N°. 12089 Maandag 34 «Juli. A°. 1899 feze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering ran <2bn- en feestdagen, uitgegeven* Dit nommer bestaat uit DRIL Bladen. Eerste Blad. De Mutoscopen Leiden, 22 Juli. LEIDSCH DAG-BLAD. PBJJS DEZER QQXTBJJtfTl Voor La! dan per 8 maanden', j Franco per post -%?>•• 1.40* Afzonderiyke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVEBTENTEËÏit Van 1—0 regels f 1.06. Iedere regel meer f 0.171. Grooterq letters naar plaatsruimte Voor het mcasseemn budtoo do stad wordt f O.06 berekend. la onze Vestibule zyn ran nieuwe Voor stellingen voorzien. Door den Commissaris der Koningin in deze provincie zjjn een tweetal bedenkingen geopperd tegen den inhoud der in de gemeente raadsvergadering van 15 Juni jl. vastgestelde verordeningen, regelende de heffing en de invordering van leges en expeditiegelden ter Secretarie, by het Oud-Archief en aan het Buretl van den Burgerlijken Stand, te Leiden. In de eerste plaats geeft hy, in verband niet e n opmerking van den Minister van Binnenland8che Zaken ten opzichte eener andere gemeente, in overweging uit art. 2 der heffingsverordeDiDg te dosn vervallen litt. d. extracten van huwelijksafkondiging ter aan plakking bestemdomdat die afkondigingen kosteloos plaats hebben. Hoewel de uitzonde ringsbepaling van art. 2 sub litt. d. juist bedoelde om duidelyk te doen uitkomen, dat de extracten van huwelyks-afkondiging, ter aanplakking bestemd, vry zijn van rechten, terwijl men ze zonder die uitzondering wellicht krachtens een der bepalingen van art. 1 daaraan onderhevig zou kunnen achten, hebben B. en "Ws. toch geen bezwaar die bepaling, die wellicht overbodig is, te doen vervallen. In do tweede plaats merkt de Commissaris der Koningin op, dat uit de invorderingsver* ordening niet bljjkt, dat de rechten, bedoeld by art. 2 der Wet van-23. April 1879, inge volge art. 3 dier Wet door den ambtenaar van den Burgeriyken Stand worden ingevorderd. Mogelijk zou dit een opmerking van het Departement van Binnenlandscho Zaken kun nen uitlokken, waarom de Commissaris aan vulling dier verordening gewenscbt acht. Ook hiertegen bestaat by B. en Ws. geen bezwaar, daar de verordening uit den aard der zaak geen inbreuk kan maken op de uitdrukkelyke bepalingen der Wet, nog daar gelaten in hoeverre hier van zoodanige inbreuk sprake zou kunnen zyn. B. en Ws. geven daarom in ovtrwegiüg uit art. 2 der d d. 15 Juni j.l. vastgestelde verordening, regelende de heffing van leges en expeditiegelden ter Secretarie, ty het Oud- Archief en aan het Bureel van den Burger iyken Stand te Leiden, litt. d. te doen ver vallen, en tusschen de eerste en de tweede alinea van art. 1 der invorderingsverordening in te lasschen de woorden: „De rechten, ga- heven krachtens art. 2 der Wet van 23 April 1879 (Stsbl. No. 72), worden ingevolge art. 3 dier Wet ingevorderi door den ambtenaar van den Burgeriyken Stand," en beide verorde ningen, aldus ge* yzigd, opnieuw vast te stellen. Gedurende de aanstaande kermis komt het Hollandsch Tooneelgezelscbap cire.tie A. Van Lier, van Amsterdam, weer een retk3 voorstellingen geven in de uitstekend inge- if.bte schouwburgtent, evenals vorige jaren staande op de Doezastraat. Do voorstellingen worden begonnen met heropvoeringen van het enorme succes „Een dolle Boel!" dat by de voorgaande opvoeringen te Leiden zulk een luitengewonen byval genoot. Op de ker missen te Groningen, Den Helder en Utrecht was het enthusiasm© niet minder groot Ver dere aanbevtliüg is dus zeker overbodig. De eerste voorstelling heeft plaats MaaDdag 24 Juli. In de Stadszaal begint a. s. Dinsdagavond het specialiteiten-gezelsih.ip van Frits Van Haarlem zyn uitvo ringen. Msn liet ons pers teoordeelingcn zien uit Deventer, Breda, Dor drecht, Utrecht, enz. en alle zyn vol lof over wat dit gezelschap te zien en te hooren geeft. Het wordt volmondig erkend, dat Frits Van Haarlem altyd voor wat nieuws zorgt! En dus ontbreekt er dat ook ditmaal ni.t a;.n. Wat tyv. La telle Alma met haar electrisch phantastisch intormezzo vertoont, wor^t zelfs een droom in het tooverland genoemd!! De verschillende nummers zyn alle met zorg gekozen [en morden met accuratesse uitgevoerd. Da nieuwe concert- en toonoelzaal van het hotel „Du Nord" wordt Maandag-avond geopend door het gezelschap van Stroober, die van vroeger in Leiden reeds niet onbekend is, omdat hy er goede sujetten op na hield. Op de jongste Dorotsche kermis had hy er ook nu veel succes mee, geiyk uit de aldaar ver- 8cbynende bladen blykt, en ook elders was dit eveneens het geval. Van het gezelschap Ter Ball, dat in de zaal van den heer Ephralm optreedt, zeggen de Groninger bladen veel goeds. Ned.-Hervormde Kerk. Beroepen la te Hekelingen (toez) de heer H. J. Van Veen, cand. te Leiden. In den ouderdom van 82 jaar is in Den Haag overleden de heer W. Hester, ln leven gepeneionneerd dirigeerend officier van gezond heid 1ste kl. van het O.-L Lger. Tot leeraar in het Hoogduitsch aan de H. B -S. en het gymnasium te Dordrecht is beuoemd de heer A. J. Postma, leeraar aan de H. B.-S. en het gymnasium te Gouda. Met den gewonen trein van 12.39 van Amsterdam kwam Donderdag te Apeldoorn aan Z. H. de vorst Von Reuss, om een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin op Het Loo. Z. H. werd aan het station verwelkomd door Hr. Ms. adjudant luit.-kolonel jhr. Van der Pol en den burgemeester van Apeldoorn. Voor het eerste gedeelte van het nota- riöele staats-examen zyn geslaagd de hetren B. H. Stumpel, Hof-van-Delft; A. J. Da Costa, Amsterdam; C. J. M. Heufke, W. H. Hoogen- straten, 's-Gravenhage; C. H. De Gidts, Pyn- akker; J. Boser, Groningen. Voor het tweede gedeelte de hoeren A. Van Hiel, Zaandam; J. Van der WerfF, Heerenveen; J. A. Van de Roemer, Amersfoort; J. Terlaag, Zaandam J. A. Willinge, 's-Gravenhage. Het Museum voor Kunstnyverheid te Haarlem ontving ten geschenke van dr. H. J. Dompierre de Chaufepié, directeur van het Koninkiyk Munt- en Penningkabinet te's-Gra venhage, een aanzieniyke verzameling afgiet sels van moderne medailles en plaketten van meesters uit verschillende landen, waardoor men een overzicht krygt van de hoogte, waarop de kunst van het vtrvaarugen deztr merk waardige gedenkteekenen, het weder heden ten dage gebracht heeft, nadat zy lange jaren gesluimerd heeft. Onder de zocr-nwrere ge reproduceerde medailles betinden zich wérken van Onoinó, Ponscarme, Dubois, Chaplain, Roty,Tasset Dupuis, Monchon, Scharff, Pawlik, TauntenhayD, Charpentier, Patey,Rivet Vernon, zoo lat daaronder de beate hedendaagsche meesters vertegenwoordigd zyn. Deze reproductiën zyn thans in de Raad zaal tan bet Museum ten toon gesteld. De minister van financiën brengt ter ken nis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd to worden tot ont vanger te Nieuwesluis (gemeente Heenvliet), dat zy daarvoor nog tot 10 Augustus 1S99 een adres kunnen indienen, onverschillig of zy overigens tob mededinging naar een kan toor der achtste klasse bevoegd zyn. In de gisteren gehouden zitting der Algemeene Synode van de Ned.-Herv. Kerk dankte de president den quaestor-generaal, die ter vergadering was gekomen, voor zyn beheer over het dienstjaar 1898 en noodigde hem uit om zich opnieuw met die taak te belasteD, hetgeen door den quaestor-generaal werd aan genomen. Aldus ving de vergadering aan met de be handeling der financiëele aangelegenheden en wel eerst die over het fonds voor noodlydendo kerken en personen. De verkorte rekening over 1898 sluit in ontvangst en uitgaaf tot een bodrag van f 60,254.28. De rekeDing over 1897 had een tekort van f 1751.21I/1I dit tekort is in 1898 verminderd tot f 585.45. De begrooting voor den dienst 1899 bedraagt f 23,959. Daarop werden de voordrachten der Synodale Commissie tot toekenning van een groote toelage uit het fonds afzonderlyk behandeld. Aan zes gemeenten werden voorloopig groote toelagen voor bouw en herstelling van kerken en pastorieën toegekend tot een bedrag van f 13,161. Voorts werd mededeeling gedaan van betgeen door de Synodale Commissie was ver richt in betrekking tot dit fonds; de vergade ring nam een en ander voor kennisgeving aan. Vrydag namiddag had te Zandvoort plaats de plechtige opening en inwyeing van het lokaal voor Cbristeiyke belangen „Ons Huis". D<.ze nuttige inrichting, dio naar men hoopt ten zegen voor Zandvoort's bevolking zal zyn, is tot stand gekomen op initiatief van den Ned.-Herv. predikant van Zandvoort, cs. Hulsman, dank zy de geldelyke medewer king van den heer Jansen, van Amsterdam, en eenige anderen. De opening werd tygewoond door eenige genoodigden, waaronder ook de burgemeester van Zandvoort en eenige dames. Nadat de Chiistelyke Zangvtreeniging „Immanuel" van Zandvoort een inwydingslied had gezongen, hield de heer dr. T. J. Muller, Waalsch predi kant te Haarlem, een rede. HaarlCt.) Mr. D. Van Houten Jzn., commies redacteur ter gemeente-secretarie te Groningen, is benoemd tot secretaris der gemeente Dordrecht. Ter benoeming tot leeraar in staatsweten schappen aan de H. B.-S. te Schiedam zyn aanbevolen de hoeren mr. A. A. H. Struycken en mr. J. Plantenga, belden te 's-Gravenhage. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Woensdag 26 Juli niet plaats hebben. Het stoomschip „Maasdam", van Rotter dam Daar Nieuw-York, passeerde 21 Juli Prawlepoint; de „Madura," van Amsterdam nasr Batavia, passeerde 21 Juli Gibraltar; de „Prins Frederik Hendrik" arriveerde 21 Juli van Paramaribo te IJmuiden; de „Merapi" vertrok 21 Juli van Padang naar Rotterdam; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Rotter J. m en Hamburg, arriveerde 21 Juli te Aoen; de „Maasdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, vertrok 20 Juli van Boulogne-sur Mer. Onze vroegere stadgenoot de heer C. W. H. Verster heeft thans by den heer J. J. Sleyser, alhier, twee proeven tentoongesteld van zyn bekwaamheid in het wapenteokenen. Het zyn de Staatswapens van het Groot- Hertogdom Mecklenburg-Schwerin en van het Heitogdom Sachsen-Altenburg. Beide wapens zyn vanwege hun zeer saamgestelde Schilden en de talrijke helmen met helmteekens, wat overladen, doch geven, juist daardoor, den teekenaar gelegenheid zyn nauwkeurige tee- kening en franie kleuren te doen bewonderen. Want al Is het fijne van de zaak alleen voor hen, die thui3 zyn in de wapenkunde, mooie kleuren en uitvoerigs teekening kunnen door ieder worden gewaardeerd. Wie deze wapend met aandacht heeft be keken, komt ze stellig nog en nog weer zien on zal er zich niet over verwonderen, dat de bekende heraldicus en wapenteekenaar J. A. Koopman?, te Gent, den heer Verster zyn besten leerling heeft genoemd. Evenals alle artistiek werk, waarby bier nog de dure materialen komen, zyn dergeiyko geteekende wapens niet goedkoop; toch iade prys niet zóó boog, om een beletsel te zyn voor hen, dio hun familiewapen in heraldieke vormen en kleuren wenscben te bezitten. DikwyU toch zyn zulke wapens, zelfs aan hen, die ze voeren, niet anders bekend dan door oen meer of minder juist gesneden cachet. Moge de heer Verster ook hier ter stede met zyn keurig werk een verdiend succes hebbent V. D. Alkemade. Gelegenheid tot kostelooze in enting en berinenting van de ingez-.tenen, die zich daartoe by de gomeente geneesheeren Keyzer, Van Dillen en Willinck aanmelden, bestaat op Zaterdag 29 Juli a. s's middags te 12 uren, in de openbare schoollokalen te Oude-Wetering, Roelof Arendsveen en Ryp- wetering. De verlofgangers C. Horsman, D. A. L. Jansz, M. A. Snyder8, N. Van der Klugt en J. G. Katsburg, alhier, allen van de lichting 1896, behoorende tot het 4do Regiment Infanterie, in garnizoen te Leiden, zyn tegen 9 Augustus a. s. in werkelyken di nst opge roepen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Bodegraven. Ter gemesnte-secretarie alhier ligt ter inzage een verzoek met byiagen van de gebr. Verwo rd, tot het verkrygen van vergunning om een wasch- en strykinrichting te openen in het perceel D N No. 4, alhier. Op den 25sten Juli a. s. zal er gelegenheid g geven worden, om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen. Kon men in de laatste weken, wegens gebrek aan hardsteeD, niet veel zien van de vorderingen in d.n bcuw van oe nieuwe sluis, alhier, thans, nu de metselaars niet meer beloevtn te wachten op deze bouwstof, ziet men met den dag, dat het werk flink vordert. Na een ingesteld deskundig onderzoek is geb'eken, dat de verzakkingen van een paar aan de sluis belendende gebouwen lang niet zoo ernstig zyn, als het zich aanvankelyk liet aanzien. Katwijk. Door Hr. Ma. schoener „Argus" zyn gepraaid of van naby gepasseerd: op 13 Juli gepraaid KW. 34, op 57° NBr. OOW.L., alles wel, vangst slecht, van nadht 1 kantje; KW. 40, op 59° 1' NBr. 0° 39 W.L., alLs wtl, slechte v. ngst, 40 kantjes; KW. 100, alles wel, vangst zeer gering. 15 Juli van gepasseerd KW. 64, KW. 26, KW. 48. BU de geheele visschersvloot, die tusschen 59° en 60° Miir. werd aangetroffen, werd algemeen geklaagd over de slechte vangat. Werd in het begin van het seizoen ge klaagd over de weinige badgasten, gedurende de laatste week zyn er zooveel bezoekers aangekomen, dat byna alles ia verhuurd en alleen voor den natyd nog hier en daar wat te huren is. Het dagelyksch bezoek van uit Leiden en andere plaatsen is gedurende deze week ook weder groot geweest, waartoe zeker het begin dtr vacantia niet weinig ty draagt, terwyi het uiterst warme weder der laatste dagen er ook veel aan toedoet. Katwyks Harmonie-gezelschap hoopt a. s. Woensdag onder leiding van zyn directeur, den heer Hupkens, een uitvoering te geven op het terras van het café-restaurant „Pavil joen" te Katwyk aan Zee. Lissc. De navolgende verlofgangers van de lichting 1896 zyn opgeroepen om den 9den Augustus a. s. onder de wapenen te komen: L. Kapitein, J. Berbee, H. Meyer en C. Riet veld, allen by het 4de reg. inf. te Leiden. Noordwykerhout. De verhuring van los plaatsen aan Schippersloot zal plaats hebben 27 Juli a. 8. in het koffiehuis van mejuffrouw do wed. De Wilde. Tevens zal dan worden verpacht het viscbrecht in Schippersloot. Rynsburg. Met ingang van 1 September a. s. is tot onderwyzer aan de Ned.-Herv. School, hoofd de heer J. G. Vreeswyk, benoemd de heer K. A. v. Unen, te Zwolle. Roelof-Arendsyeen. In de vergadering der Afd. Roelof-Arendsveen van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, Don derdagavond alhier gehouden in de kolfbaan van den heer Van Lochem, is besloten, op het voetspoor van vorige jaren in het begin van September a. s., ten overstaan van notaris Van Greuningen, een veiling van droge bloembollen te doen houden door de direc teuren Homan, van Noordwyk, en De Mooy, van Ryr.sburg. Bepaald werd, dat de te ver- koopen goederen des avonds vóór den voï- liugsdag in het verkooplokaal by den kastelein Van Lochem moeten aanwezig zyn, duidelijk voorzien van den naam des eigenaars, en een lyst van soort en hoeveelheid. Ook werd medegedeeld, dat op Vrydag 28 Juli e. k. door genoemden notaris des voorm. van 10—12 uren ty den kastelein Wagenaar, uitbetaling zal worden gedaan van de opbreDgst der op 7 September 1898 alhier verkochte bloembollen. Woubruggo. De directie der O. B.-W.-M. „De Jong Comp.", te Amsterdam, stelde met bet oog op het krachtig optreden van het spuitpersoneel by gelegenheid van den brand ty Buitenhuis, waar de verzekerde ge bouwen nagenoeg ongedeerd bleven, door tusschenkomst van haar correspondent alhier, een premie van f 100 ter beschikking van den Burgemeester dezer Gemeente. MJIt de „Staatscourant." Kon. besluiten. Benoemd tot raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam, mr. A. J. Karse- boom, thans vice-president der rechtbank aldaar. Benoemd bij bet wapen der Koninklijke mare chaussee, bij de 3de divisie, tot luitenant-kolonel, de majoor W. De Rooy, commandant dier divisie; bij do 2de divisie, tot majoor en commandant dier divisie, de kapitein J. T. Oosterman, van den generalen staf. In hun rang overgeplaatst: bij het wapen der infanterie, en wel bij het 8ste reg. van dit wapen, de kapitein D. L. Boogkamer, van den generalen staf; bij den generalen staf, de kapiteins M. C. Van der Hoog, van het 4de leg. vesliDg-arlilleiie, en W. H. Van Terwisga, van het 5de reg. infanterie. In het college van curatoren van het Kon. Leder- landsch Meteorologisch Instituut benoemd: tot lid en voorzitter, de heer dr. J. Bosscha, secretaris van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen, te Haarlem; tot leden do heeren: dr. IJ. G. Van de Sande Bakhuyzcn, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Leiden; dr. H. Kamerlingh Ounes, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; B. Reiger, curator van de Rijksuniversiteit te Utrecht, en H. A. Schippers, gep. kapitein ter-zee, te 's-Gravenhage; en voor den tijd vau vijf jaar benoemd tot secretaris van het college van cura toren de heer dr. H. A. J. Valkema Blouw, te Haarlem. Bij kon. besluit zijn, wegens periodieke aftreding, de heoren J. Hudig, cargadoor, te Rotterdam, en A. Muller, directeur der Oost-Afrikaansche Compagnie, aldaar, met ingang van 1 Augustus 1899, opnieuw benoemd tot leden van den raad van beroep, ingesteld bij art. 20 der wet van 20 April 1895 („Stsbl." No. 54), houdende nadere bepalingen omtrent de heffing van invoerrecht naar de waarde der goederen. Volgens beschikking van den minister van financiën van 21 Juli 1899 is genoemde beer J. Hudig, met ingaDg van 1 Augustus 1899, opnieuw gekozen tot plaatsvervangend voorzitter van dien raad. Bezoek der Koninginnen aan de llist. Geneesk. Tentoonstelling te Arnhem. Om kwart over éénen gisternamiddag kwam de koninklijke trein te Velp aan. Omdat vanwege H. M. de Koningin aan den burgemeester van Rheden was mede gedeeld, dat het bezoek van Hare Majesteit en van H. M. de Koningin-Mo der niet de gemeente Rheden gold, had officieel geen enkel huldebetoon plaats. Intusschen vlagde het geheele dorp en was er uoor particulieien een etreboog opgericht by de Rozen oaalsche Laan. Hare Majesteiten werden aao het station Velp ontvangen door den burgemeester van Rheden, mr. Brandt. Aan de Koninginnen werden bouquetten aangeboden, welker linten (rood, blauw en oranje) de kleuren van het wapen van Rheden vertoonden. Toen de Koninginnen en Haar gevolg in de hofrytui*. gen hadden plaats genomen, ging de stoet, door honderden dorpelingen toegojuiebt, langt den Stationsweg naar de Hoofdstaat, voor uitgegaan tot aan de grens der gemeente door het rytuig van burgemeester Bran t. In het gevolg van H. H. M. M. waren baronesse De Constant Rebecque, baronesse Rengers en freule Van de Pol, baron Bentinck, opperstalmeester, jhr. Van Suchtelen van de Haere, ordonnans, jhr. Taets van Amerongen, kamerheer, luitenant-generaal graaf Dumoa-, ceau en jonkheer v. d. Poll. Op het Kon. Koloniaal Militair Invaliden* huis „Bronbeek", waar alle vlaggen in top woeien, werden de Koninginnen ontvangen door den commandant, Z.Exc. den luit.-gene- raai K. Van der Heyden; de majoor adj. Schwing, do kapitein-betaalm. Consemuldor, dr. Grippeling, off. van gez., de huismeester Boulonois, de pred. Van Westrheene en pastoor Overwyn werden door den commandant aan H. H. M. M. voorgesteld. Mevr. Van der Heyden lood aan H. H. M. M. bouquetten aan. Hare Majesteiten bezichtigden de geheele inrichting, terwyi de stafmuziek van het 8ste 'reg. inf., op hot erf van „Bronbeek" opge steld, zich by tusschenpoozen deed hooren. By den ingang van het gebouw stond de eere- wacht opgesteld. In de bibliotheek plaatsten beide Koninginnen Hare handteekeniDg in bet al urn, dat uit sluitend voor vorstelyke bezoekers bestemd is. Nadat de Koninginnen met eenige harte lijke woorden afecheid genomen hadden, reed de Koninkiyke stoet naar de Historisch* Geneesk. Tentoonstelling te Arnbem, waar H.H. M.M. te ongeveer kwart voor drieën aankwamen. Op Haren tocht werden H.H. M.M. door de Arnhomscbe bevolking, cie zich vooral in de nabyheid van het tentoonstellingsgebouw in grooteo getale had opgesteld, geestdriftig toegejuicht. Aan den met groen en vlaggen versierden ingang van de groote zaal van Musis Sacrum" werden ce Koninginnen ontvangen door de commissie voor de tentoonstelling, waarvan de voorzitter, cr. A. C. H. Moll, Haar met een harteiyke to spraak welkom heette. HH. MM., aan wie van te voren door dochtertjes van dr. Moll en dr. Homoet bouquetten, en door een ander dochtertje van dr. Moll en een van het commissielid A. R. Jolles prachtig gebonden catalogi wer den overhandigd, en aan wie door den voor zitter der commissie de overige commissie-1 leden waren voorgesteld, weroen nu door den hoer Moll op de t ntoonstelling rondgeleiJ. Na alles met belangstelling bezichtigd te hebben, namen HH. MM. afscheid van dr. Moll, van prof. Stokvis en andere leden van het hoofdbestuur de.r „Maatscbappy van Genees kunst" en van de t ntoonstellings commissie en begaven zich, door duiz n Jen toegejuicht, naar het Neu.H-rv. Diakonessenhuis, waar de boogo bezo.-ksters door ce cirectrice, mej. J. Van Ness, cn oen der bestuursleden wer den ontvangen. Na afioop van cit bezoek ketrden HH. MM. naar H.t Loo terug. (T.) Vredesconferentie. Algemeene vergadering van de Conferentie op Vrydag 21 Juli. De vergadering wordt geopend te 10.45 door den heer De Staal. De voorzitter brengt aan de leden der Con ferentie over de dankbetuiging van zyn Souverein, voor de tlyken van sympathie, hom gegeven ter gelegenheid van den rouw, die du Russische Keizerlijke familie getroffen heeft. OvergegaaD wordt tot do beraadslaging over hc-t rapport der eerste commissie. No. 1 van paragraaf I worut eenparig goed gekeurd. No. 2. wordt goedgekeurd met algemeene stemmen op 2 na (die van de Veroenig e Staten en van Groot Britanniö). Het derde punt geeft aanleiding tot opmer kingen van den heer C/ozier, die esn amen dement voorstelt als volgt: „Het gebruik van kogels, die onnoodig ernstigo verwondingen veroorzaken, zooals de ontplofbare kogels, en in hot algemeen alle soort van kogels, die do grens overschrydeo.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1