Hoogewoerd 41. Over de Watersteeg. Groote Uitverkoop en Zomeropruiming Hoogewoerd 41. St.-Jorissteeg 3. WEGENS VOORBEREIDING DER Magazijn „DE TIJDGEEST." Zie verder gratis verspreide Prijscouranten. N*. 12071 Maandag; 3 «Juli. A'. 1899 <£fcze tgourant wordt dagelijks, met uitzondering ran (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Blad. 5447 i5o zaj ons Magazijn van af hedenavond 11 uren tot Maandg a. s. te 11 uren GESLOTEN zijn. Ons Magazijn zal GEOPEND zijn van des morgens halfnegen tot des namiddags 1 uur en van halfdrie tot 10 uren precies. LEIDSCH DAG-BLAD. •paus DEZER COURANT» Voet Lolden per 8 maanden. Franco per post*, 9 t Afzonderiyko Nommers 1.10. 1.40. 0.05. PHU8 DEB AUVERTENTIÈNt Van l— 6 regels l.Oö. ledero regel meer f 0.17|. Grooterej iettors naar plaatsruimte Voor het incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.06 berekend. 'JBezock van het Departement Leiden der Neder- landsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid aan de Leidsche Katoen-Maatschappij. Nadat de twintig leden, die aan de vriende lijke uitnoodiging der Directie hadden gevolg gegeven, zich 's morgens om negen uren in drie groepen onder het geleide en de voorlichting der verschillende chefs hadden verdeeld, begaf men zich naar de wevery, waar de machine kamer en ketels het eerst in oogenscbouw werden genomen. Hierop zagen wy de grondstof, de garens, die voornamelijk uit Engeland en Nederland worden betrokken, in manden verpakt, per schuit aangevoerd, op vindingrijke wüzs opge- heschen en naar de hooger gelegen spinnerij vervoeren. Dat garen ie gesponnen in „cops", zijnde langwerpige puntige klossen, bevattende elk een onafgebroken draad. En nu worden eerst die cops op grootere klossen gewonden, intusschen van onreinheden gezuiverd en daarna naast elkander op groote cylinders gerold. Is dit geschied, dan moet dat kettinggaren gesterkt worden, waarvoor de rollen wederom elders afloopen tusschen walsen, die het sterksel aanvoeren, op den draad brengen en daarbij het overtollige sterksel wederom afpersen, waarna het aldus gesterkte garen op cylinders, die door stoom zijn verhit, wordt gedroogd en op een nieuwe rol wordt gewon den. Alvorens die rol nu naar de weverU gaat, wordt het einde voorzien van de kammen en ritten, zijnde de rieten een reeks naast elkander geplaatste 6leuven, waar al de even en de kammen naast elkander, geplaatste oogjes, waar al de oneven draden craad voor draad worden doorgeregen. Na deze bewerking aanschouwelijk gevolgd te hebben, komen wy in de weverij, waar een 800 weefgetouwen met hun eigenaardig dreu nend rumoer van de óp- en.neerslaande spoelen en hun maatbosch van draden voor den eerst binnentredende een grootschen indruk maken. Na ons do verschillende systemen te hebben gewezen, zien wü vervolgens het geweven doek brengen naar een lokaal, waar het gewevene wordt nagezien, automatisch opge vouwen en de lengte bepaald, om vervolgens samengenaaid te worden tot een oneidig doek, dat nu in de bleekery, na tal van chemische processen doorloopen te hebben door een reeks speciale toestellen, al hetwelk een gol vende katoenzee vormt, eindelijk helderwit als een regelmatig doek te voorschijn treedt. Eerst wanneer het door de bleekerjj smaller geworden goed op em ingenieuze wijze (een soort insteekmachine) op zün ware breedte i»s teruggebracht, gesorteerd en gevouwen, is het katoen klaar voer de drukkerij, dio wü hierop bezochten. Daar de drukkerij geheel door electrischo kracht wordt gedreven, was de machinekamer, die de 26 motoren bier voedt, voor menig deskundige het glanspunt. Ook als geheel leek op technisch gebied waag ik mü niet over deze schijnbaar zoo eenvoudige en prtctische installatie in bijzonderheden te treden. Waar wü in do weverU bewonderden de rustige kalmte, waarmede de bonderden arbeiders ondanks het leveD, dat booren en zien doet vergaan, hun plicht deden, steeds nauwgezet hun weefgetouw volgend en bedienend, daar zagen wij bij het ontwerpen der patronen in teekening, hout of koper een liefde voor het werk, een kunstzin, die iedereen aangenaam moet aandoen en noodzakeiyk moet opwekken tot hooger, tot beter. In de drukkery nu ondergaat het katoen een reeks van kunstbewerkingen. Naar gelang van de bestemming wordt het öf met de band bedrukt öf machinaal bestempeld om vervolgens geverfd to worden, overgewasschen en ge droogd, gerekt en geperst, om ten slotte kant en klaar verzonden te worden. Zoo zagen wü het katoen worden tot fijn veelkleurige gordynengoei, dat in Noord- Amerika als echt Perzisch zal worden gekocht, tot groot eenkleurige doeken, waarmede de negerinnetjes van Zanzibar zich zullen sieren, tot smaakvolle sarongs, waarmede de Maleisch9 schoonen zich zullen tooien, tot keurige blauwtjes voor de japonnetjes van onze HollandBche dienstmeisjes. Nadat ten slotte een vuurtje was aange stookt en binnen een miniem oogenblik van tyd door de sprinkles was gebluscht, spoedden de leden zich naar het kantoor, waar zü verrast werden door een aardig aandenken, hun door de Leidsche Katoen-Maatschappij aangeboden. De waarnemende voorzitter, de beer A. E. Van Kempen, was dan ook ons aller tolk toen hy in harteiyke woorden hulde bracht aan de directie, haar warmen dank «eggend voor den hoogst belangwekkenden ochtend* den leden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nyverheid zoo welwillend verschaft. Ten zeerste voldaan en bevredigd gingen daarop de leden te twaalf uren huiswaarts. Leiden, J. Hartevelt ,Az., 30 Juni 1899. Secretarie. De Vredesconferentie. Na eea büeenkomst van het comité, be noemd door de eerste sub-commissie, en van de tweede sub-commissie, vergaderde gisteren de eerste commissie te halfelf in het Huis Ten Bosch, ten einde te hooren de rapporten der sub-commissiön, betreffende de voorstellen der heeren Giiinsky en Scheine. Na do redevoeringen van de heeren De Bildt, De Billa en Bourgeois heeft, op voor stal van laatstgenoemde, de commissie de volgende formule aangenomen: „De commissie acht de beperking der militaire lasten, die thans op de wereld drukken, in hooge mate wenscheiyk voor de toeneming der stoffeiyke en zedelijke welvaart van de menschheid." Het staat vast, dat deze uitspraak toe passelijk is zoowel op de bewapeningen van de landmacht als op die der zeemacht. De heeren Muzatovitch en Dt-lyannis lazen v rklaringtn voor t n opzichte van de bijzon dere houding hunner landen tegenover de Russische voorstellen. Jonkheer Van Karnebeek werd belast met de aanbieding van het rapport der eerste commissie aan de Conferentie. De aanneming van de bovenvermelde for mule werd voorafgegaan door de aanneming van de conclusie van het rapport der com missie, waarin eenparig, met uitzondering van kolonel Giiinsky, den voorsteller, werd erkend de moeilykheid eensdeels om zelfs voor vjjf jaar een vaste legersterkte vast te stellen, zonder tevens andere punten der verdediging te regelen, zoomede de moeilijkheid om by internationale overeenkomst de grondslagen van die verdediging te regelen, waar deze in elk land, volgens geheel verschillende inzich ten, zyn vastgesteld. De commissie kan daarom het Russische voorstel niet aannemen en de meerderheid achtte een grondiger studie van de zaak door de regeeringen zei ven wenschelyk. De zitting is te 12 uren opgeheven. Naar men verneemt, heeft gistermiddag om 2 uren de eerste vergadering plaats gehad der commissie, beiast met het ontwerpen der aan het slot der Conferentie te teekenen politieke stukken. Bet doel der büeenkomst was alleen de commissie to constitueeren en voorloopige besprekingen te houden. Op voorstel van graaf Nigra ie mr. Asser met de leiding der workzaamheden belast, terwijl de heer Raffalovifcch deze commissie als secretaris ter zijde zal staan. Onder voorzitterschap van den heer Bourgeois heeft het comité van onderzoek voor de arcitrage-aangelegenhedeo gistermid dag van 3-6 uren een vergadering gehouden in do Trèvcszaal, waarin de bepalingen omtrent den procesvorm ia tweede lezing zyn behandeld. De beraadslagingen en de beslissing over het voorstel van den heer Hoils, om in enkele gevallen herziening van het arbitraal vonnis toe te staan, zyn verdaagd tot een heden, Zaterdag, te houden vergadering der zelfde commissie, ten einde den heer Qolls gelegenheid te geven zyn voorstel meer be paald te formuleeren. Gemeenteraad Tan Rynsborg. Aanwezig allo leden. Voorzittei de Burge meester. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede: lo. dat de kosten voor bet opmoten van de Spinozalaan hebben bedragen ƒ10.75 en steltvoor dezen post op de Onvoorziene Uitgaven te brengen; 2o. dat in zake het uitdiepen van don Katwijker- weg door den Burgemeester en don Wethouder Van don Eykel de noodige stappen zijn gedaan, die echter nog tot geen resultaat hebben geleid. De Voorzitter zal nogmaals in correspondentie treden met het Hoogheemraadschap Rijnland 3o. dat ingekomen is een schrijven van do be stuurders der Ned.-Herv. Gemeente. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat oorspronkelijk de klokken, die in den gemeente-toren hangen, zijn gekocht door de Ned.-Herv. Gemeente; zij verzoeken nu, dat de rechten, de Ned.-Herv. Gemeente thans bezittende, zooals het vrije gebruik der klokken bij godsdienstoefening, bij begrafenissen, enz., het gebruik van den doorgang van den toren als ingaDg der kerk, enz., niet alleen zullen bestendigd, maar bij oorkonde voor altijd zullen geachonken worden. Geen der Raadsleden had hier ieta tegen in te brengen, zoodat op dit verzoek gunstig werd be schikt; 4o. dat nog even voor de openiüg der verga dering is ingekomen een schrijven van den heer D. Bru8sé Cz., waarin deze verzoekt, dat de weg van af het Spinozahuis tot aan het water verbeterd zal worden. De Voorzitter stelt voor deze zaak over te laten aan den Weth. Van den Eykel. De Raad kan zich daarmede zeer goed vereenigen; 5o. dat door de gemeente Valkenburg is aan geboden 10 gebruikte schoolbanken, overblijfsel van de vroegere O. L. scholen alhier, over te nemen voor ƒ3.50 per stuk. De Raad vindt deze oprui ming zeer goed. Verder merkt de Voorzitter op, dat volgens de Wet van 1897 de verordeningen op de legesgelden, begrafenisrechten, schoolgeldheffing en paarden markt dienen te worden herzien en zoo noodig gewijzigd. Deze verordeningen worden behandeld en weer vastgesteld onder nadere goedkeuring van H.H. Gedeputeerde Staten. Bij de behandeling hiervan merkt de heer H. Hogewoning nog op, dat de paardenmarkt, ook naar het oordeel van verschillende paardenkooplui, te laat valt. Vooral met het oog op de hooi- bouwers zou hij de markt veertien dagen vroeger willen zetten. Dit punt zal in nadere overweging worden ge nomen. Nu brengt de Voorzitter ter tafel de rekening over den dienst van het jaar 1898. Nadat deze rekening gespecificeerd is behandeld, komt men tot de slotsom, dat de ontvangsten bedragen ƒ11,800.88, de uitgaven ƒ11,090.29*, en er aldus een batig saldo blijft van ƒ710.584. Dezo rekening zal veertien dagen ter visie ter Gemeente-Secretarie worden neergelegd- Besloten wordt nog, dat a. s. Donderdag 6 Juli de brandspuiten zullen beproefd wordeu. De Wethouder Van den Eykel deelt mede, dat de verschillende werkzaamheden aan wegen en .straten bjjna zyn ten uitvoer gebracht en dat die flink zijn opgeknapt. Alleen het wegje'achter het kerkhof eischt nog dringend verbetering. Verder wijst hij op de noodzakelijkheid om lantarens en bruggen te doen verven. De heer J. Van Iterson wil dan eerst de te verven voorwerpen goed laten afboenen met warm water om de votU boveulaag te doen verwijderen. Besloten wordt aan den schilder J. Schoneveld het verven van lantarens, enz. op te dragen voor ƒ60. Bij de gebruikelijke rondvraag wordt nog opge merkt, dat de Voorhouterweg in verregaanden staat van verwaarloozing verkeert. De heer H. Hogewoning zal als poldermeester van den Elstgeesterpolder pogingen tot verbetering in 't werk stellen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voor zitter de vergadering. Gemengd Nieuws. De gele koorts heerschtte Santiago op Caba. Er zyn vijftig gevallen geconstateerd, waarvan er twaalf een doodelyken afloop hebben gehad. Er zullen in Zuii-Amerika op groote schaal proeven worden genomen met een serum tegen gele koorts, uitgevonden door den Italiaan8chen geneesheer dr. Sanarelli. „La grande Muette." De eene Fransche officier voor, de andere na, draagt er op zyn wyze toe by om het leger den eerenaam van „de groote zwygende" waardig te maken door te spreken; liefst zoo on hebbelijk mogeiyk. Nu heeft weer een luitenant Arnal, die op bet Elysée dienst deed en zyn ontslag nam onder voorwendsel van een landgoed te moeten beheeren, den volgenden brief aan president Loubot op nbaar gemaakt: „Daar myn sabel my niet dienen moet om myn land te ontslaan van den vyand, die ov r de grens is gekomen en wiens gevangene gÜ zyt; daar haar geen ander lot beschoren is, dan telkens weder u te salueeren, geef ik haar u terug. „Toen ik haar droeg, heb ik tweemaal ge bloosd, Ik was onder de wapenen by het ministerie van Buitenl. Zaken, toan gy, uit Versailles komende, onder gefluit en gejouvr er binnen gingt; en toen het vaandel in myn onmiddeliyke nabyheii u ter eere boog, was het my, of een weinig van uw schande daarop en op my afspatte. „Den 7den Mei was ik op wacht in uw paleis en na de nachtelijke ronde gedaan te hebben on my er van vergewist te hebben, dat u geenerlei gevaar dreigde, en na ge weend te hebben over het werk, dat men my liet doen, droomde ik, dat oen Déroulèle my bevel gaf om u in hechtenis te nemen. „Den volgenden dag dwong my de werke- lykheid om u de militaire eer te bowüzen. Gy hebt my aangezien, ik w et ni-.t of gy het rood van den haat op myn wangen hebt opgemerkt. Ik haat u, mynheer de President der Republiek! enkel en alleen omdat gy Frankryk veel kwaad doet Gy zyt ni-t de Boozs Kracht, maar wel de Sluwe, Govaar- ïyke en Medeplichtige Zwakheid. „Ik heb myn ontslag genomen om te zeggen wat ik denk, want het zwygen ver stikte my; en om myn ovenknieön niet te noodzaken huns ondanks de militaire regle menten toe te passen. Vervolg my, indien gy durft, voor de gemeens Justitie. Ik zal de heeren Drumont en Quesnay de Beaurepaire tot getuigen hebben. „"Wat zegt gy van deze paranymfen?" Ja, wat zegt de President er van? Ver- moedeiyk, dat ze Arnal waard zyn; indien hy ten minste iets zegt in het geheel. Het eind van den brief vooral is van een jong luitenantje tegenover het bejaarde Hoofd van Staat voorbeeldig: „Myn vader was een onkreukbaar officier, die, als kloek soldaat, my geleerd heeft lieden te verachten, die gelyken op u. „Ik geloof, dat dit alles is, wat ik u te zeggen bai". Niet onaardig is het antwoord van generaal De Galliffet op deze ontslagneming van luitenant Arnal. De minister van oorlog heeft hem laten weten, dat hy bet ontslag niet aanneemt, maar integendeel hem zyn ontslag geeft, hem zyn graad ontneemt en hem als soldaat 2de klasse by een reserve-regiment indeelt, zoodat by nu by do manoeuvres als soldaat zal mogen meedoen en misschien ook wel nl paradeeren voor president Loubetl

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 13