6B00TE 0PRUIHH6 van alle voorradige Artikelen B. DE KONING, tot ongekend billijke prijzen, bij M. CAHEN, Breestraat 86,2de linis van af de Maarsmanssteeg. M. CAHEN. Van af MAANDAG 3 Juli: hoek Donkersteeg en Haarlemmerstraat. FINAAL OPGERUIMD. Vaste Prijzen. a Contant. BUITENGEWOON BREESTRAAT 86, 2de huis van af de Maarsmanssteeg. Groote voorraad in Stoffen en Katoenen, tegen ongehoord lage prijzen. Men zie de Éitalag-es. Wegens het vergevorderd Seizoen en hoog noodige verbouwing van het Magazijn worden alle HhEREN-- JONGEHEEREN- en KINDERKLEEDEREN tot ongekende spotprijzen s Men gelieve zijne aandacht te vestigen op de Étalage. Kamers verhuren. By de Tweede Kamer is, op den laatsten dag van haar bijeenzijn, door de commissie voor de verzoekschriften o. a. verslag uit gebracht over een adres betreffende de per- soncele belasting, en wel over artikel 88 1. Daar is bepaald, dat als een perceel door den hoofdbewoner gedeeltelijk aan een of meer andere personen, buiten zijn gezin of dienstboden, gemeubeld ten gebruike wordt afgestaan, het aldus afgestane behoudens de vrijstelling wegens lage huurwaarde wordt beschouwd als een afzonderlijk per ceel, in gebruik bij den hoofdbewoner. Dit geldt ook van gedeelten, die op be doelde wijze worden verhuurd, doch tijdelijk geheel of ten deele onverhuurd en onbe woond zijn. In het adres nu, uitgaande van de Rottor- damsche Yereeniging tot behartiging van de belangen der vrouw, wordt verzocht deze bepaling aldus te veranderen, dat niet het aldus vorhuurdo gedeelte in zijn geheel, maar elk afzonderlijk verhuurd onderdeel als een op zichzelf staand perceel worde boschouwd. Ds samenvoeging van al deze onderdoelen tot één belastbaar geheel is namelijk zeer bezwarend voor personen, veelal weduwen met kinderen, die zich niet in betrekkingen kunnen begeven, maar in het verhoren van kamers haar bestaan vinden. Zij kunnen de belasting niet afwentelen op de huurders, omdat dezen dan hun intrek nemen bij lieden, die slechts aan één huurder kamers afstaan. Het adres herinnert, dat bij het ontwerpen van het artikel aan dit bezwaar was gedacht, maar men van oordeel was, dat het, als een uiterst zeldzaam voorkomend geval betreffend, geen bijzondere voorziening vereischt. Nu het echter blijkt, dat zulke gevallen zich te Rotterdam en ook zeker in andere stedon veelvuldig voordoen, wordt op wijziging aan gedrongen. Blijkens het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer Is bij het onderzoek van de voorgestelde veranderingen in de wet op de personeele belasting op dit adres de bijzondere aandacht gevalleD. Onderscheidene leden steunden het verzoek als volkomen gerechtvaardigd. Zy herinnerden, dat de vorige minister van finan ciën de ontwerper van de bestaande regeling een bepaling als in het adres gewenscht wordt heeft erkend als „voorwaarde eener volmaakte regeling", maar in de dwaling heeft verkeerd als zou het betrekkelijk weinig voorkomen, dat particulieren aan meer dan éóQ persoon gemeubelde kamers verhuren. Nu inderdaad personen, die niet uit weelde een ruime woning in gebruik hebbeD, door de bestaande regeling te zwaar worden getroffen, is het te verwachten, dat ook de Minister termen zal vinden om in een gewyzigd ont werp behoudens waarborg tegen misbruik «en mildere bepaling op te nemen. Gemengd Nieuws. Deze week werden op „Rhynzigt" genomen 751 zwembaden door heerenen 173 door dames. Temperatuur van het water 21° Celsius. De gewezen brievenbesteller in Den Haag, die uit een brief, ter bezorging toevertrouwd aan de Kon. Ned. po3ttryen, een medaille wegnam, door dien brief te openen, is heden door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Nadat den vorigen dag een wed- strijd was gehouden, werd op 5 Februari jl. G. J. Ten Dam dood aan den weg gevonden te Haarle, gemeente Tubbergen. By onder zoek bleek, dat Ten Dam aan de gevo'gen van bekomen verwondingen was overleden. Tegen H. Aarnick werd rechtsingang verleend, als verdacht van moord op den genoemde. Gisteren werd deze zaak in een buiten gewone zitting der Almdoosche rechtbank behandeld. Het getuigenverhoor nam den geheelen dag in beslag. Yier en twintig getuigen werden gehoord. De getuige Er. hield vol, dat A. de schuldige was. BekL ontkende het hem ten laste gelegde. De zitting werd des avonds voortgezet. Te Koekeleind, gem. Roosteren (L.), is de door den pachter Krftns bewoonde hoave met schuur en stallingen geheel door brand verhield. Eenige varkens en schapen kwamm in de vlammen om. Een jongon van een jaar of negen, zoon van een kermisreiziger te Maeseyck, had den boel in irand gestoken. Yolgens eigen be kentenis wilde hy in de schuur, die open stond, vuurtje stoken; het vucr nam zóó toe, dat hy het niet meer kon uitdooven en bet op een loopen zette. De bengel is reeds in verzekerde bewaring genomen. Yolgens het „HbL van Antwerpen" is met behulp der Londensche politie en die van Oostenryk, Dultschland en Holland de oplichter, cie ook in Rotterdam zijn slag sloeg, te Freiburg aangehouden. De handige en besliste handelwijze van den dief en z|jn handlangers heeft de aandacht op deze zaak gevestigd, waarbij nog kwam, dat de onbekende vreemdelingen, die in ver schillende plaatsen werkten en wier signale ment overal overeenstemde, in ongeveer drie dagen een bedrag van meer dan 200,000 fr. stalen. Den 25sten Mei betaalde het Parysche byhuls van de "Weener Leander Bank een wissel uit op MM. Jeschek en Cis., te Bralla, in Rumenië, groot 150,000 fr., een dag later betaalden de London and County Bank te Londen 25,000 gulden voor een soortgelijken wissel, en den 27sten Mei betaalde de Rotterdamsche Bank een wissel uit, die eveneens op de Rumeensche firma getrokken was. MM. Jeschek <fc Cie., van een en ander verwittigd, ontdekten, dat een der oplichters zich op het kantoor zelf bevond en Aronovics heette; deze wiigerde echter iets omtrent z|jn handlangers mee te deelen. Men kon evenwel nagaaD, dat Aronovics veel had om gegaan met zekeren Joseph Cobner, uit Buda- Peetb, die plotseling verdwenen was. Werkelijk gelukte het de politie te Weenen in haar album van misdadigers het portret te vinden van Cohner, die vroeger wegens diefstal gezeten had. Het portret werd zoo snel mogelijk aan de politie te Parijs, Londen en Rotterdam gezonden en de drie kantoren, waar de dief z|jn bezoek had getracht, her kenden den oplichter. Na een nauwkeurige persoonsbeschrijving naar alle groote steden te hebben gezonden, werd Cohner ten laatste te Freiburg aange houden. Een groot deel van het gestolene werd nog in z|jn bezit gevonden. Ieder mensch heeft 2 ouders, 4 grootouders, 8 overgrootouders, 16 overover- grootouders, 32 voorouders in c'en vijfden graad, 64 in den zesden graad, 128 in den zevenden, 256 in den achtsten, 512 in den negenden en 1024 in den tienden graad. Zestien geslachten van voorouders nemen een tijdruimte in van ongeveer 500 jaar. Onder de 65532 voorouders, die w|j sedert bet iaar 1300 ongeveer gehad hebben, bevinden zich ongetwijfeld personen van allo standen en klassen, armen en rijken, zoodat het verschil in afkomst der menschen over het algemeen wel niet zoo heel groot zal z|jn. (U. D) De ontboden mIIitairen zyn in het werkstakingsgebied van Herne aange komen. Zy zyn over verschillende mynen verdeeld en hebben het spoorwegstation be zet. Sinds de laat6te berichten is de orde niet weder verstoord. Naar men uit Montauban meldt, zyn twee broeders Rue, 12 en 14 jaar oud, b|J het baden in de Garonne verdronken. Ver leden jaar was een andere broeder van 20 jaar omgekomen. In de Koningin-Louise-m y n te Gleiwitz is een ontploffing van kooloxydgas geweest. Elf man kregen zware kwetsuren. BUITENLAND. Fraulirijli. De „Figaro" is door de Parysche Strafka mer tot 100 fr. boete veroordeeld wegens de voorbarige openbaarmaking van de akte van tescbuldigiog in de zaak Dóroulóde-Habert. Op verzoek van den afgevaardigde Lasies zal de minister van oorlog De Galliffet weldra aan den ministerraad de vraag voorleggen, of de rechten en plichten van de reserve- en landweerofficieren niet door een afzondtriyke wet zyn te regelen. De begrotingscommissie nam op verzoek van de regeering het wetsontwerp over de directe belastingen aan, waarover de Kamer Dinsdag a. e. beraadslagen zal. De minister president Waldeck-Rousseau verklaarde, dat de regeering nog voor de verdaging de be grooting over 1900 zal indienen. De rappor teur Pelletan verbond zich zyn rapport by- tyds uit te brengen. BelflrlS. Wegens de steeds toenemende beteekenis van de handelsbetrekkingen van België met China heeft de Chineesche Regeering beslo ten te Brussel een gezantschap in testellen Rusland* Eenige weken geleden werd melding ge maakt van een bericht uit St. Petersburg, dat de Czaar van plan was de verbanning naar Siberië af te schaffen en ter voorbereiding van de biervoor gevorderde maatregelen een commissie had benoemd. ThanB is htt eerste levensteeken van deze commissie aanwezig in een mededeeling van het „Journal de St.-Pétersbourg", waaruit biykt, dat zy zich o. m. met de volgende punten heeft bezig te houden: lo. vervanging van de verbanning op grond van rechterlyke beslissingen door overeenkomstige straffen; 2o. afschaffing of beperking van de verbanning by bestuurs maatregel; 3o. vervorming van het inter- neerings-bagno; 4o. verbetering van het lot van de zich thans in Siberië bevindende bannolingen; 5o. organisatie van dwangarbeid en interneering in werkhuizen als voor komende- en strafmaatregelen. Aan deze mededeeling sluit zich een voor Russische toestanden ongehoord modern riekende oproeping aan, die gericht is tot de meest uitgebreide openbare meening, om tot dezen arbeid mede te werken. Het „Journal de St.-Pétersbourg" gaat n. 1. verder: In do overtuiging, dat, om van af den bodem en naar alle gezichtspunten deze voor den Staat en de maatachappy zoo belangryke vragen te kunnen bestudeeren, het zeer nuttig zyn zal de meening van die personen in Rus land of in het buitenland, die zulke vragen theoretisch of practisch bestudeerd he'bben, te leeren kennen en mededeelingen van hen te ontvangen, brengt de voorzitter van de commissie ter algemeeno kennis, dat de com missie mededeelingen van eiken aard betrek- ktiyk de bovengenoemde vragen m6t dank zal aannemen en met opmerkzaamheid zal onderzoeken. Zulke mededeelingen, waarvan vorm en uitvoerigheid geheel aan den auteur worden overgelaten, zyn te richten tot den secretaris der commissie, staatsraad Alexander Fetrowit8cb, en den chef van de generale directie der gevangenissen, Salomon, onder het adres: St. Petersburg, generale directie der gevangenissen. Hoe groot het resultaat van deze nitnoodi- ging aan de deskundigen van alle landen en aan allen, die zich daarvoor houden, zal zyn, is natuuriyk niet te voorspellen, te urner, daar over belooniog van den arbeid niet gerept wordt. Maar toch is het opmerkeiyk, dat de tegenwoordige commissie tot onderzoek van de ver'oannings-quaestie niet in de fout van de twin tig jaren geleden door het ministerie van binnen- landsche zaken ingestelde „Siberische commis sie" zal vervallen, die by gesloten deurenen vensters vergaderde en niets tot stand bracht. De Russische minister van marine heeft 13,611,300 roebels toegestaan voor de uit breiding van de haven van Vlaöivostock. Vön dit bedrag aal dit jaar twee millloen worden besteed. Yereenigde Staten* De Amerikaansche Regeering moet een rapport van generaal Otis over den toestand op de PhilippyDen hebben ontvangen, dat allesbehalve rooskleurig is. Daarin zou de bevelhebber der Pbilippynscbe expeditie erken nen, dat de operaties zyn gestaakt, hoewel de omtrek van Manilla cog door den vyand is bezet. Yerder zouden daarin zeer aanzien- ïyke versterkingen worden gevraagd. De over heid is omtrent den inhoud van dit rapport zeer geheimzinnig. Intusschen wordt officiéél gemeld, dat bin nenkort tien duizend man versterkingen naar de Pbilippynen zullen vertrekken. Naar luid van Japansche berichten zyn de verliezen der Amerikanen veel grooter dan is opge geven. De onderhandelingen in de Aljaska- grensquaestie zyn weder mislukt, daar Canada aanspraak maakt op een grensiyn, die voor de Yereenigde Staten geheel onaannemeiyk is. Het is daarom onwaarschyniyk, dat men een molus vivendi vindt en dat do gemeen- schappeiyke commissie weder byeenkomt. Zuld-Afrika. De „Daily News" ontvangt uit Kaapstad een telegram, waarin wordt gezegd, dat officiéél nog geen amendementen op de Bloemfon teinsche voorstellen zyn aangekondigd. De heer Fischer is naar Pretoria gezonden door do heeren Hofmeyer, Schreiner en president Steyn, om vooral aan te bevelen, dat aan het kiesrecht ontwerp terugwerkende kracht zal worden gegeven. Hetzelfde wordt ook verlangd door den Raad van Uitlanders te Johannesburg, die samengesteld is uit afgevaardigden van meetings, welke in Johannesburg en aan de mynen zyn gehouden. Men vermoedt hier, wordt in het telegram aan de „Daily News" gezegd, dat men In Pretoria de zaak slepende houdt, om eindeiyk door het nadeel, hetwelk aan de handels belangen wordt toegebracht, Eageland tot toegeven te noodzaken. De motie, op een by eenkomst van Israëlieten te Johannesburg aangenomen, luidt: „Met het oog op de uitsluiting van het kiesrecht van 2ulke personen, cie niet in staat z|jn bet bewys te leveren, dat z|i volkomen kiesrecht en alle burgerrechten genoten in hot land, van waar zy gekomen zyn, een beperking, welko een nadeeligcn invloed uitoefent op de belangen van Russische, Rumeensche en andere IsraëJibten, verlangt deze vergadering de aandacht van den president, den Uitvoe renden Raad en den Volksraad te vestigen op het onwenschelyke om zulk een beper kende clausule op te nemen." Het Transvaalsch blad „Standard Diggers News" ontving een telegram uit Johannesburg, waarin gezegd wordt, dat men Maandag aan den Volksraad zal vragen do schikking to bekrachtigen, dio door den Uitvoerenden Raad is goedgekeurd, die aannemelijk zal zyn voor Sir Alfred Milner als voor Engeland. De correspondent gelooft t9 kunnen beves tigen, dat aan de Uitlanders kiesrecht zal worden toegestaan, die zeven jaar in Trans- I vaal wonen en we! met terugwerkende kracht j en dat alle Uitlanders, die in het land wonen sedert 1890, dadeiyk het burgerrecht zullen verkrygen. Yerder zullen zekere wyzigingen in de wet op de naturalisatie worden aan gebracht. Argentinië. Uit Buenos-Ayres wordt aan de „Times" gemeld: Woensdag had een door de handels- kamer georganiseerde betooging plaats, w.iarby ongeveer 40,000 personen togen den cruk der belastingen protesteerden. Van 't regeerings- gebouw uit richtte president Roca een toe spraak tot de menschen, waarin hy het onderzoek van hun klachten beloofdo. Sedert de revolutie van 1890 heeft een dergelijke betooging in Buenos-Ayres niet plaats gehad* Japan. Prins Heinrich van Prnisen is aan boord van bet vlaggeschip „Deutschland" t9 Yoko hama aangekomen en zette spoedig de reis naar Tokio" voort, om den keizer een bc-zoek te brengen. Ter begroeting van den prins was sen sterk Japansch eskader in de haven van Yokohama aanwezig. BIJ 5133 80 N.B. Deze Opruiming zal zich van alle zoogenaamde Opruimingen onderscheiden, doordat onze bekende solide Artikelen, voor werkelijke spotprijzen zullen worden verkocht. Wie dus zijn voordeel wil doen, verzuime niet van deze buitengewone gelegenheid gebruik te maken. GROOTE OPRUIMING 5445 18

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 10