daarna een korte excursie te maken in den Indischen Oceaan en vervolgens via straat Alas naar de Postillon-eilanden te gaan, om van daar uit bet bekken tusschen ben tn Soembawa nader te oncfi rzoeken. Aan i oor J zyn all n wól en vol yver en lelangsteiling vcor de werkzaamheden. Ouk is nog een briefkaart ontvangen uit Lombok, dd. 26 Maart, waaraan bet volgende ontleend wordt: „Mtt goal succes is het onderzoek van de Macoer.» ze en van straat Lood lok afgeloopen, al heb ik ouk een aar.tal instrumenten in oie onjangename zr:6 verloren. Het staat vast, dat, in teg-nstelling met hetgeen men meende, door straat Lomïok een om iepo drempel loopt, waar joor slechts htt meer oppervlakkige water uit den Tnd. Oceaan in de Madoerazee stroomt, niet h t koude, zwaardera water." Geinccnicraatl vao Oegstgeest. Voorzitter de heer J. M. De Kempenaer. burge meester. Afwezig met kennisgeving de beer J J. baron Taets van Amerongen. De notulen worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. De Voorzitter deelt mede, dat met het baggeren van de Zandsloot begonnen is en goedgekeurd terugontvangen is het kohier van den boofdelijkcn omslag 1899 en de verordeningen tot het hetfen eu invorderen van leges ter Secretarie, Het adres van W. Vink om verbetering der rioleenng in de Kerkbuurt wordt gerenvoyeerd aan Burgemeester en Wethouders om advies, terwijl V't adres der heeren Kibbink en Van Boik om overdracht der concessie tot exploitatie van telepbonen aan Burgemeester en Weihouders ter afdoening wordt opgedragen. Overeenkomstig de bemerkingen van Gedepu teerde Staten worden de verordeningen tot ge- ieelteljjke herziening der Politieverordening en Echoolgeldbefnng gewijzigd. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders in do Raadscommissie wordt het bouwen van het Raadhuis op het .Villapark" met algemecno stemmen gegund aan den laagsten inschrijver, den beer A. Verhoog, te Leiden, voor de som van f 14,709, iu verband waarmede besloten wordt tot het aangaan eeoer geldleening van ten hoogste ,15,000. De vergadering wordt daarna gesloten. Gemengd Nieuws. De roei- en zeilwedstrijden van de Z.- en R.-Ver. „Hollandia", te Oudshoorn, zullen op Zaterdag 3 Juni op den Rijn en Zondag 4 Juni op het Braassemermeer door gaan. Roeivaartuigen. No. 1. Achtriems gieken outrigged (seniores). No. 2. Achtriems giek-n outriggeJ (juniores). No. 3. Vi niems gieken outrigged (seniores). No 4. Vierriems gieken outrigged (juniores). No. 5. Twe=riems gieken outrigged, zonder [stuurm. No 6. Tweeriera8 gieken outrigged (seniores). No. 7. Tweeriems gieken outrigged (juniores). No. 8 Single sculling outrigged (seniores). No. 9. Singlo-sculling outriggeJ (juniores). De prijzen bestaan voor de nummers 1, 2, 3, 5 en 9 in verguld-zilveren en zilveren medailles voor roeiers en stuurman; voor de nummers 4, 6, 7 en 8 gedeeltelijk in medail les en kunstvoorwerpen. Zeilvaartuigen. No. 1. Scherpe- en middenzwaard-jachten, groot boven 10 tot en met 20 W. E. Uifslui tend vaartuigen met vaste roef of vast dek. No. 2. Scb rpe- en middenzwaard jacht'.n, groot boven 5 tot en met 10 W. E. No. 3. Scherpe- en middenzwaard jachten, groot boven 3 tot en met 5 W. E. No. 4. Scherpe- en middenzwaard-jachten, groot boven 2 tot en met 3 W. E. No. 5. Scherpe- en roiadenzwaard-jachten, groot tot en met 2 "W. E. No. 6. Ronde- en platbodem jachten, met zijzwaarden en vaste roef of vast dek, groot boven 9,5 "W. M. No. 7. Ronde- en platbodem jachten, groot boven 7,6 tot en met 9,5 W. M. No. 8. Ronde- en platbodem jachten, groot tot en met 7,5 W. M. No. 9. Ronde- en platbodem jachten, met zijzwaarden en zonder vaste roef of vast dek, groot boven 6 W. M. No. 10. Ronde- en platbodem jachten, grcot 6 tot en met 6 W. M. No. 11. Ronde- en platbodem jachten, groot tot en met 5 W. M. No. 12. Platbodem vaartuigen. De inleggelden voor de nummers 1 tot tn met 8 bedragen f 5 per vaartuig, voor de nummers 9, 10 en 11 f 2.60, voor No. 12 geen inleggeld. De prijzen bestaan in kunstvoorwerpen en verguld-zilveren en zilveren metafiles. De Bloemen- en Plantencommissie der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft in haar Meivergadering de volgende onderscheioingen toegekend, als: Getuigschrift 1ste klasse aan: 1. Cypripe- dium barbatum Curtisl, ingezonden coor den he r T. v. d. Brink, tuinbaas te Steenwyk. Eervolle vermelding aan: 2. Cymbidium Lowianum, ingezonden door den heer J. H. Tromp Meesters, te Steenwyk. Dankbetuigingen aan: 3. Verzameling sny-- bloemen (Gardenia floriJa Stephanotis flori- bunda en Victoria Violieren), ingezonden door den heer Phil. Henkei, te Hilversum. 4. Call aaethiopica, ingezonden .door de heeren W. Warmenhoven en Zoon, te Hillegom. Het Openbaar Ministerie by hot Gerechtshof te 's-Gravenhage eischte beden bevestiging van het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij Huig Van Pelt, tuinder te Zwyndrecht, tot zes jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens opzettelijke brandstichting op 2 November 11. te Hendrik Ido Ambacht. Uitbraak 1 Juni. De man te Rotterdam, die een politie agent zoogenaamd „geschept" had en deswege door de Rotterdamsche rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf waa veroor deeld, kreeg heden van het gerechtshof in Den Haag verhooging van straf tot etn jaar. Voor de beide personen uit Amsterdam, die terechtstonden wegens oplichting vooreenige duizenden sigaren ten nadeele van iemand te Gouda, werd eveneens do door do Rotterdam sche rechtbank opgelegde straf verzwaard, en wel van 1 jaar tot 18 maanden voor ieder. Gistermorgen is in perceel Hoede- makerstraat 172 eerste étage, to Amsterdam, de 45 jarige Maria Christina Elisabeth Bartels, huis vrouw van Pieter Donker, na een vooraf gaanden twist met haar man plotseling dool gebleven. De commissaris in de 5de sectie, de heer C. P. v. d. "Wiele, van het geval in kennis gesteld, begaf zich dadelijk naar het g; noemde huis en liet het l(jk der vrouw in beslag nemen en naar het schouwlokaal in het Wilhelmina-gasthuis brengen, terwijl de man ter beschikking der justitie werd gesUld. Het is nog niet uitgemaakt of bier aan dcodslag moet gedacht worden, maar bet fett dat de man dikwijls twist met zijn vrouw had en in de buurt bekend stond als wel e°n borrel te lusten, maakt een streng onderzoek zeer noodig. (Hbl.) Men meldt uit Vreeswijk van 16 Mei: In de Lek, even bovsn ons dorp, kwam hedenmiddag een houten, met zand geladen scheepje, van schipper C. Streefkerk alhier, in aanvaring met een met berggrind geladen IJzeren Rynschip, dat met nog een ander Rijn schip de rivier afgestapt werd. De schok was zoo hevig, dat het Ijzeren schip lek gestooten wcrJ en aan den kaot der rivier cp het droge gezet moest worden. Het houten zandlichtertje, een oud en wrak vaartuigje, bekwam echter volstrekt geen letsel; alleen raakte het zoontje van schipper S. door den schok te water, co.h werd spoedig gered. Het Rynschip is genaamd „De Koophan del," schipper Gysbert Van Dusseldorp, van Waspik. Het kwam uit Andernach a/d. Ryn en was be;temd voor Weesp. Te Londen is deze week uitspraak gedaan in de zaak van den beer Birt, den cirecteur der „Milwall Dock Company", die eenige maanden geleden verdween toen ontdekt werd, dat by 15 jaren lang de boeken en balansen der Maatschappü had vervalscht. Hy word ettelyke weken geleden in een der voorsteden van Londen ont lekt en in hechtenis genomen en by is thans voor de jury er in geslaagd aan te toonen, dat zijn vervalschingen niet ten doel hadden gehad ten eigen bate anderen te benadeelen, maar alleen de Maat schappij in een gunstiger licht te stellen dan zy verdiende. Althans de jury heeft die verdediging aan genomen, hoewel deze drie feiten vaststonden: lo. dat by door de uitkeeriag van dividenden, die niet uit winst, maar uit het kapitaal betaald werden, jaarlyks een wel niet zeer groote som, maar to.h 300 pd. st. meer ontving dan hem zyD vaste jaarwedde opleverde; 2o. dat hy door de vervalschingen, die bedoelde uitkeering mogeiyk maakten, de kans verkleinde of verschoof, dat hy zyn betrekking als c irecteur zou verli&z- n; 3o. dat het publiek door die uitkeeringen verleid werd aandeelen als geldbelegging te koopen voor veel hooger prys dan zjj werkeiyk waard waren. De jury verklaarde hem in weerwil van dat alles schuldig aan geen ernstiger misdryf dan „het plegen van vervalschingen met het doel om te misleiden", en hy werd toen tot „negen maarden gevangenis met harden arbeid" ver oordeeld door den r.cbter, die daarby ver klaarde met het oog op 's mans leefiyd van 69 jaren en andere omstandigheden geen streogere straf te willen opleggen. De verdediger van den heer Birt was de vermaarde Londensche advocaat sir Edward Clarke, die vooral nadruk legde op de om- stancigheid, dat geen enkele aandeelhouder was opgekomen om zich over benadeeling te beklagen. De „Depêche Coloniale" meldt, dat de branden in Guadaloupe voortduren; 39 suikerplantages en vier huizen zyn neer- gebrand. In Pisa word zekere graaf Hor- celli, die voor eenigen tyd met een vogel- geweer een knaap, dien hy in zyn tuin by het appelstelen betrapte en daarop doodschoot, tot tien jaren gevangenisstraf veroordeeld. Te Pavia hebben twee toon eel- spelers een recensent Romita, die aanmerkin gen op hun spel gemaakt had, deerlyk afge ranseld. Zy zyn tot 40 en 15 dagen gevange nis veroordeeld. Een jong couranten1ooper te Nieuw-York, John Hamilton, heeft van een lang vergeten oom 50,000 dollars geërfd. Hy is Lrstond een zaak begonnen en heeft een party gegeven, waarvan een door hem be wonderde voetbalspeler de held was. Te Blidah (Algeriê) heeft zich een officier doodgeschoten, omdat het uitge komen was, dat zeker gedicht, waarom hy by de jeux floraux te Toulouse bekroond was, nagenoeg geheel door hem gestolen was. Op Lake Superior, ter hoogte van Grand Marais (V. S.) is een met steenkool geladen schoener gezonken. De gezagvoerder alleen werd gered. Zyn vrouw, zyn kind en zeven matrozen kwamen om. V y f en twintig jaar geleden, zegt de „Kansas City Journal", kwam een zestienjarige Rus in Hays Kansas aan, ge kleed in oe.i schapunv icfit. Lezer J.gtn is in oie stad een fraaie el ctrische verlichting ingevo rd naar een total, waarvan diezelLe Rus uitsluitend eigenaar is. Land bon wberieh ten. Omtrent den stand dor landbouwgewassen wordt ons uit de Haarlemmermeer gemeld, dat die uitmuntend is. Vooral de wintergranen, en in 't byzonder de tarwe, zyn veelbelovend. De rogge, cie hier veel minder geteeld wordt, staat niet zoo goed; de laatste koude schynt daaraan geen goed gedaan te hebben; ook hebben slakken en andere scbadelyke dieren de planten gehavend. Van de zomergewassen zien l oonen en haver, twee gewassen, aie hier ook van groote beteekenis zyn, er zeer goed uit, zoodat over het geheel de landbouwer nogal tevreden is over zyn veld. Als hy nu klaagt, dan klaagt hy over de lage pryzen van het koren en van het stroo. Vooral is het lastig, dat van het laatste artikel zoo weinig van do band wil, op sommige bouweryen zitten de berg plaatsen vol met stroo voor aen handel. De suikerbieten, die weer een groot deel van onzen polder zullen bedekken, komen hier en daar voor den dag, maar behalve de cultuurplanten is het getal onkruidplanten ook buitengewoon. Voor de werklieden is er nu overal werk en het getal mannen en vrouwen, die samen in dienst zyn tegen de plaag der onkruiJen, is zeer groot. Omdat het getal handen hier niet groot genoeg is, komen veel werklieden, mannen en vrouwen, van elders te hulp, vooral van de Zuid-Qol- landscho eilanden. De hooi- en klaverlanden zyn met een flinke snede bezet en het weiland, dat aan droogte niet lydt, kan ook rykelyk voorzien in de behoefte van het vee. Vandaar ook, dat het vee er best uitziet en de melkemmers goed gevuld worden. Jammer, dat op onderscheidene boeven we>r mond- en klauwzeer is geconsta teerd. Dit is niet alleen een schadepost voor den veehouder, maar ook een groote last by den handel en geeft licht anderen Staten weer aanleiding om hun grenzen nog meer te sluiten. De veefokkery neemt hier in bet boerenbedryf een belangryke plaats in. Vooraan staat wel de paardenfokkery en zeer groot belang stelt men in de keuring van de mannelyke fokdieren. De vruebtboomen toonen weer een verba zend getal kooppen en bloesems, misschien hebben de peren wel van de nachtvorst ge leden. De vroege aardappelen staan flink en de latere soorten beginnen zicb te laten kyken. Over het geheel ia men nogal tevreden met deze resultaten, al weet mtn ook zeer goed, dat de vette jaren voorgoed voorby zijn. Burgerlijke Stand ran Leiden. BEVALLEN. H. Kroeze geb- Blanken Z. M. Vreeswijk geb. Selier Z. J. Verbiest geb. Zwaan Z. A. Klinkenberg geb Landman D. S. Kost geb. De Ruiter U. A Van Campen geb. Pruys D. E. Tisseur geb. v. d. Wijnguard D S. Giozen geb Kramer D. A. M. J. H. Van Alphen geb. Boots Z. N. Van Leeuwen geb. Uljeo Z. E. v d. Drift geb. Berbee D. M. C. v. d Heuvel geb. Prins D. A. Wol- terstorff geb. v. d Borg Z. J Blom geb. Labordus D. J. Van Leeuwen geb. v. Heerden D. W. Overdyk geb. Vogelezang D. C. Van As geb. Platteel D. J. E. Staffeleu geb. Dreef Z. R. Mooten geb. Van Veen D. B. R. Broekman geb. Prins Z. E. Cavé geb. Batteljee Z. J. E. G. v. Masijk v. Reenen geb. Vermij Z. M. Van Loef geb. Nieuwenhuizen D. GEHUWD. D. Flanderhjjn jm. en S. J. E. Leget jd. C. J. De Haas jm. en G. M. Pijpers jd. M. Van Dijk jm. en C. Bodaan jd. W. Van der Vos jm. en E. Delmeer jd. W. F. Brands jm. en P. Etienne jd. J. De Groot w. en E. Scholtens jd. P. Neuteboom jm. en W. Van PolaDen jd. P. Chaudron w. en M. Lang- mnur jd. OVERLEDEN: J. Montanje geb. Dooi W. 90 j. H. E. D. Vijzelaar geb. Kraaijenoord W. 75 j. A. W. F. Kret M. 24 j. A. De Bolster Z. 10 j. H. J. Dorrepaal D. 9 m. J. H. Woltering Z. 78 j. J. Molenaar geb. Velthuijzen D. levenl. H. Boter W. 74 j. M. Van Tielen geb. Van Dijk V. 57 j. J. J. Van der Reyden Z. 2 m. C. Verwer geb. Penning W. 72 j. D. Gaykema Z. 17 i. G. Onderwater Z. 14 d. C. Van Hoekon M. 57 j. J. J. Blöte W. 79 j. J. C. W. Munnik geb. Van Leeuwen W. 45 j. J. D. Keek W. 88 j. J. A. H. Smit D. 19 m. A. Van Dijl M 53 j. A. Borché M. 53 j. J. H. Bogaard D. 8 m. De Vredesconferentie. Vergadering van heden. (Vervolg van blz. 3). Toen na het uitspreken der rede van Minis ter De Beaufort baron De Staal op De Beau- forts' voorstel tot Voorzitter was gekoz9D, nam deze dit aan met een rede, waarin hy H. M. de Koningin dankte voor Hare hulp tot- verwezenlijking der gedachte van den Czaar en o. a. wees op de groote rol, door Nederland vroeger gespeeld in de oplossing van politieke zaken. De Conferentie zond een adres ven hulde en dank aan H. M. de Koningin. Minister De Beaufort werd tot eere president gekozen. De beraadslagingen zullen geheim blyven. Zaterdag te elf uren heeft de volgende zit ting plaats. BUITENLAND. Frankryli. Majoor Marchand zal vermoedeiyk 31 Mei of 1 Juni te Parys aankomen. Do Fransche ministerraad heeft reeds het programma vast gesteld van de feestelykheden, waarmede hy zal worden ontvangen. Te Toulon zal de expeditie worden ont vangen door den maritiemen prefect en de delegaties der ministers van oorlog, van marine en koloniën, benevens door den ge meenteraad. De expeditie zal den volgenden dag Toulon verlaten en den daaropvolgenden dag te Parys aankomen, om 9 u. 20 min. A n re „gjre cu Lyon" zal zy worden ontvang-n floor do vertegenwoordigers der ministers van oorlog, marine en koloniën e:i den presilent en de leden van den Raad van lestuur van den „Cercle Militaire". Ds minister van marine zal zyn rijtuig ter bes hikking stellen van majoor Marchand. V*n de „gare du Lyon" zal de expeditie zich begeven naar het ministerie van marine, waar haar ean groot déjeuner zal worden aan geboden, gtpresioeerd door den heerLoekroy. Des avonds z 1 ar receptie zijn in den „Cercle aiilit..iro"en den daaropvolgenden dag zal de exp^criti© een soirée bywoQrn, welke wordt gegeven loor een minister van koloniën. De Fransche regeering zal voor de laden der expeditie een medaille doen slaan. Het inschrift lui at„Van den Atlantischen Oceaan tot de Roode Zee". BelglS. Naar uit de beste bron verluidt, zal de Zuidpool Expeditie De Gerlache uit Punta Arenas niet ten tweeden male naar de Zuidpool vertrekken. De „Belgica" zal den 15deu Aug., juist twee jaren na haar vertrek, in Ant werpen terugkeeren. Groot-Britannië. Het nieuws van de Johannesburgscho arres talies bereikte het Lagerhuis slechts door de dagbladen. Het werd evenwel direct mede gedeeld aan Chamberlain en den leider van de oppositie. By afwezigheid van eenigo offi- ciëele bevestiging was men etrst geneigd om weinig waarde te hechten aan de alarmeerende berichten, aocb toen latex de namen van de gevangenen publiek gemaakt werden, ver dween alle twyfel aan do juistheid van de oorspronkelyke telegrammen. Onmiddellijk werden instructies gegeven, dat de depech.s van de Kaap, die door het departement van koloniën mochten worden ontvangen, direct gezonden zouden worden naar de koloniale secretarie. Vóór het Lagerhuis uiteenging vroeg mr. Ellis Griffith aan Chamberlain, of hy gehoord had, dat eenige Britsche onderdanen in Trans vaal gearresteerd waren wegens hoogverraad en of hy eenige opheldering over het feit kon geven. ChamberlaiD antwoordde: „Ik beb een tele gram gezien van Reuters agentschap, doch ik heb geen officiéele mededeeling van eenigen aard ontvangen." Geldleening Rotterdam. Gisteravond werden ten Stadhuizs de inschryvingsbiljetten geopend van het restant groot 3 millioen gulden, van de 6 millioen 3'/2-pCts.-leening van 1898. Er bleek in het geheel voor een be Jrag van f 3,005,000 te zyn ingeschreven, dus juist f 6000 boven het vereisebt© bedrag. De inscbryvingskoersen liepen van 98l3/i6 tot 101 pCt. Naar de meening van deskundigen zouden in verband met de hooger© beursnoteeriugen verschillende inschry vingen wel niet worden gegund, in welk geval de leening dus niet volteekend zou zym Intusschen zal dan evenals een vorige maal wel een consortium bereid worden gevonden bet restant te nemen. EERSTE KAMER, Zitting van heden. Vervolg van blz. 5). De Regeerings commissaris Loudon en de minister van koloniën verdedigden het eigen domsrecht van den Staat en achtten Staats exploitatie te bezwarend, Do heer Fransen Van de Putte motiveerde wegens bezwaar tegen het hoofdbeginsel zyn stem tegen het ontwerp. Telegrammon. KAAPSTAD, 17 Mei. (Hbld.) Er hebben geen verdere arrestaties plaats gehad. De gevangengenomen Deen, Fries, verscheen niet voor het Hof te Pretoria. De straten waren dicht bezet, toen de gevangeneD, onder sterk geleide, van de gevangenis naar bet Hof werden overgebracht. In goed onderrichte kringen te Kaapstad en Johannesburg beersebt de meening, dat het beweerde komplot niet alleen gekend werd, doch ook is aangestookt door agenten van den geheimen politiedifnst der Z.-A. Republiek. Volgens de laatste berichten worden de arrestaties niet beschouwd als van staatkundig belang, of zelfs in staat om de betrekkingen tu8scheQ Engeland en de Republiek te ver storen. Naar gemeld wordt, heeft het transport schip „Avoca," dat hedon van Simonstownnaar Engeland zou zyn vertrokken, rechtstreeks van het departement van marine bevel ont vangen, om in die haven te blyven, naar men hier meentten gevolge van de overdreven beteekenis, die aan de arrestaties wordt ge hecht. Men verwacht dan ook, dat de „Avoca" weldra bevel zal ontvangen, om te vertrekken. De Engelsche officieren, die naar Engeland zouden vertrekken met verlof, heaben op het laatste oogenblik bevel gekregen om hier te blyven. De samenkomst van sir Alfred Millner en president Kruger is nog niet geregeld. Het schynt buiten twyfel, dat de personen, die te Johannesburg gearresteerd zyn, vol komen onbeteekenend zyn. BERLIJN, 17 Mei. (N. R. C.Naar aan leiding van het door het consulaat generaal der Zuid-Afrikaansche republiek aan de bladen alhier medegedeelde telegram uit Pretoria, acht alleen de „National-Zeitung" zich ver plicht, fatsoenshalve twyfel te opperen aan do juistheid der verklaring van een van do gevangengonomenen, dat hun optreden zou geschied zyn op last van het Britsche-minis- terij van oorlog. De overige bladen vonden dat niet eens noodig. Da „National-Zeitung" is overigens van oordeel, dat in do jamraer- lyke komedievertooning van de gerechtelyke vervolging der deelnemers aan den aanslag van Jameson een aansporing gelegen was om by gelegenheid Jameson na te doen. Eng. land zou verstandig handden als het dezen keer den misdadigers niet de hand boven het hoofd hield, want anders zou er aanlei ding kunnen zyn tot zeer eigenaardige ver onderstellingen. De staatssecretaris Von Bülow is by den Keizer te Wiesbaden ontboden. De zaak Dreyfns-Picqnart c, s. De „Figaro" schryft boven haar artikel over ce zaak Dreyfus van Woensdag: „Het geheime dossier." Zeven stukken worden ons daaruit genoemd: lo. Het 6tuk „Ce canaille de D 2o. Het stuk in het dossier van 1894 opge nomen on in het geheime militaire dossier 1898 ingeschreven als No. 23. Het stuk „Doute Preuve" is geheel in het Duit8ch, uitgezonderd „bureau des renseigno- ments"; het werd reeds uitvoerig door ons besproken. 3o. Het stuk betrekking hebbende op de reservisten, in bet geheime dossier van 1394 opgenomen en ingeschreven in bet militaire geheime dossier van 1898 onder No. 40. Dit is de brief van aan A. van Januari 1894, waarin Panizzardi aan Scbwarzkoppen den raad geeft om buiten den souscbef aan den informatiedienst inlichtingen omtrent de reser visten te vragen aan „den vriend" van S. 4o. Het stuk handelende over de militairo organisatie der Fransche spoorwegen, dat Panizzardi aan Schwarzkoppen aankondigt, spoedig in zyn bezit t9 zullen hebben. 5o. Stuk betrekking hebbende op een reis van een militairen attaché in Zwitserland. 6o. Telegram Panizzardi van 2 November 1894 aan den generalen staf van Italië, onjuist vertaald. 7o. De brieven van den Duitschen keizer van 1894. Alle genoemde stukken onderwerpt do „Figaro" aan een scherps besprekia?, zo toetsend aan sedert bekend geworden feiten, om tot de conclusie te komen, dat van allo geheime stukken tegen Dreyfus gebruikt, niets overblyft De heer Paul Déroulède, in do gevangenis wachtende op do behandeling- van zyn zaak tegen het eind van deze maand, heeft aan den president van. do Fransche Kamer, den heer Paul Deschanel, dan volgenden brief ge zonden: „Ik doe een beroep op uw loyauteil om u te vragen, aan de Kamer myn protest over te brengon tegen een bewering, di© in twee opzichten op een dwaling berust. Tydens de laatste zitting heeft de heer Charles Bos my beschuldigd een regiment tegen de republiek te hebben willen opzetien* Ten eerste en ofschoon ik werkeiyk voor het Hof van Assises ben gedaagd krach tens artikel 25 van de wet op de pers, heb ik niet getracht een regiment oproerig ta maken, maar ik heb een generaal met zyn brigade getracht mede te sleepen. Ik beb niet aan soldaten de tuchteloosheid gepredikt, maar ik heb een chef een opstand voorgesteld. Vervolgens, ik heb niet tegen de Repu liek geageerd, maar ik heb getracht het parlementarisme aan te randen. De sou- vereiniteit des volks herstellen is niet, naar ik meen, de reputlikeinsche instellingen trach ten omver te werpen. Overtuigd, dat u het gewicht van deze dubbele rectificatie begrijpt en dat u dfl aanvraag van een gevangene niet zult ver werpen, die volgens het reglement op het oogenblik geen ander middel ter verdediging heeft, heb ik de eer, mynheer de president, my te noemen Paul Déroulède, afgevaardigd^ voor La Charente, in hecht-.nis in de con. ciergerie." De heer Paul Deschanel heeft op dezen brief geantwoord„Mynheor de afgevaardigde en waarde collega! Ik ontvang zooeven uwen trief, waarin u my verzoekt aan de Kamer een persooniyke rectificatie te doen, die be trekking heeft op de laatste zitting. Ik beh de eer u mededeeling te doen, dat vo'gens de termen van het reglemtnt, onder dezen vorm de uitleggingen voor persooniyke feiten niet kunnen geschieden. Ik moet u dus mede- deelen, tot myn spyt verhinderd te zyn aan uw verlangen te voldoen. Aanvaard, mynheer de afgevaardigde en waarde collega, de uit drukking van myn meest tasgewyde gevoelens. Paul Deschanel." De „Gil Bias" weet mede te deelen, dat van de 38 rechters van het Hof van Cassatie 20 tegen de revisie zya en 18 er voor; andere rechters zullen den raad van den rapporteur Ballot-Beaupré volgen. De (Parysche) „Petit-Bleu" had, gelyk ge^ meld, verzekerd dat er onder de reizigers, die den 9den Mei te St.-Nazaire scheep gejaan zyn naar Cayenne, veertien „geheimzinnig/* personen waren, voor wie do regeering pLatsen genomen had het zouden ti9n republikein*, sche gardes en vier gendarmes zyn, belast met de bewaking van Dreyfus, als deze naar Frankryk teruggebracht wordt.

Leidsch Dagblad | 1899 | | pagina 2