feze föourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Derde Blad. leiden, 10 Juni. N«. 12053 TVIaaiicJag 13 -Timi. A0. 1899 FBIJS DEZER COUR.A.NTS Voor Leiden per 8 maandon. g, 1.1Ö. Franco per post t t 1 i 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05 PHI.TR DEB, AIJVEETENTIËH't Vati t—0 regels t 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaateruimte -r Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.06 berekend. oriiclöel© H©DiilsgOTlngüii« Burgemeester en Wethouders van LeideD, Gezion art. 8, lets alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kenni8, dat door ben op heden vergunning is verleend aan de firma A. W. SIJTHOFF en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de boekdrukkei ij aan de Doozaatraat to. 1, door plaatsing en in-werking-etelling van een .gasmotor van 12 paardekracbt. Burgemeester en Wothoudors voornoemd, L«iden, F. WAS, Bu gemeesier. 6 Juni 1899. VAN HEYST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien do adressen van J. BEBMAN en W. VAN DEVENTER, firma BENSOHOP on Co., en van F. P. VAN DER STEEN, houdende verzoek om ver gunning, respectievelijk tot oprichting van een distilleerderij in het perceel Krauweleteog No. 1 en tot uitbreiding van do bakkerij in het p1 rceel Hoogowoerd No. 16 door plaatsing vau een tweeden oven Gelet op de artt. 6 en 7 der Hin er wet; Geven bij deze konnis aan het publiek, dat ge hoornde verzoeken met de bglagen op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd z\jo; alsmede, dat op Vr\jdag 23 Juni a. e., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gogeveD, om bezware. tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 9 Juni 1899. VAN HEYST. Secretaris. In het Universiteitsgebouw te Amster dam waren gistermiddag tal van belangstel lenden bijeengekomen, om hulde te brengen aan prof. Stokvis, die 8 Juni 1874 het boog- leeraarsambt aanvaardde aan het Atbeoaeum Illustre aldaar. Toen de professor vergezeld van zijn echtgenoote, de zaal llnnentrad, rezen alle aanwezigen van hun plaatsen op, en een hartelijk handgeklap verwelkomde hen. De jubilaris herdacht dan ook onder talrijke blijken van hoogachting, vriendschap en ver kering zijn 25-jarig professoraat. Een commissie uit <len Geneeskundigen Kring, oud leerlingen, leerlingen en vereerders bood hem in de doofj'J?ander fraai gedeco reerde aula zijn door Israels geschilderd por tret met een album, bevattende de namen der schenkers, aan. Eenigo trienden en ver eerders schonken den jubilaris voorts de busten in marmer van Boerhave en Pasteur. Het Israëlietisch Armbestuur vereerde hem een prachtigen inktkoker. Dat oit alles met de uoodige toespraken gepaard ging spreekt vanzelf. Prof. dr. C. P. Tiele uit Leiden sprak prof. Stokvis namens de vrienden en vereerders toe. Evenals andere sprekers herinnerde ook hij aan het oude zaaltje in bet Athenaeum, „met meer 6maak dan geld ingericht." Reeds destijds voorspelden wij u een roem rijke loopbaan, maar dat gij op deze wijze een foost zoudt vieren, dat hadden wij ni.t gedacht. Dit eene kunnen wij zeggen: uw loopbaan is hoogst gelukkig en schitterend feweest. Gij hebt u mogen wijden aan de wetenschap, die u lief was. 't Zou my niet passen u te piyzen als geneeskundige, maar toch wil ik zeggen wat ieder weet, nl. dat gy uw zeldzame gaven met het grootste geluk aan de wetenschap hebt gewijd, dat gy de roem van deze universiteit, van ons vaderland en daarbuiten zyt. Het was u niet genoeg abstracte onderzoekingen te doen, neen, gy hebt bovendien veel leed verzacht, op een wyze zooal8 alleen gy h-.t kondet doen. Aan do klagers van tegenwoordig zou ik willen toevoegen: zitt dien man, dan weetgy, dat het leven waard is geleefd te worden. Prof. Stokvis zeide allen dank voor de vele blyken van waardeering, hem betoond. Hy zeide eenige woorden tot den gryzen schilder Jozef Israêls, die mede aanwezig was, merkte op, welk een uitstekend denk beeld het geweest was de busten van Boerhave en Pasteur te vervaardigen, wierp een groet toe aan zyn gryzen amanuensis, die op de galery zat, en verzocht ten slotte het reis fonds maar zoer gewoon „Reisfonds" te noemen en niet „Stokvisfonds". Tevens over handigde by een bydrage voor het foods, afkomstig van een onbekende, en by besloot met een „Lang leve de Amsterdamsche Universiteit". Na de aanbieding der huldeblyken hield prof. Stokvis receptie. By Kon. besluit zyn met ingang van 1 Juli 1899 benoemd tot directeur van bet post- en telegraafkantoor te Uithuizen, J. Sty kei, thans commies-titulair der posteren, en tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Boskoop, L. A. P. Hoffmann, thans commies der posteryen van de 2de klasse. Yan bevoegde zyde verzoekt men aan de „N. R. Ct." mede to deelen, dat het bericht, als zou de luit. kol. Doornbos, cirecteur der cadettenschool, met 1 Oct. aftreden, onjuist is. Door den sergeant M. Bos van de 3de comp. hospitaalsoldaten ie het initiatief ge nomen voor een beweging onder dat corps tegen het benoemen van adjudanten admini strateur by de militaire hospitalen uit personen buiten bet Kospitaalpersoneel. Voor het jaar 1900 is door het Indisch legerbestuur de uitzending verzocht van pl.m. 1000 man, w. o. 80 sergeanten der infanterie, 15 geniesoldaten, 60 cavaleristen, 100 artille risten en 30 militaire schryvers. De detacheering van miliciens en onder officieren van het leger hier te lande by dat in Oost-Indié zal niet meer plaats vinden. Voor het toolatings examen tot den Hoofd cursus te Kampen hebben zich 106 aispiranton aangemeld, waaronder 32 onder-officieren van bet instructie-bataljon. Het schriftelyk examen wordt 13, 14 en 15 Juli te Kampen gehouden. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Antwerpen naar Oost-Afrika, vertrok 8 Juni van Napels; de „Statendam", van Rotter dam naar. Nieuw-York, vertrok 9 Juni van Boulogne-sur-Mer. Alkemade. De jaarlyksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Nederlanden" zal in de verschillende afdeelingen der gemeente worden gehouden aan de huizen der ingezetenen in de tweede helft dezer maand. In herinnering zy gebracht, dat dit fonds niet is opgericht on wordt aan gewend om datgene te doen, waartoe de Staat verplicht is, maar om buitengewone beloo ningen uit te reiken aan hen, die by de ver schillende oorlogen voor ons Vaderland en onze Overzeesche bezittingen lyf en leven hebben veil gehad, waarom vertrouwd wordt, met het oog op de steeds toenemende be hoefte, dat de ingezetenen door milde offers blyken zullen geven van hun belangstelling in het lot der gekwetsten. Bodegraven. Door ingelanden van den Meyepolder, alhier, is in hunne laatst gehou den vergadering vastgesteld de rekening over 1898 aan inkomsten op 6768.66'/2, aan uit gaven op 5290.37, met een batig saldo dus van 1478.29'/,. De begrooting over 1899 werd goedgekeurd aau ontvangsten op 5968.29'/,, aan uitgaven op 5968; met een voordeelig saldo alzoo van 0.29l/a. De omslag werd bepaald op 6 per hectare. In de begrooting komt 0. a. wederom voor een som van 1000 voor het uitbaggeren van den acbtervliet van den polier. Jongelingen uit deze gemeente, tusschen dan 16- en 24 jarigen leeftyd, die in den a.s. winter wenschen deel te nemen aan de vry- willige oefeningen in den wapenhandel, kunnen zich daarvoor aanmelden ter gemeente-secretarie gedurende de maand Juni op iederen werkdag van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. De gearresteerde vermoedeiyke dader van den paardendiefstal uit de Legmeer werd ouder geleide van politie naar onze gemeente gebracht, om met verschillende personen alhier geconfronteerd te worden. Hoewel hy zyn uiterlyk door het afknippen van het'hoofdbaar en het wegscheren van den knevel had ver anderd, werd hy toch door hen, die hem by het verkoopen van de paarden gezien hadden, herkend. Katwyk. Het steenen gebouw, dat in het trilud van den weg naar bet Paviljoen te Katwijk-aan-Zee wordt gebouwd, is voor velen der bezoekers een raadsel; sommigen meenen er een yskelder in te zien, anderen denken aan een.... biergrot, waar men ge urende de zomermaanden een heerlyk koel glas bi=r zal kunnen bekomen; de een zoowel als de ander is de plank echter geheel mis, waar het gebouw dienst zal doen als wachtlokaal voor de reedery. Door dezen bouw is komen te vervallen het onoogiyke schuurtje, dat aan de Strand- reep voor het Pension Van Tellingen den geheelen zeeboulevard bepaald ontsierde. De readers zoowel als het gemeentebestuur, die in deze samenwerkten, hebben door dezen bouw zeer velen oDgetwyfeld aan zich ver plicht. De arbeider C. W., alhier, gedurende eenigen tyd reeds ïydende aan krankzinnigheid, in lichten graad, werd gisteren opgenomen in het gesticht „Endegeest", te Oegstgeest. Gedurende de afgeloopen week brachten een 42 tal bomschuiten hun vangst alhier in afslag met een besomming, varieerende van 8 tot 58, schol bracht op 4.75 tot ƒ6.25, braad ƒ2 50 tot ƒ4, schar ƒ1.50 tot 2 75, garnalen 2 tot 3.50 per mand, rog ƒ0.10 tot ƒ0.25, griet ƒ0.35 tot ƒ0.80, tarbot 1.75 tot 3.25 per stuk. Ter gemeente-secretarie zyn verkrygbaar gesteld de canJidateniysten voor de ver kiezing van 4 leden van oen Gemeenteraad, ten gevolge der periodieke aftreding der heeren P. Aandewiel, L. A. Van Mels, D. Ouwehand Az. on C. Wassenaar. De lysten moeten onderteekend zyn door ton minste 17 kiezers. Oudshoorn. Do verkiezing van drie leden van den Gemeenteraad wegens periodieke aftreding van de heeren J. W. O. Clant, H. H. Kioot en P. A.. Wernink zal plaats hebben op Dinsdag 27 Joni a. s. Formulieren voor opgaven van candidaten zullen van af 13 Juni a.s. ter secretarie kosteloos verkrygbaar zyn. De onderteekening dezer opgaven moet door ten minste 5 kiezers geschieden. By de brandweer dezer gemeente zyn benoemd tot leden vao het brandpiket by spuit 1 en 2 J. Markus en P. Van Egmond en by spuit 3 D. J. Den Hertog. Gedurende de maand Mei werden 13 aangiften gedaan van mond- en klauwzeer. Op Dinsdag 13 Juni a. s. zal in deze gemeente de jaarlyksche opneming en schatting plaats hebben voor de grondbelasting. De rekening van den Gecombineerden Grooten en Kleinen Kalkovenschen polder be draagt over 1898 in ontvangst ƒ1592.935, in uitgaaf ƒ999.945, batig saldo 592 99. Oud-Ade. Het ontwerp eener keur voor den Rooden Polder onier de gemeenten Alke- mado en Woubrugge, volgens de Wet van 20 Juli 1895 (Staatsblad No. 139), is voor de betrokken ingelanden ter inzage neder- gelegd, die eventueele bezwaren kunnen in brengen vóórJat deze wordt vastgesteld. Rynsburg. Naar wy uit goede bron ver nemen, zyn de plannen tot het maken van een los- en laadplaats by de Lange Vaart alhier voor de Ryolandsche Stoomtram af gestuit op de bezwaren oia de H. IJz.-Sp -M. ontmoette by den aankoop van den daarvoor benoodigJen grond. Ier-Aar. De verkiezing ter vervulling eener plaats in den Raad dezer gemeente, open gevallen door het overly 'en van den heer H. Kroft, is bepaald op Dinsdag 27 Juni a. s. en de stemming en herstemming zoo noodig respectievelyk op 6 en 18 Juli d. a. v., op welko datums ook de oventueele stemmingen zullen plaats hebben voor twee leden van den Raad, wegens gewone aftreeing van de heeren P. Pieterse en J. C. Van Rodenrys. Ten huize van den herbergier Uyttewaal, alhier, zyn deze week belanghebbenden uitge- noodigd aldaar byeen te komen ter bespreking van het ontworpen plan tot oprichting van een wielrydersbond in deze gemeente, met de bepaling de herstellingen, zoo noodig aan de vélocipèies te doen, te dezer plaatse te laten verrichten. "Woubrugge. De verkiezing van 2 leden van den Gemeenteraad, wegens gewone aftre ding op 5 September a. s. van de heeren L. J. Zwetsloot en C. Molenaar Dz., zal plaats hebben op 27 Juni a s. Opgaven van canri daten, waarvoor de formulieren kosteloos ter gemeente secretarie worden verkrygbaar ge steld, behooren den 27sten dezer, door bet vereischt aantal kiezers onderteekend, van '8 voorm. 9 tot 's nam. 4 uren by den burge meester te worden ingeleverd. Valkenburg. In verband met de periodieke aftreding van twee leden van don Gemeente raad behoort de opgave van candidaten te geschieden op 27 dezer tusschen 9 en 4 uren by den burgemeester. Elke opgave moot onderteekend zyn door minstens drie kiezers. Formulieren zyn van af heden kosteloos ter secretarie verkrygbaar. De mili.iens H. Van der Moy en M. H. Peet, behooronde tot de lichting van 1895, en ingedeoll by het 4de regiment infanterie, worden opgeroepen om zich op 3 Juli a. 8. in hun garnizoen te Leiden te bevinden. Zoctcrwoude. Jongelingen van 16--24 jaar dezer gemeente, die in den a.s. winter wenschen deel te nomen aan de vrywilliga oefening in den wapenhandel, wordt herinnerd, dat zy zich vóór don Isten Juli a. s. behooren aan te melden ter secretarie der gemeente. Zy, die zich na 1 Juli aanmelden, zullen vermoedeiyk niet meer tot het voorbereidend onderwys worden toegelaten. By detloeming van minstens 20 p.rsonen kan een cursus geopend worden. Koloniaal verslag. Overeenkomstig het herhaaldeiyk door do Staten Generaal te kennen gegevtn verlan gen heeft de minister van koloDiën th >ns reeds aan de Kamers doen toekomen bet eerste gedeelte van hot Koloniaal Verslag (van 1899), dat aoders eerst in het najaar pleegt te verschynen. Naar aanleiding van de klachten over de behandeling van de te Singaporo aangeworven Chineescbe werklieienr op de door hunne landg-.nooten gedreven boutkaponleinemingen in de afdeeiing Bengkalis der residentie Oost kust van Sumatra is by onderzoek gebleken, dat meer bepaaldeiyk met betrekking tot de afrekeniog eer Ioonen en de vordering van aroeid misstanden bestaan, die een doorgaan^ be8tuurstoezicht wenacheiyk maken. Deze zaak is by de Indische Regetring aanhangig. Met betrekking tot de quaestie der consu laire bescherming onzerzyds van zich iD Siam ophoudende, uit Ned.-Indiè afkomstige vreemde Oosterlingen, waaromtrent de Indische Regeo- ring in het laatst van 1898 haar gevoelen heeft doen kenneD, zyn thans hier te lando overwegingen aanhangig. De Gemengde (Nederlanasche en Portugee- sclie) Commissie, welke in opdracht had de grenzen der wederzydsche bezittingen op Timor te regelen en eene schikking te ontwerpen aangaande de wederzydsche enclaves is in het begin van dit jaar met alle stukken, kaarten en voorstellen betreffende de grensregeling gereed gekomen. De Commissie houdt zich alsnog bozig met een onderzoek naar de tusschen Nederlandsche en Portugeesche onderdanen aan de grens dor onderafdeeling Beloe (Midden Timor) plaits gegrepen verwikkelingen, waarover reoda is gesproken. P ©xiilleton. De vrouw met de leeuwen. i) I. Een bonte, schitterende menigte bewoog izich in de prachtige zalen en vertrekken van hot paleis van den Franschen gezant te St.- Petersburg. E?nige leden van de keizerlyke familie haddon het bal van den gezant met hun tegenwoordigheid vereerd en met hen was byna alles verschenen, wat door geboorte, 4$kdom of persoonlyke verdienste een recht lrad verworven, zich tot de eerste kringen rder Russische hoofdstad te rekenen. Terwyi de grootvorsten zich in een der "^weelderig ingerichte salons ophielden en nu eens deze, dan gene der oudere gasten met eenige welwillende woorden toespraken, gaf het jongere gezelschap zich in de groote feestzaal ongedwongen aan het genot van het dansen over. Aan élégante mannengestalten, in van goud schitterende uniformen, was evenmin gebrek als aan vrouwelyke echoon- heden iu prachtige toiletten en getooid met kostbare edelgesteenten. Da jonge Russische dames deden ook nu haar naam van onver moeide danseressen te zyD, alle eer aan. Doch geen enkele bewoog zich woester en bart- tochtelyker op de maat der muziek dan dio negentienjarige donkere schoonheid, van wie, zooals men vertelde, een der grootvor sten voorheen op een toon van verrukkiDg gezegd had, dat zy de prachtigste oogen be zat, welke hy nog ooit gezien had. Zyn Hoogheid ging door voor iemand, die van zoo iets verstand bad, en onder de aan wezige heeren was dan ook niemand, di9 in dit geval zyn bewondering niet deelde. Wel waren er onder de jonge, aristocratische dames, die koninkiyker gestalten en regel matiger gezichten hadden dan gravin Xenia Saburow; maar de levendige, donkere oogen, die uit het fijoe, door zwart, krullend haar omgeven, pikante gezichtje straalden, werden, wat gloed en diepte betrof, door geen ander oogenpaar overtroffen en geen minachtend schouderophalen, geen meer of minder ver staanbaar gefluisterd, spottend woord kon verhinderen, dat gravin XeDia voortdurend door vereerders omgeven en het voorwerp van tallooze huldeblyken was. Zy droeg een door zyn eenvoud opvallend wit kostuum en behalve twee groote, zwarte parelen, die haar roze oorlelletjes versierden, geen ander sieraad dan oen paar frissche bloemen in het baar en in do ceintuur. Evenals zy de meest gezochte danseres was, zoo was gravin Xenia ongetwyfeld ook de overmoedigste. Dit fijngebouwde, eenige lichaam moest stalen spieren hebben en aan groote inspanningen gewoon zyn. Of zy zelve onder de velen, die met zooveel y ver naar haar gunst dongeD, in het byzonder aan een de voorkeur gaf, zou ook voor den opmerkzaam8ten toeschouwer een onopgeloste vraag zyn gebleven. Het scheen haar slechts om den dans, niet om de dansers te doen, en de ietwat spottende klank, welke af en toe haar heldere lach aannam, wanneer een van haar vereerders zich byzonder uitsloofde om haar gunst te verwerven, deed vermoeden, dat zy zich over de vurige vleieryon en de overdreven ver zekeringen onbarmhartig vroolyk maakte. Eén echter was er toch onder al die manneD, dien zy niet uitlachte, maar naar wiens woorden zy met een ernstig, opmerkzaam gelaat luisterde. Het was een heer van omstreeks vyf en twintig jaar, gekleed in do met goud geborduurde jas van een secretaris van legatie, een knap man met een donkeren baard, het onmiskenbare type van den Franschman uit het Zuiden. Hy had zich minder opvallend met Xenia bemoeid dan veel anderen en by gaf haar door de wyze, waarop hy zich met haar onderhield, niet de minste aanleiding om den spot met hem te dry ven. Want hy sprak niet ovor haar schoon heid noch over haar bevallige manier van dansen of haar bewonderenswaardige elastici teit; hy sprak over geheel andero dingeD, maar hy deed het op do geestige wyze van oen ver8tandigen, onderhoudenden maD, en Xenia moest in zyn discours wel behagen scheppen, daar eenige haastige en levendige vragen ondubbelzinnig haar belangstelling verrieden. De muziek zweeg en de Franschman, die het laatst met Xenia gedanst had, maakte aanstalten haar naar een der dicht by zynde stoelen te brengen. Maar de gravin schudde afwerend het hoofd. „Laat ons een weinig wandeden, markies De Villiersl Ik zie tegen de flauwe praatjes op, die ik anders in de pauze tusschen de dansen most aanhooren." De secretaris van legatie glimlachte. „Gy oordeelt zeer hard over onze jonge heeren, gravin, van wie toch zekor elk in het byzon der zyn best doet, in uw smaak te vallen." „Ja, dat is het juist. Misschien zouden zy hun doel veeleer bereiken, wanneer zy zich wat minder moeite gaven. Maar ik zou telkens weer naar myn Lithauer bosschon terugver langen, wanneer ik genoodzaakt was een paar uur naar bon te luisteren." „Zyn de heeren daar dan zooveel amusanter dan hier to St.-Petersburg?" Xenia maakte een byoa heftig ontkennend gebaar. „Zeker nietl Maar men kan hun uit den weg gaan. Men heeft ben daat gelukkig niet noodig om zich te amuseereD." „En waarmee, als ik mag vragen, amuseert men zich dan op hot land?" „Waarmee? Wol, met ryden, schieten en jagen. O, wy hebben daar geen gebrek aan afleiding en verstrooiing. Er zyn nog wolven genoeg op Tereszewicze en ook berenHeeft u wel eens op een beer gejaagd, markies?" „Ik ben daartoe nog niet in de gelegenheid geweest, want ik ben pas sinds een paar maanden in Rusland. Maar ik zou het wel graag eens willen. Het moet een eigenaardig en opwindend genoegen zyn." „Het is he8riyk!" riep gravin Xenia met schitterende oogen, „namelQk als men het met zoo'n ouden baas te doen heeft, zooals er nog in onze bosschen by menigte huizen. U moest eens by ons komen Ik wil er voor borg staan, dat u een paar kapitale vellen als jachttro- peeón mede naar St.-Petersburg terugbrengt." Hy keek haar aan en toon hun blikken elkaar ontmoetten, kon Xenia Saburow voor het eerst in de zyne iets lezen, waarvan zyn kalme, onbevangen wyze van spreken haar tot nog loo niets had verraden. „Werkeiyk, gravin?" vroeg hy, „en mag ik deze vriendolyke uitnoodiging voor ernst op- nomen? Pas oen uur geleden was uw vader zoo goed my met diezelfde uitnoodiging to verbiyden. Maar ik zou geaarzeld hebben daaraan gevolg te geven, zoolang ik niet zeker was, dat ook gy die goedkeurdet." Zoo Gaston De Villiers tot wantrouwen geneigd ware geweest, zou hy in het vluchtig beven van haar fijne mondhoeken wellicht iets als spyt over haar vorige, al tehaastigo woorden gelezen hebben. Hy zou echter nauwelyks tyd gehad hebben, over dergeiyke vermoedens langer na te den ken, want roeds het volgend oogenblik ant woordde zy met kalme vriendelijkheid: „Db vrienden van myn vader zyn Datuuriyk ook my welkom. Wy keeren reeds do volgende week naar Lithauen terug en ik vermoed, dat wy spoedig zeer veel gasten zullen bobben. Als gy werkelijk van plan zyt ons te bezoe ken, moest gy nog vóór het eind der maand komen, vóór alle logeerkamers van ons huis bezet zyn." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 9