N\ 12062 23 Juni. A0. 1899 §.eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit noiiiincr bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 21 Juni. Feuilleton. Door tegenspoed vervolgd. LEIDSCH DA&BLAD. 'PRIJS DEZER GOXTRAMTj Voor Leiden pér 8 maanden. -ï 1.10. tranco per post^ i t 1.40. Afeonderiyko NommerS 0.05.- Paus DER A_DVERTEKnÜNt Van 1—regels f 1.05. ledore regel meer 0.17}, Grootere letters naar plaatsruimte - wordt f 0.06 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Ofliciëele Kennisgevingen. .9 KENNISGEVING. NATIONALE ÜIL1TIË. Oproeping tot den wcrkelijkca dienst. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den heer Commissaris <der Koningin in de provincie Zuid-Holland, dd. 18 April 11., Provinciaal blad No. 19, betreffende de oproeping in activiteit van milicien-verlof gangers der lichtingen van 1895, 1896 en 1897; Brengt ter kennis van de in deze gemeente fevestigde milicien-verlofgangers, behoorende tot e lichtingen cn corpsen hieronder vermeld, dat zij in dit jaar, krachlens art. 125 der Militiewet, in werkelïjken dienst moeten komen, ten einde gedurende het mede hieronder, achter den naam van elk corps of zijn onderdeden vermeld tijdvak in den wapenhandel te worden geoefend, als: Yan 3 Juli tot en met 4 Augustus: Regiment Grenadiers en Jagers, in garni zoen te 's-Gravenhage, 1ste en 4de bataljon; 2de Regiment Infanterie, 3de bataljon, in garnizoen te Nijmegen; 4de Regiment Infanterie, 1ste bataljon, in garnizoen te Delft, 2de en 4de bataljon, in garnizoen te Leiden; 6de Regiment Infanterie, 1ste bataljon, in garnizoen te Breda. Regiment Grenadiers en Jagers, in garnizoen te 's-Gravenhage: 3de compagnie 3de bataljon van 3 Juli tot en met 4 Augustus; 2de en 4de bataljon van 9 Augustus tot en met 12 September. 4de Regiment Infanterie: 2de en 4de bataljon, in garnizoen te Lei- den van 9 Augustus tot en met 12 Sept. 5de bataljon, in garnizoen te Gouda l van 30 Augustus tot en met 3 October. 5de Regiment Infanterie, 5de bataljon, in I garnizoen te Utrecht van 30 Augustus tot en met 3 October. 1st© Compagnie Hospitaalsoldaten, in gar nizoen te Amsterdam van 22 Augustus tot en met 25 September. 3de Regiment Veld-Artillerie, 4de batterij, n garnizoen te Breda van 23 Augustus tot en met 26 September. Lichting 1897: Corps Genietroepen, in garnizoen te Utrecht, 7de compagnie van 10 Augustus tot en met 13 September, en roept de bedoelde verlofgangers mitsdien op om op den dag voor hun opkomst bepaald, des namiddags viSór vier uren, bij hun corps, in de hierboven aangewezen garnizoensplaatsen, tegen woordig te zijn, in uniform gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, aoor ben by hot vertrek met groot verlof mede genomen, alsmede van hun verlofpas en zakboekje. De opgeroepen manschappen worden voorts verwittigd, dat zij zicb vóór of op den dag van vertrek naar hun corps ter Gemeente-Secretarie (Afd. Nat. Militie en Schutterij, kamer No. 9) alhier behooren te vervoegen ten einde hun ver lofpas te doen afteekenen, alsmede tot het ont vangen, zoo noodig, van een vervoerbewijs en, indien hun garnizoensplaats buiten deze gemeente is gelogen, desverlangd van het hun toekomend daggeld, en dat zij, bijaldien ziekte hen moebt Verhinderen aan deze oproeping te voldoen, ver plicht zijn daarvan tijdig ter Secretarie voormeld Kennis te geven, onder overlegging van een desbetreffende verklaring van een geneeskundige, zullende zij echter gehouden zijn zich na hun herstel onverwijld naar hun corps te begeven. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 20 Juni 1899. F. WAS. .S Het onlangs op Den Burcht alhier in het openbaar verkochte perceel aan de Langebrug, waarin het doofstoramengesticht „Effetha" gevestigd is, is in banden overgegaan van het bestuur der Kinder'oewasrplaats in de Schei straat alhier. Tot proponent by do Algem. Doopsgez. Sociëteit te Amsterdam is bevorderd de heer R. J. De Stoppelaar, te Leiden. De voorzitter van de Vredesconferentie, de heer De Staal, geeft 1 Juli a. 8. een groot avondfeest in het „Hötel den Ouden Doelen." De sluiting dtr Conferentie wordt vry alge meen tegen de tweede helft van Juli te gemoet gezien. De eerste algemeen© vergadering van de onlangs te 's-Gravenhage opgerichte Neder- landsche Opera-vereeniging heeft plaats op Zaterdag 24 Juni a. a. In deze vergadering zal een definitief be stuur worden gekozen. In do aanstaande zomervergadering der Prov. Staten van Zuil-Holland zullen o. a. be handeld worden: De subsidie aanvrage van den gemeenteraad van Alkemade voor aanleg van een ryweg tuss.hen Rijpwetering en Hoogmade. Ged. Statsn stellen voor dat subsidie te bepalen op Vs der kosten tot een maximum van f 3500. Voorstel van Ged. Staten om wyziging te brengen in de voorwaarden, verbonden aan de jaarlyksche sub6i!io aan de commissie van toezicht op de rykslandbouwproofvelden, zoo dat een ruime versprei ing van de plannen en de verslagen der proefveldon kan plaats hebben. Afwijzend advies van Ged. Staten omtrent de aanvrage om 6ubsi ie van regenten van de Verceniging het Nelerlandsch Gasthuis voor behoeftige en minvermogende oogiydtra te Utrecht. Verslag omtrent het getal der Zuid-Holland- sche krankzinnigen en de plaatsen hunner verpleging; De aanvrage van het Groot Waterschap van Woerden om subsi:ie in de kosten van vernieuwing en verruiming der sluis te Bode graven. Mededeeling van het onderzoek ingesteld in aansluiting aan het verslag omtrent de oorzaktn van den vervuilden toestand der kanalen tusschen de Maas en Scheveningen en de middelen tot verbetering. Geo. Stat n verkLren thans voorstellen in overweging te nemen tot wyziging van de reglementen der hoogheemraadschappen Scbie- land cn Delfland, die tot doel zullen hebben de doorstrooming van het Maaswater te be vorderen. By het gereedmaken van die voorstellen zün groote bezwaren te overwinnen. Reeds uit het r-pport der provinciale commissie biykt, dat niet alleen de waterverversching van Delft en 's-Gravenhage hare eischen heeft, maar ook de waterverversching van Schiedam, en dat gewaakt moet worden, dat de zeer groote scheepvaartbelangen, by de Schie betrokken, door een gewyzigde inrichting der doorstroo ming niet meer dan volstrekt noodig benadeeld worden. Zy bopen evenwel in de zomerver gadering van het volgen do jaar een voorstel te kunnen doen dat met die verschillende belangen rekening houdt. Met nadruk moeten zy evenwel herhalen dat de hoofdoorzaak van de vervuiling niet ligt in de hoeveelheid water die aangevoerd wordt, maar in het overvoeren van den boezem met vuil. De beteekenis der door hen thans aangekondigde voorstellen tot verbetering der doorstrooming mag dus niet worden overschat, en mag er in geen geval toe leiden, dat op dien grond ecnige maatregel, dia leiden kan om vuil uit den boezem te weren, door het daartoe be voegd gezag worct uitgesteld. Daar de op de begrooting voor 1899 uit getrokken post van f 530,000 ten beboeve van overnemen en verbeteren van de Gouwe slecht3 voor een betrekkeiyk klein deel in 1899 zal worden verwerkt, zal in 1899 slechts een deel der geldleening worden uitgegeven. In de herfstvergadering zullen Ged. Staten nadere voorstellen doen betreffende de finan- cioele regeling dezer zaak. Dezelfde subsidiën als ten vorigen jare voor bewaar- en vakscholen toegekend, zyn ook thans voorgedragen, terwyi een nieuw sub sidie wordt voorgesteld van f 250 'sjaars aan de afdoeling 's-Gravenhage van den Ned. Roomsch-K tholieke Volksbond, ten behoeve van Instandhouding en uitbreiding harer ambachts-teekenschool. Nog stellen Ged. Staten voor, subsidie toe te kennen aan de Ambachts-teekenschool te Vianen. Te 's Gravonhage is overleden de heer J. M. Leon, wapenteekonaar ty den Hoogen Raad van Adel. Doctor Th. A. Scbaepman te Zwolle, her denkt heden den dag waarop hy 40 jaren geleden den docterstitel verwierf. In den ouderdom van ruim 87 jaren Is te Utrecht overleden de kunstschilder Jan Pieter Van "Wisselingh. Te Amersfoort is na een langduige on gesteldheid overleden de heer D. F. Van "War- melo, gcpensioDneerd kapitein van het Ned. O.-I. leger. Te Maastricht is in den ouderdom van 28 jaar overle Jen de late luit. der veld-artillerie jhr. Ch. A. M. Wittert van Hoogland. De heer Bourgeois, van de Vredesconfe rentie, ontving gisteren een opontbod van den President der Fransche Republiek en is terstond naar Parys vertrokken. Naar het „Hbld." uit goede bron ver neemt jhebben slechts zeer weinig leden van de Staten-Generaal gevolg gegeven aan do uit- noodiging van den minister van buitenlandsche zaken, om den feestavond van de afgevaar digde ter Vredes Conferentie by te wonen, wegens de plaatsen op de Galery den leden aangewezen, waardoor ze volkomen waren afgescheiden van do leden der Conferentie, ja zelfs niet gerechtigd om in de benedenzaal te komen. De leden der Staten-Generaal achtten zulk oen uitnoodiging beneden hun waardigheid. Volgens de „Amst. Ct." is de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ned. Indie, de h-?(r Rooseboom, onder het pseudo Henri Raloff, schry ver van den roman „H t Princesje", die door „Het N. v. d. Dag" bekroond en als premie werd uitgegeven. De „Sts.-Ct." bevat een Koninkiyk Besluit van 29 Mei 1899 houdende ongegrondver- klaring van de bezwaren van den gepension- neerden kok by het Militair Hospitaal te Haarlem A. J. Mittendorff, te Helder, tegen de regeling van het hem toegekende pensioen. Door de rechtbank te A'kmaar is, ter vervulling eener vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. I. H. Hymans, mr. E. J. Dorhout Mees en mr. J. D. Pasteur, substituut-griffiers by de rechtbanken te Groningen, Leeuwarden en Almeloo. Naar aanleiding van een bericht in enkele bladen over een ernstige ziekte van mevrouw Beersmans wordt aan de „N. R. C." medegedeeld, dat de kunstenares inderdaad weder minder goed is geweest. Haar gezond heid laat, naar men weet, sinds lang te wenschen, en de winter- en voorjaarsmaanden zyn haar niet gunstig geweest. De rechute van thans is nochtans niet zoo ernstig geweest; haar toestand levert geen gevaar op; lang zaam neemt mevrouw Beersmans in beter schap toe. Ook de heer Dirk Haspels heeft in de laatste dagen het bei moeten houden. Velen zullen met orrs hattelyk hopen, dat nu de kou elndeiyk uit de lucht schynt, het weder een beilzamen invloed op beide be minde artiesten hebben moge. Het stoomschip „Bogor" arriveerde 20 Juni van Batavia te Rotterdam; de „Oranje- Nassau", van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 20 Juni te Havre; de „Prinses Sophie", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 20 Juni te Suez; do „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, vertrok 20 Juni van Boulogne-sur-Mer; do „Sollingen", van Batavia naar Amsterdam en Hamburg, pas seerde 17 Juli Ptrim; de „Merapi", van Rot terdam naar Java, passeerde 20 Juni Point de Galle; de „Burgemeester Den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 20 Juni te Genua. Alfen. De opbrengst der collecte voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst bedraagt alhier f 46.496. Bodegraven. De broodbakker H., albier, bracht, zooals gewoonlyk, met paard en wagen het brood ty de klanten rond. By de scheeps timmerwerf van den hoer De G. liet de bakker een oogenblik paard en wagen alleen staan. Het dier schrikte op eens van een nabyzynde vrouw, die kleeren te drogen hing, &prong op zy en rolde met den troodwagen onderste boven. Spoedig was er bulp om paard en wagen weder op te helpen, waarna de bakker zyn weg kon vervolgen. By de Luthersche Gemeente, alhier, zal a.s. Zondag des morgens te 10 uur, optreden üs. C. De Meyere, Luthersch predikant te Doesburg. De landbouwer Van D., alhier, kwam met een voer hooi uit het land ryden in Oud-Bodegraven. Hy nam den draai te kort, waardoor hy niet over de brug ging, maar met paard en wagen in de wetering terecht kwam. Met vereende krachten haalde men spoedig het paard ongedeerd uit het water en ook den boerenwagen met hooi. Dit laatste kon natuuriyk zoo niet in den hooiberg go- bracht worden. Hiilegom. Vermosdelyk in den nacht van 18 op 19 Juni jl. zyn van den tuin, genaamd „Beugelwal", aan de Zwarte laan te Veenen- burg, ten nadeele van de firma M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen, te Lisse, gerooid en ontvreemd 3 bedden dubbele tulpen (moer- bollen). Voor de ontdekking van den dader of de daders wordt door de afdeeling Lisa® van Bloembollencultuur uitgeloofd een be looning van 25 tot 100 gulden en bovendien f 25 door genoemde firma. Het 11-jarig zoontje van den arbeider D. H., alhier, die sedert Vrfidagmorgen alhier werd vermist, is thans weder in de ouderlyke woning teruggekeerd. De knaap had slechts een uitstapje gemaakt naar Haarlem en Omstreken. Katwijk. By den buisboudelyken schiet- wedstryi der Katwykscho schietvereeniging „Hollandia" werden de personeele pryzen, bestaande uit kuustvoorwerpen, behaald door de heeren: Teemana lste prys 85 punten, Kervika 2de 78 p., Oostvecn 3de 73 p, Romyn 4de 71 p., Hendriks 5de 71 p., Zyp 6de 70 p., Moerel 7de 69 p., Rooyen 8ste 66 p. Vrye baan: Teeraans lsto pr. verg. zilveren medaille 56 p., Hendriks 2de zilveren medaille 52 p., Zyp 3 'e bronzen medaille 51 p. Meeste rozen Teemans lste prys verg.-zilv. med. 40 rozen, Moerel 2de zilveren medaille 20 rozen, Hendriks 3de bronzen medaille 20 rozen. Mooiste roos: v. Rooyen lste prys verg.- zilv. medaille, Hendriks 2de zilveren medaille, MoerJ 3de bronzen medaille. De poedelprys viel ten deel aan den heer Hendriks. De kampiomsmedaillo word dit Jaar voor de eerste maal gewonnen door den heer Teemans met 88 punten. Leiderdorp. De collecte voor het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van don ge- wapenden dienst in de Nederlanden heeft in deze gemeente opgebracht een bedrag van f 12,875. W) Toen hy ze allemaal afgeplukt had, was de tiand vol mooie, goudkleurige, heldere vruchten, vry van zachte plekken of vuil. De vrouwen, die de doode kwamen afleggen, zagen hem op de ladder staan en riepen: „Wat? Werk jy, terwyl je moeder nauwe- ïyka dood is? Foei, schaam je, Paolino!" Maar hy lette niet op haar en plukte zorg vuldig als gezegd alle pruimen af. Dan nam hy de mand en het bundeltje op en wandelde naar de poorten der stad, een afstand van ongeveer twee myien. Hij liep vlug voort over den stoffigen, heeten weg. Het was nog vroeg en hy ging kennissen van hem voorby, die naar de stad gingen, tnaar hy nam geen notitie van hen. By de poort was een groote drukte en veel gekibbel; tallooze karren, veel vee en gevogelte, hoopen hout en stroo en massa* boeren met eieren, boter, groenten en eigen gesponnen linnen. Hy moest een heelen tyd wachten. Toen de pruimen eindelyk gewogen waren en hy het verschuldigde invoerrecht had betaald, etond de zon al heelwat hooger aan den hemel. Eindeiyk mocht hij de poort dan toch door en kon hy de lange, ouderwetsche straat tiitloopen, die naar het middelpunt van de stad le ide, waar de markt was. Plotseling kwam hy op het idee, dat, als hy ze niet op de markt, maar aan voorbygangers of aan de huizen verkocht, hy er waarschynlyk meer geld voor zou kiygen, want de marktpryzen zyn altyd laag. Zyn pruimen waren buiten gewoon mooi, ze zouden de attentie van dames en kinderen trekken en hun begeerig- heid opwekken. En daarom begon hy, toen hy byna aan het eind van de straat was, t9 roepen: „Pruimen, mooie pruimenI Wie koopt er een paar?" Hy was een knappe jongen, evenals alle jonge mannen uit Sigoarelli en uit Orveto, en er sprak zooveel smart uit zyn oogen, van die smart, die zich niet in woorden of tranen uit, dat de vrouwen zich omdraaiden om hem na te kyken en twee van haar een blad vol reine-claudes van hem kochten. Toen ze dat zagen, kwamen er anderen uit hun winkels en kochten ook by hém, zoodat zyn mand al byna leeg was voordat hy zich aan het eind van de straat bevond, en de koopers hadden niet afgedongeö, maar byna allen onmiddeliyk betaald wat hy vroeg. Hy had al een handvol koperen geldstukken en één meisje, een naaistertje, dat met een lintdoos in haar hand voorbykwam, had een paar pruimen gekocht en hem een frank in de hand gedrukt, omdat hy de droevige, peinzende oogen had van den man, dien zy liefhad en die nu in Afrika zat. Met niet veel meer dan een pond fruit in zyn mand bereikte hy de brug, steeds vaD tyd tot tyd z'yn onschuldigen kreet uiteDde, om de attentie der voorbygangers te trekken. Als hy zyn pruimen goed betaald kreeg, dan zou hy, dacht hy, de kist wel ineens kunnen afbetalen en met behulp van den priester zouden de begrafeniskosten wel later voldaan kunnen worden. Met zyn oogen zag hy de menschen om zich heen loopen, de zon scbynen op het plaveisel en het water onder de brug door- giyden; maar met zyn geestesoog zag hy alleen het doodableeke gezicht van zyn moeder, met zyn ooren hoorde hy alleen haar stem. Werktuigiyk ging hy steeds voort met roepen „Pruimen! Mooie, rype pruimenl" Toen ze dien uitroep hoorden, keerden twee veldwachters, die juist over de brug kwamen, zich om, keken naar hem en zeiden iets tegen elkaar. Een klein kind was met haar vader voor de mand blyven stilstaaD, die Paolino op den grond had gezet, opdat het kind er beter in kon zi6n, toen de veldwachters naar hem toekwamen. „Heb je verlof om op straat te verkoopen?" zei een van hen. Paolino keek op, by begreep de vraag niet, maar zyn gezicht nam een koude, duistere uitdrukking aan, toen hy zag wie hy voor zich had. Ze herhaalden de vraag op nydigen toon. „Het zyn myn vruchten. Ik heb den boom zelf opgekweekt," antwoordde hy en bukte om het kind een handvol pruimen te geven. Eön van de veldwachters duwde met de punt van zyn zwaard de mand om, zoodat al do vruchten over den stoffigen weg rolden. „Je verkoopt zonder verlof. Ga maar gauw mee,", zeiden ze en pakten hom zonder veel praatjes by zyn kraag vast. Het kind begon to schreeuwen, de voorby gangers bleven staan, het verkeer was belem merd. „Wat heeft die jongen gedaan?" vroeg een vreemdeling. „Dat gaat u niet aan," zeiden de veld wachters. Een brigadier haastte zich de geschiedenis te verklaren. „Hy veroorzaakt opstootjes en vent fruit zonder een bewys van verlof; daarom moet hy voor den commissaris verschynen. We kennen hem; hy ia gevaariyk; hy heeft een paar maanden geleden al oproer gestookt." Paolino stond tusschen zyn twee bewakers in naar adem te snakken als een jonge stier, die aan een paal vastgebonden is. „Laat my gaan! Laat my gaanl" mompelde hy, „het is voor haar begrafenis. Ze is van nacht gestorven. Laat my los!" Er ontstond een gemompel van sympathie onder de menigte, die zich om hem heen had verzameld. „Laat hem los," zeiden verscheiden stom men. „Er is iemaDd gestorveD. Laat hem los." „Ja, zo is dood," riep hy, terwyi hy zich tot zyn onbekende vrienden wendde. „Ze heb ben me al eens gevangengenomen, ofschoon ik niets gedaan had, en dat heeft haar gedood. Ik had toen geen kwaad gedaan, ik doe het nu ook Diet. Zegt huD, dat ze my moeten loslaten, anders wordt ze van gemeentewege begraven en dat was het eenige, waar ze bang voor was, het eenige, waarvoor ze bad, dat het Diet mocht gebeuren. Zegt hun, dat ze my loslaten l" E9n tyger laat zyn prooi misschien wel eens los, een krokodil ook wel eens, maar zoo'n veldwachter nooit. Zyn bewakers hoorden het dreigend gemompel der steeds aangroeiende menigte luider worden. Twee van hen trokken hun revolvers en mikten op zyn voorhoofd, de derde bond hem met een snelle, onver wachte beweging de handen op den rug vast. „Het is een anarchist," zei de volksoploop en deed een paar stappen achteruit; de sympathie verminderde, het gevoel van angst was ontwaakt. „Laat me los! Laat me los!" schreeuwde Paolino, „ik heb geen kwaad gedaan. Het zyn myn eigen vruchten. Ik heb den boom geplant. Help, helpl Goede menschen, helpt my. Ze is van nacht gestorven. Ik moet haar gaan begraven. Moeder, moeder!" Maar het volk had hem zyn sympathie al onttrokken en liet hem aan zyn lot over. Do veldwachters sjorden en duwden hem de brug over. De laatste pruimen, die tegen het trottoir aan waren gerold, werden door een paar straatjongens opgeraapt en opgegeten. Toen hij voor den commissaris werd go- bracht, herkende deze hem. „Alweer, en dat zoo gauw!" zei hy op strengen toon. „Je moet een verwoed anarchist zyn." Hy werd geboeid teruggebracht naar zyn cel. De dag verstreek, de nacht ook. Toen hy niet thuiskwam, zei zyn zusje: „Ziet u nu wel? Hy ligt zeker ergens in een greppel, stomdronken t" De arme vrouw werd van gemeenteweg® begraven. Het geld van de pruimen was door het gemeentebestuur verbeurd verklaard. Toen Paolino eindeiyk voor het gerecht kwam, wa3 hy krankzinnig. Hy werd tot een gevangenisstraf van drio dagen veroordeeld, omdat hy zonder verlo; fruit had verkocht, maar hy kreog ze', ©n maanden gevangenisstraf, omdat hy zich l ad verzet tegen de politie en zich slecht had gedrageü, ofschoon hy er niet over gedacht had om dat te doen. De tegenspoed had hem hardnekkig vervolgd

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1