Zwitsersche Zijde beste Stoomtram HAARLEM LEIDEN. J. P. F. PRISON. Residentie-Zadels Jlllls. DEE ZOON, ATLASSEN TE HUUR AANBESTEDING. Notarishuis a/d. Burcht. N». 12088 Zaterdag 22 Juli. A'. 1899 !4 <§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. Tiveede Blad. H. KEEREWEER, Stoffeerder en Meubelfabrikant. Wegens de ongekend lage prijzen is het vervoer van Bestel- en Vraehtgoederen per Stoom tram het voordeeligst. Goederen worden vervoerd naar Oegstgeest, Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heemstede en Haarlem om 7 u. 16 en 11 u. 09 V.M. en 3 u. 10 en 6u. 52 N.M. Amsterd. tijd. Inlichtingen worden verstrekt aan het bestelkantoor Clarensteeg No. 2 nabij de Mare. Worden 8 dagen op proef gegeven. VERSCHE GRASBGTER, 1.30 per Kilo. 5856 Q Meubelen of Huisraad. Prof. Dr. P. J. VETH, Atlas der geheele Aarde, Prof. Dr. P. J. VETH, Atlas van Nederland \*r.- LEIDSCH DAG-BLAD. ÏV PBÏJS DEZEB GOJJKAMTi j| Voor Lddan per 8 maanden. t 3 i g f 1.10. Franco per post9 1.40. Afzonderlijke Nommers e 0.05.> PRUS DER ABVERTENTIËNs Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grooterq letters naar plaateruimte Voor hot üncasseerep buiten do ctad wordt f 0.06 berekend. Gemengd Nieuws* Zaak Haas-Van Hall. Vervolg tan het medegedeelde in ons vorig nommer. Ten aanzien der zaak-Spaur betoogde pl. opnieuw, dat het den graaf weinig schelen kon, welke waarde de hem gegeven effecten bezaten, aangezien het hem alleen om de contanten te doen was; dat het gesprek omtrent deze zaak in het Paleis voor Volksvlijt los in de lucht hangt, daar de getuigen verklaringen op dit punt sterk van elkander afwijken, en dat dus Spaur niet is opgelicht en Van Hall's aandeel in deze zaak niet vast staat. Ten aanzien der zaak-Spanjer is volgens pl. de dagvaarding onvoldoende. Er staat, dat de wissels, oie Van Hall kocht, „van oplich ting of eenig ander misdrijf afkomstig waren." Deze omschrijving is te vaag; duidelijke omschrijving van het delict in de dagvaarding ■wor^t juist geëischt, opdat de beklaagde zich volledig kunne verdedigen tegen hetgeen hem ten laste wordt gelegd en opdat bij precies wete, waarvan hij beschuldigd wordt. Ook op de overige punten blijft pl. geheel bij zijn pleidooi in eersten termijn. De groote omvang der zaken van pl.'s cliënt maken zijn in-vrijheid stelling, zoo spoedig mogelijk, noodzakelijk. Pl. gelooft, dat de rechtbank na nauwge zette overweging zijn cliënt niettemin zal vrijspreken. Het woord werd daarop gegeven aan den verdediger van bekl. Haas, mr. Van Gigch. Mr. Van Gigch betoogt, dat de officier geen enkel feiteiyk of juridiek argument der verde diging heeft ontzenuwd. Pl. bestrijdt de aanwij zingen, door het O. M. bijgebracht voor Haas' wetenschap der waardeloosheid van de effecten. Voorts betoogt pl., dat do toezending der Fransche couranten niet als een listige kunst greep is te beschouwen, omdat juist door ver gelijking met de noteeriDg in de couranten Beyer en Spaur zich konden overtuigen, dat zij niet de annuïtés kregen, welke in de cou rant genoteerd stonden, maar actions, die daarin niet voorkwamen. Nogmaals bepleit pl. de onbruikbaarheid als getuigen van Spaur en Jacobs. Ook van de mid delen tot bedrog, in de dagvaarding genoemd ter zake-Heldring en Pierson, is er geen staande gebleven volgens pl. En de officier zelf heeft een der hoofdgetui gen in deze zaak, Duparc van Lier, alle geloof en vertrouwen ontzegd. Hij wil alleen daaruit nemen wat strookt met de bekentenis van Haas. "Welnu, Haas heeft nooit bekend, dat hij aan Duparc van Lier de opdracht heeft gegeven om een prolongatie by Heldring on Pierson te sluiten. Ook mr. Van Gigch dus neemt geen woord terug van het door hem in eersten termijQ gesprokene. Mtt mr. Worst dringt pl. op in-vrybeid-stel- ling der beklaagden na sluiting van het onder zoek aan. Vervolg der Advertentien. aangeboden, om dadelijk te aanvaarden; een WINKELHUIS met Bovenwoning, staande Molensteeg No. 9. 5866 6 Te bevragenVliet No. 241. Sloffceren, Aalmarkt 16, Het beste adres voor reparatie aan uwe Meubelen en het beklccden van Stoelen en Canapé'», het reparecren en bckleedcn van Biljarten. 2302 9 Dingdag 25 Juli, des r.m. te elf uren, zal in het Café van den Heer N. W. VAN DIJK, Haarlemmerstraat No. 270, worden AANBESTEED: Het maken van een Pakhuis met twee Bovenwoningen, a/d. Ouden Rijn No. 85. Aanwyzlng Vrfldag 21 Jnft, 8e« T.m. te elf uren. Bestek en teekening ter inzage ter plaatse der besteding. Inlichtingen geeft H. VERHAAFF, -5893 17 Timmerman. Gevraagd, of hij nog iets aan het door mr. Worst gesprokene heeft toe te voegen, zegt f ekl. Van Hall twee of drie uren noodig te hebben voor hetgeen hjj in het midden wil brengen. By de voorzetting van de behandeling dezer zaak gaf de voorzitter onmiddellijk na de opening der terechtzitting het woord aan mr. Van Hall. Bekl. vangt zijn verdediging aan met een herinnering, dat by, behalve zijn zichtbare, ook onzichtbare rechters heeft in zijn gevierde voorzaten, wier naam hy nooit oneer aandeed of zal aandoen. Stelde zyn wakkere, gemoede- lyke verdediger zich op het standpunt, dat de in de dagvaarding genoemde feiten niet strafbaar zyn, althans dat hy aan die feiten geen deel heeft, bekl. zou enkel kunnen zeggen onschuldig te zyn. Daarom zal by zich niet vermoeien met juridische vertoogen, maar aantoonon, dat hy nooit afdwaalde, althans nooit zich aan misdaad schuldig maakte. Spr. zegt dan even, dat in dit geding geen enkele getuige dan die Jacobs - die chicaneerende Jacobs zich tegen hem ver klaard heeft, dat geen letter schrift by de huiszoekingen gevonden is, dat tegen hem kon gebezigd worden. Daarom dwaalde de officier van justitie, to.-n hy bevel tot zyn hechtenis gaf. Errare buma- num est. Het is menschelyk te dwalen. Dit te erkennen is hard; het bekennen is goide- ïykte volharden in zyn dwaling is diabolisch. En dit doet de officier. Ongetwyfeld te goeder trouw. Het vergaat Z. E. A. als de man, die zich half blind getuurd heeft in de groote, roode vlek op een stuk wit papier, en die vlek ook nog ziet als hy dat stuk papier voor een geheel wit stuk heeft verwisseld. Dezen ambte naar van het O. M. acht spr. niet volkomen bevoegd om te spreken zooals hy deed, daar hy, nog kort in Amsterdam, niet volkomen op de hoogte is van de handelstoestanden aldaar. En hierna levert hy dan een apologie voor zyn persoon, door te gewagen van zyn stu denten- en huwelyksleven, waarin by trouw was en veel geluk had, tot de dood in 1896 zyn lieve gade van hem rukte. Het huis, waarin zy leefde, bleef tot heden voor ieder gesloten; daarin verwyit spr. enkel en alleen des Zondags, om de aangename herinneringen van zyn huwelyksgeluk levendig te houdeo. Hierna deelt spr. mede hoe hy vier modder poelen in Friesland in vruchtbare landen deed verkeeren. Hoe hy veel jaren een Nederland- scho opera, die hem jaarlyks f 25,000 kostte, staaode hield om de kunst te dienen en velen te onderhouden. Aan meer dan één dagblad gaf by by de 2 ton steun. Het „Paleis voor Volksvlyt", wel verre van het in een poel van zonde te verkeeren, redde by van totalen ondergang. En ten bewyze, dat dit gebouw geen poel is van zonde, enz. beriep bekl. zich op de bezoeken der Véle hooggeplaatste per soon tydens tentoonstellingen, onder wie zelfs HH. MM. de Koninginnen. By zijn uitweiding over de onverdiende beschuldigingen, door den officior hem naar het hoofd geslingerd, viel de voorz. bekl. meermalen in de rede met de vermaning zich in zgn uitingen te matigen en zich tot zyn verdediging te bepalen. Beklaagde zegt dan het overige wat by nog te zeggen had over die grove en onbewezen beschuldigingen achterwege te zullen houden, en zich nu te zullen bepalen tot weerlegging eer hoofdbe schuldigingen, tegen hem ingebracht. Bekl. zogt daarty o. a., dat hy gelooft, dat de justitie ter goeder trouw was, toen zy hem hier bracht, maar dat die handeling onnooJig en praema- tuur was, is, meent by, reeds vry voldoends gebleken. Tegen mr. Hugenpoth zegt hy niets onbehoorlyks gezegd te hebben, wat daarna is verluid, is óf vergroot of met twee monden gesproken. Op „BiDnenbest" zegt bekl. niet te komen, maar oie woningen te verhuren. De beschul diging, dat de stoel, waarop hy zat, besmet zou zyn, acht hy voor niets anders dan woorden. Bekl. zegt nu op veel onjuistheden in de beschuldiging te zullen wyzen. Dat hy tot een of de- bende zou behooreu, is niet bewezen, en dat hy lid zynde een slecht lid is, moet hieruit blijken, dat hy de vreemde leden als Gries, Ackermann nooit gezien heeft. Beklaagde gaat in détails allerlei aantygingen na, en tracht daaroy in het licht te stellen, dat hy geen kwaad ziet, wat vooral de officier hem tot grief en misdaad aanwyst. Uit niets, zegt bekl., biykt, dat ik misdadige bedoelingen had. Waar de officier misdaad zi is niet anders dan zake van koopman schap te constateeren. Zeer veel van hetgeen bekl. nu zegt, heeft hy by de behandeling der verschillende zaken ook reeds verklaard. Uit alles tracht hy nu zijn onschuld aan te toonen, en de zaken, welke hy deed, als doodeenvoudig en reëel te doen voorkomen. Beklaagde volhardt er by nooit aan Haas geli gegeven te hebben om te Parys of Londen effecten te koopen, wel om de op richting eener bankzaak te bevorderen. In de uiteenzetting der historia facti tracht bekl. het onbetrouwbare der verklaring van Jacobs aan te tooneD, dat hy de waardelooze effecten aan dien getuige zou gegeven hebben. Tegenover Spaur heeft hy zich niets te ver- wyten. Schuldig is by niet en zyn schuld is ook niet bewezen. Beklaagde besloot zijn materiöele verdedi ging met een woord van hulde aan mr. Worst, die, alvorens by de verdediging aanvaardde, van al zyn handelingen zich op het nauw keurigst liet inlichten en hem niet spaarde, maar gedurig harde waarheden zeide; die jonge, gemo^deiyke man heeft myn trots ge broken, zegt bekl. en hy heeft my het vaste voornemen doen opvatten om het laatste trimestre van myn leven rein door te brengen. Aan de groote beschuldiging, door den officier genoemd, heeft beklaagde geen deel on by kan dus met vertrouwen het oordeel des rechters te gemoet zien. Ook beklaagde verzocht eindeiyk in vryheid gesteld te worden, mot het oog op de 6 maanden hechtenis, die by reeds onder gaan had. Haas vraagt nog lichte straf, om zoo spoedig mogelijk in de gelegenbeii gesteld te worden goed te maken, wat hy tegenover vrouw en kind en maatsehappy had misdreven. De rechtbank gaat in raadkamer ter over weging van het verzoek van Van Hall. Terug gekomen, wordt het verzoek tot in vrijheid stelling afgewezen en de uitspraak bepaald op 2 Augustus. Ten gevolge van een verkeerde beweging is by Jars (Loiret) een automobiel in volle vaart in een greppel geslingerd, waardoor een bekend Parysch journalist Alphonse Duchemin en een der .chauffeurs" dood bleven. De Britsche consul in Venezuela deelt mede, dat het vorige jaar 1,538,738 vogels gedood zyn voor de dameshoeden. Te Beuzeville (Eure) zou Zondag iemand met een ballon opstijgen. Daar by niet genoeg gas kon krygen en het publiek ongeduldig werd, maakte hy het schuitje met den ballast los en zette zich op den ring. De ballon schoot als een pyl omhoog en men heeft er ni6ts meer van vernomen. Maar het deeriyk verminkte ïyk des lucht- vaarders is by een toerdery gevonden. By het failliet der uitgevers firma F. G. Beyer, te Stockholm, moet prof. Von Nordenskjöld zijn geheele vermogen hebben ingeschoten, zoodat hy gedwoDgen is zjjn kostbare bibliotheek in openbare veiling te brengen. Ook de boogleeraar in de wis kunde Mittag Lefler is door het failliet zwaar getroffen. Het verschil tusschen de activa en de passiva bedraagt ruim 2,400,000 kro nen. Nv. d. B By den heer Deligny-Pireire, juwelier te Vicby, hebben dieven 's nachts voor een waarde van 150,000 franken aan juweelen en gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Verscheidene broches, ringen, enz., die de cieven hebben laten vallen, vond men 's morgens vertrapt op den grond. De daders zijn nog onbekend. De hertog van Westminster, wiens renpaard „Flying Fox" de Eclipse Stakes ter waarde van 10,000 dollars won, heeft deze som aan het Koninklyke Alexandra-hospitaal te Rhyl, waarvan de hertog president is, aangeboden. Men is nu dadelyk kunnen overgaan tot het bouwen van een nieuw paviljoen, waarvoor de prinses van Wales als patrones van het gasthuis den eersten steen legde. De „Maverick", van de „Standard Oil Comp.", heeft, aan da werf te Halifax liggend, vlam gevat. Aan boord waren een half millioen gallons olie en twee duizend kisten. Do petroleum brandde spoedig en met hevige ontploffingen dreef het schip van den wal en zonk na eenigen tyd. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Dezer dagen had te NieuwMexico een hevig gevecht plaats tusschen een „sheriff" met zyn politiemacht en een bende trein- roovers, waarby de sheriff omkwam en twee zijner manschappen gekwetst werden. De roovers ontkwamen met verlies van één doode en één gewonde. Vicomte d'Assailly heeft gisteren te Parys, op een jonge vrouw, wonende in de rue de ia Pépinière, met wie hy langun tyd op zeer vertrouweiyken voet had geleefd, vier revolverschoten gelost en daarna de vlucht genomen. De Vicomte is 's namiddags gearresteerd; De toestand der jonge vrouw, een bekende Parysche'schoonheiJ, is levensgevaarlijk. Een curieus geval deed Eicb de vorige week op eon Londensche terechtzitting voor. Het gold daar de toepassing van de verleden jaar tot stand gekomen wet tp de gewoonte-dronkaards, die volgens die wet naar een verbeteringshuis gezonden kunnen worden. Reeds dadelyk na de aanneming van die wet werd de vrees uitgesproken, dat zy vooreerst een doode letter zou blijven, omdat de bedoelde instellingen niet of slechts spora disch to vinden waren. En inderdaad bleek op deze terechtzitting, dat voor een veroor deelde geen geschikte plaats t* vinden was. De rechter stelde de zaak tien dagen uit, verklarende de vrouw in vry beid te zullen stellen, wanneer ook dan geen plaats voor haar was gevonden. Een waaghals. Het Engelsche stoomschip „Holbein" bracht te Liverpool aan boord mede een zekeren „kapitein" Andrews, een Amerikaan uit Gloucester, die den Atlan- tischen Oceaan in een met kanvas overdekte roeiboot van slechts twaalf voet lengte had willen oversteken. De bemanning van de „Holbein" pikte den waagbals 700 myi van het vaste land op; de roeier bevond zich in geheel uitgeputten toestand. Het roeibootje liet men achter. Het einde van een millionnair. Men bericht uit Nieuw-York: Lord Aspinwall, de kleinzoon van den bekenden groothandelaar, stierf Maandag, 40 jaar oud, in do diepste ellende, nadat hy de dozynen millioenen had verspild, die in de familie waren bye enge- zacneld. Iu de wereld, waarin men zicb niet verveelt, had by eens de eerste rol gespeeld. Toen zyn middelen uitgeput waren, wilden de Nieuw-Yorkers niets meer van hem weten. Op zijn sterfbed zeide hy glimlachend: „De Nieuw-Yorksche maatsehappy vergeeft alles, behalve overvloed aan geldgebrek, daarom ga ik maar been1." Novellenoogen. Geen enkelo novelle in een stuiversmagazyn is compleet zonder dat de heldin geweldige pyniging ïydt aan haar oogen. In den loop van de historie ging het er mede als volgt: „Zy wiorp haar oogen naar het plafond. Toen sloeg zy ze op den vloer, wederom hief zy ze omhoog om ze snel weder te doen dalen." „Haar oogen spatten vuur.*' „Haar cogen brandden." „Haar oogen versteenden." „Haar oogen gloeiden als vurige kolen." „Zy wierp haar oogen op zyn hoofd en liet ze toen vallen op de vuurplaat." „Haar oogen verslonden elkaar." Maar ten laatste namen de oogen hut weerwraak, want wy lazen ook; „Haar oogen verraadden baar." Vraagt monster» onzer nieuwheden in zwart, wit of gekleurd van 35 Cents tot 9 Gulden per Meter. SPECIALITEIT: Nieuwste Zydenstoffen voor gezelschap»-, bal- en wandeltoilet en voor blouse», voering, enz. Wy verkoopen voor Holland slechts direct aan particulieren en zenden de gewenschte Zyjenstoffen franco en vrij van Invoerrechten that». SCHWEIZER Co., Luzeru (Zwitserland). ZIJ DENSTOFFEN-E.\ PORT. 5571 80 Cuisinier, Papengr. ~23, beveelt zich aan tot het leveren van Diners en Souper», Koude cn Warme Schotel», Pasteitjes, Croquetteu, enz. Uitzending van Diners tegen over een te komen prijzen. 91G9 8 ZIJN DE BESTE. BREESTRAAT 28. 5909 10 Wed. J. STEENHAUER ZONEN, Mandcninnkcrsstcrg 4, bij de Waag. lederen Donderdag te 10 uren publieke verkoop van Daags te voren te zien van 10 3 uren. Dagciyh» kunnen goederen worden byge- bracht of op verzoek afgehaald. Onzuivere goederen worden niet aan genomen. 5791 12 3749 40 7de UmU, 39 Kaarten en IC platen. Ingenaaid 90 Cts. Gebonden ƒ1.25. en zijne overzeesche Bezittingen, 4de druk, 16 kaarten, met een aardrijkskundig overzicht en een register der plaatsnamen. Ingenaaid 66 Cts. Gebonden ƒ0.96. Verkrijgbaar bij alle Boekhandelaren en bij den Uitgever A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5