N°. 12082 Zaterdag 1£» Juli. A°. 189a feze fëoarant wordt dagelijks, met uitsondering H van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. De lotgevallen van een uitvinder. LEIDSCH DAG-BLAD. PBJJS DEZEB GOPRAIJTs Voor Leiden per 8 maanden. Franco per post«...«it-ai Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PBUS DEB ADVEETENTEËITl —6 regels f 1.05. lodore cogel meer f O.ITJ. Grooter# Van letters naar plaatsruimte wordt f ü.06 berekend, Voor het incasseeren buiten do etcd Leiden, 14 Juli. Bjj Ko inkiyk besluit zyn de commissiën, die, met ingang van 1 Augustus 1899, gedu rende een jaar, te Lei :en, te Groningen en te Amsterdam belast zullen z\jn met het afnemen van de practiscke examens van arts, vermeil in artikel 2 der wet van 25 Dec. 1878 ^StaatsblaJ No. 222), samengesteld. Benoemd zijn van de commissie, welke zitting zal houden te Lei Jen: tot ÜJ en voorzitter, dr. J. E. Van Iterson J.Azn., hoogleeraar alhier; tot li d en secretaris, dr. W. Einthoven, hooglseraar alhier; tot le Jen: er. S. S. Rosenstein, dr. W. Nolen, dr. W. Koster Gzn., dr. J. F. O. S. Voit en dr. H. P. Wysman, allen hoogloeruar alhier. Gelijk onze lezers weten, heeft de Ber- ljjnsche correspondent van de „N. R. C een uittreksel uit de „Berlintr Klinische Wojhen schrift" overgeseind, waarin de oorzaak werd genoemd, die, volgens do „Wochenschrift", een groot aantal Duitsche hoogleeraren bad doen besluiten geen deel te nemen aan het te Amsterdam te houden internationaal con gres voor gynaecologie en obstetrie, en die prof. Veit te Leiden ontslag had doen nemen als lid dor commissie van voorbereiding van dit congres. Dr. Mendes de L on, algemeen secretaris van het comité, schrijft nu aan bet „Bbdl.", dat de voorstelling van zaken, in de „Wochen- scbrift" gegeven, onvolledig en eenzijdig is, en meldt verder: „lo. Prof. Veit heeft als lid der voorbe reidingscommissie ontslag genomen, riet na het verschijnen der brochure van prof. Treub, die in Duitschland aanstoot beeft gegeven en die meer dan een jaar oud is, maar den 19den Juni jl. „En Z. H. G. heeft dat ontslag ni&t gemoti veerd op do meer'oedoelde brochure, maar op den, in zijn telegraphisch bericht aan den ondergeteekende alJus omschreven grond, dat zoo Wticiig Duitschers aan het congrrs deel zullen nemen en dit Cub zijn internationale beteekenis verliest. „"Wy leoordeolen Diet of dit motief steek houdend is, waar gynaecologen uit schier alle staten van Europa en ook van daar buiten hun deelneming hebben toegezegd, waar ook enkele zeer beroemde wetenschappelijke man nen uit Duitschland en Oostenrijk op het congres zullen tegenwoordig zjjn. Maar in elk geval blijkt hieruit, dat het plotseling uit treden van prof. Veit niet uit Treub's bro chure moet worden verklaard. „2o. Aan de Duitsche collega's is niet „eene soort van volJoening" aangebo JeD, maar zij hebben elke „volJoening", van deze zyde voorgesteld, afgewezen en daartegenover hun eiscben gesteld, waarin het van onzen kant niet mogelijk was te treden. Mot-t daardoor de aanwezigheid van zeer gewaardeerde vak- genooten, die men gaarne tegenwoordig had gezien, worden ontbeerd, met geleerden als prof. Leopold uit Dresden, dr. Walcher uit Stuttgart, dr. Amann uit München, prof. Landau uit Berlijn, e. a. zal Duitschland to„h glansrijk op het congres vertegenwoordigd zijn en de aanwezigheid van tal van corypheeën van heinde en ver (ik noem slechts SimpsoD, Barnes, Granville, Bantöck uit EDgeland; Eudin, Doyen, Segond uit Frankrijk: Pestalozza, Moris&ni la Torre uit Italië; Mundé, Emmet, Byford uit de Vereenigde Staten), belooft aan het congres naast zijn Internationaal karakter, zijn beteekenis uit een wetenschappelijk oog punt volkomen te verzekeren. „Ziehier de feiten: of de „Berliner Wochen- schrift" ze heeft gekend, weet ik niet. Dat zij ze niet vermeldt, staat vast." Te 's Gravenhage is overleden jhr. mr. M. A. De Savornin Lobman. Jhr. De Savornin Lobman trad als gouver neur van Suriname op in 1888; weinige jaren later werd hy op zyn vtrzoek uit die betrek king ontheven. Men weet wat aanleiding gaf tot z\jn aftreden als landvoogd in een oüzer West-Indische koloniën. De nu overledene had, toen hy naar Suri name vertrok, reeds een belangryke rechter lijke loopbaan achter zich. Nadat by gedurende 23 jaren lid was geweest van hit Openbaar Ministerie by de rechtbank te Assen, trad by in 1884 op als advocaat generaal by bet gerechtshof te 's Gravenhage en in 1886 in dezelfde functie by den Hoogen Raad, wtlke hy dus shchts twee j -ren bekleedde. De overle.ene deed zich in zyn tyd kennen als een der kampioenen van de anti-revolution- naire party. Het stoöeiyk overschot zal aanstaanden Zaterdag op (oud) „Elk-en-Duinen" worden ter aarde besteld, te 10 uren des voormiddags van uit de Diakonessen-inrichting aan de Laan van Meerdervoort. Wy vestigen de aanlacht van hen, die dozer dagen op reis denken te gaan, hetzy meer of minder ver van huis op een „onmisbare vraagbaak -voor iedereen", waarin de vragen worden behandeld: „Waarheen dit jaar op rtis? Wat zal my dat kosten?" Uit gave van M. M. Couvée, te 's Gravenhage. De inhoud geeft inlichtingen omtrent de volgende zaken: Algemeene bepalingen voor het vervoer van reizigers op de spo ar wegen in Nederland. Algemeene opmerkingen, op do Belgische spoorwegen van toepassing. Tarieven voor reizigers en bagage. Rondreizen in Europa. Afstandswyzer in kilometers voor het gebruik der kilometerboekjes (metkaart). A onnements- kaarUn en Gezi-lschapskaarton Staatsspoor en Centraal Spoorweg. Vervoer van bagage met abonnementskaarten Trajectkaarten. Groepen- kaarten. Scholierkaarten. Werkmanskaarten. Vervoer van school- en weeskinderen. Vtrvoer van cadetten, adelborsten, enz. Gezelschappen te zamen reizende. G-.zelschapslüjetten op naam. Abonnementskaarten en Gezelschaps- kaarten Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maat- schappij. Byzondere bepalingen. Trajectkaarten. Werkmanskaarten. Kaarten over alle lijnen. Groepcnkaarten. Algemeene bepalingen. Ge zelschapsbiljetten. Vervoer van school- en weeskinderen. Vacantiekaarten Staats- en Centraal-Spoorw. Goedkoope uitstapj s Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatscbappy. Reizen in Zwit serland met abonnementskaarten (met kaartj Reizen in België met abonnementskaarten. Uit Den Haag wordt gemeld: In de Kapel van het Russische gezantschap werd gisteren de plechtige rouwdienst gehouden voor den overleden grootvorst-troonopvolger van Rusland. De plechtigheid werd bygo- woond door den zaakgelastigde van Rusland, staatsraad De Berends, en den attaché by de Russische legati9, Gambs; voorts, meest allen in kostuum, door den minister van buit'nlaD Jsche zaken, de meeste leJen der Russische en de leden der Nederlandsche delegatie ter Vredesconferentie, eenige laden van het corps diplomatique, den algemeenen secretaris en andere secretarissen der Vredes conferentie, velen vergezeld van hun dames. Voor eenigen tyd wendden zich een aantal forensen te Hof van-Delft, Vryenban, enz. tot Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land met oen bezwaarschrift tegen hunnen aanslag in de belastingen der gemeente Delft. Door Gedeputeerde Staten werd toen op verschillende gronden een voor adressanten gunstige beslissing genomen. Het gemeentebestuur van Delft, u t een rechtvaardigheidsoogpunt meanenie, dat niet alleen aan de klagers, doch ook aan hen, die gewillig hun aanslag voldeden, hoewel in hetzelfde geval verkecrende, deze moet wor den t rugbetaal'1, 6tellen thans aan den ge meenteraad voor, bedoelde aanslagen, voor zooverre betaald, aan alle uitwonende docenten, predikanten en officieren te restitu eren. Eventueelegeme-nte ambtenaren zyn natuur lijk hiervan uitgesloten. De Rotterdamscbe gemeenteraad herbe noemde gisteren tot directeur van het museum Boymans den heer P. H^verkorn van Ryse- wyk, tot leerares aan de H. B.-S. voor meisjes werJ benoemd mej. M. Ko nig, te Dordrecht, en tot leeraar aan de zeevaartkundige school de lieer P. Ringlever. Goedgekeurd werd het voorstel tot uit breiding van het personeel aan de H. B.-S. voor meisjes als gevolg van splitsing der 5de klasse, en wel met een klasse-leerares. Ook was aan de orde het praeadvies op de adressen om invoering van verplichte school vergaderingen. Na breedvoerig debat werden enkola moties gesteld, als oen van den heer Hoos om de wenscheiykheii van schoolvergade ringen te erkennen en een van den heer De Klerk om by wyze van proef voor den tyd van 2 jaar de schoolvergaderingen by verordening verplich tend te stellen. Beide werden echter verworpen en bet praeadvies van B. en Ws. aangenomen. Ingekomen was o. a. een voorstel van B. en Ws. om een directeur over de markt aan te stellen op een jaarwedde van f 1600 tot f 2000. De tweede zitting van de 1021e Jaar vergadering van het Nedorl. Zendelinggenoot schap werd na hot zingen van Goz. 912 mot gebed geopend. Met 67 tegen 2 stemmen werd besloten den directeur van het Zendelinghuis, dr. Gunning, een reis naar Ned. Oost-Indië op te dragen. M' n hoopt, dat ryke zegen voor het Genoot schap er het gevolg van zyn zal. Uit het rapport van de Commissi! voor de rekening van 1898 blykt, dat de financiöele toestand niet ongunstig is. Het batig saldo toch bedraagt f 65,397.73,/2l voornamelijk te danken aan giften en legaten. Evenwel wijst de thesaurier er op, dat de gewone inkomsten buitengewoon laag zgn geweest. Uit do gehouden stemming bleek, dat ge kozen waren tot tertius-voorzitter br. R. H. Dryber en tot secundus-redenaar br. W. L. Welter Jr. Beiden lieten zich die keuze wel gevallen. Als leden van het hoofdbestuur zyn herkozen de broeders P. D. Chantepia de la Saussaye, te Amsterdam, A. J. Th. Jonker, te Dordrecht, H. M. Van Nes, te Rotterdam, W. F. K. Klinkenberg, te Leeuwar-en, C. O. G. De RiJder, te 's Gravenhage, en gekozen in de vacature Drost br. J. J. L. Mees, te Rotterdam. Verder werd de kwetkeling Neumann t r vergadering binnengeleid en als zendeling aangesteld en deed br. Louwerier eenige mede- deelingen over zyn arbeid in da Minabassa. De vergadering werd daarna met dank zegging gesloten. Des avonds had een alge meene vergadering en een gezelliga byeen- korast in het Zendelinghuis plaats. Aan 's Rijks school voor kunstny verheid (gevestigd in het Ryksmuseum te Amsterdam) zyn met gunstig gevolg afgelegd: Het eindexamen van den vierjarigen cursus door de heeren J. J. Chr. Lebeau (van Am sterdam), J. B. Mulders (van Helder), G. H. Schmitt (vaQ Amsterdam), Alb. Smit (van Groningen) en J. Van Willigenburg (van Maarsen), allen voor de decoratieve schilder kunst. Het theoretisch eind examen tot overgang van de eersta naar de tweede helft van den vierjarigen cursus door de heeren L. J. Goud man, decoratieschilder, A. H. Jansen, meubel maker, en C. A. Moen, decoratieschilder, allen van Am&terJam. Het overgangs examen van het eerste naar het tweede stuJiejaar door juffrouw C. C. A. Floryn in de afdeeling voor kun6tnaaiiwerk (van Amsterdam) en de heeren H. Ladegang (van Amsterdam) en E. Temme (van Hoog woud), beiJen voor de afdeeling decorotieve schilderkunst. Het to.datings-examen in de afd. schilder kunst door de heeren S. J. Geerts, W. P. Mulder, J. C. Willemsen en de bospitanten E. M. Jaarsma od Nanne Klaver. De lste luitenant van het corps der marechaussees op Atjeh, J. L. Do.-rrleben, van wien het Regeeringstelegram meldde, dat hy ongevaariyk gewond werd in de laatste gevechten in Pasei, is volgens een te Arnhem ontvangen telegram gewond door een kle- wanghouw op den arm. Naar de „N. Rott. Ct." uit goede bron verneemt, bereidt het bestuur der Ne Jerlandsch- Zuid-Afrikaansche Vereeniging een petitie ten gunste van Transvaal voor, ter teekening door het Nederlandsche volk. Onder voorzitterschap van prof. Winkler werd Woensdag en Donderdag te Arnhem do zomervergadering gehouden der Nederlan Jsche vereeniging voor psychiatrie en neurologie. Den eersten dag werden huishoudelijke zaken behandeld en o. a. de volgende nieuwe leden aangenomen: prof. Nolen en J. P. L. Hulst, arts, beiden te Leiden, dr. Hulshof Pol, te Buitonzorg, en dr. Wakkers, te Oss. Daarna demonstreerde prof. Winkler de door hem met dr. Jacob! verrichte onder zoekingen, ten doel hebbende de relatieve maten en gewichten van gedeelten van een hersenmantel te bepalen. Donderdag werden de wetenschapprlyke voordrachten voortgezet; dr. Borst sprak over een geval van somnambulisme, dr. v. Deventer over do ziektegeschiedenis van een ncuras- thenicus; prof. Jelgersma gaf onkele opmer kingen over de vorming der hersenwindingen, en dr. Sissingh demonstreerde t.n slotte een lepraiyöer en besprak naar aanleiding da .rvan de verschillende symptomen by lepra. Te Arnhem had gistermiddag de begra fenis plaat9 van den burgemeester, jhr. D. J. A. A. Van Lawick van Pabst van Nyevelt, dezer dagen in den ouderdom van 71 jaren over leden. Onder het luiden van de klokken der verschillende kerken verliet het stoffelyk over schot da woning, om naar de laatste rust plaats gebracht te worden. De lykkoets werd bedolven onder een macht van kransen, waar onder een van H. M. de Koningin. Ook waren er van 't dagelyksch bestuur, van verschillende instellingen, van het aienstpersoneel van het landgoed, van den burgemeester te Groesbeek, enz. In zóó groote menigte waren bloemen en kransen gezonden, dat zy een landauer vulden achter de lykkoets. Op do begraafplaats, waar veel gemeente ambtenaren en andere belangstellenden aan wezig waren, werd de stoet ontvangen door de Arnbemscbe Orkestvereeniging, die onder treurmuziek de baar begeleidde van den ingang van het kerkhof naar het graf en ook by het 'neerlaten der kist treurmuziek deed hooren. Aan de groeve werd het woord getoerd door de heeren Eekhout, ouJsten wethouder, waarnemend burgemeester, baron Mollerus van Westkerke, Commissaris der Koningin, jhr. Van Nispen, wethouder, baron Brantsen van de Zyp, lid der Eerste Kamer, Tellegen, directeur der gemeentewerken. Diepbewogen bedankte do zoon van den overledene, burgemeester van Doetinchem, voor de laatste eer, aan z(jn vader bewezen, namens zyn diepbedroefde moeder en namens de kinderen. Met aandoening herdacht d6 zoon zyn braven vader, zyn vriend en steun. Te Arnhem is in den ouderdom van 49 jaren overleden de beer J. W. Boerbooms, een van Arnhems bekwaamste architecten, die zich vooral op het gebied van torenbouw ia een uitstekenden naam mocht verheugen. De overledene was doorkneed in den Gotbi- schen bouwstyl en een volgeling van den architect dr. Cuypers. A. s. Zondag zal de Evang.-Luth. Ge meente te Deventer haar 250-jarig bestaan herdenken. Het stoomschip „Ardjoeno", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 13 Juli van Marseille; de „Oengaran", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 13 Juli van Port-Said; de 37) „Die profeet is een verrader!" roept plotse ling oen van het personeel, die zich van dezelfde list wilde bedienen als Erik. „H(j heeft u slechts weggelokt, om uw boot te bemachtigen. Weg met hem, grypt de ankerkettingen 1" Eenige waanzinnigen keerden terug. „De kettingen binnen I" schreeuwde Alslöv. Maar reeds hadden meer den twintig sterk- i gebouwde krankzinnigen zich op de kettingen geworpen en trokken het vaartuig opnieuw naar do kust terug. „Hoe krijgen wy dien verwenschten ketting losl" riep Alslöv; „is er dan nergens een byi te vinden?" Men zocht, maar tevergeefs. Nog slechts 1 eenige meters is men van de vervolgers verwyderd, daar springt Szemski op de voorplecht en roept met geweldige, gebiedende stem „Hoeden af! Buigt u in het stof! Ziet gy dan den profeet niet boven uw hoofden?Ziet opwaarts!" Do waanzinnigen lieten los, om naar de hoogte te kijken, maar op hetzelfde oogenblik worden hun de kettingen ontrukt. De boot was vry en vorwyderde zich snel. Men zette de zeilen by en bet was ook hoog tyd. Van de andere zyde zag men de vaartuigen van Mainland het eiland naderon. Niet laDg daarna had men de open zee voor zich. Door een friaschen wind gedreven, gleed de boot lustig over de golven heen. Het wederzien tusschon de echtgenooten was diep roerend. Enk en Szemski moesten allen de hand drukken en van beide zyden regende het vragen. Erik keek in de rondte. Er ontbraken er verscheiden9n. „Waar is onze brave stuurman Smith, de machinist Jackson, de vrooiyke Peter Brown, Hervó en onze dikke kok Prosper?' Niemand antwoordde, maar een wolk toog over aller gelaat. „Alslöv, antwoord 1" riep Erik en greep hem by don arm. „Zyn zy daar ginds gebleven?" De ondervraagde knikte toestemmend. „Verpletterd?" „De aardbeving verpletterde hen, terwyl ze ons bevrijddel" voegde Juncker er aan toe. „De aardbeviDg?" Erik sloeg de hand aan zyn hoofd. „Dat was myn werkl" Algemeeno verbazing. Szemski verhaalde alles, terwyl Erik in stomme smart zyn gelaat in do handen ver borg en op den schouder van zyn vrouw leunde. „Beschudig uzelven niet!" zeide zy troos tend, „het heeft zoo moeten zyn!" De boot vloog over de golven. „Waarheen?" „Naar Prankrykl" z&ide Erik. „Maar hoe? Zonder water, zonder levens middelen? En velen van de manschappen zyn verwond! Zie O'Kelly maar eens, hoe hy heimelyk kreunt en de hand in de zyde houdt, terwyl hy gelooft, dat niemand het ziet! Zouden wy ons wel op dit schip durvon vertrouwen? Allen dragen we de uniform van het krankzinnigengesticht, en niemand onzer heeft een cent op zak! Wat zal hiervan terecht komen?" „Heeft men de boot roods doorzocht?" „Ja, Alslóv heeft het reeds gedaanbehalve den ballast, heeft hy er eenige nuttelooze zaken in gevonden en een paar kisten met geneesmiddelen voor de apotheek van de inrichting. Ja, toch nog iets, hier is een vischhengel om kabeljauw te vangen!" „Bravoriep O'Kelly en steunde tegelyker- tyd met de hand in de zyde; „in dit vaar water is daar geen gebrek aan; het zal al zeer wonderlyk moeten loopen, als wy van honger omkomen." „Maar die kisten met goneesmiddelen," riep Erik nieuwsgierig, „waar zyn die?" Alslöv verdween in het enge laadruim, waar Juncker en AtkiDS hem op den voet volgden. Twee tamelyk groote kisten werden op het dek geheschen, en met behulp van een stuk oud yzer brak men ze open. Erik onderzocht nauwkeurig den inhoud. In elk bevonden zich een half dozyn doozen en flesschen, loodwit, karbolzuur, ethor en salep; Eriks gezicht helderde by deze vondst op. Verder broomkali, gecorc9ntreerde wyn- goest, quinine, belladonnabladeren, opium, eenigo busjes cacaopoeder, maar niots drink baars. Erik liet het hoofd in de handen zakken on dacht na. „Zog mij oens, kapitein," vroeg hy eindeiyk, „hoe lang kan het nog duren vóór wy de kusten van Frankryk bereiken?" „Veertien dagen of drie weken als de wind zoo blyffc. Krygen wy tegenwind of windstilte, dan kan het nog veel langer duren." „Zoo lang kunnen wy niet zonder water blyvon," zeide Erik, „en wy kunnen niet in een Engelsche haven binnenloopen. Is er geen andor land dicht genoeg by, om het in een paar dagen te bereiken „Ja, Noorwegenl" „Ja, en dan de Faroër-eilandenl" viel O'Kelly in de rede. Alslöv sloeg zich voor het hoofd. „Die heb ik geheel en al vergeten; voor do Faroêr hebben we slechts eenigo dagen noodig." „Dan zullen we onmiddeliyk daarheen koers zetten," hernam Erik; „dat achynt my ook een der veiligste plaatsen om te landen. Maar hoort nu eens: nu hebben we minstens nog twee dagen te zeilen. Waarscbyniyk kunnen wy met behulp van den bengel nog wel eenigo visschen vangen, en dan hebben we hier een geringe hoeveelheid salep, die onge kookt want wy hebben bier niets om in te koken tamelyk raoeilyk verteerbaar is, on nog een beetje cacao. Dit zal in ieder geval voldoande zjjn, om te verhinderen, dat wy al te zeer honger ïyden, als wy ten minste gelyktydig daarby een ander middel aan wenden. Ik bedoel het opium, dat wy ook gevonden hebben. Zooals bekend, is deze stof een krachtig werkend pynstillend middel en werkt de spysvertering zeer tegen. De opium schuivers kunnen verscheidene dagen zonder eten of drinken biyven zonder er veel van te gevoelen." „Dan zullen wy maar opium gaan rooken t" riep O'Kelly uit. „Opium zal verhoeden, dat wy van dorst versmachten," hernam Erik, „en cacao zal ons in zooverre versterken, dat wy niet al te zeer verzwakt zyn, als wy aan laud gaan. Men lost één deel opium in tien deelen wyn- geest of wyn op en gebruikt daarvan iederen keer vyftig of zestig droppels. Met het oog op onzen toestand stel ik voor, dat wy iederen keer slechts tion droppels gebruikeD, met uitzondering van hem, die de boot moet sturen, waarby wy elkander geregeld zullen aflossen. Als wy allen yverig en van goeden wil zyn, zullen wy er best komen." Allon gaven hun byval te kennen. Verscheidenen van do manschappen hadden op hun reizen gelegenheid gehad om met de werking van opium bekend te wordeD, en waren daarom niet ongenegen de proef te nemen. Erik deelde nu een goede portie cacao vermengd met salep, uit, en eenige uren later, toen de dorst zich ernstig begon te doen gevoelen, werden de opium-droppels inge nomen, welke Erik naar goeddunken uitdeelde. {Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1