N°. 12087 "\-rl'ijdas: 31 Juli. A4. 1899 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. De Mutoscopen s Leiden, 20 Juli. IDSCH c^r - PBIJS DEZER COUBAKTt gfj Voor Leiden pér 8 maanden. a i 1.10. Franco per post9 f 1.40. Afconclerlyke Nommers 0.05. -*r.r h PRIJS DER ADVERTENTrËNl Van 1—0 rogels f 1.06. Iedore regel moer f 0.17J. Grooterej letters naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten do etad wordt f 0.06 berekend. In onze Vestibule zyn tan nieuwe Voor stellingen voorzien. t De werklieden zangvereeniging „Kunst na Arbeid" had tegen gisteravond in den tuin van „Zomerzorg" een gezellige bijeenkomst uitgeschreven. B\j ongunstig weder zoo stond er op het programma zou ze in de zaal plaats hebben. Daarvan behoefde echter geen sprake te zyn. De natuur was zoo uitstekend mogelyk voor zulk een samenzijn in de opvlucht. Men kon het niet beter wen- 8.hen. De opkomst was dan ook zeer talrijk. De wtrkende leden voerden in de muziek tent, waar tevens het vaandel prijkte, eenige nommers uit, waarvan de ervaring was op gedaan dat ze op vroegere uitvoeringen het meest in den smaak waren gevallen. Het succes bleef daarom niet uit. „Pepita" werd zelfs herhaald en „Op het Kerkhof" extra ten beste gegeven. Bij het begin, in de pauzo en aan het einde hamen een zevental musici de plaats der zangers in en onthaalden de aanwezigen op eonige nommers. De avond werd besloten met een geïmproviseerd bal champétre om den muziektempel, waarvan door velen, al was het wat stuiverig, werd gebruik gemaakt. Ook de vaandelpromenade door den tuin tusschen de eertto en tweede afdeeling had de meesten van hun stoelen doen opstaan om daaraan doel te nemen. De bijeenkomst had werkelijk een gezellig karakter. Een negentiental leden der afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde namen aan het uitstapje naar Nijmegen en omstreken deel. Zü waren eenigen t|jd de gasten van onzen vroegeren stadgenoot, voor malig voorzitter der afd., den heer A. ;D. D Schretlen, die bij Nijmegen een buiten be- yvoont, by wien zy een lunch gebruikten en die hun tot gids strekte op hun tochten door en rondom Nijmegen, welke zooveel schoons te genieten geven. De excursie slaagde, dank zy vooral het prachtige zomerweder, dan ook uitmuntend. De heer H. Witte, oud-hortulanus, voegde zich onderweg by het gezelschap, waarvan hy den geheelen Dinsdag deel uit maakte. H. M. de Koningin heeft een vereerende uitnoodiging gericht tot den hoer A. Plate, president der Kamer van Koophandel te Rotterdam, om ten paleize op Het Loo te verschynen tot het houden van een bespre king in verband met het bezoek, door H. M. de Koningin in September aanstaande aan dé havenwerken te Rotterdam te brengen. Naar de ,Tw. Ct." verneomt, is de lezing, die Abbó Daens te Enscheiee zou houden, uitgesteld. Naar aanleiding eener missive van den minister van binnenlandsche zaken hebben de Commissarissen 'der Koningin aan de burge meesters medegedeelJ, dat by Koninklyk be sluit van 30 "Juni jlNo. 61, hetwelk eerst daags in het Staatsblad zal worden opge nomen, ingetrokken zyn de artikelen 4 en 17 van dat van 21 Maart 1828 (Staatsblad No. 6), houdende reglementaire bepalingen tot invoe ring der wet op de schutterden van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), alsmede het Konink lyk besluit van 24 Aug. 1873 (Staatsblad 124) tot wyzi^ing van art. 4 van laatstgenoemd Koninklyk besluit; dat in verband met bot bekenJ voornemen van de Regeeiing, om, ter gelegenheid van voorstellen tot wettelyko regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wyziging en aónvulling van de wet betrekkelyk de nationale militie, de ge- leidelyke opheffing van do schutteryen te bevorderen, het raadzaam is geoordeeld, in plaats van de voorgenomen herziening van de reglementaire b'. palingen omtrent de uit voering der scbuttery, de wyzigingen dier bepalingen te b'.perken tot bovenvermelde intrekking, ten gevolge waarvan vaststelling van nieuwe modellen voor de registers, die by vorenbedoelde uitvoering in gebruik zyn, achterwege zal blyven. In een vorig nummer hebben wy een bericht opgenomen, ontleend aan tDe Maas bode", omtrent de voorbereiding van een con gres voor R. K. Jongelingsvereenigingen, waarmede zich de heeren dr. Ariëns en Yan den Biesea zouden bezighouden. Dr. Ariëns verzoekt „De Tyd" mede to derlen, dat bem daarvan niets bekend is. Burg. en Weths. van Gou la hebben tot lsten commies ter secretarie benoemd den heer M. Gelyos, commies ter secretarie te Waddingsveen. De Turksche gezant by ons Hof wor t beden uit het buitenland in Den Haag terug verwacht. Naar wy vernemen, is benoemd tot directeur van het Kabinet der Koningin, jbr. Vegelin van Claerbergen, thans belast niet de waarneming dier betrekking. Door de arrondissementsrechtbank te Dordrecht is, ter vervulling der vacature van kantonrechter te Gorkum, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling mr. H. Th. Yan Geuns, griffier by het kan tongerecht te Eist; mr. W. M. Van Haaften, griffier by het kantongerecht te Sliedrecht, en mr. Th. Thooft, kantonrechter teHarderwyk. By de examens der Nederlandsche Toon- kunstenaarsvereeniging zyn gisteren van de 4 candidaten geslaagd voor piano lager on- derwys de dames A. C. C. J. Collard, te Hilversum, en E. M. Ter Meer, leerlinge van mej. De Loos, te Leiden; en voor piano middelbaar onderwys do heer C. J. Spruyt, te Woerden. Burg. en Weths. van Arnhem stellen den Raad voor behalve de andere periodieke bevorderingen ook het salaris van den onder- wyzer J. F. Pruim te verhoogen tot f 800. Men weet, dat deze onderwyzer het vorig jaar niet bevorderd werd, omdat het hoofd der school bezwaar maakte de by do vorige verordening vereischte verklaring af te leggen, daar de heer Pruim geweigerd had by de kroningsfeesten in do school zyn medewer king te verleenen. Nu Burg. en Weths. aanstonds van de hun by de nieuwe verordening gegeven bevoegd- beid om dezen onderwyzer ter bevordering voor te dragen, gebruik maken, moet dit natuurlyk niet beschouwd worden als een bewys van instemming met zyn houding, maar alleen omdat volgens hun meening op do daad z lve niet een-zoodanige straf paste. De inspecteur van het middel baar onder wys dr. J. Campert brengt heden zyn standplaats van Amsterdam over naar 's-Gra- venhage. Gisteren werd te Assen het 29ste Noorde- lyk Evangelisch Zendingsfeest gehouden. Door de gewone en 5 extra-treinen werden ongeveer 4000 feestgangers aangebracht. Op een drietal spreekplaatsen in het Stadsb03ch, daartoe door het gemeentebestuur afgestaan, traden 13 sprekers op, wier toespraken werden afgo wisseld door gezang, begeleid door drie muziek corpsen: uit Neerbosch, Mepp 1 en Groningen. Een koor van weezen uit Neerbosch bracht eenigo liederen ton gehoore. Reeds werd medegedeeld, dat het bezoek van H.H. M.M. aan de Historisch-Genees- kundige tentoonstelling te Arnhem thans definitief is bepaal! op a. s. Yrydag 21 Juli. B H. M.M. zullen zich per extra-trein van Het Loo over Dieren naar Velp begeven, waar de Koninginnen te 1 u. 17 min. zullen aan komen, vervolgens in gereedstaande rytuigen plaats nem'.n en onmiddellijk na een rytoer over den Velperweg een bezoek zullen brengen aan het Kon. Koloniaal Militair Invalidenhuis „Bronbeek", alwaar Zy om halftwee zullen aankomen. Het bezoek in „Bronbeek" zal ongeveer een uur duren, zoodat de Koninginnen om halfdrie op' de tentoonstelling worden ver dacht. In verband hiermede zyn door het tentoonstellingscomité bijzondere maatrogehn van orde genomen. Een beperkt getal toe gangskaarten zyn beschikbaar. Ook voor dit bezoek wordt ongeveer een uur gerekend, waarna HH. MM. zich zullen begeven naar het Ned.-Herv. Diakonessen- buis, dat nog niet door Koningin Wilbelmina is bezocht. Het bezoek zal een streng officieus karakter drageD, daar H. M. er den nadruk op gelegd heeft, dat baar komst ditmaal in hoofdzaak geldt de historisch-geneeskundige tentoon stelling en nitt moet beschouwd worden als een officiéél bezoek aan de stad. Na het bezoek aan het Diakonessenhuis vertrekken H.H. M.M. per rytuig weder naar Het Loo. In een gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Haarlem was aan de orde het verzoek van H. Van Keeken Roodzant, te 's-Gravenhage, om op verschil lende punten der stad kiosken te mogen plaatsen voor den verkoop van verfrisschende dranken. Na langduiige discussie werd op voorstel van dea heer Lodewyks besloten, dak het dage- ïyksch bestuur de plaatsen zal aanwyzen, waar kiosken zullen mogen komen en die dan publiek te verpachten. Te Klarcnbeek by Arnhem is, 60 jaar oud, overleden de heer J. Dyckmeester, oud- ritm. der huzaren. Z. D. H. Mgr. E. S. Luypen, apostolisch vicaris van Batavia, gaat 31 Aug. te Genua scheep op de „Koningin-Regentes", om zich naar Indië te begeven. De bisschop wordt vergezeld door den weleerw. pater D. Schweitz, die, na een jaar toevens hier te lande voor herstel van ge zondheid, Daar Indië terugkeert. Met dezelfde reisgelegenheid gaan ook drie eerw. zusters van Tilburg naar Indië, om zich daar aan de opvoeding der vrouwelyke jeugd te wyden. (Tijd.) De luit. ter zee 2de kl. J. C. T. Hooykaas is uit Oost Indië teruggekeerd en wordt op non-activiteit gesteld. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Delft deed de heer Schelliog by het voorstel tot het ver leenen van restitutie van betaalde belasting aan forensen de vraag of Ged. Staten in deze zaak in hoogste instantio beslissen, en zoo niet, waarom de Raad zich by dat besluit zou neierleggen. Over deze zaak ontspon zich een gesprek over de interpretatie der Gemeentewet, waarby de heer Schelling mededeelde, hoe Ged. Staten van Noord-Brabant een beslissing namen ge heel tegenovergesteld van cie, door de Staten van Zuid Holland genomen, zoodat men nog zeer goed kon afwachten wat gebeuren zou. By do stemming bleek de Raad hiermede eensgezind te zyn, zoodat de forensen voor- loopig geen schadevergoeding ontvangen. De heer M. -J. Bruigom, de opposant in zake den torenbouw te Delft, heeft nu weder een tweetal lange adressen gericht tot den Minister van Bionenlandsche Zaken betreffende den torenbouw en de demping van den Nieuwen L.ingendyk. Van Gedeputeerde Staten ontving de heer M. J. Bruigom het antwoord, dat deze zaken niet onder dien roèsorteeron. De officier machinist 2de klasse P. J. J. Kenp wordt met 1 Augustus a. s. tydelyk geplaatst by de werf en de conservatie in de directie der marine te Hellevoetsluis. De luit.-kolonel J. M. H. Van der Koog, van het 6de reg. inf. te Breda, heeft aan gevraagd om op pensioen gesteld te worden. By het Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit zyn toegelaten voor de facul teiten der Godgeleerdheid, qnz. J. "W. Van der Jagt, J. De Jong, H. J. A. M. Stein, A. A. Van Schelven, mej. J. C. De Waal. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. Th. A. Au8om8, Z. J. De Langen, F. L. Van Maanen. Na voortzetting van het examen zyn van de vorige groep alsnog geslaagd J. J. W. Bqud8 en L. M. A. Stein Bisschop voor diploma A en J. Th. De Geus voor diploma B. Het stoomschip „Ardjoeno," van Rotter dam naar Java, vertrok 19 Juli van Suez; de „Prins van Oranje" arriveerde 19 Juli van Batavia te IJmuiden; de „Smeroe," van Rotter dam naar Java, passeerde 19 Juli Ouessant; de „Spaamdam," van Nieuw York naar Rotter dam, vertrok 19 Juli van Boulogne-sur-Mer. en jagers, de kapitein R. Froger, van het corps. Door den minister van Koloniën is de heer S. Ritscma van Eek gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. Noordw yk. Gisteren waren het de parocbioën van Oegstgeest en Voorhout, die, ten getale van ongeveer 180 en onder geleide van hun eerwaarde herders, ter beevaart opgingen naar het gebeente van St.-Jeroen. Te negen uren aangekomen^ werden de gebruikelijke plechtig heden in *de kerk en op het landgoed „Cnlorama" (het Martelveld) gehouden, waarna men om vyf uren den terugtocht aanvaardde, beide malen begeleil door de t-.nen onzer fanfare „St. Jeroen". Voorschoten. Het mond- en klauwzeer in deze gemeente begint zeer te vermindoren. Weinig nieuwe gevallen worden aangegeven. Het heerscht nog by vyf veehouders. Uit de „Staatsconrant." Kon. besluiten. Benoemd tot inspecteur der belastingen, invoerrechten en accijnzen te Ilooge- zand: E. P. Welhmar, te Aardenburg; 0. Valkhoff, to Sittard; C. W. Bodenhausen, waarnemend inspec teurs respectievelijk te Amersfoort, Aardenburg en Sittara. Hersteld in zijn betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, met 1 Augustus, Z. De Kleyn. Benoemd tot rechter in de rechtbank te Gronin gen mr. N. Van Hasselt, thans rechter te Heeren veen. Op verzoek eervol ontslagen K. Wiersma, onder wijzer aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Benoemd bij net wapen der cavalerie: bij het lste reg. huzaren, tot kolonel, de luitenant kolonel I. R. A. H. Iligly, commandant van het corps; tot majoor, de ritmeester L. G. baron Van Boetzelaer, van het 3de reg. huzaren; bij het2de reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste-luitenant E. W. baron Van der Capellen, van het 3do reg. huzaren; tot eersten-luitenant, de tweede-luitenant jhr. M. C. F. J. De Rotte, mede van laatstgenoemd corps; bij het 3de reg. huzaren, tot luitenant-kolonel, de majoor A. A. graaf Van Limburg Stirum, van het lste reg. huzaren. Benoemd tot adjudant van het reg. grenadiers De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang zal zijn te vervullen de betrekking van tijdelijk schei kundig assistent aan bet Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Jaarwedde ƒ1000. Zij, die veor deze betrekking in aanmerking wenschen to komen, gelieven zich vóór 5 Augustus e. k. aan te melden bij den directeur van voormeld Rijkslandbouwproefstation. Frankeerzegels en briefkaarten. Bij koninklijk besluit van 17 Juli 1899 is bepaald hetgeen volgt: De Nederlandsche frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen, behoorende tot vroegere uit giften dan die van 1898 en 1899, worden, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik gesteld en waardeloos verklaard voor de frankeering van brieven of andere stukken. Na dien datum zullen de nog voorhanden gave en ongeschonden frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen vau de vroegere uitgiften tot 1 Juli 1900 tegen frankeerzegels, respectievelijk brief kaarten en briefomslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899 kunnen worden inge ruild. EERSTE HA.5IER. De Minister "van Financiënhet wetsontwerp tot afschaffing der Rykstollen op wegen, kanaleD, enz. verdedigende, betoogde, dat de financiën de afschaffing toelaten, waarvan hy voorts het economisch belang schelste, daarby wyzende op de vele adressen, waarin op vrylating van waterwegen werd aange drongen. De tollen op de landwegen drukken meer het bedryf dan het luxe-verkeer. Slechts Overysel wordt door het ontwerp benadeeld door verminderde opbrengst van de tollen op de Dedemsvaart; maar tegenover dit verlies van f 36,000 wordt aan deze provincie f 40,000 aan landtollon geschonken. Van benadeeling kan geen sprako zyn, wel zullen velen be voordeeld worden. Met verwerping van het wetsvoorstel zou men de Regeering een grooten ondienst bewijzen. Het ontwerp tot afschaffing der Rykstollen werd aangenomen met 26 tegen 16 stemmen. Aan de orde kwam daarna het wetsontwerp tot wyziging der Militiewet (tegengaan plan- Coolen). De heer Van der Does de Willebois, het ontwerp bestrydende, critiseert het weinig gemotiveerde van de konir.kiyke besluiten, waarby vernietigd werden de bekende ge- meenteraads-besluiten, waarty subsidie werd toegestaan voor vrywilligers by c'e militie. De heer Van der Biesen acht deze vtrnieti- ging een inbreuk op de autonomie van de gemeente-besturen, die slechts voldeden aan een wettelijke verplichting. De Minister van Binnenl. Zaken verdedigde de koninklyko besluiten en de Minister van Oorlog weerlegde de opmerkingen van den heer Van der Bitsen over het Reservekader, enz. Het ontwerp werd aangenomen met 36 tegen 5 stemmen, die van de heeren v. "Wyck, v. d. Biesen, Merkelbach, Sassen en v. d. Does. Ook werden aangenomen, zonder discussie of stemming: de wyziging der wet op de inkwartieringen. Verstrekkingen oorlog 1899. Spoorweg aanleg Goebeng met oostelyken oever Kalitras. Maatregelen om aan den omloop van duiten op Java en Madura een einde te maken. Bydrage voor aanleg kanaal, uit zytak Oranjekanaal by Odoorn. Voorschot voor aanleg van tramweg "Win schotenBellingwolde. Verhooging van de Waaldyken, in verband met afsluiting Heeren- waardsche overlaten. Overeenkomst met J. Berger, betrekkelyk eigendom grond a. d. Maas. Noordzeekanaal. De Regeering heeft haar antwoord inge zonden op het verslag der Eerste Kamer over het wttsontwerp tot verbetering van htt Noordzeekanaal. De minister van waterstaat vreest niet voor misrekening in de raming der kosteo. De grenzen der voorgestel-de verbetering zyn gesteld door de afmetingen van de nieuwe sluis te IJmuiden, waarmee de afmetingen van het kanaal in overeenstemming zullen worden gebracht. Daar het Noordzeekanaal in de voornaamste plaats voor de zeevaart, d. i. voor den buitenlandschen handel, dient, is het algemeen belang ten zeerste by de zaak betrokken, en geldt het in de eerste plaats een Rijkszorg. Vandaar, dat geen bydrage van Noord-Holland kon gevraagd worden naar billykheid. Ook van plaatselijke subsidiën van Zaandam en Haarlem kon geen sprake zyn. Wanneer de wenschelykheid daarvan mocht UtfkeD, zal een tweede stoompont aan den kanaalovergaDg te Velzen in dienst worden gesteld. De kosten bedragen f 125,000, het jaarlyksch onderhoud f 16,000. Aan de spoorwegbrug te Velzen zal een spoor>taafhoogte van 7 M. plus N. A. P. kunnen worden gegeven. De minister van oorlog acht de defensiebelangen daarmede voldoende behartigd; al wordt de verdediging er eenigermate door verzwakt, voor den Minis ter was dit geen voldoende reden om belem meringen van 't algeme.n verke-r te besten digen. De kosten der verhooging geven een verschil in meer van slechts ƒ314,000. Zoo mogelyk zullen de verschillende werken ia minder dan 10 jaar worden voltooid. Gemengd Nieu w 8. Wy vestigen de aandacht op achterstaando advertentie der eigenaars van het café restaurant „De nieuwe Deyl", aan den Leidschen straatweg, onder Wassenaar, waarby zy aankondigen, dat zy aan hun inrichting weer hebben verbonden een uitge strektheid van ruim 300 vierk. met-r, bestemd voor stalling met open terrein voor automo bielen, voor door mechanische kracht gedreven rytuigen, enz. De uitbreiding van deze tegen- woorjig zoo gezochte gelegenheid tot aa ileg van wandelaars, fietsers, enz. ie gelegen byna vlak tegenover de Papenlaan. Onze dienstmeisjes. Het „Haag- sche Dagblad" bevat bet volgende: Naar deze eene, wier lakenswaar ige handeliigen zullen volgen, behoeven zeker niet al c« ze cienst- baren te worden beoordeeld. Toch is hot een type, hetwelk veelmaal voorkomt, vooral iy jeugdige meisjes, zooals de coor de politie aangehoudene, welke achttien lev. najaren telt. Haar ongeluk was, dat ze haar s K.epzucht niet kon onderdrukken. Dat legoo metiigen veroiensten aan lekktrnyen ta besto Jen. Deze stonden echter ni t in verhoudw g tot 1 aar begeerten en haar oog vi 1 i p e-n spaarpot van mevrouw, niet met kop r, ztlfs zilvergeld gevuld, maar met blinkonoe gou.en tientjes. Zy kon de verzoeking niet weerstaan, en nadat het eerste goudstuk van den spaarpot met beven e liand in den zak was gestoken, stal zy met vaste hand niet nog één of twee, maar twaalf a dertien. Mevrouw bemerkte, dat zy zoo schieiyk niet kon sparen of haar spaarpenningen verdwenen, en na vrucht loos onderzoek in eigen kring, stelde zy de zaak in de deskundige handen der politie. Deze bracht de zaak spoeaig tot klaarheid. De dienstbode bleek de dievegge te zijn, maar dat is meer alledaag6ch nog dan dat voor den dag kwam, dat de meid meer dan honderd gulden had besteed aan taartjes, koekjes en andere lekkernyen, en slechts voor een f 26 aan kleeding en opschik, 't Spoor, waarlangs tot de ontdekking werd gekomen, was de toenemende vermioderde eetlust geweest van het meisje, dat haar eten en boterhammen in den laatsten tyd gerogeld li t staan, voor gevende het op de maag to hebbon. Zaak-HaasVan Hall. Gisteren was htt de dag, waarop de officier van justitie aan htt woord kwam tot het geven van repliek. Hy noemde de pleidooien van mr. Wors' en mr. Van Gigch welsprekend en zaakryk. Met symp itbie heeft spr. ce pleidooien aan gehoord, vooral, omdat daarin min of meer bedekt erkenning lag opgesloten van schuld by hun cliënt n. Evenmin al6 iemand anders, zulltn de heeren verdedigers, hoe ook hek einde van bet proces moge zyn, straks de rechtszaal verlaten in de overtuiging, dat de beklaagden Van Hall en Haas ten onrechte voor de rechtbank zyn gebracht. Spr. ver dedigt zich dan vooreerst tegen de overtui ging, dat hy do telegrammen niet van den minister had mogen opvragon. Wel voor do brieven bestaat het verbod van schending van geheim, niet voor de telegrammen. Er is geen enkele bepaling in de wet, welxe het in-beslag- nemen van telegrammen ver-iedt. Daar nu de inhoud der telegrammen allengs door ge tuigen cn leklaagden is bevestigd en alzoo onderdeel Is gewor-Jen der getuigenverklarin gen, kan men niet zeggen, dat do beklaagden door het overleggen der stukken zeiven be nadeeld zijn. De juridische constructie vau mr. Worst omtrent prolongatie wordt door spr. afgewezen; naar zyn meeniDg is da prolongatie ten gewone wederkeerige over eenkomst, wacToy beide partyen zich tot iets verbinden. Om in den zin der wet oplichting vast te stellen behoeft niet de schuldige zich bepaald woderrechteiyk bevoordeeld te bebbeD; hek is voldoende, als er vermogenskrenking heeft plaats gevonden; als benadeeling van den betrokkene in zyn vermogen mogelyk werd. Voorts neemt spr. get. graaf Zu Spaar ta

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1