N°. 12039 Vrijdag 26 Mei. A0. 1899 <§eze fourant wordt dagelijks, met uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit uouimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 25 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZEB COUILANT: 'Voor Lelden por 8 maanden. iPranco per post Afzonderlijke Nommor9 i.hx 1.40. 0.05. PBU3 DEE A-DV HR'l'MN'l'l ft ra j VaD 1-6 regels f l 05. Iedere regel meer f 0.17- Groctere letters aaar plaatsruimte - Vcor het IncasseeroD bulten de stad wordt f 0.05 berekend Officieel© Kennisgevingen, Directe Belastingen. Do Burgemeester van Leidon brengt ter algomeone kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Belastingen fcijn ter hand gesteld de kohieren der Pereoneele Belasting Noe. 8 on 9 van den dieDet 1899, oxeoatoir verklaard den 23sten Mei jl., en beriunert voorts den bel nghebbenden aan hunne verplichting om den aanslag op den bij de Wet bopaalden voet te Voldoen. LeideD, De Burgemeoefor voornoemd, 21 Mei 1899. F. WAS. »- By Koninklyk besluit ia benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit te Lei'en, om onderwijs te geven in de psychiatrie, dr. G. Jelgersma, geneesheer-directeur van bet Sanatorium voor zenuwzieken te Arnhem. De Leidsche hoogleeraar dr. J. E. Van Iterson J.Az. is zoo ver hersteld, dat hy in het begin van de volgende week de terugreis uit Koningsbergen naar het vaderland hoopt te aanvaarden. In d9 gisteravond in het Nutsgebouw alhier, onder voorzitterschap van dr. H. G. Hagen, gehouden vergadering van de Leidsche vereeniging „Schoolkindervoeding" werd uit gebracht het volgende jaarverslag van den wintor 1898'99: „De Vereenigiug ving met de uit feeling aan op 5 December en zette die voort tot 9 Maart. In dien tyd werd ger geld tweemaal per week in de Spyskokery van de Vincentius-vereeDiging warm voedsel verstrekt aan arme schoolkinde ren, zoo van openbare als van byzondere scholen. Aanvankelijk bedroeg het getal bedeelden 371, dat tegon hc-t eind van het jaar tot 400 klom. Door hon werden gebruikt 10,827 porties soep ©n 700 tarwe rooden. Zooals andere jar-n was de soep uitmuntend, waarvoor de directie ▼an genoemde Spyskokery alle lof toekomt. Met dankbaarheid maken we melding van den stoun, dien we in ruime mate hebben ondervonden. Zoo zorgden de hoofden der betrokken scholen voor een deel van de administratie en het uitreiken der kaartjes; het Dagelyksch Bestuur kwam ons te gemoet in banken en tafels en de heer Yan der Stok gaf honderd soepkommen in gebruik. Een ▼yftal dames schonken ons weder haar niet genoeg te waardeeren hulp met de bediening op zich te nemen en enkele Bestuurderen van de Vinc.ntius-vereeniging stoQden de toe zicht hebben le Bestuursleden wakker ter zyde. De Versieringscommissiën van Doezastraat, Aalmarkt, Nieuwsteeg, Ouden Ryn, Zydgracht en Hoogewotrd stortten het overgebleven geld der feestviering geheel of gedeeltelik in onze kas, zoodat onze Vereeniging ook van het Kroningsfeest geprofiteerd heeft. Verblydend is het, dat steeds meer vereeni- gingen ons financieel steunen. Van 19 verei nigingen toch mochten we een bydrage ontvangen. Het zyn: Maatschappy t. N. v. A.; „Advendo" (opgeheven), Post- en Telegraaf- beambten, „Nut eu Vermaak", Typografen- vereeniging, Afd. Leiden van het Nod. "Werkliedenverbond, „L'Union fait la Force", Barbiers- en Kappersvereenigiug, „Dilettanten- Club", Kleermakersvereeniging, „Vergunning", Tabak ver werkersvereeniging, Tuiniersvereeni- ging, „Thalia Melpomene", Slagersvereeni ging, Smeden- en Koperslagersvereeniging Meubelmakersvcreeniging, Gymnastiekvereen. „Wilhelmina" en van een Loteryveroeniging (cafó Duk) Zonder den steun van onze LeiJ- scho vereenigingen zou het er met „School kindervoeding" slecht uitzien. Uit de lyst van don penningmeester blykt, dat de Vereeniging 356 leden telt, oie met 62 personen, dij een byorage gegeven hebben, een som opbrengen van 676.75. En elk jaar moet de penningmeester pl. m. 1000 uit betalen, zooiat we het van onze leden Diet alleen moeten hebben. Uit deze gegeven sommen blykt, dat we nog heelwat in ledental moeten vooruitgaan om flink rond te komen niet alleen, maar ook nog een stap v.rJer te gaan. In de statuten staat toch, dat ook de kinderen van bowaarscholon bedacht moeten worden, en hiervoor is nog een aardig sommetje noodig, dat ondtr de gegeven omstandigheden c-r ni.t af kan. Wel sluit de kas met een batig slot van 613.93, maar zooals wy bi r'oovon aangetoond hebben kunnen we maar op een vast bedrag rekeneD, dat ver beneden de tegenwoordige voadings- som bljjft. Laten wo hopen, dat de arme kleinen der bewaarscholen spoeoig onder vinden, dat hierin een gunstige verandering is gekomen." Van tweo hoofden van byzondere scholen Weren schriftelyke dankbetuigingen ingekomen. De rek-ning bedroeg in ontvangst 1611.80 en in uitgaaf 997.87, aanwyzendo dus een batig saldo van 613.93. De vorige rekening gaf een g09d slot aan van ƒ572.10. Herkozen werd als bestuurslid de hoor H. Da Kier en in plaats van den heer F. F. Duyverman, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer M. Bron. De jaarlyksche vergadering van de Maat schappy der Nederlandsche Letterkunde alhier zal gehouden worden op Woensdag den 14den Juni, des voormiddags te elf uren. By de firma Sala en Zonen, Breestraat alhier, is deze week geëxposeerd het wel- geiykend portret in olieverf van den hoog goleerden heer prof. Gooszen, gezeten in zyn studeervertrek. Mr. E. L. Van Emden, te 's Gravenhage, mocht gisteren, op den vyftigsten gedenkdag zyner promotie aan de Leidsche boogeschool, zeer veel blyken ontvangen van belangstelling in zyn feest, van hoogachting jegens zyn persoon, van waardeering van zyn arbeid, meer tepaaldeiyk op rechtskundig en publiek- rechtelyk gebied. Talryk waren de geluk- wenschen in allerlei vorm, die den jubilaris gebracht of toegezondon worden, van vrienden of collega's in de rechtspraktyk of in de besturen op maatschappeiyk en kerkeiyk ter rein, in welke de heer Van Emden met eere zitting heeft. Tot onderwyzer aan de Chr. school te Rynsburg (hoofd de heer J. G. Vreeswyk) is benoemd de heer G. J. Ravoo, van Den Haag, die de benoeming heeft aangenomen en 1 Juni a. s. in functie hoopt te treden. Mej. E. Ryn veld, te Lisse, is geslaagd voor het te 's Gravenhago afgenomen examen voor onderwyzeres. Dr. C. D. Sax, Rem. pred. te Boskoop, komt voor op het viertal ter beroeping van e8n prejikant vanwege de Remonstrantsche Broederschap te Dokkum. Uit Den Haag schryft men: Houdt bü de gewone gala-bals ten Hove het af- en aan- ryden der rytuigen met genoodigden oen nieuws gierige menigte, vol bewondering voor de van goud en zilver fonkelende staatsie-rokken, tegenover het Paleis staande, gistoravond kreeg bet oog nog schitterender schouwspel te genieten door de vele uitheemsche unifor men en diplomaten kostumes, die zich onder de bofgewaden mengden en in den langen staart van rytuigen, die paleiswaarts trok, de buitenlandsche gevolmachtigden met hun ge volg van diplomaten en officieren deden her kennen. Al deze gala maakte in de zalen van het Paleis dezen uitsluitend ter eere van de Vredesconferentie aangeboden feestavond tot een der luisterrykste partyen, ooit ten Hove gegeven. Eigenaardig en voor deze gelegenheid goed gedacht mocht fceeten de versiering van de meeste receptiesalons met tot tuilen saam gebonden lollen, de bloem, die de vredes- gedachte symboliseert. De uitnoodiging voor deze soiree in gala was gericht aan alle gedelegeerden, de hun toegevoegde diplomaten, speciale vertegen woordigers, offici ren, secretarissen, enz., ook aan de van verschillende dezer to 's-Graven- hago vertoevende dames. Zy werden door de hoofden der delegation aan H. H. M. M. voor gesteld. De vreemdelingen waren in de gelegenheid kennis te maken met of in gezelschap te komen van hen, die tot de Hof-, besturende en uitgaande kringen behooren, o. a. de leden van het Civiele en Militaire Huis van H. M., de leden van het corps diplomatique, de Ministers, hoofden der departementen van bestuur, de ministers van staat, de waar nemende directeur van het kabiuet van H. M de Raad van State, de leden van de beide Kamers der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage woonachtig, de Commissaris der Koningin, burgemeester en wethouders van Den Haag, de president, een lid en het hoofd van het parket van elk der rechterlyke colleges aldaar, leden van de Algemeene Rekenkamer, de secretarissen-generaal der departementen, de directeuren generaal van posteryen en van landbouw, opperoffleieren van zee- en land macht, de hoofdinspecteurs van den water staat en de ten Hove komende dames en hoeren, particulieren en militaire officieren. Al de zalen waren voor deze avondreceptie in gebruik genomen. De buffetten waren in de groote balzaal. De muziekcorpsen van de Haagscho dd. schuttery en de Konicklyke Militaire Kapel voerden beurtelings concertnummers uit. Te halftwaalf keerden de gasten huiswaarts. Op de soirée bevonden zich o. a. ook nog mevr. Bertha Von Suttner en de heer Stead. By de audiëntie gistermiddag teu Paleize heeft H. M. de Koningin Zich met ieder der Haar voorgestelde eerste gedelegeerden der Vredesconferentie minzaam onderhouden. Alle gedelegeerden hebben gedurende hun verbiyf te 's-Gravenhage vryeu toegang tot den tuin van het Koninklyk Zoölogisch Bota nisch Genootschap. Onder reserve deelt het „Vad." medo, dat het uiteengaan der Conferentia tegen 20 Juni waarscbynlyk wordt geacht. De gedelegeerden zouden dan tegen een nader te bepalc-n dütura opnieuw worden bijeengeroepen en inmiddels in de gelegenheid zün hun respectieve Re geeringen te raadplegen. Veel officieren en oud-officieren en minderen bewezen gisteren de laatste eer aan den gep. generaal majoor der infanterie, militie-commissaris in het 1ste district van ZuiJ-Holland, A. W. Greve, wiens stoffeiyk overschot t r algemeene begraafplaats te 's Gravenhage werd ter rusto gelegd. De Kon. Militaire Kapel voerde, toen do lykstoet den doo denakker opreed, treurmuziek uit Een aantal actief dien nde en gepens. opper en hoofd-officieren, onder wie de generaals jhr. Liman Trip, Van Kesteren en Froger, en de gepens. generaal Van Bel, schaarden zich in den stoet. By de militaire autoriteiten sloten zich aan de ambtenaren van de afdeeling militie en schuttery by het prov. gouvernement van Z. H. Kolonel De Bock, commandant van het regiment grenadiers en jagers, die met zyn adjudant, kapt. Nierstrasz, den stoet van het sterfhuis uit had gevolgd, sprak aan de geopendo groeve een harteiyk woord van afscheid, ook namens de officieren en minderen, aan den oud chef van het keurcorps. Het gisteren door de Prov, Staten van Gelderland nieuwgekozen lid der Eerste Kamer de heer S. M. Van Wyck heeft verklaard zyn benoeming aan te nemen. De kunstschilder J. J. L. Ten Kate, te Epe, heeft een verzameling van een tiental schilderyen, schetsen en teekeningen van zyn hand, betrekking hebbende op de bevordering van den "Wereldvrede, waartoe hy sinds jaren met penseel en stift medewerkt, gereed om te worden bezichtigd. Op deze wyze wil hy de Vrodeszaak helpen bevorderen. Een be- 6chryvonde catalogus is door bom verzonden. Het bestuur der afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstreken van de HollaDdscho Maatschappy van Landbouw heeft aan de Tweede Kamer een acres gezon en, waarin hot mededeelt, dat het heeft bemerkt, dat de Belgische minister van landbouw, de heer De Bruyn, de meeniug schy.t toegedaan, dat de door hem ontworpen maatregel van het slachten van vee aan de grenzen de sympathie der Holland8che afgevaardigden wegdraagt, terwul daarentegen verschillende leden der Tweede Kamer voortdurend hebbon aange drongen op vryen uitvoer van ons vee naar Belgiö. Het bestuur vraagt daarom, dat de Kamer zoodanige maatregelen neme, dat het misverstand tusschen haar en den minister De Bruyn worde opgeheven. De gemeenteraad van Amsterdam heeft benoemd tot lector in de inwendige kinder ziekten aan de gemeentelyke universiteit aldaar dr. J. De Bruin. Op voordracht van B. en Ws. werd aan dr. G. Bellaar Spruyf, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli e. k eervol ontslag verleend als gemeente-geneeskundige. Besloten werd het onderwys in de Maleische taal aan de Handelsschool gedurende den cur sus 1899/1900 te doen voortzetten door dr. A. A. Fokker, op een honorarium van 800. Hierop volgde een voordracht van B. en Ws. ten geleide van een concept-overeenkomst met de Imperial Gas-Association betreffende de pensioenregeling van haar vroegere be ambten en werklieden, welke werd goed gekeurd. Voordracht van B. en Ws. tot het bouwen van een school l6to kl. voor 600 en 2de kl. voor 520 kinderen, benepens een hulpschool, bevattende 12 klasse lokalen, op terrein aan de Boerhavestraat. De kosten zyn geraamd op 133,940. Nadat do wethouder Van Hall had mee gedeeld, dat door een schikking het bedrag met 2200 kon worden verminderd, werd de voordracht goedgekeurd. Dan wees de agenda wederom de voordracht aan het Burger-Weeshuis te brengen onder de verordening op het bestuur der gemeente- instellingen van weldadigheid. De hoofdstrekking van deze voordracht is, dat B. en Ws. het verkeerd achten, dat, waar van alle kanten wordt aangedrongen op samenwerking by de uitoefening van armen zorg, in deze nog een scheiding bestendigd worde. Evenals by de andere gemeente- instellingen van weldadigheil zal do dage- lykscbe 1 iding van het Weeshuis worden toevertrouwd aan een byzondere commissie, daar het algemeen beheer zal worden uitge oefend door het Burg. Armbestuur. In cit laatste zit de kar.inale quaestie met het college van regenten, die daardoor ook van het financieel beheer worden ontslageD. Voorts wenschen B. en Ws. te bepalen, dat het Burger-Weeshuis, of liever uit de fondsen van dat gesticht, ook andere weezen, dan die tot nog toe tot do categorie der gealimentecrden in dit gesticht behoorden, zullen verpleegd worden, byv. die der inrich ting voor Stadslestedelingen. Het eerste punt, waarin het beginsel ligt, dat het Burger-Weeshuis komt onder het Burgerlyk Armbestuur, werd na Lng debat aangenomen met 30 tegen 3 stemmen. De overige punten werden zonder hoofdelyke stemming of m6t geringe wyziging goed gekeurd. Men zendt aan het „Hbl." de „Honnefer Volkszeitung" to?, waarin het oen verslag vindt van de ootvangst van H H. M.M., die te Honnef afstapten by haar bezoek aan de koningin van Zweien. De hoer G. H. Van Hattem had de te Honnef vertoevende Hollandsche kuurgasten uitgenoodigd zich in zyn villa te verzamelen. De toegang tot de woning was met fraaie bloemen, planten en vlaggen versierd en een talryko schare verbeidde Dinsdagmorgen te elf uren de komst der Koninginnen. Nadat de burgemeester van Honnef H.H. M.M. had to gesproken, hield de heer Van Hattem een korte redevoering, waarin hy de Vorstinnen namens de aanwezige Hollanders welkom heette. De jonge dames Agathe Hooftman, van {s-Gravenhage, en Katby d'Hamecourt, van Utrecht, boden daarop ruikers aan, die met blykbare ingenomendh id werden aanvaard. Men meldt ons, dat niet don leten Juni, zooals in sommige bladen vermeld is, doch den 30sten September a.s. het 25 jaar gele en zal zyn, dat prof. G. H. Lamers, thans te Utrecht, het professoraat te Groningen aanvaardde. (D.) Aan den hoer J. C. F. Prikken is op zyn verzoek met ingang van I September a.s. eervol ontslag verleend uit de betrekking van leeraar in wiskunde aan de H. B. S. te Amers foort, met dankbetuiging en behoudens aan spraak op pensioen. De hoer F. Tymstra, te Dordrecht, heeft met 1 September a.s. eervol ontslag gevraagd als leeraar in de Duitsche taal- en lett.rkunde aan de hoogere burgerschool en het gymnasium aldaar. Ds. W. Van Elden, te Vierlingsbeek, heeft tegen 1 November a.s. wegens meer dan 40-jarige ambtsbediening eervol emeritaat aan gevraagd. De heer E. Homburg Mz. heeft zyn be noeming als rabbyn by de Ned. Isr. Gem. te Amsterdam aangenomen. Zyn installdtie zal op 1 Juni a.s. in de Nieuwe Synagoge plaats hebben. Door dr. J. H. Dunner, opperrabbyn, zal hy in zyn ambt worden bevestigd. In de groote zaal Tan Park Tivo'.i te Utrecht werd de 46ste algemeene vergade ring gehouden der Vereeniging van Christeiyke Onderwyzers en Onderwyzeressen in Nederland en de Overzeescbe Bezittingen. De vergade ring was flink bezet. Er waren een 600 a 700 onderwyzers, benevens enkele dames, uit alle oorden des lands byeen. De vergadering werd geopend met het zingen van Psalm XXV: 4, het lez-.n van I Joh. IV en gebed van den voorzitter, den heer H. Eerdbeek, Cio daarna het openingswoord sprak. De secretaris bracht verslag uit over hot afgeloopen jaar. Het ledental nam opnieuw toe van 1533 in het voorafgaand jaar tot 1571. Het aantal afdeelingen klom van 38 tot 40, door toetreding van de afdeelingen Twente en West-Friesland. Wegens ongesteldheid van den penning meester, den heer A. H. Schut, deed de heer Rademaker eenige mededeelingen, waaruit bleek, dat de ontvangsten in het afgeloopen boekjaar hebben bedragen 2159.651/, en de uitgaven 1808.10; het saldo 351.55'/2, tegen ƒ464.9572 in het vorige jaar. Deze rekening werd goedgekeurd. Daarna kwam aan de orde het rapport der commissie in zake wijzigingen in de wd op het lager onderwys, welke commissie bestaat uit de heeren R. Husen, J. C. Wirtz Czn. en G. Ipema. Op voorstel van het hoofd estuur werd besloten: a. de commissie ciligent te verkla ren; b. de gelegenheid open te stellen om tot 1 Januari a.s amendement n in te dienen; c. de commissie te verzoeken daarop vóór 1 April van antwoorJ to dienen, en d. in de volgende algemeene vergadering over de voor stellen fcj stemmen. In de Domkerk had 's avonds een samen komst plaats, waarin als spreker optrad prof. dr. J. J. P. Valetou Jr. Nadat de heer J. Wagenaar de twee eerste nummrrs van zyn klein, maar uitgelezen programma had ten geboore gebracht, trad prof. Valeton op met het onderwerp: „De boom der kennis, des goeds ea des kwaads". Naar aanleiding van 1 Cor. 125—29 hield spreker een rede, waarop nog twee nummers van de orgelbespeling volgden. Thans is hier te lande bevestiging van het beri:ht ontvangen van het sneuvelen van den lsten luit. der inf. B. C. H. Smelt, te Tjal uë, in Atjeh. Hy bereikte den leeftyd van byna 28 jaar. HD.) Hr. Ms. instructiebrikken „Castor" en „rollux" zyn van Amsterdam te Nieuwediep aangekomen, om, alvorens den oefeniogstockt met bootmansleerlingen in de Noordzee te aanvaarden, aan 'sRyks werf aldaar van kimkielen te worden voorzien. De officieren van administratie 2de kl. J. F. De Hart en M. C Jautze, uit Oost- Inció in Nederland teruggekeerd, z(jn op non-activiteit gesteld. Te Utrecht had gisteren de aanbesteding plaats van de werken voor het nieuwe stations- getouw te Hengeloo. Er waren acht inschryvingsbiljetten en wel van Verboeven te Utrecht ƒ1,840,000; Ter Horst te Zwolle Gebr. Aberson te Steenwyk 1,867,000; Nederhorst te Gouda De Vries te Bussum ƒ1,869,832; Wiegerink te Groenloo 1,663,000; Weyers to Tilburg 1,692,000; Eckbar.it te Almelco De Blecourt te Ny- megen ƒ1,786,000; Wienboven te Schiedam 1,852,800; Van Hattem te Beverwijk ƒ1,618,000, allen voor het geheele bestek. Hetstoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, vertrok 24 Mei van Boulogne sur Mc-r; de „Soenda", van Amster dam naar Java, passeerde 23 Mei Ouessant; de „Teucer", van Amsterdam via Liverpool naar Batavia, passeerde 22 Mei Prawlepoint. Boskoop. In de gisteren alhier gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden van don VereeDigden Polder is op de aanvraag van de My. tot exploitatie van Tramwegen voor een tramweg BoskoopGouda, om subsidie of een renteloos voorschot van ƒ20,000, afwyz nd beschikt. Leidscliendain. De zeereerw. heer A. Vos viert zyn 25-jarig pastoorschap eerst a. s. ZoDdag 28 Mei en doet Vrijdag zyn intrede aldaar; van plechtig inhalen, ten minste op straat, is daarby geen sprake, ook niet van het versieren der pastorie, en wat betreft den preekstoel, een kunststuk van den beeld houwer J. Maas, te Haarlem, deze is nitt een geschenk van een dame uit Den Haag, maar is een cadeau van de parochie, waaraan arm en ryk heeft bygedragen. Leiinuidcn. De heer Ninaber heeft ontslag genomen als secretaris-penningmeester van den Wassenaarschen polder. Oudshoorn. Op de Dinsdag jl. gehouden vergadering van het Departement Alfen Oudshoorn der Maatschappy tot Nut van 't Algemeen werden door do commissiën omtrent het nazien der rekeningen der verschillende instellingen van het Departement rapporten uitgebracht, waaruit bleek, dat de toestand z:er gunstig is te noemen en de afdeelingen steeds in bloei toenemen. Een overzicht werd gegeven van den toestand van de Leesbiblio theek, de Ambachtsschool, de Bewaarschool, de Spaarbank en de Gymnastiekschool. Aan de beurt van aftreding was het be stuurslid de heer Jb. Hage, die weder her benoemd werd, en evenals voorheen zich bereii verklaarde ook thans zich zyn benoe ming te laten welgevallen. Vervolgens maakte de beschrijvingsbrief van de nu te Amsterdam gehouden wordende algemeene vergadering der Maatschappy (afge- vaardigdo de heer Boonacker) een punt van bespreking uit. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan F. Van Egmond, die eenigen tyd geleden zyn 50-jarig jubileum in dienst van zyn patroon, den beer Schouten, to Alfen (Gousluis) kierde, daarvoor namens het Departement een diploma uit te reiken, en daarby een stoffeiyk blijk van waardeering te voegen. De wed. B alhier, bezig aan haar werk zaamheden, viel, door een duizeling overvallen,

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 1