de Heus; bi] het 6de reg. R. C. Bakker, F. H. Prager, P. Clerk, C. A. Bik en G. A. W. Massink; by hot 7de reg. N. Visser en 11. Jespers; bij het 8ste reg. H. G. Keppel He9selink, H. W. Van Kerkwijk en B. W. Van Weidoren baron Rengors; bij het wapen der cavalerie, bij het lsto reg. huzaren, jhr. J. W. Godin de Beaufort; bij het 2do reg. huzaren, H. A. C. Fabius en J. B. Van der Dussen; bij bot 3de reg. huzaren, W. J. J9ltes bij het wapen der artillerie, bij het lste rog. vesting-artillerie R. D. Storm Buysing, R. H. A Van den Wall Bake en jhr. H. J. Repelaer; bij het 2do reg. vesting-artillerie G. L. M. II. Higly, F. W. Diemont en W. A. M. Van Niouwstadt, Cl> at eau Margaux. s> „Hoe denkt gy over den prys, burger com missaris?" „De matigste schatting is een millioen livre." „Zijn er ook hypotheken op?" „Neen. De ryke Fumel had zyn landgoed niet bezwaard." „Welnu, aangenomen, Brutus cn ik bieden honderd duizend livres voor Chateau Margaux." „Dan wys ik u den koop toe." „Wy betalen de helft der koopsom in assig- cnatiën en laten de andere helft voorloopig als eerste hypotheek inschrijven." „Het zy zool Gy krygt daarvoor het land goed mot al zyn toebehooren." „Ook mot de eventueel nog voorradige wynen?" „Ja. Naar Michot my zeide, liggen er nog eenige partyen in de twee kelders, edele Médocwynen, die nog niet geheel ryp zyn om afgetapt te worden." „Drie a vier jaar moeton Medocs van de edelste soort, zoogenaamde grands-vins, in de vaten liggen, voordat zy recht goed zyn," merkte Brutus Jadin op. „Wie is deze Michot, burgor commissaris?" „Pierre Michot is keldermeester en tegen woordig opzichter van het landgoed. Hy is nog altyd gebleven, ofschoon hy op het oogen- blik geen loon ontvangt.'' „Was hy langen tyd by Fumel in dienst?" „Sedert twintig jaren." „Hm is hy een good patriot?" vroog Lacombe. „E-n zeer goed patriot zelfs; ik had meer malen gelegenheid dat waar to nomen." „Des te beterl Dan zullen wy ons mot den braven man gemakkeiyk kunnen verstaan. En de overige arbeiders van hot landgood?" „Zooveel ik weet, hebben zy, behalve één, die by Michot gebloven is, het landgoed ver laten, om hier in de stad deel te nemen aan de gebeurtenissen. Eenigen hebben zich by do nationale garde laten iniyven." „Hot is ook nog geen oogsttyd." „Zeer juist. Doch er moeten spoedig weer arbeiders in dienst genomen worden, zeide Michot onlangs, anders verliest het landgoed to voel in waarde." „Nu, voor het noodige zal gezorgd worden, als myn schoonzoon en ik eerst de eigenaars van het landgoed zyn." „Ik zal er met Michot ov6r spreken. Over een uur neem ik een boot en vaar mot myn klerk naar het landgoed, om een nauwkeurigen inven taris voor den verkoop op to maken. Alleen maar voor den vorm! Apropos, gij zoudt my de eer kunnen bewyzen my te begeleiden, om dan by d6ze gelegenheid alles te bezien." „Daar hebben wy nu goen tyd voor. Binnon een half uur begint de zitting der rechtbank, en zy zal, naar het zich laat aanzien, vandaag vry lang duren. De plicht gaat vóór alleB. Eerst om vyf uren dezen namiddag zou het ona mogelyk zyn." „Dan raad ik u ons na te komen! De korte boottocht op de rivier is zeer aantrokkeiyk en verfrisschend. Ia het kasteel kunt gy overnachten en den volgenden dag terug varen." „Het voorstel bevalt my," zeide Brutus JadiD. „My ook," sprak Lacombe, tevreden glim lachende. „Ja, wy zullen onze toekomstige bezitting van avond en morgen vroeg in oogenschouw nemen. Zulk een aangename uitspanning na een zoo inspannende werk zaamheid mogen wy ons gerust gunnen. Waarde commissaris, reken op onze erken- teiykheid! Wanneer wy u eens van dienst kunnen zyn, als gy iets noodig hebt, en het in onze macht is gy weet het: de eene baud wa3cht de andere I" De drie brave mannen schudden elkander heel vriendschappelyk de hand. Daarop scheid den de beide bezoekers van den commissaris Letellier, om hun verdere maatregelen te nemen. II. Cbèteau Margaux, op een zacht oploopenden heuvel aan den oever der Gironde gelegen, was een oud, solied gebouw voor het overige, evenals de moeste van deze om hun wynen zoo wereldberoemde landgoederen in het Médocland, meer op een eenvoudig boeren huis dan op een prachtig kasteel* gelykend. Eenige honderden hectaren der beste wyn- bergen behoorden by het kasteel. Pierre Michot, de keldermeester en tydeiyk opzichter, was een man van ongeveer vyftig jaar met een eeriyk gezicht. Op zyn hoofd prykte de rcoio vryhoidsmuts der Jacobynen. Men moest cus onderstellen, dat hy een vurig republikeinsch patriot was. Doch de schyn bedriegt soms. Het was op een mooien dag in het begin van September, toen dó commissaris Letellier hem bezocht, die, met behulp van den mee- gebrachten klerk, vlug een inventaris op maakte. Vervolgens zeide de commissaris tot don keldermeester, dat binnenkort het scboone landgoed in eigendom zou overgaan aan den president der revolutie-rechtbank Lacombe en diens schoonzoon Jadin. Voorts, dat de beide groote revolutiemannen het voornemen hadden, tegen zeven uren des avonds in hot slot aan te komen, om het te bezichtigen en daar tot den volgenden voormiddag tien uren te ver toeven. Michot moest in zyn eigen belang zeer beleefd en voorkomend jegens hen zyn en hen goed onthalen. De keldermeester boog en verklaarde, dat hy zyn best wilde doen, om aan het verzoek te voldoen. Hy bezat zooveel zelfbeheerscbing, om zyn verbaziDg en zyn opgewondenheid te verbergen. „Mag ik hopen, dat de nieuwe eigenaars my in hun dienst zullen houden?" vroeg hy. „Dat geloof ik wel," antwoordde de commis saris; „ik heb met beiden reeds gesproken. Zo woten, dat gy oen goed patriot zyt." Hierna ging de commissaris met zyn klerk naar de boot, die aan oen aanlegplaats aan den oever op hen wachtto. Vyf minuten later kwam een mooie jongeling met donkere lokken te voorschyn uit eon zygebouw, het keldorhuis. Eenvoudig wa3 hy gekleed, als een arme wyngaardenier, zyn hoofd evenwel ook versierd met een roode vryhfcidsmuts. „Nu, Michot, wat wildo de commissaris?" vroeg by. De keldermeester trok den jongen man in een hoek en fluisterde langen tyd geheim zinnig met hem. Daarby werd de jongeling zeer opgewonden; zyn bleek gezicht gloeide als van triumf en by prevelde: „Ja, wraak, wraakDie wordt ons nu door een beschikking van het noodlot mogelyk gomaakt. De ver gelding nadert, bloedhonden I" In de rivier ankerde naby den wyogaard een klein vaartuig, een vi3Schersboot. Tressan, de visscher, en zyn twee volwassen zoons vorm den de bemanning. De beide jongelieden werden naar het slot geroepen oq hielpen vlytig by het dragen van bossen ryshout en het terechtzetten van ledige vaten in de groote houten ruimte, die naar den kelder voerde. Michot sprak met zyn vrouw Louison kinderen had het paar niet; toon zy hem hoorde, was zy zeer angstig, doch het golukto hem haar ongerustheid weg to nemen. Later hiëld do vrouw zich onledig mot hot inpakken van kleeren en andere kleine dingen en deze naar de boot te dragoD, waar Tressan de pakjes in ontvangst nam en ze onder dek bracht, {Slot volgtj

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1