N°. 12097 Woensdag 2 Augustus. A0. 1899 (Deze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 1 Augustus. ^©•ojLLlotorea.. DE DANSERES. j PBIJS DEZER GOUBAKTi Voor leiden per 8 maanden, 1.10. Franco per post r*s> 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05> PBIJS DEB ABVEBTENnÉEfi Van 1—0 rogela f 1.0S. ledore regel meet f 0.17J. Grootero lettere naar pkiaUruimte Voor het incassearen huitoh do etad wordt f 0.06 berekend. By Koninklijk besluit is mr. M. P. Sipkes, kantonrecbter-plaatsvervanger te Leiden, te vens werkzaam t^r griffie van het kanton gerecht alhier, benoemd tot griffier aan het kantongerecht te Vianen. Hedenmorgen had op de R.-K. begraaf plaats de ter aarJe-bestelling plaats van wijlen den gepensionneerden korporaal van het O. I. leger H. Kroon, in leven commissaris der Afd. Leiden van de Nederlandscho Vereeni- ging van oud-strijders uit Neerlandsch-Indiën „Het Vaderland Getrouw". Aan de plechtigheid werd deelgenomen door de leden van bovengenoemde afaeeling met omfloerste banier. Met een kort woord schetste de voorzitter de verdiensten van den overledene en riep Kroon namens de kameraden een „rust in vrede" toe. De overledene was gerechtigd tot het dragen van het kruis voor belangrijke krijgsbedrijven in Atjeh, van de Atjeh-medaille en de medaille voor 12-jarigen trouwen dienst. Bij de Leidsche Spaarbank is in de maand Juli ingelegd 63,241.98'/» ©n terug betaald 52,663.67, terwijl zijn afgegeven 66 nieuwe en geheel afgelost 59 boekjes. Htt gezamenlijk tegoed der 11,436 inleg gers bedroeg einde Juli f 2,185,645.80. De „Sts.-Ct." van heden bevat het ver slag der commissie, van 1 Aug. 1898 tot 1 Aug. 1899 te Leiden belast met het afne men dc-r practische examens van arts. De kapitein voor speciale diensten bij het 4de rcg. inf. A. Kraak is eervol van die betrekking ontheven en wordt op den 5den Aug. a. s. belast met het bevel over de 4de compagnie, 4de bataljon, te Leiden. De 83ste jaarlyksche algemeens verga dering van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewaponden dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat onder andere de navolgende mededeelingen: De inkomsten over 1898 bedroegen een som van 76,113.34%. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die 40,329.50 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte, ad 20,076.5572» zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten begrepen: do renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning (nationaal huldeblijk bij gelegenheid van H. D. 25 jarige regeering) ad 9070.33, alsmede 1517.58 van het sal .'o dier renten; het subsidie van bet Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot ƒ5000; oen bedrag van ƒ100, ingekomen van de commissie te Batavia; een bedrag van ƒ4.38 van de districts commissie t9 Utrecht, alsmede f 15 als restitutie van 1897 te veel in u.tgaaf gebrachte gratificatie. Aan 1485 deelgerechtigden keerde het Fonds 50,706.48'/a uit aan gratificatiën en ƒ10,587.91 aan toelagen, voortspruitende uit de renten van het geschenk van wijlen Z. M. den Koning. Onder die deelgerechtig den bevonden zich 351 verminkten uit Oost- Indié, 8 verminkten uit den strijd tegen België, 807 infirmen, blinden en vet-ram n en 319 oud-strijders van België. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Daarin werden verzorgd, tegen afstand van hun pensioen en hun gratificatie, negen en twintig deelgerechtigden, alsmede negen oud-militairen (niet-deelgtrechtigden) tegen afstand van hdn pensioen. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen ƒ8281 06. Gedurende het afgeloopen jaar werden als nieuwe deelgerechtigden in het Fonds opge nomen 22 verminkten uit Oost-Indië, 60 infirmen en 11 oud-strijders van België. Het getal der sollicitanten bedraagt 692. De officier van gez. 1ste kl. van het O.-I. leger dr. G. Van der Harst is ontheven van zyn detacheering by de koloniale reserve te Zutfen en keert in bet najaar naar Indiö terug. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand Juli ingelegd 6123.52, verdeeld over 72 inlagenterugbetaald ƒ5646 76 verdeeld over 28 terugbetalingen. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 856. Naar de „N. R. C." verneemt, zyn by de Regeering voorstellen in overwegiog tot reorganisatie van het Geneeskundig Staats toezicht. De Turkscbe delegatie ter Vredesconfe rentie werd gisternamiddag by haar vertrek uit Den Haag naar Konstantinopel, te vier uren per Staatsspoor, uitgeleide gedaan coor den Turkschen gezant bjj ons Hof, Missek- effendi, en door don Nederlandscben gezant te Konstantinopel, den heer v. d. Staal van Piershil, die zich met verlof hier te lande bevindt. Door den eersten gedelegeerde van Turkye, Turkhan Pacha, is vóór zyn vertrek een telegram gezonden aan H. M. de Koningin, waarbij hy eerbiedigen dank betuigt uit zyn eigen naam en namens de geheele Turksche delegatie voor de uitnemende w(jze. van ont vangst in ons land en voor al de blijken van welwillendheid, van en namens Hare Majesteit ontvangen. Naar gemeld wordt, is de heer M. G. Wildeman, te 's Qravenhage, opgenomen als lid der commissie voor de Geschiedkundige Tentoonstelling van het NederJ. Zeewezen, terwyl het correspondeerend lidmaatschap io enkele plaatsen alsnog door de navolgen de heeren is aanvaard; F. G. Kramp, secreta ris van het Kon. Ned. Aardrijkskundig Genoot schap te Amsterdam; W. A. P. F. L. Rovers, kapitein der artillerie to Delft; D. De Vries, burgemeester te Dokkum; W. Martin, litt. docts. te Leiden; P. Hejjning, gep. kap. ter zee te Nymegen; I. W. Des Tombe, te Utrecht; Ch. W. Vermeys, burgemeester te Zieriksee, en W. Been, burgemeester te Goedereode. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder zal Woensdag 2 Augustus te 12 uren ook in de Maliebaan te 's-Gravenhage een groote parade worden gehouden. De troepenmacht zal door don commandant van het regiment grenadiers en Jagers, kolonel De Bock, gecommandeerd, en door den gouverneur van de residentie, generaal Van Pommeren, geïnspecteerd worden. Naar wy vernemen Is, in de plaats van dr. R v. Oppenraay S. J., benoemd tot direc teur van het Gymnasium St. Wilïit rord te Katwyk dr. J. Exltr S. J., tot nu to9 rector van het R. K. gymnasium te Amsterdam. (Centrum). Benoemd is tot leeraar in do staatsweten schappen aan de hoogere burgerschool te Zutfen de heer W. H. Denier van der Gon, te Do Jewaord, en tot leeraar in het boekhouden de heer L. D. Wolters, te Beerze. Gisteren werd te Utrecht een vergadering gehouden van loeraren en leeraressen in de gymnastiek aan Hoogere Burgerscholen, ter bespreking van de belangen der lichamelyke opvoeding aan genoemde inrichtingen. Alge meen was men het er over eens, dat de toe passing en de regeling van het gymnastiek- onderwys op de H. B.-S. meestal nog zeer veel te wenschen overlaat en dat deze ge wichtige tak van opvoeding nog steeds zeer stiefmoederiyk wor.t behandeld. De onbekendheid van veel autoriteiten met het inneiiyke wezen der lichamelyke opvoeding en de daaruit voortspruitende onverschilligheid, benevens de misplaatste zuinigheid van Ryk en Gemeente, werden beschouwd als de voor naamste hinderpalen voor een meer rationeele toepassing der gymnastiek. Verder werd de staf gebroken over de on voldoende bezoldiging aan het meerendeel der H. B.-S. en de stelsellooze salariëering aan de Ryks H. B.-S.; een logisch gevolg trouwens van de geringe appreciatie der gymnastiek. Nauwere aaneensluiting, om gemeenschap pelijk te yveren tegen verschillende misstan den, meende men, zou de weg ter verbetering zyn, weshalve werd beslot n tot het consti- tueeren van een „Vereeniging van leeraren en leeraressen in de gymnastiek aan Hoogere Burgerscholen." Aan een voorloopig bestuur, bestaande uit de heeren Disse (Rotterdam), Hage (Nymegen), Mieremet (Utrecht), Roemer (Amsterdam) en Stegeman (Gorkum), werd opgedragen, een concept reglement samen te stellen en de stappen te doen, die verder noodig mochten blijken, zooals het steunen der peDsloen- beweging en meerdere actueele quaeatles. Wylen mevrouw A. H. Valkenburg, wed. T. H. G. Driessen, te Amsterdam, heeft aan de Vereeniging tot opneming en opvoeding van verwaarloosde weezen te Nymegen een legaat besproken, bestaando uit barer na latenschap, onder den last van eenige legaten, ter vermoedelijke geldswaarde van 20,000. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten by onderscheidene fabrikanten van electrisch licht naar het aanleggen en oxploi- teeren van inrichtingen voor het leveren van electrischen stroom te informeeren, en te zyner tyd door en voor rekming van de gemeente deze zaak ter hand te nemen. Het stoomschip „Prinses Amalia" arri veerde 31 Juli van Amsterdam te Batavia; de „Salak", van Batavia naar Rotterdam, pas seerde 29 Juli Capo d'Armi; d9 „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 31 Juli te Suez. Parijsche Wereldtentoonstelling. Benthuizen. By den landbouwer Jacs. Van der Knyff Czn., wonende in de Benthorn, is sedert een paar dagen verblyf houdende een postduifje, hebbende om den rechterpoot een rood ringetje, waarop in Romeiusche letters het cyfer 8; en op eenige vederen van den rechtervleugel in blauwen of paarsen inkt gedrukt, het woord Aalsmeer", voorkomt. Het diertje zal bü aanvrage volgaarne aan den eigenaar worden teruggegeven. Hillegom. Aan den verlofganger plaatsver vanger van de lichting 1896 der gemeente Leiden, K. B., alhier, is door den minister van oorlog uitstel tot opkomst onder de wapenen verleend tot 11 December a. s. De arbeider A. Z., alhier, is door de rechtbank te Haarlem, wegens heling, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden. De rekening van de inkomsten en uit gaven dezer gemeonte, over htt dienstjaar 1898, ligt gedurende 14 dagen en wel tot den llden Augustus a. s., ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing en wordt tegen betaling der kosten algemeen verkrygbaar gesteld. Noordwjjk-aan-Zce. Gistermorgen liep te Vlaardingen tinnen de Noordwyksche logger van den reeder E. Smit, schipper L. Van der Wiel, met 109 kantjes haring. Htt vaartuig hid ty een storm op de Noordzee eenige schade beloopon aan de netten. Valkenburg. Gedurende de maand Juli werden aan het Rykstelephoonkantoor alhier behandeld 36 telegrammen, waarvan 18 werden verzonden en 18 ontvangen. Wassenaar. Door het Dagelyksch Bostuur is den Raad de gemeente-rekening over 1898 aangeboden en gedurende veertien dagen op het Raadhuis ter inzage gelogd. De rekening sluit met een batig soldo van 644.697'». De gasverlichting zal komen al meende men, dat ook biervan „niets zou komen". De gasbuizen zyn voor een groot deel reeds aan gekomen en Donderdag a. s. zal de aanbe- stecing der fabriek plaats hebben. Deze moit 15 November gereed zyn Met primo December zal het dorp door het nieuwe licht worden beschenen. Om aan particulieren gelegenheid te geven zich van de goede verlichting te overtuigen, zal binnenkort door de Maatscbappy een winkelhuis in onze gemeonte worden verlicht door gecarbureerde lucht. Vit de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoomd tot rechter te Winschoten mr. B. Tellogen, thans griffier aan het kantongerecht te Groenloo; tot griffier aan liet kantongerecht te Groenloo mr. H. Kuypera, thans griffier aan het kantongerecht te Eramen; tot substituut-griffier aan de rechtbank te Leeu warden mr. A. D. H. Quintu9, thans advocaat en procureur te 's-Gravenhage. Benoemd tot griffier aan het kantongerecht te Tiel mr. W. A. Abboma Oudegeest, thans id. te Vianen. Benoemd tot ambtenaar O. M. voor de kantons Amsterdam III en Hilversum, met standplaats te Amsterdam, mr. A. J. Blok, thans id. te Schiedam. He gewone audiöntiën van de ministers van justitie, marine, oorlog en waterstaat zullen deze week niet plaats hebben. Do wedstryden van levend vee en pluim gedierte te Parys zullen plaats hebben van Donderdag 21 Juni tot en met Dinsdag 3 Juli 1900. De Internationale wedstryden van paarden zyn bepaald van Zondag 2 September tot en met Maandag 10 September 1900. Tycens de tentoonstelling te Parys zullen niet minder dan 105 internationale coögressen plaats hebben. Het eerste daarvan is h6t congres van tuintouw van 25 27 Mei, het laatste van zeerecht van 1 3 October. Gemeenteraad van Woubrugge. Voorzitter do Burgemeester. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te elf uren do vergadoring en de secretaris leest de notulen van het ver handelde in de vorige vergadering. Bij do gebruikelijke vraag, of ,de beeren iets op de notulen hadden aan te merken," is het do heer v. d. Boon, die meent, dat een enkele pas sage niet goed of niet genoeg zijn .gedachten" heeft uitgedrukt. Nadat door den secretaris bedoeld gedeelte dor notulen nogmaals welwillend werd voorgelezen, is do heer v. d. Boon tevreden en worden ze z. h. s. vastgesteld. Vervolgens ingekomen stukken: lo. Adres van mej. A. M. Staal, to Hoogevcen, houdende bericht van aanneming barer benoeming tot onderwijze» es aan do O. L. School alhier en dankzeggiDg voor het in haar gesteld vertrouwen. Voor kennisgeving aaDgenomen. 2o. Adres van do telephoon-mantschappij .Rijn en Gouwe", to AlfeD, dir. de heer P. J. Do Kanter Hz., waarbij adrossanto verzoekt om toestemming tot het plaatsen van een telephooDpaal en het leggen van een kabel in en door den weg by 's-Molenaarsbrug. Gunstig op beschikt tot wederopzegging en onder voorwaarde, dat weg en schoeiing weder in goeden staat worden gebracht en er geen stremming in do passage zal door ontstaan. 3o. Pioce3-verbaal van opnamo van boekeo en kas van den gemeente ontvanger, waarbij aan B. en Ws. gebleken was: .alles in orde." Hierna bieden B. en Ws. den Raad aan de Gemeenterekening over 1898, vermeldende in ont vangst /"16.458.114 en in uitgaaf /T4,482.334, zoodat er een goed slot was van f 1475.78. Op voorstel van den Voorz. wordt de rokoning gesteld in banden van een commissie, ten fine van onderzoek en advies, en worden daarvoor bij stemming aangewezen do heeren v. d. Boon, Molonaar en v. Wioriogen. Hierop volgde bot onderzoek van de geloofs brieven van de onlangs herkozen Raadsleden, ds heeren L. J. Zwoteloot en C. Molenaar Dz., welko brieven in orde werden bevonden. Al8nu kwam ter tafel een in de vorige vergade ring aangohouden voorstel van B. en Ws., dat tot strekking bad de alhier bestaande .verordening op keuring van vleesch en visch" op te heffen. De Voorzitter, dit voorstel toelichtende, zegt, dat het, bij ontstentenis van deskundige personen, vrijwel onmogelijk is aan de bestaando verordening de hand to houden, ook wat betreft het keuren van ingevoerd vleesch. Do heer v. d. Boon vraagt, hoe bot zal gaan met vee, dat bjjv. aan miltvuur is gestorven, welke vraag beantwoord wordt door den Voorzitter met verwijzing naar de Rijkswetten, die den eigenaar van zoodanig vee verplichten tot aangifto. Alhoewel do heer Peters het met den Voorzitter niet eens is, dat zich in deze gemeente geoE .deskundige" personen bevinden, wordt het voor- 3) En plotseling legdo ze haar hoofdje in het kussen en begon hevig en voortdurend te snikken, zóó wanhopig ellendig voelde ze zicb. Het was al dag voordat zy don slaap kon vatten I Het ballet had succes gehad. Juffrouw Holm las in de school de critiek over de uitvoering. Terwyi zy zat te lezen, vielen er eenige groote tranen op het papier van het Berlingsken en voelde ze zich jaren ouder. Er kwamen brieven van haar zuster. Het waren brieven, waarin over lommerdbriefjes en ellende gesproken werd. Op de dagen, dat juffrouw Holm zulke epistels kreeg, vergat ze haar haakwerk en zat ze met baar handen tegen haar slapen met de geopende brieven op haar schoot. Ten slotte ging ze de ouders langs en verzocht nu eens vuurrood, dan weer doodsbleek, om de helft van haar honorarium. Dat stuurde zy naar huls. Die dagen gingen voorby. Juffrouw Irene Holm ging naar haar dansles en wandelde dan weer naar huis. Zy kreeg nog eenigen onderstand. Een half dozyn jonge boeren- menschen hadden een kransje gemaakt. Zy dansten driemaal per weck in de groote kamer van Peter Madsen in het bosch. Juffrouw Holm lldp een halve myi in het winterduistert zoo bang ala een haas, die achterna gezeten wordt, terwyl zich allerlei spookgeschiedenissen uit do balletschool aan haar opdrongen. Zy moest langs eon vyver, die door wilge- boomen omgeven was. Zy moest voortdurend kyken naar die fcoomen, die hun groote armen in de duisternis uitstrekten. Haar binnenste versteende als het ware van angst. Zy danste drie uren. Zy commandeerde. Zy draaidp rond. Zy danste met de maniyke leerlingen, zoodat haar wangen purperrood werden. Dan moest ze weer naar huis. Do groote poort van Peter Madsen was gesloten. De knecht ging met de lantaarn met baar mee naar de poort, om deze voor haar open te doen. Hy hield de lantaarn een oogenblik in de hoogte, terwyl zy de duisternis te gemoet ging. En zy hoorde zyn goeden nacht achter zich en het krassen der deurvleugels van de poort over het plaveisel, als ze toegetrokken werden, en het sluiteD. By het begin van den weg was een om heining van struikgewas, dat scheen te buigen en te knikken.' Het voorjaar kondigde zich aan, toen juffrouw Ireno Holm haar cursus geëindigd had. Het gezelschap van Peter Madsen wilde in de herberg het 'einde van den danscursus recht feesteiyk vieren. Het feest werd schitterend gevierd. Een cha8sinet met „welkom" er op stond boven de deur. Het souper werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den dokter en de juffrouw van den domiaee, die aan het boven einde van de tafel zaten. Juffrouw Holm had een gegarneerd barögen japonnetje aan en een Romeinsch lint om haar hoofd. Haar vingers zaten vol ringen, die zy op de balletschool van verschillende vrienden gekregen had. Tusschen het dansen in werd de grond met lavendelwater besproeid en deed men, alsof men de vrouwen ook wilde besproeien. Juffrouw Irene Holm werd weer jong, wanneer men het einde van een danscursus vierde. Eerst danste men de quadrille. De ouders en de meer bejaarde menschen stonden tegen de muren en in de deuren naar hun kinderen en bloedverwanten te kyken en waren in stilte erg trotsch. De jongens trokken in de quadrille zulke plechtige gezicbteD, alsof ze maskers voor hadden, en dansten zoo voorzichtig, alsof ze op erwten gingen. Juffrouw Holm knikte hun voortdurend aan moedigend toe en commandeerde in hetFransch met halfluide stem. De heer Brodersen en diens zoon speelden er b(j. De heer Brodersen hamerde zoo hard hy kon op de piano, die welwillend door een notabel ingezetene was afgestaan. Ze begonnen in bet rond te dansen en de toon werd losser. De mannen gingen naar het middelste vertrek om daar een glas punch te driDken. De lmeren onder de leerlingen noodigden juffrouw Holm ten dans. Zy daDste met het hoofd op zy, op haar toeneD, met eon bevalligheid, alsof ze een meisje van zestien i jaar was. Langzamerhand hielden de andere paren met dansen op en de juffrouw en de dansers bleven alleen aan het dansen. De mannen kwamen aan de deur van de kleine kamer staan en allen keken met stille bewonde ring naar juffrouw Holm, die haar voeten een beetje moer onder haar japon te voor schijn deod komen en haar boveniyf zachtjes heen en weer liet gaan. De juffrouw van den predikant amuseerde zich en kneep af en toe den dokter eens in zyn armen. „Nu een mazurka 1" riep de onderwyzer. „Bravo" en allen klapten in de handen. Juf frouw Holm maakte een buiging al9 een balletdanseres met twee vingers op baar hart. Men moest aan het souper gaan on zy arrangeerde een polonaise. 'Allen deden mee, de vrouwen duwden elkaar uit verlegenheid en van de pret. De mannen Z9iden: „Kom moeder willen we ook nog eens?" Een paar begonnen den „Landsoldaat" te zingen en gaven daarby de maat met hun hakken aan. Juffrouw Irene Holm had den onderwyzer als soupeur en zat onder de buste van Zyn Majesteit den Koning. Het gesprek werd weer ernstiger, toen men aan het souper was gegaan, en juffrouw Holm was de eenige, die op een salontoon sprak, zooals toonoelieten in een biyspel van Scribe. Lmgzamerhand word men verzadigd. De mannen begonnen lyntjes te takken en klonken met elkaar over de tafel heen. Aan dat gedeelte van de tafel, waar de jongelui zaten, ontstond groote vrooiykheid en het duurde grruimen tyd voordat de onderwyzer, die een toost wilde drinken, aan hot woord kon komen. Hij sprak voorjuffrouw Holm en de negen muzen. Hij sprak langen tyd. Men zat rondom de tafel in de borden te kyken langzamerhand kregen de go- zichten een plechtigo en strakke uitdrukking, alsof de koster in de koordeur van de kerk verschenen was en maakte balletjes van het brood. De redenaar haalde er ook Freia en haar beide katten by en droDk toen op de gezond heid van „de priesteres der kunst", mejuf frouw Irene Holm. Er werd negenmaal hoera geroepen en allen wilden met juffroaw Holm klinken. Juffrouw Holm had niets van den toost begrepen en voelde zich zeer gevleid. Zy stond op en boog, terwyl zy haar glas met een sieriyke beweging van den arm in de hoogte hield. Hot poeder, dat zfl, ter eere van het feest, op haar gezicht had gelegd, was ten gevolge van de inspanning en de hitte geheel van haar gelaat verdwenen en zy had twee donkerroodo vlekken op haar wangen. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1