RAJAH In de Koffiebaal N»; 12038 Donderdag; Mei, A°. 1899 (§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTEËZÏ 1 Tweede Blad. PERSOVERZICHT. Burgerlijke Stand van Leiden. Vervolg der Advertentiëa. J. ff. „1UUUU, Gids voor Leiden en Omstreken, zuivere Preanger-Koffie, VERKOUW STOKIIUYZEN, THEE en Yan de beroemde Plantages der Cultuur-Maatschappij JPA.FIA.K.A.JN SA.LA.K, JEANNETTE WEYS, Plantsoen 83. Katwijk-aan-Zee. RCLLANDET Co., Zee-Assurantiën. 1490 9 J. C. SCHOENMAKER, Breesiraat 60-62 en Aalmarkt 7, LEIDEN. t. m zuu, Deskundige (voorVrouwen) Stationsweg 74, Rotterdam. Prima SEoeKiousjes KINDERMAN'S. 2742 20. Bezorgd ƒ0.50. Zonder merk afgehaald 0.30 J. L. CREMOI, AalnMt 25. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURRNTl Voor Ledden per 8 cnaandeo. 1.10. (Franco por post Afzonderlijke Nommers o.05. VaD 1-0 regels 1.05. Iedere rogej meer f 0.J7J. - Groctero letters naar plaatsruimte Voor het tncafiseeroD boitOD de stad wordt f 0.05 berekend Eet Vaderland wijst nog eena op het verbod, in Nederland bestaande tegen crematie. Wanneer, vraagt het blad, zal in dit klas sieke land der vrijheid ook eens de vrijheid gegeven worden om de begraving te doen geschieden op do wijze, die door den over ledene zelf is gewenscht? Wat in Daitschland, Italië en Frankrijk vergund is, is hier nog steeds onmogelijk. De heer Yan Houten noemde in 1891 deze quaeatie rijp voor oplossing. Het Kabinet-Van Tienhoven-Tak ging echter voorbij zonder iets er aan te doen, en hun opvolgerB lieten de zaak ook rusten. De heer Yan Houten zelf was verhinderd een der vele door hem rijp genoemde quaesties op te lossen. „Mogen wij hopen," aldus besluit Het Vader land, .dat dit Kabinet nu de zaak ter hand zal nemen? Een ingewikkelde wetswijziging is er niet voor noodig, en het valt wel niet te betwijfelen, of de meerderheid is er voor te vindon. De minister van binnenlandsche zaken fieeft misschien tegenwoordig wel een oogen blikje vrijen tijd om het ontwerp klaar te maken. Er zit ook een stukje sociale recht vaardigheid in, want tegenwoordig hebben plleen bemiddelde lieden vrijheid van keuze". Eet Centrum merkt hierbij op: Mogen wij hopen, dat dit Kabinet zulks Si et zal doen? De tegenwoordige Regeering hoeft zich tot lusver weten te onthouden van elke daad, die het christelijk gomoed zou kunnen krenken. Waarom dan nu van dien goeden weg afgeweken door de gelegenheid open te stel len voor eon gebruik, dat, van hoidenschen oorsprong, inderdaad zulk een krenking in zich bevat? Een christelijke begrafenis wordt door de overgroote meerderheid van ons volk verlangd. Het aantal van hen, die aan verbranding de voorkeur geven, is uiterst gering, getuige 0. a. het feit, dat do vereeniging, die voor de crematie propaganda maakt, een zeer kwijnend bestaan ïydt. Het is een onhoudbare stelling, hier met Van Houten te beweren, dat de quaestie rijp is, dat or behoefte bestaat aan een gele genheid voor lijkverbranding geweldpleging aan een ïykl op Nederlandschen bodem. Het vraagstuk is nóch actueel, nóch urgent, nochbrülant. En het ware een ernstige fout dor Regeoring, wanneer zij aan den ongelukkigen, door niets gemotiveerdeo wenk van Bet Vaderland gevolg gaf. Wanneer ©en vrijwilliger van het Reserve kader of een milicien, die als onderwijzer werkzaam is aan een 0. 1. school, een op roeping krijgt om een maand a zes weken onder de wapens te komen, is dan het gemeentebestuur verplicht, hem verlof te ver- leenon met behoud van traktement? Deze vraag wordt in De Bode door mr. J. C. P. aldus beantwoord: „De gemeente moet den onderwijzer, in haar dienst werkzaam, in staat stellen, ge legenheid geven tot vervulling der verplich tingen, dezen door de wet opgelegd. Zy moet, indien daartoe een verloftijd wordt vereischt, hem dien laten, met behoud van traktement. De bezoldiging van den onderwijzer wordt toegekend in den vorm eener jaarwedde, niet naar gelang van telkens verrichte werkzaam heden. Hieruit volgt, dat zij doorloopt, zoolang maar de onderwijzer in dienst is der gemoente, onverschillig of hij ook steeds is werkzaam geweest. De wet kent aan de gemeente niet de be voegdheid toe tot inhouding van traktement, zelfs niet by schorsiDg (art. 30 L. O.) en zeker allerminst in het gestelde geval, waarin de wet den onderwyzer verplicht gedurende korten tyd de werkzaamheden te onderbreken." De Nieuwe Amhemsche Courant bad een hoofdartikel over paardryden. Dat is zeker geen alledaagsch onderwerp voor een hoofdartikel. Men begrijpt, dat deze beschou wing op een of andere wyzo met een Staats belang samenhangt en dat is inderdaad het geval. De N. Arnh. Ct. spreekt van het paard reden van onbereden officieren in het leger. Het blad schryft 0. a. „Herhaaldeiyk en met den meesten ernst is van zeer bevoegde zyde er op gewezen hoe moeiiyk het is "voor onbereden officieren om zich in de rykunst te bekwamen, on nog meer om die kunst te onderhouden. Hoe menigmaal kon men by manoeuvres het gehaspel zieu van ruiters met hun paarden, welke nöch aan hun beryder, nóch aan hun omgeving, nóch aan don dienst gewend waren. En hoe vaak kon men uit den mond van hoogst bevoegden do woorden hooren: „Men moet zich verbazen, dat er nog niet meer ongelukken gebeuren." Een hoofdofficier van een bereden wapen verklaarde onlangs, dat, om met eenig vertrouwen een paard te beryden, het absoluut noodzakeiyk i3, dat de ruiter het paard miDstens gedurende een paar maanden kent en bereden heoft. Ook was hy overtuigd, dat de meeste ruiters boven den leeftyd van 50 jaren wat verliezen van hun onverschrokkenheid, van het „durven", dat voor het goed ryden e6n eerste vereischte is. En hy beweerde zelfs, dat by sommige ruiters boven dien leeftyd „paardenvrees" ont staat, als oen natuuriyk gevolg van dien leeftyd en van do kans, om door het krijgen van een ongeluk het gezin, waarvoor men te zorgen heoft, in behoeftige omstandigheden achter te laten. Onze kapiteins komen eerst na hun vyftigste levensjaar aan do beurt voor bevor dering tot majoor en moeten dan eerst een3 flink beginnen met op vreemde troepenpaarden hun rijkunst to vertoonen. Is dat niet een onmogeiyke eisch? Of wil men door dien eisch promotie bevorderen? Aan elk bedryf is gevaar verbonden en in oorlogstyd zal goen „man" togen gevaar opzien. Maar de vraag is bier of men het gevaar niet beperken kan. En wy gelooven zeer beslist deze vraag bevestigend te kunnen beantwoorden." Eet Nederlandsche Dagblad sprak in een artikel onder don titol „Ongeiykheid" over 81 a n d e n. Aldus: „De Fran8cho revolutie heeft gebroken met het b9grip van standen als afzonderlyko publiekrechteiyke lichamen met eigen rechten on dat betreuren wy niet, hoewel do adel in zyn goede dageD, toen hy zich werkelyk door edele eigenschappen onderscheidde, volkomen reden had van bostaan en zeer nuttig heeft gewerkt. Er zyn werkelyk tal van eigen schappen, die bloed en geboorte alleen geven kunnen. De wet der erfelykheid bestaat hier oven goed als op ander gebied, maar toen de meeste adel koopadel was geworden, die niet door vordienateo, maar door fortuin adel dom had verworven, en de oude adel zich te veel had vermengd, verloor hy met de voor- treffeiyko eigenschappen, die hem vroeger had onderscheiden, ook zjjn reden van bestaan. Thans zijn er geen rechten meer als het jachtrecht, die alleen voor den adel verkrijgbaar zyn, maar dit neemt niot weg, dat de standen, zooals zq nu bestaan, wel altyd in wezen zullen biyven. De zucht naar ongeiykheid is den mensch aangeboron. Waar hy op eenig gebied zyn meerderheid ziet, wil hy di9 ook erkend zien. Er zyn geen grootor aristocraten dan de democraten en als do standen morgen by c'e wet werden afgeschaft, zouden de werklieden de eersten zyn om die wet to ontduiken. Da gezeten workman sproekt met souvereine minachting van het canaille. Een arbeider, die 25 centen per uur verdient, gaat niet om mot een ander van 18 centen. Een agent lste klasso voelt zich ver verheven boven een collega van de derde klasso on do afstand van eon scheepsjongen tot een matroos eerste klisse is niet minder groot dan die van den matroos tot een officier. Multatuli, in zyn geschiedenis van Woutertje, heeft ons op zeer goestigo wyze geschetst hoe burgerjuiïrouwtjos omgaan met iemand, die zich slechts „vrouw" mag noemeD, hoe zq haar op haar plaats houden en haar beur minderheid do n gevoe len, en onder dio omstandigheden mogen wy veilig aannemen, dat by al dat geroep tegon de standen nyd en afgunst aan het woord zyn. Tegen het bestaan der hoogere standen hebben de lagere absoluut geen bezwaar, maar alleen tegen het feit, dat zy er zelf niet toe behooren, en menige juffrouw zou diep onge lukkig zyn als haar voor altyd do kans word benomen ooit Mevrouw te worden." Eerste huwelijksafkondiging van 21 Mei. D. Van Loouwen w. 59 j. en M. C. Otger jd. 58 j. C. Van Wakkoven jm. 25 j. en II. W. M. Kerpel jd. 25 j. M. Korswagen jm. 23 j. en C. Kullc ja. 20 j. G. H. Van der Kolk jm. 33 j. en G. H. M. Noordeloos jd 23 j. P. Stafleujm. 26 j. en H. Hageman jd. 21 j. P. Van Leeuwen jm. 2-1 j. en J. M. bergman jd. 24 j. J. Schnoider jm. 22 j. en A. Van liossen jd. 22 j. H. De Vroede jm. 27 j. en J. C. Do Wilde jd. 22 j F. B. Van der Nat jm. 22 j. on J. Wiggers jd. 23 j. J. A. Riobeek jm. 20 j. en C. C. LeMair jd. 18 J. Noppen jm. 21 j. en G. Langezaal jd. 21 j. M. Carton jm. 21 j. en A. G. Beuze- maker jd. 23 j. F. C. Laman jm. 26 j. en G. F. Laman jd. 26 j. I. Korenhof jm. 22 j. en M. Blansjaar jd. 26 j. M. E. Mackaay jm. 29 j. en H. Chaudron w 44 j Th. M. J. Mondo jm. 26 j. en A. M. Rozier jd. 24 j. H. Gijben jm. 24 j. en J. Van der Reek jd. 27 j. H. J. Van den Akker jm. 37 j. en W. G. Du Celliée Muller jd. 23 j. A. Hogeboom jm. 24 j. en Van Rijt jd. 2-1 j. L. Hoogendoorn jm. 25 j. en G. Van Zwieten jd. 27 j F. W. T. Hunger jm. 25 j. en R. Pruys van der Hoeven jd. 21 j. L. Ravens- bergen jm. 27 j. en G. De Mooy-jd. 26 j. Gemengd Nieuws. AARLANDERVEEN. Bevallen: J. v. d. Kleijn gob. v. d. Ring Z. L. Verruijt geb. Ratzer Z. M. Rijnsburger geb. Kranenburg D. Gehuwd: C. Uogervorst en A. Koolmoes. ALFEN. Bevallen: R. W. Uithol geb. Dam D. G. J. Kwakernaak geb. Van Leeuwen D. A. G. Rijkelijk huizen geb. Van Kempen D. A. Van Abshoven geb. Oosthoek D. G. Ilonselaar geb. Blazer Z. Overleden- J. Kempen Z. 5 j. T. Van Tol Z. 3 j. C. Van 't Riet, wedn. van A. Verwoij, 60 j Gehuwd; G. Burger jm. 25 j. en M. Broker jd. 26 j. BODEGRAVEN. B e v a 11 0 nA. J. Lok geb. Verhoef Z. J. Snaterso geb. Verhage D. Overleden: C Benschop 7 nt. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J. Poortvliet en N. Jonker. J. P. Smit en W. Weber. Gehuwd: J. Van 't Hof en S. Hartman. J. Tensen en P. Van Kojjck. A. Griekspoor en A. Amperse. H. Kuperus en M. E. Klomp. J. Tamboer en H. Mökle. G. Huizer en A. Van Rijswijk. O, Kroezen en A. Iioose. A. Tamboer on T. Beets. J. De Groot en M. Fiena. Bevallen: G. M. Verhulst geb. Schop Z. G. Visce geb. Van Es Z. F. Boterbloem geb. Huigen D. M. M. Franken geb. Bos Z. Overleden. A. C. Onkenkout 41 j. A. Beers geb. Tol 55 j. A. Duivenvoorde geb. Versluis 68 j. C. Rus 63 j. J. J. Verhulst bijna 4 m. W. Groenveld 46 j. HILLEGOM. Getrouwd: L. Brouwer en F. Koppert. J. J. Van Overzee en J. M. Van Wave en. Q. F. Wilhelmus en G. Van Bemmelen J. Van do Loo en P. Brouwer. J. E C. Stoinfoort en A. H. De Boer. J. Duindam en C. Van Rooden. P. Wegers on H. M. Kloyn. Bevallen: B. Stcenvoorden geb. Van Gerven Z. A. M. Van Biezen geb. Langeveld Z. E. De Koekkoek geb. Mesman D. M. Süoeks geb. Kuijs D. A. H. Assendelft geb. De Raadt D. M. Kapiteijn geb. Van Diest D. Overleden; C. Wouw 60 j. F. W. Möklmanu 71 j. HAZERSWOUDE. Bevallen; D. Van Aalst geb. Van Dricl Z. J. Rademaker geb. Van Gorkum D. H. De Booy geb. Charpentier D. J. Van der Ploeg geb. Goedhart Z. Gehuwd: \V. Foekking jm. 21 j. en D. Britsemmer jd. 20 j. A. Verbaar jm. 32 j. en J. Van Veen jd. 38 j A. A. Matze jm. 24 j. en J. Van Rooijon jd. 21 j. T. Van der Zwaan jm. 33 j. en J. Hoogenboom jd. 31 j. KOUDEKERK Bevallen: M Van dor Zwaan geb. Van den Berg Z. Gehuwd: H. Borst en D. Hogenes. H. H. Oppolaar on G. Bosman. A. Van Hemert en S. C. Verhorst. J. Rump en A. Paling. NOORD WIJK. Geboren: Alida Cornelia, D. van E. Bakker en A. Heemskerk. Pieter, Z. van A. v. d. Zwam en N. Van Duin. Maria Auna, D. van M. Van dor Linden en A. Caspers. Gehuwd: J. ICret 22 j. en M. II. A. Bekkering 26 j. C. J. De Groot 26 j. en G. M. Hiep 23 j. J. J. Den Hollander 28 j. en J. M. Maissan 32j. C. Houwaart 26 j. en C. Van der Niet 21 j. Overleden: J. Van Duin Adr.z. 8 j. G. C. Langelaan 16 m. WASSENAAR. Bevallen: C. M. Sneldor- waard geb. Wensveen D. K. Van der Salm geb. Ruygrok 2 Z. D. Steers geb. Van der Wel D. Ondertrouwd M. Balm en M. A. Raaphorst. Overleden: G Broekman V. 45 j. H. W. Oosterveer D. 11 m. B Diksboorn wed. 69 j. K. Vogels V. 78 j. De diepbedroefde ouders van het vermoedeiyk ontvoerde knaapje van zeven jaren, dat ongeveer een maand geleden in Den Haag wordt vermist, verzoeken beleefd aan de vermoedelyke ontvoerders hun tot leniging hunner smart, zij het ook by onge- teekenden brief, to willen bekend maken of hun lief kind nog leeft, in welken toestand het zich bevindt en wat de toekomst van bun kind zal zyn. Dit reeds zou hun een groote troost zyn. Men meldt uit Haarlem aan de „N. R. Ct.": In het buitenverbiyf „'t Klooster" aan den Schoterweg, dat onlangs is verkocht aan de Exploitatia-maatschappy van onroerende goederen, was even vóór den verkoop een overdekte gang ontdekt in de kamer rechts van den weg. Een luik in den grond geeft toegang daartoe, doch spoedig stuit men op een muur. Vermoed wordt, dat de gang de verbinding vormt met het oude kasteel Ter Kleef aan de Klevcrlaan, en daar het mogeiyk zou zijn, dat er kostbaarheden in verborgen zyn, is ty den verkoop de bepaling gemaakt, dat de kooper den muur moet wegruimen, en dat wat gevonden wor.t samea zal wor den gedeeld. De soldaat der koloniale reservo Van M,, uit Wychen, die is ingedeeld by het in Juni naar Oost Indiö te vertrekken deta chement, ging Zaterdag ter hoogte van den Toersdyk onder Nymegon over de rails van den spoorweg liggen, om zich door den nade renden trein te laten ov rryden. Toen hy door den machinist werd opgomerkt, kon deze den trein nog tycig tot staan brengen. Van M. werd aangehouden en Zondag door man schappen van de koloniale reserve naar Nyraegen getransporteerd. Opmerkeiyk is, dat de vader van Van M eeoige jaren geleden den dood vond door z<e ook voor den trein te werpen. Men meldt uit Hoogeveen van 22 Mei: In de laatste dagen heeft men lier en in de omstreken weer duchtig huis gehouden en is het mes niet in do scheed© gebleven. Zoo had gepasseerden Zaterdagavond ook een snyparty plaats. Men wil hiermodo in verband brengen het verdwynen van den arbeider M., die, niettegenstaande een onder zoek naar alle kanten, tot heden nog niet terecht is. Twee broeders, wonende in Hol- landsche Veil, keerlen Zaterdagavond in bo- schonken toestand huiswaarts. Verscheidene personen hebben hen in den nacht van 20 op 21 dezer aan den kant van het kanaal zien liggen. De jongste is later dood uit bet Oostopgaande opgehaald. De oudsfee is in voorloopige bewaring genomen. Dawson City, do bekende goudstad in Klondyke, is byna geheel door brand verwoest. Er zyn 111 gebouwen in de asch gelegd, waaronder twoo Banken. Gelukkig zyn by de ramp geen menschen omgekomen; de stoffolyke schade wordt op eenlge millioenen geraamd. geeft nat: 3955 8 toot tal van afbeeldingen, wandel- kaarten en plattegrond der stad. Prys 00 ets. Vorkrygbaar by alle Boekhandelaren. brandt men dagelijks op Duitsche W(] ze uitmuntende door geur en smaak. l'rjjs per ons Cents. NIEUWE RIJN 47. in artistieke Verpakking. Prijzen f 1.95, ƒ1.—, I0.90, ƒ0.80, 0,70, ƒ0.60 per K.G. Te Lelden verkrijgbaar bij Mejuffrouw H. HOOGENSTRAATEN, Turfmarkt, hoek Langeetraat. Mejuffrouw JONG, Oudo Rjjn 42. J. W. H. ROTTEVEEL, Braestraat 23. G. v. d. "WERF, Hoogewoerd 8. KOERTS en FEENSTRA, Pieterskerk Kooreteeg. J. P. FONTEIN, Haven 34. J. H. JEDELOO, Haarlemmerstraat 188. C. ROODENBUKG, Haarlemmerstraat 22. Mej. Wed. SLEIJSER—Kous, Heerenstraat 14. M. C. WILLEBRANDS, Nieuwe R(Jn 99, hoek Heerengracht. Wed. A. DONKERS, Oude Ryn 100. 3720 40 Leerfii'cs in ëtemvoimfng, Uitspraak Solozang* 194 6 Zy, dis niet genegen zyn in oen Afbctallngs-iTfagazfJn hunno inkoopen te doen, kunnen op zeer gemakkelijke voor- maarden, tegen concurree- rende prijzen, alle soorten van Goederen onder de stiptste geheimhouding bekomen. Bri-ven Bureel van dit Blad onder No. 7906. 20 Vrijdagnamiddag te HAUFDRIEl zal aan het Strand verkocht worden: eene belang- ryke pórty HOUT, bestaande uit Balken, Palen, flnhoaten Planken, enz., enz., alles afkomstig van eene gesloopte tomschuit. 4333 7 NIEUWE RIJN 3, AgentenderStoomvaartmaatschappij „Nederland." Zoowel voor passage-bespreking als verzending van goederen. Restaurateur, STADS-GEHOORZAAL. Beveelt zich bjj voortduring minzaam aan tot levering van Déjeuners, Diners en Soopcrs in de zalen der Stads Gehoorzaal. Ten all6n tijde Zalea disponibel tot bet goven van Feesten, Besloten Partijen, Bruiloften, enz., met bijlevering van Muziek. 2741 30 Spreekuur: van 1® tot 3 area. 2667 7

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 5